- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş için İstenen belgeler. izlenecek yol
50 Cevap26469 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

3512 Mesaj
13 Mayıs 2009; 15:00:12 

Kat mülkiyetinde süre uzatıldı. Diye bir konu buldum.
tıkla

Binada oturan herhangi bir daire sahibinin tapu yada fotokopisi, yada ada parsel no sunu alıp.

1- Belediye imar Md.lüğü Arşiv'den iskan belgesi + m2 dağıtım cetveli fotokopisi alınıp, iskan şubesinde onaylatılacak.

2- Veraset ve harçlar vergi dairesi gidilip , iskan belgesinin harçlarının yattıgına dair belge alınıp.

3- Tapu kadastro müdürlüğüne gidilip, kadastro'dan değişiklik folyası alınıp.

4- Tüm daireler için deprem sigortası yaptırılacak.

5- Tapuya gidilip müracat edilecek. ( Daire sahiplerinden herhangi birisi T.C kimlik belgesi ile müracat edip tüm daireler için işlem yaptıra bilir )

tapudan fotokopisini alıp yazayım dedim aynen yazdım, bukadar basitmiş bende zor bişey sanmıştım..

Yukarıda kaba hatları ile anlatılmı yaptım, detaylı anlatım.

1. Aşama. Belediye imar Md.lüğü Arşiv'den, ( proje ) alınıp fotokopisi çektirilecek. Not: normal fotokopi çeken yerler çekemez, dışarıdan yada sizi yönlendirdikleri yerden proje fotokopisi çektirmelisiniz. Aslını verince, size iskan belgelerini verecekler, onların ikişer adet fotokopisini çektirip, yine belediye'de onay bölümüne gidip aslıgibidir onayını alıp, size verilecek makbuzu vezneye ödeyip ( çok ufak bir rakam ) tekrar onay'a gidip evraklarınızı alıyorsunuz, sekreterlik'ten kaşelettirip belediyedeki işinizi bitiriyorsunuz. Şimdi elinizde 1 vergi dairesine bir'de tapuya verillecek proje ile birliklte 3 evrak olmalı. NOT: eksik yazdığım yer olabilir.

2. Aşama. Veraset ve harçlar vergi dairesi. Evrak ve bir tapu ( kendi tapunuz'un fotokopisi ) ile başvurup, ya baş vurduğunuz görevliden yada oraya konulan form alıp doldurup, ( sıra beklerken sorup o formu doldurun ) size verilen evrakı evrak bölümünde kaşeletip, aldığınız yere geri verip biraz bekleyin, isminizi çağırdıklarında aldığınız evrakı tekrar evrak bölümüne gidip kaşeletip eski yere gidip evrakları veriyoruz, bir evrakın arkasına yazıp imzalayıp işlemimizi bitiriyoruz. NOT: eksik yazdığım yer olabilir. tabiyki herhangi bir borç çıkmaz ise, diger emlak işleri nasıl olur bilmiyorum.

3. Aşama. Tapu bölümü, müracat sizi yönlendirecek, ilk yerden bir belge alıp başka bir yere gidecek daha sonra sizi makbuz bölümüne gönderip, size bankaya gidip şu miktarı yatırın yattı makbuzunu getirin deyip size bir belge daha verecekler. ( benim yatırdığım 300 tl ) Bankadan, size belgeyi veren yere tekrar gidip, makbuzu veriyoruz.Sizden projeyi isteyip, size bir belge daha verecekler, yani tarih randevu belgesi, bana verilen tarih 40 gün sonrası. Açılım yapacak olursak belgede tel nosunu arayıp ölçüm ekibini bulup o tarih'te gelip ekibi binanıza götürmemiz gerekiyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baranel -- 12 Haziran 2009; 16:53:42 >

4035 Mesaj
13 Mayıs 2009; 15:11:38 

Dün akşam haberlerde gösterdi de. 15.000 liraya kadar çıkabilir diyordu masrafları

2001 FIAT BRAVO 1.6 SX

171 Mesaj
13 Mayıs 2009; 15:14:51 

quote:

Orjinalden alıntı: Orcunsau

Dün akşam haberlerde gösterdi de. 15.000 liraya kadar çıkabilir diyordu masrafları

bi daire için 15bin tl ise biz battık.

4035 Mesaj
13 Mayıs 2009; 15:19:32 

Seve seve verdirecekler o parayı bize. 28 Kasıma kadar mühret vermişler. O tarihe kadar yaptıracakmış herkes, o tarihte sonra yaptıracaklara masrafın yanında 1000 lira para cezası keseceklermiş..

