Şimdi Ara

Nvidia GT300, Intel Larrabee'den daha küçük ve daha hızlı olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
3.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nvidia'nın yılın ikinci yarısında duyurmayı planladığı GT300 kodlir. adlı yeni nesil grafik işlem birimi (GPU) ile Intel'in üzerinde uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı Larrabee kod adlı yeni grafik işlemci mimarisinin kıran kırana bir mücadeleye girmesi bekleniyor. Her ne kadar Larrabee tabanlı ilk kartlar, HPC yani yüksek performanslı bilgi-işlem çözümleri için lanse edilecek olsa da Nvidia'nın da aynı segment için Tesla serisi çözümleri bulunuyor ve bu çözümler de hazırlanan yeni nesil GPU'ları temel alıyorlar.

Son gelen bilgilere göre Nvidia'nın GT300 kod adlı yeni nesil grafik işlem birimi, Intel'in Larrabee çözümünden hem daha küçük hem de daha hızlı olabilir. TSMC tarafından 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanması beklenen GPU'nun, 512x paralel işlem birimine, 512-bit bellek veri yolu desteğine ve GDDR5 bellek teknolojisine sahip olması bekleniyor. 2.4 milyar transitörle bu alanda da iddialı olacak GT300 GPU'sunun 500mm2'lik zar alanına sahip olması bekeleniyor ki hatırlanacağı üzere 55nm GT200b GPU'su 490mm2'lik zar alanına sahip.

Nvidia ve AMD-ATi'nin aksine grafik işlemci tasarımında farklı bir yol izleyen ve GPU'ların paralel işlem gücünü, x86 mimarisinin esnek tasarım özellikleriyle buluşturarak CPU ve GPU'ların en güçlü yanlarını tek bir çatı altında bir araya getirmeyi hedefleyen Intel'in Larrabee GPU'sunun, firmanın fabrikalarında 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanması ve 600mm2'lik zar alanına sahip olması bekleniyor. Tabii Larrabee GPU'sunun x86 tabanlı çok sayıda çekirdeğe sahip olacağını da bir kez daha hatırlatalım.

Bu arada Nvidia'nın, 500mm2 zar alanına sahip, 2.4 milyar transistörlü GT300 GPU'su ile üretim verimliliği sıkıntısı yaşayıp yaşamayacağı ise merak edilen bir diğer konu çünkü GT200b GPU'suna göre tam 1 milyar daha fazla transistör içermesi beklenen GT300'ün oldukça komplike bir tasarıma sahip olması bekleniyor. Öte yandan ilk görseller gün ışığına çıkan tek PCB'li GeForce GTX 295 modelinin aslında GT300 tabanlı GeForce 300 serisi öncesi ısınma turu olduğu da iddia edilmiyor değil.

• Atışmalar yavaş yavaş başladı. Darısı AMD'nin başına. Bu hızla giderlerse sadece toz yutarlar tabi orası ayrı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ahmetcan44

Atışmalar yavaş yavaş başladı. Darısı AMD'nin başına. Bu hızla giderlerse sadece toz yutarlar tabi orası ayrı.

Dostum Darısı AMD başınamı :D Adamlar 40 Nm 4770 yaptılar V.Mod ile 4850 4870 hepsini toz duman etmiş aslında 40 nm için darısı Nvidianın başına
  • NVidia kendini Intele göre ayarlarsa sonu kötü olur NVidianın asıl rakibi şu an için AMD&ATI dir.
  • daha ilk adimini atacak bir cipin kacinci versiyon bir cipe ustun gelmesi absurd olurdu zaten.
  • 512 bit ve gddr5... ya bunlar çok hızlı gidiyolar. bu kartlar feci bi performans sıçraması yapar heralde ama gerek var mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: melyyh

512 bit ve gddr5... ya bunlar çok hızlı gidiyolar. bu kartlar feci bi performans sıçraması yapar heralde ama gerek var mı?

