- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
SAHİBİNİ EN İYİ KORUYAN KÖPEKLER
50 Cevap47601 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

195 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:02:01 

Bence sahibini en iyi koruyan ilk 5 köpek bunlar;

1- doberman
2- pitbull
3- rottweiler
4- kangal
5- boxer

sizin görüşleriniz neler ?

0

0

0

0

0

oz

8380 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:04:30 

Doberman en küçük beyine sahip köpektir. Kızdığında sahibini bile tanımaz saldırır. O yüzden en iyi koruyan denemez.

1116 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:09:17 

Kangal.

1068 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:12:41 

alman kurdunuda ekleyebiliriz

81 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:14:14 

içlerinde en iyi koruyan kangal ve rotwaillerdir gerisi aksine sahibini yer :)

Benim tercihim

0

Sizi Seviyor olmam bu savaşı kesintiye uğratmaz

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Mayıs 2009; 12:14:40 

o bacak kadar köpek nasıl güçlü olubiliyo okadar :S pitbul

1097 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:16:05 

quote:

Orjinalden alıntı: Piêr Dé Sans

Doberman en küçük beyine sahip köpektir. Kızdığında sahibini bile tanımaz saldırır. O yüzden en iyi koruyan denemez.

"Sahibine ve ailesine karşı oldukça koruyucu bir ırktır. Yabancılara karşı genellikle şüpheyle yaklaşır, kendine son derece güvenlidir. İyi sosyalleştirilmiş bir doberman gereksiz agresyon göstermemelidir. Dominant bir ırk olduğu için genellikle ilk kez köpek sahibi olacak tecrübesiz kişilere tavsiye edilmez. Kürkü ince olduğu için soğuk iklimlere karşı çok dayanıklı değildir. Bu nedenle genellikle bahçeli evlerde yaşamasına karşın evin içinde ya da bahçede özel ısıtmalı kulübelerde uyurlar. Sahip odaklı bir hayvan olduğu için daima sahibinin yanında olmak ister."

"Beyinlerinin 5/7/8 yaşından sonra kafataslarının içine sıkıştığı ve buna bağlı olarak sahibine/başkalarına saldırması söz konusu değildir. Bu tüm dünyada yaygın bir efsanedir. Ancak hiçbir geçerliliği yoktur."

Kaynak: Vikipedi.

Bu sahip korumadan kastın bekçilikse Dobermann ve Rot'lar baya iyidir.

People fake a lot of human interactions, but I feel like I fake them all, and I fake them very well. That's my burden, I guess.

1068 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:16:31 

quote:

Orjinalden alıntı: tolga014

o bacak kadar köpek nasıl güçlü olubiliyo okadar :S pitbul

kas ve çene yapısı yüzünden

233 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:29:10 

Kangal

2645 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:32:57 

Kangal
Dünyada kurt boğabilen tek köpek türüdür.

1649 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:33:47 

Bulmastiff

2861 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:33:52 

en güzelleri alman kurdu rottweiler ve doberman.3ü de iyi koruma sağlar.

Mazda 3 Power AT Sedan Beyaz //Apple Iphone 6 128GB Uzay Gri //Apple Ipad Air 32GB Wifi Uzay Gri //Sony Playstation 3 //Logitech Z-906 THX //Plantronics 7.1 //harman/kardon CL //

565 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:35:21 

kangalı tek geçerim

731 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:37:04 

benim kaniş yanıma yaklaşan her dişiye hırlıyor benı en iyi koruyan o

Ne zaman çağırdın da gelmedik?

981 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:38:46 

3- rottweiler

3744 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:42:20 

boxer iyi bir soydan gelmiyorsa ve eğitim almadıysa hiç koruma falan yapmaz,sahibini bıçaklarlar öyle bakar.Tabi burda o köpeği aşağılamıyorum,onun işi bu değil.Bu iş için en iyi ırklar Doberman,Rottweiler ve İtalyan mastiff'tir çünkü evde beslenebilirler ama benim bahçem var dersen napoliten mastiff,alabay,kangal gibi cinslerde yakın koruma ve bekçilikte başarılıdır.(Zaten en doğrusu bahçede bakmak)

Sadece bekçilik dersen kesinlikle dogo argentino derim.