2001 FIAT BRAVO 1.6 SX

3512 Mesaj
13 Mayıs 2009; 15:37:52 

Arkadaşlar ben gidip konuştum ilk önce 15 bin tl masraf iskan raporu olmayan ları kapsıyor, ki rakam ortalama bir rakam, şöyleki.
İskan raporun var diyelim o zaman masrafın az oluyor tüm daire sakinleri baş vurursa toplu halde, 1 bir kişi yeterliymiş, şimdi belediyeden işlemleri tamamladık iskan fotokopisi tamam aslının aynısıdır kaşesi vs, vergi dairesine gidiyoruz, diyelimki kat sahibi daire sahiplerinden bir kişi evinin vergisini ödememiş, yada vakti zamanında binayı yapan mütahit vergisini ödememiş ise orada borcu çıkıyormuş.
birde arkadaşlar bunuda söylediler bine sakinleri tek tek ayrı deprem sigortası yaptırırsa pahalı olur kopmle bina toplu halde sigorta yaptırılırsa daha ucuz oluyormuş bilginize.

Arkadaşlar siz 1. msj de yazanların çıktısını alıp yöneticinize verin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baranel -- 13 Mayıs 2009; 15:42:16 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Mayıs 2009; 15:55:37 

şu işle ilgili tam bir bilgi verirmisiniz?
nedir ne değildir ev sahibi olan herkes yaptırmak zorunda mı

3512 Mesaj
13 Mayıs 2009; 16:01:14 

quote:

Orjinalden alıntı: ryu132

şu işle ilgili tam bir bilgi verirmisiniz?
nedir ne değildir ev sahibi olan herkes yaptırmak zorunda mı

detaylı bilgi yukarıda, fiyat konusuna gelince her ev aynı metre kare olmadığı gibi vergi borcu, mütahitin taktıgıda olabilir, farklı rakamlar olabilir.
tapuların degişikliği başlıkta yazıyor, tapunuza bakıp kontrol edebilirsiniz.

3512 Mesaj
13 Mayıs 2009; 16:19:03 

Deprem sigortası için istenen belgeler.

1-daire sahibinin TC kimlik nosu.

2- daire sahibinin adresi ve tapu fotokopisi.

100 metre kareye kadar yaklaşık fiyat 30- 35 tl

binada almancı var ise uygulama nasıl olur bilmiyorum.

3512 Mesaj
13 Mayıs 2009; 17:17:31 

Bİrde arkadaşlar diyelimki kiracısın;.. ama sana ait dükkan büro kısaca taşınmaz malın var -tapun-, onlarıda kapsıyormuş.

birde bina'nın kapsadığı arsa metre karesi çıkacak fiyatı etkileye biliyormuş. Diyelimki sizin bina 500 metre kare bir başkasının 700 metre kare.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baranel -- 13 Mayıs 2009; 17:18:48 >

3512 Mesaj
13 Mayıs 2009; 19:31:51 

yukarı

1113 Mesaj
13 Mayıs 2009; 19:51:21 

Devlete yeni kazanc kapisi saglandi. Dur bakalim daha neler cikacak...

1055 Mesaj
13 Mayıs 2009; 19:56:49 

quote:

Orjinalden alıntı: baranel

Arkadaşlar ben gidip konuştum ilk önce 15 bin tl masraf iskan raporu olmayan ları kapsıyor, ki rakam ortalama bir rakam, şöyleki.
İskan raporun var diyelim o zaman masrafın az oluyor tüm daire sakinleri baş vurursa toplu halde, 1 bir kişi yeterliymiş, şimdi belediyeden işlemleri tamamladık iskan fotokopisi tamam aslının aynısıdır kaşesi vs, vergi dairesine gidiyoruz, diyelimki kat sahibi daire sahiplerinden bir kişi evinin vergisini ödememiş, yada vakti zamanında binayı yapan mütahit vergisini ödememiş ise orada borcu çıkıyormuş.
birde arkadaşlar bunuda söylediler bine sakinleri tek tek ayrı deprem sigortası yaptırırsa pahalı olur kopmle bina toplu halde sigorta yaptırılırsa daha ucuz oluyormuş bilginize.

Arkadaşlar siz 1. msj de yazanların çıktısını alıp yöneticinize verin.

İş merkezi hariç çoğu binalarda iskan Alınmıyor.Eğer müteahit yapmamışsa yapacağınıda sanmıyorum

12366 Mesaj
13 Mayıs 2009; 19:59:50 

haram zıkkım olur inşallah. Kaçak ev yapanlara tapu sağlar devlet beleş arsa üstüne. Herşeyi normal olan adamdan söke söke vergi alır.

Mütaiti ölmüş adam ne yapacak. Belli bir sene altına yapılmaması lazım bunun. 2000 sonrası yapılan binalar için geçerli olması gerek. Çok eski evlerde de olursa yandı millet. Ama ne güzel devlette onu istiyor ya milyarlar kazanacak sonra o paralarla gemi alacaklar.

