- x
Futbolda Teknik Gelişimi İçin Bir Yol
50 Cevap27531 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

600 Mesaj
6 Haziran 2009; 23:52:59 

Arkadaşlar futbolda tekniğimi ve şutlarımı ve tabi diğer özelliklerimi de geliştirmek istiyorum, yaza yaklaştık önümde 3 ay var. Yapabilceklerim nelerdir diye araştırırken bu videoyu buldum.

link: http://www.you-tube.com/watch?v=q_O8ikXPzyo

Biraz ticari birşeye benziyor ama işe yarıyorsa almayı düşünüyorum getirtiremezsem de, kendim bi tane bunun benzeri de yapmayı deneyebilirim. Sonuçta evde yapabileceğim birşey.

İstanbul'da oturuyorum yakınımda bir tane halısaha var ve ben kendimi geliştirmek istiyorum ama tabii ki de sadece kendim için halısahayı kiralayamam ve çalışacak bir yerde yok, futbolumu geliştirmem için ne yol önerirsiniz, nasıl çalışmalıyım, ne yapabilirim.

"This whole... living thing is... highly overrated."

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim.

1752 Mesaj
6 Haziran 2009; 23:56:04 

Bol bol top sektir ve bol bol maç yap kendiliğinden gelişir zaten yetenekte varsa

1830 Mesaj
6 Haziran 2009; 23:58:30 

bu ipten bende varı zamanında az oynamadım kimbilir şimdi nerdedir

600 Mesaj
6 Haziran 2009; 23:59:05 

quote:

Orjinalden alıntı: CasTiLLa

Bol bol top sektir ve bol bol maç yap kendiliğinden gelişir zaten yetenekte varsa

top sektirmek bilekleri mi geliştiriyor?

4363 Mesaj
7 Haziran 2009; 0:06:38 

quote:

Orjinalden alıntı: uliking

top sektirmek bilekleri mi geliştiriyor?

topa daha hakim olmanı sağlar.bol bol maç yap.ama kendini geliştirirken bireysel olarak değil takım oyuncusu olarak geliştir

2381 Mesaj
7 Haziran 2009; 0:07:37 

O videodakileri sen evde bile yaparsın,çık bul boş bir alan,bul 1 arkadaş paslaşın oynayın,yetenek yoksa zaten çok gelişmez.

...Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

600 Mesaj
7 Haziran 2009; 0:09:06 

quote:

Orjinalden alıntı: Feel Me

O videodakileri sen evde bile yaparsın,çık bul boş bir alan,bul 1 arkadaş paslaşın oynayın,yetenek yoksa zaten çok gelişmez.

Yetenek var mı bilmiyorum ama bazen iyi oynuyorum bazen kötü, istikrarı hiç tutturamıyorum aynı şey şut çekerken de geçerli bazen çok iyi atmaya başlıyorum bazen çok kötü belli bi stili tutturamadım hala

2650 Mesaj
7 Haziran 2009; 0:10:22 

Maç dışında yaptığın klas hareketler,top sektirme vs.herşey yalan...Önemli olan maçta nasıl oynadığındır... Maçta hızlı ve istekli olmaya çalış...

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
İletişim Bilimleri/Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

3636 Mesaj
7 Haziran 2009; 0:17:11 

[font="Papyrus"]
Önemli olan , bileklerdir . Ve iki ayağını da kullanabilmen lazım ki , tekniğinin sağlamlığı tam olsun . Teknik olanlar yavaş olur diye bi kanı var genelde . Hızlı ve teknik olan oyuncuyu havada kapıyolar o ayrı mesela tabi :D Yine de geliştiricem diyorsan , youtube'den bol bol küçük hareket izle. Skılls diye geçer . Sonra yapmaya çalış . Bileklerine hakim olmaya başladığına inandığın an , özgüvenin de olursa teknik kendiliğinden gelişir . Şu adamı nasıl çalımlıcam falan . . olumsuz şeyler bunlar . Düşünme , yap hareketini geç .
[/font]

BeşiktAŞK

600 Mesaj
7 Haziran 2009; 0:18:51 

quote:

Orjinalden alıntı: DieselTRoniC

[font="Papyrus"]
Önemli olan , bileklerdir . Ve iki ayağını da kullanabilmen lazım ki , tekniğinin sağlamlığı tam olsun . Teknik olanlar yavaş olur diye bi kanı var genelde . Hızlı ve teknik olan oyuncuyu havada kapıyolar o ayrı mesela tabi :D Yine de geliştiricem diyorsan , youtube'den bol bol küçük hareket izle. Skılls diye geçer . Sonra yapmaya çalış . Bileklerine hakim olmaya başladığına inandığın an , özgüvenin de olursa teknik kendiliğinden gelişir . Şu adamı nasıl çalımlıcam falan . . olumsuz şeyler bunlar . Düşünme , yap hareketini geç .
[/font]

iki ayak dedin de ben sol ayağımı pek kullanamıyorum, yani sağ ile arasında büyük bi fark var

