Şimdi Ara

Intel 6 çekirdekli masaüstü işlemcilerini 2010'da duyuracak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
2.499
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dungington kod adını taşıyan 6 çekirdekli Xeon işlemcilerini geçtiğimiz Eylül ayında duyurarak endüstrinin beğenisine sunan Intel, masaüstü sistemler için de 6 çekirdekli işlemciler üzerinde çalışıyor. Firmanın 32nm üretim teknolojisiyle Westmere jenerasyonu altında hazırlayacağı Gulftown kod adlı yeni işlemci serisinin gelecek yılın ikinci çeyreği ile birlikte pazara sunulacağı belirtiliyor. Core i7 işlemciler için hazırlanan LGA1366 formundaki anakartlarla çalışacağı belirtilen yüksek performans odaklı yeni işlemci, gelişmiş üretim teknolojisine rağmen çekirdek sayısındaki artışı paralel olarak TDP yani ısıl güç tasarımı açısından mevcut Core i7 işlemcilerile benzer çizgide olacak yani 130 Watt TDP ile gelecekler.

Yine mevcut Core i7 işlemci ailesi gibi DDR3 desteği sunan üç kanal entegre bellek kontrolcüsü ile donatılacağı belirtilen 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak Gulftown kod adlı 6 çekirdekli işlemcilerin, Core i7 jenerasyonundan farklı olarak daha yüksek DDR3 hızlarına destek vermesi bekleniyor. Haziran ayında lanse edilmesi beklenen ve 3.33GHz'de çalışan Core i7 975 Extreme Edition sonrasında Intel daha hızlı bir Core i7 hazırlar mı şimdilik cevap vermek zor zira bilindiği üzere firma zaten mevcut Core i7 işlemcileriyle performans liderliğini elinde tutuyor. Yeni bir model hazırlanmasa bile mevcut mimari ile pozisyonunu koruyacağı düşünülen Intel, 2010'da 6 çekirdekli modellerle masaüstü işlemci pazarına yeni bir soluk getirebilir.

• Masaüstünde 6 çekirdek şimdilik yalnızca en iyisini isteyenlere hitap ediyor. Yoksa 4 çekirdeği de sonuna kadar kullanan yazılımlar masaüstünde kayda değer bir yaygınlığa henüz ulaşabilmiş değil.
  • Evet kesinlikle katılıyorum yok değil var fakat yaygın değil.Ben bir oyuncu olarak hiç overcloksuz windows 7 ile beraber GTAIV açabildiğim full grafikte 920 ile 90'lara geldiğim oluyor.Fakat kaç tane GTA IV var :) bunuda hesaba katalım.
  • Bunlar gelsinki diger işlemcilerin fiyatları düşün beyler ya.
  • 2010 ortalarinda cikacagina gore ucuzlayip alinabilir hale gelmesi 2011 yilini bulacakdir.O zamana kadar sata 3 ve usb 3 lu x68 bordlarda cikmis olur sanirim.Tabi amd ne yapar bilinmez ama umarim amd de 6 cekirdekle 3 kanal ddr3 teknolojisine gecer bordlarda am3+ olur sanirim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yc#1

Masaüstünde 6 çekirdek şimdilik yalnızca en iyisini isteyenlere hitap ediyor. Yoksa 4 çekirdeği de sonuna kadar kullanan yazılımlar masaüstünde kayda değer bir yaygınlığa henüz ulaşabilmiş değil.

Selamlar!
    Ya arkadaşlar, hep yanlış yorumluyorsunuz! 1 programın tüm çekirdekleri kullanmasına gerek yok! Çok çekirdek aynı anda bir çok işlem yapmaya olanak sağlar. Bir taraftan render alırsın, bi taraftan MKV'yi AVI yaparsın, bi taraftan da DVD yazarsın, istersen bir de dosyaları RAR ile arşivlersin, ayrıca RAM yeterse tüm bunlar yapılırken bir de oyun atarsın yaaaa, şöyle bi CRYSIS filan, fena mı olur??? Yoksa, dur, bu işlem bitsin de sonra sana oyun gösterecem diyeceksin, hiç olmamış mı yoksa? Ben çok yaşadım, arkadaşım geldi, tam FEAR2 kurdum, ama render alınırken oyunu gösteremedim ki! 2 saat açamadı, şöyle 2-3 çekirdek fazla olsa hiç te fena olmazdı, render de daha çabuk biterdi.
    İşte bu yüzden bu haberlere seviniyorum!
    YAŞASIN ÇEKİRDEKLER!!!

• Intel gerçekten mantıklı hareket ediyor. Eğer AMD gibi 2010 da 12 çekirdeğe geçiyoruz deseydi ben bilgisayarımla olan 12 senelik birlikteliğimi bırakır, inzivaya çekilirdim xD
  • istanbul cikacak sanirim yakinda.2010'dan once masaustu versiyonu cikabilir.once amd cikaracak sonra intel taklit edip ha fazla yapmisim diye kirpacak amd'nin dumen suyunda gidiyor intel.ikisini de kiniyorum kardes kardes ilerliyorlar isirmiyorlar birbirlerini.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Eşref_37

Bunlar gelsinki diger işlemcilerin fiyatları düşün beyler ya.

