Şimdi Ara

CRUZE - YAKIT TÜKETİMİ !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.216
Cevap
11
Favori
388.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aracı aldığımda 7km deydi, 50TL lik 95 oktan benzin aldım, 3 gün aracı kullandım ve ortalama yakıt tüketimi 8.0lt/100km gösteriyordu, daha sonra 70km de ışık yandı
    Bu sabah 50TL lik benzin aldım ve koyuldum yola, birde baktım ne göreyim ortalama yakıt tüketimi 8.1,8.2,8.3.................. şeklinde artarak 18.9 sınırına ulaştı

- 70 km de 50TL lik benzin tüketimi fazla değilmi?
    - Ortalama tüketim verilerine nekadar güvenebiliriz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tridiART -- 16 Mayıs 2009; 21:14:08 >

• Herkese merhaba,
    1.6 ls otomatik vites 2010 model.
    Memnun muyum ? evet hem de çoooook. ancak sorun arabanın hız ya da ivmelenmeye yönelik performanssızlığı. Sanki arabanın genel konseptinde gecikmeli bir tasarım var. Verdiğiniz bir komutun yerine getirilmesi zaman alıyor (örneğin farları bir birim kaldır düğmesine basıyorsunuz bir zaman sonra farlar kalkıyor, triptonikte 3700-3800 devirde üst vites komutu veriyorsunuz 4000-4100 olana kadar üst vitese geçmeyi başaramıyor aynı geç yanıt veren tv ler gibi) Bu gecikmeli tasarım otomatik viteste kullanırken de geç hızlanmaya neden oluyor. Aslında benzinli halinde kayıp çok da fazla değil, kabul edilebilir, neticede ecotec motor ve ağır araba (tabi olağanüstü şıklığını ve rahatlığını saymıyorum) ama bu durum tüplü halde biraz daha sıkıntılı (lpg yi en başından taktırmıştım). Henüz 1000 km olmadı (yaz şartlarında trafiği yoğun olmayan Ankara şehiriçine ilişkin yakıt bilgisi vereyim) 100 km de 14,48 lt lpg yaktı 1,54 birim fiyattan km de 0.223 kuruşa geliyor. Başlangıç değerleri iyi denebilir. 8 lt nin altında şehiriçi yakacak benzinli araç yoktur bu ayarda 0.260 kuruş (3,26 benzin birim fiyatı) falan yapıyor ki 1.6 fsi motorun bile 9.5 lt nin altına düşmeyeceği söyleniyor (0,3097 kuruş). Bizim diğer cruze başlığında geçenhttp://www.trtuning.com.tr/fanclub/showthread.php?p=124849 linkinde yer alan egzos manifoldunun uzatılması ya da chip tunning fikirlerini açıkçası merak ediyorum. Selamlar.

• Burdan kimseye yalan söyleyecek halim yok. Çok merak ediyorsanız Mercedes Yakıt Tüketimi diye bir arama yaparsınız. Burdan hiçbir motor teknolojisini bilmeyen kişiyle konuşuyor gibiyim. 600 SEL dediğimiz 6000 motorluk Mercedes'in yaktığını yakıyor Cruze modeliniz, neyse para sizin. Bu arada Enjeksiyon sistemleri hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim.
    Normal yakıyor diyorsunuz, siz 25 TL ye 100 Km gidiyorsunuz, ben 10 TL gidiyorum...

Saygılarımla...

//Ek: Yeni Mercedes E Serisi Yakıt Tüketimi

Aracım BU LİNKTEKİ satılan araça benzerdi. Ancak 230 E serisi, 200 E serisinden daha az yakmaktadır. Yani aracım şehir içinde 8.3 lt şehirler arasında 6.0 lt yakmaktaydı. //

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burak DEMİRAL -- 28 Ağustos 2009; 16:41:12 >

• Arkadaş aveo gibi aracın LPG'li halini karşılaştırınca böyle oluyor elbette ki, biz de aveoyu mini dizel ile mi karşılaştıralım çok yakıyor diye?

İknicisi, verdiğin link 2010 model araçlara ait link eski nesil motorlara göre yüzde 20 daha verimli diyor onun da nedense sadece ortalama yaktı tüketimi verilmiş ki 6,6 litre/100 km 1800 motorluk aracı o da, 2300 motorluk bir araç yok. 1800 motorlu araca 5500 motorluk aracı şehiriçide 16,4 litre yakıyor yani iki katı Cruze'un.

