Şimdi Ara

Civic (LPG) Yakıt Tüketimi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.161
Cevap
10
Favori
464.793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sadece benzin&lpg tüketimini azaltmıyor sakin araç kullanımı aynı zamanda kaza riskini ve sinir katsayısını da minimuma indiriyor...keşke hepimiz bu tip bir kullanım tarzını benimsesek ve altımızdaki 1 küsür tonluk çelik yığınının tek amacının bizi gitmek istediğimiz götürmek olduğu gerçeğini kabul etsek...ben makasın kralını yapana ya da benden önce trafik lambasına ulaşana herhangi bir kupa verildiğini görmedim...
  • Merhabalar, 30.05.2018 tarihinde Samsun Kamer Honda dan Honda Civic Executive Eco aracı aldım.
    Aracı alırken ortalama tüketim verisinin gösterilemeyeceğini bunun mümkün olmadığını LPG nin gaz formunda benzinin ise sıvı formda olduğu için ortalama ve anlık tüketim verisini göstermez araç diye bilgi verildi. Ben ise bunu sonradan LPG taktıranlar da bu verinin gösterilebildiğini belirttim bunu yaparsanız araç garanti dışı kalır diye bilgi verdiler. Şu anda fabrikadan çıkan araçlarda ortalama tüketim verisi benzin rölesi ve yazılımla ortalama tüketim verisi gösterilmekte bunun üzerine bende bu güncellemeyi önce servis sonra müşteri hizmetlerine ulaşıp bilgi almak istedim, bu konuda bilgi sahibi değiliz diyerek fabrikaya yönlendirdiler. Bu değişikliğin aracıma uygulanmasını mümkün olup olmadığını maille fabrikaya gönderdim.

Belirli bir süre sonra fabrikadan aranıp bu güncellemeyi kullanıcılarımız geri dönüşleri üzerine yaptık artık ortalama tüketim verisi ve anlık tüketim araç bilgi ekranından LPG de görülebilmekte fakat araçları daha önce aldığınız için güvenlik sebebiyle bu şekilde sizin araca uygulayamayız dediler. Madem güvenliği açısından sorun teşkil ediyor yeni araçlara neden uygulanıyor dediğimde cevap yok.

Honda Türkiye olarak 2016 dan beri alınmış araçlara bu güncellemeyi yapmaya (yaklaşık 40000 araç) üşendikleri için veya nasıl olsa araçları satın aldılar diyerek müşterilerini umursamaz tavırlarından memnun değilim, 2016 dan beri almış bütün civic sahiplerinin de aynı tepkiyi vereceğine eminim. Araç sahibi arkadaşlarında şikayet var ve servis formuyla bu duruma şikayetçi olmasını rica ediyorum ancak bu şekilde belki bizim araçlara da uygulamalarını sağlayabiliriz.
    slm lar,araç Eylül 2019 dan beri bende istanbul içi 100km.de 11Litre gaz yakıyorum.Ev iş mesafem kısa oldugundan 4km git - 4km gel motor ısınmıyor heralde 1depo ile(32-35litre)arası 240-260Km arası kalıyorum.Gazı Shell de alsam Bp de alsam sonuç degismiyor,ama uzun yolda 0,20Krs yakıyorum haliyle motor devrini alıyor,iyice ısınıyor,otobanda 110-130 Km hız arası ist.ankara 475 Km yi 90-100 TL.arası yol alıyorum..Ist.ici 300Km. asagısını gormuyorum diyenleri alkıslıyorum hadi benim ev-iş arası yakın,300 km yi gecen arkadaslar hic mi dur kalk a girmiyor ,E5 e cıkmıyor anlamadım?
  • Merhabalar, 30.05.2018 tarihinde Samsun Kamer Honda dan Honda Civic Executive Eco aracı aldım.
    Aracı alırken ortalama tüketim verisinin gösterilemeyeceğini bunun mümkün olmadığını LPG nin gaz formunda benzinin ise sıvı formda olduğu için ortalama ve anlık tüketim verisini göstermez araç diye bilgi verildi. Ben ise bunu sonradan LPG taktıranlar da bu verinin gösterilebildiğini belirttim bunu yaparsanız araç garanti dışı kalır diye bilgi verdiler. Şu anda fabrikadan çıkan araçlarda ortalama tüketim verisi benzin rölesi ve yazılımla ortalama tüketim verisi gösterilmekte bunun üzerine bende bu güncellemeyi önce servis sonra müşteri hizmetlerine ulaşıp bilgi almak istedim, bu konuda bilgi sahibi değiliz diyerek fabrikaya yönlendirdiler. Bu değişikliğin aracıma uygulanmasını mümkün olup olmadığını maille fabrikaya gönderdim.

