- x
Neden Birisi Hapşırınca ''Çok Yaşa'' Deriz
38 Cevap5494 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4032 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:23:07 

Ayrıca Hapşırmak mı , hapşurmak mı

hapşurmak diyen arkadaşlarım var

1090 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:25:57 

[font="Trebuchet MS"]Altıncı yüzyılda İtalya'da bulaşıcı ve öldürücü veba hastalığının tüm şiddeti ile başlaması ve bu hastalığın belirtisinin kronik hapşırma olması nedeniyle, hapşıranlara "Çok yaşa" denir.

(:[/font]

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

43 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:27:48 

quote:

Orjinalden alıntı: ClassRouGe

Ayrıca Hapşırmak mı , hapşurmak mı

hapşurmak diyen arkadaşlarım var

Hapşırmak denir.

Hapşıran bir kişiye 'çok yaşa' demek adeti hemen hemen her kültürde vardır. Anlam olarak biraz değişik de olsalar sonuçta aynı kapıya çıkarlar. Hapşıranlara İngilizlerin 'God bless you', Almanların 'gesundheit', İtalyanların 'felicita' deme adetlerinin kökeni, hapşırmanın kişi için önemli bir tehlike olduğuna inanılan çok eski zamanlara gider.

İnsanlar asırlar boyu yaşamın sebebinin ruh olduğuna, ruhun ise insanın başı içinde olduğuna, hapşırmanın bu hayati güce zarar verebileceğine inandılar. Hapşırmanın soğuk algınlığı ile ilişkili olması bu inanış; güçlendirdi.

Milattan önce dördüncü yüzyılda Aristo ve tıbbın babası sayılan Hipokrat'ın öğretileriyle insanlar, hapşırmanın başın yabancı maddelere karşı bir savunma refleksi olduğunu öğrendiler. Hapşırma bir hastalığın başlangıcı olduğundan hastalığın sonunun kötü bitmemesi için hapşırana 'uzun yaşa', 'sağlıklı yaşa' gibi sözlerin söylenmesi adeti bu zamanlarda başladı.

Yaklaşık yüz yıl sonra Romalılar hapşırmanın iyi bir şey olduğuna, insanı hastalıktan koruduğuna, hapşırığı tutmanın hastalığın kuluçkaya yatmasına belki de ilerde ölüme sebep olabileceğine inandılar. Artık hapşıranlara 'tebrikler' veya 'iyi şanslar' deniliyordu.

Hapşırana 'çok yaşa' denilmesinin kökeni birçok kültürde bu şekilde olmasına rağmen bir Hıristiyanlık deyimi olan 'God bless you' (Tanrı seni takdis etsin) cümlesinin kökeni ayrıdır. Altıncı yüzyılda İtalya'da bulaşıcı ve öldürücü veba hastalığının tüm şiddeti ile başlaması ve bu hastalığın belirtisinin kronik hapşırma olması nedeniyle, hapşıranlara 'God bless you' denilmesi Papa tarafından yasa olarak yayınlanmış ve mecbur kılınmıştır.

Bu yasa ile ayrıca hapşıranın çevresinde 'God bless you' diyecek kimse yoksa, o kişinin kendi kendisine 'God help me' (Tanrı yardımcım olsun) demesi de tavsiye edilmiştir.

Genelde 'çok yaşa' diyene 'sen de gör' yani 'sen de benim yaşamımı görecek kadar çok yaşa' denilmesi de adettendir. Hapşırana 'çok yaşa' deyince hapşırmanın kesileceğine inananlar da vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Montaigne -- 1 Haziran 2009; 20:29:20 >

976 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:29:25 

ben çok yaşa demiyorum.Geç geber diyorum

602 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:30:27 

benim bildiğim haprırıken insanların kalbi durduğu için çok yaşa derler yani anlık kalp duruyor hapşırrken

1490 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:31:51 

Hapşırdığımızda 1 saniye yada 1saniyeden bile az bir sürede vücut tüm işlevlerini durdurur.Kalp durur.Hapşırdıktan hemen sonra tekrar çalışmaya başlar.bir nevi ölümden dönmek gibi bişey

996 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:32:27 

"Az Yaşa" demekten iyidir

GALATASARA Y

114 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:32:36 

artık sağlıklı yaşa diyorlar

1756 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:32:57 

quote:

Orjinalden alıntı: | Nvidia |

benim bildiğim haprırıken insanların kalbi durduğu için çok yaşa derler yani anlık kalp duruyor hapşırrken

bnde böyle biliyorum

4032 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:34:11 

quote:

Orjinalden alıntı: imozzi

bnde böyle biliyorum

Bende böyle biliyordum fakat arkadaş başka bişiler dediydi

6158 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:36:44 

Birde insan hapşırırken gözlerini açarsa gözleri fırlıyormuş doğru mu bu?

