- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
(Mayıs/2009) ISPARTA - 40. PİYADE ALAYI {İç Güvenlik Eğt. ve Tatbikat Mrkz. Komt.}
85 Cevap105913 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

332 Mesaj
12 Mayıs 2009; 4:23:50 

[font="Times New Roman"]İÇ GÜVENLİK EĞİTİM VE TATBİKAT MERKEZ KOMUTANLIĞI
40. PİYADE EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI

Evet Mayıs ayında Piyade olarak ISPARTA 'ya gidecek olanlar... Zaman yaklaşıyor

Duyumlar yönünde biraz zorlu olacağını gösteriyor.

Ufaktan burada toplanmaya başlayalım (Tabi tecrübeli olanlarında yazılarına, anılarına açıktır forum)

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Mayıs 2009; 19:24:20 

havalar sıcak eğitim alanları tozlu olacaktır hatta kuma fırtınası çıkacaktır kendinizi en kötüsüne alıştırın daha kolay olur

332 Mesaj
12 Mayıs 2009; 23:07:22 

Mevsimsel durum üzerine konuşmadık hiç, özellikle yaz mevsimi gidecekler için duruma biraz açıklık getirebilirmisin süpürman.. Yani bu kuru sıcağı tahmin etmeye çalışıyorum ama, mayıs ayı ve haziranda damı sıcaklığı hissederiz.? Sabah erken saatleri nasıl bu mayıs ayı felan, yün içlik felan giyicek kadar sabah ayazı yada soğuğu oluyormu ?

Ve bu normal gün içerisindeki sıcaklık ve bahsettiğin kum fırtınası olayı da nedir? :(

Uzaklaştırılmış
13 Mayıs 2009; 17:26:19 

mayıs ayında dengesiz bi hava vardı sabah serin oğlen sıcak akşam tekrar serin oluyordu kuru havada rüzgar estiği zaman eğitim alanlarında kum fırtınası gibi oluyor bağzen küçük hortumlar bile oluşabiliyor. tozlu havalar hastalığıda taşıyabiliyor kendine iyi bakmalısın yemek ne kadar kötüde olasa yemelisin yoksa hasta olabilirsin ben 10 gün süleyman demirel hastanesinde yatmıştım zatüreden ama bu mevsimde olmaz diye düşünüyolum içlik giymezsen daha rahat edersin öğe saatlerinde hava gerçekten sıcak oluyor

332 Mesaj
13 Mayıs 2009; 22:47:11 

Mayıs ayı ve sonraki zaman sabah erken saatler ufak serinlik olucak o zaman.. Evet o zaman dediğin gibi o hafif serinlikten bile etkilenmemek için iyi beslenmek gerek, kesin gerek... Çantadan içliğide çıkarabiliriz. Sadece temizlik malzemesi.. Bunda da 75 günde haftada bir banyo hakkı varsa 10 kere girebilicez en fazla.. Küçük şampuan, sabun yeter... Birde kum fırnınası, toz toprak bol olur diyorsun mayıs ve sonrası...

E o zaman hergün sürün yat kalktan k.çımıza kadar toz dolacağından... Bol kirli kirli gezicez herhalde

Süpürman sen nasıl teslim olmuştun, Isparta otogarına varınca inzibatların yanınamı gitmek mantıklı yoksa, Alayı otogardan bir dolmuşla bulmak önünde inmek kolay mı ? Saat kaç gibi bu gece 3 lere kadar kalmamak için kayıt ve bazı işlemlerde teslim olmak mantıklı... Kimisi diyor 16:00 gibi iyidir nizamiye önü kalabalık olucağından arama ve geçiş daha kolay olur. Kimi diyor sabah erkenden teslim olmak iyidir. 40. Alay için bu durumda hangisi mantıklı

3 Mesaj
14 Mayıs 2009; 3:18:20 

slm arkadaşlar öncelikle hayırlı olsun her insana nasip olmaz 40.piyade alayında askerlik yapmak ben daha 2 gün önce geldim şuan dağıtım iznindeyim gideceğiniz alay çok büyük ve güzel bi yer komutanlar size olabildiğince iyi davranacaktır.orada sizleri 23 er kişilik kollara (timlere) ayıracaklar ve hep birlikte olacaksınız o 23 kişiyle usta birliğinde bile birlikte olacaksınız. Ispartaya indiğinizde erkenden teslim olmanız sizin için daha iyi olur çünkü işlemler falan bayağıca uzun sürüo ve oraya yaklaşık olarak 6 bin kişi teslim olacak ne kadar çabuk biterse kayıt işlemleriniz o kadar iyi olur sizin için .Eğitimleri diğer alaylara göre çok zor özellikle iç güvenlik eğitimi yaklaşık 20 kg çantalarla dağlara çıkacaksınız elinizde tüfeklerle özellikle son intikaliniz çok zor ve yorucu olacak 3 gün dağda kalacaksınız ilk gün gece yola çıkacaksınız 6 saat boyunca yürüyüp 24 km yol gittikten sonra çadır kurup dinleneceksiniz ama inanın çok zewkli gececek intikal bizim usta birliğimiz şırnak/silopi ye düştü ve orda eğitim alan timler %90 güney doğuya gidio haberiniz olsun benden size bi tavsiye anlatılan herşeyi can kulağıyla dinleyin verilen eğitimi en iyi şekilde alın ki güney doğuya gittiğinizde o şerefsiz teröristlere göz açtırmayın bol bol mermi sıkacaksınız atış alanında hedefi vurmaya çalışın çalışınki dağda o köpeklerin leşini yere serin hepinize kolay gelsin hayırlı teskereler

Uzaklaştırılmış
14 Mayıs 2009; 8:23:24 

banyo hakkı hafta1 kez toplu olarak ama sabah erkenden saat 5 gibi tam hatırlamıyorum kamyon devirenler için her gün var
öğren 1 gibi otobüsten indim gittim inzibata teslim oldum istersen çarşıdada inebilirsin 1 ay dışarı çıkamayacaksın biraz çevreyi tanırsın kayıt işleri o gün gelenlerinki bitene kadar devam ediyor. ama askeri malzeme satanlara kanma o lazım bu lazım diye herşeyi satmaya çalışırlar hazır varsa bi isimlik al sadece kantinde işe yaradığını görürsün

