- x
SANIRIM DOLANDIRILDIM !!!! ACİL YARDIM
94 Cevap11507 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:17:20 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Merhaba Arkadaşlar,

Sanırım dolandırıldım, böyle bir yemi nasıl yedim bende bilmiyorum . Hemen olaya geçiyorum, araba almak istiyorum, malum internet sitelerinde araştırma yaptım ve aynı gün konulan bir ilanı gördüm. piyasa değeri 19.000TL olan araba 14.000TL idi. Merak edip aradım. Aracın büyük bi ihtimal satıldığını şimdi gelecek kişinin aracı alacağını söyledi. Yaklaşık 2 saat sonra beni arayıp satılmadığını gelen adamın senet önerdiğini, kendininse çok çok acil nakite ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de arabaya talip olduğumu, söylediğinin dışında bir şey çıkmadığı taktirde aracı alacağımı söyledim. Farklı illerde olduğumuz için de cüzi bir miktar kapora yatırmamı istedi. bankadan cebine havale yaptım, havale için tc kimlik numarasını da öğrendim. İşte kuşkulanma süreci bundan sonra başladı

Adamın tc kimlik numarasından adına soy adına ulaştım. siteye koyduğu ad soyad dan farklıydı. Adres bilgilerine ulaştım, ikametgah adresindeki il, aracın satışını yapacağı ilden farklıydı, aracın plakasıysa bu iki ilden de farklıydı . Yanlız adamın devlet memuru olduğunu da öğrendim ama sütü bozuksa ne olduğunun da bi önemi yok. Sonra hemen aracın çalıntı olup olmadığını öğrenmek için plaka sorgulama yaptım. Model marka uyuşuyor ve çalıntı değil. Bir de TRAMER den sorgulatmak istedim. Elimde plaka ve adamın TC kimlik numarası olduğu için trafik sigorta poliçesi arattım ama bu tc kimlik numarasına ait bu plakalı araç tramer e kayıtlı değildir uyarısı aldım. Hemen adamı aradım cebi kapalı

Lütfen yardımlarınızı bekliyorum, ben mi paranoyağım ya da dolandırıldım mı? Ne yapmalıyım şimdi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 7 Haziran 2009; 18:50:06 >

www.elektronikprojem.com - Ücreti karşılığı elektronik projeler yapabileceğiniz ya da yaptırabileceğiniz websitesi..

18966 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:23:23 

Geçmiş olsun. Bankadan havale makbuzunu alıp bir avukata verirsen belki birşeyler elde edebilirsin ama pek sanmıyorum. Ne yazık ki bu tür sahte ilanlarla ve insanları etkileyen konuşmalarla tatlı kazanç elde eden bir kesim var. 19.000 TL'lik araca 14.000 TL istemesinden kuşkulanmanız ve gerçek olamayacak kadar güzel düşüncesinden yola çıkmanız gerekirdi ama olan olmuş, sizi daha fazla üzecek yorumlar yapmak istemiyorum.

Arkadaşlarımın bu husustaki düşücelerini de almak istiyorum çünkü bazı tatsız olaylardan sonra aşağı yukarı herşeye büyük şüphe (extreme prejudice) ile yaklaşmak kişisel politikam oldu da ondan.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Haziran 2009; 17:23:36 

sanki dolandırılmışsın gibi .ya güzel kardeşim memleketinde arabamı kalmadı nedir bu araba sevdası adamı düpedüz suça teşvik etmişsiniz

12553 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:26:44 

arkadaşım bu işler sanal ortamda yapılmazki gider aracı görürsün usta yada servise gösterirsin beğenirsen kapora verir.anlaşma ve para boyutuna girersin ve aynı ilde olmak kaydıyla senin parametreler tam tersi olmuş.umarım dolandırılmamışsındır,aman çok dikkatli ol.

3593 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:28:45 

hemen polise basvurun, savciliga numara takibi icin dilekce verin. bence dolandirilmissiniz umarim cuzi bir miktardir.

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:29:38 

Ne yapalım hocam, hala içimizde insanlara güven var. adamın devlet memuru falan olması da etkiledi açıkçası. Adamın yeri belli yurdu belli, kaymakamlıkta çalışıyor. bazen hakikaten acil nakite ihtiyacı olanlar araçlarının çok altına satmak zorunda kalabiliyorlar. Ben de bi taşla iki kuş vurayım dedim ama herhalde o taşla kendimi vurdum

Yatırdığım kapora neyseki çok cüzi bir miktardı. ama benim gibi 10 kişi gitse baya bi götürmüştür

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 7 Haziran 2009; 17:32:07 >

www.elektronikprojem.com - Ücreti karşılığı elektronik projeler yapabileceğiniz ya da yaptırabileceğiniz websitesi..

557 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:32:38 

Umarım giden para büyük değildir.. Otobüs devrildikten sonra akıl veren çok olur misali; keşke yüzyüze görüşmeden para vermeseydiniz.. Adamla anlaştıgınızda otobüse atlayıp geliyorum hemen deseydiniz..

Bende insandım, bende hayal kurardım bir zamanlar..!!