4363 Mesaj
7 Haziran 2009; 0:21:55 

quote:

Orjinalden alıntı: uliking

iki ayak dedin de ben sol ayağımı pek kullanamıyorum, yani sağ ile arasında büyük bi fark var

bi ayağının daha iyi olması tabi ki normal.ama yeri geldi mi sol ayağınla şutta çekmelisin ortada açmalısın.öyle pozisyonlarda topu sağ ayağına almaya uğraşmamalısın.bende sol ayakla duran topa hiç vuramam mesela.ama maç içinde hareket halindeki topa vururken bi sorun çıkmıyo.

195 Mesaj
7 Haziran 2009; 0:58:25 

Sen bence şimdilik iyi kullandığın ayağına çalış.Bence teknik gelişimi için en önemli şey topu bileklerine ne kadar yakın tutabildiğin topla giderken.Ben senin yerinde olsam taşları aralıklı dizerim aralarından topu ayağımdan açmadan çapraz geçerim.Bide bir noktaya ,mesafeyi ve pozisyonu değiştirerek orta yaparım.Tabii ki orta yaparken ayağının içinin üst tarafını kullanmanı tavsiye ederim.istanbulda olsaydım belki beraber oynardık.Özlemişim oynamayı.
Sakın vazgeçme Türkiyede ne kazmalar süper lig de futbolcu oluyor.Kısmet birazda torpil işi bunlar.Yeteneğinde varsa zaten öne çıkarsın.

Ford FİESTA 1.4TDCi Titanium X
Sony 40D3500 Lcd TV,Samsung 46C750
XBOX 360 Arcade Pack,Samsung 971p
Samsung Galaxy S2

135 Mesaj
7 Haziran 2009; 1:04:46 

Arkadaşın dediği gibi top sektir ve kale varsa frikik falan çalış eğer teknik istiyorsan.Geniş alan bulan bilirsen uzağa nokta paslar çalış,top sür bunları bol bol yaparsan eminim mesafe katedersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aLeen -- 7 Haziran 2009; 1:05:00 >

645 Mesaj
7 Haziran 2009; 1:07:00 

herşeyden önce zekanı geliştirmelisin tabi bunu tr ligi için demiyorum ne kasap futbolcular bizim liglerimizde oynadı ama hedefin büyükse top gelmeden yapacağın şeyi belirlemen lazım önce kafandaki sorunları gider
ah ah liflerim saolsun :( gençlik yıllarım aklıma geldi

3714 Mesaj
7 Haziran 2009; 1:13:26 

Teknik sonradan geliştirilebilecek bir şey değil bence .

585 Mesaj
7 Haziran 2009; 1:17:17 

Top oynarken bir sonraki adımı düşünebiliyorsan (Satranç gibi)...Yeteneklisindir...Ne demek istiyorum yani etrafında 3 kişi varken aşırtarak arkadaşına vereceğin bir pas top yerde sekerken arkadaşın için çok iyi bir şut şansı oluşturur...Belki oynadığın yerde golü atanla ilgilenirler fakat aslında gol senindir :D... Belgesel gibi anlattım yaw...Neyse uzun lafın kısası futbolu sadece koşmak,topa vurmak gerektiren bir spor olarak düşünme...Çok yetenekli olmasanda yaptığın bir dönüş attığın bir pasla İniesta,Xavi tarzı bi oyuncu olabilirsin

Bütün yakınlarınız
Sizi yanlış tanıdı

Be yâd-i yârî hoşâ katre eşkî
Be sûz-e eşkî hoşâ zindegânî

1310 Mesaj
7 Haziran 2009; 1:22:49 

quote:

Orjinalden alıntı: @Yqut

Maç dışında yaptığın klas hareketler,top sektirme vs.herşey yalan...Önemli olan maçta nasıl oynadığındır... Maçta hızlı ve istekli olmaya çalış...

İşte budur ya
Hayatımda top sektirmeyi öğrenemedim
Oyunu fazlasıyla iyi okurum, top dağıtmayı severim vs vs vs. futbol bilek hareketlerinden ibaret değildir halısaha maçlarına giderek kendini geliştir takımda oynamayı öğren öncelikle

651 Mesaj
7 Haziran 2009; 1:40:17 

Bak şimdi arkadaşım sana tavsiyem nette freestyle hareketleri izle.
Ve o hareketleri yapmaya çalış.Zordan kolaya doğru git.