Belirli bir süre sonra fabrikadan aranıp bu güncellemeyi kullanıcılarımız geri dönüşleri üzerine yaptık artık ortalama tüketim verisi ve anlık tüketim araç bilgi ekranından LPG de görülebilmekte fakat araçları daha önce aldığınız için güvenlik sebebiyle bu şekilde sizin araca uygulayamayız dediler. Madem güvenliği açısından sorun teşkil ediyor yeni araçlara neden uygulanıyor dediğimde cevap yok.

Honda Türkiye olarak 2016 dan beri alınmış araçlara bu güncellemeyi yapmaya (yaklaşık 40000 araç) üşendikleri için veya nasıl olsa araçları satın aldılar diyerek müşterilerini umursamaz tavırlarından memnun değilim, 2016 dan beri almış bütün civic sahiplerinin de aynı tepkiyi vereceğine eminim. Araç sahibi arkadaşlarında şikayet var ve servis formuyla bu duruma şikayetçi olmasını rica ediyorum ancak bu şekilde belki bizim araçlara da uygulamalarını sağlayabiliriz.

• Hondacı ve ya honda almayı düşünen arkadaşları bilgilendirmek adına bende aracımın yakıt değerlerini yazayım.2008 otomatik elegance civic im şehir içinde :12 lt. uzun yolda ise 8.0 lt. yakıyor.Lpg kitim prins marka mavi enjektör.Şehir içinde genelde trafik ışıkları ve malum yolların bozuk olması sebebiyle 2. ve 3. vitesi anca görüyor.Lpg yi shell den yada milangazdan alırım.Şuan lpg 2.66 şehir içi ortalama 30 krş uzun yolda ise ortalama 21 krş yakıt harcıyor.Benim aracın aynısının manueli arkadaşımda var, o biraz daha az yakıyor.