Crysis i Tam tetayda oynatamıyorsa gerek vardır.....
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lacano

Dostum Darısı AMD başınamı :D Adamlar 40 Nm 4770 yaptılar V.Mod ile 4850 4870 hepsini toz duman etmiş aslında 40 nm için darısı Nvidianın başına

Bunun tartışması yapıldı. GPGPU teknolojilerinde en sönük firma ne yazık ki AMD-ATI. 40 NM yapmak maharet değil kusura bakmayın. Radikal değişimlerden bahsediyoruz. Küçült küçült nereye kadar? Sonuç belli.

Ayrıca oyun bazlı düşünürseniz hata yaparsınız. Bu kadar iş beceren AMD'nin pazar payı neden yükselmek bilmiyor hiç düşündünüz mü? İş beceren derken sizin tabirinizi kullandım. Oturup da sorun bir kere neden acaba nVidia ile Intel kavga gürültü kapışıyor da AMD'yi tınlamıyorlar diye. Oyundan ibaret değil her şey...

• quote:

Arkadaşın yorumundan bunu çıkarttın? Yahu bir yorum yazmadan biraz araştırma yapın şu yorum çok komik geldi bana..
  • quote:

quote:

Bunun tartışması yapıldı. GPGPU teknolojilerinde en sönük firma ne yazık ki AMD-ATI. 40 NM yapmak maharet değil kusura bakmayın. Radikal değişimlerden bahsediyoruz. Küçült küçült nereye kadar? Sonuç belli.

Ayrıca oyun bazlı düşünürseniz hata yaparsınız. Bu kadar iş beceren AMD'nin pazar payı neden yükselmek bilmiyor hiç düşündünüz mü? İş beceren derken sizin tabirinizi kullandım. Oturup da sorun bir kere neden acaba nVidia ile Intel kavga gürültü kapışıyor da AMD'yi tınlamıyorlar diye. Oyundan ibaret değil her şey...

Sönük kaldığı alanaları yazarsanız bende bilgilenmiş olayım ama lütfen bana Cuda demeyin çünkü Atide Cudanın yaptığı işin aynısını yapan Steam var (umarım doğru yazmışımdır ) hemde Cudadan çok daha önce bu teknoloji vardı ama Ati pek üzerine gitmedi bu bir gerçek ama şu an Cudadan Aşağı kalır bir yanı yok Fizik derseniz Ati de Havok Fizik motorunu geliştiriyor....

Radikal değişimden baksedersek AMD&ATi benim için Nvidiadan önceliklidir çünkü Kaç yıllık bir kart olan 9800GTX i önce 9800GTX+ yaptılar Sonrada GTS 250... Ki bu Nvidia için ne ilk di nede son olucak hep aynısını yapıyor... Ayrıca teknolojik olarak iyi olmuan bir kart BKZ. GTX 280 ve 260 a çıkmadan 3 defa indirim yaptırdı...

Oyun bazlı düşünmediğimi yukarda izah ettim. ayrıca Bukadar iş yapan AMD neden pazar payını yükseltemiyor diye yazmışşınız cevabı CPU bülümündeki İntelin 1 milyar Avroluk ceza aldığı konu içerisinde detaylarıyla açıklamışlar... Ayrıca Bende ekleme yapayım Darty de çalışan bazı arkadaşlar hala AMD ısınıyor tezini 2 kişi birden bana karşı savunuyorlar......

@ Source

Dostum piyasadaki ilk 40 nm GPU 4770 değilmidir.??? Yoksa benmi yanlış hatırıyorum...??
    Nvidiadan önce ilk Ati çıkardı 40 nm 4770 le Nvidia GT300 le geçicek daha... Bu yorumun neresi komik ben anlayamadım.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacano -- 13 Mayıs 2009; 20:00:21 >

• Nvidia yine hayvani birşey yapacak 2.4 milyar trans. + 512-bit + Gddr5.. ATI bakalım tek gpu ile geçebilecek mi
  • atinin bu gt300ü geçebilmesi için çift gpudan çok daha fazlasına ihtiyacı var :D:D
  • varsın kapışsınlar ,belki bize olumlu yansımaları olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PERİSKOP -- 13 Mayıs 2009; 20:11:43 >
  • Hala nelerden bahsediyorsun Lacano anlamak mümkün değil. Ben GPGPU diyorum sen Cuda, Havok diyorsun, ısınma, indirim, isim değişikliği diyorsun. kobb'un çok güzel bir yazısı vardı bu konuda. Verdiğim başlığa şöyle bir bakarsan ne demek istediğimi anlayacaksın.

