Şimdi Ara

Dünya'da ilk defa; Phenom II X2 550BE @X4

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
13.200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD kullanıcılar tarafından uzunca bir süredir merakla beklenen çift çekirdekli yeni işlemcileriyle yine donanım dünyasının öncelikli gündem maddelerinden birini oluşturacak gibi görünüyor. İlk detaylarını bir süre önce verdiğimiz çift çekirdekli Athlon II X2 250 ve Phenom II X2 550 Black Edition işlemcileriyle ilgili akılları kurcalayan belkide en önemli soru Şubat ayında pazara sunulan üç çekirdekli Phenom II X3 işlemci ailesinde olduğu gibi kapalı olan çekirdeklerinin açılıp açılamayacağı idi. Zira bilindiği üzere 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan, Callisto ve Regor kod adlı Phenom II X2 550 Black Edition ve Athlon II X2 250 modelleri aslında çift çekirdekli doğal tasarıma sahip değiller. Peki bu işin aslı nedir ?

alt="Dünya'da ilk defa; Phenom II X2 550BE @X4"

Daha önce yayımladığımız video incelememizde Türkiye'de ilk defa üç çekirdekli Phenom II X3 işlemcilerinin bir kısmını denemiş ve dördüncü çekirdeğin açılabilme olasılığını masaya yatırmıştık. Yine bu inceleme ve haberlerimizde belirttiğimiz gibi AMD üretim şartları, pazar koşulları ve model konumlandırma stratejileri ışığında dört çekirdekli işlemci tasarımlarında çekirdek kapatma yoluna giderek daha düşük performanslı fakat aynı zamanda daha ekonomik işlemci çözümlerini endüstrinin beğenisine sunduğundan bahsetmiştik. Tabii çekirdek veya çekirdekleri kapatılan işlemcilerin bir kısmında, kapatılan çekirdekler kullanılamaz haldeyken "şanslı" olan kısımda ise aslında bu çekirdekler sağlam ve kullanılabilir durumda.

Üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz!

Peki AMD'nin çift çekirdekli yeni işlemcilerinde kapalı olan diğer iki çekirdek açılabiliyor mu? Bu sorunun cevabı evet. Yine Türkiye'de ilk defa AMD'nin 102$ seviyesinden pazara sunmayı planladığı Phenom II X2 550 Black Edition işlemcisini test merkezimizde masaya yatırdık ve yaptığımız çalışmalar sonucunda kapalı durumdaki diğer iki çekirdeğin de açılarak sadece 102$'a dört çekirdekli bir işlemci sahibi olunabileceğini tanık olduk. Üç çekirdekli Phenom II X3 işlemcilerindeki gereksinimler Phenom II X2 için geçerli olacak gibi görünüyor. Zira biz kapalı olan diğer iki çekirdeğin açılabilmesiyle ilgili tüm çalışmalarımızı ACC (Advanced Clock Calibration) teknolojisinin desteklendiği bir anakart üzerinde yaptık.

Bilindiği üzere ACC teknolojisi AMD'nin ilk defa geçtiğimiz Temmuz ayında duyurduğu SB750 güney köprüsü ile birlikte anons edildi. Merak edenler için 790GX yonga setli anakartların tamamında ve 790FX yonga setli yeni anakartların bazılarında SB750 köprüsüne yer verildiğini de belirtelim. Biz yaptığımız çalışmalarda Asus'un M3A78-T anakartını kullandık. Ayrıca testlerimiz esnasında bize bellek olarak Walton Chaintech tarafından hazırlanan 2x2GB APOGEE 1066MHZ DDR2 bellek kiti ve ekran kartı olarak ta işlemcili Sapphire HD 4870 X2 eşlik etti. BIOS üzerinden ACC özelliğinin aktif edilmesiyle açılabilen kapalı çekirdeklere geçmeden önce işlemcinin detaylarına bir göz atmakta fayda var.

Çift çekirdekli Phenom II X2 550BE'nin standart ve 3.82GHz'deki testleri - Hız aşırtmada standart soğutucu kullanılmıştır

AMD'nin Phenom II X2 550 Black Edition standart olarak 3.1GHz'de çalışıyor. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve 1MB L2 bellek kapasitesine sahip olan işlemci üzerinde ayrıca 6MB büyüklüğünde L3 bellek te bulunuyor. Soket AM3 formunda olan ve kombo bellek kontrolcüsü ile gelen işlemci tercih edilecek anakara göre DDR2-1066MHz veya DDR3-1600MHz belleklerle kullanılabilecek. Isıl güç tasarımı 80 Watt olarak belirlenen işlemci, Black Edition serisi altında hazırlandığı için çarpan kilidi açık olarak geliyor ve bu açıdan özellikle hız aşırtma tutukunlarına yeni fırsatlar sunacak gibi görünüyor. Belirttiğimiz gibi yurt dışı satış fiyatınn 102$ olması beklenen işlemcinin genel özellikleri ana hatlarıyla bu şekilde.