332 Mesaj
14 Mayıs 2009; 16:15:52 

quote:

Orjinalden alıntı: M89.1

slm arkadaşlar öncelikle hayırlı olsun her insana nasip olmaz 40.piyade alayında askerlik yapmak ben daha 2 gün önce geldim şuan dağıtım iznindeyim gideceğiniz alay çok büyük ve güzel bi yer komutanlar size olabildiğince iyi davranacaktır.orada sizleri 23 er kişilik kollara (timlere) ayıracaklar ve hep birlikte olacaksınız o 23 kişiyle usta birliğinde bile birlikte olacaksınız. Ispartaya indiğinizde erkenden teslim olmanız sizin için daha iyi olur çünkü işlemler falan bayağıca uzun sürüo ve oraya yaklaşık olarak 6 bin kişi teslim olacak ne kadar çabuk biterse kayıt işlemleriniz o kadar iyi olur sizin için .Eğitimleri diğer alaylara göre çok zor özellikle iç güvenlik eğitimi yaklaşık 20 kg çantalarla dağlara çıkacaksınız elinizde tüfeklerle özellikle son intikaliniz çok zor ve yorucu olacak 3 gün dağda kalacaksınız ilk gün gece yola çıkacaksınız 6 saat boyunca yürüyüp 24 km yol gittikten sonra çadır kurup dinleneceksiniz ama inanın çok zewkli gececek intikal bizim usta birliğimiz şırnak/silopi ye düştü ve orda eğitim alan timler %90 güney doğuya gidio haberiniz olsun benden size bi tavsiye anlatılan herşeyi can kulağıyla dinleyin verilen eğitimi en iyi şekilde alın ki güney doğuya gittiğinizde o şerefsiz teröristlere göz açtırmayın bol bol mermi sıkacaksınız atış alanında hedefi vurmaya çalışın çalışınki dağda o köpeklerin leşini yere serin hepinize kolay gelsin hayırlı teskereler

Öncelikle Geçmiş olsun sanada M89.1, inşallah sonrasında da Usta Birliğinde de hakkında hayırlısı olur.

Size en büyük tavsiyem orada size anlatılanları can kulağıyla dinleyin demişsin... Biz şimdiden buradan anlatılanlarla gitmeden dinleyeme başladık... Bu forumda ve diğer forumda da sağolsun cevap veren arkadaşlardan bayada birşeyler öğrendik..

Bu en son 3 gün süren tatbikat hakkında Davraz Dağına çıkıyoruz. Sizde çıktınız geldiniz.
Bu 3 günü anlatırmısın baştan sonra neler yaptınız. Yani ilk gün geceden yola çıkılıyor alaydan, Davraz dağına doğru kaç kişi çıkıyor. Yani atıyorum 5 dk arayla tim tim mi çıkılıyor tabur halindemi ? ve çıkınca GEceden sabaha kadarşı kamp yapılacak alana varılıyor herhalde.. Ve sonra bu 3 gün boyunca 1. gün, 2. gün şunları şunları ve 3. günde şunları şunları yaptık diyerek anlatırsan son tatbikat hakkında neler yapcağımızı öğrenmiş oluruz.

332 Mesaj
14 Mayıs 2009; 16:28:56 

quote:

Orjinalden alıntı: süpürman

banyo hakkı hafta1 kez toplu olarak ama sabah erkenden saat 5 gibi tam hatırlamıyorum kamyon devirenler için her gün var
öğren 1 gibi otobüsten indim gittim inzibata teslim oldum istersen çarşıdada inebilirsin 1 ay dışarı çıkamayacaksın biraz çevreyi tanırsın kayıt işleri o gün gelenlerinki bitene kadar devam ediyor. ama askeri malzeme satanlara kanma o lazım bu lazım diye herşeyi satmaya çalışırlar hazır varsa bi isimlik al sadece kantinde işe yaradığını görürsün

Süpürman, abi tam anlamadım aslında anladımda bu kamyon devirme muhabbetini, doğrumu anladım Yani bu geceden rüya görmüşüm kamyonu devirmişim bir gusül abdesti alıyım babında mı bu kamyon devirme durumu.. e o zaman yapmak istediğimde kamyonu devirmişim ben deyim bari..

Peki inzibatlara otogarda teslim olunca Alaya sizi götürmeleri için ne kadar beklediniz? Belli bir sayıya ulaşana kadar 3-4 saat bekletiyosa Alaya normal ulaşım aracıyla gitmekte karışık değilse kendin gitmekte daha iyi gibi... Benim derdim pek çarşıyı gezmek değil... Isparta da ne varki gezilecek çarşısında o teslim olma telaşındna gezdiğinden de birşey anlamassın Sadece hani yolculuk indin, Alaya teslim ve sonrasında sürecek uzun bir kayıt işlemleri derken hani yemeklerde kötü diyolar madem.. Şöyle Alaya gitmeden çarşıdan iyi bir yemek yiyip teslim olmak vakit kaybettirirmi düşüncesindeyim. Bir yandan da teslim olunca işlemler gece saatlerine kadar kalmadan bitiriyimki gece uykusu çekeyim düşüncesi var. Bu yüzden çarşıda yemek yiyip Alaya teslim olmak bana vakit kaybettirir mi? Bu yüzden otogarda İnzibatların yanına gitsem mi daha iyi olur.

