Şimdi Ara

Acer 1080p video oynatabilen netbook hazırlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
4.997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Taşınabilir bilgisayar dünyasına yeni bir soluk getiren ve beklentilerin de üzerinde bir hızla yaygınlaşan netbook'ların yani maliyet odaklı ultra-taşınabilir bilgisayarların yaygın anlamdaki temelleri Asus'un Eee PC serisi ile sadece birkaç yıl öncesine dayanıyor. Kısa bir süre içerisinde dizüstü bilgisayar pazarının %20+ gibi hatırı sayılır bir kısmını ele geçirmeyi başaran netbook'lar, dünya devi bilgisayar üreticileri için de önemli bir pazar oluşturmuş ve pazar potansiyeline ilişkin öngörüler yeni bir rekabet alanının da fitilini ateşlemşti. İrili ufaklı pek çok firmanın netbook yarışına dahil olmasıyla birlikte pastanın kremalı kısmından pay kapma iddiasındaki üreticiler, yenilikçi çözümler üzerine yoğunlaşmaya başladılar. İşte bu çözümlerden birisi de Acer tarafından kullanıma sunulacak gibi görünüyor.

alt="Acer 1080p video oynatabilen netbook hazırlıyor"

Bilindiği üzere netbook bilgisayarların çok büyük bir kısmında Intel'in Atom platformu kullanılıyor. Intel'e alternatif olarak Nano işlemci ailesiyle VIA da pazarda var olsa bile henüz rekabetçi bir konuma gelebilmiş değil. Mevcut çözümlere ek olarak önümüzdeki aylarda ION platformuyla Nvidia'nın ve düşük güç tüketimli çözümleriyle ARM'ın da netbook pazarına giriş yapacağı biliniyor. Bu noktada özellikle Nvidia'nın ses getirmesi bekleniyor çünkü Santa Clara merkezli firma, netbook pazarını en zayıf noktasından yani ihtiyaçları karşılayamayan çoklu ortam özelliklerinden yakalamayı planlıyor. Intel'in, Atom işlemcisiyle birlikte sunduğu GMA 950 grafik işlemcisi hem yüksek tanımlı video oynatım yeteneğine hem de günümüz oyunları için yeterli 3D performansını sunacak donanımsal alt yapıya sahip değil.

Nvidia'nın ION platformu ise bu durumun aksine hem 1080p video oynatım kabiliyetine hem de günümüzün pek çok oyunu için en azından belli ayarlarda oynanabilirlik sunacak potansiyele sahip. Teknik özellikleri itibariyle cezbedici görünen ION platformu için üreticilerin önünde önemli bir sorun bulunuyor. Zira Intel'in bu platforma pek sıcak bakmadığı hatta ION tabanlı çözüm hazırlayacak üreticilere Atom işlemcisini, 945 yonga setiyle birlikte sunulan fiyatın üstünde bir rakamla vereceği söyleniyor. Öte yandan ION tabanlı sistem hazırlayacak firmaların yarıiletken devi ile ilişkilerinin bozulabileceği de gündeme gelirken özellikle bu nedenden ötürü aralarında MSI ve Asus gibi isimlerin bulunduğu kimi üreticilerin ION tabanlı netbook veya nettop üretimine pek sıcak bakmadıkları da belirtiliyor.

AspireRevo isimli nettop sistemiyle dünyanın ilk Nvidia ION tabanlı sistemini tanıtan Acer, Intel Atom platformu üzerine inşa edilen aynı zamanda HD Video oynatım yeteneğine de sahip olan yeni bir netbook üzerinde çalışıyor. Her ne kadar Intel'in GN40 yonga seti ile netbook'larda HD Video oynatabileceğini belirtse de bu konuda henüz ciddi model girişimleri görebilmiş değiliz. Acer'ın üzerinde çalıştığı Aspire One 571 isimli yeni netbook modelinde ise çoklu ortam özellikleri için farklı bir yol izleniyor. Gelen bilgilere göre netbook üzerinde, Quartics firması tarafından, çoklu ortam uygulamaları için geliştirilen QV1721 kod adlı yardımcı işlemciye yer veriliyor. Bu yonga ile ana işlemciye yük bindirmeden 1080p videoların hem kodlanabildiği hem de çözümlenebildiği belirtiliyor.

