Şimdi Ara

AMD yeni nesil işlemcilerinde Intel AVX komut setini kullanacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
4.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Phenom II X4 955 Black Edition ile hız aşırtma konusundaki iddiasını bir kez daha ortaya koyan AMD, kapalı kapılar ardında yeni nesil mikroişlemci mimarisini geliştirmeye devam ediyor. Hazırlık çalışmaları devam eden yeni mimarinin detaylarına yönelik henüz çok fazla bilgi olmasa da önemli bir gelişme yaşandı ve AMD, geliştiriciler için yaptığı duyuruda yeni nesil mikroişlemci mimarisinde AVX komut setini kullanacağını açıkladı.

Gelen bilgilere göre firma, yeni mimaride, Intel ile paralel şekilde AVX (Advanced Vector Extensions) komut setine yer verecek. Bilindiği üzere Intel daha önce yaptığı açıklamasında, Nehalem sonrası gelecek yeni nesil mikroişlemci mimarisinde AVX (Advanced Vector Extensions) setini kullanacağını açıklamıştı. Bu arada yapılan açıklamalara göre AMD, ilk defa iki yıl önce duyurduğu SSE5'ten de tam anlamıyla vazgeçmiş değil.

AMD, SSE5'e dahil 3 önemli uzantıyı - ki bunlar XOP (eXtended Operations), CVT16 (half-precision floating point converts) ve FMA4 (four-operand Fused Multiply/Add)- yeni nesil işlemci mimarisinde de kullanacak gibi görünüyor. Intel AVX ile vektör uzantısı 128-bit'ten 256-bite çıkartılacak bu bu sayede özellikle kayar nokta ağırlıklı uygulamalarda ciddi performans kazanımları sağlanabilecek.

• AMD sağlam geliyo kim ne derse desin.Ben İnteli yakalayacağına inanıyorum
  • Bunlar daha geçenlerde X86 lisansı yüzünden birbirlerine girmemişlermiydi?...
  • İnteli yakalamakla kalmayıp geçecekk!:)
  • Intel 'i geçemez.

Intel bir teknoloji geliştirir amd alır.

AMD geliştirir intel alır.

biri geri uyumluluk ile müşteri çeker diğeri ileri görüşlüdür her zaman hız der.

Bu danışıklı dövüş böyle gider. Firmalar para kazanır. İnsanlar teknoloji satın alır.
  • Hahahaha... iyi olmus sevindim ya... biraz gec oldu ama guzel oldu...
  • @X2 nedense yorumun bi an cok hosuma gitti koptum burada yaw D:S:DA:DSA
  • güzel haber amd bence 2010 dansonra toparlanır gibi geliyorbana
  • quote:

Orjinalden alıntı: KANUNI61

güzel haber amd bence 2010 dansonra toparlanır gibi geliyorbana

bence phenom II ile toparlanmaya zaten başladı,böyle devam ederse işlemci pazarı baya kızışır.Bu da bizim işimize gelir.Örneğin ati 4770 çıkardı,2. el piyasası alt üst oldu.Rekabetin olması çok güzel,2. el fiyatına sıfır ve daha iyisini alabiliyorsun.tebrikler amd
  • bunlar sürekli birşey çıkarıo her malzeme alışımızda pişman oluyoruz yaaa.
  • bence iyi ama tamda önümüzdeki 3~5 sene için Phenom II X3 720 BE almışken bence core 2 serisi zaten ssse3 ile performans farkı yapıyordu core i7 ile de sse4.1(4.2) ile performans farkı yapıyordu AVX'te yeniden uzlaşmaları iyi oldu bu arada AMD sse5'ide koymayı unutmasa iyi olur
  • Super PI gibi uygulamalara bakan bilinçsiz kullanıcılar epey yön değiştirecek. AMD fifti fifti olmaya geliyo Intel ile...
  • Yolun açık olsun AMD
  • bazı arkadaşlar cıdden cok komık adamlar en buyuk rakıplerınden teknolojı alıyor bazıları amd inteli yakalayacak diye seviniyor
  • ben daha almadım ama bende 720 BE alacam fikrim hiç değişmedi
    0 işlemci 150$
  • sevinenlerin cogunun avatarında da amd resmi var..Adamlar geriden geliolar halen bence sevinmeyin fazla..
  • @HoLY.oNE
    Gene konuştun... Yaw kardeşim girme şu amd ati topiclerine madem, bizde kendi halimizde sevincimizi yaşayalım... :) :D
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

Hahahaha... iyi olmus sevindim ya... biraz gec oldu ama guzel oldu...

güzel olduda taklit olmasaydı..
  • quote:

Orjinalden alıntı: ELeCtRiCkChi

@HoLY.oNE
    Gene konuştun... Yaw kardeşim girme şu amd ati topiclerine madem, bizde kendi halimizde sevincimizi yaşayalım... :) :D

Kadrdeş Mavi bayraklı arkadaşların dediklerini kaile alma zaten intel Entegre bellek kontrolcüsünü AMD den yıllar sonra görüp işlemcilerinin içine koymadı,Zaten intel GPU+CPU düşüncesini AMD den sonra gündemlerine getirip uygulamaya koymadı,Zaten O çok küçümsediğiniz AMD sizleri intelin faiş fiyat politikasından (Aynı zamanda Nvidia cepesinde ) kurtarmadı,Zaten O küçümsediğiniz AMD Server işlemcilerinde halen İnteden çok daha iyi pazar payına sahip değil,Zatem AMD çok ısınıyor :) , Zatem AMD toplam platform bazında intelden bariz şekilde daha az enerji harcamıyor dolaysı ile daha az elektirk fatırası gelmiyor. v.s v.s v.s v.s

Madem bizim sevincimizi veya üzüntümüzden bukadar rahatsız oluyorsunuz ozaman Konu başlığında AMD yazan konulara girmemenizi ve bu forumu kirletmemenizi rica ediyorum. lütfen biraz saygılı olunuz kelimeleriniz bazı arkadaşalrımız tarafından çok yanlış nlaşılabilecek bir yapıya sahip..

@Necessa®i kalın yazı ile yazdıklarımı intel yapınca taklit olmuyorda AMD yapıncamı taklit oluyor lütfen biraz daha gerçekçi yorumlarda bulunalım....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacano -- 7 Mayıs 2009; 18:08:06 >

• Normal birşey. o ondan alır o ondan alır. Teknoloji paslaşması yaparlar.

Milett de birbirini yer o iyi bu iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 7 Mayıs 2009; 18:13:43 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.