LPG falan taktırılmış olabilri tabii ki. Bir de mercedese baştan 100 bin avro veriyorsun sıfırına.:)

Ayrıca

quote:

benzin sarfiyatına gelince.. yaklaşık 2 yıldır doğru yoldayız, türkiye'de araba kullanma kriterlerine uyuyoruz yani. lpg... geçen günkü hesaplarım ile 0,204 lr/km değerine ulaştım lpg bazında. benzine geçinde eminim ki iyi ihtimalle km başına 0,380 in altına inmeyecektir (şehir içi ağırlıklı karma değerdir ikisi de). performans fark edio mu arkadaşım? dersen, cevabım iç güveysinden hallice olucaktır. yani, eh.. yani şöyle böyle. ufak bi ivme farkı için her depo fullediğimde 40-50 lira fark veririm dersen lpg taktırmamak işine gelir diyim.

http://forum.donanimhaber.com/m_24104552/tm.htm

quote:

95 model E200 Dieselim var çok memnunum.Kasa kodu W124 eğer benzinli düşünüyorsan vergisi 1994 model için 168 ytl dir.
    Üzerinde 111 kodlu motor vardır ki bu kedigöz diye tabir edilen üst modelleri 1998 'ine kadar kullanıldı.Takribi şehir içi 10,5lt uzun yolda 8 yakar.
    Parçaları inanamıyacağın kadar ucuz ve boldur.Bide Mercedes kalitedir,parça ömrü çok uzundur.Vites konusunda otomatik tutkunuyum ama bu kasa ağır olduğundan yakıtı artırıyor ve alışmamışsanız kullanımı zor geliyor.Kasası temiz olmak şartıyla dolu bir araç bulun yıllarca kullanırsınız.Düşünün ki mercedes bu kasadan 10 yıl vazgeçemedi.aracın kullnım kılavuzu

Tüple, kmye 310 bin yakıyor.

quote:

65 liralık tüple şehiriçi 210 km gidiyo.
    otomatik vitesi çok rahat
    konforuna diyecek yok.
    hele bide deri koltuksa tadından yenmez.
    yedek parça sorunuda pek yaşanmaz.
    20.000 de iyi.
    değeri o civarda zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harika1 -- 29 Ağustos 2009; 9:58:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ceviz1

Herkese merhaba,
    1.6 ls otomatik vites 2010 model.
    Memnun muyum ? evet hem de çoooook. ancak sorun arabanın hız ya da ivmelenmeye yönelik performanssızlığı. Sanki arabanın genel konseptinde gecikmeli bir tasarım var. Verdiğiniz bir komutun yerine getirilmesi zaman alıyor (örneğin farları bir birim kaldır düğmesine basıyorsunuz bir zaman sonra farlar kalkıyor, triptonikte 3700-3800 devirde üst vites komutu veriyorsunuz 4000-4100 olana kadar üst vitese geçmeyi başaramıyor aynı geç yanıt veren tv ler gibi) Bu gecikmeli tasarım otomatik viteste kullanırken de geç hızlanmaya neden oluyor. Aslında benzinli halinde kayıp çok da fazla değil, kabul edilebilir, neticede ecotec motor ve ağır araba (tabi olağanüstü şıklığını ve rahatlığını saymıyorum) ama bu durum tüplü halde biraz daha sıkıntılı (lpg yi en başından taktırmıştım). Henüz 1000 km olmadı (yaz şartlarında trafiği yoğun olmayan Ankara şehiriçine ilişkin yakıt bilgisi vereyim) 100 km de 14,48 lt lpg yaktı 1,54 birim fiyattan km de 0.223 kuruşa geliyor. Başlangıç değerleri iyi denebilir. 8 lt nin altında şehiriçi yakacak benzinli araç yoktur bu ayarda 0.260 kuruş (3,26 benzin birim fiyatı) falan yapıyor ki 1.6 fsi motorun bile 9.5 lt nin altına düşmeyeceği söyleniyor (0,3097 kuruş). Bizim diğer cruze başlığında geçenhttp://www.trtuning.com.tr/fanclub/showthread.php?p=124849 linkinde yer alan egzos manifoldunun uzatılması ya da chip tunning fikirlerini açıkçası merak ediyorum. Selamlar.

