Kireç olayı
45 Cevap9451 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

7059 Mesaj
28 Mayıs 2009; 12:47:11 

Eski bosch wfb 2005 makinamız yaklaşık 11 senedir kullanıyorduk ve annem sürekli calgon kullandı bende masrafının fazla olduğunu biliyorum ve electrolux ün ürettiği musluğa takılan aparattan aldım ( neocal ) şimdi yeni makinada aldım bosch was 24761 ,acaba bu neocal yeterli olurmu kireçlenme olmaması için artı olrak calgon az da olsa kullanmalımıyım birde zaten deterjanlar içinde bir miktar kireç önleyici oluyor bu aparat ve deterjan içerisindeki önleyici yeter diye düşünüyorum ama bu konuda daha çok bilgisi olan arkadaşlar dan yorum bekliyorum

Acı su da tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma. Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan HAL ehli olandır! (Hz.Mevlana)

2179 Mesaj
28 Mayıs 2009; 14:50:51 

wfb 2005 i 10 sene calgonsuz kullandık kireçlenmeyle ilgili hiçbir sorunu da çıkmadı.yani calgon suz da makineye hiçbirşey olmadı.o kireç önleyiciyi genelde servisler satmaya çalışıyor.her yeni makine kurmaya geldiklerinde bize bu kireç önleyicileri satmaya uğraştılar.1seneyi aşkındır siemens makine çalışıyor taktırmayı da düşünmüyoruz.bu arada 10 senelik wfb 2005 hala başka bir yerde tıkır tıkır çalışıyor.sonuç olarak eğer garanti uzattıysanız 7 yıl cihaz garantili zaten kireç bozacaksa 7 yılda bozar ya hiç sanmıyorum o reklamlardaki gibi sudaki kireç makinenizi mahfetmiş filan ..yalan geliyor bana....

7059 Mesaj
28 Mayıs 2009; 16:59:41 

benim wfb 2005 in kapak kilidi bozuldu onu değiştirip eski şeyler yıkamak için kullanacam

Acı su da tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma. Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan HAL ehli olandır! (Hz.Mevlana)

85 Mesaj
29 Mayıs 2009; 1:34:14 

Ben de 12 yıldır Bosch kullanıyorum,ilk yıl hariç calgon kullanmadım.Tıkır tıkır çalışıyor maşallah.Calgon malgon palavra;10 yıllık calgon parasıyla zaten yeni makine alınır.

1174 Mesaj
29 Mayıs 2009; 11:34:54 

Arkadaşlar bu tip durumlarda kullandığınız şebeke suyunun kalitesi başat özelliktir. Zaten sorun suyun kireç oranının yüksek olduğu durumlardır. Mesela antalyada oturuyorum ve şebeke suyu çok kalitesiz. Kettle da biriken kirecin miktarı inanılmaz. Bu durumda olan kullanıcılar elbette ekstra önlem almak zorunda.

Gelelim bununla nasıl mücadele edeceğimize. Aslında en kolayı ve olması gerekeni bunun kökten çözülmesi. Yani bölgenin şebeke suyunun kalitesinin yükseltilmesidir. Bu da ilgili sorumsuzların görevidir ki demek ki iyi görevlerini yapmıyorlar!

Biz bireysel olarak nasıl önlem almaya çalışırız. Apartmanında ve dairesinde ana arıtıcı sistemi kurmak bir çözüm olabilir. Hem de hem bütün suyun kalitesi yükselir ki esas itibariyla olması gereken budur. Ama bu maliyetli bir uygulamadır. Düşünsenize sizin belediyeniz size kötü suyu vericek siz de ekstra önlemlerle suyunuzu bir şekilde normalleştireceksiniz. Ölme eşeğim ölme....

Amaç çamaşır makinasından geçen suyun kireç sorununu çözmekse piyasada da satılan mıknatıslı ( manyetik ) toplardan kullanabilirsiniz.

