- x
Bir fizik sorusu (Transformatör)
3 Cevap1556 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

167 Mesaj
18 Mayıs 2009; 16:23:08 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Merhabalar,

Soru şöyle. Çözümünde yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

0

Ben, Türk ufuklarından bir gün mutlaka bir güneş doğacağına, bunun hararet ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağına o kadar emindim ki, bunu âdeta gözlerimle görüyordum.

Mustafa Kemal Atatürk

2 Mesaj
18 Mayıs 2009; 16:30:32 

cevap d şıkkı mı acaba?*

805 Mesaj
18 Mayıs 2009; 19:22:06 

Sarım sayılarını ve V1'i (giriş) değiştirmediğimizden V2 de (çıkış) değişmeyecektir.
(V2) = (i2) . R den R artarsa (i2) azalır; (V2)'nin değişmemesi için.

P = V.i çıkış akımı azaldı, çıkış gücü azaldı, giriş gücünün de azalması lazım. (V1) e dokunmadığımız için (i1) de azalacaktır.

Cevap E

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TripsinojeN -- 18 Mayıs 2009; 19:22:35 >

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
1 gün 18 sa. 28 dk. kadarı kaldı.
19 Mayıs 2009; 11:48:07 

Transformatörlerde ana bağıntımız şuydu:

N(1) / N(2) = V(1) / V(2)

Şimdi, sarım sayılarını değiştirmiyoruz. V(1) gerilimi de değiştirilmediğine göre V(2) geriliminin de değişmemesi lazım.

Şimdi transformatörün çıkış bölümüne bakalım. V(2) = i(2) . R bağıntısı yazabiliriz oraya. Peki reostanın sürgünü ok yönünde çekersem ne olur, akımın uğrayacağı direnç artar. Yani R artar. V(2) sabitken R artarsa, ters orantılı olduğu için i(2)'nin azalması lazım.

i(2) azalır.

Eğer soruda aksi söylenmiyorsa transformatörlerin ideal transformatör olduğunu kabul ediyoruz. Alternatif akımda gücü P=I.V ile bulabiliyorduk. Bu bağıntıya göre çıkış, yani sekonder gücümüz azaldı. (Voltajlar sabit.) O hâlde giriş, yani primer gücümüz de azalır. E V(1)'in burada da sabit olduğunu söylemiştik, P azalıyorsa, i(1)'in de azalması gerekir.

i(1) azalır.

E) Azalır/Azalır.
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.242