Açıkçası 1280x720 piksel çözünürlüğünü destekleyen 10.1" ekranlı netbook'ta 1080p video oynatmanın yaratacağı fark sorgulanabilir ama burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus var. Bunlardan ilki kullanılan yonganın aynı zamanda 720p videoları da hızlandırabiliyor, dolayısıyla 1080p videolar olmasa bile 720p videolar rahatlıkla izlenebilecek olması. Öte yandan bu tip bir netbook'a eklenecek HDMI portu ile hızlandırılan bir videonun yeni nesil bir televizyon veya monitöre üzerinde izlenmesi de sağlanabilecek. Gelişmiş özellikleriyle dikkat çeken netbook için cevabı merakla beklenen asıl soru ise çoklu ortam işlemcisinin pil tüketimine nasıl etki edeceği. 1.66GHz'de çalışan Atom N280 işlemcili Aspire One 571'in bir diğer ilginç özelliği ise Vmedia disk (32mm) sürücüsüne sahip olması.

Kullanıma sunulacağı tarih ve fiyatı henüz açıklanmayan Acer Aspire One 571'in Computex fuarında tanıtılması bekleniyor

• lan intel aslında sana 4 milyar dolar ceza kesmeliydiler..şimdide ION platformunu engellemeye çalışıyor...sanki gma ları çok hızlıda....
  • bu küçük ve hiçbir işe yaramayan cihazları hala sevemedim gitti.. çocuklara oyuncak olur ancak bunlardan... 1080p videoyu da bunda izleyecek adamın aklına şaşarım... ziyan eder filmi...
  • @Batuist aslında bilgisayarın çocuklara oyuncak olması için tam tersi gelişmiş olması gerekiyor. Netpc kullanan bir kişi bilgisayarı bilgisayar olduğu için kullanıyordur yada video, mp3 ve msn peşindedir.

1080P videonun bunda izlenmesine gelince zaten amaç tvlere bağlayıp izlemek.
    Bir sürü insan 1080P için HTPC topluyor böyle netbooklar çıktıktan sonra Htpc almayada gerek kalmaz. Neticede dünya yer kaplıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: moffaka

@Batuist aslında bilgisayarın çocuklara oyuncak olması için tam tersi gelişmiş olması gerekiyor. Netpc kullanan bir kişi bilgisayarı bilgisayar olduğu için kullanıyordur yada video, mp3 ve msn peşindedir.

hayır.. çok gelişmiş olması gerekmiyor.. yeğenimde var bir tane oyuncak niyetine oynuyor... 3 yaşında... başkada bir işe yaramadığından o onun oyuncağı oldu.. video izlemek için yanlış bir tercih..

quote:

1080P videonun bunda izlenmesine gelince zaten amaç tvlere bağlayıp izlemek.
    Bir sürü insan 1080P için HTPC topluyor böyle netbooklar çıktıktan sonra Htpc almayada gerek kalmaz. Neticede dünya yer kaplıyor.

Bir htpc nin yapabileceklerini yapması için bunun çok çok daha gelişmişi olması lazım... yani dediğin amaç için uygun değil.. bu media centerı bile çalıştıramaz ki.. yani demek istediğim uydu kartından istediğin yayını kaydedip istediğin yerde durdurup devam ediceksin istediğin videoları müzikleri filan kaydedeceksin vs. vs.. bunlar için bu tip cihazlar çok çok yetersiz... bilerek konuşuyorum yorum değil benimki...

• Ben 4850 OC kartlı bilgisayarımda 1080p ve 720p filmleri uzun zamandır lcd tv ile kullanıyorum. Ayrıca dizüstü pclerlede bu yayınları izledim hiç bir fark göremedim.

Uydu yayınları ve onları kaydetmek ileri geri sarmak başka bir konu. Bu konuda 1080p izletebildiğini anlatıyor aynı zamanda uydu desteği var denmediki.