http://resim.donanimhaber.com/m_31438592/mpage_1/key_GT300//tm.htm#31443752
  • ne kadar taktiniz su nvidianin isim konusuna bu aslinda nvidianin degil atinin kotu yanidir cunku nvidia 2-3 yillik kartlar ile atinin yeni diye piyasaya surdugu kartlarla kafa kafaya gidiyo.

benim tek bir kriterim vardir ne kart ciftmi tekmi bakarim na de kac nanometre ile uretilmis beni ilgilendiren verdigim para ile aldigim performanstir gerisi yalan directx 11 kartlari ciktigindada bu kriterlere gore hangisi uygunsa onu alacam marka fanatigi olmamak lazim.(eger fiyat performans orani birbirine cok yakinsa nvidia alirim driver guncellemesi daha iyi oldugu icin)
  • quote:

Hala nelerden bahsediyorsun Lacano anlamak mümkün değil. Ben GPGPU diyorum sen Cuda, Havok diyorsun, ısınma, indirim, isim değişikliği diyorsun. kobb'un çok güzel bir yazısı vardı bu konuda. Verdiğim başlığa şöyle bir bakarsan ne demek istediğimi anlayacaksın.

GPGPU bir yeniliktir ama şu anki pozisyonda asla X86 ile yarışamaz. Nvidia nın eksik kaldığı yön de X86 dır. Her ne kadar GPU lar CPU lardan işlem gücü bakımından yüksek olsa da X86 (donanımsal kodlar) olmadan mevcut yazılımlarda başarı gösterebilmesi zordur. Bu nedenden dolayı Via yı almak istemektedir.
    Terraflop gücünceki GPU lar bir çok noktada megaFlopluk CPU ların yanına bile yaklaşamaz. Bunun da en büyük nedeni X86 dır.
    Sun ve IBM in yaptığı işlemciler de çok yüksek kapasitelidir ama kullanım alanları sadece profesyoneller ile kısıtlıdır. Kaç kişi Sun ya da IBM işlemci kullanıyor? Donanım ve yazılım bir arada gitmektedir. her iki sektör de birbirini tamamlamazsa o zaman verim ile alakalı sorunlar çıkar.
    Nvidia GpGPU için daha çok adım atmalı zira bundan elde edeceği en büyük kar profesyonellere satmaktan değil genel kullanıcı kitlesine hitap etmekten geçer. GPGPU şu anda emekleyen bir bebek dahil değildir.

• quote:

Hala nelerden bahsediyorsun Lacano anlamak mümkün değil. Ben GPGPU diyorum sen Cuda, Havok diyorsun, ısınma, indirim, isim değişikliği diyorsun. kobb'un çok güzel bir yazısı vardı bu konuda. Verdiğim başlığa şöyle bir bakarsan ne demek istediğimi anlayacaksın.

Öncelikle yazdığın Kelimelere Dikkat Ediniz ben saygı çercevesinden çıkmıyorum sizdenden bunu rica ediyorum..
    komuza gelicek olursak baksi geçen arkdaşın yazısını okudum sonuna kadar hemde gerçekten arkadaş açıklayıcı bir mesaj yazmış hakkını vermek lazım

Öncelikle GPGPU yazdığını yeni farkına vardım yazının o bölümünde ben GPU ibaresi yazdığını varsayarak yukardaki yazımı yazdım..... bunu belirttikten sonra Kobb arkadaşın yazısından bir alıntı ile devam edelim !!!