Allah bin belanızı verir inşallah.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

1055 Mesaj
13 Mayıs 2009; 20:27:52 

Arkadaşlar bu önemli konu.Ama şunu eklemek istiyorum bu yasa bina yapılıp iskanı alınan yerler için geçerli.iskanı alınmayan yerler için evet zor olacak ama iskan almak gibi bi mecburiyetin yoksa misal dükkan vs. gibi ozaman fazla tehlike yok.

3512 Mesaj
13 Mayıs 2009; 23:05:10 

Demin fox tv de konuyu verdiler, değişim sonrası evin vergisi 20 tl ise 200 tl olacak dedi...

1552 Mesaj
13 Mayıs 2009; 23:25:04 

DH konu dışı bölümünde ayakta alkışlanacak bir konu...ilgi ve alaka için takdirlerimi sunuyorum....

FENA ACEMİYİM ..GARİP SORULAR SORABİLİRİM...:):)
İZMİR/KARŞIYAKA

10523 Mesaj
13 Mayıs 2009; 23:41:46 

Neyse ki benim tapuda kat mülkiyeti yazıyor,yırttım.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

590 Mesaj
14 Mayıs 2009; 0:19:38 

yahu beyler sımdı babama sordum yenı tasındıgım evde mutahıt yanlısklık yapmıs ve apartmanın alanında buyume olmus o yuzden ruhsat alınmıyormus o yuzdende kat mulkıyetıne gecemıyormusuz ne halt edıcez sımdı bız

3512 Mesaj
14 Mayıs 2009; 0:37:03 

Dostum direkt bilgiyi belediyeden almanda fayda var. ama anladığım kadarıyla mütahit başkasının arazisine bir miktar girmiş. bana biraz karışık durum gibi geldi. umarım halledersiniz.
şurada iskan nasıl alınır diye konu var bi bak istersen.
tıkla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baranel -- 14 Mayıs 2009; 0:39:03 >

8008 Mesaj
14 Mayıs 2009; 0:41:29 

Şanslısınız gene kat mülkiyeti ile uğraşacağınız eviniz var...Ya kiracı ( iğrenç bir şey ) olsaydınız?

2013 Citroen C4 E-Hdi Mcp 1.6 115 Hp Exclusive - SAM
2013 Toyota Corolla 1.4 D4D M/T 90 Hp Advance

590 Mesaj
14 Mayıs 2009; 0:46:04 

quote:

Orjinalden alıntı: baranel

Dostum direkt bilgiyi belediyeden almanda fayda var. ama anladığım kadarıyla mütahit başkasının arazisine bir miktar girmiş. bana biraz karışık durum gibi geldi. umarım halledersiniz.
şurada iskan nasıl alınır diye konu var bi bak istersen.
tıkla

dostum baskasının arazısıne gırme yokda arazının kullanılabılır alanı belırlenıyor ya mesela 400 m2 arazının % 40 ına ev yapılır gerısı yesıllık yada otopark dıye o alanda buyume olmus sanırım

3512 Mesaj
14 Mayıs 2009; 0:54:22 

Dostum ne desem yanlış olur, ama bildiğim kadarıyla sözleşmede yani arsa sahibi mütahit arasında şöyle bir madde yoksa yani, iskan raporu alımı daire kat sahiplerine ait olup mütahite ait değildir, o zaman sorumluluk mütahitindir, çünki belediyeden alınılan projeye uylmamış, yinede bi uzmana danışmanızda fayda var.

842 Mesaj
14 Mayıs 2009; 1:02:58 

devlet nerden para bulacağını iyice şaşırıdı ha

emekli, evi olup zar zor geçinen insanlar ne yapsın ?? üç kuruşla geçinicem diye uğraşıyor bide ekstra masraf çıkıyor

nalet olsun hepsine....

101 Mesaj
14 Mayıs 2009; 1:59:01 

yaw boşyere bozmayın tapularınızı bu kadar masraf yapmanıza değmez.

Zaten daha vatandaşın yüzde 60ı bihaber bu kanundan. Bilenlerde prosedürü çok olduğu için bulaşmıyor bu işe. 1.000 TL ceza keserse kessinler satarken 1.000 TL pahalıya satarsın evi olur biter. Satmadığın sürece de zaten ceza karşına çıkmıyor.

Şimdi en basitinden tapuyu yeniletmek için:

DASK yaptırsan - 100 TL
Yeni tapu harcı - 1.000 TL civarı tutuyor herşeyi ile

1.100 TL veripte bu eziyeti çekmeye değer mi? Önce tapu dairelerinin işleyişini hızlandırsınlar. Rüşveti kaldırsınlar. Tapu daireleri simsar kaynıyor. Simsarın 1 saatte çıkarttığı tapuyu sen 1 haftada anca çıkartıyorsun. Bugün git yarın gel...

