Şimdi Ara

Ölü Ekran kartını yeniden diriltmek için fırına sürün :) ! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
191
Cevap
0
Favori
16.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Confusion ramleri çatur çutur yıkıyordu yani , sonra kurutup taktıgında tkır tıkır , bunun olmasıda ilginç , tek düşündügüm bu olayda diger olayların sıcaklıktan etkilenmemesi , bizim kapasitörler oc dde şişiyor yanıyor vs , adamlar forına koyuyor yahu

Bence kimse denemesin , sonucları ilginç olabilir , mikrodalgada da oluyormu aceba ?
  • S3 te bile denemem ben o işi o kokusu adamı öldürür zaten kolpanın bu kadarı fazla bir gerilim gelip herhangi bir parçanın yanması bile iğrenç bir koku meydana getiriyor..
  • quote:

Orjinalden alıntı: alpha/search

eleman kartı fırına vermeden önce alüminyum folyoyla sarmış, dikkatli okumuyorsunuz sonra çamur atıyorsunuz

Alüminyum altın ve bakırdan sonra ısı geçirgenlik katsayısı en yüksek olan maddedir dolayısıyla ısıyı absorbe edebilir ama incecik folyo ile 200C'lik fırında ne kadar başarılı olur bilinmez denemesi
    bedava.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 1 Haziran 2009; 19:37:34 >
  •  Ölü Ekran kartını yeniden diriltmek için fırına sürün :) !

Bu plastik erimeden nasıl durmuş ?
  • bir kere 200 derecelik fırına atsa pcb üzerindeki smd elemanların hepsi düşerdi,bir elektronilci olarak tavsiyem eksi derecelerde 30dk soğutmanız bozulan kartlarınızı,fakat tekrar aynı arızayı yapma olasılığı büyük...
  • Çizginin rma videoları izleyin. Orada sıcak hava tabancası kullanarak kuzey güney köprüsünü söküyorlar. Üstelik sıcak hava tabcancası 200 derecenin çok üstünede bir sıcaklıkla üflüyor. Sökülen parça civarındaki parçalar ve pcb haliyle ısınıyor ama bozulmuyor.
  • bizde zamanında milleti keklerdik. o zamanlar (1997-1998) bad sektor çok oluyordu disklerde. benim diskimde bile (2GB idi 1.6dan sonrasını kullanamıyordum.) vardı. bad sektör olan disklerinizi cd leriniz bir gece derin dondurucuda bekletin. sonra çıkartıp hemen 2-3dk içinde ısınmadan bilgisayara takıp dosyalarınızı kopyalayın diye. deneyenlern oluyordu. bizde gülüyorduk. üstüne kremşanti dökecektin felan diye. yada dolaba koyarken tuzladınmı gibisinden. buda ona benziyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Rec0VeRy

Palit 8800GT 1024 mb kullanıyorum bende oyunlarda 1 süre sonra kırmızı çizgiler çıkıyor pc kilitleniyor aynı sorun galiba garanti dışı mı oluyor kart ?

Fırına sürücem bende ona göre denemeye değer

ölye bi söylemişinki aklıma ekmek fırını geldi
  • Tamamen tesadüf olduğunu düşünüyorum!Tabi kartın bi zarar görmemesi de ayrı bi tesadüf!
  • Tesadüflerle falan ne alakası ?

Yapılan işlem basit arkadaşlar. Bazen bileşenlerin pcb lerin üzerine basan ayaklarındaki lehimler çatlar. Pcb ye tam temas etmez veya hiç temas etmez. Dolayısı ile veri aktarılmaz veya yarım yamalak geçer.

Bizde bozuldu deriz.

Yapılan işlem fırındaki bu çatlayan ve çoğumuzun elinde olmayan minik boyutlardaki lehimlerin eriyerek çatlak bölgeleri doldurması olayıdır. Yani bilinen bir yöntem.

Ama ısı ve süresi iyi ayarlanmalı yoksa birçok parça yanar.

Folyonun amacı ise tamamen farklı. Bileşenlerin direkt olarak ısıya maruz kalmaması. Folyo içerisinde pişirilen yemekleri düşünün. Tabi çok öncesine inersek güveç kaplarının közün içerisine sokulup yemek pişirilmesi gibi... Tadından yenmez mübarek...

Karnım acıktı ya yemek olayına girince...

• Hocam 1. si kart ölmüş yani çöp çöpe gidicene bende aynı işlemi yapardım 2.si bi lehim ortalama 160-180 derecede eriyo yani adamların dediği doğru olabilir.Ama bi çipin max dayanabileceği sıcaklık 120-130 derecedir daha üstüne çıkılırsa çip yanar bozulur.Ayrıca 200derece sıcaklıkta kartın üstündeki smd malzemelerin hepsi düşmesi lazım.Kendim smd malzeme (kondansatör-tranisistör-direnç vs) lehimlediğim için biliyorum onuda zaten sıcak havayla yapmıştım.Kısaca denemek gerekir aslında.Aliminyum folyo ısıyı fazla iletmez diye düşünüyorum ama denemek gerek....
  • Arızası çok ufak lehimlerden kaynaklanan sorunlar için birebir olabilir ama ekran kartının tamamen gitmesine de neden olabilir.Çok spesifik bir olay yani biraz şanslıymış bence adam.Sakın ha denemeyin :D
    bu arada kartı 200 derecede fırına atması deme kartın kendi sıcaklığının 200 e çıkması demek olmayabilir.ancak çalışırken 100 dereceye rahat çıkar.o yüzden 200 derece kartın kendi sıaclığı olsaydı ne lehim kalırdı ne bişey :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lucasthehacker -- 5 Haziran 2009; 3:45:35 >
  • bende sorunlu bir geforce 2 gts var atsan atılmaz satsan satılmaz, akşama koyarım fırına öğreniriz doğru muymuş
  • İyi pişmişmi diye çatal sokmuşmu bari

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ghostomer -- 5 Haziran 2009; 13:47:27 >
  • Közleseymiş tam süper olacakmış
  • bende biraz kakao biraz vanilya biraz un şeker yag falan karıştırıp. sapphıre hd3870 kartımı. fırına sürecem. belki zotac gtx295 olarak çıkar.
    işlemcide falan yarıyormuymuş . p4 işlemciyi i7 olarak çıkaralım yada i7 yi i8 falan die çıkaralım.
  • İlginç bir yöntem
  • <arkadaşlar eğer soğuk lehim varsa bunu denemeye gerek yok elektronikçilerde bulunan sıcak fön makinalarıylada aynı işlem yapılıyor. ve daha risksiz.
  • inanmayın yazıyor ne bu makarnamı ısıt ye
  • Arkadaşlar herkez plastikleri merak etmiş nasıl erimedi diyede, 250 derecenin üzerine dayanabilen polimer çeşitleri günümüzde mevcut, hatta önemli sigorta kutularının bağzı bölümlerinde kullanılıyorlar, fakat sorun şu, butip polimerlerde ısıl dayanım arttıkça maliyette artıyor, acaba 250 C ye dayanıklı malzemeleri böyle ekran kartlarında kullanırlarmı ?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.