289 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:36:22 

aynı olay başımıza geldi arkadaşım ama biz parayı kaptırmadık olay şöyle oldu:
bolu da satılık bir araç uygun fiyat ve diri bir araba (bolu tam sote yer hem ankaraya yakın hem istanbula )aradık adamı adam arabanın taliplisinin çok oldugunu ve kapora yatırıp gelmemizi söyledi tabi biz yatırmadan gittik şurdan şura 3 saat diye herneyse adamın verdigi adres yok karakola soralım dedik karakol böyle bir adresin olmadıgını aynı şekilde bir tanede trabzondan gelen insanla karşılaştık hesap numarası araştırdılar falan balıkesir de bir subenin hesap numarası vs.vs.
2. el sitelerinde uyarılar var o uyarılara uymanızı tavsiye ederim araba.com da aracı görüp test sürüşü yapmadan kapora yatırmayın diye bir uyarı hatırlıyorum ben

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:38:09 

quote:

Orjinalden alıntı: Rx8|CaRLioNe

Umarım giden para büyük değildir.. Otobüs devrildikten sonra akıl veren çok olur misali; keşke yüzyüze görüşmeden para vermeseydiniz.. Adamla anlaştıgınızda otobüse atlayıp geliyorum hemen deseydiniz..

O anki imkan onu elvermedi. Yoksa dediğinizi mutlaka yapardım. Yarını bekliyorum, adamla yarın buluşup satış işlemlerini halledecektik, günahını da almak istemiyorum ama bu kadar çelişkinin olması da tesadüf değildir diye düşünüyorum.

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:40:12 

Harbi harbi dolandırıldık o zaman

quote:

Orjinalden alıntı: Sline

aynı olay başımıza geldi arkadaşım ama biz parayı kaptırmadık olay şöyle oldu:
bolu da satılık bir araç uygun fiyat ve diri bir araba (bolu tam sote yer hem ankaraya yakın hem istanbula )aradık adamı adam arabanın taliplisinin çok oldugunu ve kapora yatırıp gelmemizi söyledi tabi biz yatırmadan gittik şurdan şura 3 saat diye herneyse adamın verdigi adres yok karakola soralım dedik karakol böyle bir adresin olmadıgını aynı şekilde bir tanede trabzondan gelen insanla karşılaştık hesap numarası araştırdılar falan balıkesir de bir subenin hesap numarası vs.vs.
2. el sitelerinde uyarılar var o uyarılara uymanızı tavsiye ederim araba.com da aracı görüp test sürüşü yapmadan kapora yatırmayın diye bir uyarı hatırlıyorum ben

1809 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:44:04 

Benim anlamadığım şey havale yaparken kullandığınız TC kimlik numarısına ait ad soyad, havale yaptığınız sırada gözükmedimi??. Havale yaparken keşke buna dikkat etseydiniz, anında çakardınız durumu.Nese oldu artık, maalesef öyle bir dünyada yaşıyoruz ki artık paranoyak olmak çok doğal bir hale geldi. insanlar kimseye güvenemez oldu..Siz yinede hemen polise gidin belki bir sonuç elde edersiniz, çok geçmiş olsun.

1488 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:47:00 

neyseki kapora çok değilmiş ama bu da bir şüphe uyandırmak için yeterli bir kanıt.(50 liradan ne olacak deyip işi garantiye alma düşüncesi ile yatırırsınız)Araç almak için 50 lira kapora az bence.
ayrıca aracı satan kişi ile ilandaki bilgilerin illaki tutmasına gerek yok.belki bu işlerden anlamıyordur o siteye üye bir arkadaşının ismi altında da satıyor olabilir.
Benim fikrim dolandırılmadın.çünkü 50 lira için kimse tc nosunu hesap no sunu vererek kendini riske atmaz.
hafta sonu olduğu içinde tlf u kapalı olabilir.kaymakamlık gibi yerlerde çalışan adamların arayanı da çok olabilir.o yüzden rahatsız edilmemek adına kapatmıs da olabilir.
quote:

Orjinalden alıntı: d_hamen

Ne yapalım hocam, hala içimizde insanlara güven var. adamın devlet memuru falan olması da etkiledi açıkçası. Adamın yeri belli yurdu belli, kaymakamlıkta çalışıyor. bazen hakikaten acil nakite ihtiyacı olanlar araçlarının çok altına satmak zorunda kalabiliyorlar. Ben de bi taşla iki kuş vurayım dedim ama herhalde o taşla kendimi vurdum

Yatırdığım kapora neyseki çok cüzi bir miktardı. ama benim gibi 10 kişi gitse baya bi götürmüştür

378 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:48:30 

Elinizde adamın TC kimlik numarası var. Istenirse yakalanır. Ama adam şöyle düşünmüş olabilir.
"Para ufak para.Kimse bunun için polise savcılığa gitmez. ben de gunde 10 kişiden bu kadar para alsam köşe olurum."

bence para az demeyin. Gurur meselesi yapıp adam hakkında şikayette bulunun

İsmim Imzamdır

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:50:13 

quote:

Orjinalden alıntı: leonheart07

Benim anlamadığım şey havale yaparken kullandığınız TC kimlik numarısına ait ad soyad, havale yaptığınız sırada gözükmedimi??. Havale yaparken keşke buna dikkat etseydiniz, anında çakardınız durumu.Nese oldu artık, maalesef öyle bir dünyada yaşıyoruz ki artık paranoyak olmak çok doğal bir hale geldi. insanlar kimseye güvenemez oldu..Siz yinede hemen polise gidin belki bir sonuç elde edersiniz, çok geçmiş olsun.