Birde "...hazır varsa bi isimlik al sadece kantinde işe yaradığını görürsün..." demişsin, ne isimliği.. isimlik derken bu kamuflajın üstüne gögüs kısmına yapıştırdığın cırt cırtlı soyadının yazılı olduğu isimliktenmi bahsediyorsun ? çarşıda onu hemen yazıyorlar mı? Kantine nasıl işe yaradığını görürüm o kısmından kastettiğinide tam anlamadım Yani kısaca isimliği ve faydasasını tam anlamadım

Uzaklaştırılmış
14 Mayıs 2009; 18:19:27 

Banyo olayı her sabah 5 gibi var üşenmeszen her gün banyo yapabilirsin dediğim gibi abdest almak için düşünmüşler bağzen banyocu yamuk yapar ama genelde açık olur ve rahat banyo yaparsın takımla birlikde gidince max 20dk süre verirler ama sabah renha olduğundan rahatca banyo yapabilirsin
inzibata teslim olduğumda minibüsün dolmasını bekledik dolunca alaya götürdüler istersen çarşıdan otobüsler kalkıyor tam alayın önünde inersin
askeri malzeme satan dükkanlarda isimlik yazılıyor hazır olanlar var birde 20 dk da çıkarılan isimlikler var biraz yıpranmış isimlik bulursan kantinde kuyruk beklemezsin mesela falanca komutan şunu istedi dersin sıranın önünden alırsın(kadro askerlere de komutan diyoruz)kantinciye isimliği gösterirsin 2 saat kuyruk beklemeden alırsın

8 Mesaj
14 Mayıs 2009; 18:52:16 

Yarın sülüsleri alıorz hadi hayırlısı. 40. alaya cıkmamız iyi olmuş aslında yani ıspartaya doguya gitcegimiz icin maaşta alıcaz :)

332 Mesaj
14 Mayıs 2009; 19:14:45 

quote:

Banyo olayı her sabah 5 gibi var üşenmeszen her gün banyo yapabilirsin dediğim gibi abdest almak için düşünmüşler bağzen banyocu yamuk yapar ama genelde açık olur ve rahat banyo yaparsın takımla birlikde gidince max 20dk süre verirler ama sabah renha olduğundan rahatca banyo yapabilirsin
inzibata teslim olduğumda minibüsün dolmasını bekledik dolunca alaya götürdüler istersen çarşıdan otobüsler kalkıyor tam alayın önünde inersin
askeri malzeme satan dükkanlarda isimlik yazılıyor hazır olanlar var birde 20 dk da çıkarılan isimlikler var biraz yıpranmış isimlik bulursan kantinde kuyruk beklemezsin mesela falanca komutan şunu istedi dersin sıranın önünden alırsın(kadro askerlere de komutan diyoruz)kantinciye isimliği gösterirsin 2 saat kuyruk beklemeden alırsın

Hım inzibat olayı, minibüsün dolmasına göre bekliyorsun.. Kendin gidersende anladığım, otogardan çarşıya giden dolmuşlara biniyosun, çarşıdan da sorarak Alay önünden geçecek olan dolmuşlarla gidebiliyosun demek.. Otogarla çarşı arası dolmuşla ne kadar sürer birde Çarşıdan Alay dolmuşla ne kadar sürüyor.. Ona göre birde çarşıdan güzel bir yemek yiyip isimlik durumuna bakmak ne kadar zamanımı alıcak onu bilsem iyi olur.

Eğer buysa yakaya takılan isimlik... Benim bildiğim bunlarda sadece SOYİSİM yazar.. Öyleyse hazır olanı nasıl bolucam orada... Kantinden birşey alırken sürekli isimlik mi gösteriyoruz Biraz yıpranmış bulursan al demişsin sanırım bu beni eskilerden göstersin diye, ya yemesse kantindeki ben seni daha yeni görüyorum felan derse Eğer isimlikte sadece soyisim oluyorsa benimkinin hazırı yoktur kesin... Ha isimlikte isim yazıyorsa sadece o zaman bulunur herhalde .. Alayda isimlik vermiyorlarmı acemi askerlere, acemi birlik bitimindemi veriliyor orada o yüzdenmi faydası var... İsimliği hala tam çözemedim yani..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chiris -- 14 Mayıs 2009; 23:38:24 >

332 Mesaj
14 Mayıs 2009; 19:25:01 

quote:

Orjinalden alıntı: Dyqt

Yarın sülüsleri alıorz hadi hayırlısı. 40. alaya cıkmamız iyi olmuş aslında yani ıspartaya doguya gitcegimiz icin maaşta alıcaz :)

Evet yarın Silüsleri alıyoruz bakalım Valla görücez 40. Alaya çıkmak iyi miymiş kötü müymüş

Ha bi ayrıcalığı var, tam donanım, koca Alay falan filan ama... İşin diğer yönleri zorluklarıda var Doğuya gideceğin için alacağın maaş o kadar fazla değilki

Bir tek güzel avantajı, usta birliğe Tim halinde gönderilmen yabancılık çekmiyorsun 2. kez, birde öyle çok fazla dede, torun olayı yok.. Acemi birliktede biri gidiyo biri geliyo... Üst alt ilişkileri biraz daha esnek, daha hoş görü gösterirler o kadar... Oda zorlu koşullarda görev yapacağından :D Bir tek sorun tim ine yada mangana sakat adam, aksi adam, sakar adam, saf adam gelirse o zaman vay ki ne vay... Onun sakarlığını da çeker dururuz

Uzaklaştırılmış
14 Mayıs 2009; 19:27:05 

otogar neredeyse merkezde 15-20 yürürsen tam merkeze varırsın yürümem diyorsan otogarın önünden otobüsler geçer onlar merkeze gidiyor.Tam merkezde süleyman demirek heykeli var o yolun üzerinden geçer alaya giden otobüsler 10-15 dakikada da varır zaten
isimlik olayında soyisim yazar kendi soyisiminden bulamazsan başkada alsan olur nasıl fark etmez sadece kantinde kullanacan zaten mesela kadro asker sana diyecek git bana kantinden sigara al diye isimliğini verir sende beni falanca gönderdi dersin önden alırsın zaten kantinde hiç olmazsa 1000 tane asker sırada olur tanımasına gerek yok

332 Mesaj
14 Mayıs 2009; 19:45:08 

Tamam şimdi aydınlanmaya başladı durum... Orada kamuflajı aldığımızda bize kendi isimliklerimizi de vermiyorlar mı? Yani veriyorlarsa o zaman başka bir isimlik almak daha mantıklı, şöyle eskilerinden madem sadece kantinde kullanmak için al diyorsun... Peki soyisimi de tutturmak lazım inandırıcı olması iiçin kadrolu askerlerden birinin soyadından almak lazım yada çok kulağa aşina bir isimlik... Rengi herhalde yukarıda gösterdiğim resimde en alttaki değil üstten ilk ikisinden hangisi gibi oluyor 40. Alayın isimlikleri..