Yeğeninize 50milyarlık makina versek eminim onuda kendine oyuncak edecektir o bakımdan zaten bu konumuzla alakasız bir konu. Çocuk makinası pahalı olur derken oyunlarda başarı için pahalı sistem gerektiğini anlatmaya çalışıyordum.

Yeğeninizin oyuncağının acerin üzerinde çalıştığı netpc olduğunuda sanmıyorum. Zaten dünyadaki tüm netpcler 1080p oynatmak için acerin bu modeli gibi özel hazırlanmadı.
    Siz bilerek konuşuyorsanız acerin 1080p destekli netpc si yada benzeri bir netbook u kullanmış olmanız gerekir.
  • kendi kendime alıntı yapayımda yanlış anlaşılma olmasın.

"Bu konuda 1080p izletebildiğini anlatıyor aynı zamanda uydu desteği var denmediki" dedim. Onu heralde htpcye gerek kalmaz dediğim için söylediniz. Ben ise yazıyı sadece 1080p için yazıyorum diğer konuları ele almıyorum.
  • o k.ç kadar cihazla filmi 1080 hd izlesen ne farkeder mp4 veya divx izlesen ne farkeder benim telefon kadar ekranı var.birde boşuna hdd de 10 katı yer kaplar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yavuzturkey -- 16 Mayıs 2009; 20:54:02 >
  • Bence HD video bu cihazlar için tamamen gereksiz. Bir kere alet zaten o işler için tasarlanmış değil, kaldı kı ekran zaten hd video keyfi verecek düzeyde değil.
  • bu sistemlerin htpc olarak kullanilimaz dusuncesine kesinlikle katilmiyorum.....
    ion platforum birlikte adam gibi digital bi tv kartlari olsa bide yanina guzel kumanda htpc icin gerekenden fazlasini saglamis olacaklar....
    hatta fantazi yapip ekranlari dadondurebilir dokunmatik olan modellerini cikarsalar sahne olacak.... :DDDD
  • quote:

Orjinalden alıntı: moffaka

Ben 4850 OC kartlı bilgisayarımda 1080p ve 720p filmleri uzun zamandır lcd tv ile kullanıyorum. Ayrıca dizüstü pclerlede bu yayınları izledim hiç bir fark göremedim.

Uydu yayınları ve onları kaydetmek ileri geri sarmak başka bir konu. Bu konuda 1080p izletebildiğini anlatıyor aynı zamanda uydu desteği var denmediki.

Yeğeninize 50milyarlık makina versek eminim onuda kendine oyuncak edecektir o bakımdan zaten bu konumuzla alakasız bir konu. Çocuk makinası pahalı olur derken oyunlarda başarı için pahalı sistem gerektiğini anlatmaya çalışıyordum.

Yeğeninizin oyuncağının acerin üzerinde çalıştığı netpc olduğunuda sanmıyorum. Zaten dünyadaki tüm netpcler 1080p oynatmak için acerin bu modeli gibi özel hazırlanmadı.
    Siz bilerek konuşuyorsanız acerin 1080p destekli netpc si yada benzeri bir netbook u kullanmış olmanız gerekir.

arkadaşım sorun da oradaş. desteği var bende demedim.. HTPC olarak kullanmak isteyeceğin bir PCde olması gerekenleri az çok hatırlatmaya çalıştım zaten.. senin burada algılaman gerek konu ise bu küçük işe yaramaz sistemde bu özelliklerin olmadığı konusu idi.. sadece konumuz bu değildi diyerek işin içinden çıkman için söylemedim ben onları.. .çok daha ayrıntılara girmem mi gerekiyordu bunun için..

oyuncak olmasından kasıt bu aletten başka birşey olmayacağını anlatmamdı.. o da mı anlaşılmadı.. belkide satır atlayarak okudun yazımı...

şimdi siz dedinizki bu küçük alet 1080p oynatıyor ama illede kendi ekranında izlenmesi için değil.. HTPC olarak kullanılabilicek bir alet.. bende diyorum ki bu alet HTPC olarak kullanılamaz.. ve neden olduğunu yukarıda anlatmaya çalıştım.. siz kalktınız bunun konumuzla alakası yok diyorsunuz... daha ne anlatıyım ben size...

tekrar söylüyorum bu aletler çocuklara oyuncaktan başka birşey olmaz... ama oyuncaklarla büyüklerde oynamayı seviyor.. lütfen anlayında cevap yazın...