Geçen gün eve gelen servis de bu manyetik toplardan edinmemi tavsiye etti. Zamanında bu ürünü araştırmıştım. En ucuz ve pratik çözüm bu olsa gerek.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1376 Mesaj
29 Mayıs 2009; 16:30:14 

4 yıl olacak 1 kere kullandım calgon çok pahalı olduğu için almak istemiyorum ama korkuyorum da sorun çıkarır diyee

Sükût gibi Münzevî, Çığlık gibi Hür...

7059 Mesaj
29 Mayıs 2009; 21:34:14 

quote:

Orjinalden alıntı: koko69

Arkadaşlar bu tip durumlarda kullandığınız şebeke suyunun kalitesi başat özelliktir. Zaten sorun suyun kireç oranının yüksek olduğu durumlardır. Mesela antalyada oturuyorum ve şebeke suyu çok kalitesiz. Kettle da biriken kirecin miktarı inanılmaz. Bu durumda olan kullanıcılar elbette ekstra önlem almak zorunda.

Gelelim bununla nasıl mücadele edeceğimize. Aslında en kolayı ve olması gerekeni bunun kökten çözülmesi. Yani bölgenin şebeke suyunun kalitesinin yükseltilmesidir. Bu da ilgili sorumsuzların görevidir ki demek ki iyi görevlerini yapmıyorlar!

Biz bireysel olarak nasıl önlem almaya çalışırız. Apartmanında ve dairesinde ana arıtıcı sistemi kurmak bir çözüm olabilir. Hem de hem bütün suyun kalitesi yükselir ki esas itibariyla olması gereken budur. Ama bu maliyetli bir uygulamadır. Düşünsenize sizin belediyeniz size kötü suyu vericek siz de ekstra önlemlerle suyunuzu bir şekilde normalleştireceksiniz. Ölme eşeğim ölme....

Amaç çamaşır makinasından geçen suyun kireç sorununu çözmekse piyasada da satılan mıknatıslı ( manyetik ) toplardan kullanabilirsiniz.

Geçen gün eve gelen servis de bu manyetik toplardan edinmemi tavsiye etti. Zamanında bu ürünü araştırmıştım. En ucuz ve pratik çözüm bu olsa gerek.

toplar genelde işe yaramıyormuş ama musluk girişine takılan manyetik aparatlar daha faydalı imiş bende electrolux ün kendi üretimi olan neocal aldım musluk girişine ,sudaki kirecin fiziksel yapısını bozuyormuşta acaba ne kadar etkili tek başına yeterlimi yada bununla beraber deterjan içerisindeki koruyucu yeterlimi

181 Mesaj
29 Mayıs 2009; 23:16:48 

ben ankara'da yaşıyorum ve 10 yıldır kulladığım arçelik makinama ilk defa bakım yapayım diye içini açtım; ne hortumlarda, ne tamburda hiç kireç filan yoktu. rezistansı da temizdi. sadece uç kısmında çok hafif bir kireçlenme olmuş o kadar. şimdiye kadarda herhangi bir kireç önleyici filan kullanmadım. zaten bir beyaz eşya firmasının yetkili servisinde çalışan bir arkadaşım var, onun söylediği; hiçbir makina calgon reklamlarında ki gibi kireç tutmaz, onlar abartıyorlar diyor. tutsa tutsa rezistansı kireç tutar, onun maliyetide calgona verdiğiniz paradan çok çok az olur diyor.

Fuji F31FD Sony SR11E LG 42LW570S
MÜLK ALLAHINDIR.

5473 Mesaj
30 Mayıs 2009; 2:00:53 

her yerdeki suyun kireç oranları farklı olabiliyor,öğle veya böğle problemsiz olmuyor

2186 Mesaj
30 Mayıs 2009; 9:32:22 

iki uc yilda bir caydanliklardaki kireci cozen sivilardan kullansak makinaya zarar vemis olurmuyuz?? cattle daki kireci cozmede kullaniyorum 2 yildir 15 gunde bir veya ayda bir. ne plastik kisma ne de rezistansa bi zarar vermedi. rezistansin ustundeki boya gitti sadece.

