Şimdi Ara

Dünya devi isimler daha hızlı kablosuz iletişim bir araya geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.358
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dünyanın önde gelen lider teknoloji üreticileri, daha hızlı kablosuz iletişim için tek bir çatı altında bir araya geliyorlar. Intel, Microsoft, Samsung, Nokia, Dell, LG Electronics, NEC, Panasonic, Broadcom, Marvell, Wilocity, Atheros Communications ve MediaTek firmalarının bir araya gelmesi ile oluşturulan Wireless Gigabit (WiGig) Alliance isimli birlik, 60 Gigahertz (GHz) kablosuz iletişim teknolojisi için yeni ve ortak bir spesifikasyonun geliştirilebilmesi adına çalışmalara başlamış durumda.

Alanlarında lider pek çok ismi bir araya gıetiren birlik, tüketici elektroniği, taşınabilir cihazlar ve bilgisayarların tipik bir oda içerisinde, gigabit hızında bağlantı kurabilmesini ve bu sayede veri transferinde ciddi hız kazanılmasın ayrıca gerçek zamanlı HD video yayımlarının aktarılabilmesi hedefleniyor. Başkanlığını Dr. Ali Sadri'nin yaptığı birliğe göre yeni standarda destek verecek ürünlerde en az 10 metreye kadar 1 Gbps hızında bağlantı kurulabileceği, ayrıca 6Gbps hızına daha geniş bir alanda ulaşılabileceği belirtiliyor.

Gelen bilgilere göre WGA birliğinin ortak spesifikasyonu yılın son çeyreğinde açıklaması bekleniyor.

• 60 Ghz Elektromanyetik Kirlilik hat safada olcak desenize
  • artık lcd lerde kablo derdine son verebiliriz. en sağlıklısı yine cat5 ama bu gidişle bunlar daha da hızlanacağa benziyor.
  • KAblo bana göre daha iyi. Kablosuzda dinlenme sorunu var. Ben avuçla para verip BR Film alıcam sonra komşular benim kablosuz iletişimi kırıp bedava film izlicek :) Telefonumda BT var ama ben yinede hafıza kartını çıkarıp bilgisayara takıyorum. Eski kafalıyım galiba.
  • Dr. Ali Sadri...Arap mı bu adam ?
  • Adı geçen firmaların bir arada çalıştığı düşünülürse çok normal."Dünya Devi" Sıfatının hakkını veriyorlar.Kablosuz iletişimin bu denli gelişimi için geç kalındı bile denilebilir aslında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ANDREI -- 8 Mayıs 2009; 13:55:53 >
  • Güzel bir gelişme, acaba şifreleme konusunda da bu tip gelişmeler var mı?...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ANDREİ

Adı geçen firmaların bir arada çalıştığı düşünülürse çok normal."Dünya Devi" Sıfatının hakkını veriyorlar.Kablosuz iletişimin bu denli gelişimi için geç kalındı bile denilebilir aslında.

foruma tekarar hoş geldin
  • quote:

Orjinalden alıntı: krm-iks

quote:

Adı geçen firmaların bir arada çalıştığı düşünülürse çok normal."Dünya Devi" Sıfatının hakkını veriyorlar.Kablosuz iletişimin bu denli gelişimi için geç kalındı bile denilebilir aslında.

Hoşbulduk,ilginizden dolayı teşekkürü borç bilirim

Bu arada rütbeniz hayırlı olsun.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: krm-iks

quote:

Hoşbulduk,ilginizden dolayı teşekkürü borç bilirim

Bu arada rütbeniz hayırlı olsun.

teşekkür ederim

• güzel bir olay teşekkürler
  • Taa geçen yıl vardı bu olay avusturalyalılar mı ne bulmuştu.
    Zaten 60 GHz'de 1.25 Gbit ile çalışan cihazlar var.
    Rağbet görmeme nedeni lisans olması.
    Şimdi bütün ülkelere yalvarıcakmı bunlar, ne olur 60 GHz yi ücretsiz yapın diye?
    Kaldı ki 60 GHz de birçok cep tel vs istasyonlarının R/L si var, o adamlar izin mi vericek o kadar enterferans yemeye?
    Hele bantgenişliği, LOS konularına hiç girmeyelim. Yan odadaki bağlantıyı bile alamayacağınız yükseklikte bantgenişliği kullanıyor birde 60 GHz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 9 Mayıs 2009; 0:11:23 >
  • Selamlar,

İlginç bir konu ancak 60 GHz frekansındaki elektromanyetik sinyallerin ev gibi ortamlarda kayıpsız olarak iletilmesi ciddi anlamda sorun gibi görünüyor. Bunu başarabilmek için çıkış gücünün arttırılması gerekiyor ancak buda etrafta aşırı büyüklükte elektromanyetik stress yaratacağını düşünüyorum. Sitelerinihttp://wirelessgigabitalliance.org büyük bir kısmını inceledim ancak doyurucu bir teknik bilgi bulduğum söylenemez, daha çok çalışmaların reklam yönüne ağırlık verilmiş, haklı olarak. Ancakhttp://en.wikipedia.org/wiki/WirelessHD sitesini ilcelediğimiz zaman olayın teknik kısmına biraz dha değinilmiş ve bazı kaygıların (line of Sight gibi) nasıl giderileceği hakkında bilgi verilmiş. Sonuç olarak bana göre konsept bir teknolojik çalışma uygulamalarını görmemeiz uzun yıllar alabilir, bu arada bildiğim kadarıyla 59-64 GHz aralığı lisansız mobil cihazlara ayrılmış durumda yani bu tarz cihazlarınkullanımı lisans gerektirmez (yanılıyor olabilirim).

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.