Şimdi Ara

E7400 sıcaklık değerleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar panelimdeki sistemde işlemcim boşta 32-33 orthosla birkaç dakika içinde de 65-70e dayanıyor o nedenle iptal ettim orthos testini stok fanla çok mu zorladım dersiniz(2.8--->3.3) hdd anakart ekran kartı dereceleri 35 civarı kasa içi serin gibi yardımlarınız için teşekkürler
    Edit : Voltaj autoda şuan.Cpu-z den baktığımda 1.344 biostan baktığımda cpu vcore 1.28750 gözüküyor.ayrıca cpu termination 1.2 cpu pll 1.55 cpu reference 0.805.1.25v de 3.5 ghz çalıştıran arkadaşlar var stok fanla.Belki de sıcaklıkların yüksek olmasının nedeni auto olduğundan yüksek voltaj.Ben de 1.25e ayarlayayım mı ve nasıl yapacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatgunco -- 6 Haziran 2009; 14:50:50 >

• Yük altında 65-70 çok yüksek değerler, intel'in sitesinden işlemcinin max. dayanabileceği sıcaklığına bir bak ;)
  • İşlemci voltajı Auto olarak seçili sanırım. Voltaj autoda iken anakart fazla voltaj verip işlemcinin gereksiz yere ısınmasına sebebiyet verebilir.
    İşlemci voltajınız Auto ise Manual seçip 1.28 olarak ayarlayın.
  • yanlış bilgi vermeyin . stok fan ile tam yük altında 75-80 dereceye kadar sorun oluşmaz . işlemci voltajını "auto" da bırakmayın manel değer girin ve en düşük voltajla stabil değeri bulun ayrıca vcore harici yan voltaj(pll, referance vcore) vermenize gerek yok o o.c değerlerinde
  • teşekkür ederim arkadaşlar biostan manuel olarak 1.28den geriye gelmeye başladım yalnız 1.28 seçtiğimde everest,cpu-z 1.25v gösteriyor ve çarpanı boşta düşürdüğü zaman da voltaj sabit atıyorum önceden 1.1e çekiyordu kendisini o bir sorun teşkil eder mi
    edit şimdi biosta 1.268deyim 1.216 gözüküyor cpu-z de,çarpanı kendi düşürdüğünde de 1.232,daha da düşeyim mi ne dersiniz sıcaklıklar orthosta ilk bir iki dakika 60ı buluyor daha düşük olabilir mi sizce
     E7400 sıcaklık değerleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatgunco -- 9 Haziran 2009; 1:41:07 >
  • önerilerinizi bekliyorum
  • ???
  • Dostum yukteyken 60 derece gayet normal. Sonucta sen %100 yuk altina sokuyorsun bilgisayari ve hic bir zaman o tarz programlar disinda %100 yuk altina girmez PC. 75-80 e kadar yolu var o sicakligin icin rahat olsun.
  • 1)biosta 1.268deyim 1.216 gözüküyor cpu-z de,çarpanı kendi düşürdüğünde de 1.232,daha da düşeyim mi ne dersiniz
    2)sıcaklıklar da panelimde yazıyor işlemcide 55i gta4ü iki saat oynadıktan sonra real tempten bakarak maxta gördüm 3dmark da yaptım orthos hariç bu sıcaklığı görmedim
    3)bu değerler normalse 333x10.5=3.50 ghz denemeli miyim voltaj ne örerirsiniz 3.30 da stabil gibi duruyor 3.50 için voltajı ne kadar arttırayım kafama göre ayar yapmak istemiyorum tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler
  • Bir anda 3.5 Ghz e çıkarman yanlıs olur. 1.30 voltajı geçmeyerek yavaşça arttır her arttışında Orthos ile kastır sorun yoksa devam et ne zamanki PC acılmazsa o zaman orda bırak.