Zaten bu kanuna uygulamaya geçildikten sonra bir vatandaş yada kuruluş dava açar kazanır. Emsal olur herkes bundan yararlanır. Sonunda devlet af getirir binalara. Paranıza sahip çıkın.

Akılsız iktidarın çıkardığı akılsız kanundan başka birşey değil. Rahat olun.

1944 Mesaj
14 Mayıs 2009; 2:17:45 

AYIP AYIP!!!! GERÇEKTEN COK AYIP.
baktım pederle valide birşeyler hesaplıyorlar masada moralleri bozuk 3 bin 600 tl ye yakın para gerekiyor tapu işlemleri için toplamda.
eski binadaki daire topularında geçerli yeniler sözde yasaya göre zaten!
insanları nasıl sömürceklerini şaşırdılar.
hadi eskiden iş,güç varmıs böyle değilmiş ekonomi almıslar ev mülk simdiki eften puften 300 liralık parayı yatırılamıyor ne durumda insanlar!

haram olsun gerçekten haram olsun!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARNİNG -- 14 Mayıs 2009; 2:20:22 >

Gidip, Toros dağlarına bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu Dünya'da hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.

3512 Mesaj
14 Mayıs 2009; 2:35:22 

Kişisel yorum yapmadım ama yapayım.
Bu sorun vatandaştan yani bizlerden kaynaklanan bir sorun değil, tapu daireleri zamanında sorunu çözseydi. hadi yasa değişti şimdi çözülüyor insanlar neden bu kadar çok birokrasiye tabi tutuluyor, vede üzerine birde döner sermaye ücreti anladığım kadarıyla bağış alınıyor, okadar uğraştan sonra.tamam herşeyi hallettik diyelim bu seferde evin vergisi artıyormuş...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baranel -- 14 Mayıs 2009; 14:06:47 >

3512 Mesaj
14 Mayıs 2009; 14:12:57 

Arkadaşlar bu gün belediyedeki işlemleri başlatamak için gittim. Bina sakinlerinden birinin tapu fotokopisi yada ada parsel nosu gerekli. ( 1. msj ekledim ). Tarih veriliyor bana verilen tarih 5 haziran yani 22 gün sonra gel al, daha diger yerler ne der bilmiyorum. BİLGİNİZE.

842 Mesaj
14 Mayıs 2009; 14:27:35 

Neyseki "kat mülkiyeti" olarak geçiyormuş bizim tapu.

İşlem yaptıracaklara Allah sabır ve kolaylık versin....

Sen verdikçe dost görünen çok olur iste de gör, hepsi birden yok olur.
Kendine yetmeyi öğren, tüm dünyanın malına gönlün tok olur.
Mevlana Celaleddin Rumi

2935 Mesaj
14 Mayıs 2009; 14:32:13 

ne desek boş... adamlar bunlar koyun nasılsa ne versek yiyorlar değip g....meye devam ediyorlar

839 Mesaj
14 Mayıs 2009; 14:42:54 

yukarı

Pentax K200D
Pentax SMC-DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL II | Pentax SMC-DA 50-200 mm f/4-5.6 ED| Pentax SMC-M 50mm f/1.7 | Jupiter 37A - 135mm f/3.5 | Pentax D-BG3 Battery Grip

101 Mesaj
14 Mayıs 2009; 15:27:14 

sizde hala bunlara oy vermeye devam edin..

Helal olsun.. pardon pardon... HAMDOLSUN!

1111 Mesaj
14 Mayıs 2009; 15:44:24 

quote:

Orjinalden alıntı: rørø

sizde hala bunlara oy vermeye devam edin..

Helal olsun.. pardon pardon... HAMDOLSUN!

şimdi bu konuda art niyetlilik arama, yapılan doğru ve gereğinde bir işlem bu. mütaahit aldığı arsaya ev yaptığında, yapılan yer, bir mesken niteliği taşımadığı için, yapım süreci sonunda kat irtifakı tapusu verilir... yapılan bina aileler tarafından alınıp oturulmaya başladığında, aldıkları tapuda, bu arsa içindeki, bölüm (hak) sahipleri olarak geçer. yani yer daha bina niteliği kazanmamış ve içinde yaşanılan yerin ortak hakları daha belirlenmemiştir.

bu aşamadan sonra herkes oturduğu dairenin kat mülkiyetine geçildikten sonra, kullanım hakları, ortak yerler, bahçe ve garaj kullanımları gibi hakları, kanuni düzenleme içinde, hakkını hukukunu savunur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcheLoN_ -- 14 Mayıs 2009; 15:46:23 >

DH Kadın Milletine Güvenmeyenler Klübü

1892 Mesaj
14 Mayıs 2009; 16:01:37 

güzel ve faydalı bir konu olmuş, teşekkürler.