Civic lere laf atan arkadaşlara nacizane ben de kendi tecrübelerime dayanarak birkaç cümle yazmak istiyorum.Aracıma Lpg takıldıktan sonra yaklaşık 100 kg daha ağırlaşarak hemen hemen 1400 kg aştı.100 kg da benim ağırlığım olunca etti 1.5 ton!Bu ağırlıktaki diğer lpg li Otomatik araçların yakıt değerlerini incerseniz civicin abartılacak derecede çok yakmadığını görürsünüz. Daha önceki 215 bg 5 silindir turbo volvo 850 lim bile 1600 kg dı.Bazı arkadaşlar hyundai accentle clio ile 307 ile falan kıyaslamışlar.Şuan sahip olduğum köy yollarında ve malzeme taşımada kullandığımız 2. aracım 2003 dizel clio symbol.Boş ağırlığı 930 kg.İçine 5 kişiyi bindirsen depoyla bagajıda doldurursan civicin anca boş ağırlığına denk geliyor ve full doluyken clio nun gazına bas bakalım o zaman gidiyormu gitmiyormu yakıyormu yakmıyormu gör!Acaba 125 beygirlik civic motorunu 900 kg lik clio ya veya accente koysan ne olurdu O zaman hiç gaza basmaya gerek kalmadan baya az yakar, gaza basınca baya da çok kaçardı Başka aracın 5 ile çıktığı yokuşu civic 3 ile çıkıyormuş! Evet doğru daha 5 ile uzun soluklu hiç bir yokuşu çıkamadım.Aracımın vites hızlarını tecrübeyle yazıyorum:1.vites 66 2.vites 117 3.vites 177 4.ve 5. vitesin sonunu yol olmayınca göremedim.Otomatik civic lerin 4. ve 5. vitesi tamamen overdrive dir.Hız için değil ekonomi içindir. Ayrıca 5. vites 3000 devirde 150 km hızla ile giden bir aracın mantıken yokuşları 5. vitesle çıkmaması normaldir.Benim clio evet yokuşları 5 ile çıkıyor ama zaten 5. viteste arabanın zorlanacak ne kadar sınırı varsa zorladım en son 170 gördüm.Civic in 3. vites hızına clio 5 teyken yetişemiyor.Ayrıca C segmentinde otomatik vites 1.6 düz motoru olupta 5. viteste 150-160 ile giderken gazı diplediğin zaman 3. vitese alıp roket gibi ivmelenmeye devam edip yaklaşık 175-180 e kadar çıkan kaç tane araç var?İşte o sayılı araçlardan birisi civic. 307 ile ve ya focusla ve ya clio ile veya astra ile veya accent ile veya başkasıyla 160 ile giderken vitesi 3 e al gazı diple bakim ne oluyor??? Mutlaka hondadan çok çok daha çok iyileri var fakat fiyat-performans-segment oranına göre kıyaslayacaksın.Passata göre, e200 koprsre göre 3.20 e göre volvo s 60-80 e göre değil ! Yorumu siz yapın!

Bu araçlarımdan önce renaultun neredeyse tüm araçlarına sahip oldum ayrıca yıllarca focusa bir kaç yıl volvo 850 t5 e , opel astra ya ,toyota avensise ve hyundai getse bindim.Her aracın kendine göre artısı-eksisi vardır.Eğer dört dörtlük araç alacaksan vereceksin 500.000 euro keyfine bakacaksın.Ses açısından Honda kesinlikle ve kesinlikle avrupa veya japonya yolları için tasarlanmış bir araç.İzalasyonu zayıf dişli asfaltta biraz ses alıyor bozuk yolda tıkırtı geliyor.Peki neden hondayı tercih ettim, 1. si İlk olarak amacım otomatik almaktı ve otomatik viteste en sorunsuz araç olduğu için 2. si Hiç bir modifiye gerektirmeyen çekici etkileyici dış görüntüsü için(bana göre) 3. sü Standart kullanımda ve bakımlarını zamanında yaptırmak şartıyla çoooook uzuuuuuun motor ömrü olduğu için 4. sü Triger kayışı olmaması ve zincirli olduğu için(performanslı kullanımda ve devir kırmızıya gelince güven veriyor) 5. si Kendi sınıfında geniş bir iç hacime sahip olduğu için 6. sı Daha önce arkadaşların araçlarında yaptığım sürüşlerde özellikle bu kasaların yol tutuşu gerçekten çok iyi virajlarda yola çok iyi oturuyor vs. vs....
    Sonuçta her aracın kendine göre ayrı zevkleri var.İnsan imkanları ölçüsünde her araca binmeli.örneğin 30.000-40.000 tl lik bir araca biniyorsun ve bütçen o kadar.O zaman 30.000-40.000 tl arası tüm araçalara bineceksin, bir araca saplanıp kalmayacaksın.Hepsinin zevkini yaşayacaksın.Ben şu anda civic in tadını çıkarıyorum............

