Şimdi Ara

USTALAR: Motor yağı katkısı ve yağ önerisi (Benzinli)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31
Cevap
0
Favori
36.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Forumdan aldığımız bilgiler ve değerli yorumlarınız sayesinde geçen hafta arkadaşıma 2005 model "HYUNDAI ACCENT ADMIRA 1.3 MPI" model bir araç satın aldık (12.750 TL). Şimdi sıra bakımda.
    Araç şu anda 67 bin kilometrede. Benzinli, enjeksiyonlu, MPI (çok noktadan enjeksiyonlu) motora sahip. LPG yok. Filtreler ve yağ değişecek...

1- Hangi marka yağ önerirsiniz?

2- Motor yağı katkısı önerileriniz nelerdir?

(ANKARA şartlarında ve ağırlıklı şehiriçi kullanım)

Otomobilin özel bir kullanım amacı yok. Aile arabası. Arkadaşın yıllık yapacağı yol maksimum 25-30 bin kilometre. Kullanılacak yağ ve yağ katkısı motor ömrünü olumlu yönde etkilesin ve ekonomik olsun yeter. Ekonomik derken hani bazı yağlar vardır fiyatı ucuzdur fakan 4-5 bin kilometre götürür. Bazı yağlarda vardır fiyatı 2 kat fazladır, fakat 10-15 bin kilometre götürür. Bu durumda arkadaşım ikincisini tercih eder, yani fiyatı pahalı olupta çok kilometre yaptırıp sonuçta yine ekonomik olanı tercih eder. Malum; bir de yağ-filtre değişimlerinde ödenen işçilik fiyatları var. Toplamda ekonomik olması önemli. Değerli tavsiyelerinizi bekliyoruz.

Bunların fren mesafeleri uzun olduğu için araca 15" çelik jant ve Continental marka yumuşak hamur geniş lastikler takıldı. Şimdi yol tutuş ve fren mesafesi eskiye göre çok çok iyi.

• Dostum yağı ben şanzıman yağı Opetin yağını kullanıyorum motor yağındada Petrol Ofisininkini kullanıyorum

Önemli olan kodları yağların inceliği ve kalınlığı yani

Katkılardanda bir arkadaşımın motoru sesli çalışıyordu Bor katkısı koyduk sesi azaldı ama performansta bi etkisi olmadı

Bor katkısı tavsiye ederim ama etkisi 10.000 km sonra geçti tekrar aldık koyduk yine düzeldi sesi.

Saygılarımla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Unforgiven3

Dostum yağı ben şanzıman yağı Opetin yağını kullanıyorum motor yağındada Petrol Ofisininkini kullanıyorum

Önemli olan kodları yağların inceliği ve kalınlığı yani

Katkılardanda bir arkadaşımın motoru sesli çalışıyordu Bor katkısı koyduk sesi azaldı ama performansta bi etkisi olmadı

Bor katkısı tavsiye ederim ama etkisi 10.000 km sonra geçti tekrar aldık koyduk yine düzeldi sesi.

Saygılarımla.
    Bir de şanzıman yağı olayı var değil mi... 67 bin kilometrede bu araç. Şanzıman yağı kaç kilometrede bir değişiyor? Sanırım bakıma girmişken onu da değiştirtsek iyi olur. Daha önce ne zaman bakıma girdiği belli değil. Araç üstünde yağ değişimini gösteren kağıt yok.

Motor yağı ve seçiminde neye dikkat etsin? Markalar arası ciddi fark oluyormu yoksa en ekonomik olanınımı alıp geçelim acaba? Yani aynı kilometreyi yaptıran 3-4 markadan hangisi seçilmeli? Her markaya ait bir kaç tane de ayyrı model yağlar var, insanın aklı karışıyor. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saygılı1i -- 11 Mayıs 2009; 12:23:13 >
  • Biraz araştırdım. Bu alttakilerden herhangi birini alsak olur öyle mi? Katalog değerlerine bakılırsa hepsi için 10-15 bin kilometre arası gider denilmiş.
    Hangisini tavsiye edersiniz arkadaşlar?