658 Mesaj
14 Mayıs 2009; 16:09:23 

Yahu bizim babamların oturduğu ev 4 katlı 35 senelik betonerme yapı, tapuda yığma kagir bina yazıyor buna nasıl halolucak

Boşuna Çekilmedi bunca çile
İçiyoruz gündüz gece
haykırdık ama duymadı hiç kimse
PEŞİNDEYİZ HERYERDE

3512 Mesaj
15 Mayıs 2009; 0:02:19 

Arkadaşlar tapuda konuştuğum bir görevli 450-500 m2 nin masrafı 500 bilemedin 550 tl olur demiti, demin yaptıran biri ile konuştum, onların arsa 700 800 m2 rahat var 20 daire ne verdiniz tapuya dedim daire başı 50- 55 verdik dedi. Atıyorum 450-500 m2 arsa üzerinde 8 daire var dersek 550 olsa böl 8e. yine kesin rakamlar değil bunlar, birde deprem sigortası ekle..Yani arkadaşlar üzmeyin kendinizi daire başı 300 bile tutsa ki hiç sanmıyorum, canımız sağolsun, düşün düşün başıma ağrılar girdi, sağlıgımdan damı kıymetli. Her şey iyi olcak inanın baranel kardeşinize..

10523 Mesaj
15 Mayıs 2009; 0:09:39 

AKP'yi zerre kadar sevmem;ama bu uygulama kısmen doğru.

Adam apartman dikiyor 3-4 katlı,arsa olarak gözüküyor.Emlak vergisi cebe atılıyor.Ben keriz miyim,vergimi tam ödüyorum.

Uygulamada eksiklikler de yok değil.Müteahhidi bulacaksınız diyor,adam öldüyse,yurt dışına gittiyse ne yapacak ev sahipleri?

Bunun sorumlusu da devlettir.İskan izni ne demek,müteahhit sorumluluklarını yerine getirmiş,belediye kontrol etmiş,bütün işler tamamlanmış demektir.Tabi ki bizim ülkemizde her alanda olduğu gibi bunda da baştan savma iş yapıldı,belediyeler kontrolü gevşek yaptı.İzinler verildi.

Para mevzusu da yanlış,hem belediyeler hata yapıyor,hem de faturayı halka kesiyorlar.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

2622 Mesaj
15 Mayıs 2009; 0:12:21 

Arkadaşlar bireysel olarak başvuru olmuyormu ?

3512 Mesaj
15 Mayıs 2009; 0:18:10 

quote:

Orjinalden alıntı: * Deniz *

Arkadaşlar bireysel olarak başvuru olmuyormu ?

Bireysel baş vurursanız tüm bina işlerini yaptırırsınız, ve muhtemelen pahalıya patlar. örnek belediyeden sana ait belge vermezler tümü, vergi dairesi diyelimki size verdi temiz kağıdı, tapu masrafı var birde

418 Mesaj
15 Mayıs 2009; 0:23:19 

bu olay tam bir fiyasko kat mülkiyeti için 15bin tl istiyorlar yoksa cezası 1000 tl den başlayan bir fiyat ile faiz uygulanıyor .

insan düşünmeden edemiyor ''kardeşim siz bizden bu parayı isteyeceksiniz de, o zaman niye tapu verdiniz? neden elektrik su doğalgaz bağladınız? '' milleti zaten habire soyan bu kişiler ne zaman doyacak , merak konusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korkuluk13 -- 15 Mayıs 2009; 0:24:37 >

2935 Mesaj
15 Mayıs 2009; 0:37:13 

bunlara para kaptırırsam haramül-zıkkım olsun

3512 Mesaj
1 Haziran 2009; 14:22:14 

Yukarı. İşlemlere başlamış yada sonlandırmış arkadaşlardan bilgi ve deneyimlerini bekliyoruz.

4035 Mesaj
1 Haziran 2009; 14:34:00 

quote:

Tapu değişimi ne kadara mal olacak?

Tapuda yer alan 7 harfli 'irtifak' kelimesinin yerine 8 harfli 'mülkiyet' geliyor. Pek çok ev sahibinin haberder olmadığı bir kelimelik değişim pahalıya mal olacak

İskânı olan dairelere 300 lira masraf çıkarken diğer binalarda bu rakam daire başına 15 bin TL'ye ulaşıyor. Kaçak binalar ise kapsam dışında. Tapusunu değiştirmeyenleri 29 Kasım'da bin TL ceza bekliyor.