O linkteki sayfaya ben de bakmıştım ama artık o forum sitesine ulaşılamıyor. Ben de chip tuningin neler sağlayacağını artıları ve eksileriyle merak ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: harika1

Kanıtıyla bu aracın değerlerinin sınıfr ortalamasından iyi olduğunu gösterdik hala ne diyor, o halde gidip megane, focus, C4 alın da görün kötü çekiş ile fazla yakıtı. Arkadaş hiçbir teknik veriyi gözöünüe almayarak kötü demeye ısrarla devam ediyor, ben yoruldum arkadaşlar, en iyisi bu başlığa rağbet göstermeyip HAKSIZ karalamaların alt sütünlarda yer almasını sağlamak.

Tamam aracın heybetine göre BMW performası istenebilir ama 30 bin liraya aldık biz bu arabaları. Araçlar biraz ağır da olabilir ancak sırf hızlı gidecek diye espsiz, şasesi cılız bir tenekeye bineceğime Cruze'uma güvenli güvenli binerim.

Bu arada, her aracın yakıtının normal seviyeye gelmesi için bir süre vardır, opel motorlarıan has bir durum değil bu.

Sözlerinize dikkat edin. Burda medenice birşey tartışıyoruz. Tartışmasını bilmiyorsanız yazmayın. Siz kendinize göre veriler gösterdiniz. Aracı bende dahil kullananlar sizin söylediklerinizi söylemiyor. Şuan 7,7 yakan Cruze sahibi nasıl oluyorsa siz varsınız...

Bunu geçtim, HAKSIZ KARALAMALAR nedemek? Size Arabam.com'un Test sonuçlarını verdim.(Buradan bütün Test sonucunu görebilirsiniz.)
    Aracı kullanan hemen hemen herkesin düşüncesi bu. Kaldı ki, burda sadece Cruze Yakıt Tüketimi diye bir başlık var. Başka araçlarda böyle bir başlık var mı bu forumlarda?(Chevrolet Forumlarında/Diğer Markalara bakmadım.) Diğer Cruze sahibi arkadaşlar bile kabul ederken ben neyi karalıyorum anlamadım?

Kıyaslama yaparak kendinizi haklı çıkaramazsınız. C4 den iyi yakar belki size göre ama başka bir araç Cruze'dan iyi yakar.Kaldı ki yukarıdaki arkadaş zaten söylemiş Megane II nin nasıl yaktığını. Ben zaten bunu söylemiyorum ki. Ben üzerine basıyorum, motoruna göre araç fazla yakıyor diyorum. Bitti. Siz Cruze'unuza binin, zaten önemli olan kendi içinize sinmesi. Ama hala fanatikler gibi, ben arabama hiçbir şekilde laf söyletmem anlayışından çıkın artık lütfen.

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burak DEMİRAL -- 2 Eylül 2009; 15:58:33 >

• en basit örnek..
    http://www.anadolusigorta.com.tr/Pages.aspx?pgID=79&ky=LPG

ilgili özel şartların "K" bendi..
    ancak net bir şekilde hangi durumda neyi,nasıl kapsadığı belirtilmemiş..
    sigorta şirketi net şekilde cevaplandırır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bbasci06 -- 11 Haziran 2011; 22:42:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bbasci06

en basit örnek..
    http://www.anadolusigorta.com.tr/Pages.aspx?pgID=79&ky=LPG

ilgili özel şartların "K" bendi..
    ancak net bir şekilde hangi durumda neyi,nasıl kapsadığı belirtilmemiş..
    sigorta şirketi net şekilde cevaplandırır..

verdiğiniz linki görmüştüm ama açıklayıcı bir ifade yok...neleri kapsadığı belirtilmemiş.
    ama ben yinede lpg teminatı ile lpg kaynaklı arızanın teminat altına alınacağını düşünemiyorum.

2.000 tl lik ek teminat primi ile ancak yanma, patlama gibi durumlarda aracı siğortalı durumdan çıkartmaz yada kaza sonrası
    lpg bedeli ödemesi gibi...yoksa lpg ek teminatı ile "lpg bayi garantisi" yada "lpg firması garantisi" gibi sorunlar soru işareti
    olmaktan çıkardı...herkes bir miktar ek ödeme ile lpgli aracına gönül rahatlığı ile binerdi...