• Batuist hepimizin farklı fikirleri var, önemli olan illa ki kendi fikrini kabul ettirme amacında/kaygısında olmadan fikir paylaşımında bulunmak ve farklı fikirlere hoşgörülü/saygıyla yaklaşabilmek. aksi taktirde üslubun kabalaşmaya başlaması, ortamın gerilmesi, kavga çıkması, kalplerin kırılması ve hepimizin zarar görmesine kadar gidebilecek sonuçlar ortaya çıkacaktır, bu durum forumda/internette böyle olduğu gibi hayatın kendisinde de böyledir

şimdi ben referans olması açısından htpc tanımının wikipedia'daki linkini veriyorum:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Home_theater_PC

bu linkte ilk iki paragraf bir htpc sistemden beklenen özelliklerden bahsediyor, maddeler halinde kısaca çevireyim:

1- bir pc ile media center yazılımının fonksiyonlarının birleşiminden oluşuyor
    2- video ve müzik oynatma özellikleri içeriyor, genellikle(ama her zaman değil) dijital video kayıt özelliği de içeriyor
    3- televizyon yada televizyon büyüklüğünde bir pc monitorune bağlanıyor
    4- dijital resim, müzik, video çalıcısı olmanın yanında tv alıcısı ve dijital video kayıt gibi işlerde kullanılıyor
    5- normalde bir uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor

bu genel özellikler dışında sessiz çalışma, surround ses özellikleri, internet bağlantısı, büyük depolama alanı gibi özellikleri de içerdiği donanımlar sayesinde destekliyor

netbook'lar ilk üretildiklerinden bu yana çok büyük yol aldılar, her geçen gün daha fazla özelliğe sahip olan daha güçlü modeller üretiliyor, uzmanların bir tarihten sonra netbook satışlarının notebook satışlarını geçeceği öngörüsü zaman zaman haber olmakta

herneyse, bahsi geçen ion platformu ve benzeri yenilikler sayesinde 1080p video ları netbook lcd'sinde oynatabileceğimiiz gibi harici bir görüntü kaynağına yönlendirerek de izleyebileceğiz

kimi arkadaşlar 1080p yi küçücük ekranda izlesek neye yarar diyorlar, haklılar küçücük ekranda izlemenin bir anlamı olmaz fakat hesaba katmadıkları bir nokta var, 720p ve 1080p den oluşan bir arşivi netbook'da oynatmak için mevcut donanımın izin verdiği çözünürlük ve bitrate'e çevirmeniz gerekiyor. koca filmi cep telefonu ekranında izlerken nasıl ki çeviriyosanız aynısını netbook için de yapmanız gerekiyor. ion platformu ve benzeri yenilikler sayesinde hiç çevirme işlemi yapmadan arşivi netbook'da izleyebilecez, bu da bizi çok uzun ve zahmetli bir iş olan conversion'dan kurtaracak, bir kaç film için sorun olmayabilir ama onlarca/yüzlerce/binlerce arşivi olan bir adam için bu iş bir işkencedir, biraz uğraşmış olan bilir, kimi video siteleri şimdiden hd yayımlamaya başladılar

yukarda ki 5 maddenin ilerleyen zamanda çıkacak netbook'lar ile yapılamayacağını kimse söyleyemez, şu anda bile bazı beklentileri makul seviyelerde tutarak 5 maddeyi gerçekleştirmek mümkün, bu durumda netbook'ların mobil htpc'ler olacağını söylemek hata olmaz

-istenirse usb üzerinden bağlanacak analog/dijital tv kartı ile pvr şeklinde kullanılabilir
    -cihaz üzerinde ir alıcı yok ise yine usb ile alıcı takılabilir ve kumanda ile kontrol edilebilir
    -ses çıkış kabiliyetleri konusunda net bilgim yok ama onboard notebook ses kartlarının bunlara da eklenmiş olması veya eklenebilmesi muhtemel
    -media center yazılımı olarak paralı veya açık kaynak alternatifler bulunmakta, sırf media center işi yapan linux dağıtımları var

alternatifleri anlatmaya zaman yetmez

netbook'ları çocuklara verebiliriz
    netbook'ları uzun pil ömrü isteyen, fazla ağırlık istemeyen, sadece ofis dökümanları açıp sağda solda internete girip iletişim kurmak isteyen, bankacılık işlemlerini istediği anda takip etmek isteyen holding patronlarına da verebiliriz
    bakış açısına ve kullanım amacına göre çocuk oyuncağı da olabilirler bir iş adamının sağ kolu da...