1174 Mesaj
30 Mayıs 2009; 9:40:48 

quote:

Orjinalden alıntı: yhae

ben ankara'da yaşıyorum ve 10 yıldır kulladığım arçelik makinama ilk defa bakım yapayım diye içini açtım; ne hortumlarda, ne tamburda hiç kireç filan yoktu. rezistansı da temizdi. sadece uç kısmında çok hafif bir kireçlenme olmuş o kadar. şimdiye kadarda herhangi bir kireç önleyici filan kullanmadım. zaten bir beyaz eşya firmasının yetkili servisinde çalışan bir arkadaşım var, onun söylediği; hiçbir makina calgon reklamlarında ki gibi kireç tutmaz, onlar abartıyorlar diyor. tutsa tutsa rezistansı kireç tutar, onun maliyetide calgona verdiğiniz paradan çok çok az olur diyor.

Siz ankarada hangi semtte oturuyorsunuz ? Size gelen suyun hangi barajdan geldiği bile önemli. Ben de ankaralıyım ve semt bazında bile şebeke suyu kalitesi değişiyor. Mesela sincan elvankent bölgesine gelen su M. gökçek son ortalığı karıştırmadan evvel kesinlikle kireç yapmıyordu. Hatta orda oturup da yıllardır kettle da kireç görmeyen kullanıcılar tanıyorum. Dolasıyla makinanızın da tertemiz olması çok normal.

Top olayı etkisiz demek yanlış olur. Bana bunu öneren servis kullananların makinasını bizzat açıp bakmış. Nyese bu neocal daha profesyonel bir uygulama olarak duruyor önümüzde. Bunun fiyatı ve nasıl temin edildiği ile ilgili bilgisi olan var mı ? Bunun dairenin girişine takılanları yok mu ? Yani sorunu kökden çözmenin yolu ? Malum sadece çamaşır makinasının su girişine takmak yeterli gelmez. Hay ben bu sorumlu sorumsuzlara ne diyim!!!Vatandaşı uğraştırıp duruyorlar.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

313 Mesaj
30 Mayıs 2009; 10:02:55 

Biz de önce güneydoğunun batı kesiminde şimdi de akdenizin doğu kesiminde 10 yılı geçen bir süre içinde bosch wfl makinemizde hiç kireç önleyici kullanmadık.Bir problem olmadı şimdiye kadar.Bizim makine calgonun ne olduğunu bile bilmiyor.Bir de bu tür maddeler kireci yok ederken metalin yüzeyindeki kaplamaya da zarar veriyor.Zaten deterjanların ambalajında da extra kireç önleyiciye gerek yoktur diye yazıyordu bir zamanlar.

1-Avşa adasında SATILIK üç daire, dört üçgen, beş dikdörtgen

7059 Mesaj
30 Mayıs 2009; 15:12:50 

Musluk girişine takılan aparatın türkiye üretimi olanıda var markası ( Ekosu ) hepsiburdada makine için olan ( 50 tl ) ,ev girişine takılan ise 89 tl ve bu firma odtüden faydalı şeklinde rapor almış ve sitesinde sunuyor,bende bu aparatın avrupada onay görmüş olanında alayım dedim ve electrolux ün italyadaki fabrikasında yapılan ( neocal ) adlı aparatını electrolux serisine giderek ( 55 tl ) aldım taktım,bu ara iş bulamadığımdan fazla harcama yapmak istemiyorum yoksa ekosunun ev tipi olanından da ev girişine alıp çaydanlıkta kireç tutup tutmadığını gözlemlemek istiyorum yeni aldığım makine ile gelen kireç durumu ölçen çubuk ile kireç ölçümü yaptım.Bursada oturuyorum ve orta derece kireçli çıktı.Ama işte çamaşır makinesinin içini gözlemleyemeyeceğimiz için ev girişine takıp sonuçlarına bakmak gerekiyor bunuda anca kullanan arkadaşlar yorumlayabilir

1202 Mesaj
30 Mayıs 2009; 15:47:19 

Franke servisi önerdi ve bulaşık makinesine takdırdık.Kireç öneleyici tuz ve 3ü birarada tablet kullanıca suyu fazla yumuşatmışız.Servis de aleti söktü ve tuz bitinceye kadar aletsiz kulanacağız daha sonra istersek tekrar takabilirlermiş.Ayrıca deterjan olarak jel tavsiye ettiler.Arçelik kullanırken onlar tableti önermişti.
Anklayacağınız alsanızda dert almasanızda.