BIOS üzerinden ACC özelliğini açarak başladığımız çalışmalarda Phenom II X2 Black Edition işlemcisinin kapalı olan diğer iki çekirdeğini devreye sokmayı başardık. Tabii kapalı olan çekirdeklerin sağlıklı ve tutarlı çalışabilmesi için bazı ince ayarlar yapmamız gerekti. Çalışmalarımız sonucunda açmayı başardığımız kapalı iki çekirdekte de kararlılık sağlayabilmek için saat hızlarını düşürmemiz gerekti. İlk etapta Phenom II X2 550 Black Edition işlemcisinin saat hızını 1.5GHz'e çektik ve çalışma gerilimini yükselttik. 1.3v olan standart çalışma gerilimini 1.5v seviyesine çıkarttığımız Phenom II X2 550 Black Edition, bu şekilde 1.8GHz'de kararlı bir şekilde çalışabildi ki biz de zaten o hızda testleri tamamlamayı başardık.

Farklı kategorilerde hız aşırtma rekorları ve yarışma dereceleri bulunan test editörümüz Recep "hey" Kulan işlemci ile yaptığı denemelerde dört çekirdek aktif olarak 1.8GHz'de test almayı başardı. Ayrıca Recep ile konuşmamızda işlemci seri numarasına göre daha iyi sonuçlar alınabilme ihtimali olduğundan da bahsetti. Yapılan çalışma sonucunda 102$'lık dört çekirdekli işlemcimizle elde ettiğimiz performans kazanımı net bir şekilde görebilmek için işlemcileri çok çekirdek destekli Cinebenc testine tabii tuttuk. Haber içerisindeki tablolardan da görebileceğiniz üzere 1.8GHz'de çalışan dört çekirdek aktif Phenom II X2 550BE, çift çekirdekli standart duruma göre çok daha yüksek performans verebiliyor.

Phenom II X4 işlemcileriyle 2009 yılına hızlı bir giriş yapan hemen ardından da önce DDR3 destekli Soket AM3 işlemcileriyle gündeme gelen AMD, üç çekirdekli Phenom II X3 720 işlemcisinde dördüncü çekirdeğin açılabilmesiyle sansasyon yaratmaya başarmıştı. Arkasına aldığı rüzgarla ilk çeyrekte pazar payını arttırmayı başaran AMD, Computex fuarı ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunmayı planladığı çift çekirdekli işlemcileriyle de iddiasını sürdürecek gibi görünüyor. Zira yurt dışında 102$'a satılacağı belirtilen Phenom II X2 550 Black Edition işlemcisi yaptığımız çalışmadan da görülebileceği üzere diğer iki çekirdeğinin açılabilme ihtimaliyle önümüzdeki günlerde çok konuluşacak gibi görünüyor.

• E8200-E8400 arasında görünüyor testlerde x2 550 (default hızlarda).Oc kapasitesi iyi görünüyor.Fiyatı da 102$ yurtdışı,Türkiye'de de bir 120$ civarı olrsa E8000 satışları cok düşer.İyi bir iş amd çoğu alanda rakibini sadece fiyatlarla değil performanslada yenmeye devam ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 1 Haziran 2009; 13:58:53 >
  • 4 çekirdeğin kendi frekansında sağlıklı çalışması nadir olacaktır tahminin. Bir de 3 çekirdek olarak deneme imkanı olur muydu acaba.Yalnız stok halde çok iyi bir oyun performansı görüyorum.Diğer testlerde de iyi. Heleki stok fanla ekstra soğutucuya yer bırakmadan 3.8ghz olması harika. .AMD arkasına aldığı rüzgarı devam ettirmek istiyor, ki en mantıklısı bu.Elinize sağlık. x2 250 ve diğer çift çekirdekli işlemcilerle birlikte detaylı bir inceleme bekleriz. Kolay gelsin.
    Not: Winrarda ufak bir yanlışlık var sanırım. 3.1 ghz de iken 3.8ghzden daha iyi görünüyor.Yer değiştirmesi gerekiyor olabilir onların.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 575m -- 1 Haziran 2009; 14:21:01 >
  • bord problem çıkarmazsa ilerde alabilirim... :)
  • fiyatına göre fena değil.
    intelin cevabı i5 olacak herhalde.
  • AMD Phenom II X2 550BE, tablolardaki testlere göre E8200-E8400 arasında bir performans göstermiş. E8400, şu anda Türkiye'de 300 TL civarında satılıyor. AMD yine yapacağını yaptı ve topu Intel'e şutladı. Intel, kesinlikle E8xxx serisinde fiyat indirimine gitmesi gerekir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnlineBulent -- 1 Haziran 2009; 14:26:07 >
  • işte ben amd'yi bunun için seviyorum. tek intel'e kalsak halimiz duman olurdu. keşke nvidia da cpu üretse, iyi işlemcilerin fiyatları istediğimiz seviyelere inebilse..