bence bugün önyargılı yaklaşanlarımızın çoğu bir gün bir tane almak isteyecekler

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyhung -- 18 Mayıs 2009; 3:44:33 >

• Bence netbookların var olan özelliklerinin glişmesi daha iyi.Çünkü artık sadece internet ve office uygulamaları insanlara yetmiyor.Tüm bunların yanında insanlar büyük bir depolama kapasitesi,müzik dinlemek,n wireless ve film izlemekte istiyorlar.
    10'' cihazda film seyretmek ve oyun oynamak hiç zevkli olmayacaktır.Buna katılıyorum,ancak bu özellliklerinde bulunması ekstrem zamanlarda kurtarıcı olur diye düşünüyorum.
    Ayrıca ben 3.5 kg.bir cihaz taşımaktansa o cihazla yapabileceğim herşeyi sadece 1 kg.cihazla yapmayı tercih ederim.Zaten çoğu insanın hem notebook'u hem de masaüstü cihazı var.Bu nedenle gelişmiş bir netbook bütün işleri görmek için fazlasıyla yeterlidir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0173FC748 -- 18 Mayıs 2009; 0:39:24 >
  • O kadar küçük cihaza çok büyük ve güçlü ekran kartı ve işlemci gerekir...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ceyhung

Batuist hepimizin farklı fikirleri var, önemli olan illa ki kendi fikrini kabul ettirme amacında/kaygısında olmadan fikir paylaşımında bulunmak ve farklı fikirlere hoşgörülü/saygıyla yaklaşabilmek. aksi taktirde üslubun kabalaşmaya başlaması, ortamın gerilmesi, kavga çıkması, kalplerin kırılması ve hepimizin zarar görmesine kadar gidebilecek sonuçlar ortaya çıkacaktır, bu durum forumda/internette böyle olduğu gibi hayatın kendisinde de böyledir

şimdi ben referans olması açısından htpc tanımının wikipedia'daki linkini veriyorum:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Home_theater_PC

bu linkte ilk iki paragraf bir htpc sistemden beklenen özelliklerden bahsediyor, maddeler halinde kısaca çevireyim:

1- bir pc ile media center yazılımının fonksiyonlarının birleşiminden oluşuyor
    2- video ve müzik oynatma özellikleri içeriyor, genellikle(ama her zaman değil) dijital video kayıt özelliği de içeriyor
    3- televizyon yada televizyon büyüklüğünde bir pc monitorune bağlanıyor
    4- dijital resim, müzik, video çalıcısı olmanın yanında tv alıcısı ve dijital video kayıt gibi işlerde kullanılıyor
    5- normalde bir uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor

bu genel özellikler dışında sessiz çalışma, surround ses özellikleri, internet bağlantısı, büyük depolama alanı gibi özellikleri de içerdiği donanımlar sayesinde destekliyor

netbook'lar ilk üretildiklerinden bu yana çok büyük yol aldılar, her geçen gün daha fazla özelliğe sahip olan daha güçlü modeller üretiliyor, uzmanların bir tarihten sonra netbook satışlarının notebook satışlarını geçeceği öngörüsü zaman zaman haber olmakta

herneyse, bahsi geçen ion platformu ve benzeri yenilikler sayesinde 1080p video ları netbook lcd'sinde oynatabileceğimiiz gibi harici bir görüntü kaynağına yönlendirerek de izleyebileceğiz