181 Mesaj
30 Mayıs 2009; 21:19:51 

quote:

Orjinalden alıntı: koko69

Siz ankarada hangi semtte oturuyorsunuz ? Size gelen suyun hangi barajdan geldiği bile önemli. Ben de ankaralıyım ve semt bazında bile şebeke suyu kalitesi değişiyor. Mesela sincan elvankent bölgesine gelen su M. gökçek son ortalığı karıştırmadan evvel kesinlikle kireç yapmıyordu. Hatta orda oturup da yıllardır kettle da kireç görmeyen kullanıcılar tanıyorum. Dolasıyla makinanızın da tertemiz olması çok normal.

Top olayı etkisiz demek yanlış olur. Bana bunu öneren servis kullananların makinasını bizzat açıp bakmış. Nyese bu neocal daha profesyonel bir uygulama olarak duruyor önümüzde. Bunun fiyatı ve nasıl temin edildiği ile ilgili bilgisi olan var mı ? Bunun dairenin girişine takılanları yok mu ? Yani sorunu kökden çözmenin yolu ? Malum sadece çamaşır makinasının su girişine takmak yeterli gelmez. Hay ben bu sorumlu sorumsuzlara ne diyim!!!Vatandaşı uğraştırıp duruyorlar.

2 yıl Keçiören'de, 2 yıl Sincan'da ve 6 yıldır da Eryaman'da oturuyorum.

Fuji F31FD Sony SR11E LG 42LW570S
MÜLK ALLAHINDIR.

7059 Mesaj
31 Mayıs 2009; 0:15:19 

ben kireç ölçücü çubuk ile bardağa doldurup baktım ve orta çıktı ,bu aparat kireci yok etmiyor sadece fiziksel yapısını bozuyor acaba aparatı taktığım muslukdan doldurup deneseydim farklı olurmuydu merak ettim şimdi o çubuktan bulursam bide öyle denerim

44 Mesaj
17 Ekim 2009; 16:18:40 

quote:

Orijinalden alıntı: yhae

En önemlisi rezistansta oluşan kireçtir. Isı iletimini zayıflattığı için aynı işi yapabilmek için daha fazla elektrik harcamana sebep olur. Bu cihazların gerçekten söyledikleri gibi işe yarıyorsa ekonomik olarak çok faydası olacaktır.

Calgonun hesabını yapan arkadaş bir de harcanan elektriğin hesabını eklese daha doğru bir hesap olurdu.

6640 Mesaj
21 Ekim 2009; 17:55:31 

Arkadaşlar kireç çözücüye bir yılda verdiğiniz para kaç lira ? Hesaplayın....Bir rezistans 25 Lira... ...O reklamlar beyin yıkama..Rezistans kireç bagladı ne olacak ?. Isıyı yine dışarı verecek... Evinizdeki sobaların içindeki ateş tuglalarını düşünün...Yada Seramik ısıtıcı sobalar ısı vermiyormu ?..Kireç kaymagı ısıda pişince ne olacak ?... Pişmiş kireç rezistans...Tv reklamları Aldatmaca para tırtıklama....En basit yol nedir ? Suyunuz çok kireçli ise...Apartman su girişine bir manyetik alet takılıyor..250 Lira.. Daha büyükleri 350 Lira... Bir kez takıp unutuyorsunuz..Daire başı 20 Lira... Yada 15 Lira... Hepsi bu kadar...Ömür boyu kullanımda...deterjan gideriniz azalıyor...Elinizi suda yıkarken sabun gibi kayganlık hissediyorsunuz... Çözüm en basit ve ucuz.....Aklın yolu birdir....TV reklamları ile beyinlerinizi yıkayıp paranızı tırtıklıyorlar....Lütfen ....Yazdıgım yolu inceleyiniz...saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 21 Ekim 2009; 17:57:07 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