Kantin sırasında 1000 asker mi oluyor sırada yuhhhhh o zaman çarşı üzerinden gitmek lazım Alay a, e kapı aramasında bulurlarsa ne yapcaz peki Şimdi bunu forumda konuşuyoruzda oraya gidince isimlik satan bir dükkana girince bir bakıyomuşum 40-50 kişi isimlik almaya çalışıyor Alaya girince kantine gittiğimde bir bakıyormuşum 60-70 kişi isimlikle birşeyler almaya çalışıyor E kantinde sahte isimlikle başkası adına alıyormuş gibi yapıp sırayı kaynatmaya çalıştığın farkedilirsede 40. Alay bu azına s.çarlar adamın

Uzaklaştırılmış
14 Mayıs 2009; 20:12:11 

40. alay piyade olduğu için yeşil olandan şimdi ilk gittiğinde size isimlik künye vermeyecekler künyeyi son zamanlar isimliğide acemilik bitince kendin yaptıracan onun isimlik sadece kadrolarda olur
valla bizim zamanımızda bunu yapan pek yoktu ama şimdi millet uyandıysa kantinci yemeyebilir ama denemekte fayda var 2 bisküvi için 1 saat kuyruk beklemekten iyidir

4 Mesaj
14 Mayıs 2009; 20:26:02 

off yaa şu silüsleri bi alsakta elimize herşey bi netleşse. ne kadar çok sabırsızlanıyorum dimi oradaki eğitim için

332 Mesaj
14 Mayıs 2009; 23:04:17 

Isparta daki Komandolarla aynı eğitimi görüyorsa Piyadeler de o zaman size yaşayacaklarımızın videosunuda paylaşayım dedim;

http://www.youtube.com/...k8VYRQs&feature=related

Tecrübeli arkadaşlarda onay versin bakalım doğrumudur ? Bu mudur? Üç aşağı beş yukarı komandolarla aynıysa...

Forumun videosuda benden olsun..

Yemin töreni de bu şekilde 40. Piyadenin;
http://www.ispartacicek.net/video_10.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chiris -- 14 Mayıs 2009; 23:37:23 >

3 Mesaj
15 Mayıs 2009; 2:37:05 

son 3 günlük intikal hakkında bilgi istemişsin arkadaşım hemen bilgilendireyim seni ilk gece alaydan çıkarken kol kol çıkacaksınız ve her kol birerli avcı düzeninde (arka arkaya yürüyüş düzeninde) ilerleyecek şekilde dizilecek ve alaydan çıkacaksınız ve bu avcı düzeni intikal edeceğiniz yere kadar deişmicek yani önündeki adamı geride bırakıp gitmiceksin ilk gece çok yorucu ve zor olacak çıkacanız dağlar oldukca zorlıcak sizi 24 kmlik yol bitipte kamp kurcanız yere geldiğinizde ilk işiniz çadır kurmak olacak çadır kurulduktan sonra 3-4 saat dinlenip çadırları tekrardan toplayıp yola çıkcaksınız geri en zor kısmı bitti zaten bundan sonra alaya doğru gitmeye başlıcaksınız tabi dağlarda ilerlerken arama tarama yapcaksınız ilk günün sonunda yeni bi kamp yeri seçilcek orada geceleyeceksiniz yine çadır kurulcak bi çadırda 4 kişi olcak ancak 2 kişi 2 saat nöbet tutacak 2 kişi uyuyacak ve bu sıra sabaha kadar dewam edecek tabi gece size taciz atışı falan yapılcak nöbette uyuyup naapmayın başka takımlardan sizin takıma sızma yapılcak ve bu sızmanın amacı sizin silahınızı botunuzu veya çantanızı çalmak olacak neyinizi çaldırırsanız çaldırın ama silahı çaldırmayın çok büyük cezası varmış ( bizde çaldıran olmadığı için ceza ne bilmiorum ancak komutanlar cezasının büyük olduğunu söölüodu) çalınan silah tugay komutanına götürülüo çalan ödül çaldıran ceza alıo uyanık olun yani neyse işte sabah olduğunda yine çadırlar toplanıp yola çıkılıo alaya dahada yaklaşmaya başlıosunuz ve dağdan baktığınızda alay görünüo 2. günde ilk günün aynısı arama tarama yapıosunuz mağra araması yapıosunuz pusu kuruosunuz veya pusuya düşüosunuz 3. gün öğlene doğru alaya dönmek için hareket ediosunuz ve saat 2-3 gibi alaydan içeriye giriosunuz alaya girince çantaları depolara bırakıp koğuşa gidiosunuz ve sizi banyoya götürüolar banyodan sonra akşam yemeğine kadar yatmak serbest zaten bu son intikali bitirdikten sonra eğitimde bitio ve 1 hafta sonra dağıtımlar başlıo ( bide şunu ekleyim işte bu son intikalde sizlere manewra mermisi vercekler parolayı sorduğunuzda cevap alamaz yada yanlış parola sööleyen olursa eteş etmek serbest ama mermide çekirdek olmadığı için zararı yok sadece ses çıkartıo manewra mermisi hadi size şimdiden kolay gelsin fazla uzatmayım 75 günde arkadaşlarınıza anlatacağınız pek çok anınız olacak ben bi anlatmaya başlasam buraya sığmaz

332 Mesaj
15 Mayıs 2009; 11:01:27 

@ M89.1

3 Günlük son intikal hakkında, kabaca 3 günün özetini yaptığın için teşekkürler, mutlaka ki faydası olucak... Durumlara daha bir bilerek, bilinçli gitmek iyidir. Silah çaldırma cezası, kolların birbirine sızmaya çalışması, çalanın ödül, çaldranın ceza alması durumunu öğrenmek şimdiden iyi oldu..