3259 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:39:24 

Bizim için sıradan olan, vücudumuzdaki olağan tepkiler, aslında mucizevi bir sistemin parçasıdır. Ateşimizin yükselmesinden, bayılmaya, hapşırmaktan, bronzlaşmaya kadar her biri aslında bu son derece hassas mekanizmanın parçasıdır.

Hapşırma, burun mukozasında bulunan ve rahatsızlık verebilecek herhangi bir maddenin dışarı atılması ihtiyacı nedeniyle meydana gelen bir reflekstir. Hapşırarak burundan şiddetli bir şekilde hava çıkarılmış olunur.

Burun mukozasında rahatsızlık veren herhangi bir madde, bu siniri uyarınca beyne mesaj iletilmiş olur. Bunun karşılığında da, beyindeki refleks merkezleri tarafından hapşırma tetiklenir.

Hapşırma esnasında yüz, göğüs ve karın kaslarının birçoğu kasılır. Bu kasılmalar, birbiriyle paralel bir sistem içinde gerçekleşir. Bu paralellik için gerekli program da, beyinde ve omurilikte yer alır. Bu nedenle de, hapşırma hissi başladığında, onu durdurmak çoğunlukla mümkün olmaz. Zaten meydana gelen basınç nedeniyle kılcal damarlarda zedelenmeye de yol açabileceği için, hapşırmanın tutulmaya çalışılması önerilmez.

Hapşırmadan sorumlu olan sinirler, aynı zamanda gözün dış yüzeyindeki kornea ile de ilişkilidir. Bu nedenle, hapşırdığımızda genellikle gözler de yaşarır. Ve gözler açık tutulamaz.

Burun solunum yollarımızın giriş kapısıdır. Buradan hava girişini engelleyen, rahatsızlık veren herhangi bir durumda bir koruma olarak hapşırma refleksi devreye girmektedir. Bu refleks ile tamamen istem dışı bir biçimde ani ve çok şiddetli nefes vermiş oluruz.

Biz farkında bile değilken bizim adımıza koruma altına alınan vücudumuz, Yüce Allah'ın kusursuz yaratışını gözler önüne seren sayısız delillerden sadece birini oluşturmaktadır.

[sm=You_Rock_Emoticon.gif]
Çabalar sonuç verdi, efsane döndü.

43 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:39:51 

quote:

Orjinalden alıntı: BaYDoGaN

Gözlerini açık tutman mümkün değil hapşırırken.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Haziran 2009; 20:40:32 

Biz babamızdan böle gördük

5734 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:41:41 

Az yaşa öz yaşa

I know that Superman could squash me like bug. But I know he won't. Because deep down Clark is a good person. And deep down I'm not.

43 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:42:56 

quote:

Orjinalden alıntı: RIDANES

Az yaşa öz yaşa

Çok yaşa öz yaşa

1663 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:43:43 

Harbiden he bazen annem öksürüyo ben de çok yaşa diyorum.. Hapşırmadım oğlum diyo :D Anne öksürenlerin çok yaşamaya hakkı yok mu diyorum
Kısacası ben de anlamış deilim:D

Death is Certain
Life is Not

5734 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:47:30 

quote:

Orjinalden alıntı: Montaigne

Çok yaşa öz yaşa

Anı yaşa

I know that Superman could squash me like bug. But I know he won't. Because deep down Clark is a good person. And deep down I'm not.

604 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:53:10 

Buralarda hayırlı yaşa denir.

1615 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:55:15 

quote:

Anı yaşa

hızlı yaşa

1319 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:57:11 

Hapşıran adam hastalıklı demekki. Hapşırmakta gürültüsünden dolayı içgüdüsel olarak dış dünyaya korku salıyor. Dışarıdan birisi bu sesi duyduğunda "Aman sakın ölme geçmiş olsun. Allah göstermesin" manasında "çok yaşa" diyor.

Bboy Kenex

43 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:58:47 

Arkadaşlar kocaman 1 sayfa alıntı yaptım yukarıda orada hapşırmanın kökenini anlattım oradan faydalanın bari

1663 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:58:52 

quote:

Orjinalden alıntı: LiesOfFear

hızlı yaşa

Birlikte yaşa yalnız öl

Death is Certain
Life is Not

4265 Mesaj
1 Haziran 2009; 20:59:51 

"toprağın bol olsun" diyorum

Uzaklaştırılmış
1 Haziran 2009; 21:00:17 

valla itiraf edeyim ben hep hapşurmak diyorum hapşırmagı cok nadir kullanırım

Uzaklaştırılmış
1 Haziran 2009; 21:02:09 

quote:

Orjinalden alıntı: MelihFenman

Birlikte yaşa yalnız öl

Oh be.