• 10lt lpg yakar bu araç orta karar kullanımda. Şehirlerarası da

8. 5lt düşer eğer hızlı gidilmezse.
  • slm lar,araç Eylül 2019 dan beri bende istanbul içi 100km.de 11Litre gaz yakıyorum.Ev iş mesafem kısa oldugundan 4km git - 4km gel motor ısınmıyor heralde 1depo ile(32-35litre)arası 240-260Km arası kalıyorum.Gazı Shell de alsam Bp de alsam sonuç degismiyor,ama uzun yolda 0,20Krs yakıyorum haliyle motor devrini alıyor,iyice ısınıyor,otobanda 110-130 Km hız arası ist.ankara 475 Km yi 90-100 TL.arası yol alıyorum..Ist.ici 300Km. asagısını gormuyorum diyenleri alkıslıyorum hadi benim ev-iş arası yakın,300 km yi gecen arkadaslar hic mi dur kalk a girmiyor ,E5 e cıkmıyor anlamadım?
  • Forumda Civic'ine lpg taktırmış ve Bor ürünleri kullanmış birini bulman o kadar zor ki........
  • akıllı şirketmiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: miratila

sadece benzin&lpg tüketimini azaltmıyor sakin araç kullanımı aynı zamanda kaza riskini ve sinir katsayısını da minimuma indiriyor...keşke hepimiz bu tip bir kullanım tarzını benimsesek ve altımızdaki 1 küsür tonluk çelik yığınının tek amacının bizi gitmek istediğimiz götürmek olduğu gerçeğini kabul etsek...ben makasın kralını yapana ya da benden önce trafik lambasına ulaşana herhangi bir kupa verildiğini görmedim...

+10
  • quote:

Orijinalden alıntı: chairman of the board

fabrikasyon lpg de olsa tedirginliğim var ama ekonomik yakış açısından cazip geliyor.
    sıfır almayı düşünüyorum.
    benzinde kullanıma göre lpg motorda daha fazla titreşim ve ses yapıyor mu ? daha fazla motor harareti yapıyor mu ?

ben de sıfır düşünüyorum ve sizdeki sorular bende de var. aracı geçen hafta inceledim fabrika çıkışı 6 yıl 150bin km garantisi hoş doğrusu. performans da tam ise o zaman alınacak bir araba gibi... günümüzde dizelin de bi mantığı kalmadı gibi..
  • Tabi ya, dizelin kahrı çekilirmi, tüplü honda fişek gibi valla, hem daha ekonomik
  • araç 2014 elegance otm. bursadan aldığım litresi 2,36 tl'den 29 litre lpg ile eskişehire gittim geldim toplam 364 km sonra sinyal vermeye başladı lpg kiti. uzun yolda ortalama 18 kuruş yakmakta. şu anda 7.000 km'de Allah herkese kazasız belasız kullanmak nasip etsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boss_16 -- 7 Kasım 2014; 19:20:25 >
  • Merhaba,

2011 Otomatik elegance sahibiyim. Aracıma 40.000 km de brc my 11 kit taktırdım. Sıkıntım herkesinki gibi büyük. Yorumların hemen hemen hepsini okudum.Bende ki sorun bir kaç arkadaşta da var ama kimse çözüm bulamamış sanırım. Aracım şuan 50.000 km oldu ama lpg tüketimim oldukca fazla 14 lt gaz ile 90 km şehir içi yol gidiyorum. Lpgyi fullediğimde yani 52lt tank var 40 lt gaz alıyor. 40 lt gaz ile şehiriçi 280km den fazla gidemiyorum. Yol bilgisayarıda ortalama 13.5 lt gösteriyor. Doğal olarak yol bilgisayarının göstermiş olduğu değer benzin için. aracımda bu değerden 1lt fazla lpg tüketiyor. Yalova gibi bir yerde bu aracın 100km 15-16 lt lpg tüketmesi oldukca fazla. Sizce çözüm ne olabilir?
  • Bugun aracda 4 kişi Safranbolu'dan abanta git gel yaptık.

Giderken gerede de depo doldurdum dönüşte yine gerede yi geçince doldurdum.

Genelde sakın kullanarak git gel yapıldı.