19657 Mesaj
21 Ekim 2009; 18:02:18 

Antalya gibi şebeke suyunun aşırı kireçli olduğu illerde kullanmak şart.
Yengem Antalya' da yasar. Çay demlemek için kullandığı çaydanlığı sadece 2-3 ayda dibinde 1 cm lik kireç tortusu biriktiriyor.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

892 Mesaj
23 Ekim 2009; 15:46:54 

Bu manyetik kireç önleyicilerin işe yaradığına emin misiniz?

http://www.sanayi.gov.t...ozlem.aspx?sayfano=3001

346 Mesaj
27 Ekim 2009; 0:12:39 

manyetik sertlik azaltıcı cihazlar yapısal olarak ultra güçü mıknatıslardır. sudaki mineraller içinden geçtikleri güçlü manyetik alandan etkilenerek kararlı hale geçerler ve ortalama 8 saat süreyle bu hallerini korurlar. kararlı-düzenli haldeki minerallerin birbirlerine ve çeperlere yapışmaları-çökelmeleri oldukça azalır. aslında kimyasal olarak suyun sertliği azalmaz ama fiziksel olarak yüzey gerilimi azalmasına bağlı suda yumuşama ortaya çıkar, içindeki mineraller bu sayede çökelmeye uğramaz. en kullanışlısı taşkafanın belirttiği ana şebekeye-bina girişine bağlanan yüksek kapasiteli olanlarıdır.

saygılarımla.

EOS-550

1724 Mesaj
27 Ekim 2009; 17:10:35 

quote:

Orijinalden alıntı: SwordsMan

Bu manyetik kireç önleyicilerin işe yaradığına emin misiniz?

http://www.sanayi.gov.t...ozlem.aspx?sayfano=3001

Bende görüp vazgeçmiştim. Arkadaşların şikayetçi olduğu kireç önleyici deterjanlar nası beyin yıkıyorsa, bunlar kat kat daha fazla yıkıyor ki insanın hemen inanası geliyor...

quote:

Reklam Kurulu 131. Basın Bülteninden Alıntı

...tanıtım kataloğunda yer alan ve anılan firma tarafından piyasaya sürülen manyetik kireç önleyici cihaza ilişkin iddiaların reklam veren tarafından ispatlanamadığı, dolayısıyla tüketiciler açısından yanıltıcı olduğu;

Bu durumun, 4077 sayılı Kanun'un 4822 sayılı Kanun'la değişik 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna; reklam veren ................. hakkında söz konusu reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T-una -- 27 Ekim 2009; 17:20:39 >

1773 Mesaj
27 Ekim 2009; 19:14:46 

Ben de miele nin kendi yapımı çamaşır ve bulaşık makinesi için özel sitrik acid tozu var bunu 3-4ayda bir çamaşır makinesinde 95'C bulaşık makinesinde 65'C ve üzeri sıcaklıkta ön yıkamasız olarak kullanıyorsunuz ne kireç kalıyor ne bişey fiyatıda 14TL 3-4 aylık calgon bu fiyatı geçiyor.Bir de tablet var 3in1 deterjan,kireç çözücü,yumuşatcı birarada bu biraz pahalı 100 tablet 140TL filan bunlardan birinide kullanabilirsiniz TAVSİYE EDERİM...

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
26 gün 17 sa. 13 dk. kadarı kaldı.
29 Ekim 2009; 18:37:14 

Geçmiş olsun. Bende Bosch var, şimdiye kadar hiç bardak kırılmadı. Genelde Power 55'te; arada bir 70 derecede yıkıyorum.

5 Mesaj
22 Aralık 2009; 14:59:41 

Şimdi bu aleti takınca çaydanlıklar kireç tutmuyormuş. Çok güzel ama çaydanlıkta durmayan kireç mideye gidince bizde rahatsızlık meydana getirir mi ? Yoksa vücuda etkiside farklı mı oluyor.