Eğer bu hareketleri 1 gün çalışıp düzgünce yapabiliyorsan sende yetenek var.Yapamıyorsan öyle mükemmel bir top oynayamazsın ne kadar geliştirsende kendini.

Konuyla alakası yok ama yeteneği ölçmek istiyorsan bu yöntemi dene.

Şimdi soruna gelirsek top tekniğini geliştirmek istiyorsan düz ve boş bir alanda topu çok hızlı sürmeye çalış.Hızını hiç kesmemeyi dene.Ve elinden geldiğince topu ayağından aşma(Burda yetenek önemli)

Ayrıca hafif tempoda topu sektirerek koştur.Daha sonra biraz daha hızlan.

Yerinde top saydırarak teknik geliştirilmez.

Şunu demek istiyorum eğer freestyle hareketleri çok uğraşmadan iyi yapıyorsan sen yeteneklisin.Buna rağmen iyi futbol oynayamıyorsan veya çalım atamıyorsan ya kendine güvenin yok yada kondisyon eksikliği var.

Bu hareketleri yaparak bileğinin kıvraklığını,bacaklarının hızını ölçebilirsin.

Futbolda yetenek pas,şuttan ziyade dar alanda çalımdır.Pas ve şutu çok çalışarak bir oranda düzeltebilirsin ancak çalım doğuştan yetenek gerektirir.Yanlış anlaşılmasın pas ve şut yetenek gerektirmez demiyorum.

Çok çalışarak iyi orta yapılır,50-60 metreye iyi paslar atılabilir xavi gibi,iniesta gibi(iyi bir altyapı eğitimi almak şartıyla).Ancak asla Messi gibi çalım atamazsın.

1310 Mesaj
7 Haziran 2009; 1:50:58 

quote:

Orjinalden alıntı: Asil Türk Kanı

Eğer bu hareketleri 1 gün çalışıp düzgünce yapabiliyorsan sende yetenek var.Yapamıyorsan öyle mükemmel bir top oynayamazsın ne kadar geliştirsende kendini.

Şimdi soruna gelirsek top tekniğini geliştirmek istiyorsan düz ve boş bir alanda topu çok hızlı sürmeye çalış.Hızını hiç kesmemeyi dene.Ve elinden geldiğince topu ayağından aşma(Burda yetenek önemli)

Şunu demek istiyorum eğer freestyle hareketleri çok uğraşmadan iyi yapıyorsan sen yeteneklisin.Buna rağmen iyi futbol oynayamıyorsan veya çalım atamıyorsan ya kendine güvenin yok yada kondisyon eksikliği var.

Futbolda yetenek pas,şuttan ziyade dar alanda çalımdır.Pas ve şutu çok çalışarak bir oranda düzeltebilirsin ancak çalım doğuştan yetenek gerektirir.Yanlış anlaşılmasın pas ve şut yetenek gerektirmez demiyorum.

Çok çalışarak iyi orta yapılır,50-60 metreye iyi paslar atılabilir xavi gibi,iniesta gibi(iyi bir altyapı eğitimi almak şartıyla).Ancak asla Messi gibi çalım atamazsın.

6256 Mesaj
7 Haziran 2009; 1:58:56 

videodaki gibi entel şeylerle uğraşma normal olarak çalış yeteneğin varsa eninde sonunda sonucunu alırsın

4363 Mesaj
7 Haziran 2009; 2:00:14 

quote:

şurdan sonrasını okumadım.o hareketlerin kaçını maç içinde kullanabilcek?o hareketler ne katıcak ona?maks arkadaslarına hava atmakta kullanır...

105 Mesaj
7 Haziran 2009; 2:19:13 

o toplar türkiyede de satılıyor
eskiden antremanlarda yüksek direkler vardı bu topları kullanmak için direkten sarkan ipi topa bağlıyorduk çeşitli antremanlar yapabiliyorduk

651 Mesaj
7 Haziran 2009; 2:20:32 

@CCaaNN

O hareketlerin maçta bir işe yaramayacağını futbolla ilgilenen herkes bilir zaten.Bazı arkadaşlar yeteneğim olup olmadığımı bilmiyorum demiş.Bunu ölçmenin yolu budur.

Ha sizi izleyen bir menajer varsa orası ayrı.
Yoksa halısahada gol çalım gösterisi yapmakla benim yeteneğim var derseniz ancak egonuzu tatmin edersiniz.

