Şimdi Ara

AMD yeni mobil platformunu göstermeye hazırlanıyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.081
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Phenom II işlemci ailesiyle masaüstü sistemlerde hızlı bir çıkış yakalayan AMD, dizüstü bilgisayar arenasında da uzun süren sessizliğini bozmaya hazırlanıyor. Gelen yeni bilgilere göre firma, önümüzdeki Tayvan'da gerçekleştirilecek Computex fuarında yeni mobil platformunu göstermeyi planlıyor.

Firmanın Tigris kod adını taşıyan yeni mobil platformu, Caspian kod adını taşıyan ve 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan çift çekirdekli mobil işlemcilerden, gelişmiş entegre grafik işlem birimiyle dikkat çekmesi beklenne RS880M yonga setinden ve 55nm/40nm M9x kod adlı GPU ailesinden oluşuyor.

AMD'nin gelecek yıla ilişkin mobil planları da gün ışığına çıkmaya başladı. Açıklanan detaylara göre firma önümüzdeki yıl ile birlikte yine 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve Champlain kod adını taşıyan, ürün gamının dört çekirdekli ilk mobil işlemcilerini ve SB8xxM serisi yonga setlerini duyurmayı planlıyor.

Ayrıca gelecek yıl ile birlikte mobil sistemlerde de DDR3 bellek desteği sunmaya hazırlanan firma, USB 3.0 teknolojisine destek vermeyi de planlıyor. Ekran kartı tarafında ise Manhattan kod adlı yeni nesil GPU'ların kullanılacak 2010 model mobil platformun diğer detayları hakkındaysa henüz çok fazla bilgi bulunmuyor.

Yukon ve Congo platformlarıyla 13-inç ve altı kategoride yer alan dizüstü bilgisayarları hedefleyen AMD, Tigris platformunu ise 14-inç ve üstü segmentlerde kullanacak.

• mobil platformda da guzel bir seri yakalanırsa amd basarısını artırabilir.
  • İstanbul'dan sonra şimdi de Tigris ( Dicle ). AMD doğuyu fethetmeye çalışıyor :)
  • AMD den uzun zmandir mobil atak bekliyordum. Sonunda adim atildi. Ama merak ediyorum neden bu kadar beklediler, maddi yetersizlikmi yoksa intelin butun silahlarini kulllanip cephanesini bitirmesinimi?
  • amd den güzel bir mobil platform gelirse iyi olur notebook piyasası intelin tekelinde. en azndan türkiyede öyle
  • AMD mobil işlemcilerin enerji tüketimini intel seviyesine çekebilirse, AMD platformu enerji tüketimi açısından intel platformunda çok daha iyi seviyelerde olacaktır. Bu da performanstan çok mobiliteye önem veren kullanıcıları kendine çekecektir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fettah34

AMD mobil işlemcilerin enerji tüketimini intel seviyesine çekebilirse, AMD platformu enerji tüketimi açısından intel platformunda çok daha iyi seviyelerde olacaktır. Bu da performanstan çok mobiliteye önem veren kullanıcıları kendine çekecektir.

Kesinlikle
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gurcellonline

AMD den uzun zmandir mobil atak bekliyordum. Sonunda adim atildi. Ama merak ediyorum neden bu kadar beklediler, maddi yetersizlikmi yoksa intelin butun silahlarini kulllanip cephanesini bitirmesinimi?

İntel'in cephanesi desek daha doğru...Mesala i7, AMD hemen birşeyler çıkartırdı.Ama bekledi.DDR3 Phenom II çıkardı bu da demek oluyorki geliştirilmiş bir AM3 soketli Phenom II ortada..Mobil atağa cevabım ise Mobility Radeonlar...Hala daha geliştirilmekte.AMD yakın zamanda hem mobil hemde desktop bombayı patlatcak.Hem fiyat/performans bakımından.Hem de intel vs amd bakımından önde olacak gibime geliyor..
  • Fettah34: tam aorlak ne demek istedin? amd enerji bakımından intele yetişebilirse deöişsin ondan sonra bunu başarırsa amd intelden çok daha iyi olur demişsin. nasıl olacak o?

