Şimdi Ara

Mac OS x86 Kurulum Rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.097
Cevap
12
Favori
378.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Not: Daha önce ati mobil kartlar çalışmıyordu. 2011 macbook prolarda Ati gpu kullanılmasıyla beraber Ati nin bazı istisnalar hariç 4xxx,5xxx,6xxx serisi kartları çalışmaya başlamıştır. daha önce ati ekran kartı yüzünden kuramayan varsa tekrar deneyebilir.
    İşleme başlamadan önce önemli verilerinizi yedekleyin. Az da olsa bir şeyleri yanlış yaptığınızda bilgilerinizin kaybolma riski var. Kaybolabilecek verilerden ben sorumlu değilim. Ayrıca aşağıdaki sürümler tüm sistemlerde(özellikle eski olanlar) çalışmaz. Kurulum yapmadan donanım uyumluluğunu kontrol edin. Uyumlu sistemlerde ise işlemleri eksiksiz ve düzgün yaparsanız son derece düzgün çalışan ve yaklaşık 20 saniyede açılan bir mac os işletim sisteminiz olacak. Ayrıca dilerseniz Windows vista, 7 ve xp ile ikili başlatma yapabileceksiniz.

Benim örnek olarak kurduğum sistem;
    Amd Phenom II X4
    Msi k9a2 platinium
    Sapphire 512 mb hd 4830 den oluşuyor.

Kurulum dvdsi olarak leopard için; ipc, ideneb, iatkos v7
    Snow leopard için;
    İatkos S3(intel), snowleomac (intel amd)

Yukarıdaki iso dosyalarından herhangi birine sahip olduğunuzda kaliteli bir dvd ye yavaş bir hzıda yakınız.

Kurulum Aşamaları:
    1-)Kuruluma geçmeden mac os u kurmak için windowsun disk yönetiminden mac os için ayrı bir Fat 32 veya biçimlendirilmemiş birincil disk bölümü oluşturun.
    eğer mbr kullanıyorsanız(ki %99.9 böyledir)kurmaya çalışılan disk bölümü birincil partition olmalı ve önünde başka mantıksal sürücü de olmamalı.
    örn;
    C: windows(birincil) D: depo (birincil) E: mac os(birincil) bu şekilde olur.
    C: windows(birincil) D: mac (birincil) E: depo(mantıksal) bu şekilde de olur.
    C: windows(birincil) D: depo (mantıksal) E: mac os(birincil) bu şekilde olmaz. bu şekilde mac kurulacak diski hfs+ olarak biçimlendiremezsiniz.

2-) kurulum dvdsiyle bilgisayarı başlatın ve kulum ekranına geçmesini bekleyin. Eğer kurulum başlamıyorsa lütfen 10 dk dan fazla beklemeyin. Açık bırakıp sabaha kadar bekleyenler var. O yüzden söylüyorum.

Kuruluma geçtikten sonra işlemlerin tamamlanmasını bekleyin ve gelen ilk ekranda üstteki ana menüden disk utilty i seçin

mac os kuracağınız sabit disk bölümünü journaled olarak seçip erase butonuna basın.

3-)Kurulum kısmına gelip customize butonuna basın(burası en önemli bölüm)

her gruptan sadece bir paket seçin. sürücüler, kernel, smbios mutlaka birer tane seçilmeli. Hazır seçili gelenler dışında sahip olduğunuz donanıma özel doğru birkaç seçenek daha seçmeniz sisteminizi büyük ihtimalle çalışır durma getirecektir.

Amd Kullanıcıları: Kernel olarak: Macintoshlar amd işlemci kullanmadığından orjinal kernel çalışmaz. Voodoo, legacy vb. kernelleri kullanmaları gerekiyor.

Intel core 2 sonrası işlemci kullanıcılar: kernel seçmeyecekler varsayılan olarak vanilla kernel(orijinal mac os kerneli) yüklenecektir. P IV diğer kullanıcılar da işlemci komut setine göre bir tane seçebilir.

Ayrıca yukarıdaki örnek sistem için sürücü olarak aşağıdakileri seçtim. Siz kendi donanım bileşenlerinize uygun sürücüleri seçmelisiniz.

