Şimdi Ara

BENİM İÇİN ZOR SİZİN İÇİN KOLAY BİR SORU?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.361
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Ekte resmini vermiş Olduğum basit bir devre var.
    24 V DC ye bağlı bir Elektro mıknatıs, Ortadaki Demir nüve haraket ederek
    ucundaki anahtarı çalıştırır.Buradaki devrede Soru işareti olan yerde nasıl
    bir sistem olmalı ki 24 V akım çeken elektro mıknatısa gelen enerjiyi çekerek,Onda sadece 6Volt bıraksın .Kalan tüm enerjiyi sol taraftaki ampüle versin?

NOT:Elektro mıknatısa ilk etapta güçlü bir enerji (24V) gitmesini istiyorum ancak bu ilk haraket ten sonra bekleme konumunda ise sadece 6V gibi bir enerji gitmesini istiyorum.Aksi halde mıknatıs hem rahatsız edici bir ses çıkartıyor,Hem de çabuk ısınmaya neden oluyor.Bir süre sonra da mıknatıs bobininin yanması söz konusu...Amacım bobine gelen enerjinin başka bir kanala yönlendirilmesi

Bunu Pinball (tilt/Flipper) aracında kullnmak istiyorm

İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

• Slm,

Bir adet 24v Dc Çift kontaklı Role alacaksın ,

Yaptığım şemayı dikkatlice incelersen Çalışma Mantıgını hemen kavrayacaksın,

Burada LM317T diye bir eleman var buradaki direnç degeri 220R olacak Çok turlu Pot da 5K olacak,
    Bu Pot ile sen selenoid bobininin çektikten sonra minimum çekme voltajını ayarlayacaksın 1.2 v 24vta kadar ayar yapabilirsin,

Kesinlikle çalışır sadece yapman gereken minimum voltajda seleonoidin çekili kalmasını Kalibre edeceksin hepisi bu kadar,

takıldıgın bir şey olursa yaz yardımcı olurum
    kolaygelsin

• Teşekkürler egealtay

malzemeleri alıp,yapmaya çalışacağım...inşaallah başarabilirim
  • Röleyi besleyen kontaklarda bağlantı hatası var, gözden kaçmış sanırım. (çektikten sonra beslemeye devam etmesi için)
  • Röle çektikten sonra çekili kalmaya nasıl devam edecek peki?.

quote:

Orjinalden alıntı: kenakord08
    egealtay Arkadaşın şemasında bir hata yok forumu açan arkadaşın isteklerine tam tamına cevap veriyor sadece rölenin bobin uclarına 100 uf 35 volt bir elektrolitik kondansator konulursa röle çekme anında tırlama yapmaz ve daha kararlı çalışır ..
  • Göz yanılması diyorsunuz yani.
    egealtay'ın çizdiği devreyi okuyabiliyorum ancak sizin yazdığınızdan hiçbir şey anlamadım.
    Rölenin kontaklarına bakarsanız alttaki ortak uçtur ve röle çektiğinde, şemaya göre LM317'nin Vin - Vout uçlarını kısadevre edersiniz (röle bırakır ve tekrar çeker, işte o tırlama o zaman olur).
    Yok röle kontağının orta ucu alttaki değil derseniz, ya simetriyle ilgili bir sorununuz var yada inat ediyorsunuz derim.
    (inadınızda haklı olmanız durumunda da lamba yanmaz, o da ayrı bir konu)
  • Selam Herkese,

Forma Ara ara bakıyorum ama demekki biraz geç bakmışım arkadaşlar yorumlar yapmışlar Sag olsunlar Ancak Benim Yaptıgım Sistem doğru,

1-Anahtar Kapatılmadan önce Dikkat ediniz 24VDC direk olarak Rolenin kapalı kontaklarındadır yani iletken şeklinde direk role bobinine girmektedir
    2-Anahtarı Kapatıgınızda Yani kısa devre ettiginizde Rolenin Kapalı kontagında hazırda bekleyen 24 vdc+ gerilim Roleyi çok ani olarak çektirecektir bu çekme anında ise LM317nin çıkışında ayarlanan düşük 6+vdd rolenin bobinini uyarıp çekili kalacaktır hepis bu kadar,
    Rolelerin belirli bir güç ve gerilimden sonra çekmeme gibi bir olayı vardır bununiçin lm317t ile kalibrasyon yapılıp en randımanlı yerde bırakılacaktır,

kolaygelsin
  • selam kenakord08 ,

Sizin yapmış oldugunuz devre malesef olmaz neden buttona bastıgıız anda Lm317 çıkışına 24 v uygulanır buda lm317 bozulmasına neden olacaktır ancak şöyle olabilir 1 adet 1N4001 Lm317 çıkışına koymanız lazım ki her buttona basıldıgında Lm317 nin çıkışına 24v vdd akmasın ,

kolaygelsin
  • slm garfie,

Bildiginiz gibi Rolenin gerilim yokken kıssa devre kontagı var gerilim uygulandıgı anda karşı tarafdaki kontaga dayanır ,çizimde bu kontaklar olmadıgı için yazılı olarakta anlattım ancak dikkatinizden dolayı sağolun
  • şema ve yorumu iyi okunursa -kanakord08- ustanın hatalı bir yanının olmadığı anlaşılır, çünki olay basit bir olay

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PERİSKOP -- 2 Haziran 2009; 23:03:37 >
  • Arkadaşlar
    konumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim
    Bugün -egealtay- arkadaşımızın verdiği şemaya göre malzemeleri aldım.Elektronikden pek anlamama rağmen,Almış olduğum çift kontaklı 24V rölenin şema da 6 adet bacağı olmasına rağmen benim aldığımın 8 bacağı var..Kalan 2 bacağı nasıl konumlandıracağım bilmiyorum....
    diğer malzemelerde (LM317T,direnç,pot ve switch) sanırım bir problem yok...
    Devreyi en kısa zamanda yapıp,gelişmeleri sizlere bildireceğim...