6640 Mesaj
25 Aralık 2009; 0:28:51 

Sildim...Gereksiz tartışma olmasın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 26 Aralık 2009; 11:50:14 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

1992 Mesaj
25 Aralık 2009; 18:15:34 

Arçelik çamaşır makinemiz var.Yılda birkaç kez 90 dercede 3 yemek kaşığı limon tuzu koyup ön yıkamasız çalıştırıyoruz.Limon tuzu ketılda çok güzel kireç çözüyor fakat çamaşır makinesine bir zararı var mı bilmiyorum.Lastiği aralayıp baktığımda kirecin biraz çözülmüş olduğunu gördüm.

11883 Mesaj
26 Aralık 2009; 14:21:10 

Deterjan gözünden 1lt porçözün bi kısmını boca edin, ardından da makinenin kazanının dibinin tam ortasına arkadan öne doğru kalanını yavaşça dökün. Cızlama bittikten sonra makineyi boşaltma programına alın. Ardından 1 kez durulama işlemi yaptırın.

Bu işleme başlamadan evvel pompada kalan suyu da boşaltırsanız tam verimli olur.

Makineniz zarar görmeden 1,5TL altına ışıl ışıl olsun

126 Mesaj
26 Aralık 2009; 22:50:34 

omo kullnanın kireç önleyici var içinde ama yetmez diyorsanız bim den 4 ytl ye mi ne var onu alın deterjana ekleyin bir paket gitsin

69 Mesaj
28 Temmuz 2011; 7:52:32 

çamaşır sodası kullanın gerisi boşa masraf..........

HER ŞEY İNSANLIK İÇİN

87 Mesaj
29 Temmuz 2011; 15:42:04 

İstanbul'da suyun kalitesi bence iyi bence boşa para verilin para calgon biz toz deterjan kullanıyoruz içinde kireç önleyici olduğunu yazıyor bide porçöz döktüm kısa programda yıkadım ama bir daha ki sefere candogan62 beyin dedigi gibi yapıcam.
pörçöz,limon tuzu çamaşır sodası bunların hepsi mantıklı bence.çaydanlıkta kireç oluyor ama tencerede hiç görmedim yemek tuzu bile olur(şaka)

b&b

547 Mesaj
3 Ağustos 2011; 15:15:11 

Benimde makine geldiğinde servis "Block's Magnetic Softener - Anticalcare" isimli italyan kireç önleyici aparat taktı. 5 yıl boyunca çamaşır makinesi için kireç önleyici kullanmayacaksınız dediler. Ürüne baktım benzerleri web de farklı markalar ile 50 lira civarında satılıyor. Bende servise 60 lira verdim.

Bu takılan aparat sizce gerçekten işe yarıyor mu? 5 yıl boyunca kireç önleyici kullanmayacak mıyım?

427 Mesaj
4 Ağustos 2011; 11:05:14 

Bizim burda sular çok acayip kireçli.5 günde çaydanlığın dibi bembeyaz oluyor.Çaydanlık böyle oluyorsa,Vay makinenin haline ama calgon da çok pahalı kardeşim,Eğer bu ev için kireç yok eden şu alet işe yarıyorsa almak lazım.

COMINGSOON

547 Mesaj
4 Ağustos 2011; 12:48:18 

quote:

Orijinalden alıntı: divane2

Bizim burda sular çok acayip kireçli.5 günde çaydanlığın dibi bembeyaz oluyor.Çaydanlık böyle oluyorsa,Vay makinenin haline ama calgon da çok pahalı kardeşim,Eğer bu ev için kireç yok eden şu alet işe yarıyorsa almak lazım.

Ev içi değil. Sadece takılan musluğun kirecini önlüyor.