Havale yaparken sadece isim ve soy ismin baş harfleri görünüyor. sitede de isim soy isim farklı ama baş harfleri aynı. Yaparken ona dikkat etmiştim. Yarın durum kesinleşsin adamla ilgili herşeyi burda deşifre edeceğim arkadaşlar. belki bir polis üye görüp yardımcı olur. ilk fırsatta da eğer zahmetli bir şey değilse (mahkeme falan olmayacaksa) suç duyurusunda bulunacağım.

3593 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:53:39 

quote:

Orjinalden alıntı: kasım04

neyseki kapora çok değilmiş ama bu da bir şüphe uyandırmak için yeterli bir kanıt.(50 liradan ne olacak deyip işi garantiye alma düşüncesi ile yatırırsınız)Araç almak için 50 lira kapora az bence.
ayrıca aracı satan kişi ile ilandaki bilgilerin illaki tutmasına gerek yok.belki bu işlerden anlamıyordur o siteye üye bir arkadaşının ismi altında da satıyor olabilir.
Benim fikrim dolandırılmadın.çünkü 50 lira için kimse tc nosunu hesap no sunu vererek kendini riske atmaz.
hafta sonu olduğu içinde tlf u kapalı olabilir.kaymakamlık gibi yerlerde çalışan adamların arayanı da çok olabilir.o yüzden rahatsız edilmemek adına kapatmıs da olabilir.

kaporanin 50 lira oldgunu nereden biliyorsunuz?

1488 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:56:06 

dostum hemen şüpheye kapılıp kafanı yorma.yarını bekle bence.bu adam tlf u sen parayı yatırdıktan hemen sonra mı kapattı yoksa yatırdıktan sonra tlf da görüsmeniz oldu mu
quote:

Havale yaparken sadece isim ve soy ismin baş harfleri görünüyor. sitede de isim soy isim farklı ama baş harfleri aynı. Yaparken ona dikkat etmiştim. Yarın durum kesinleşsin adamla ilgili herşeyi burda deşifre edeceğim arkadaşlar. belki bir polis üye görüp yardımcı olur. ilk fırsatta da eğer zahmetli bir şey değilse (mahkeme falan olmayacaksa) suç duyurusunda bulunacağım.

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:56:34 

quote:

Orjinalden alıntı: emtue

Ben yazmıştım, sonra da değiştirip miktarı silmiştim. 50tl yatırdım

1488 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:58:28 

konuyu açan arkadas ne kadar para yatırdığını yazan mesajını değistirmiş.değistirmeden önce kaç para yatırdığı yazıyordu
quote:

Orjinalden alıntı: emtue

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 17:58:58 

Yatırdıktan sonra,parayı yatırdım diye aradım. Sonra bu vakte kadar bi daha aramadım.

quote:

dostum hemen şüpheye kapılıp kafanı yorma.yarını bekle bence.bu adam tlf u sen parayı yatırdıktan hemen sonra mı kapattı yoksa yatırdıktan sonra tlf da görüsmeniz oldu mu

378 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:06:19 

Bence %100 para uçmuş.Ben de internetten araba sattım. Kimseden kapora istemezdim bu satıcının yerinde olsam.Benim için arabayı kime sattığımın önemi olmaz.Kiminle fiyatta anlaşırsam o alır arabayı. Sen 50 tl yatır, arabayı başkasına satmayayım demem.

Kaporayı yine 50 TL tutmuş.Sürümden kazanmak istemiş. 50 Tl içinde kimse savcılığa gitmez diye de düşünmüş olmalı.
Ayrıca kaymakamlıkta çalıştığını nerden biliyorsun? Adam güven sağlamak için demiş olamaz mı?

İsmim Imzamdır

2426 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:09:40 

50 TL kapora mı olur kesin dolandırmılar seni

7852 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:14:39 

eğer adam sen sormadan durduk yerde ben memurum diyorsa o işte bir sakatlık var zaten...

bu araba üzerinden nemalanma tayfasının en çok kullandığı yöntem güven telkin etmek için memurum demek, sonra da yarısını vereyim, yarısını senet yapalım vs gibi şeylerle ördek avına çıkmaktır, siz de bunun başka bir versiyonuna denk gelmişsiniz anlaşılan.

ben başka bir şey anlatayım belki birine faydası olur; geçen sene babamın arabasını satıyorum, müşteri geldi , adamlar 5 kişi birden gelmiş, ben tekim ama rahatım, neyse bir de usta getirmişler yanlarında baktılar sorun, çarpık vs önemli bir şey yok anlaştık, o sırada bayramdı, noter vs kapalı dedim bir kaporo verin, ben de arabayı otoparka çekecem o sırada da hiç kullanmayacağm, iyi dediler adam çıkardı 1000 lira verdi ben de yazdım bir kağıda şu kişiden şu tarihte şu fiyata şu plakalı aracın satışı için şu kadar kaporo aldım diye imzaladım verdim.