'Kat irtifaklı' tapuların 28 Kasım'a kadar 'kat mülkiyeti' şeklinde değiştirilme mecburiyeti ev sahipleri arasında sıkıntıya yol açtı. Yapı kullanım belgesi (iskân) olan gayrimenkul sahipleri kat mülkiyeti tapusunu ortalama 300 liralık masrafla kısa sürede alabiliyor. Asıl sıkıntıyı iskânı bulunmayan bina sahipleri yaşayacak. İskân müracaatında, binayı yapan müteahhidin vergi ve SSK borcunun olmadığına dair belgeden demir-çimento vizesi ile yapı denetim uygunluk belgesine kadar 20'ye yakın evrak isteniyor. Yıllar önce binayı yapan müteahhitle ilgili belgelerin ev sahiplerinden istenmesine anlam veremeyen uzmanlar, "Daha önce harç vererek aldığı tapuya vatandaş yeniden para ödemek zorunda bırakılıyor. Masraflar tapu başına 15 bin liraya kadar çıkabilir." uyarısında bulunuyor.

Masrafları göze alanlar için de teknik şartname iskân alınmasını imkânsız kılıyor. Türkiye'de binaların yüzde 70'inin iskânsız olduğu dikkate alındığında, milyonlarca kişinin tapusunu değiştiremeyeceği ve cezalı duruma düşeceği görülüyor. Ancak kaçak binalar için yasada herhangi bir müeyyide yok. Dolayısıyla, tapusu olanlar, ya bütün engelleri aşıp önemli bir masraf yapacak ya da bin TL para cezası ödeyecek. Fakat kaçak binada oturanlar hiçbir sıkıntıyla karşılaşmayacak.

Adalet Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın hazırladığı kanunun amacı, 'Yapılaşmadaki bazı boşlukları gidermek ve uygulamada ortaya çıkan problemleri çözmek' şeklinde açıklanıyor. Düzenlemeyle yeni yapıların çağın gereklerine uygun ve depreme karşı dayanıklı olması hedefleniyor.

Kanunun uygulayıcısı konumundaki tapu daireleri ve belediyelerdeki manzara ise daha düşündürücü. Tapusu ile resmî kurumlara müracaat edenler ya muhatap bulamıyor ya da memurların verdiği çelişkili bilgiler karşısında ne yapacağını şaşırıyor. 2008 yılında banka kredisi ile müteahhitten aldığı dairenin kat irtifakı tapusunu değiştirmek için Bahçelievler Tapu Dairesi'ne giden Göksel Ç.'nin yaşadıkları da sorunun karmaşıklığını teyit eder nitelikte. Ne Tapu Dairesi'nde ne de belediyede net cevaplar alamadığını belirten Göksel Ç. kanunun nasıl uygulanacağını, kimleri kapsayıp kimleri kapsamadığını memurların bile tam olarak bilmediğini söylüyor. Tapulu evinin aslında birçok eksiği bulunduğunu Tapu Müdürlüğü'nde öğrenen Göksel Ç., "Binanın iskan raporu olması gerekiyormuş. Madem bu bir eksiklik, o zaman devlet en başta evi alırken neden kat irtifakı tapusunu veriyor. Üstelik aynı ev için banka kredi de açıyor." diyor. Daha sonra da iskan raporu almak için Bahçelievler Belediyesi'ne giden Göksel Ç., İmar Müdürlüğü, Ruhsat Şubesi, Arşiv Müdürlüğü ve İş Bitirme Bürosu gibi birimler arasında adeta mekik dokudu. Sadece hangi evrakların gerektiğini öğrenmek için bile bir gününü yitiren Göksel Ç., "İskan raporu almak için binanın müteahhidinin 'vergi borcu yoktur' yazısından, inşaat projesine kadar pek çok evrak isteniyormuş. Bunların hepsini toplamak aylarca sürebilir. Yıllar önce binayı yapan müteahhidin vergi ya da sigorta borcu varsa bunun hesabı neden benden soruluyor?" diyor.

EGE'DE 7 MİLYON TAPUNUN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

Kanun yürürlüğe girdiğinde Türkiye genelinde imarlı arsa üzerine yapılan binaların yüzde 70'i kat mülkiyetine geçilmemişti. Tapu kadastro yetkililerinin verdiği bilgiye göre, yasa 1,5 yılı aşkın süredir yürürlükte olmasına rağmen tapuların ancak yüzde 10'u değişebildi. Tapu ve Kadastro 3. Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre sadece Ege Bölgesi'nde yaklaşık 7 milyon tapunun değişmesi gerekiyor.

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde bir apartmanın yöneticisi olan Ayhan Özsüphandağ, bir süre önce 32 daireli apartmanın tapularını değiştirdi. Özsüphandağ, değişiklik için önce belediyeye başvurdu. Belediyeden her bağımsız tapu için yapı kullanım izin belgesi aldı. Tapu sahiplerinin yaptığı DASK poliçeleriyle birlikte kadastro müdürlüğüne başvurdu. Kadastroda 420 lira döner sermaye harcı yatıran Özsüphandağ, teknik personelle birlikte randevu verildiği gün arsaya gitti. Birkaç gün sonra kadastro müdürlüğünden aldığı 'Cins Değişikliği Beyannamesi'ne DASK ve Yapı Kullanım İzin Belgesi'ni de ekleyerek bu defa tapu müdürlüğüne başvurdu. Burada da 250 lira döner sermaye harcı yatıran Özsüphandağ, 15 gün sonra yeni tapuları alabildi.