Hiç sanmıyorum öyle birşey olacağını. Ama olursa güzel olur hani.. Tek avantajı bu olur bize.
  • Ya i7 işlemciler 6çekirdekli işlemciler değilmi ve masaüstünde kullanılmıyorlarmı?
  • 1 i7 ler doğal olarak 4 fiziksel çekirdeğe sahip birde sanal olarak her fiziksel çekirdek iki izlekten sorumlu windowsta 8 cekirdek gibi gözükür

2 6 çekirdekli olan i7 ailesi son kullanıcı masaüstü sistemler için değil xenon server sistemler için üretildi amd ninde buna yanıtı 6 çekirdekli istanbul kod adlı opteron ailesi
  • quote:

Orjinalden alıntı: yusuf1985

1 i7 ler doğal olarak 4 fiziksel çekirdeğe sahip birde sanal olarak her fiziksel çekirdek iki izlekten sorumlu windowsta 8 cekirdek gibi gözükür

2 6 çekirdekli olan i7 ailesi son kullanıcı masaüstü sistemler için değil xenon server sistemler için üretildi amd ninde buna yanıtı 6 çekirdekli istanbul kod adlı opteron ailesi

arkadaşımın dediği doğru i7 işlemcilerde Hyper-Threading war..Böyle birşeyi daha önce 2 çekirdekte sonra 4 çekirdekte denediklerini duydum 2 başarısız 4 başarılı oldu ve i7 çıktı sonuçta bu 6 çekirdeğe gelince xenon olduğu doğru ama masaüstüne uyarlarlar sonuçta mani mani mani xD

ayrıca inş çıkar şu işlemciler ucuzlar da bizde bi i7 alırız zaten 500 ytl civarı bişi daha ucuzlarsın ddr3 fln komple alcam şimdi halim yaman quadlara yatırım yapmak istemiorm o yüzden almıorm İntel duy sesimi şu müşterini sevindir amk hala p4 e oc yapmak zournda kalıorm...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dudewithafez -- 13 Mayıs 2009; 14:21:42 >

• 32 nm için %10 daha hızlı deniliyor, yani teorik olarak 6 çekirdekte %20lik nm'lik performans artışı olacak, güç tüketimi değerleri de de güzel fakat fiyatı yüksek olacaktır.
  • daha bir sene var desenize çıkmalarına.. erken bir haber... açıkcası ne zaman çıkacaklar diye de merak etmiyordum zaten... :)
  • benim bildiim işlemcilerin inceliği snıra dayandı transtitörün yapısına aykırı olur o silikonu daha azaltmak ama bilemem intelin işi....
  • beni övmeyin bana çekirdek verin kardeşim masa üstünde^% 100 hepsi çalışan :D:D
  • Yazılımsal destek yok ki masaüstünde sunuculardaki gibi....
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kazekage*

benim bildiim işlemcilerin inceliği snıra dayandı transtitörün yapısına aykırı olur o silikonu daha azaltmak ama bilemem intelin işi....

YA adamlar öyle projeler yapıyorlar ki emin ol 2020 nin bile planları tek tek yapılıyordur herkes işlemci inceliyor sanarken intel bir platform kurar isim verir yeni bir düşünce ile yeni bir teknoloji çıkarır aynı boyutta kim buna ne şekilde itiraz edebilir ki kelime topluma yapıştıgı anda iş biter
  • quote:

Orjinalden alıntı: arda1811

quote:

Orjinalden alıntı: Kazekage*

benim bildiim işlemcilerin inceliği snıra dayandı transtitörün yapısına aykırı olur o silikonu daha azaltmak ama bilemem intelin işi....

YA adamlar öyle projeler yapıyorlar ki emin ol 2020 nin bile planları tek tek yapılıyordur herkes işlemci inceliyor sanarken intel bir platform kurar isim verir yeni bir düşünce ile yeni bir teknoloji çıkarır aynı boyutta kim buna ne şekilde itiraz edebilir ki kelime topluma yapıştıgı anda iş biter

• @ Alx

Kesinlikle 4-6 çekirdekli işlemcilere karşı değilim. Lakin bu işlemcilerin hitap ettiği kullanıcı yüzdesi nispeten sınırlı. Daha yüksek çalışma frekansına sahip çift çekirdekli işlemcilerin günümüz yazılımlarında göstereceği başarım ve TDP'leri ile daha fazla kullanıcıya ulaşabileceğini düşünüyorum. 6 çekirdekli bir işlemciyi ilk çıktığında alıp ona uygun yazılımları beklemektense elzem olduğunda almak daha mantıklı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.