adamlar aldılar kağıdı el sıkıştık döndüler gidiyorlar, dedim bir şey unutmadın mı? adam şaşırdı tabii... dedim "sana kağıdı yazdım verdim ama orada ismi yazan kişinin gerçekte ben olduğumu nerden biliyorsun?"

adam doğru haklısın dedi, ama senden zaten zarar gelmez dediler döndüler gittiler...

bu kadar çok dolandırıcılık vakasının olması bu kadar sıcak kanlı ve iyi niyetli olmamızdan kaynaklanıyor aslında... ilköğretim ve lise süresince gerekli gereksiz bu kadar ders varken bir temel hukuk dersinin olmaması da başka bir saçma durum bana göre...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 19can84 -- 7 Haziran 2009; 18:17:20 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Haziran 2009; 18:16:09 

Görmedigin araca hangi mantıkla kapora verilir ki?

Belki aslında öyle bir araba yok fotolar sahte.
Belki araba pertten dönme
Belki araç taze calıntı
Belki arac sudan cıkma
Belki içinde ölüm olmuş

Nasıl olurda görmedigin araba icin para veriyorsun anlamak mümkün degil.

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:24:42 

quote:

Orjinalden alıntı: K.MARX

Görmedigin araca hangi mantıkla kapora verilir ki?

Belki aslında öyle bir araba yok fotolar sahte.
Belki araba pertten dönme
Belki araç taze calıntı
Belki arac sudan cıkma
Belki içinde ölüm olmuş

Nasıl olurda görmedigin araba icin para veriyorsun anlamak mümkün degil.

Doğru söze ne hacet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 7 Haziran 2009; 18:26:28 >

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:34:16 

Cuma günü saat 12.00 civarında ilanı gördüm ve hemen aradım. Adam araç satılmak üzere bir müşteri almaya geliyorlar onu bekliyorum dedi. Eğer satılmazsa haber ver diyip kapattık. Saat 14.00 gibi o aradı müşteri olarak gelen adamın galerici olduğunu çek/senet ile ödemek istediğini kendisininse çok acil paraya ihtiyacı olduğunu, o yüzden anlaşamadıklarını söyledi. Ben de tamam dedim alacağım. Cüzi bir miktar kapora istedi, diğer gelen adama güvenip bi şey istemedim bu sefer dilim yandı adını koyacak kadar yatırsan yeterli dedi. Eyvallah dedim. 250tl istedi, ben de kabul etmedim 50ye düşürdüm, sonuçta kimse 50lirasını da kaybetmek istemez v.s v.s diyerek. Sonra tc kimlik numarasından hesabına havale yaptım. kaymakamlıkta güvenlik görevlisiyim demişti. tc kimlik numarasından araştırdığımda memurlar.net te hakikaten sınavı kazandığı falan yazıyordu. Kaymakamlıkta çalıştığını ordan çıkardım. sonrasını da biliyorsunuz zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 7 Haziran 2009; 18:35:16 >

3754 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:35:25 

geçmiş olsun böyle şeyler çok oluyor geçen sene bilecikte bi ilan için aynı şey başıma gelmişti şüphelenip bide farklı telefondan aramıştım adam ondanda kapora isteyince mesele anlaşılmıştı zaten...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:39:39 

Benim de kafa bu kadar çalışsaydı keşke, bu yöntemi duyunca şimdi müstehak bana diyorum . Moralim çok bozuldu şimdi, 50TL nin gittiğine en ufak şekilde takmıyorum da asıl koyan böyle bariz bir oltaya sazan gibi nasıl atladım Hani cahil olsak, okumamış olsak anlayacam da, bir anlık hevesin ve iyi niyetin kurbanı oldum

quote:

Orjinalden alıntı: sametadali

geçmiş olsun böyle şeyler çok oluyor geçen sene bilecikte bi ilan için aynı şey başıma gelmişti şüphelenip bide farklı telefondan aramıştım adam ondanda kapora isteyince mesele anlaşılmıştı zaten...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 7 Haziran 2009; 18:44:21 >

1488 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:41:37 

yarın ola hayrola kardes merakla bekliyoruz artık haberini..
50 liraya ders olmuş sana.umarım şüphende haklı değilsindir
quote:

Cuma günü saat 12.00 civarında ilanı gördüm ve hemen aradım. Adam araç satılmak üzere bir müşteri almaya geliyorlar onu bekliyorum dedi. Eğer satılmazsa haber ver diyip kapattık. Saat 14.00 gibi o aradı müşteri olarak gelen adamın galerici olduğunu çek/senet ile ödemek istediğini kendisininse çok acil paraya ihtiyacı olduğunu, o yüzden anlaşamadıklarını söyledi. Ben de tamam dedim alacağım. Cüzi bir miktar kapora istedi, diğer gelen adama güvenip bi şey istemedim bu sefer dilim yandı adını koyacak kadar yatırsan yeterli dedi. Eyvallah dedim. 250tl istedi, ben de kabul etmedim 50ye düşürdüm, sonuçta kimse 50lirasını da kaybetmek istemez v.s v.s diyerek. Sonra tc kimlik numarasından hesabına havale yaptım. kaymakamlıkta güvenlik görevlisiyim demişti. tc kimlik numarasından araştırdığımda memurlar.net te hakikaten sınavı kazandığı falan yazıyordu. Kaymakamlıkta çalıştığını ordan çıkardım. sonrasını da biliyorsunuz zaten

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:48:14 

quote:

yarın ola hayrola kardes merakla bekliyoruz artık haberini..
50 liraya ders olmuş sana.umarım şüphende haklı değilsindir

İnşallah değilimdir ama hakikaten hak etmişim kasım04 arkadaşım. Bu bana iyi bi tecrübe oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 7 Haziran 2009; 18:48:57 >

11357 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:58:08 

Öncelikle geçmiş olsun dostum.