• quote:

Orijinalden alıntı: RECEP ŞANLI

arkadaşlar vialle lpg hakkında bilgisi ola var mı? ssıvı püskürtmeli old. biliyorum birde çok kaliiteli old. sizce 3000 tl ye prins mi yoksa vialle mi? landi ve brc düşün müyorum! ya da belki lavato olacak oda 2100 tl?

araç 124 hp hb 2012 kasa. cruze!

lovato içi 1650 tl gibi fiyatlar görüyorum. 2100tl olan farklı bir vesiyon mu?

mesela;http://www.damlalpg.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=29&Itemid=187

• quote:

Orijinalden alıntı: morethanXTC

Arkadaşlar Merhaba

2010 model Cruze 20.000 km- 80.000 Km Ls Plus Cruze satın almak istiyorum.
    Google'da Cruze ile ilgili yazan HERŞEYİ okudum.

Şöyle izah edeyim.Acemi bir şoförümdür, daha önce hiç arabam olmadı.Eşden dosttan vs. fırsat oldukça kullandım o da hayatım boyunca 500 km'yi geçmez.

Acemiliğimi atmak için vurup kırabileceğim ucuz yollu bir araba ile hem isteğimi kırmak istemiyorum hem de al-sat ile zırt pırt uğraşmak istemiyorum.
    Almışken canavar gibi bir Cruze alayım diyorum.Yavaş Yavaş da şoförlüğümü ilerletirim diye düşünüyorum.

--Benim yerimde olsaydınız ne yapardınız ? --

Zaten yılda 10.000 KM'yi geçemeyeceğim için LPG falan taktırmama gerek var mı ? Zaten çalışan bir insanım haftaiçi araba süreceğimi sanmıyorum belki yakın AVM'lere 5-10 Km hafta sonu ise max 20-30 km yol yaparım.

Saygılar...

acemiliği atmak için palio yada buna benzer araç önerenlere hiç katılmıyorum.
    evet araba acemi için biraz büyük ama bu kısa zaman da alışılacak bir durum.

yavaş, dikkatli ve kurallara uyduktan sonra neden olmasın...

yılda 10.000km yol yapan benzinli araç için şöyle bir lpg hesabı yapmıştım.
    http://forum.donanimhaber.com/m_65435833/tm.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

quote:

Orijinalden alıntı: morethanXTC

Arkadaşlar Merhaba

2010 model Cruze 20.000 km- 80.000 Km Ls Plus Cruze satın almak istiyorum.
    Google'da Cruze ile ilgili yazan HERŞEYİ okudum.

Şöyle izah edeyim.Acemi bir şoförümdür, daha önce hiç arabam olmadı.Eşden dosttan vs. fırsat oldukça kullandım o da hayatım boyunca 500 km'yi geçmez.

Acemiliğimi atmak için vurup kırabileceğim ucuz yollu bir araba ile hem isteğimi kırmak istemiyorum hem de al-sat ile zırt pırt uğraşmak istemiyorum.
    Almışken canavar gibi bir Cruze alayım diyorum.Yavaş Yavaş da şoförlüğümü ilerletirim diye düşünüyorum.

--Benim yerimde olsaydınız ne yapardınız ? --

Zaten yılda 10.000 KM'yi geçemeyeceğim için LPG falan taktırmama gerek var mı ? Zaten çalışan bir insanım haftaiçi araba süreceğimi sanmıyorum belki yakın AVM'lere 5-10 Km hafta sonu ise max 20-30 km yol yaparım.

Saygılar...

acemiliği atmak için palio yada buna benzer araç önerenlere hiç katılmıyorum.
    evet araba acemi için biraz büyük ama bu kısa zaman da alışılacak bir durum.

yavaş, dikkatli ve kurallara uyduktan sonra neden olmasın...

yılda 10.000km yol yapan benzinli araç için şöyle bir lpg hesabı yapmıştım.
    http://forum.donanimhaber.com/m_65435833/tm.htm

Hocam zaten senin bu tespitlerini okuduktan hemen sonra buraya yazmıştım.Çok faydalı bir çalışma yapmışsın emeğine sağlık

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TSuNaMi_

bu sıvı püskürtmeli gaz olayı nedir ustalar ?

@RECEP ŞANLI; "cruze 1.6 hb 124 hb. vialle sıvı lpg sistemi."

http://www.vialle.com.tr/neden_vialle_lpi.aspx

• quote:

quote:

quote:

baksın, okusun artık. bizi yormasın...

• quote:

quote:

quote:

quote:

baksın, okusun artık. bizi yormasın...

• quote:

Orijinalden alıntı: demise

Herkese Selamlar...