1335 Mesaj
1 Haziran 2009; 21:04:22 

quote:

Orjinalden alıntı: FeToBaSkaN

Hapşırdığımızda 1 saniye yada 1saniyeden bile az bir sürede vücut tüm işlevlerini durdurur.Kalp durur.Hapşırdıktan hemen sonra tekrar çalışmaya başlar.bir nevi ölümden dönmek gibi bişey

Bayılıyorum bu veledin çok bilmiş havalarında mesajlarına.

317 Mesaj
1 Haziran 2009; 21:19:36 

quote:

kardeş gözleri açık tutmak mümkün deil ama bişey olduda gözler açıkken hapşurdun gözlerin fırlama ihtimali war çünkü öksürürken ve hapşırırken normalin 5 katı bir hava teneffüs edilir ve bunu saatte 100mil civarı bi hız ile hava boşluklarından hava dışarı verilir
bütün bu söz de burdan gelmektedir

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

604 Mesaj
1 Haziran 2009; 21:30:51 

quote:

Mythbusters da denendi gözler yuvadan fırlamadı.

5326 Mesaj
1 Haziran 2009; 21:33:58 

ben iyi yaşa diyorum hapşıranlara

Uzaklaştırılmış
1 Haziran 2009; 21:36:49 

quote:

Anı yaşa

Vodafone

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cem_6872 -- 2 Haziran 2009; 21:37:54 >

617 Mesaj
1 Haziran 2009; 21:37:39 

Çok yaşa demem iyi yaşa derim çünkü bir nevi hayır duasıdır ve kabul olma ihtimalide yüksektir " çok yaşa" ya nazaran

Çok yaşa konusunda teorime gelince;
Bence zamanında daha hapşırığın yeni yeni zararsız bişey olduğu keşfedilmeye başlamışken biri hapşırmış o anda yanında bulunan başka biride ilk defa böyle bişey gördüğü için o kişinin öleceğinden korkup çok yaşa demiş olabilir.

Uzaklaştırılmış
1 Haziran 2009; 21:39:34 

Hapşırınca kalbin durur o yüzden çok yaşa derler.

1120 Mesaj
1 Haziran 2009; 21:41:18 

Bize şöyle öğrettiler

Hapşıran

Yaramükü Allah

Diğeri

Yedin Allah

Hapşıran

Elhamdürillah

Bunu sadece aile için de yapabiliyoruz çünkü herkez bilmiyor, Büyük annem sevap olduğunu söylemişti biz de öyle yetiştik :)

D.n: Yazımlar da yanlışlık olabilir üzgünüm..

3978 Mesaj
1 Haziran 2009; 21:43:35 

ben toprağın bol olsun derim

300 Mesaj
1 Haziran 2009; 22:13:24 

quote:

Orjinalden alıntı: Azap

Bize şöyle öğrettiler

Hapşıran

Yaramükü Allah

Diğeri

Yedin Allah

Hapşıran

Elhamdürillah

Bunu sadece aile için de yapabiliyoruz çünkü herkez bilmiyor, Büyük annem sevap olduğunu söylemişti biz de öyle yetiştik :)

Katılıyorum.

Profesyonel ve müsabık Vücut Geliştirme / Fitness antrenörü ve sporcusu.
Nutrition, supplementation and training coach.

43 Mesaj
1 Haziran 2009; 22:18:57 

quote:

Orjinalden alıntı: Azap

Bize şöyle öğrettiler

Hapşıran

Yaramükü Allah

Diğeri

Yedin Allah

Hapşıran

Elhamdürillah

-Yerhamukellah

-yehdihina ve yedikumullah

-elhamdülillah ,olucak doğrusu.

Uzaklaştırılmış
1 Haziran 2009; 22:26:21 

ölme niye ölüyosun ki

1120 Mesaj
1 Haziran 2009; 22:32:23 

quote:

Orjinalden alıntı: Montaigne

-Yerhamukellah

-yehdihina ve yedikumullah

-elhamdülillah ,olucak doğrusu.

Diyorum ya Annanem bizimleyken 10 - 11 sene önceden bahsediyorum ozamanlar 6 -7 yaşıdaydım. O zamanlar da öğrenmiştim halâ da kendi aramız da kullanıyorduk, daha önce yanlış olduğunu bilmiyordum ve bu yüzden hiç merak edip araştırmamıştım.
Çok teşekkür ediyorum geçte olsa bir hatamı düzelttirdiğiniz için :)

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Neden Birisi Hapşırınca ''Çok Yaşa'' Deriz
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.727