Pitbull'a gelirsek pitbullar tam bir aile köpekleridir,kolay kolay insana saldırmazlar(yanlış ortam büyürlerse her köpek gibi onlarda saldırganlaşır)pitbullar sadece diğer köpeklerle iyi anlaşamaz,eğer eğitim alırlarsa yakın koruma köpeği olabilirler fakat eğitimsiz bi pitbull doberman'ın yanında kedi kalır(yakın koruma alanında)

Ben köpek almak istiyorum,uzun süredir araştırıyorum,biraz bilgi edindim,benim bi köpekte aradığım ilk özellik koruma ve bekçilikti fakat rednose pitbullar'a aşık oldum,kolay kolay başka ırk besleyemem.

hayvanlara iyi davranın lan

3744 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:44:36 

quote:

Orjinalden alıntı: QmG

Kangal
Dünyada kurt boğabilen tek köpek türüdür.

her kangal kurt boğmaz,bazıları kurt görünce şehri terk eder,bu işler birazda iyi soydan gelmekle alâkalı

hayvanlara iyi davranın lan

929 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:49:55 

AÇK ve Rott

Satılık Kinect, Wireless Headset, MW2 Controller
Satılık Guitar Hero 2 Tane Les Paul Gitar + GH World Tour Oyunu +PS3 Oyunlar

836 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:52:45 

KANGAL

..::GONYA'lıyım, GONYA'lısın, GONYA'lı, GONYA'lıyız, GONYA'lısınız, GONYA'lılar::..

195 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:59:40 

quote:

Orjinalden alıntı: Amorph

"Sahibine ve ailesine karşı oldukça koruyucu bir ırktır. Yabancılara karşı genellikle şüpheyle yaklaşır, kendine son derece güvenlidir. İyi sosyalleştirilmiş bir doberman gereksiz agresyon göstermemelidir. Dominant bir ırk olduğu için genellikle ilk kez köpek sahibi olacak tecrübesiz kişilere tavsiye edilmez. Kürkü ince olduğu için soğuk iklimlere karşı çok dayanıklı değildir. Bu nedenle genellikle bahçeli evlerde yaşamasına karşın evin içinde ya da bahçede özel ısıtmalı kulübelerde uyurlar. Sahip odaklı bir hayvan olduğu için daima sahibinin yanında olmak ister."

"Beyinlerinin 5/7/8 yaşından sonra kafataslarının içine sıkıştığı ve buna bağlı olarak sahibine/başkalarına saldırması söz konusu değildir. Bu tüm dünyada yaygın bir efsanedir. Ancak hiçbir geçerliliği yoktur."

hocam katılıyorum sana

oz

5879 Mesaj
15 Mayıs 2009; 13:14:13 

Doberman beslemiştim çok iyi bir bekçi ve koruma köpeğidir bana göre ve evdekilere karsı çok evcildir fakat yabancılaraysa tam aksine saldırgandır, bizim komsumuz ara sıra hosuna gidecek yemekler verdigi halde asla onunla gezmez ve bir kez saldırmaya kalkışmıştı... ( Bahsettigim hayvanı yavruyken alıp aile ile evde besledim. )

Uzaklaştırılmış
15 Mayıs 2009; 13:30:28 

Dün geziniyorduk arkdaşla Pettshop'a girdik köpek bakmak için fiyatlara felan.
bende rottweiler hastasıyım çok almak istiyorum.
Bi yavruları var akıllara zarar yok böyle tatlılık.
Fiyatlarını sorduk. erkek 900 diye fiyat çekti bize.
Almak istiyorum Parayı nerden bulacam bilmiyorum valla.