1 Aydır Chevrolet Cruze LS Plus Otomatik kullanıcısıyım. Arabam 25.000 km'de ve BRC Marka Simit lpg sistemi takılı.Yakıt sarfiyatının çok yüksek olduğunu düşünüyorum,sizlerin bu konudaki görüşlerini merak ettim..
    Genel olarak ölçüm yaparken yanıltıcı olmasın diye hep 1lt ile ne kadar km gittiğimi hesaplarım..

Arabayı ilk aldığımda tamamı şehir içinde ve kısa mesafe dur kalklı zor bir güzergahta yaklaşık olarak 1lt ile 7 km yol yapabildim. Bu değerin çok düşük olduğunu düşünerek tüp ayarı yaptırmak için brc servise gittim.Oradaki ustaya derdimi anlattım aracı bilgisayara bağladılar ve tüp ayarının çok kısılmış olduğunu söylediler ve bunu optimum düzeyde ayarladılar..O günden sonra arabanın çekişi önemli ölçüde arttı fakat son yaptığım ölçümde artık 1lt ile 6.2 kmyol yapabiliyorum.Ayrıca bu ayarı yaptırdıktan kısa bir süre sonra motor arıza ışığım yandı sonra bir kere söndü kısa bir süreliğine ama tekrardan yandı...

Lastik basıncım 34... Fikirleriniz nedir? Şimdiden teşekkürler.

100 bölü 6.2 eşittir 16 litre lpg tüketimi

Benzinde ise %20 az yakar 12.8 litre benzin eder.Buda kilometrede 61 kuruş eder.

otomatik vites chevrolet cruze 16 litre lpg tüketmiş buda kilometrede 41 kuruş eder :D

Lpg sistemi ortalama %30 ila %35 tasarruf ettiriyor.

Sat arabayı 4300 cc 'lik bunu al :D

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-chevrolet-www.marcamotors.com-2004-trail-blazer-orjinal-hatasiz-109687894/detay

• quote:

Orijinalden alıntı: korsan0202

quote:

Herkese Selamlar...

1 Aydır Chevrolet Cruze LS Plus Otomatik kullanıcısıyım. Arabam 25.000 km'de ve BRC Marka Simit lpg sistemi takılı.Yakıt sarfiyatının çok yüksek olduğunu düşünüyorum,sizlerin bu konudaki görüşlerini merak ettim..
    Genel olarak ölçüm yaparken yanıltıcı olmasın diye hep 1lt ile ne kadar km gittiğimi hesaplarım..

Arabayı ilk aldığımda tamamı şehir içinde ve kısa mesafe dur kalklı zor bir güzergahta yaklaşık olarak 1lt ile 7 km yol yapabildim. Bu değerin çok düşük olduğunu düşünerek tüp ayarı yaptırmak için brc servise gittim.Oradaki ustaya derdimi anlattım aracı bilgisayara bağladılar ve tüp ayarının çok kısılmış olduğunu söylediler ve bunu optimum düzeyde ayarladılar..O günden sonra arabanın çekişi önemli ölçüde arttı fakat son yaptığım ölçümde artık 1lt ile 6.2 kmyol yapabiliyorum.Ayrıca bu ayarı yaptırdıktan kısa bir süre sonra motor arıza ışığım yandı sonra bir kere söndü kısa bir süreliğine ama tekrardan yandı...

Benzinde ise %20 az yakar 12.8 litre benzin eder.Buda kilometrede 61 kuruş eder.

otomatik vites chevrolet cruze 16 litre lpg tüketmiş buda kilometrede 41 kuruş eder :D

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-chevrolet-www.marcamotors.com-2004-trail-blazer-orjinal-hatasiz-109687894/detay

HOŞGELDİN KORSAN ,,,,,, GEÇ KALDIN ,,,,,,, ACEMİ KRAL GİTTİKTEN SONRA ÖKSÜZ KALDI BU SAYFalar..........

• quote:

Orijinalden alıntı: joliva

quote:

Orijinalden alıntı: korsan0202

quote:

Herkese Selamlar...

HOŞGELDİN KORSAN ,,,,,, GEÇ KALDIN ,,,,,,, ACEMİ KRAL GİTTİKTEN SONRA ÖKSÜZ KALDI BU SAYFalar..........

Hoş bulduk sende chevrolet cruze mağdurusun galiba

• Cruze 1.6 Benzinli. Sadece şehiriçi kullanım değerleri:

• quote:

Orijinalden alıntı: 26darktemplar

Cruze 1.6 Benzinli. Sadece şehiriçi kullanım değerleri:

Görsel destekli paylaşım için teşekkürler.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.