Şimdi Ara

IDC: AMD ilk çeyrekte rakibi Intel'den pazar payı kaptı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sektörel araştırmalar yapan ve raporlarıyla sık sık haberlerimize de kaynak olan bağımsız araştırma kuruluş IDC, yılın geride bıraktığımı üç aylık ilk çeyrek dilimi için hazırladığı işlemci pazarı raporunu yayımladı. IDC'nin çalışmasına göre işlemci satışları bir önceki çeyreğe %10.9 oranında düşerek hayli ciddi bir kayıp yaşadı. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısına damga vuran Intel Atom işlemcilerinin düşüşten hayli ciddi etkilendiği ve satışlarının %33 oranında azaldığı belirtiliyor.

Pazar payı kaybetmiş olsa da ile işlemci dünyasının zirvesindeki yerini koruyan Intel'in ikinci çeyreğe, %4.6 kayıp yaşarak %77.3'lük pazar payı ile adım attığı bildirilmekte. Intel'e karşı AMD ise özellikle Phenom II işlemcilerin yüksek fiyat/başarım iddiası ve geriye doğru uyumluluk ekseninde pek çok Soket AM2+ anakartla çalışması gibi etken faktörle pazar payını %4.6 oranında arttırarak %22.3 seviyesine çıkartmayı başardığı belirtilirken bu çıkışte dizüstü bilgisayar pazarındaki tırmanışın da etkili olduğu belirtiliyor.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarında rakibi AMD'ye bir miktar pazar kaybeden Intel'in sunucu pazarında ise rakibinden pazar payı almayı başardığı belirtiliyor. Fakat özellikle sunucu pazarında, ikinci çeyrek sonuçları büyük önem taşıyacaj çünkü Intel'in Mart ayının son günleriyle birlikte pazara sunduğu Nehalem tabanlı Xeon 5500 işlemci ailesi, sunucu dünyası için oldukça ciddi bir performans sıçraması vaat ediyor. Bakalım Intel, Xeon 5500 serisiyle mevcut pozisyonunu geliştirmeyi başaracak mı bunu birlikte göreceğiz.

• PhenomI ler ile elde edilen başarıyı taşınabilir aygırlar ve HTPC ler e yönelik yeni ürünlerinin bir an önce piyasaya sürülmesiyle sektördeki oranlar daha dengeli bir hale gelecektir.
    Kriz ortamında %4,6 pazar artışı AMD için iyi bir tetikleme olabilir.
  • AMD güzel mobil işlemcileri çıkarsa daha da fazla pay alabilecektir....
  • amd su tekeli kırmak icin eimizdeki tek koz. umarım bir tane daha cıkar. nvidia ya da baska bir firma da eklense cok iyi olur.
  • bence intel tekel değil amd varken haa amd batarsa siz ozaman korkun işte ayrıca bu kırizde bişey olmadı ya daha olmaz heralde yoksa q6600 500$ alırdım
  • amd batarsa intel via'ya teknoloji transferi yapar sanal rakip olusturur merak etmeyin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: .45 ACP

amd batarsa intel via'ya teknoloji transferi yapar sanal rakip olusturur merak etmeyin.

ne yani aynı şey zamanında AMD içindemi oldu kim kime teknoloji trasfer etti
  • bu pazar payı hakkında da her gun bır haber cıkıyor hepsıde farklı farklı
  • quote:

Orjinalden alıntı: satoyama

quote:

amd batarsa intel via'ya teknoloji transferi yapar sanal rakip olusturur merak etmeyin.

AMD INTEL'e Tenoloji transfer etti...

• quote:

quote:

amd kotu durumdayken birden intel komut setleri kullanmaya basladi mesela...mmx ve 3dnow ile nereye kadar?bu bildigimiz gordugumuz aralarinda al ver cok intel de amd'den almistir ayri ama istese batirirdi isine gelmez intelin tek kalmaz yasaya gerek yok.cok satis yapmak istedigi icin, amd'ye celme taktigi icin tekel davasi aciliyor ama intel az satisla ayakta kalabilecek firma degil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 13 Mayıs 2009; 12:11:48 >

• bakalım bu kriz daha ne kadar sürecek..ama gelişeler iyi rekabet hat safhada.
  • Şu intel atom gibi dandik bir işlemci yok sattıya ben bu milleti anlamıyorum.intel millete işlemci diye kazık koysa kutunun içine millet gene alır
  • X86 davasının en büyük sebeplerinden birisi olabilir bu AMD'nin pazar artışı...

(Bakalım, bakalım, bakalım)
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

bakalım bu kriz daha ne kadar sürecek..ama gelişeler iyi rekabet hat safhada.

Bu adamın fun Club'i falan var mı yaa. En fanatik üyesi olmak istiyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fettah34

quote:

Orjinalden alıntı: max975

bakalım bu kriz daha ne kadar sürecek..ama gelişeler iyi rekabet hat safhada.

Bu adamın fun Club'i falan var mı yaa. En fanatik üyesi olmak istiyorum.

....

• quote:

quote:

ne yani aynı şey zamanında AMD içindemi oldu

amd satın alınamaz ve satılamaz IBM faktörü var
  • bu kıriz ortamında amd ve çalışanları için güzel bir moral olucaktır.birde şu mobil bilgisayarlar için daha ileri çözümler üretse daha da güzel olucak.gerçi şuan ki puma platformuda güzel ben kullamıyorum gayet memnunum ama daha da iyi olabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.