VIA/SIS/Marvell/SB: Anakart chipset sürücüsü
    ALC888: ses kartı sürücüsü
    Realtek R1000: Ethernet sürücüsü

eğer ps2 klavye veya fareniz varsa fixes and patches bölümünden ps2 Mouse ve keyboard seçmeniz gerekli.

Bunların dışında applications kısmındaki NTFS-3g hariç tüm seçenekleri seçtim. Bunu yüklemediğiniz zaman ntfs disklere yazamıyoruz ama okuma yapabilirsiniz. bu programın gerçek macler dahil sorunlar çıkardığını okudum bi kaç yerde ihtiyacım olmadığından yüklemedim. isteyen kurulum sırasında veya mac os kurduktan sonra ntfs-3g veya başka bir ntfs yazma programı (paragon gibi) yükleyebilir.
    Customize bölümündeki seçenekler her kurulum dvdsinde kendine hastır. Birinde olan seçenekler ve applicationlar başkasında olmayabilir. Ancak başka dvd den kurulum yapmış olsanız bile eksik olanı aşağıda verdiğim adreslerden indirip kurabilirsiniz.

Ayrıca her gruptan yalnız bir tane paket seçilmeli. Bütün ağ sürücülerini ekleyim garanti olsun, şunu da yükleyim sağlam olsun, 3-5 tane daha smbios seçim daş gibi olsun demeyin. Eğer gpu, ses, ağ driverları seçip seçmeme konusunda veya hangisinin donanımınıza uygun olduğuna emin değilseniz seçim yapmayın. Kurulumdan sonra da yükleyebilirsiniz.

Bundan sonra yaklaşık 20 dk lık yükleme sonunda Mac OS büyük oranda hazır olacak. Eğer kurulum başarılı der lakin kendiliğinden yeniden başlamazsa resetleyin ve sürücüde kurulum dvd si olmadan başlatın. Kurulumun ardından klavye ve diğer bölgesel ayarları yapmak için adımları takip edin. Ekrana görüntü gelmezse osx i -x parametresiyle açıp karşılaşılabilecek sorunlar bölümüne bakın

Kurulum Sonrası:

İlk iş olarak aşağıdaki adresten Türkçe yama indirip, yükleyin. Ve yeniden başlatın.

Türkçe yama indirme linki:http://www.bilkom.com.tr/apple/

İsteyenler işlemi burada bırakıp güncelleme yapmayabilirler. Güncelleme yapmak isteyenler apple resmi sitesinden update i indirip gerçek mac lerdeki gibi kurabilir. Ancak bunu yaptıklarında sistemdeki kernel vanilla kernele güncellenecek. amd işlemcide vanilla kernel çalışmadığı için sistem açılmayacak. Sistemi yeniden açmak için kurulum dvdsini takıp customize bölümünden sadece kerneli yeniden yüklemeleri gerekiyor. Kurulum sadece küçük olduğu için 1 dk da tamamlanacaktır. Mac osu 1 defaya mahsus –f parametresiyle açın. Bu işlemden sonra sistem güncellenmiş olarak açılacaktır. bir diğer yöntem de eğer farklı kernel kullanıyorsanız sonradan yükleneni legacy_kernel gibi farklı isimle yüklemeniz. bootlaaderı o kernelden açacak şekilde ayarladığınızda güncelleme yaptığınızda sadece orjinal mach_kernel dosyası değişeceğinden sizin kernelinize dokunmayacaktır.

Dual boot:

Eğer daha önce windowsunuz varsa mac os kurduğunuzda mac os birincil işletim sistemi olarak kendini ayarlayacaktır. Bunu değiştirmek için mac osun açılış seçeneklerinden Windows kurduğunuz bölümü seçip windowsu açın. Disk yönetimine girip Windows kuruduğunuz bölüme sağ tıklayıp bölümü etkin olarak işaretle diyin.

Vista ve 7 kullnanlar

Easy BCD 1.72 ile Add/remove entries bölümünden mac sekmesine gelip osx86 olarak seçip add entries butonuna basın. MBR olarak seçim yapın.

İndirme linki:http://neosmart.net/dl.php?id=1

Xp kullananlar:

http://rs279.rapidshare.com/files/118576025/Chain0_.rar adresinden
    Chain0 dosyasını indirip c: dizinine kopyalasınlar.