Futbolda yetenek herşeyden önce dar alanda oyun geçme becerisidir.Gerçi azcık futbolla ilgili olanlar,Rıdvan hocayı dinleyen kişiler gelip burda gülüp kendini rezil etmez.
Rıdvan Dilmen ''Messi ve diğerleri'' dedi.Neden böyle bir söz sarfettiğini futboldan bihaber insanlar tabikide anlayamaz.

Futbolda oyun okuma ve çalım kapasitesi büyük oranda değiştirilemez.Çünkü çalım yetenek,oyun okuma ise zeka ile alakalıdır.Bunun haricindeki dribbling,pas,orta,alan boşaltma,boşa kaçma vs herşey çok iyi bir eğitmen ile geliştirilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Asil Türk Kanı -- 7 Haziran 2009; 2:34:46 >

4363 Mesaj
7 Haziran 2009; 2:24:10 

quote:

@Gürcan34

Freestyle kelimesinde gülünecek ne var?

Sana flip flop,makas veyahut step over desek sen yine güleceksin galiba.

Futbolla ilgili terimler kullandığımızda burda saçma sapan güleceksen benim yorumlarımı alıntı yapma.

Profesyonel olarak top oynadın mı merak ediyorum?

@CCaaNN

O hareketlerin maçta bir işe yaramayacağını futbolla ilgilenen herkes bilir zaten.Bazı arkadaşlar yeteneğim olup olmadığımı bilmiyorum demiş.Bunu ölçmenin yolu budur.

Ha sizi izleyen bir menajer varsa orası ayrı.
Yoksa halısahada gol çalım gösterisi yapmakla benim yeteneğim var derseniz ancak egonuzu tatmin edersiniz.

Futbolda yetenek herşeyden önce dar alanda oyun geçme becerisidir.Gerçi azcık futbolla ilgili olanlar,Rıdvan hocayı dinleyen kişiler gelip burda gülüp kendini rezil etmez.
Rıdvan Dilmen ''Messi ve diğerleri'' dedi.Neden böyle bir söz sarfettiğini futboldan bihaber insanlar tabikide anlayamaz.

Futbolda oyun okuma ve çalım kapasitesi büyük oranda değiştirilemez.Çünkü çalım yetenek,oyun okuma ise zeka ile alakalıdır.Bunun haricindeki dribbling,pas,orta,alan boşaltma,boşa kaçma vs herşey çok iyi bir eğitmen ile geliştirilebilir.

çok güzel yazmışsın.ama dribling yeteneğini geliştirirsende çok rahat adam geçebilirsin.ayrıca illa hocaya ihtiyaç yok.daima senden daha iyi oynayan adamlarla birlikte oynarsan zamanla mecburen gelişirsin...

edit:freestyle kelimesini bi kaç gündür görmemen imkansız aslında bkz:fuat ovv ye man!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CCaaNN -- 7 Haziran 2009; 2:24:25 >

651 Mesaj
7 Haziran 2009; 2:40:39 

quote:

Orjinalden alıntı: CCaaNN

çok güzel yazmışsın.ama dribling yeteneğini geliştirirsende çok rahat adam geçebilirsin.ayrıca illa hocaya ihtiyaç yok.daima senden daha iyi oynayan adamlarla birlikte oynarsan zamanla mecburen gelişirsin...

edit:freestyle kelimesini bi kaç gündür görmemen imkansız aslında bkz:fuat ovv ye man!

Hocam ben yanlış anladım iyi olmuş uyardığın

Futbol,ders diye diye internette takılmaya zaman kalmıyor.Fuatı muatı bilmiyorum valla

Gürcan arkadaşım k.bakma

8352 Mesaj
7 Haziran 2009; 12:25:38 

Akşam dh futbol maçı var. Gel bizi izle gelişir tekniğin

600 Mesaj
7 Haziran 2009; 21:54:43 

Arkadaşlar bugün de maç vardı biraz daha iyi çalım atmaya başladım, maçtan sonra şut çalıştım yarım saat kadar ama hala şutlarda problemim var. Hala tam olarak kendi vuruşum stilim yok, yakın olunca plase vuruyorum onun dışında bu ayağımın dışıyla ve içiyle falso olayını tam olarak kıvıramadım.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Haziran 2009; 22:34:44 

futbolda en önemli şey zeka ve oyunu okumaktır freestyle felan boş şeyler teknik geliştirmek istiyosan nike nin sitesinde futbolcular bunu hakkında ders veriyo onu izle derim

27 Mesaj
7 Haziran 2009; 22:45:08 

Futbolda ilk önemli olan doğuşdan var olan teknik,zeka,oyun okuma,ezber bozma,hayal kurma saydıklarım doğuşdan gelir hiç birisi sonradan kazanılamaz.Kazanılsa bile her zaman aksar..
Futbolu çok iyi bilen ve oynayan birisi olarak hayatımda daha hiç karşıma kendimden iyi diyebileceğim birisi çıkmadı bundan çokda iddalıyım...Neden? Çünkü futbolu bilen bir insan kimsenin karşısında ezilmez hiç bir zaman...