FORMULA SHELL 10W 40 API SM SINIFI - 4.73 LİTRE BENZİNLİ MOTOR YAĞI 55 TL

PETROL OFİSİ 10W/40 BENZİNLİ,DİZEL 4 LT MOTOR YAĞI 37,5 TL

CASTROL MAGNATEC 10W/40 BENZİNLİ 4 LT MOTOR YAĞI 59 TL

OPET Oxt Formula Blend 10W/40 (Yarı Sentetik) 50 TL civarı

• quote:

Orijinalden alıntı: Saygılı1i

Biraz araştırdım. Bu alttakilerden herhangi birini alsak olur öyle mi? Katalog değerlerine bakılırsa hepsi için 10-15 bin kilometre arası gider denilmiş.

67.000 km deki araç için katkıya falan aslında gerek yoktur,bu katkılar çok km. yapmış araçların yağ sızıntılarını,vuruntularını,aşınmalarını tolere etmesi için icat edildi.Şimdi performans artırdığı iddiası ile satılıyor.Bence castrol magnatec 10/40 yağ koyup fazla kurcalamana gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TIMERIDER

67.000 km deki araç için katkıya falan aslında gerek yoktur,bu katkılar çok km. yapmış araçların yağ sızıntılarını,vuruntularını,aşınmalarını tolere etmesi için icat edildi.Şimdi performans artırdığı iddiası ile satılıyor.Bence castrol magnatec 10/40 yağ koyup fazla kurcalamana gerek yok.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: TIMERIDER

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. "BOR POWER" gibi bir ürün bu model bir araçta yarar sağlamayacaksa almanın anlamı yok.

Bu arada yağ fiyatlarını araştırırken yanlışlıkla bir toptancıyı aramışım. Normalde "CASTROL Magnatec 4LT" yağ piyasada 57-65 TL arası. Bir yerde 39 TL fiyat gördüm ve arkadaşımı yönlendirmek için orayı aradım. Adam meğer toptan satıyormuş. En az 10 paket falan almak gerekiyor.
    39 TL toptan alınıyor. Hatta fazla alsanız fiyat belki de daha da düşecek. Satış fiyatı ise 59 TL. Fazla kâr koymuyorlar mı sizce? 50 TL nelerine yetmiyor. %25-28 arası kâr oranı nelerine yetmiyor.
  • quote:

quote:

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. "BOR POWER" gibi bir ürün bu model bir araçta yarar sağlamayacaksa almanın anlamı yok.

Bu arada yağ fiyatlarını araştırırken yanlışlıkla bir toptancıyı aramışım. Normalde "CASTROL Magnatec 4LT" yağ piyasada 57-65 TL arası. Bir yerde 39 TL fiyat gördüm ve arkadaşımı yönlendirmek için orayı aradım. Adam meğer toptan satıyormuş. En az 10 paket falan almak gerekiyor.
    39 TL toptan alınıyor. Hatta fazla alsanız fiyat belki de daha da düşecek. Satış fiyatı ise 59 TL. Fazla kâr koymuyorlar mı sizce? 50 TL nelerine yetmiyor. %25-28 arası kâr oranı nelerine yetmiyor.

Alıntıları Göster
    39 liraya magnatec olmaz diye düşünüyorum.Bunlar sentetik yağlar,diğer yağlardan daha pahalı ve uzun ömürlü.epeydir yağ almıyorum arabam garantide olduğu için servis ne doldurursa ödüyorum.ama motosikletime geçen sene 1 lt almıştım 14 lira idi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TIMERIDER

39 liraya magnatec olmaz diye düşünüyorum.Bunlar sentetik yağlar,diğer yağlardan daha pahalı ve uzun ömürlü.epeydir yağ almıyorum arabam garantide olduğu için servis ne doldurursa ödüyorum.ama motosikletime geçen sene 1 lt almıştım 14 lira idi.