565 Mesaj
15 Mayıs 2009; 13:32:51 

ailemin baktığı asosyal dişi alman kurdu köpeğimiz ki ozaman daha 10 aylıktı, etrafımızı saran 6 tane köpeğe saldırmak için neredeyse boynunu koparıyordu, diğer köpekler tabi korkup kaçmadılar çünkü çok kalabalıktılar fakat beni acayip etkilemişti köpeğimiz ozaman.

ailem bahçede besliyor ve nasıl olduysa diğer köpeklere inanılmaz saldırgan oldu çıktı arkadaşlar ama hiç tavsiye etmem, sosyal olarak yetiştirin köpekleri.

konuyu açan arkadaşın neden açtığını anlıyorum ama şunuda söylemek isterim bu zamanda bizler için köpek koruması bence oldukça gereksiz, bahçeli evler için gerçekten işe yarar ama çarşıda sokakta beni koruyusun diye köpek eğitenleri anlamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karakoyunn -- 15 Mayıs 2009; 13:49:18 >

350 Mesaj
15 Mayıs 2009; 13:45:50 

Bilimsel kanıtlar var.Cevap : KANGAL

79 Mesaj
15 Mayıs 2009; 13:49:18 

Dogo argentıno yu tek gecerım beyler, yanınızda gezdırdıgınızde etrafınıza +20m capında koruma alanı cızer, her turlu tehlıke de sızden once sezerler tabı ıyı egıtılmıs bır kopek ıcın gecerlı.

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Birvar.Biryok -- 15 Mayıs 2009; 13:52:03 >

803 Mesaj
15 Mayıs 2009; 13:49:29 

Dobermanlar belirli bir müddet sonra beynini yiyormuş diye biliyorum. Sahibini bile tanımaz oluyolarmış.

2006'lıyıg...

565 Mesaj
15 Mayıs 2009; 13:51:22 

quote:

Orjinalden alıntı: karakoyunn

ailemin baktığı asosyal dişi alman kurdu köpeğimiz ki ozaman daha 10 aylıktı, etrafımızı saran 6 tane köpeğe saldırmak için neredeyse boynunu koparıyordu, diğer köpekler tabi korkup kaçmadılar çünkü çok kalabalıktılar fakat beni acayip etkilemişti köpeğimiz ozaman.

ailem bahçede besliyor ve nasıl olduysa diğer köpeklere inanılmaz saldırgan oldu çıktı arkadaşlar ama hiç tavsiye etmem, sosyal olarak yetiştirin köpekleri.

konuyu açan arkadaşın neden açtığını anlıyorum ama şunuda söylemek isterim bu zamanda bizler için köpek koruması bence oldukça gereksiz, bahçeli evler için gerçekten işe yarar ama çarşıda sokakta beni koruyusun diye köpek eğitenleri anlamıyorum.

3. ekleme, ilerde kesinlikle köpek besleyeceğim ve bu büyük ihtimalle rottweiler olacak. eski kız arkadaşımla pointer köpeğimiz vardı ve tabi köpek onda kaldı inanılmaz özlüyorum

değiştir yerine alıntı yapmışım neyse hele istanbula eski köpeğimi görmeye gittiğimde öyle bir duygu patlaması yaşandıki birbirimizi gördüğümüzde ben acayip duygulandım oda sokak ortasında yere yatıp 20 saniye boyunca avazı çıktığı kadar bağırarak içli içli ağladı arkadaşlar.

ve nasıl anlayabildiğini bilmiyorum ama ben evden eşyaları taşırken ki bunlar büyük yatak dolap türü eşyalar yine aynı şekilde ağlamıştı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karakoyunn -- 15 Mayıs 2009; 13:55:22 >

1959 Mesaj
15 Mayıs 2009; 13:51:58 

quote:

Orjinalden alıntı: Amorph

Doberman mal ya

Bundan 3-4 sene önce doberman vardı bizde.Kahverengi çok güzel bişydi.Bir keresinde annem bahçeye indi yemek vermek için.Verdi yemeği oturdu bitirmesini bekliyordu,ben de annemin yanına gittim attım kolumu omzuna annemin.Köpek birden kafasını kaldırdı baktı bana saldırdı Ama bağlı olduğu için bişy olmadı.Üst kata 5 saniyede koşp balkondan küfür etmeye başladım

"Sahibine ve ailesine karşı oldukça koruyucu bir ırktır." Üstünü çizerim bunun.