97 Mesaj
22 Şubat 2012; 13:23:10 

arkadaşlar bizim de makine 3 yıllık bosch idi. epey kireç kaplamış değiştirdiler bana da dediler 50 tl kireci önler falan aklıma yatar gibi oldu ama burada yazılanlar beni soğuttu bu işten.

calgon kullanmak da çözüm değilmiş heraldeçünkü calgon belirli bir bölümde makineye gidiyor sonraki aşamalarda su yine aynı şekilde kireçli geliyor. ne yapacaz nasıl engelleyecez bu kireci. her 3 yılda bir rezistans mı değiştirecez?

alışverişlerim @sL@N,indigo_blue,hakan_80,gover54,muratsahin2003,tenahiz,furza,müdür-42,polyo,Parçalı Canvas,abuabuzer,dj.trust.06,oyyono,pvp_headshot,Paw-R,jovanovic,a.yasin45,gunner92fb,lyonas,muhendizz,soldierkan,htepeli,

1773 Mesaj
22 Şubat 2012; 13:55:26 

quote:

Orijinalden alıntı: poet3333

arkadaşlar bizim de makine 3 yıllık bosch idi. epey kireç kaplamış değiştirdiler bana da dediler 50 tl kireci önler falan aklıma yatar gibi oldu ama burada yazılanlar beni soğuttu bu işten.

calgon kullanmak da çözüm değilmiş heraldeçünkü calgon belirli bir bölümde makineye gidiyor sonraki aşamalarda su yine aynı şekilde kireçli geliyor. ne yapacaz nasıl engelleyecez bu kireci. her 3 yılda bir rezistans mı değiştirecez?

Calgon tablet 30-40-50-60'C normal programlarda 2. veya 3. durulamaya kadar anca eriyor.Bence Calgon tablet kullanın daha iyi.

92 Mesaj
6 Mart 2012; 21:29:20 

selam ssu arıtma işleri yapıyorum ama inanın sorununuzun çözzümü sadece 50 tl ve iki yıl gidiyor çok baisit bir sistem mıknatıslı sistemlerde su geçerken etkileniyor ama bir zaman sonra makinanın içinde ısıdan ve zaman aşımında normale dönüyor bu iş için içi silifoz taşı dolu ve bu mineral suya karıştıgında kireçin oluşmasını kesinlikle önlüyor isterse bir ay geçsin aynı etkisinde kalıyor yani kesin çözüm ben 10 yıldır kulanıyorum ve makinamda hiç kireç yok biliyorum çünkü geçenlerde kartı yandı bende genel bilr kontrol yaptırdım hiç kireç göremedik. bende satıyorum ama nette arattırın çıkar

12 Mesaj
16 Mart 2012; 13:33:21 

Çamaşır makinasında Calgon kullanan arkadaşlara bir önerim var !
Mutlaka bulaşık makinanız vardır evinizde değilmi? şimdi bulaşık makinanızın kapağını açın ve tabanında bulunan (1 cm kalınlığında kıvrımlı boru şeklinde ) rezistansa bakın. TV lerdeki Calgon reklamlarında gördüğünüz gibi bir kireçlenme görebiliyormusunuz ? Eminim öyle bir şey göremezsiniz. Ben evimde aynı makinayı Türkiye'nin değişik yerlerinde, değişik sürelerde toplam 20 yıldır kullanıyorum ve asla böyle bir şey olmadı ki sizde de yoktur. Şimdi bir düşünün bakalım. Calgon reklamlarını neden hep çamaşır makinası rezistansı göstererek yapar ? Çünkü çamaşır makinasının rezistansı bulaşık makinasındaki gibi ortalıkta değildir. Siz göremezsiniz de ondan ! Bulaşık makinası çamaşır makinasından daha fazla çalışmasına rağmen kireçlenme yapmıyorsa çamaşır makinası da aynı şartlarda çalıştığına göre Calgon'a ihtiyaç duymuyor demektir. Tercih sizin... Üstelik paranızla kanserojen bir madde kullanmış oluyorsunuz.
Parlatıcı ve yumuşatıcılar da ha keza aynı kanserojen maddeleri barındırıyor. İkisi de son durulama suyuna katıldığı için farklı yollardan vücuda giriyor. Biri ağızdan, diğeri ciltten... Ben parlatıcı yerine elma sirkesi koyuyorum hem ucuz hem de deterjanın kanserojen etkisini nispeten gideriyor. Ayrıca parlatıyor da.
Bulaşık makinası tuzu olarak ise yine bir kimyasal madde olan Calgona hiç ihtiyaç yok ! Naylon torbalarda satılan turşuluk kaya tuzu pekala o işi görüyor. Hem kesenize, hem sağlığınıza faydalı.