Alıntıları Göster
    quote:

Ben de adamları yanlışlıkla aradım. Gerçektende 4 LT Castrol Magnatec için küçük alımlarda o fiyatları veriyorlar. Tabi en az 100 koli almanızı istiyorlar. 38-39 TL küçük alımlardaki fiyatı... Hatta aylar önceki ilanları alttaki linkte var.
    http://www.alalimsatalim.com/ikinciel/Castrol_Magnatec_10_40_yag_38_YTL_sOK_FiYAT/195830.htm
  • quote:

Biraz araştırdım. Bu alttakilerden herhangi birini alsak olur öyle mi? Katalog değerlerine bakılırsa hepsi için 10-15 bin kilometre arası gider denilmiş.

hepsi aynı sınıf yağ olduğu i,çin ucuzunu alabilrsiniz. Katalogta yazandan Daha sık değiştirerek gerçek bir proactive bakım yapmış olursunuz
    quote:

Orjinalden alıntı: Saygılı1i

• quote:

Orijinalden alıntı: vezir

hepsi aynı sınıf yağ olduğu i,çin ucuzunu alabilrsiniz. Katalogta yazandan Daha sık değiştirerek gerçek bir proactive bakım yapmış olursunuz
    quote:

Orjinalden alıntı: Saygılı1i

Alıntıları Göster
    Maximayı nerede 37,5'a nerede buldugunuzu sorabilirmiyim, ankarada 45 istiyorlar 4 litresine
  • quote:

Orijinalden alıntı: bond777

Maximayı nerede 37,5'a nerede buldugunuzu sorabilirmiyim, ankarada 45 istiyorlar 4 litresine

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: bond777

Tabi ki... "Petrol Ofisi MAXIMA 10W/40 Benzinli/Dizel 4 LT 37,54 TL" satılan yerin linki altta. Güzel yanı ise KARGO BEDAVA.
    http://www.hepsiburada.com/petrol-ofisi-10w40-benzinlidizel-4-lt-motor-yagi-652030/productDetails.aspx?categoryid=26005&productid=otm65203
  • quote:

quote:

Tabi ki... "Petrol Ofisi MAXIMA 10W/40 Benzinli/Dizel 4 LT 37,54 TL" satılan yerin linki altta. Güzel yanı ise KARGO BEDAVA.
    http://www.hepsiburada.com/petrol-ofisi-10w40-benzinlidizel-4-lt-motor-yagi-652030/productDetails.aspx?categoryid=26005&productid=otm65203

Alıntıları Göster
    O aracın triger seti değişmişmi bi baktırın. Malum accentlerde 60 bin bakımında triger değişir.
  • quote:

quote:

Alıntıları Göster
    "Petrol Ofisi MAXIMA 10W/40 Benzinli/ yağı öneriririm birde yakınlarda TEKZEN varsa OPETin ROM marka yağ katkısını ilave edin 500ml 5lira
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bob Kelso

O aracın triger seti değişmişmi bi baktırın. Malum accentlerde 60 bin bakımında triger değişir.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: cro

Haklısınız. Bakıma girmişken yağ değişiminden önce ona baktırsın arkadaş... Umarım bunların parçaları KIA gibi saçma fiyatlara satılmıyordur. Başka bir arkadaşın KIA PICANTO 'su vardı. Sadece baskı-balata-bilya seti parça olarak 230 TL idi (yetkili servis fiyatı). Piyasadan bu parçaları o zaman için bulmak çok zordu. Aynı parça o zamanlar Hyundai Accent 'ler için 90 TL idi. Bakalım triger seti fiyatları nasıl?

quote:

Orjinalden alıntı: CLİO SYMBOL

"Petrol Ofisi MAXIMA 10W/40 Benzinli/ yağı öneriririm birde yakınlarda TEKZEN varsa OPETin ROM marka yağ katkısını ilave edin 500ml 5lira

Teşekkürler. Bahsettiğiniz yağ katkısının fiyatı iyiymiş. Ekstra bir getirisi olacaksa ondan da kattırmakta fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saygılı1i -- 12 Mayıs 2009; 12:27:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CLİO SYMBOL

Alıntıları Göster
    quote:

http://www.opet.com.tr/opet-oil/Products2.aspx?cat=2&up_cat=219&sub_cat=235&id=352
    bu galiba..
  • quote:

Orijinalden alıntı: superposition

quote:

http://www.opet.com.tr/opet-oil/Products2.aspx?cat=2&up_cat=219&sub_cat=235&id=352
    bu galiba..