Bu doberman kaybolduktan sonra bi tane daha aldık siyah.O bundan daha iyiydi alıp gezdiriyrdum.Bi kere saldırmştı buda bana.Babam zor tutmuştu köpeği.Paçamdan kaptı babam birden çekti köpeği bende yere düşmüştüm.Dizlerim yara olmuştu hep

En iyisi Kangal ve Rottweiler bence.

love comes again,rahat olun..

269 Mesaj
15 Mayıs 2009; 13:53:07 

st bernard nerdenmi biliyorum bir st bernardim var babama el kaldiran değil bağıranı bile al aşağı ediyor

220 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:02:05 

Golden retriever aldınmı bundan karşındaki insan olursa şirinliğinden bişey yapamaz. hayvansa aşık olur. (Herşey şiddetle çözülmez)

ヘルメット

1483 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:04:39 

alman çoban köpeği almak istersen pm at bana sana yer tavsiye edebilirim
0

Mitsubishi Colt CZ3

Uzaklaştırılmış
15 Mayıs 2009; 14:04:54 

quote:

ilerde kesinlikle köpek besleyeceğim ve bu büyük ihtimalle Rottweiler olacak.

+1905

Kesinlikle ilerde ayrı eve çıktığımda veya evlendiğimde köpek besliyeceğim ve bu Rottweiler'dan başkası olamaz.

265 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:05:51 

2 tane pitbulum var sağlam koruma sağlıyorlar ama aynı anda ikisini birden gezdiremiyorum

3724 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:16:23 

kangal mı ? kangal ne ya çarşıda onlamı geziceksin ? kangalı köpek diye saymam
Rottweillerden gerisi yalan egitimi ver köpeğe bak sonra sahibine selam bile veremeye korkarsın :D

SweetDreamzZ
E ∞ V
Knight Online HD Video Channel

195 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:32:21 

quote:

evet köpek beslemeninde bir takım kuralları ve şartları var eğer bu şart ve kurallara uyulmazsa köpek sahibine de zarar verebilir ayrıca köpeğin cinsine göre de değişiyor

oz

195 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:34:59 

quote:

Orjinalden alıntı: i Am Not Dead

kangal mı ? kangal ne ya çarşıda onlamı geziceksin ? kangalı köpek diye saymam
Rottweillerden gerisi yalan egitimi ver köpeğe bak sonra sahibine selam bile veremeye korkarsın :D

kangal hakkında sana bir örnek vereyim arkadaşım, benim babamın çalıştığı adada 3 tane sivas kangalı var gece o sivas kangallarını serbest bırakıyorlar adayı korusun diye ve başarıyorlar da ayrıca çok sosyal ve sadık köpekler

oz

3215 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:36:01 

quote:

Orjinalden alıntı: Dunham

Doberman mal ya

Bundan 3-4 sene önce doberman vardı bizde.Kahverengi çok güzel bişydi.Bir keresinde annem bahçeye indi yemek vermek için.Verdi yemeği oturdu bitirmesini bekliyordu,ben de annemin yanına gittim attım kolumu omzuna annemin.Köpek birden kafasını kaldırdı baktı bana saldırdı Ama bağlı olduğu için bişy olmadı.Üst kata 5 saniyede koşp balkondan küfür etmeye başladım

"Sahibine ve ailesine karşı oldukça koruyucu bir ırktır." Üstünü çizerim bunun.