Dolaylı yoldan geçenlerde konusu açılmış olan "İlanlarda araç plakasını neden kapatırlar?" topiği aklıma geldi.

Örneğin: Benim ilanımdan fotoğrafları alıp kendi ilanına koysa. Potansiyel müşteriler plakasından aracın kazasız, çalıntı vs. olmayan bir araba olduğunu sansa kandırılmaya daha müsait bir ortam olurdu.

Tabi gidip arabayı görecek olanlar için pek geçerli değil bu.

Eğer sen kaba ve katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp gitmişlerdi.

1810 Mesaj
7 Haziran 2009; 18:59:47 

Bu maalesef hep yapılan dolandırma türü... Aşağıda başka bir forumdan aldığım yazıyı post ediyorum. Çok geçmiş olsun.

Örnek çakma ilan...

bu cakma olanı
http://www.sahibinden.c...95616WQQpXQQdisplayitem

buda gercek olanı sız verın kararı

http://www.arabam.com/I...el=2006-VW-Golf-Midline

Alıntıdır...

Herkese merhabalar. Sahibinden.com sitesinde bazı ş.....ler başka insanların araçlarının resmini kopyalayarak ve plakasını gizleyerek çok uygun fiyatlarda satılık ilanı ile yayınlıyorlar. Sabit numara vermiyorlar yalnızca cep tel. Aradığınızda sağlık sorunları vs. ile çok acil nakit ihtiyacı şeklinde türlü yalan uyduruyorlar siz aracı almak istediğinizi söylediğinizde ise valla müşterisi çok eğer kesin alıcıysanız xxxxxxxx posta çeki hesabına 300-500 kapora yatırın diyorlar eğer kaporayı yatırırsanız anında telefonu iptal edip yeni bir no il yeni ilanlar yuayınlıyorlar. Nerden biliyorsun derseniz geçen sene başıma geldi ve üzülerek söylüyorum ben dolandırıldım emniyete savcılığa bilişim suçlarına başvurdum ama tatmin edici birşey söylemediler araç almak isteyen arkadaşlar bu tür değerinden ucuz ilanlar gördüğünüzde mutlaka iyi inceleyin sabit telefon numarası mutlaka isteyin ve kesinlikle kapora yatırmayın.

Alıntıdır...

Arkadaşım aynı şey benim başımada geldi ama ben ucuz kurtulmadım tam 1500 tl dolandırıldım.İki adet telefon aldım parasını yatırdım tabi beni o kadar iyi inandırdıki anlatamam.sonuç ta bana çok adi bir telefon geldi değeri 50 tl bile değil.Aynı kişi bizim sitede serkan arkadaşımızıda jant satın alarak dolandırdı.savcılığa verdim ama 1 seneyi geçmesine rağmen sonuç yok.İsmi serdar sarıca ve bu onun gerçek ismi.tc sine kadar biliyorum savcıya bizzat adres verdim ama dediğim gibi sonuç fiyasko

Alıntıdır...

aynısını bende yaşadım 500 lira istedi benden bakmaya geliyorlar isterseniz ayırtırım hastanedeyim çok acil ihtiyacım var il dışında olunca bide daha rahat davranıyorlar hastane bahçesinde müsterile geliyor onlarla ilgileniyorum vs. birazdan ararım sizi ve arıyoda sonra güvenemediğim için yatırmadım zaten diyorum gerek yok 40 dakkalık yoldayım 40 dakkaya gelicem dedim ozaman çıktı iş abi ben bekleyemem okadar ilk gelene verecem diyince hayırlı işler dedim kapadım iyikide kapamışım yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TorwaK -- 7 Haziran 2009; 19:00:19 >

Eski nick: Rancour (2001-2004) R.I.P

10517 Mesaj
7 Haziran 2009; 19:12:50 

Ne yazık ki dolandırılmışsınız diye düşünüyorum.Neyse,olaya şöyle bakabilirsiniz,çok para vermemişsiniz.

Fakat benim size önerim kesinlikle şikayette bulunmanızdır.Arkadaşların dediği gibi bu adamlar 50 TL için peşimize düşmezler diye düşünüyor olabilirler.Çünkü ülkemizde mahkemeler yavaş işliyor,lanet olsun o para diyenler çıkacaktır.

TC Kimlik No. elinizde,kolayca şikayet edersiniz,gerisi onun sorunu artık.

Yalnız bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.Ederinden bayağı ucuz olan arabada şüphelenmek gerekir.Hepsi sorunlu olacak diye bir şey yok;ama tedbiri elden bırakmamak gerek.