NOT:
    Ben bunu "Pinball" Makinasının topa vurma araçları(Flipper)için kullanacağım...Elimde 24V olarak tahmin ettiğim bir DC Trafo var.Trafoda 2 adet çıkış mevcut.Ben Topa vurma olayının sağlıklı olabilmesi için 24V çıkışı tercih ettim.
    Ancak Topa vurma işlemi bittikten sonra düğmeye basılı esnasında Elektro mıknatıs bobinlerinden aşırı bir ses çıkıyor ve uzun vadede ısınma meydana geliyor.Bana lazım olarak ilk haraketten sonra bobinlerin ısınma(yanma) problemini ortadan kaldırmak için,Bobinlere 6-9 V gibi bir enerji bırakmak,Geri kalan enerjinin ise alakası olmayan bir ampüle yönlendirmek.
    Burda oyun esnasında seri olarak butonlara basılı durumunda(!) Rölenin benim ihtiyacıma seri bir şekilde cevap verip,veremeyeceği konusunda biraz tereddütüm var...Denemeden anlayamayız tabii

ilgili resimleri de ekliyorum:

NOT: PİNBALL:(Bilmeyenler için Metal topla oynanan bir çeşit arcade oyun Bakınız google)

• -kenakord- arkadaşımızın verdeiği şemayı basit bir şekilde
    denedim Anahtarlama yapınca hiç bir tepki almadım bağlamış olduğum ampül
    sürekli yanıyordu....

Ya LM317 yi yanlış bağladım
    ya da dirençleri

resimdeki şekle göre LM317 nin bacakları soldan sağa 3-1-2 olarak görünüyor

• yapamAdıysan kaportacıya qötür
  • quote:

Orjinalden alıntı: kenakord08
    Butonu bırakıldığında ise elektro mıknatıs az bir gerilimle çekili kalacak ama lamba yanmaya devam edecek.

Lamba yanmaması lazım buton bırakıldığında pasif durumda iken hiç bir haraket olmayacak.Butona basıldığında ilk etapta elektro mıknatısa 24 V DC gidecek sonra mıknatısın haraketiyle Lamba yanacak Ta ki buton bırakılana kadar.Amaç Elekttro mıknatısa zarar vermeyi engellemek için fazla enerjiyi Herhangi bir Lamba ya yönlendirmek.Bana Lazım olan sadece ilk anda Tüm 24 Voltun mıknatısa gitmesi sonra Mıknatıstaki anahtar sayesinde hemen 9 V gibi bir Volta düşmesi....
  • çok pinli anahtar kullan,
    ilk anahtarlamada yani pinlerde 24 volt bassın,
    sonra gereken voltaj,
    böyle daha basit olur sanırım
    not: gerci pinnball için kullanacakmışsın sonradan aklıma geldi.
    tek buton olması lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rondo1194 -- 26 Haziran 2009; 22:37:28 >
  • öncelikle yapacak arkadaşa kolay gelsin.görebildiğim sorunlar şunlar:

1- Ege arkadaşın devresinde röle çekince,rölenin kontağı lm317'nin çıkışı ile 24V'u kısa devre yapıyor. aynı zaman da bobinin bir uçunu boşta bırakıyor.
    bu şekliyle röle sadece kontağında ark yaparak titrer.

2-Kenakord arkaşın devresinde ,lm317 nin çıkışı bobin üzerinden sürekli devrede.gereksiz ısınmasına ve güç kaybının yanısıra, termal-shutdown nedeniyle
    Lm 317 nin akım kısıtlasına neden olur.

3- zaten Lm317 bu büyüklükte bir bobini çalıştırmada yetersiz kalır.

4-sanırım lambanın oyunda bir fonksiyonu yok.sadece rölenin enerjisini düşürmek için kullanılıyorsa,lambaya hiç gerek yok.

5-beslemenin AC mi DC mi olduğu kesin değil.24v trafo'm var demiş arkadaş, trafodan direk besleme yapılyorsa ,gerilim AC dir.

6-bu tip sık anahtarlama işleri için röle yerine elektronik anahtarlama elemanları daha uygundur. (bjt,mosfet ,vs.) bunları kullanmanızı tavsiye ederim.

• Meseleyi Geç te olsa Çözdüm arkadaşlar
    ilgili şema aşağıda

bana Lazım olan 2 adet diyot (1 adet de yeterli aslında) ve bir röle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flower -- 3 Ağustos 2009; 11:11:16 >
  • HmMm....
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.