Boot dosyasının en altna C:\chain0="macOSx" satırını eklesinler

Ayrıca her 3 işletim sisteminde de 30 sn lik bekleme süresini değiştirebilirler. Ben 3 sn yaptım. Böylece aksini istemezsem 3 sn de windows7 açılışı başlıyor.

Windows üzerinden dual boot yaptığınızda mac osdaki dual boot özelliği gereksiz yere 5 sn lik bir gecikme yapıyor. Bunu kaldırmak için mac osu açın OSx86 toolsu içinde bulunduğu klasörden bir üst dizin olan application klasörüne kopyalayın(bunu yapmadan çalıştırırsanız hata veriyor)
    Add EFI strings /Boot flag bölümünden quiet boot işaretleyip onaylayın.

Ayrıca her üç işletim sistemi için de mac osun kendi bootloaderini de kullanabilirsiniz. Bu durumda quiet bootu seçmeyin.

Sürücü Yükleme
    Eğer paket halindeyse çift tıklayıp adımları takip etmeniz yeterli. kext dosyası ise kext helper veya osx86 tools u kullanmanız gerekiyor. ben bana daha basit geldiği için osx86 ile yapılanı göstereceğim. bu program ipc kurulum dvd sinde var kurarken seçmediyseniz veya içinde olmayan bir kurulum dvd siyle mac os kurduysanız

http://pcwizcomputer.com/osx86tools/ bu adresten de indirebilirsiniz.

sürücüyü yüklerken install kext diyip. yüklemek istediğimiz sürücü(kext) dosyasının yerini gösteryoruz. ve install diyip yeniden başlatıyoruz. ayrıca her sürücü yüklemesinden sonra mac osu bir defaya mahsus -f -v ile başlatırsanız daha iyi olur.

Karşılaşılabilecek sorunlar:

1-)Eğer ekran kartı driverı düzgün yüklenmezse: osx kurulumu tamamlandıktan sonra görüntü gelmeyecetir. Mac os u –x parametresiyele güvenli modda çalıştırıp ekran kartı sürücüsü yükleyin. eğer sürücüyü yüklediyseniz fakat sistem özellikleri/graphics bölümünde quartz extreme aktifleşmediyse monitörü diğer dvi kablosuna takın

2-) kurulum dvdsini takınca kuruluma geçmiyor. Ve ekranda engel işareti çıkıyorsa kurulumu –v ile başlatın eğer stil wait for root device hatası alıyorsanız(bu sorunun çözümü biraz zordur hatta kurluma hiç geçemeyebilirsiniz) sata diskinizi 1. sata ya ide dvd romunuzu da primary olarak ayarlayın. Ayrıca bu hatayı verdiğinde birkaç defa resetleyerek veya pc yi kapatarak tekrar tekrar deneyin. İlk seferinde çalışmayabiliyor. Bir sefer kurarsanız rahatlarsınız ama kuruluma geçmek sorunlu olabilir. ayrıca forumda bu sorunla ilgili bir konu da mevcut.

3-)Eğer durup dururken sistem donarsa ve ekranda yazılar belirirse “kernel panic” (windowsdaki mavi ekran gibi bişey) denen hadise meydana geliyor demektir. Sebebi uyumsuz aygıt sürücüleridir.
    4-) mac os kurulum başarısız da olsa mac os kuruluduğunda kendi kurulu bölümüne boot flag ekler. Bu durumda eski windowsunuzun pc yi başlatma özelliği ortadan kalkar. Ve pc açılmaz Bu durumda ağlayıp sızlamayın.
    Windowsu tekrar açabilmek için; “hirens boot cd” si indirip pc yi bu cdyle başlatın. içindeki bootmagic aracıyla Windows kurulu bölüme boot flag ekleyin. Vista kullanıyorsanız vista dvd si ile de vistayı tamir edebilirsiniz.