quote:

Orjinalden alıntı: DeepMysticDream

AMD Phenom II X2 550BE, tablolardaki testlere göre E8200-E8400 arasında bir performans göstermiş. E8400, şu anda Türkiye'de 300 TL civarında satılıyor. AMD yine yapacağını yaptı ve topu Intel'e şutladı. Intel, kesinlikle E8xxx serisinin fiyat indirimine gitmesi gerekir
  • en sonunda e8xxx serisi ile her bakımdan (standart ve oc lu halleri ile) çok rahat rekabet edecek bir seri çıkarabildi AMD. biraz geç oldu gerçi ama artık ayağa kalktığını ve rekabete yeniden döndüğünü kanıtlandı.

daha bunların 2.6-2.8 ghz lik modelleri de çıkacak ve fiyatları da 80$ civarında olacaktır.
  • yazın alacağım işlemci belli oldu. Güzel haber...
  • quote:

Orjinalden alıntı: HiqhWoltage

E8200-E8400 arasında görünüyor testlerde x2 550 (default hızlarda).Oc kapasitesi iyi görünüyor.Fiyatı da 102$ yurtdışı,Türkiye'de de bir 120$ civarı olrsa E8000 satışları cok düşer.İyi bir iş amd çoğu alanda rakibini sadece fiyatlarla değil performanslada yenmeye devam ediyor.

Katılıyorum. 100mhz daha hızlı olsa direk e8400 diyeceğim zaten.Hatta diğer testleri görsek bilmiyorum e8400ü yakalamış olabilir...Çünkü x4den kırpma bir işlemci olduğundan L3 cache olduğu gibi kalmış durumda. Bu da az da olsa etki eder diye düşünüyorum.Daha önce bir tahminde bulunmuştum. e7400 fiyatına e8400 gibi diye.Çünkü şu anda e7400ler 125$ civarı. Bu işlemci de Tr'ye 120$ civarı gelse fiyat bakımından kafa kafaya gidiyorlar ancak performansta PII daha iyi olacak. Bakalım İntelde indirim olmassa dediğim çıkacak gibi görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 575m -- 1 Haziran 2009; 14:49:20 >

• Hocam verdiğiniz bilgiler(yazılı anlatım) için teşekkür ederim; ancak sadece son grafikte açık olan çekirdek kıyaslaması gözüküyor, diğerleri x2 550BE nin normal ve oc ile diğerleri ile karşılaştırması olmuş. Eğer 4 çeirdeği de açtıysanız ufak bir test sonucu veya video güzel giderdi.Sonuçta yeni ve ilk haberi sunmak biraz emek ister. Karşılaştırmalar güzel ancak konu başlığı ile uyuşmamış, başka bir başlıkla iyi giderdi.Örneğin;" PII x2 550BE hava soğutma ile xxx kafa tutabilir." vb.
  • Daha 2-3 hafta önce x2 7750 aldım :S Bilseydim x2 550be'yi beklerdim :S
  • artik 7750 yerine 550 dusunulur tahminim ama 720'den bir gomlek dusuk bu alet hani ha 2 ha 3 diyenler oluyordu.birini stok digerini 3.8 kullanacaksaniz evet ama 720 de oc oluyor hem de x4 3.7-3.8 oluyor 1.8 degil.tahmin ettigim gibi 200-210 liraya gelirse 250 lira'ya 720 dururken bu aleti alan olacak mi bakalim?
  • amd gerçekten uyanık belli chip sette acaraktan o chip setli anakartta yönlerndirmekte ama işlemciden tasarufla intelden gene iyi bir komple çözüm olmakta bu
  • intel hem bunlara karşılık hemde stok eritmek için illa indirim yapacak beklemek lazım. ben şahsen i920 ciyim :) ama bütçesi daha düşük ve oyun için sistem toplayacaklar için güzel işlemciler.
  • Test sonuçları pek gerçekci durmuyor, umarım gerçektir, süper sonuçlar.
  • cinebench grafiği ati ve nvidia tarzı olmuş :) altı üstü %9 performans farkı var
  • Buradaki habere göre açılan çekirdekler kendi hızında çalışmayı başarmışlar;http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1184444/phenom-ii-x2-550-black-edition-surprise
  • Donanımhaber sallama haber yapmaz heralde sonuçlar gerçektir. Yine de bu işlemcilerin ben günlük 3800 de kullanılabileceğini düşünmüyorum. Güzel işlemci çıkarmışlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 575m

Buradaki habere göre açılan çekirdekler kendi hızında çalışmayı başarmışlar;
    http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1184444/phenom-ii-x2-550-black-edition-surprise

voltaj bile vermemisler x4 3.1 olmus, hey 1.5v vermis 1.8 x4 olmus.sallamasyon haberleriyle unlu o siteye mi inaniyorsun recep'e mi?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.