Bu noktada dolandırıcı şunu düşünüyor olabilir.Sonuçta bu araba,adam görmeden kapora vermek istemez,fakat ben cüzi bir miktar talep edersem bu fırsatı kaçırmamak için bu parayı verirler.Adam sizden 200 TL kapora istese bu kadar rahat gönderir miydiniz?

Geçmiş olsun,artık yapmanız gereken şikayet etmek.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 19:22:54 

quote:

Orjinalden alıntı: TorwaK

Bu maalesef hep yapılan dolandırma türü... Aşağıda başka bir forumdan aldığım yazıyı post ediyorum. Çok geçmiş olsun.

Örnek çakma ilan...

bu cakma olanı
http://www.sahibinden.c...95616WQQpXQQdisplayitem

buda gercek olanı sız verın kararı

http://www.arabam.com/I...el=2006-VW-Golf-Midline

Alıntıdır...

Herkese merhabalar. Sahibinden.com sitesinde bazı ş.....ler başka insanların araçlarının resmini kopyalayarak ve plakasını gizleyerek çok uygun fiyatlarda satılık ilanı ile yayınlıyorlar. Sabit numara vermiyorlar yalnızca cep tel. Aradığınızda sağlık sorunları vs. ile çok acil nakit ihtiyacı şeklinde türlü yalan uyduruyorlar siz aracı almak istediğinizi söylediğinizde ise valla müşterisi çok eğer kesin alıcıysanız xxxxxxxx posta çeki hesabına 300-500 kapora yatırın diyorlar eğer kaporayı yatırırsanız anında telefonu iptal edip yeni bir no il yeni ilanlar yuayınlıyorlar. Nerden biliyorsun derseniz geçen sene başıma geldi ve üzülerek söylüyorum ben dolandırıldım emniyete savcılığa bilişim suçlarına başvurdum ama tatmin edici birşey söylemediler araç almak isteyen arkadaşlar bu tür değerinden ucuz ilanlar gördüğünüzde mutlaka iyi inceleyin sabit telefon numarası mutlaka isteyin ve kesinlikle kapora yatırmayın.

Alıntıdır...

Arkadaşım aynı şey benim başımada geldi ama ben ucuz kurtulmadım tam 1500 tl dolandırıldım.İki adet telefon aldım parasını yatırdım tabi beni o kadar iyi inandırdıki anlatamam.sonuç ta bana çok adi bir telefon geldi değeri 50 tl bile değil.Aynı kişi bizim sitede serkan arkadaşımızıda jant satın alarak dolandırdı.savcılığa verdim ama 1 seneyi geçmesine rağmen sonuç yok.İsmi serdar sarıca ve bu onun gerçek ismi.tc sine kadar biliyorum savcıya bizzat adres verdim ama dediğim gibi sonuç fiyasko

Alıntıdır...

aynısını bende yaşadım 500 lira istedi benden bakmaya geliyorlar isterseniz ayırtırım hastanedeyim çok acil ihtiyacım var il dışında olunca bide daha rahat davranıyorlar hastane bahçesinde müsterile geliyor onlarla ilgileniyorum vs. birazdan ararım sizi ve arıyoda sonra güvenemediğim için yatırmadım zaten diyorum gerek yok 40 dakkalık yoldayım 40 dakkaya gelicem dedim ozaman çıktı iş abi ben bekleyemem okadar ilk gelene verecem diyince hayırlı işler dedim kapadım iyikide kapamışım yani

Bunları okuyunca hakikaten 50TL ile iyi yırtmışım Bir de ilk ilana çakma demişsin ama bi arayayım dedim ilan hala aktif telefon da açık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 7 Haziran 2009; 19:29:55 >

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 19:25:12 

Aslında adam 250TL istemişti. Ben 50de ikna ettim. Başıma gelmeden önce böyle bir dolandırıcılıktan hiç haberim yoktu. meğerse baya insan varmış bu şekilde dolandırılan. Yarın ilk işim şikayet etmek olacak

quote:

Orjinalden alıntı: deserthawk

Ne yazık ki dolandırılmışsınız diye düşünüyorum.Neyse,olaya şöyle bakabilirsiniz,çok para vermemişsiniz.

Fakat benim size önerim kesinlikle şikayette bulunmanızdır.Arkadaşların dediği gibi bu adamlar 50 TL için peşimize düşmezler diye düşünüyor olabilirler.Çünkü ülkemizde mahkemeler yavaş işliyor,lanet olsun o para diyenler çıkacaktır.

TC Kimlik No. elinizde,kolayca şikayet edersiniz,gerisi onun sorunu artık.

Yalnız bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.Ederinden bayağı ucuz olan arabada şüphelenmek gerekir.Hepsi sorunlu olacak diye bir şey yok;ama tedbiri elden bırakmamak gerek.

Bu noktada dolandırıcı şunu düşünüyor olabilir.Sonuçta bu araba,adam görmeden kapora vermek istemez,fakat ben cüzi bir miktar talep edersem bu fırsatı kaçırmamak için bu parayı verirler.Adam sizden 200 TL kapora istese bu kadar rahat gönderir miydiniz?