'BUNLARLA UĞRAŞACAĞIMA CEZAYI ÖDERİM'

Adem G. ise 10 yıl önce aldığı dairesinin tapusunu değiştirmek için belediyeye yaptığı başvuru sırasında kendisinden istenen belgeleri duyunca şaşırdığını söylüyor. Yapı kullanım izin belgesi olmayan Adem G.'ye belediye yetkilileri öncelikle iskân müracaatında bulunarak bu belgeyi alması gerektiğini belirttiler. İskan müracaatında binayı yapan müteahhidin vergi ve SSK borcunun olmadığına dair belgelerden demir-çimento vizesine, yapı denetim uygunluk belgesine kadar 20'ye yakın evrak toplaması gerektiğini duyunca vazgeçti. Adem G., "Bunlarla uğraşacağıma cezayı öderim daha iyi." diyor. Seyhan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seyhan, Türkiye genelinde Adem G.'nin durumunda 100 binlerce binanın bulunduğunu belirtiyor. Bu binaların kaçak olmadığını, imarlı yapılar olduğunu belirten Seyhan, "Elektriği, suyu bağlanan bu yerlerin sahipleri her yıl emlak vergisini de ödüyor. Sadece, zamanında ihmal edilerek yapı kullanım izin belgeleri alınmamış." bilgisini veriyor. Eski binalara yapı kullanım izin belgesi almanın adeta imkânsız olduğunu belirten Seyhan, 2004 yılından önce yapılan yapıların büyük bölümünün bu durumda olduğunu ifade ediyor. Seyhan, inşaatı yapan müteahhidin vergi ve SSK borcu varsa gerekli belgeler için masrafların tapu başına 15 bin liraya kadar çıkabileceğini kaydediyor. Bu masrafa hiç kimsenin katlanamayacağına dikkat çeken Seyhan, sıkıntının ancak genel bir imar affıyla çözülebileceğini dile getiriyor. Harita Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Akyol ise, söz konusu kanunun sadece ruhsatlı yapıları kapsadığını, kaçak yapılarla ilgili herhangi bir düzenleme bulunmadığını söyledi.

Hangi işlemler yapılacak?
TAPUSUNDA kat irtifakı yazan işyeri veya daire sahiplerinden yapı kullanım izin belgesi olanlar, döner sermaye harcını ödeyip bağlı bulundukları belediyelerden bir örneğini alarak DASK poliçesiyle başvurmaları gerekiyor.

YAPI kullanım izin belgesi olmayanlar ise öncelikle bu belgeyi çıkarmaları için belediyeye başvurmaları gerekiyor. Yapı kullanım izin belgesi için istenen evraklar ise şunlar:

BİNAYI yapan müteahhidin SSK ilişik kesme belgesi (SSK'dan)

MÜTEAHHİDİN vergi ilişik kesme belgesi (Vergi dairesinden)

KANAL vizesi (ilgili şehrin su ve kanalizasyon idaresinden)

TEMEL vizesi

ISI yalıtım vizesi

TOPRAK vizesi

DEMİR vize kartı

İSKÂN harçları

YAPI denetim uygunluk belgesi

ASANSÖR vizesi

BİNANIN cephe fotoğrafları (Fazla aranmıyor)

UYGUNLUK belgesi

TELEKOM uygunluk belgesi

SIĞINAK uygunluk belgesi (Kaymakamlık Sivil Savunma Müdürlüğü)

NUMARATAJ uygunluk belgesi (Belediye Fen İşleri'nden)

YANGIN güvenlik raporu (İlgili belediyenin itfaiye daire başkanlığından)

İzdiham var, 'bugün git yirmi gün sonra gel' deniyor
Tapuların büyük çoğunluğunun değişecek olması, tapu daireleri ve kadastro müdürlüklerinde yığılmalara yol açtı. Kadastro müdürlükleri, son günlerde artan başvurulara 20 gün ile bir ay sonraya kadar gün veriyor. Tapu değişimi için, binadakilerin hepsinin ortak başvurusu gerekiyor. Sahiplerden birinin katılmaması veya evrakların eksik olması durumunda değişiklik talebi kabul edilmiyor. Kat irtifakı sahiplerinden birinin veya bina yöneticisinin talebine rağmen tapu değişimi için gerekli evraklarını götürmeyenlere yazılı bildirimde bulunuluyor. Buna rağmen evrakları verilmeyen gayrimenkul belediye sınırları içindeyse belediye, dışındaysa mülkî amire şikâyet ediliyor. Şikâyet sonrasında bin lira idari para cezası veriliyor.