Futboldan zevk alanlar her zaman doğuşdan bilekleri esnek olanlardır..Allaha şükür allahın lütfu:)

Bu arada videodaki ürün tam bir zırva top sektiremeyen bir adam önce sağlam bir kondisyon alması gerekir.Nedeni şu her takmın 10 numarası doğuşdan teknik insanlardır..Alex-Hagi-Lincoln-Ronaldinho-Messi-Rooney-Benzema...Ve daha niceleri...Teknik+İdman+Disiplin birleşirse mükemmel işler çıkar ortaya..

Tekniği doğuşdan olmayan insanlar 10 numaralardan farklı olarak kondisyon ve kuvvet yüklemeleridirler.Tercihleri oyunun hamalları.Defans-Defansif Orta Saha olmalıdır..

3227 Mesaj
7 Haziran 2009; 22:45:44 

topa server vurmak istiyorsann merdiven cıkacan sürekli yada kumda çıplak ayakla kosacan geçen yaz full kosmustum her sabah sahilde arkasından yüzüyordum bu sezonda 7 tane asistim var ve kaleciyim top bendeyken genelde karsı tarafın savunması yada kalecisi ortasaha geriiii diye bağırıyor genelde karsı tarafın ceza sahası cizgisine düşüyor toplar ayrıca duran toplardada autlarda özellikle çok aşırı derecede yani süper genclerde benim gibi vuran yoktur diyim ama çalısacan yani

Uzaklaştırılmış
6 Ekim 2009; 2:56:32 

bende top sektirmede iyi değilim ya kafama çok takıyorum bu günlerde..ayrıca birçok artistik hareketi canlandırıyorum kafamda maç esnasında bazılarını gerçekleştiriyorum bazıları malesef le sonuçlanıyor:)..maçta istekli oynuyorum koşum pressim çok iyi..İnşallah zamanla daha da geliştireceğim kendimi..kafama taktım dediğim gibi bu günlerde şu yetenek olaylarını falan..bilgi veren arkadaşlara çok teşekkürler..

Uzaklaştırılmış
6 Ekim 2009; 3:05:43 

quote:

Orijinalden alıntı: M.Kemalin Askeri

Futbolda ilk önemli olan doğuşdan var olan teknik,zeka,oyun okuma,ezber bozma,hayal kurma saydıklarım doğuşdan gelir hiç birisi sonradan kazanılamaz.Kazanılsa bile her zaman aksar..
Futbolu çok iyi bilen ve oynayan birisi olarak hayatımda daha hiç karşıma kendimden iyi diyebileceğim birisi çıkmadı bundan çokda iddalıyım...Neden? Çünkü futbolu bilen bir insan kimsenin karşısında ezilmez hiç bir zaman...

Futboldan zevk alanlar her zaman doğuşdan bilekleri esnek olanlardır..Allaha şükür allahın lütfu:)

Bu arada videodaki ürün tam bir zırva top sektiremeyen bir adam önce sağlam bir kondisyon alması gerekir.Nedeni şu her takmın 10 numarası doğuşdan teknik insanlardır..Alex-Hagi-Lincoln-Ronaldinho-Messi-Rooney-Benzema...Ve daha niceleri...Teknik+İdman+Disiplin birleşirse mükemmel işler çıkar ortaya..

Tekniği doğuşdan olmayan insanlar 10 numaralardan farklı olarak kondisyon ve kuvvet yüklemeleridirler.Tercihleri oyunun hamalları.Defans-Defansif Orta Saha olmalıdır..

Çok iddalı olmuş be hocam, barcelonada falan oynuyorsun heralde

843 Mesaj
6 Ekim 2009; 3:42:32 

Teknik geliştirmek için bi tane hentbol topu alın ve onla gunde 1-2 saat vakit gecirin, daha cok top sektirin, eviniz buyukse evin içinde o topla gezin oynayın 2-3 ay dediğimi yapın gözle görülür sekilde top tekniginiz artacaktır.