Bu doberman kaybolduktan sonra bi tane daha aldık siyah.O bundan daha iyiydi alıp gezdiriyrdum.Bi kere saldırmştı buda bana.Babam zor tutmuştu köpeği.Paçamdan kaptı babam birden çekti köpeği bende yere düşmüştüm.Dizlerim yara olmuştu hep

En iyisi Kangal ve Rottweiler bence.

hocam çok güldürdünüz beni :)

Türkçede cümleler büyük harfle başlar, nokta ile biter.Bi, diil, ii, gelio, gelcem, ole Türkçe değildir; Bir, değil, iyi, geliyor, geleceğim, öyle denir. Türkçede q, w, x harfleri yoktur dolayısıyla we denmez ve denir. Soru ekleri kelimeden ayrı yazılır: Oldumu denmez oldu mu? denir. Dahi anlamındaki de ayrı yazılır. Bende denmez ben de denir. Yani "de" ekini cümleden attığınızda anlam bozulmuyorsa o zaman ayrı yazmanız gerekir. Ayrıca mesajlarınızdaki vurgular da ifadelerinizle hayat bulur, parmağınızın bir tuşa basılı kalmasıyla değil. Seviyoooommmmm yaaaaaaaaaaa denilmez, gerçekten çok seviyorum denir. Klavyeniz İngilizce ayarlı değilse i, o, s, g, u, c harfleri ı, ö, ş, ğ, ü, ç yerine kullanılmaz. Türkçede -bilite diye bir ek yoktur, bu tarz yazımlar Türkçeyi yozlaştırmaktan başka bir şeye yaramaz.

358 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:40:09 

Alman kurdu 1 numaradır

206 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:51:50 

Emre Aşık..............
0

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Bu asil davranışınızdan dolayı sizi kutlar , başarılarınızın devamını dileriz.

195 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:56:24 

quote:

Orjinalden alıntı: bordobeyaz

Emre Aşık..............
0

süper

oz

3349 Mesaj
15 Mayıs 2009; 14:57:24 

Dünya'nın en iyi koruma köpeği; İtalyan Mastiff " Cane Corso" 'dur. Bu benim değil,otoritelerin bilimsel görüşleridir.Yani sonucu belli olan bir saptamayı tekrar tartışmaya gerek yok,bilmeyen hayvanseverler öğrenir

Tek bir hayatın var,ona göre seçimini yap,ıssız dağ yamacındaki bir ot gibi ölmektense;dolu dolu yaşa,namın senden sonra yaşasın.

3699 Mesaj
15 Mayıs 2009; 15:02:23 

bu iş aslında sadece cins işi değildir. dünyanın en uyuz köpek cinsine bile adam gibi eğitim verirsen bak sen neler olur. ama en baba olarak gördüğümüz rotlar,dobermanlar,kangallar sünepe yetitşrilirse uyuz birşey olur çıkar.

genel olarak baktığında bu işi etkileyen 2 temel faktör vardır

1- cins
2- eğitim

cins çok önemlidir çünkü her nekadar güçlü...vs olsa da her hayvanın kumaşı farklıdır. çadır bezinden de ceket olur ama 140S-160S gibi olmaz , bir kurt köpegi ne kadar av yapabilirse, av köpegide o kadar bekçilik yapar...

esas olay eğitimde biter...ama her cins için eğitim ve tekrarlar farklıdır. misal herkezin çok sevdiği sibirya kurdu aslında eğitime kapalı bir hayvandır. başına buyrk yaşamayı sever. eğitim alamazmı? tabiki alır, ama daha çok tekrar ve daha çok pekiştirme ister. bugün eğitirsiniz, 6 ay üstünde durmazsanız herşey geridöner, otur dersiniz, gezinir...

genel yapı olarak korumaya genetik olarak ve eğitim verilebilirlik olarak en yakın hayvanlar dobermanlar,rotlar,alman kurtları ve kangallardır. bu hayvanlarda içgüdüzel olarak da koruma dürtüsü vardır.

askerdeyken bir dobermanımız vardı. bir astsubay bakamamış bir arkadaşına vermiş, bizde istedik bize verdi. hayvanı nasıl yetiştirmişlerse, yemin ediyorum av köpeğimiz posta koyuyordu, kedi gibi dobermandı(av köpegi dediğimiz kırma bir köpek, cinsi belli değil). ama o hayvana söyle sağlam bir eğitim versen havadan kuş kapabilecek bir hayvandı.