1314 Mesaj
3 Mayıs 2013; 23:05:53 

Çamaşır makinesi için ne tavsiye edersiniz ?

555 Mesaj
5 Mayıs 2013; 18:26:08 

limon tuzu kireçi çözmek için en etkili yoldur

1314 Mesaj
29 Ekim 2013; 21:45:57 

Çamaşır makinası için ne tavsiye edersiniz arkadaşlar ? Kimisi sirke diyor kimisi limon tuzu diyor ?

1773 Mesaj
29 Ekim 2013; 22:13:29 

quote:

Orijinalden alıntı: Extralarge

Çamaşır makinası için ne tavsiye edersiniz arkadaşlar ? Kimisi sirke diyor kimisi limon tuzu diyor ?

Bulaşık makinesi için sirke, çamaşır makinesi için limon tuzu. Bulaşık makinesinde parlatıcı gözüne sirke koyun tam dolu olduğunda yaklaşık 4-6 yıkama yeter. Çamaşır makinesinde ise ayda bir veya iki ayda bir boş makinenin içine bir su bardağı kadar limon tuzu dökün 90/95 derece program seçip çalıştırın tam olarak hijyenik bir temizleme isterseniz yarım su bardağı kadarda çamaşır suyu koyabilirsiniz, limon tuzunu bulaşık makinesinde ise makine temizleyici yerine kullanabilirsiniz ayda bir veya iki ayda bir boş makinenin içine yarım su bardağı limon tuzu döküp ön yıkamasız 65/70/75 derece program seçip çalıştırın eğer bu derecelerdeki programlar ön yıkamalı ise makineyi boş çalıştırıp ön yıkamanın bitmesini bekleyin ön yıkama bittikten sonra ana yıkama adımında su alırken dökün limon tuzunu aynı şekilde bulaşık makinesindede tam hijyen için yarım çay bardağından biraz daha az çamaşır suyu ekleyebilirsiniz.

1314 Mesaj
30 Ekim 2013; 8:54:20 

Çok teşekkür ederim arkadaşım.

Bu mesajda bahsedilenler: gökoş

5953 Mesaj
7 Kasım 2013; 21:02:37 

Hiç kireç önleyici ürün kullanmadığımız halde 16-17 yıllık bosch makinemiz halen düzgün çalışıyor ve suyunu gayet iyi ısıtıyor.. Yer istanbul..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Demir tav'a geldi kömür bitti, akıl başa geldi ömür bitti..
"Yaz dostum.. Kimse göçmez bu dünyadan mal ile.. "

1977 RENAULT 12 TS --- 2010 ACCENT ERA 1.4 TEAM ** Dizel Partikül Filtresi kanserden daha pahalı değil.. **
Yarın Hakkın divanına varınca, Süleyman'dan hesap sorar karınca...

1773 Mesaj
7 Kasım 2013; 21:31:04 

quote:

Orijinalden alıntı: djoz

Hiç kireç önleyici ürün kullanmadığımız halde 16-17 yıllık bosch makinemiz halen düzgün çalışıyor ve suyunu gayet iyi ısıtıyor.. Yer istanbul..

Suyunu istediği dereceye ulaştırır ancak çok fazla zaman harcar ayrıca belki o makinede 3 lük rezistans bulunuyor olabilir bu yüzden kireç bile tutsa çok iyi ısıtır.

11883 Mesaj
7 Kasım 2013; 23:08:06 

Kireç tutan rezistans aşırı ısınacağı için patlar. Makine suyu iyi ısıtıyorsa rezistansında kayda değer bir kireçlenme yok demektir.

Piyasadaki çamaşır makinelerinin neredeyse tamamında universal (yani klasik) rezistans kullanılıyor. Bozulmasından çekinmeye gerek yok yani :))

Şu limon tuzunu ben de deneyeceğim.

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.703