Şimdi Ara

ÖLÜRKEN ÖLDÜĞÜMÜZÜ HİSSEDEBİLİR MİYİZ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
139
Cevap
2
Favori
53.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

Öncelikle geçmiş olsun.

Müsadenizle aklıma takılan bir şeyi sorayım, 20 dakika çok uzun bir süre değil mi? Beyin hücreleri bir kaç dakika oksijensiz kaldıklarında ölüyorlar. Kalbiniz durduğu sırada yoğun bakımdaydınız herhalde?

quote:

Orijinalden alıntı: _fisico_

Ben çok büyük bir kaza geçirdim, kalbim 20 dakikaya yakın atmamış, bilincim kazadan bir hafta sonra açıldı, o günü hatırlamıyorum, sanırım ölseydim herşey benim için bitmiş olacaktı.

Diğer taraftan, hipotermiye yakalananlar öleceklerini anlayamıyorlar. Özellikle soğuk iklim şartlarına girdiğimiz şu günlerde, sokaklarda uykuya dalan kimsesiz insanların hiçbirşey hissetmeden öldüklerini biliyoruz.

İşim gereği; bir bıçaklama sonucu 20 dakika ambulans gelmesini bekleyen ve bu sürede kalbi durmuş olan gencin, hastanede tekrar hayata; yürüyemez ve beyin fonksiyonlarının %70 ini kaybetmiş olarak, konuşma zorluğu çekerek döndüğünü gördüm.
    Beyin hücreleri 5 dakika oksijensiz kaldı mı ölmeye başlar.

Bu konu çok teferruatlı, kalp durmasını veya beyin ölümünü taklit eden durumlar mevcut. Zehirlenmeler, travmalar vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _fisico_ -- 17 Aralık 2010; 0:39:11 >

• Öleceğini hissetmek ile öleceğini bilmek farklı şeyler. İnsan bildiği için hissedebilir ama hissettiği için bilmeyebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seymes -- 17 Aralık 2010; 12:07:20 >
  • Arkadaşlar gereğinden fazla dini açıklama yapıyorsunuz. İlmihal başlığı değil burası, kültür - bilim başlığı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: speakerphone2010

quote:

Orijinalden alıntı: soho

(inananlar açısından konuşuyorum)
    sabah kalktığımızda o gün nelerle ve nasıl şeylerle karşılaşacağımızı aşağı yukarı biliyoruz, işe gidicez, otobüse arabaya binicez, çalışıcaz, eve dönücez , yemek yiyicez vs..ama öldükten sonra nedir, nasıl bişeydir ?
    ne olacak ?
    ne görücez ve nasıl şeyler görücez..

her nekadar inaçlı bir insan olsamda öldükten sonra nasıl şeylerle karşılaşacağımızı nerelere gideceğimizi ne olacağını planlayamamamak bilememek kestirememek şahsen beni oldukça ürkütüyor..

ölüm ile birlikte ahiret hayatı başlar. yani öldükten sonra çok uzun bir bekleme süresi yoktur biliyorum. kabire girince neler olacak hiçbirşey olmayacak mı? evet olacak. kabir sualleri vardır. ve kabir azabı da vardır. ama inanan bir kişi için kabir azabı olmaz inşaAllah. kafirlerin kabir azabı var. bence kadere inanıyor olmak ve biliyor olmak lazım ve unutmamalı. çünkü aynı anda hem geçmişte, hem şimdiki zamanda hemde gelecekte yaşamın şu an sürdüğünü söylemek kaderdir. aynı anda nasıl her yerde olunabiliyor sorusuna cevap kaderdir. tüm insanlar tek bir seferde yaratılmıştır. yaratılış herkes için tek bir seferde. yani çoluk çocuğunuzu düşünürseniz evet hepsi için geçerli bu verdiğim bilgi. bu herkesin forumda yazdıkları bile kaderde yer almış yazılar.. bütün insanlardan da söz alınmıştır ve sonra öldürülmüştür. tekrar yaratılmıştır ve tekrar herkese ölüm gelecektir. sonrasına son kez diriliş ve ölüm yok. sonsuz mutluluk ve sonsuz bir azab vardır. o yüzden inkarda bulunmak çok vahim bir olay.. sonsuz azabı kabullenmektir. kaderi bilen biri de zaten ölüm ile birlikte ahiret hayatının hemen başlayacağını bilir. ürkmene gelince, elbetteki her mümin insan bir ümit içerisinde olacaktır. çünkü kesin bir bilgi sahibi olmak mümkün değil. yani kimin cennete kimin de cehenneme gireceğini Allah bilir. insan hep bir ümit içerisinde olacaktır, cennete girmeyi arzu edecektir.. nereye gideceksin? iki yer var, ya cennet ya da cehennem çukurlarından biri.. aihiretde herkes tek başına hesap verecek. dünyada bile bir büyüğüne insanın hesap vermesi bunaltıcı olabiliyorken, ahiretdeki sorgulama için ..