Anıların varsa anlat tabi, hem içinden belki faydalanacağımız ayrıntı bile çıkabilir. Zaten forum MAYIS ayı gidecek olanlar için açıldı. Dönen bir önceki tertiplerinde sıcak sıcak bilgilerinide aktaracağı bi yer... En kötü anın ve en güzel anın ne oldu bu 75 günde Alayda, Davraz daki son 3 günlük intikalde, yatakanede... ? Senin paylaşımlarıda zevkle okurum, sıkılmam...

332 Mesaj
15 Mayıs 2009; 11:09:10 

Bu arada ilk Mayıs/2009 Ayı ilk Silüs Haberi de benden olsun;

SINIFI : K.K.K / PİYADE
ÖZELLİK : (P-001) P. MNG. K. ÇVŞ. (Piyade Manga Komutanı Çavuş)
Katılacağı TARİH : 30 MAYIS 2009

EK: Önceki Silüslerde "Tabur" ile Kaçıncı "Bölük" olduğuda yazıyordu herhalde.... Benimkinde yazmıyor, herhalde orada yine değiştiğinden artık yazmıyorlar galiba.. "SEVK EĞT. MERK." kısmında görünmüyor. "İÇ GÜV. EĞT. VE TATB. MRK. 40 INCI P.EĞT. A.K. LIĞI - ISPARTA" yazıyor sadece..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chiris -- 15 Mayıs 2009; 11:23:12 >

8 Mesaj
15 Mayıs 2009; 11:39:52 

Bende gidip alayım şimdi sülüsümü aaa Sen simdi 30 undamı teslım olcan ? Katılacagı tarih 30 dior herkezınmı sülüs bozuk bnada kadın 29 demişti ama sımdı gidip alam sülüsü bari...

332 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:01:47 

Değişebiliyor o tarih herkezde birkaç gün bile farkedebilir. Nedeni şöyle düşünürsen mantıklı olarak, herkezin teslim tarihi 30 olsa 10.000 kişilik alay bunun hiç yoksa 6.000 tanesi bu Mayıs/2009 da gidecek acemi Piyade olanlarsa mesela normaldir... Yani hepsi 30 unda teslim olsa bir anda yığılma olur. Bunu günlere bölerek farklı günler gözükmesi bu yüzden olabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chiris -- 15 Mayıs 2009; 12:04:58 >

8 Mesaj
15 Mayıs 2009; 12:31:25 

Ben saçlarımı falan ıspartaya indigim zaman bi berber bulup kestircem nede olsa irzibatlar anlamaz asker oldugumu sonradan teslım olurm :D

3 Mesaj
15 Mayıs 2009; 13:59:56 

quote:

Orjinalden alıntı: Chiris

@ M89.1

3 Günlük son intikal hakkında, kabaca 3 günün özetini yaptığın için teşekkürler, mutlaka ki faydası olucak... Durumlara daha bir bilerek, bilinçli gitmek iyidir. Silah çaldırma cezası, kolların birbirine sızmaya çalışması, çalanın ödül, çaldranın ceza alması durumunu öğrenmek şimdiden iyi oldu..

Anıların varsa anlat tabi, hem içinden belki faydalanacağımız ayrıntı bile çıkabilir. Zaten forum MAYIS ayı gidecek olanlar için açıldı. Dönen bir önceki tertiplerinde sıcak sıcak bilgilerinide aktaracağı bi yer... En kötü anın ve en güzel anın ne oldu bu 75 günde Alayda, Davraz daki son 3 günlük intikalde, yatakanede... ? Senin paylaşımlarıda zevkle okurum, sıkılmam...

Chiris

3 günlük intikalden bi anımı anlatayım sana
intikalin 2. günü dağlarda arama tarama yaptıktan sonra komutanımız bize mağara araması yapcamızı sööledi ve arama yapacağımız yere götürdü bizi mağaraya uzaklığımız 100 mt falandı manewra yaparak oraya doğru ilerleme yaptık tim halinde mağaraya 25 mt kala dağlardan ateş açıldı üstümüze herkes ne oluo die şaşırdı tabi bende biz sadece mağara araması yapcaz die hazırlanmıştık oysa dier kollar bize pusu kurmuş orada hemen bizde karşılık verdik dier elemanlara manevra mermileriyle bi yandan onlarda otomatik tüfeklerle ateş ediolar bi yandanda torpil atıolar kafamıza pat küt die patlamalar oluo her yerde ortalık çok şenlikliydi en sonunda bizim bi arkadaşa mağaradan torpil atıldı bizim arkadaş torpil patlamadan alıp mağaraya geri attı torpili mağaradaki teröristin yanında patladı torpil komutanlar falanda gördü bu olayı gülmekten koptular ve tmm operasyon bitti dediler gitceniz yer aynı zamanda tatbikat merkezi olduğu için tatbikatlar falan çok zewkli olacak her eğitimi sewerek yapacaksınız sivil hayat sıkıcı keşke 40. piyade alayına geri gitsem alışmıştım oraya sülüsünde p.manga komutanı çavuş yazıosa sen orada büyük ihtimalle unsur komutanı olursun yani her timde 3 tane unsur komutanı var ve unsur komutanının arkasında 7-8 kişi oluo sen onlardan sorumlu olcaksın g.douda başınızda komutan olmadığında. Bide atış poligonunda gerçek el bombası atacaksın bize gerçek el bombası attırmamışlardı kıskandım seni şimdi ama bide şu ihtimal var bende manga komutanı çavuş olarak gitmiştim yani sülüsümde öle yazıodu beni orda makinalı tüfek nişancısı yaptılar yani başka bi görev alırsan şaşırma