Alıntıları Göster
    Ana Sayfa » Katalog » Xado Ürünleri » Hesabım | Sepetim | Ödeme | Bize Ulaşın
    Kategoriler

Xado Ürünleri

Üreticiler

Lütfen SeçinizXADO

XADO® Gel Revitalizant Benzinli ve LPG`li Motorlar İçin 45.00TL

Ayrıntı için tıklayın
    1 - Motor ısınana kadar çalıştırılır ve kontak kapatılır.
    2 - 1 tüp XADO Gel, motor yağ kapağından içeri sıkılır.
    3 - Sonrasında motor 2 dakika rölantide çalıştırılır.

30,000 km* den az araçlarda, KORUMA için 1 adet XADO gel tüp yeterli olur.

30,000 km* den fazla olan araçlarda, YENİLEME için motor hacmine göre kullanılması tavsiye edilen XADO miktarı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir;

Birden çok XADO önerisi olan araçlarda, uygulamaların aralarında en az 200 kilometre olmalıdır.
    Örneğin, 2 adet XADO önerilen araçlarda 1 + 1 olmak üzere 2 uygulama ve 3 adet önerilen araçlarda 1 + 1 + 1 olmak üzere 3 uygulama, aralarında en az 200 kilometre olacak şekilde yapılır.

* Türkiye koşulları dikkate alınarak belirlenmiş ortalama bir değerdir, aracın kullanımına göre değişiklik gösterebilir.

Aşınmış ve yıpranmış yüzeylerin onarım süreci tüpün kullanımı ile hemen başlar. Ancak optimum onarım sağlanarak kompresyon kaçaklarının istenen en alt seviyeye gelmesi ve piston basınçlarının artışı, 1.500 kilometre sonra gerçekleşmektedir.

Ürün Hakkındaki Yorumlar: 4

Miktar:

Bu ürünü alan kullanıcılarımız aynı zamanda şu ürünleri de aldılar

XADO® Gel Revitalizant Dişli ve Transmisyon Sistemleri İçin

Sepetim

0 ürün

Üretici Bigisi

- XADO Ana Sayfası
    - Diğer Ürünleri

Bildirimler

Erken uyarı: XADO® Gel Revitalizant Benzinli ve LPG`li Motorlar İçin hakkındaki güncellemeleri bildir.

Hemen Al

XADO® Gel Revitalizant Motosikletler İçin
    30.00TL

Tavsiye Edin

Ürün bilgilerini arkadaşınıza göndermek ister misiniz?

Yorumlar

Merhabalar kullanmakta olduğum araç 2004 model Citroen Xsara ..

Müşteri Hizmetleri

Kargo & İade
    Gizlilik Bildirimi
    Kullanım Koşulları
    Bize Ulaşın
  • quote:

Orijinalden alıntı: ural acar

Ana Sayfa » Katalog » Xado Ürünleri » Hesabım | Sepetim | Ödeme | Bize Ulaşın
    Kategoriler

Xado Ürünleri

Üreticiler

Lütfen SeçinizXADO

XADO® Gel Revitalizant Benzinli ve LPG`li Motorlar İçin 45.00TL

Ayrıntı için tıklayın
    1 - Motor ısınana kadar çalıştırılır ve kontak kapatılır.
    2 - 1 tüp XADO Gel, motor yağ kapağından içeri sıkılır.
    3 - Sonrasında motor 2 dakika rölantide çalıştırılır.