intelin cephanesi konusuda çok komik olmuş. adamların amd nin bütçesi kadar ar-ge bütçesi var siz neden söz ediyorsunuz :)
  • Şu mahkeme sonucu ve yeni nesil mimarinin getirileri çok olacak AMD'de...
  • Hala gelecek yıl diyorlar?
  • Aslina bakarsaniz Intelin cok zor durumda oldugu ortada. CPU yonunde enerji canavari modeller cikardigi icin nedense her Intel alan enaz 500W birde PSU almak zorunda kaliyor. Diger yonden gelistirme cabalari ise malesef her seferinde sonucsuz kaliyor ve eski modelleri guncelleyip guncelleyip son kullaniciya yeni bir isimle aktariyorlar. Hala cok cekirdekli CPU yonunde kopru mantigiyla calistiklarindan arada kaybolan %20lik veri hizini voltaj ve transistor sayilariyla dengelemeye calisiyorlar. Fujitsu firmasi bile Intelin 32nm lik urunlerinden daha hizli bir 45nm CPU cikartti ve enhizli Intel den 2,5 kat daha yuksek bir performans yakaladi. Ayni sekilde Intelin 2000$ lik DDR3 ve Core i7 donanim paketinin sagladigi perfrormansin neredeyse aynisini AMD 900$ Phenom II ve DDR2 lik bir sistemle yakalayabiliyor. Overclockda bile kral diye adlandirilan Core i7 ler malesefki AMD Phenom II lerin gerisinde kaldi. AMD 6.5 GHZ yi yakalarken Intel 5.5 GHz de kaldi. Ve bir Phenom II 940 CPU hava sogutma ile 4GHz de stabil calisabiliyor ama malesef en yakin rakibi i7 920 bu rakamlara yaklasamiyor bile.
    Tum bu bilgileri google da birazcik arayarak elde etmeniz mumkun. Ve butun bunlar goz onune alinirsa AMD gercekten Intelin tum cephanesini bosaltmasini beklemis oluyor. Yukarida bahsettigim maddi yetersizlik olaylari bence su siralar her firmanin basina gelen seyler ile ayni ama AMD bu krizden karli cikmisa benziyor. Bircok kisi kriz nedeniyle daha az enerji tuketen daha ucuz ve daha performansli urunlere yoneliyor. Buda dogruca paralarin kriz boyunca AMD ye aktigini gosterir. Inteli olusturmaya calistigi tekelden can yanmis olmaliki piyasdaki AMD/ATI etiketli bircok urunu suaralar piyasada gezmeye basladi bile. Oncelikle GPU olarak gonullerde taht kuracak ve asil silahi olan Phenom II Mobility serisiyle daha once adini defalarca duydugumuz Dragon, Spider gibi platformlarini kullanaran sizi en gelismis teknoloji yumaginin icine birakacak. Az oncede dedigim gibi butun bu bilgileri internetten bulabiliyor olmaniz bircok ezbere soylenilen kelimeyi ortadan kaldiracagi icin karsilastirma yapmanizda fayda oldugu dusuncesindeyim.
    Ben bir Intel kullanicisiyim ama AMD yi yillarca kullanmis birisi olarak bence parasinin hakkini sonuna kadar hakeden donanimlar cikardigini rahatlikla soyleyebilirim. 4Core notebook cikarsaydi eger gider onu alirdim ama cikarmadigi icin Q9000 le idare etmek zorunda kaliyorum :)

• quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

Fettah34: tam aorlak ne demek istedin? amd enerji bakımından intele yetişebilirse deöişsin ondan sonra bunu başarırsa amd intelden çok daha iyi olur demişsin. nasıl olacak o?

intelin cephanesi konusuda çok komik olmuş. adamların amd nin bütçesi kadar ar-ge bütçesi var siz neden söz ediyorsunuz :)

AMD nin yongaları intel yongalarına oranla çok çok daha az güç tüketiyor..
    O babta...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gurcellonline

Aslina bakarsaniz Intelin cok zor durumda oldugu ortada. CPU yonunde enerji canavari modeller cikardigi icin nedense her Intel alan enaz 500W birde PSU almak zorunda kaliyor. Diger yonden gelistirme cabalari ise malesef her seferinde sonucsuz kaliyor ve eski modelleri guncelleyip guncelleyip son kullaniciya yeni bir isimle aktariyorlar. Hala cok cekirdekli CPU yonunde kopru mantigiyla calistiklarindan arada kaybolan %20lik veri hizini voltaj ve transistor sayilariyla dengelemeye calisiyorlar. Fujitsu firmasi bile Intelin 32nm lik urunlerinden daha hizli bir 45nm CPU cikartti ve enhizli Intel den 2,5 kat daha yuksek bir performans yakaladi. Ayni sekilde Intelin 2000$ lik DDR3 ve Core i7 donanim paketinin sagladigi perfrormansin neredeyse aynisini AMD 900$ Phenom II ve DDR2 lik bir sistemle yakalayabiliyor. Overclockda bile kral diye adlandirilan Core i7 ler malesefki AMD Phenom II lerin gerisinde kaldi. AMD 6.5 GHZ yi yakalarken Intel 5.5 GHz de kaldi. Ve bir Phenom II 940 CPU hava sogutma ile 4GHz de stabil calisabiliyor ama malesef en yakin rakibi i7 920 bu rakamlara yaklasamiyor bile.
    Tum bu bilgileri google da birazcik arayarak elde etmeniz mumkun. Ve butun bunlar goz onune alinirsa AMD gercekten Intelin tum cephanesini bosaltmasini beklemis oluyor. Yukarida bahsettigim maddi yetersizlik olaylari bence su siralar her firmanin basina gelen seyler ile ayni ama AMD bu krizden karli cikmisa benziyor. Bircok kisi kriz nedeniyle daha az enerji tuketen daha ucuz ve daha performansli urunlere yoneliyor. Buda dogruca paralarin kriz boyunca AMD ye aktigini gosterir. Inteli olusturmaya calistigi tekelden can yanmis olmaliki piyasdaki AMD/ATI etiketli bircok urunu suaralar piyasada gezmeye basladi bile. Oncelikle GPU olarak gonullerde taht kuracak ve asil silahi olan Phenom II Mobility serisiyle daha once adini defalarca duydugumuz Dragon, Spider gibi platformlarini kullanaran sizi en gelismis teknoloji yumaginin icine birakacak. Az oncede dedigim gibi butun bu bilgileri internetten bulabiliyor olmaniz bircok ezbere soylenilen kelimeyi ortadan kaldiracagi icin karsilastirma yapmanizda fayda oldugu dusuncesindeyim.
    Ben bir Intel kullanicisiyim ama AMD yi yillarca kullanmis birisi olarak bence parasinin hakkini sonuna kadar hakeden donanimlar cikardigini rahatlikla soyleyebilirim. 4Core notebook cikarsaydi eger gider onu alirdim ama cikarmadigi icin Q9000 le idare etmek zorunda kaliyorum :)

Pardon da bu ne ya, AMD reklamı gibi olmuş, google da biraz daha gez. 2000$ ??? o ne ya

• WinteRAMD reklamı ama adam ii yazmış....Phenom II almayı garantileyen biri olarak Gurcellonline'a katalıyorum....
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.