332 Mesaj
15 Mayıs 2009; 17:59:47 

M89.1

Hah işte bak dediğim olay buydu, o mağara olayında tabi sen söyleyince doğuya hazırlık, başka bir kolların bu silahı, botu çalmaya çalışması durumundan sonra bu mağara olayında da ani baskın olayını öğrenmiş oldum. Kulağıma küpe olarak taktım bu durumuda Torpil bide haa, iyimiş İyi bari alıp geri mağaraya atan arkadaşın elinde patlamamış... Askerlik anısı anlatmak keyiflidir, dinlemekte keyif veriyor hele birde gideceğin birlikle ilgili olunca daha iyi... Başka aklınıza gelen olay varsa yaz, şınav mekik çekiyomuydunuz

Bu el bombası olayında peki neden manga komutanlarına attırıyolar sadece... İyiymiş tabi gerçeğini atmak ama sizin niye atmadığınızı merak ettim hani, değerli olduğundan felan mı? Manga komutanları hakkında bilgin ne kadar yani aldıkları 2 haftalk eğitimde o zaman bu tür şeyleri ilk onlara öğretiyorlar mangalarını daha iyi yönlendirsinler ve manga nasıl komuta edilir üzerine mi eğitim alıyolar. Değişebilme olasılığı olduğunu okudum önceki forumlardan, nedeni ya fazla olursa bir kolda manga komutanı yada tecrübe ve insanlarla diyalog konuşmadaki ikna edicilik, hakimiyete göre değişiyor sanırım.. Bu değişme durumu ne zaman belli oluyor, ilk gittiğinde bir süre kimse birşey değildir sanırım eğitimlerin başlamasına az süre kalamı kesin netlik kazanıyor. Askerin ordaki durum hal ve hareketlerine göremi mesela 3. haftadan sonra felan gibi komutanların seni gözlemlediklerine göremi değişiyor bu durum..

10 Mesaj
16 Mayıs 2009; 0:44:08 

aynen bende direk ısparta bakalım neler yaşayacağız...

5 Mesaj
17 Mayıs 2009; 4:06:05 

Selam arkadaslar benimde ısparta 40 piyade alayı iç guv. ve tatbikat 4.bölük.ismim ahmet.Allah hepimize kolaylık versin okudum yazılanları baya zor ama herkes nasıl yapiyorsa bizde paşa paşa yapacagiz.bir sorum olacak silüsü alınca kac gun yol verirler ayın kacında teslim oluruz biz

Isparta 40.piyade alayı

332 Mesaj
17 Mayıs 2009; 15:42:21 

Sanıyorumki aldığın ilin askerlik şubesine göre, silüs üzerindeki gün sayısı değişebilir. Bende "1 Gün yazıyor" ama ISPARTA için en doğu illerden gelen varsa belki 2 gün yazanlarda olabilir. ama sanıyorum geneldende 1 gün... Teslim günü ise değişiyor herkezde farklı olabilir mesela bir arkadaşta 29 mayıs mış, bende de 30 mayıs yazıyor. 1 gün yukarı, 3 gün aşağı şeklinde düşün...

Acaba bundan önceki devre usta birliklerinemi teslim oldular ki Başka bizler gitmeden 40. Alay ANILARINI veya bilgilerini paylaşmak isteyen olur belki diye bende gidene kadar her gün bakıyorumbu forumlara..

5 Mesaj
17 Mayıs 2009; 16:37:28 

bugun meslek yuksek okuldan arkadasım geldi tunceliden askerligi bitirmiş.acemiligi ısparta egirdire cıkmıstı oradan revize olmus ısparta merkez 40.piyade alayına gitmiş cok zor diyor valla

Isparta 40.piyade alayı

5 Mesaj
17 Mayıs 2009; 16:40:34 

arkadaslar hotmaillerimizi ekleyelim birbirimizin kilic.14 benımkisi ekleyin konusalım tanısalım

Isparta 40.piyade alayı

2 Mesaj
18 Mayıs 2009; 20:12:17 

arkadaşlar ıspartaya düştüm ama 40.piyade alayı yazmıyor 40.piyade alayından başka bir alay varmıı orda?

3920 Mesaj
18 Mayıs 2009; 20:16:09 

ulen ne ballısınız he piyade ne demek ya biz havacıyız

332 Mesaj
19 Mayıs 2009; 3:21:27 

quote:

Orjinalden alıntı: stilex21

arkadaşlar ıspartaya düştüm ama 40.piyade alayı yazmıyor 40.piyade alayından başka bir alay varmıı orda?

Silüste yazanı tam olarak yazarsan anlarız..

332 Mesaj
19 Mayıs 2009; 3:29:50 

quote:

Orjinalden alıntı: SiNaN33

ulen ne ballısınız he piyade ne demek ya biz havacıyız

Bunu demen zaten, Piyade nedir diye sormandan belli

Piyadenin tanımını yaptıktan sonra, alınan eğitim ve görev noktaları hakkında forumu bi iyice oku bak bakalım tekrar "ballı" mı diycen, "tuzlu" mu

Piyade nedir, ne demektir ve ne yapar ?
Kara ordusundaki temel muharip sınıftır. Muharebede en önde bulunan, gerektiğinde düşmanla göğüs göğüse muharebe edecek olan askerlerden oluşur. Piyadeler, timden tabura kadar müstakil kuruluş içinde görev yaparlar. TSK'da piyade sınıfı yakalarındaki yeşil zemin üzerine çapraz tüfekten ayırt edilebilir. Piyadenin temel silahı piyade tüfeğidir. Piyadenin muharebede vazifesi: Ateş ve manevra ile düşmana yaklaşmak,onu esir almak,imha etmek veya ateş, yakın muharebe ve karşı darbe ile düşmanın taarruzunu durdurmak ve püskürtmektir.Bir bölgenin tam olarak ele geçirilebilmesi ve kontrol altına alınabilmesi, ancak Piyade birliklerinin mevcudiyeti ile mümkündür.

