Şimdi Ara

İdeal işlemci çekirdeği sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
8
Favori
189.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • işlemciye göre değişir aslında. ortalama olarak 65 derecenin üstü risktir. fakat intel işlemci ile 90 dereceyi de görenler var ne kadar bu sıcaklıkta kalabildiler bilemiyorum.
    aslında yeni tip ekran kartları işlemcilerden çok daha fazla ısınıyor. işlemci kadar da ekran kartlarının soğutmasına dikkat edilmeli bence
  • Benim cpu'da 90 'larde çalışıyordu render alırsam veya film izlersem 20 dk sonra kendi kendine kapatıyormuş. bugün fanı söktüm ve gördüklerim karşısında haklı olduğumu anladım. Fanın hava üfleyen kısmındaki alimünyum yada herne metalden yapıldı ise kanalların arası toz ile dolmuş resmen 3 senedir hiç dokunmamıştım, ısı iletimi çok az oluyormuş bir güzel temizledim 38 dereceye düştü 90 dereceden. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tween25 -- 4 Mart 2012; 13:37:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MEGASTASYON

Arkadaşlar benimki 80 den aşağı inmiyor normal durumdayken herhangi bir oyun açtığımda dahada yükseliyor sizce sıkıntı yaratabilirmi .

Kardesım tabı yaratır ben 3 kere hdd deiştirdimm bende de aynı sorun vardı,

bide oyunlarda kasar senı rahatsız eder
    Çozum

Git bi Pc ciye leptosa sakın elemeye kalkma toplayamassn pc yi

adam git de bunu açın iyi cene temızleyın bide termal macun sıkın bide format atsınlar oo bilgisayar 50 den yuarı cıkmaz sen bide baa teknik ozelliklerini sole daha cok yardımcı olurum sana benim pc eskıden 90 95 oluyodu 95 kapanıyor zaten otomatık

bende gittim acun sıktırdım bı format bıde temızledım 12 gb oyunda 65 i geçmiyo
  • ultrakanarya_94 kullanıcısına yanıt
    Bendeki Haswell i5 4200m ve maks. sıcaklık 105 derece diyor. BIOS'unuz güncel değilse bir güncelleyin derim, bir modelde aşırı ısınma vardı ve BIOS güncellemesi ile düzeltilmişti bu ama modeli hatırlamıyorum.
    Dizüstü soğutucuları aşırı bir fark oluşturmaz. Cihazın altındaki ızgaralara hava basacak bir fan iş görür, yüksek devirli de olsa iyidir. Ama cihazın ızgarasına değil de sadece plastiğine hava üflüyorsa çok gerek yok.
  • Bende Intel Core i5 650 3.2 GHz var ve render ile orta seviye full ayarlarda açtığım oyunlarda 110 ~ 120 geçiyor. İşlemci ısıdan hiç kapanmadı ama bakır borulu fan almayı düşünüyorum. Birde OC yapacaktım üstünde çay yapardım artık
  • lordthrall L kullanıcısına yanıt
    Stok fan günümüzde öyle çok kullanılan bir fan şekli değil artık. 40 50 tl den başlayan fiyatlarla dünya kadar güzel soğutucu var çünkü. Onlardan denemenizi tavsiye ederim.
  • Yazın gelmesiyle beraber sıcaklıklar kasa içinde de kendini göstermeye başladı. İşlemci çekirdekleri voltaj vermeden o/c yapılarak orthos programı çalışırken yükte max. 58C'ye ulaştı. Genellikle yükte 55, boşta 38C aralıklarında. Anakart 42C. Bu sıcaklıklar ideal sıcaklıklar mıdır?

• Cpu sıcaklığını max 60--68 dercenin üzerine çıkma. çekirdek sıcaklığını pek önemseme cpu sıcaklığına bak

sistem yükdeyken anakartın 42 derece olması normal
  • arkadaşlar şimdi ben over clock yapmak istiyorum...

bunu yaparken max sıcaklıkta baz alıcağım sıcaklık cpu sıcaklığımı yoksa çekirdek sıcaklığımı...

işlemci amd x4 PII 955 önerilen max cpu sıcaklığı 65 dereceymiş...

resimdede dörüldüğü gibi cpu sıcaklığu 45 dolaylarında ama cekirdekler 61 derece daha over clock yapmadan ... cekirdek sıcaklıkları baz alınırsa eğer benim hiç over clock yapmak imkanım yok mu ? carpan kilidini biraz artırsam zaten 65 çok rahat geçer.... sizin düşünceleriniz nedir..??

teşekkürler...

İdeal işlemci çekirdeği sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

• mafia 2 cpu 1=89 °C sizce bu normal değer mi?
  • benim cpu 108 arada kapanıyo pc napmam lazım yardım :((

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpicini -- 9 Ocak 2012; 23:42:50 >
  • bu da çözüm değilmiş, Ekstradan büyük bir fan ve soğutucu aldım (Fiyatı 90 'lira markasını tam hatırlamıyorum)bu sefer 25'lere düştü render alırken'de45 derecelere çıkıyor. Ekstradan eksoz fanı takacağım bugün kasada 2 tane yer var Yukarıda, alt tarafa intake fan takacağım bir tane 170 mm'lik. Dahada değerleri düşürmeye çalışacağım.
    İlaveten harddisk ve ram soğutucusu alacağım. chipset için alacaktım fakat ekran kartı müsade etmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tween25 -- 5 Mart 2012; 10:29:38 >
  • az önce gördüğüm en yüksek sıcaklığa ulaştım. mafia 2 de nedense böyle bir sorun yaşıyorum. işlemci 75 dereceye çıkıyor ki normalde 65'in üstüne çıkmaz yükte. Anakart 55 derece oldu ki buna çok şaşırdım normalde 42 nin üzerine çıkmaz. Ekran kartıda 70 küsür derece olmuştu ki ısı borulu soğutuculu falan sağlam fan var üzerinde 60 tan yukarısını görmemiştim. kasada da 4 tane fan var. mafia 2 den başka oyunda ısınmıyor hiç bu kadar neden anlamadım.
  • Sıcaklık sorunu yaşayanlar önce termal macunun kuruyup kurumadığını kontrol etsinler ve kaliteli bir macunla yenilesinler.. OC yapılacaksa daha iyi bir soğutucu şart tabiki...
  • quote:

Orijinalden alıntı: escapethelife

az önce gördüğüm en yüksek sıcaklığa ulaştım. mafia 2 de nedense böyle bir sorun yaşıyorum. işlemci 75 dereceye çıkıyor ki normalde 65'in üstüne çıkmaz yükte. Anakart 55 derece oldu ki buna çok şaşırdım normalde 42 nin üzerine çıkmaz. Ekran kartıda 70 küsür derece olmuştu ki ısı borulu soğutuculu falan sağlam fan var üzerinde 60 tan yukarısını görmemiştim. kasada da 4 tane fan var. mafia 2 den başka oyunda ısınmıyor hiç bu kadar neden anlamadım.

bu genelde uzun süre bakım yapılmayan bilgisayarların (birde iyi soğutucusu yoksa) genelde başına gelir...ilk önce iyi bir temizlik ...özellikle fan araları komple temizlik...sonra mutlak süretle iyi bir macun (iyi ve kötü macun arası kendi sistemimde 7 derece farkettirdiğine şahidim) sürmek (az miktar yarım nohut kadar o bile çok)...vede mutlak süretle işlemci soğutucusunu değiştirmek ....eksoz fanını 120 mm liklerden tercih etmek....saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: ramazandeveli

quote:

Orijinalden alıntı: escapethelife

az önce gördüğüm en yüksek sıcaklığa ulaştım. mafia 2 de nedense böyle bir sorun yaşıyorum. işlemci 75 dereceye çıkıyor ki normalde 65'in üstüne çıkmaz yükte. Anakart 55 derece oldu ki buna çok şaşırdım normalde 42 nin üzerine çıkmaz. Ekran kartıda 70 küsür derece olmuştu ki ısı borulu soğutuculu falan sağlam fan var üzerinde 60 tan yukarısını görmemiştim. kasada da 4 tane fan var. mafia 2 den başka oyunda ısınmıyor hiç bu kadar neden anlamadım.

bu genelde uzun süre bakım yapılmayan bilgisayarların (birde iyi soğutucusu yoksa) genelde başına gelir...ilk önce iyi bir temizlik ...özellikle fan araları komple temizlik...sonra mutlak süretle iyi bir macun (iyi ve kötü macun arası kendi sistemimde 7 derece farkettirdiğine şahidim) sürmek (az miktar yarım nohut kadar o bile çok)...vede mutlak süretle işlemci soğutucusunu değiştirmek ....eksoz fanını 120 mm liklerden tercih etmek....saygılar

Dostum bilgisayarım gayet temiz dark knight kasa var 4 fan takılı üzerine 2 tanesi direk anakart - ekran kartı ve işlemci üzerine vuruyor. biri arkada egzos fan biride önden harddiskleri serinletiyor. ekran kartı zaten msi twinfrozer serisinden soğutucusu baya sağlam. işlemci soğutucusunu bu aralar değiştirmeyi düşünüyorum ama oda fena sayılmaz hani. ben bf3 oynarken bile mafia II de gördüğüm sıcaklıkları görmedim. ki aradaki grafik farkı ortada. biraz internette dolandım mafia II de genel olarak herkesin sıcaklığı biraz fazla çıkmış neden anlamadım. Neyse zaten oyunu bitirdim dün akşam sildim

• Beyler sizinki yine iyimiş ya benimki cs 1.6 & msn acınca donuyor kendını restliyor 7 senedir kullanıyorum ama hiç bole olmamıstı 2 gündür böyle dün bi temizliyim dedim temizledim şimdi tertemiz ancak simdi daha kotu oldu . pedere diyorum su at arabasını deiştirek ama beni dinlemiyo ekran kartını bile bu sene aldık daha :D artık pc bozuldugunda parca bulamıyorum :D
  • Şu an Chrome ( 10 sekme ) ve Msn dışında görünürde çalışan program yok , core 0 : 65 , core 1 : 65 , temp1 : 65 , GPU : 60 ortalamalarında geziniyor. Hava şu anda 28-30 derece civarı. Bana yüksek gibi geldi sizce?

MSI cx640dx- 658xtr kullanıyorum.
  • boştayken cpu 46___ anakart 42___ ekran kartı 51
    oyundyken cpu 63-65___ anakart 45___ ekran kartı 73-75

işlemci AMD Athlon II 620 X4
    ekrankartı SAPPHIRE HD5770 Vapor-X GDDR5
    anakart asus p597 evo

kasada 3 adet 12cm. lik fan var.

HAVA SICAKLIĞI BULUNDUĞUM YERDE 38-40 derece .....o yüzden bu sıcaklıklar sanki normalmiş gibi geliyor..yan kapağa 1 tane daha 12cm lik fan takacağım belki bir miktar düşürebilirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jeriko77 -- 18 Haziran 2012; 12:18:39 >
  • benim leptop çekirdek sıçaklıgı 60 - 55 arası ve bilgisarın altı yanıyor normal mi arkadaslar
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.