14-15 yaslarında genç arkadaslar varsa aranızda bunu daha cok yapın, bos vaktiniz kalırsa hentbol topunun hemen ardından normal topla dribling falan yapın yine top sektirin. Aslında bu işin bi formulu yok topcu olmak istiyorsanız topla yatıcaksınız topla kalkıcaksınız bu kadar basit, beslenmenize uykunuza dikkat ediceksiniz.

Uzaklaştırılmış
6 Ekim 2009; 4:21:47 

quote:

Orijinalden alıntı: gerribas

Çok iddalı olmuş be hocam, barcelonada falan oynuyorsun heralde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nanuk355 -- 6 Ekim 2009; 4:21:05 >

1210 Mesaj
6 Ekim 2009; 4:52:01 

quote:

Orijinalden alıntı: M.Kemalin Askeri

çok yanılıyosun arkadaşım futbolun doğuştan uzakdan yakından ilgisi yoktur futbol bir yaşam şeklidir fiziki gelişimin futbola göre şekillendimi teknikden bahsedilir yani 7-8 yaşındaki kemikleri henüz gelişmemiş bir çocuk futbola başlayarak büyürse işde o zaman teknikden bahsederiz tabi özverilik çalışkanlık ve istekli bir yapıyada sahip olmak gerekir benimde çocukluğum futbolllan geçmişdir içimdeki isteği futbol açlığını hiçbirşeye değişmezdim ozamanlar kendimden büyük insanlarlan çok rahat bir şekilde maçlara çıkabiliyodum ama sonrasında bazı şeylerden ders çıkardım boyum kısaydı ve bazı mücadelelerde fizik gücüm yetersiz kalıyodu sonra anladımki ben futbolcu olamam diye sen çok iddalı konuşmuşsun ama trabzona gelsen senin gibi oynayan gençleri çok gösteririm sana onalrında tekniği mükemmeldir kendim karşına çıkmak isterdim ama artık 5 sene olmuşdur topa vurmayalı ama bir 6 aylan eski durumuma gelirim zannediyorm trabzonda özellikle 86 dan önceki gençlikde teknik gelişim çok farklı son zamanlarda bu bozuldu artık mahallede oynamayan çocuklar kalmadığı için böle oldu hep halısahalarda geniş alanlarda top oynanır hale geldi halbuki mahallelerde dar alanlarda kontrollü direkleri hesap eden duvar pasları yapan önüne çıkacak engelleri gören gençlik artık kalmadı ben teknik gelişimimi isabet oranımı arttırmak için sabahdan akşama kadar elektirk direklerinin arasından top geçirmeye çalışdığım zamanlar olmuşdur bu işler öle kendine güvenlen olmuyo akılcı olmak lazım örnek verirsek trabzondaki alanzinyo adamın tekniği mükemmel ama fiziki gücü olmadığı için pasif kalıyo böle adamları geçmek çok zordur ama kendinden fiziki olarak büyük insanları geçmeside çok zordur diğer bir örnekde rus futbolcu arşavindir kendi oyunuma en çok onu benzetirim sana şöle söliğim bir maçda iyi odaklanmış bir defans futbolcusu arşavine nefes aldırmaz.

Arsız, Densiz, İlkesiz, Haddini Bilmez, Bayağı isen, Yanımıza Uğrama!
Küstah, Mürai, Tufeyli, Zevzek, Müptezel, Basmakalıp isen, Kapımızı Çalma!
Palavracı, Korkak, Kalleş, Ahlâksız isen, Eşiğimizi Geçme!
İçtenliksiz, Sevgisiz, Pespaye, Paçoz isen, Evimize Gelme!
Çilehanedir Burası, Hoşgörü Dergâhı Değil!
Ahde Vefa Bilmez, Tövbe Tutmaz isen, Sakın Gelme!
Alev Alatlı Beyaz türkler küstüler

980 Mesaj
6 Ekim 2009; 9:04:36 

Bende futbolu gerçekten iyi oynarım bi aralar gs nin alt yapısındaydım.
İki ayağımıda kullanabiliyorum ve çalım atmak doğuştan gelir
Birde imzamı oku

GALATASARA Y

1643 Mesaj
6 Ekim 2009; 9:53:51 

Bence bu topa bağlı iple falan futbol öğrenilmez, teknik olarak belki bi derece artar ama futboluna bi katkısı olmaz. Gerçi küçükken okulun beden derslerinde ilkokullara top vermezlerdi bizde evden torbayla getirirdik yolda sıkıldığım için torbalı topu sektire sektire götürürdüm, şuan bulunduğum aktivitelerdeki futbol takımlarının karmasında olmamın sebebi bu mu acaba merak ettim şimdi.