2 Mesaj
19 Mayıs 2009; 17:18:32 

evet tertipler gün geldi çattı :)

ısparta da acemilik yapan bir sürü insanla muhabbettim oldu,bana dedikleri herkese nasip olmaz orda askerlik yapmak,bunun değerini bil:)

geçen gün askerlik şubesinin önünde bi tertiple muhabbet ediyom nereye düştüğünü sordum bilecik söğüt dedi ve boynunu eğdi ben de ıspartaya

düştüm dedim bi anda kafasını kaldırdı ve gülmeye başladı:) bu ne anlama geliyor ben henüz silüs almadım ama 2.tabur 2 .bölükte

olacağım sıhhiye ci olmuşum ama oraya gidince değişiyormuş neyse tertipler kendinize iyi bakın

hepinize kazasız belasız bir 15 ay dilerim.

ayrıca ŞEHİTLERİMİZE rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum

2 Mesaj
19 Mayıs 2009; 17:22:57 

quote:

Orjinalden alıntı: stilex21

40.piyade alayının hemen yan tarafında komando okulu var orası olmasın ama ayrıca ısparta merkezde il jandarma var onun haricinde burdur ulaştırma ve eğirdir dağ komando başka yok

5 Mesaj
19 Mayıs 2009; 19:51:35 

2.tabur 4.bölük yok mu arkadaslar

Isparta 40.piyade alayı

Uzaklaştırılmış
19 Mayıs 2009; 20:47:20 

quote:

Orjinalden alıntı: Bolu-gerede

2.tabur 4.bölük yok mu arkadaslar

benim eski bölüğüm 1. takım 2. koldaydim eğer tayin olmamışsa koray uzmana mehmet uzmana deniz astsubaya selam söyle

2 Mesaj
19 Mayıs 2009; 22:19:08 

quote:

Orjinalden alıntı: GARTİ

40.piyade alayının hemen yan tarafında komando okulu var orası olmasın ama ayrıca ısparta merkezde il jandarma var onun haricinde burdur ulaştırma ve eğirdir dağ komando başka yok

bende sıhhıye olarak geliyomm....

5 Mesaj
20 Mayıs 2009; 0:31:51 

quote:

benim eski bölüğüm 1. takım 2. koldaydim eğer tayin olmamışsa koray uzmana mehmet uzmana deniz astsubaya selam söyle

peki nasıl bu bölük ?

Isparta 40.piyade alayı

4 Mesaj
21 Mayıs 2009; 16:12:13 

Arkadaşlar bnde Silüsü aldım 40. piyade eğitim ve tatbikat merkz p.mng.k.çvş 29 unda teslim oluyorum Hepimize Hayırlı uğurlu olsun :) Bence Çok Güzel bir Acemilik Geçiricez

Her Türk Asker Doğar!!!!

Uzaklaştırılmış
21 Mayıs 2009; 21:31:04 

quote:

Orjinalden alıntı: Bolu-gerede

peki nasıl bu bölük ?

eğitim alanı en iyi yerdedir yemekhaneye kantine revire yakındır ama atış alanına en uzak olandır (değişmediyse)bizim zamanımızda şimdiki 3.taburun binasında yatardık ama şimdi barakalara taşınmışlar komutanlar büyük bir ihtimalle değişmiştir ama çok iyi ve tecrübelilerdi. Birde alay binasına komşusunuz yanı her an karşınıza tabur komutanı veya alay komutanı çıkabilir. kendi küçük kantininiz var her bölükde olduğu gibi günlük simit kola çay bulabilirsin duvar dibindeki eğitim mevzilerini biz yapmıştık hatane yapılacak diyolardı yapılmadıysa çok eğitim yaparsınız

4 Mesaj
22 Mayıs 2009; 3:53:52 

abicim anlamadım bu ne yaa ıspartaya giden herkes aynı yeremi düşer:)

piyade manga komutanı çavuş

27 mayıs teslim

burada yazanlara baktımda hepsinden önce ben gidiyorum. bu da artık bi avantaj olsa gerek...

4 Mesaj
22 Mayıs 2009; 4:01:01 

ARKADAŞLAR EKLEYİN. GİTMEDEN TANIŞALIM BELKİ AYNI TABURA DÜŞERİZ

shatzi88@hotmail.com

332 Mesaj
23 Mayıs 2009; 22:01:38 

quote:

Orjinalden alıntı: shatzi

abicim anlamadım bu ne yaa ıspartaya giden herkes aynı yeremi düşer:)

piyade manga komutanı çavuş

27 mayıs teslim

burada yazanlara baktımda hepsinden önce ben gidiyorum. bu da artık bi avantaj olsa gerek...

Ne avantajı olabilir ki Ben de 30 Mayıs yazıyor teslim tarihi.. Sadece sen bize göre, biz 3 gün daha ev yatağının keyfini sürerken sen biraz daha erken alışmış olucaksın o kadar.. Acemilik bitiminde de sanıyorumki dağıtımlarda bu sefer biz sana göre 3 gün geç çıkarız.. Olay olsa olsa bundan ibaret olur.. Onun dışında bir avantajı olmaz

Ha heycanını yenmiş olur biz geldiğimizde komutan ayağı yada rütbeli ayağı çekip gelenleri keklemeye çalışırsın o ayrı Omuz ve kol rütbelerine dikkat ederlerse son gidenler onuda yemez kimse... Ama tabi yiyende çokmuş

1 Mesaj
28 Mayıs 2009; 10:25:59 

slm arkadaşlar benim nişanlım da dün teslim oldu. bu sabah aradı beni 3.tabur 1.bölük 3. takım daymış. 10-15 gündür bu forumu inceliyorum ama buranın nasıl biyer olduğunu bulamadım. yardım edermisiniz. 3 tabur nasıl biyerdir acaba?? şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ıspartaaaa -- 28 Mayıs 2009; 10:27:46 >

Uzaklaştırılmış
28 Mayıs 2009; 20:33:11 

3. tabur refize askerlerin olduğu tabur olması lazım önceden 2 piyade taburu birde silah taburu vardı silah taburu erzincana taşındı yerinede 3. taburu kurdular. Genelde hasta veya görevini tamyapamayacak askerleri 3. tabura kaydırıyorlarmış ve eğitimleri daha hafif geçiyormuş

1 Mesaj
9 Haziran 2009; 11:13:57 

arkadaşlar merhaba benim ısparta 40. piyade alayında 89/2 tertip kardeşim askerliğini yapıyor. ve bu forumdan anladığım kadarıyla bizim içimizi ne kadar ferahlatmaya çalışsada eğitimler zormuş ve % 90 güneydoğu diyorlar. hayırlısı diyelim vatanın her karışı vatan toprağı nede olsa. bir konuda bilgisi olanlardan yardım rica edeceğim. yemin törenleri haziran 26 inşallah. yanına gitmeyi ve evci izni almayı düşünüyoruz. bir yakınımızın yanında kalacağız. bu mümkün mü ve ne gibi belge ve isteklerle karşılaşırız yardımcı olursanız sevinirim.