yaw ne kadar eminsin ölüm ile birlikte ahiret başlar derken. öteki tarafa gidip gelen birini tanıyomusun nasıl bu kadar %100 emin olabiliyosun. hiçbir bilimsel kanıtın yok.

• speakerphone2010 % 100 haklısın.
  • insan öleceğini hissedebiliyor.bunu yakınlarımdan iki kişide gördüm.ama bizlerde belki yüzlerce kez aha şimdi işim bitti,of kalbim ağrıdı galiba gidiyorum bu hastalık benim sonum galiba vs.vs. düşünmüşüzdür hatta yakınlarımıza söylemişizdir.bunlardan biri ölümümüze yakın denk gelse kalanlar öleceğimizi hissettiğimizi düşünürdü.
    ölünce tabuta kafa vurmak aklıma yatmıyor.binlerce kişi (inançlı yada inançsız) vücudu yok olarak ölüyor (tamamen yanıyor,astronot uzayda parçalanıyor,denizde vs. hayvanlara yem oluyor)
    maalesef öbür dünya için ne kadar düşünsekte sadece bu dünyaya göre yorum yapabiliriz.(zaman/mekan/hacim) ama öbür tarafta boyut ne bilmiyoruz.
  • irkildim
  • quote:

Orijinalden alıntı: helloween

quote:

quote:

sabah kalktığımızda o gün nelerle ve nasıl şeylerle karşılaşacağımızı aşağı yukarı biliyoruz, işe gidicez, otobüse arabaya binicez, çalışıcaz, eve dönücez , yemek yiyicez vs..ama öldükten sonra nedir, nasıl bişeydir ?
    ne olacak ?

her nekadar inaçlı bir insan olsamda öldükten sonra nasıl şeylerle karşılaşacağımızı nerelere gideceğimizi ne olacağını planlayamamamak bilememek kestirememek şahsen beni oldukça ürkütüyor..

ölüm ile birlikte ahiret hayatı başlar. yani öldükten sonra çok uzun bir bekleme süresi yoktur biliyorum. kabire girince neler olacak hiçbirşey olmayacak mı? evet olacak. kabir sualleri vardır. ve kabir azabı da vardır. ama inanan bir kişi için kabir azabı olmaz inşaAllah. kafirlerin kabir azabı var. bence kadere inanıyor olmak ve biliyor olmak lazım ve unutmamalı. çünkü aynı anda hem geçmişte, hem şimdiki zamanda hemde gelecekte yaşamın şu an sürdüğünü söylemek kaderdir. aynı anda nasıl her yerde olunabiliyor sorusuna cevap kaderdir. tüm insanlar tek bir seferde yaratılmıştır. yaratılış herkes için tek bir seferde. yani çoluk çocuğunuzu düşünürseniz evet hepsi için geçerli bu verdiğim bilgi. bu herkesin forumda yazdıkları bile kaderde yer almış yazılar.. bütün insanlardan da söz alınmıştır ve sonra öldürülmüştür. tekrar yaratılmıştır ve tekrar herkese ölüm gelecektir. sonrasına son kez diriliş ve ölüm yok. sonsuz mutluluk ve sonsuz bir azab vardır. o yüzden inkarda bulunmak çok vahim bir olay.. sonsuz azabı kabullenmektir. kaderi bilen biri de zaten ölüm ile birlikte ahiret hayatının hemen başlayacağını bilir. ürkmene gelince, elbetteki her mümin insan bir ümit içerisinde olacaktır. çünkü kesin bir bilgi sahibi olmak mümkün değil. yani kimin cennete kimin de cehenneme gireceğini Allah bilir. insan hep bir ümit içerisinde olacaktır, cennete girmeyi arzu edecektir.. nereye gideceksin? iki yer var, ya cennet ya da cehennem çukurlarından biri.. aihiretde herkes tek başına hesap verecek. dünyada bile bir büyüğüne insanın hesap vermesi bunaltıcı olabiliyorken, ahiretdeki sorgulama için ..