Geçmiş olsun,artık yapmanız gereken şikayet etmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 7 Haziran 2009; 19:31:08 >

557 Mesaj
7 Haziran 2009; 19:36:25 

Dolandırılmışsınız gibi...Ama adam mesleğini doğru söylemiş...
0

2463 Mesaj
7 Haziran 2009; 19:37:23 

ben üniveristede bile dolandırıldım hem de aynı evde kaldığım biri.Sağolsun bi arkadaş bi gün biriyle çıktı geldi bu benim şu arkadaşım bugün sizde kalacaz felan tabi arkadaşa güvendiğimiz için getirdiğine de güvendik meğer eleman profesyonel dolandırıcıymış.Ertesi gün ş..siz arkadaşın ozaamn amerikadan 2500 dolara getirttiği laptop diğer arkadaşın cep ve benim de 20 lirayı götrüdü bu günkü değeri 37 lira felandır çünkü ozaman 250 turkcell kontör alınıordu .Herif heryerde aranıyormu bizim arkadaşı da 6 aydır kandırıyomuş.TYabi elemanın dolandırıcı olduğunu öğrenince tüm hareketlerinin şüpheli olduğunu anlıyoruz ama o an eleman saf diye düşünmüyoruz tabi asıl saf bizmişik.Dibimizdeki herif bizi dolandırabiliyosa internetten neler yapmazlar.

2673 Mesaj
7 Haziran 2009; 19:44:50 

ARACIN PLAKASINI VERİRSEN RUHSAT SAHİBİNİ BULABİLİRİM...

14 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA ARKA KOLTUĞA OTURTUNUZ VE KAPILARI KİLİTLEYİNİZ.
AYRICA; FARLARI AYARSIZ OLUP GÖZLERİMİ YORANLARIN GÖZÜ ÇIKSIN!

378 Mesaj
7 Haziran 2009; 19:50:09 

Araç ona ait değildirki. Bir yerden resimlerini bulup ilan açmıştır.

quote:

Orjinalden alıntı: roverci

İsmim Imzamdır

2673 Mesaj
7 Haziran 2009; 19:55:17 

DOLANDIRICILIK VARSA EN AZINDAN ARACIN O KİŞİYE AİT OLMADIĞI NETLEŞECEK İŞTE...

quote:

Orjinalden alıntı: metesunshine

Araç ona ait değildirki. Bir yerden resimlerini bulup ilan açmıştır.

14 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA ARKA KOLTUĞA OTURTUNUZ VE KAPILARI KİLİTLEYİNİZ.

3754 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:00:08 

benim de başımdan bir olay geçti ama kesinlikle dolandırma amaçlı değil..

aracımızı satış a koyduk internette. bir beyefendi almak istediğini talip olduğunu söyledi. biz istanbul da ikamet ederken kendisi antalyadan geleceğini bildirdi.. ısrarla kapora vereyim dedi.. iyi dedik öyle olsun yalan olmasın 100-150 gibi bir rakam yolladı.. aracı satıştan çektik ve kendisini beklemeye başladık. bu kaporayla da ufak tefek arızaları giderdik araçta ki.. yani yine alacak kişiye çalıştı bu para..

ancak daha sonra gelemeyeceğini falan bildirdi alamayacağım dedi aracı.. kaporadan bahsetmedi.. biz de iade edelim demedik..

sebebine gelince en az bir hafta ilanı kaldırmış olduk arabayı sattık diye.. + aracın bakımlarına harcamıştık o parayı..

dolandırmış olmuyoruz dimi biz :)

Skoda Octavia 2014 - Elegance 1.6 TDI CR 105 PS DSG Green Tec - Metal Grisi

3754 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:07:43 

quote:

Benim de kafa bu kadar çalışsaydı keşke, bu yöntemi duyunca şimdi müstehak bana diyorum . Moralim çok bozuldu şimdi, 50TL nin gittiğine en ufak şekilde takmıyorum da asıl koyan böyle bariz bir oltaya sazan gibi nasıl atladım Hani cahil olsak, okumamış olsak anlayacam da, bir anlık hevesin ve iyi niyetin kurbanı oldum

takma kafana sen ucuz yırtmışsın genelde 100-200 istiyolar boşver canını sıkmaya değmez hafif atlatılmış bir hayat tecrübesi olmuş senin için sağlık olsun

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

170 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:11:10 

Öncelikle geçmiş olsun. Benim de başıma benzer bir olay geldi. Banka dekontu, kimlik numarası v.s. ile suç duyurusunda bulundum. Sağolsun savcı bey olayı kaale almamış davayı uygun bukmamış. Hatta suçlanan kişiye bildirimine bile gerek duymamış. Sinirlerini yıpratmak istersen sen de başvur ancak nafile.

CBR RACING!!!