• Otomatik dream paket civic'im var Zavoli marka tüp var (tüp'ün göstergelerine alışamasamda) km 0,22krş yada 0,25krş arası yakıyor.
    Agresif kullanımını bilmiyorum, pek agresif sürmem 90km geçmem. İyi bence.
  • İstanbul'da 3 gün önce BRC Marka LPG taktırdım...

Usta şunları tavsiye etti;

1) Unutma; LPG performans için değil tasarruf için takılır, 140 Km hızı aşmamaya çalış.
    2) Hafif yokuş aşşağı giderken yol boşsa sal arabayı, daha az gaz yakarsın.
    3) BRC LPG'lerin gösterge lambasındaki ilk 2 ışık çabuk söner aldırma, gaz bitene kadar git ne kadar LPG ile ne kadar gidiyorsun o zaman hesapla.
    4) Depondaki gaz bitmeden gaz almamaya çalış; böylesi daha iyi olur.
    5) Sürekli gaza basarak gitme, ara ara ayağını gazdan çek... rahatlat arabayı.
    6) Şu gazı alma ya da bu gazı al demiyorum, kendin dene ve en iyi gaz markasını bul ama elinden geldiğince şehir merkezindeki istasyonlardan al.(burda ne demek istedi anlamadım ama!)

İşinize yararsa ne mutlu...
  • mbparikan M kullanıcısına yanıt
    Oldukça iyi ve normal bir tüketim. Benim de benzer ve bazen daha az olmakta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbparikan

60 TL LİK LPG İLE AŞAĞI YUKARI 28 LİTRE 220-230 km yol gidebiliyorum. bitince yine alıp kontrol ediyorum. şehir içi kullanım istanbul normalmidir ne dersiniz?

ben kendime göre düşünüyorum normal gözüküyor eğer aracın otomatikse

benim aracım 2011 civic otomatik,prins lpg takılı

depom 35 litre alıyor

35 litreye 300-310 km şehiriçi gidiyorum

şehirdışında ise yanlış hatırlamıyorsam 350 km kadar gidiyor
  • Arkadaşlar bu da benim uzun yol değerim yazın çekmiştim. güzargah Polatlı Eğirdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuncaysu -- 11 Aralık 2016; 1:17:41 >
  • 2017 otomatik exe. bendeki fabrikada değil serviste takıldı. o yüzden biraz büyük simit. 38 lt civarı alıyor. benim düşüncem, motor kıvama gelene kadar benzin kullandığı için uzun yol gerçekçi oluyor hesaplamalarda. 15 tatilde ben her depo doldurduğumda farklı gazlar ( bp shell po opet) kullanarak hep 500km yi geçtim 550 yi zorladım. ortalama hızım 100 den aşağı düşmedi. edirne mersin arası bu söylediğim değerler 2 kişi ve dolu bagajla. kuruş hesabı gazın fiyatına göre değişiyor. edirnede mersinde 2.90 a dolduruyorken otobanda 3.30 civarı oluyor. fazla fren ve ani gaz yüklenmeleri yapılmadığı takdirde günümüz şartlarında dizelden az farkla daha hesaplı görünüyor. öncesinde clio 4 dizel otomatikle aynı yolu yaptım. segment farklı olmasına rağmen civic daha hesaplı diyebilirim. şehir içi kullanımda kış ayları araba ısınana kadar zaten gideceğim yere varmış oluyorum çoğunlukla gaza geçmeden. fakat şehir içi de 8-9 lt arası yakıyor tahminim. güneyde oturan kışın ılıman olduğu yerlerde lpg çok mantıklı bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: lclcl

48lt lpg tankı var arabamda ve 42lt lpg alıyor. düzgün bir lpgciye git şamandırayı söküp halleder.
    lpg sıcak havalarda %5 gibi genleşme yapıyor neden güvenlik amaçlı ilave edilen şamandra sistemini değiştiriyorsunuz ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.