PS: PC kendini bir kaç kez resetledikten sonra Bios'u Default ayarlara alarak açılır.
  • boardda ram çarpanları a b c d şeklinde sınıflanmış durumda 266 333 400 mhz gibi değerlere denk geldiği de yanında yazıyor bilirsiniz belki şimdi 333 için 2.40b şeklinde seçtim o da zaten 800 mhz yapıyor ramlerim de 800 yani işlemciyi 340x10 gibi çalıştırmak istersem 340 için tanımlanmış bir ram çarpanı yok doğal olarak da tam 800de çalışmayacak benim amacım ramleri de 800mhzde 4-4-4-12 çalıştırmak(default) o amaçla 333x10.5 e direk çıkmak istemiştim yoksa yanlış mı düşünüyorum
  • 2.40b de 800 oluyorsa tamam işte problem yok demektir. İçin rahat olsun
  • 333 için B tanımlanmış 340 yaptığım zaman autoda bırakmam gerekecek galiba o zaman da gecikmeler 4-4-4-12 ayarlanamıyor sorun özetle bu aslında
  • İlginç bir sorun şuan işteyim aksam MSN'den konusabiliriz istersen.
  • Bende e7400 kullanıyorum ilk başta stok fan kullanıyordum sonra onun yerine 20 TLlik bir fan aldım ses yok sıcaklık boşta 34-38 arası tam yük altında ise 63 dereceyi geçmiyo
    birde e7400 85 C limiti var ama ben ilk başlarda stok fan kullanırken 100 C bile gördüm kafan rahat olsun ama voltaj arttırımı sakıncalı olabilir sadece FSB yetmez mi neyse stok fanla bu kadar oc olmaz sakıncalıdır birde aldığım fanla 3.6 Ghz çıktım tam yükte 68-70 arası oldu 70 C hiç geçmedi
  • sizin sıcaklıklarda bir gariplik varmış ama fanınız belki de tam oturmamıştı yada macun yoktu deforme olmuştu vs sebepler geliyor aklıma şimdi fena değilmiş
  • hiç voltajı değiştirmeden 3.3den 3.5e çıkardım prime95 iyi geçti oyun falan da takıldım panelimdeki değerlere bi bakar mısınız bir anormallik-sorun var mı devam edebilir miyim stok fanla günlük bu şekilde kullanmaya
     E7400 sıcaklık değerleri
  • arkadaşlar kusura bakmayın sizin işlemci değil ama bende e8500 e0 revizyonu var normalde 33c boşta ve 41c civarı yukte bu değerleri veriyordu şimdi voltajsız 400x9,5=3.80ghz de kullanıyorum soğutucu ocz vanguisher ve termaltake 12cm fan macunda ocz şu an boşta 39c yukte 49-51c arası sizce normalmidir acaba kusura bakmayın konuyu görünce dayanamadım sorayım dedim (yukten kastım full ayarlarda dirt ve grid oynamak)
  • quote:

Orjinalden alıntı: deniztoyota

arkadaşlar kusura bakmayın sizin işlemci değil ama bende e8500 e0 revizyonu var normalde 33c boşta ve 41c civarı yukte bu değerleri veriyordu şimdi voltajsız 400x9,5=3.80ghz de kullanıyorum soğutucu ocz vanguisher ve termaltake 12cm fan macunda ocz şu an boşta 39c yukte 49-51c arası sizce normalmidir acaba kusura bakmayın konuyu görünce dayanamadım sorayım dedim (yukten kastım full ayarlarda dirt ve grid oynamak)

normal değerler ama sormak istediğim bişey var yükte 49-51 c arası diyorsun aradan 2-3 saat geçincede hala tam yükteyken 51 c geçiyor mu geçmiyor mu?

quote:

Orjinalden alıntı: fatguncom

hiç voltajı değiştirmeden 3.3den 3.5e çıkardım prime95 iyi geçti oyun falan da takıldım panelimdeki değerlere bi bakar mısınız bir anormallik-sorun var mı devam edebilir miyim stok fanla günlük bu şekilde kullanmaya
     E7400 sıcaklık değerleri

anakartının sıcaklık ölçme programı varsa ki vardır. testleri yaparken bir yandanda sıcaklık değerlerine bakmanı öneririm birde işlemciyi olabildiğince kastırmaya bak sıcaklık artsın ona göre stabil noktayı bulabilirsin.64-68 C arası tam yükte ise ve uzun süre bu sıcaklıkta kalıyorsa (örn: 3 saat kadar) bence stabil ve iyidir günlük kullanabilrsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mawi_kral -- 13 Haziran 2009; 12:39:45 >

• ya şöyle diyim üç saat kastırmak yerine rutin yaptığımız işlemleri biraz daha fazla yaparak test etsek stabiliteyi yanlış mı olur
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.