332 Mesaj
28 Haziran 2009; 11:55:25 

89/2 ---- 2.TABUR 3.BÖLÜK 3.TAKIM SIHHIYE ÇVŞ. Herkese selamlar...

7 Mesaj
6 Kasım 2009; 0:09:00 

slm arkadaşlar ben ısparta 40 alayda (Demir Alay)'da acemiliğimi yaptım geleli 4 gün oldu acemilik çok zordu allah 89/4 tertibe yardım etsin ben 2. tabur 4. bölükteydim mayın dedektör oparötör çavuşu biz yemin törenine kadar gayet güzel karşılandık fazla ezilmedik ama yemin töreninden sonra asıl askerlik başladı benden bir tavsiye kesinlikle kaçmayın orda komtanlarınızı hep dinleyin onlar sizin ileriki askerlik süresince yaşamanız için gerekli olan eğitimi veriyorlar burada herkes 23 kişilik tim şeklinde dağıtıma gidiyor çok güzel dostluklar arkadaşlıklar kurdum ben en baştada paylaşmayı öğrendim hele intikallerde hiç korkmayın 3 günlük intikal çok eğlenceliydi benim için uykusuz kaldım üşüdüm yoruldum ama o anı yaşamak çok güzeldi kesinlikle kaçmayın derim ben orada askerliğin en güzelini yapıyorsunuz en mertçesini yapıyorsunuz emin olun orda acemiliği bitirip usta birliğine vardığınızda diyeceksinizki biz acemiliği çok iyi yapmışız diceksiniz bizim oraya 22 günlük acemilik yapmış kadrolar geldi inanın ne silah tutmasını nede selam vermesini biliyorlardı en basitinden ama siz demir alayda en iyi şekilde eğitiminizi alıyorsunuz benim söyliyeceklerim anlatacaklarım çok ama buraya yetmez yazmaya kalksam inanın çok güzeldi benim için 76 günlük acemi birliği ben burda en başta komtanlarıma sonrada takım arkadaşlarıma çok çok teşekkürlerimi sunuyorum allah hepsinden razı olsun bize gece gündüz bu eğitimi verdikleri için

ISPARTA 40. PİYADE EĞİTİM ALAYI 2.TABUR 4. BÖLÜK 2. TAKIM 139. KOL 4. ADAM (İSMİM ÖNEMLİ DEĞİL) MERSİN MAYIN DEDEKTÖR OPERATÖR ÇAVUŞU
kesinlikle hiç korkmayın benden bir üst devre nasihatıdır 89/4 ler ve sonrası

62 Mesaj
20 Kasım 2009; 14:48:19 

allah yardımcınız olsun arkadaşlar.. oranın egitimleri çok ağır... gideceginiz yer 10 kişiden 9 u doğuya... ısparta ve hatay doğuya calışır... komando tugayı benım dediğim ama.. piyadeler nereye verir bilemem...Aynı mantalite olabilir

ORMANDA HER NE KADAR KUSLARIN SESİ COK CIKSADA KRAL HERZAMAN ASLANDIR....

ASLAN CİMBOMLU

257 Mesaj
20 Kasım 2009; 23:20:39 

İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikât Merkezi 40 Piyade Eğitim Alayı 2 Piyade Eğitim Taburu 2 Bölük Isparta - Merkez

89/4 Gidiyoruz bayramdan sonra:))..

vatan borcu kötü olsada yapcaz iyi olsada yapcaz..

Herkese hayırlı olsun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi webmaster258 -- 20 Kasım 2009; 23:21:39 >

-Intel Core i3 550 3.20 Ghz 4 Mb Cache LGA1156 İşlemci
-Gigabyte GA-H55-UD3H Intel H55 Express Core i3-i5-i7 2200+ DDR3 Soket LGA1156 Anakart
-Zotac Nvidia GTX460 SYNERGY 768MB 192Bit GDDR5
-Kingston 4GB (2x2Gb) 1600MHz DDR3 Hyperx Ram
-Thermaltake Litepower 600W ATX 2.3 APFC 12cm Fanlı PSU
-2x500 GB Samsung 7200 Rpm Sata 2 Hdd

Kasa DVD-RW, Klavye, Mause falan filan..

124 Mesaj
23 Kasım 2009; 16:53:12 

Buraya düştüm nasıl bir yer?

257 Mesaj
23 Kasım 2009; 17:30:32 

quote:

Orijinalden alıntı: qwerty*

Buraya düştüm nasıl bir yer?

kardşeim bende ısparta merkeze gidecem.

sorduklarım falzla iç açıcı bi şey söylemediler. bilgin olsun..

-Intel Core i3 550 3.20 Ghz 4 Mb Cache LGA1156 İşlemci
-Gigabyte GA-H55-UD3H Intel H55 Express Core i3-i5-i7 2200+ DDR3 Soket LGA1156 Anakart
-Zotac Nvidia GTX460 SYNERGY 768MB 192Bit GDDR5
-Kingston 4GB (2x2Gb) 1600MHz DDR3 Hyperx Ram
-Thermaltake Litepower 600W ATX 2.3 APFC 12cm Fanlı PSU
-2x500 GB Samsung 7200 Rpm Sata 2 Hdd

Kasa DVD-RW, Klavye, Mause falan filan..

124 Mesaj