557 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:13:19 

quote:

Orjinalden alıntı: kankys

aracımızı satış a koyduk internette. bir beyefendi almak istediğini talip olduğunu söyledi. biz istanbul da ikamet ederken kendisi antalyadan geleceğini bildirdi.. ısrarla kapora vereyim dedi.. iyi dedik öyle olsun yalan olmasın 100-150 gibi bir rakam yolladı.. aracı satıştan çektik ve kendisini beklemeye başladık. bu kaporayla da ufak tefek arızaları giderdik araçta ki.. yani yine alacak kişiye çalıştı bu para..

ancak daha sonra gelemeyeceğini falan bildirdi alamayacağım dedi aracı.. kaporadan bahsetmedi.. biz de iade edelim demedik..

sebebine gelince en az bir hafta ilanı kaldırmış olduk arabayı sattık diye.. + aracın bakımlarına harcamıştık o parayı..

yok siz dolandırmış oluyonuz :)

10 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:15:00 

öncelikle geçmiş olsun,
50 ytl için uğraşmaya değmez ama başka geçerli nedenlerden ötürü uğraşırım diyorsanız;tüm internet vs. yazışmalarının bilgisayardan çıktısını alarak ve para yatırdığınız makbuz ile birlikte avukatınıza vekalet verin o da savcılığa suç duyurusunda bulunsun,siz de oraya giderek yanınızda bir de şahit götürün olayı önce siz sonra şahit anlatsın,savcılık en kısa zamanda şahısa ulaşacaktır bunun dışında da suç duyurusu için verdiğiniz dilekçede maddi ya da manevi tazminat davası açma hakkınızı saklı tutarsınız,belki astarı yüzünü geçer ancak dediğim gibi yöntem bu tekrar geçmiş olsun....

prodrive1-type25(0-60 mph 3,8s)

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:18:07 

PM den yolladım. Yarına kadar bekleyeceğim sonra zaten başka insanları da kandırmasın diye tüm her şeyini söyleyeceğim.
quote:

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:39:29 

Sağolun arkadaşlar, dediğiniz gibi iyi bir tecrübe oldu benim için. Araba aramaya devam ama kendi şehrimin dışından kesinlikle almam artık. Anladığım kadarıyla bizim ülkede yasa var ama yaptırım yok böyle olursa da açık açık kimliğini vermekten çekinmeden dolandırıcılığını yapar insanlar. Bundan sonra da kimseye güvenmem. Bizi böyle yapmaya zorlayan insanlar mı, yoksa onlara bu sahtekarlığı rahat rahat yapmalarına olanak sağlayan yasalar mı suçlu çözemedim.

bir de roverci, ruhsat sahibinin kim olduğunu bulabildin mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 7 Haziran 2009; 20:42:32 >

10517 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:41:58 

quote:

Orjinalden alıntı: kankys

Hayır,kaporanın mantığına göre adam cayarsa paranın yanacağını bilir.O yüzden dolandırmış olmuyorsunuz.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

2673 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:42:41 

RUHSAT SAHİBİNİN İSMİNİ GÖNDERDİM...

quote:

PM den yolladım. Yarına kadar bekleyeceğim sonra zaten başka insanları da kandırmasın diye tüm her şeyini söyleyeceğim.

1029 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:46:20 

quote:

RUHSAT SAHİBİNİN İSMİNİ GÖNDERDİM...

Çok teşekkür ederim roverci, ruhsat sahibiyle adamın ismi farklı. Benim anlamadığım devlette çalışan bir adam bile böyle bir şeyi nasıl yapabilir?

Bir de bu bilgilere nasıl ulaştın, yetkin mi var yoksa bilmediğimiz bir siteden mi? Aynı çukura bi daha düşmeyelim diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d_hamen -- 7 Haziran 2009; 20:49:44 >

2673 Mesaj
7 Haziran 2009; 20:52:29 

quote:

Bir de bu bilgilere nasıl ulaştın?

1605 Mesaj
7 Haziran 2009; 21:19:25 

Aslında sen buraya ilanı bir versen iyi olur plakadan bişiler bulmaya çalışırız yoksa ilan pasif mi??

O koltuğa her oturduğunda neden diye bir sor kendine..!

7852 Mesaj
7 Haziran 2009; 21:22:36 

o hesap numarasının sahibi o adam değildir, bir şekilde o elemanın kimliği ile hesap açtırmıştır, yoksa bu kadar rahat edemez...

152 Mesaj
7 Haziran 2009; 21:56:33 

Ortada Borçlar Hukukuna göre bir GABİN varmış:) ben de sizin gibi insanlara güvenirim ve hepde derimki güvenmek gerek ama maalesef oluyor böyle şeyler, giden paraya değil ama enayi yerine koyulmak insana koyuyor, sonuç olarak çok geçmiş olsun

1469 Mesaj
7 Haziran 2009; 21:58:25 

www.sahibinden.com/2008...73362WQQpXQQdisplayitem

şimdi bu adama nasıl güvenecen.belki gerçekten çok acil,belki dürüst.

Parayı Lidya'lılar, para üstünü sakızla ödemeyi Türk'ler, para üstüyle villa almayı B.E.bulmuştur !

1860 Mesaj
7 Haziran 2009; 22:19:23 

adam harbi harbi dolandırmış geçmiş olsun

289 Mesaj
7 Haziran 2009; 23:19:42 

geçmiş olsun 50 lira cok para değil..

ben nolacam yawww

3593 Mesaj
7 Haziran 2009; 23:27:46 

ya bu cepbank olayinda bankamatige tc kimlik no yazip parayi cekebiliyor muyuz?

eger oyleyse birinin tc numarasini bulmustur, sonra bankamatikten cekmistir. anladigim kadariyla para cepbank vasitasiyla yollanmis?

2148 Mesaj