şahsi görüşüm: eğer büyük bahçeli bir eviniz varsa kangal tercihimdir. ama cins ve eğitimli olacak. yoksa çok tehlikeli bir hayvandır. yanlış yapan herkese herşeye saldırır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alikum -- 15 Mayıs 2009; 15:04:05 >

Demokratçılık boruculuk değildir...Demokratçılıkta herkes nerde, sen orda...Muhalif olmak, münafık olmak yok, yasak bunlar..

195 Mesaj
15 Mayıs 2009; 15:03:50 

quote:

Orjinalden alıntı: faho

Dünya'nın en iyi koruma köpeği; İtalyan Mastiff " Cane Corso" 'dur. Bu benim değil,otoritelerin bilimsel görüşleridir.Yani sonucu belli olan bir saptamayı tekrar tartışmaya gerek yok,bilmeyen hayvanseverler öğrenir

korumaktan çok korkutma yeteneği var bu köpeğin
0

oz

2758 Mesaj
15 Mayıs 2009; 15:35:29 

0

_

136 Mesaj
15 Mayıs 2009; 15:52:03 

italyan mastiff ile napoliten mastiff aynı şeyler mi?

Söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil..

5147 Mesaj
15 Mayıs 2009; 15:53:49 

korumaktan kastınız önüne gelene havlamak ise bi şey demiyorum pitbull falan bu işi hakkıyla yerine getiriyor fakat bu konuda kangallardan iyisi yoktur.nasıl anlıyorlar bilmiyorum fakat karşıdaki insanın niyetini seziyorlar.benim kangal köpeğim arkadaşlarımı falan görünce genelde bana bakıyor ben onlara karşı iyi davranırsam o da öyle yapıyor.ama ters bi hareket yapınca karşıdakinin vay haline

Origin ID=kkratoss92

206 Mesaj
15 Mayıs 2009; 15:59:55 

pitbulla sahibi aynı evde kalsın sahibi öldüğü zaman pitbul açlıktan sahibini yer. kangal açlıktan ölür yinede sahibinin cesedini yemez....
Kangal beslememiş biri diğer köpeklerle arasındaki farkı anlayamaz.......

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Bu asil davranışınızdan dolayı sizi kutlar , başarılarınızın devamını dileriz.

3349 Mesaj
15 Mayıs 2009; 16:53:06 

Hayır değil,Napolitian Mastiff daha eski bir ırktır,tip olarak da daha hantal,büyük başlı ve ev yaşamına daha uygundur,ama he ikisi de oldukça iyi köpeklerdir,saf bir cane ve napoliten bulmak ülkemizde biraz zor;Cane Corsolar ,Ifc onaylı en iyi koruma ve çekiş anlamında yere en güçlü tork basan köpek türüdür.

Kangal felan en iyisi diyoruz da ,bir de global Dünya'da realite denen bir olgu var arkadaşlar,lütfen at gözlüklerinizi çıkarın,perspektifinizi geniş tutun.

quote:

Orjinalden alıntı: fenerlee_1907

italyan mastiff ile napoliten mastiff aynı şeyler mi?

Tek bir hayatın var,ona göre seçimini yap,ıssız dağ yamacındaki bir ot gibi ölmektense;dolu dolu yaşa,namın senden sonra yaşasın.

195 Mesaj
15 Mayıs 2009; 17:08:18 

pitbull güçlü ama yeterince sadık değil kangal da güçlü ve sahibine yeterince sadık

oz

195 Mesaj
15 Mayıs 2009; 17:10:33 

quote:

Orjinalden alıntı: DarkSleep__

0

kedi köpek karışmış

oz

159 Mesaj
15 Mayıs 2009; 18:03:08 

hiç acımaz paçasından yakalar adamı

0

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » SAHİBİNİ EN İYİ KORUYAN KÖPEKLER
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.593