Sırf iskan belgesi olmadığı için masrafı 15 milyara çıkacak daireler var. Bunu böyle yapamazlar. Kimse vermez bu kadar para. Ya iskan affı çıkartacaklar ya da böyle gidecek. Müteaihtin yapmadıklarını bizim üstümüze yıkmaya çalışacaklar.

2001 FIAT BRAVO 1.6 SX

3512 Mesaj
5 Haziran 2009; 14:21:42 

1. mesaj güncellenmiştir.

1697 Mesaj
5 Haziran 2009; 14:34:28 

Bizim ev tek katlı bahçe içinde şimdi tapuya baktım şöyle yazıyor.

Vasfı: Arsa
Bide en baştai: "T.C Tapu Senedi"

Şimdi bizimdemi yaptırmamız lazım aynı şeyleri ne karışık şey bu

İSKENDERUN DZ.ÜS K. DENİZ ER EĞİTİM ALAY K. / İSKENDERUN / HATAY

691 Mesaj
5 Haziran 2009; 15:24:55 

Zamanında kendilerinin yapmadıkları şeyleri şimdi daire sahiplerine ödetmeye çalışıyolar.Madem kat irtifakı yok neden elektrik,su doğalgaz verdin?...Zamanın müteahitleri zaten banker gibi çalışmışlar...Tabii ki bizde de suç var zamanında araştırmadan almışız evi.Mesela biz yıllarca kirada oturduk sonunda ev alacak paramız oldu "kiracı" derdiyle ugraşmak yerine hemen daire almıştık...Yanlış mı yaptık?

_ __ ___ _____________SCANIA TOPLINE R620 V8 vi-KING OF THE ROAD_____________ ___ __ _

3512 Mesaj
7 Haziran 2009; 14:48:29 

1. msj tekrar güncellendi.

3512 Mesaj
12 Haziran 2009; 16:55:01 

1. msj güncellendi.

299 Mesaj
26 Mart 2010; 0:13:51 

Arkadaşlar belirtilen tarihler arasında kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş yapılmadığı zaman ne oluyor. Şimdi bizim koop. kat irtifakı olarak geçmiş tapuılara ve 10 yıldırda oturuluyor. koop. den çıkıldı site yönetimi kurulamadı 21 apartman var ve her biri kat irtifakı olarka geçiyor tapuları daha değiştirmedik değişmesi gerekiyormu yoksa ertelendimi

Ayrıca arkadaşlar burdaki apartmanların blok adlarıda tapuda farklı geçiyor gerçekde farklı şimdi
A1
A2
A3
A4
B1
B2
B3
C1
C2
.
.
.
C7
D1
D2
D3
D4 blok var bunlar tapuda
A1 yerine A
A2 yerine B
A3 yerine C
A4 yerine D
B1 yerine E
B2 yerine F
B3 ....
C1....
C2........
............
...............
...........
C7................
D1..............
D2..............
D3.................
D4 yerine P diye gidiyor
bundan dolayı bir sıkıntı yaşanırmı tapuda binaların üsütnde yer alan bina adı farklı tapudaki farklı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aLeMdAr32 -- 26 Mart 2010; 0:28:03 >

aLeMdAr32

56 Mesaj
26 Mart 2010; 15:27:29 

konu dışında bu konuya ihtiyaç vardı bilgilenme açısından

@ Baranel teşekkürler

823 Mesaj
6 Şubat 2013; 17:08:59 

ARKADAŞLAR TAPUYA BAŞVURUNDA (İSKAN BELGESİ VE KAT İRTİFAKI TAPUSU İLE) KAT MÜLKİYETİ TAPUSUNU KAÇ GÜNDE ALIRIZ?

43 Mesaj
18 Kasım 2013; 21:10:47 

quote:

Orijinalden alıntı: balci1987

ARKADAŞLAR TAPUYA BAŞVURUNDA (İSKAN BELGESİ VE KAT İRTİFAKI TAPUSU İLE) KAT MÜLKİYETİ TAPUSUNU KAÇ GÜNDE ALIRIZ?

BU SORUYA İLAVE OLARAK KAT İRTİFAK TAPUSU İLE İSKAN BELGESİ OLDUĞU HALDE BAŞVURMAZSAM CEZA ALIRMIYIM,EVİN EMLAK VERGİSİ ON KAT ARTIYORMUŞ DİYE DUYDUM

öyle kolay değildir beni unutmak hala sokaklarındadır ayak izim..
'''..arşil..''
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş için İstenen belgeler. izlenecek yol
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.658