482 Mesaj
6 Ekim 2009; 10:24:23 

Hocam boş alanda topla bir çok hareketi yapıyorum ancak maçlarda Stoper oynuyorum ve dışarda yaptığım hiç bir hareketi yapma şansım yok o yüzden yan tekniğini takım içinde oyunu görerek geliştirebileceğini düşünüyorum bunların pek bir yararı olacağını sanmıyorum duvara topu vurdurup sert gelen topu kontrol etmeye alışabilirsin mesela böyle ticari şeylere gerek yok yani

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

1116 Mesaj
6 Ekim 2009; 10:29:35 

Calim meselesi dogustan gelmez bence.Ama yetenek olmali oyle kalaslar oluyor ki:))Futbol oynamaya 6 yasinda basladim.Bahceye iner abiler beni takima alsin diye beklerdim.7 yasinda kaleci eksikliginden dolayi aliyorlardi/Oynamasam bile onlari izliyordum.Daha sonra yas arttikca kendimdeki yetenegi kesfettim.1e 5 2ye 5 gibi maclar yaptik.Bunlarin top teknigime yaptigi katki inkar edilemez.Birde dayi faktoru var.Ronaldinhonun yandan yemisi mubarek.Kalp sorunu nedeniyle futbolu birakmis ama inanilmaz bir teknige sahip.derler ya cocuk dayiya ceker..

YasIn kac bilmiyorum ama imkanin varsa evin icinde hentbol topuyla dolas.Su an kardesimin yaptigi gibi :) Disarida topla kosular yap.Top kontrolunu gelistirmek icin havaya attigin toplari stop et.Oynayabilecegin bir arkadasin varsa tek pas yap uzun paslar at.Bol bol sut cek kendine bir sut teknigi edin.Ben solagim ama sag ayagimida kullanabiliyorum mac icinde.Onume vurulacak top geldiginde sag sol bakmam.Imkanim varsa sola alirim yoksa Allah ne verdiyse

Ip atlama ve merdiven cikma isleri zoruna gitmezse sana katki saglar.

Bu arada sol ayak ile burun,ayak ustu,ayak ici karisimi bi sekilde topun

0

kirmizi ile isaretli kismina vurunca dehset gidiyor.Tabi oturursa

DISTURBED

2995 Mesaj
6 Ekim 2009; 11:49:39 

Ev Korıdorluysa kordıron sonuna bır sandalye koy sende korıdorun basına gec,kucuk sunger topla sandalyenın ıcınden gecırmeye calıs topo.

Sahsen ben oyle yaparım,Teknıgım ıyıdır,ama Kosamıyorum.

Düş peşindeyim,Düş peşime.

2587 Mesaj
6 Ekim 2009; 12:00:48 

quote:

Orijinalden alıntı: DieselTRoniC

[font="Papyrus"]
[/font]

hoca bu yazı tipi nedir ya? parşomen mi yazıyorsun

farewell

561 Mesaj
6 Ekim 2009; 12:15:02 

Adamı Aragones' e benzettim başta ; dedim emekli olup ticarete mi atıldı dedecim.

4505 Mesaj
6 Ekim 2009; 12:39:46 

Teknik gelişmez Allah vergisidir. Sen istediğin kadar çalış tekniğin yoksa yoktur.. güç, kondüsyon, hava topu, top kontrolü, hızlanma vs.. bunlar geliştirilir.

602 Mesaj
6 Ekim 2009; 13:34:35 

Gerçekten allah vergisidir.Top sektirerek buna katkı yapabilirsin.Bi nokta belirle ve topu oraya nişanlamaya çalış.Her vuruşunda biraz daha yaklaşmaya çalış hedefe.Vura vura topa alıştığını hissedeceksin.Bunun gibi bi çok alternatif var ama sende ki yetenek önemli.

Bi de bol bol ip atla....teknikle alakası yok ama maçlarda çok katkısını görürsün.

http://www.saglikturkiye.org Türkiye'nin en estetik sağlık bilgi sitesi.

560 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:03:58 

quote:

Orijinalden alıntı: Asil Türk Kanı

free style hareket hariç ben de hepsini yaptım bu aralar bi-iki harekette denedim mesela Ronaldinho'nun top havadayken bacağını topun etrafında döndürme hareketini 13. denemede başardım.Ronaldo'nun her maç yaptığı topuk hareketini 7. denemeden sonra çok rahat yapmaya başladım.
Problem şu hız konusunda inanılmaz hızlıyım.(Top ayağımdayken özellikle)Fakat çalım konusunda o kadar iyi değilim ben daha çok Messi gibi koşarken çalım atıyorum.Vede hiç hareket yapmıyorum.Daha çok topu sağa-sola çekerek adamları geçiyorum.Soru şu:
Koşarken en iyi nasıl çalım atılır?

Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, Zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.
Canım bile emanetken kaybedecek neyim olabilir ki...
Gençliğe güvenip vakit çok erken derken.Belki elveda bile diyemezsin giderken
Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir..

294 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:58:14 

@ HumanKilleR

topu rakibin bi tarafından atıp diğer tarafından geçme

ITU civil engineering • less is mohr • thinker • DOTA 2 (крокус) •  • MacBookAir 13" 128GB • iPhone 5 32 GB White • iPad mini w Retina Display 16GB

560 Mesaj
10 Ekim 2009; 8:02:05 

onu uyguluyorum.Hızım sayesinde baya rahat bir şekilde geçiyorum ama 2 kişi birden gelirse olmuyor.

Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, Zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.

560 Mesaj
10 Ekim 2009; 18:43:46 

Önerisi olan?

560 Mesaj
11 Ekim 2009; 9:30:48 

Kimsenin önerisi yok mu? yaf en kolay nasıl çalım atabilirm rakiplerime

0 Mesaj
30 Ocak 2010; 0:37:59 

harry kewell demek istiyorum. herkes bilir ne kadar iyi şut attığını. ligimizden herkesin bildiği biri olduğu için örnek veriyorum. kewell 8 yaşında altyapıdayken çok berbat şut atıyormuş. hocası ondaki yeteneği gördüğü için ona bilardo ve tenis oynamasını söylemiş. bilardo oynayanlar çok iyi bilir bilardoda topa nerden vurduğunuz neresine vurduğunuz çok önemlidir. tenis içinde gelen topu karşılamak için pozisyon almalısınız. bu sayede bu öğrendiklerini futbola aktarmış. yani önemli olan biraz da zeka. oyun zekası olmayan birisi ne kadar da yetenekli olsa pek işe yaramaz. mesela kazım ve serdar özkan. neyse asıl konuya gelirsek ben basketbolcuyum aslında boyum 185 yani çalım atıp klas hareketler yapmak için kısıtlı biraz. e yaşımda geçmiş 17 yaşından sonra altyapının ne anlamı kalır. ama tam bir futbol hastasıyım. geçen sene arkadaşlarımla başladım futbol oynamaya zevk olsun diye. beden derslerinde falan. bunlardan ziyade futbol maçlarını dikkatle izlerim. izleye izleye zamanla bişeyler gelişti bende. belki yeteneğim vardı ondan geliştirdim. halısahada güzel oynamak istiyosan illa çalım atmak önemli değil çalımda şart tabi ama günümüz futbolunda artık çalımdan çok futbolcular topu ayağıdan hemen çıkarmaya bakıyor.
maçlarda futbolcuları izle topu nasıl sürüyolar topa nasıl vuruyolar topu önlerine nasıl alıyor. vücudu kullanmakta önemlidir futbolda. yalandan hareketlenmede diyebildiğimiz fake atmalar tam dönüş yarım dönüş dedikleri. yani topa sahip olmak falan.
halısaha futbolunda kısa ve çabuk paslarla ve sonuca giden sert şutlarla oyunu alabilirsiniz.
ama illa ben çalım atıcam zevk alıyom diyorsan topla idman yap bileklerine ve bacaklarına esneklik kazandır ve en önemlisi izle, izlemeden öğrenemezsin kanımca. basit hareketlerle başla zora doğru git. yukarda bi arkadşın dediği gibi nasıl çalım atsam diye düşünme bas çalımı geç. bende ilk zamanlar düşünüyodum top ayağıma dolanıyodu bi ara farkettim çok fazla düşnemeden oynayınca dar alanda bile 3-4 kişiye çalım atabiliyom.
neyse üstad inşallah ulaşırsın emeline yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

268 Mesaj
21 Eylül 2010; 22:15:54 

kardes gıt duvarla sabahtan aksama paslaş duvarla butunles o zmn top teknıgın nasıl yukselıyor futbol artık takım oyunu oldu bak xavı-ınıesta sade messıye bakmıyor artık yada ronaldoya onlara pası atan oyuncular araspalarını atanlar da onun kadar değerlı pas yap sureklı pas yapmaya calıs

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Futbolda Teknik Gelişimi İçin Bir Yol
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.655