Yardımcı olabiliecek siteler

www.insanelymac.com (ingilizce biliyorsanız sürücüler için buraya bakın.)
    www.netkas.org
    kexts.com
    forum.osx86scene.com
    www.macdunyasi.com (türkçe) - mac os yazılımları hakkında yardım alabilirsiniz. (burası gerçek mac kullanıcılarının forumu osx86 kullanları pek sevmiyorlar)

Önerilen Programlar:

Office: Microsoft Office – ücretsiz alternatifi: Neooffice 3.0 ve tr dil paketi
    Web Tarayıcı: Firefox - Opera - Safari -Chrome
    Media Player: Movist, Vlc player(Her türlü videoyu oynatabiliyor ayrıca dolby digital ve Dts çözebiliyor)
    Messenger istemcisi: Microsoft Messenger – alternatifi AMSN - Adium(kişisel taviyemdir eklentilerini de mutlaka deneyin)
    Google earth
    Picasa
    Torrent: Utorrent - Transmission -Vuze
    Resim görüntüleyici: Xee
    CD-DVD yakmak için: Toast
    Adobe nin tüm yazılımları
    limewire
    I life
    her türlü profesyonel yazılım....
    parallel: mac os da windows emule etmek için
    paragon: ntfs disklerde değişiklik yapmak için

resim görüntüleyici: xee (mac osun kendi resim görüntüleyicisinde aynı kalsör içinde bulunan resimler arasında ileri- geri şeklinde hızlı geçiş yapılmıyor. xee ile hem ileri geri hem de fare tekerleği ile resimler arasında dolaşabilirsiniz.)
    mac os, ayrıca word ve pdf belgelerini görüntülemek için fazladan programa ihtiyaç duymuyor.
    ….. vs…..

kullanmaya başladıktan sonra ihtiyacınız olan yazılımları bulmakta zorlanmazsınız. Oyunlar hariç gerekli tüm yazılımların mac os sürümü mevcut. hatta Cod mw2 red alert3 vs gibi birçok oyun da var

Son olarak kendi sistemimden bir ekran görüntüsü koyuyorum.

Not: Mac OS X86 sürümleri denemek ve macosu yaygınlaştırmak için geliştirilmiştir. Mac fiyatına alacağınız Pc daha güçlü olsa da OSX'i lisans olmadan kullanmak yasalara aykırıdır. Beğendiyseniz Macintosh almanız gereklidir.

Alıntı Değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 13 Nisan 2011; 5:10:30 >

• merhaba üstad...
    kurulum yaptım fakat benim senden bi ricam olucak..benimde ekran kartım sapphire 4830 driverini bulamadım bi türlü..senden bu konuda yardım isticektim..birde benim ramler ddr3 1600 mhz ama 400 mhz olarak algılıyo nedendir acaba fikrin varmıdır...senden acil olarak cevap bekliyroum ekran kartı ile ilgili
  • ekran kartın dual dvi ise driverlar çalışıyor. ancak hdmi lı olanlarda sorun varmış. birde 4830 ların 2d hızını biosla 575-900 e getirmen gerekiyor.

http://netkas.org/?p=101#comments

şu adresden gelişmeleri takip edebilirsin. onun dışında 4830 için çok fazla yaplabilecek birşey yok. ama çalışmaz diye birşey de yok özellikle dual dvi olanlar.

eğer bir driver yükleyip de açamazsan

sistemi -s ile başlatıp

mount -uw /

rm -rf /System/Library/Extensions/Natit.kext

rm -rf /System/Library/Extensions/ATIRadeonX2000.kext

şu satırları sil ve tekrar driver yükle

ayrıca ben about mac bölümünü kendim düzenledim. benimkileri de 800 olmasına rağmen 266 görüyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 17 Mayıs 2009; 1:48:29 >

• ben bunları yazmadan önce sana dün gece 2 gibi macox güncellemsi yaptım kendi 10.5.7 sürümünü yükseltirken hata verdi ve gümledi
    bkalım bi daha kurmayı deniycem..birde sana şunu sorayım benim elimde 10.5.2 sürümü var tam olarak 2 saat sürüyo nedendir bi türlü çözemedim.İPC 10.5.6 diye başka bi sürüm zaten bios ekranından sonra hemen kapanıyo bunlar neden dir bi türlü anlyamadım..
    sistem özelliklerim : gigabyte x58 ud3r anakart i7920 2.6 işlemci 3x2 ocz 1600 ram saphire 1 gb 4830 ekran kartı
  • üstad bi türlü beceremedim ya.. kafayı yicem.... herşey maşallah tıkırında ama hatta sana bu mesajıda osx86 dan yazıyorum ram olyınıda hallettim kurulum aşamasında
    ama atinin 4800 serisine bi çözümünü bulamadım...dediğin yerden indirdim biraz okudum ordakileri ama sonuç nafile sana birde resmini gönderiyorum

http://img217.imageshack.us/img217/8510/picture1oaw.png
  • ekran kartını kurarsam tam olarak da burdan grafiker arkadaşların en çok merak ettikleri programları yükleyip deniycem nasıl bir performans veriyo olması açısından..CS4 sürümünden ps, ai, ae, vb...
    3d programları olarak da cinema4d, maya
    windows ile gerçek bir apple sistem arasındaki farkları incelemek için böle bi test yapıcam
  • quote:

Orjinalden alıntı: bmax

üstad bi türlü beceremedim ya.. kafayı yicem.... herşey maşallah tıkırında ama hatta sana bu mesajıda osx86 dan yazıyorum ram olyınıda hallettim kurulum aşamasında
    ama atinin 4800 serisine bi çözümünü bulamadım...dediğin yerden indirdim biraz okudum ordakileri ama sonuç nafile sana birde resmini gönderiyorum

http://img217.imageshack.us/img217/8510/picture1oaw.png

bendeki 4830 1. dvi çıkışna monitörü 2. dvi çıkışna vga adaptörü bağlayınca çalıştı.

kullandığın versiyon 10.5.2 4830 driverı indirdiğim yerde en az 10.5.6 olmalı yazıyordu. ipc 10.5.6 yı vodoo kernel kullanarak deneyebilirsin. sorun şu anki 4800 driverlarının dual monitör desteklememesinden kaynaklanıyor. ayrıca kullandığın ekran kartı dual dvi değil de hdmi çıkışlı modelse hdmı çıkışını vga dönüştürmek işe yarayabilir. inglizcen varsahttp://www.insanelymac.com/forum/index.php?showforum=174 burdaki konu başlıklarına bir göz at

• quote:

Orjinalden alıntı: bmax

ekran kartını kurarsam tam olarak da burdan grafiker arkadaşların en çok merak ettikleri programları yükleyip deniycem nasıl bir performans veriyo olması açısından..CS4 sürümünden ps, ai, ae, vb...
    3d programları olarak da cinema4d, maya
    windows ile gerçek bir apple sistem arasındaki farkları incelemek için böle bi test yapıcam

quartz extreme aktifleşmedikçe bahsettğin progrmlardan verim alamazsın diye biliyorum. hatta çalışmayabilir bile.
    eğer ekran çözünürlüğünü ayarlamak istersen applicationstaki osx86 yı kullanabilirsin
  • bi türlü tanıtamadım şu kartı herşey iyi güzelde... çoğu herkes bundan muzdddarip ama sen çözmüşsün olayı...benim 2 tane dvi çıkışı var monitöre giden kablo kasaya göre sağ tarafta takılı... diğer soldaki boşda...dediğin yerden indirdim dosyayı..kurdum restart ettim ama değişen bişe yok...senin dediğin gibi mi yapsam acaba -x modda açep ondan sonramı yüklesem bu arada vga adaptöründen maksatın bi aparat mı ekran kartlarının yanında gelen hani...valla üstad yardımcı olursan çok makbule geçicek.. bu arada msn : info@bmaxproduction.com burdan devam edersek süper olur eklersen beniii
  • Merhaba, iPC 10.5.6 ppf4 ü indirdim , ppf5 ve ppfv1.1 patchlerini indirdim, nasıl patchleyeğim elimdeki iso'yu?
  • ppf-omatic isimli program indirdim, bu program pathcliyor mevcut isoyu ancak patchledikten sonra md5 sitedeki md5 ile tutmadı:( tekrar çekiyorum artık :)
  • keşke direk ppf5 indirseydiniz. dvd patchlemeyi hiç denemedim. ihtiyacım da olmadı. kuruluma geçerseniz size hangi seçenekleri seçmeniz gerektiği konuunda yardımcı olabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 30 Mayıs 2009; 0:56:12 >
  • Hocam Alc888 (lanet olasıca) ses kartı driverını bir türlü halledemedim.yaklşık 50 yi aşkın driver denedim olmadı.İpc 10.5.6 kullanıyorum.İlk yükledliğimde bi tane driverla başarmıştım.artık o driverda işe yaramıyo.sendeki driveri upload edersen yada bu olayın bi çözümü varsa söylersen çok iyi olur.aynı şey intel3945 wifi card içinde geçerli...yardımcı olan herkese teşekkürler...
  • şimdi ppf5 i indirdim. kuruluma sanırım 2 hafta sonra geçecem. tezi teslim etmeden cesaret edemedim işletim sistemi kurmaya. şu an ubuntu ve win kurulu. boot problemi olursa çok zaman kaybı olur diye bekletmeye aldım :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: serif90