30,000 km* den az araçlarda, KORUMA için 1 adet XADO gel tüp yeterli olur.

30,000 km* den fazla olan araçlarda, YENİLEME için motor hacmine göre kullanılması tavsiye edilen XADO miktarı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir;

Birden çok XADO önerisi olan araçlarda, uygulamaların aralarında en az 200 kilometre olmalıdır.
    Örneğin, 2 adet XADO önerilen araçlarda 1 + 1 olmak üzere 2 uygulama ve 3 adet önerilen araçlarda 1 + 1 + 1 olmak üzere 3 uygulama, aralarında en az 200 kilometre olacak şekilde yapılır.

* Türkiye koşulları dikkate alınarak belirlenmiş ortalama bir değerdir, aracın kullanımına göre değişiklik gösterebilir.

Aşınmış ve yıpranmış yüzeylerin onarım süreci tüpün kullanımı ile hemen başlar. Ancak optimum onarım sağlanarak kompresyon kaçaklarının istenen en alt seviyeye gelmesi ve piston basınçlarının artışı, 1.500 kilometre sonra gerçekleşmektedir.

Ürün Hakkındaki Yorumlar: 4

Miktar:

Bu ürünü alan kullanıcılarımız aynı zamanda şu ürünleri de aldılar

XADO® Gel Revitalizant Dişli ve Transmisyon Sistemleri İçin

Sepetim

0 ürün

Üretici Bigisi

- XADO Ana Sayfası
    - Diğer Ürünleri

Bildirimler

Erken uyarı: XADO® Gel Revitalizant Benzinli ve LPG`li Motorlar İçin hakkındaki güncellemeleri bildir.

Hemen Al

XADO® Gel Revitalizant Motosikletler İçin
    30.00TL

Tavsiye Edin

Ürün bilgilerini arkadaşınıza göndermek ister misiniz?

Yorumlar

Merhabalar kullanmakta olduğum araç 2004 model Citroen Xsara ..

Müşteri Hizmetleri

Kargo & İade
    Gizlilik Bildirimi
    Kullanım Koşulları
    Bize Ulaşın

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar sahibinden.com daki linki kontrol edin lütfen.

10w-40 için

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-formulashell-12-adet-1lt-sae-10w-40-ilsac-gf-4-api-sm-52106189/detay/

5w-30 için

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-formulashell-12-adet-1lt-sae-5w-30-ilsac-gf-4-api-sm-52108020/detay/
  • 12 adet için uygun fiyat gibi geldi .Sonuçta dünya markası bir ürün.
    3 kişi bir araya gelinerek veya 2 kişi yağ filtresini de değişeceği öngörülerek alınabilir.

Ancak küçük bir ayrıntı var gözlerden kaçmasın sanırım ürün amerikadan geliyor 1 Us qt ölçüsü tam bir litre yapmaz (0,946 litre). Ama nedense sitede 1 litre diye verilmiş. 1 kutu olarak satılsa hiçbir önemi olmaz ama 12 yani düzinede 12 litre değil 11,35 yapar .
    Birden fazla kişi ortak alırsanız benimki az oldu seninki fazla oldu muhabbeti için sonra kavga çıkmasın diye baştan uyarımı yapayım
    quote:

Orijinalden alıntı: toystores

Arkadaşlar sahibinden.com daki linki kontrol edin lütfen.

10w-40 için

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-formulashell-12-adet-1lt-sae-10w-40-ilsac-gf-4-api-sm-52106189/detay/

5w-30 için

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-formulashell-12-adet-1lt-sae-5w-30-ilsac-gf-4-api-sm-52108020/detay/
  • Beyler nasil desem. Ben yag değişiminde kmyi dolduramiyorum. Mecburen seneden dolayi degistiriyorum. Soyle 1.5 2 sene giden yag yok mu?
  • Merhaba.
    Bloğu çatlamış ve kaynaklanmış motora hangi yağ ve katkı tavsiye edersiniz?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.