kimi arkadaşlar 1080p yi küçücük ekranda izlesek neye yarar diyorlar, haklılar küçücük ekranda izlemenin bir anlamı olmaz fakat hesaba katmadıkları bir nokta var, 720p ve 1080p den oluşan bir arşivi netbook'da oynatmak için mevcut donanımın izin verdiği çözünürlük ve bitrate'e çevirmeniz gerekiyor. koca filmi cep telefonu ekranında izlerken nasıl ki çeviriyosanız aynısını netbook için de yapmanız gerekiyor. ion platformu ve benzeri yenilikler sayesinde hiç çevirme işlemi yapmadan arşivi netbook'da izleyebilecez, bu da bizi çok uzun ve zahmetli bir iş olan conversion'dan kurtaracak, bir kaç film için sorun olmayabilir ama onlarca/yüzlerce/binlerce arşivi olan bir adam için bu iş bir işkencedir, biraz uğraşmış olan bilir, kimi video siteleri şimdiden hd yayımlamaya başladılar

yukarda ki 5 maddenin ilerleyen zamanda çıkacak netbook'lar ile yapılamayacağını kimse söyleyemez, şu anda bile bazı beklentileri makul seviyelerde tutarak 5 maddeyi gerçekleştirmek mümkün, bu durumda netbook'ların mobil htpc'ler olacağını söylemek hata olmaz

-istenirse usb üzerinden bağlanacak analog/dijital tv kartı ile pvr şeklinde kullanılabilir
    -cihaz üzerinde ir alıcı yok ise yine usb ile alıcı takılabilir ve kumanda ile kontrol edilebilir
    -ses çıkış kabiliyetleri konusunda net bilgim yok ama onboard notebook ses kartlarının bunlara da eklenmiş olması veya eklenebilmesi muhtemel
    -media center yazılımı olarak paralı veya açık kaynak alternatifler bulunmakta, sırf media center işi yapan linux dağıtımları var

alternatifleri anlatmaya zaman yetmez

netbook'ları çocuklara verebiliriz
    netbook'ları uzun pil ömrü isteyen, fazla ağırlık istemeyen, sadece ofis dökümanları açıp sağda solda internete girip iletişim kurmak isteyen, bankacılık işlemlerini istediği anda takip etmek isteyen holding patronlarına da verebiliriz
    bakış açısına ve kullanım amacına göre çocuk oyuncağı da olabilirler bir iş adamının sağ kolu da...

bence bugün önyargılı yaklaşanlarımızın çoğu bir gün bir tane almak isteyecekler

edit: imla

açıklama gerçekten güzel her kapıya aralık bırakmışsın.. Söylediklerin doğru bende bir netbook HTPC olarak kullanılabilsin isterim ama bu şimdiki modellerle mümkün değil teknik olarak.. isterseniz biraz daha gerekli sistem ihtiyaçlarını ve elimizdeki netbookların bize verediklerini biraz daha iyi inceleyin.. şu an için böyle bir durum teknik olarak dahi mümkün değil.. olaya duygusal yaklaşmıyorum.. kendi fikrim değil 2x2=4 nasıl ediyorsa bu durumda aynı.. gerekli işlem gücü gerekli hafıza kapasite grafik işlem yeteneği gerekli donanım (Media Center sertifikalı bir tv alıcısı, ses donanımı vs. ) mevcut değil hiçbirinde.. Ben bunu neden anlatamıyorum... Ama o bahsettiğiniz HTPC olayına gelice eğer siz bunu sadece televizyonda bir mpg yada bir avi dosyasını izlerken görmek sizin için HTPC olarak tanımlanıyorsa o zaman orada herhalde bir yanlış anlaşılma var..

• Ben samsung nc10 kullanıyorum 3b işlerim haricinde diğer her iş için yeterli. Bu cihazların tek eksiği ekranları çerçeveye nispeten çok küçük yapıyorlar bunu sevmiyorum. Tabi bu söylediklerim 10" için, 10" boyutunda hd çözünürlükte 11" ionlu z550 li li hybrid netbook yapsalar tamam bu işte diyeceğimde yok yapmıyorlar.
  • Param olsa çıkar çıkmaz alacağım bir alet sanırım. Okulum gereği okula laptop getirmek zorunla kalıyorum ve normal boyuttaki laptoplar gerçekten ağır.

E bu oyun da oynatıyormuş:) Daha ne olsun:)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.