Hocam Alc888 (lanet olasıca) ses kartı driverını bir türlü halledemedim.yaklşık 50 yi aşkın driver denedim olmadı.İpc 10.5.6 kullanıyorum.İlk yükledliğimde bi tane driverla başarmıştım.artık o driverda işe yaramıyo.sendeki driveri upload edersen yada bu olayın bi çözümü varsa söylersen çok iyi olur.aynı şey intel3945 wifi card içinde geçerli...yardımcı olan herkese teşekkürler...

bendeki alc 888 driverı sende çalışacak diye bişey yok ama deneriz. elimde driverlar için bir paket var. içinde birkaç değişk alc 888 var. wi-fi driverı ile beraber yarın upload ederm
  • gönderirsen çok makbüle geçer hocam sağolasın....
  • arkadaslar birer ichat hesabi alip birbirimize ichat uzerinden yardim etsek daha hizli bir sekilde birbirimize yardimci olmazmiyiz

xsn53@mac.com
  • quote:

Orjinalden alıntı: xsn

arkadaslar birer ichat hesabi alip birbirimize ichat uzerinden yardim etsek daha hizli bir sekilde birbirimize yardimci olmazmiyiz

xsn53@mac.com

ichat değil msn kullanıyorum. msnini pm den gönderebilirsen. sorunlarını çözmek için yardımcı olabilirim
  • Öncelikle MACOS gibi şahane bir OS için anlatım güzel ve anlaşılır olmuş,ancak resim olsaymış daha iyi olurmuş...

Eğer herhangi birisi sonradan driver yüklemek isterse yada başta yanlış seçeceğinizi düşündüğünüz driverlar varsa seçim yapmayıp devam edin ama mutlaka ethernet sürücünüzü bulmalısınız, yoksa daha sonra sürücü ekleme işlemi için gerekli olan kexthelper programını netten çekemessiniz...

Henüz LEO 'ya geçemedim daha yeni sistem topladım bugün yarın inşallah geçerim, şuanda Tiger sürümünü kullanıyorum, inteL üzerinde...
    Tiger bile süper ötesi, 8 ay oldu vallaha XP yada vistayı özlemedim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: KeShhh®

Öncelikle MACOS gibi şahane bir OS için anlatım güzel ve anlaşılır olmuş,ancak resim olsaymış daha iyi olurmuş...

Eğer herhangi birisi sonradan driver yüklemek isterse yada başta yanlış seçeceğinizi düşündüğünüz driverlar varsa seçim yapmayıp devam edin ama mutlaka ethernet sürücünüzü bulmalısınız, yoksa daha sonra sürücü ekleme işlemi için gerekli olan kexthelper programını netten çekemessiniz...

Henüz LEO 'ya geçemedim daha yeni sistem topladım bugün yarın inşallah geçerim, şuanda Tiger sürümünü kullanıyorum, inteL üzerinde...
    Tiger bile süper ötesi, 8 ay oldu vallaha XP yada vistayı özlemedim...

Senden söz aldık zaten ama hala bi upload'ını göremedik benim sistemmi hassastır nedir milletin kurup çalıştırdığı nerdeyse sistemimle eş değer olan birçok dvd bende birtürlü sorun verdi kurulum sonunda hata verip restart atıyor mac os elmasını görüyor ya orda donup kalıyor yada üzerine bir çarpı yiyordu ... yaklaşık 3-4 ay önce baya uğraşmış ama sonunda bezmiştim....

Desktop tasarımı yapıyorum ve bu iş ile uğraşırken xp ile leopard öncü kuruluşlar diyebiliriz. Ama Leopard tamamen bu iş için tasarlanmış ... DA'da'ki çoğu deske aşık oluyor ama kendi sistemim xpolduğu için çeşitli dönüştürme programlarıyla %40'Inı anca uyarlıyabiliyorum....

Elimdekilerle tekrar deniyicem ... Yoksa biyerden İPC edinicem veyade Cihanın uploadını beklicem :)

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.