"AMD 4000 serisi ile harika ve düşük maliyetli bir 3B gpusu yaptı. Ancak bu gpu GPGPU teknolojileri konusunda ciddi bir biçimde geride. (Önceki 3000-2000 serilerinden bahsetmiyorum bile.) İnsanlar kağıt üstündeki yüksek flops değerlerini konuyu bilmediklerinden gpgpu için doğrudan etkili sanıyorlar ama konunun çok farklı boyutları var. İş CUDA, OpenCL ya da herhangi bir diğer GPGPU uygulaması olunca Nvidia farkını ortaya koyuyor. Mimarisi ve çekirdek yapısı gpgpu işine çok daha uygun, bilimsel çalışmalarda gerçekten kullanılabilen bir çift hassasiyet desteği sunuyor. Daha pekçok avantajı var. Ancak işte bu avantajlar gpunun büyümesi ve de dahasında 3B performansının düşmesine sebep oluyor.

Şu forumdaki kullnıcıların pek çoğu belkide GPGPU nun ne olduğu belki biliyor belki bilmiyor bilinmez Ama forumdaki pek çok kullanıcının oyun oynadığı bir gerçektir... şimdi kullnıcılar E.Kartı alırken 1 haftada nekadar oyun ve GPGPU uygulaması yaptığı toplanırsa %85 inde oyun oynanıyor gibi bir sonuç çıkacaktır tabi benim gibi arşivciler hariç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacano -- 13 Mayıs 2009; 20:48:10 >

• dellino;

Emekleyen bebeğin gelecekte ne hale geleceğini ikimiz de biliyoruz sanırım. kobb'a referansım boşuna değildi. İlk adımı atanın ne kadar avantajlı olduğunu da gördük pek çok kez. AMD-ATI bu konuda daha sıkı çalışmadığı müddetçe zarar açıklamaya mahkum olacak. Daha az rekabet, daha yüksek fiyatlar nedeniyle olan yine bize olacak. Hala AMD'nin uyuşukluğunu burada savunmanın manası nedir? Daha ciddi gelişmeler bekliyorum. Son derece kompleks bir yapıya sahip GPGPU dediğimiz teknoloji. Fazla küçümsemişsin. Bu kadar tantana niye kopuyor madem GPU'lar CPU'lar ile rekabet edemeyecekse? Milyar dolarlık cirolardan bahsediyoruz. Ar-Ge'ye ayrılan miktarlar dudak uçuklatıcı. Saç saça baş başa kavga ediyorlar. nVidia'nın ne kadar büyük hamlelerle oyuna devam ettiğini görüyoruz. Düne kadar sessiz sedasız devam eden Intel bile eli ayağına dolaşmış vaziyette Larrabee'ye adamış kendini. Siz gelmiş burada RV870, 40 NM falan diyorsunuz. Bence bir kez daha düşünün. Biraz daha geç kalırsa AMD-ATI, GPGPU pazarı PCI Express'e, GPU pazarı da AGP'ye benzeyecek. Intel, nVidia üstte mücadele ederken AMD-ATI bize eski teknolojileri limitlerine kadar zorlayarak vermeye çalışacak.

• Lacano;

Konuyu farklı alanlara taşımana gerek yok. Mesajımda en ufak gariplik, anormallik de mevcut değil. Tamamen farklı şeylerden bahsettiğimizi söyledim ve referans verdim. Ne mutlu ki ilgilenip bakmışsın, teşekkür ederim. Alıntıyı da benden daha iyi okuduğunu düşünüyorum. Zira ilk mesajımın biraz daha genişletilmiş bir versiyonu denilebilir. Hoş, gergin biçimde vermişsin o kısmı ama onu da anlamadım. Dediğimi çıkıyor net biçimde. Konunun tümünü okuyanlar ise AMD'nin sıfır puanla yarışmaya devam etmediğini, tek-tük de olsa çaba gösterdiğini göreceklerdi ama piyasada tutunmak için yeterli bir performans değil.
  • 500mm2 GPU mu?
    RV870 208mm2 olacak deniyor...

Yaklaşık 2.5 kat daha büyük bir GPU demek oluyor...

Bence atinin Tek GPU ile GT300 leri geçmesine imkan yok ama f/p olarak geçeceği gün gibi oratada.
    Nvidia'ya GT200 den yediği kazık yetmemiş anlaşılan, ya da bildikleri bir şey var.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.