yaw ne kadar eminsin ölüm ile birlikte ahiret başlar derken. öteki tarafa gidip gelen birini tanıyomusun nasıl bu kadar %100 emin olabiliyosun. hiçbir bilimsel kanıtın yok.

illa bilimsel kanıtmı lazım git öl gör

• quote:

Orijinalden alıntı: Le petit prince

Benim merak ettiğim bir konu var bilen bir arkadaş yanıtlarsa çok sevinirim. Cenaze namazı sırasında hoca dua okurken ölü birden dirilip (yani tabii ki bizim yaşadığımız boyutta değil) kafasını tabuta çarpıyormuş ve tam o saniyede gerçekten öldüğünü anlıyormuş. Bu olay ölü defnedilirken hocanın okuduğu dua sırasında da olabilir tam hatırlamıyorum ancak acaba o saniyede nasıl bir bilinç içerisinde olacağız çok merak ediyorum.

Anlattıklarınız BENCE sembolik kavramlardır.
    Cesedi bulunamayan, denizaltıda ölen, kaybolan, tamamen yanıp kül olan v.b binlerce insan var gömülmeyen.
    Yani olay cesette değil, ruhta'dır.
    Ruh kafasını nereye vurur artık onu bilmiyorum.
  • Kısa bir süre öncesine kadar çok düşünürdüm bu tarz konuları ama son 2 aydır hiç takmıyorum adeta ölümden korkmuyorum 3 vakte kadar gidiciyim galiba Hayırlısı.
  • Ölüm korkusu mezarda biten geçici bir duygudur.
  • ölüm korkusu mantık dışıdır çünkü; yaşıyorken zaten yaşıyoruzdur ama öldüğümüz zaman da yaşamımız sona erip herhangi bir korku kalıntısı kalmayacağından dolayı ölüm korkusu diye bir şey olamaz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: helloween

quote:

quote:

ne olacak ?

Herkes bildiği yoldan sorumludur, anlattığından emin olmadığı sürece o yolda ilerlemesinin bir anlamı yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: thekeys

ölüm korkusu mantık dışıdır çünkü; yaşıyorken zaten yaşıyoruzdur ama öldüğümüz zaman da yaşamımız sona erip herhangi bir korku kalıntısı kalmayacağından dolayı ölüm korkusu diye bir şey olamaz...

Ne güzelde teselli ediyorsun kendini. Bence ölüm korkusu; öldüğünde insanın basına geleceklerinden kaynaklanır. O yüzden olmekle bu korku yok olamaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ölüm durumuna göre değişir heralde....

• Bu videodaki şahsın öldüğü iddia ediliyor.Ölüm anından hemen birkaç kare öncesinde mimiklerinde değişim olup olmadığına bakarak ölüm anından hemen önce bir şeyin hissedilip hissedilmediği belki çıkarılabilir.
  • ALLAH hayatında, ölümünde hayırlısını nasip etsin. neticede her fani ölümü tadıcak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haki_programmer

quote:

Orijinalden alıntı: thekeys

ölüm korkusu mantık dışıdır çünkü; yaşıyorken zaten yaşıyoruzdur ama öldüğümüz zaman da yaşamımız sona erip herhangi bir korku kalıntısı kalmayacağından dolayı ölüm korkusu diye bir şey olamaz...

Ne güzelde teselli ediyorsun kendini. Bence ölüm korkusu; öldüğünde insanın basına geleceklerinden kaynaklanır. O yüzden olmekle bu korku yok olamaz

sen zaten o korkuyla yaşadığını zanneden bir ölüsün.. dolayısıyla tekrar ölmene gerek yok korkusuna da gerek yok..

• İsmi aklıma gelmiyor,birkaç yıl önce biri kameralar karşısında ;Ben gidiyorum hoscakalin deyip,canli yayında öldü. Onun videosuda varda bir bakayım bulabilirsem koyarım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • tam uykuya dalarken ne hissediyorsan aynısı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.