- x
__ -- İNGİLİZCE ÖĞRENME PORTALI-- __ (kaliteli bedava içerik siteleri)
522 Cevap146302 Görüntüleme223 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
[Poll]

__ -- İNGİLİZCE ÖĞRENME PORTALI-- __ (kaliteli bedava içerik siteleri)

ingilizceyi maalesef tüm çabalarıma rağmen öğrenemedim.
  38% (437)
ingilizceyi internetten ve medyadan öğrendim.
  29% (326)
ingilizceyi kurstan öğrendim
  22% (250)
ingilizceyi yurt dışında öğrendim.
  5% (61)
ben başka bir dille ilgileniyorum.
  3% (34)
ingilizceyi turizm sayesinde öğrendim.
  1% (14)

Toplam oy : 1122

(en son oy tarihi : 18 Eylül 2014; 16:45:21) 
Giriş

2497 Mesaj
3 Mayıs 2009; 23:17:02 

0

**********************************************************************************
**********************************************************************************

Kelime öğrenmekte sıkıntı çekenler için mükemmel bir site ve bilgisayar programı:

http://www.wordexam.com/

************************************************************************************
************************************************************************************

Evet arkadaşlar, ingilizce durumunuz nedir?

Sizcede Gerçekten Türkler yabancı dil öğrenme özürlü mü?

Sizde bir türlü öğrenemiyorum diyenlerden misiniz?

Size göre hata sizdemi yoksa yöntemde mi?

Sizin ingilizce hikayeniz nedir?

Size faydalı olan "İNGİLİZCE KURS" önerisi verebilir misiniz?

Size göre "İNTERNET ORTAMI" ne derece bu öğretimde etkili?

Önerebileceğiniz siteler var mı?

not: Deneyimlerini ve site önerilerini aktaran her katılımcıya ayrı ayrı teşekkür

****************BEDAVA KALİTELİ İNGİLİZCE ÖĞRETEN SİTE ÖNERİLERİ****************

1) ingilizce kelimeler için: (resimli, ingilizce ve türkçe telaffuzlu, çoklu dil desteğide var)

http://www.internetpolyglot.com/playSlideShow.html

2) ingilizce öğreten güzel bir site: ( Blitzkrieger arkadaşımıza çok teşekkürler )

http://www.livemocha.com/

3) videolu ingilizce dersleri:

http://www.ingilizce.be/ingilizce_video.htm

4) özellikle kelime öğrenimi için çok hoş bir oyun. Telaffuz, dikkat ne ararsanız var. oyun dediğime bakmayın, adı oyun işlevi kelime öğretmek.
Buyurun linki:

http://www.bbc.co.uk/tu..._wordmaster_flash.shtml

5) Güzel alıştırmaların bulunduğu bir site:( Blitzkrieger Arkadaşımıza çok teşekkürler )

http://www.oup.com/elt/...roducts/englishforlife/

6) Kelime haznemizi geliştirmek için bir site daha ( Sam Fisher 6600 arkadaşımıza çok teşekkürler )

http://english2go.com/

7) Yeni başlayanlara yararlı olacak temel ingilizceyi sıkmadan anlatan yerli bir site...

http://www.ezgi.com//

8) Bir milyondan fazla üyesi olan ve mail adresinizede bilgiler gönderen, ingilizce öğreten bir site ( Blitzkrieger arkadaşımıza çok teşekkürler )

www.englishbaby.com

9) Basit dille yazılmış ingilizce haberleri takip etmek için güzel bir site ( Blitzkrieger arkadaşımıza çok teşekkürler )

http://www.simpleenglishnews.com/

10) ingilizce öğretimi açısından çok kaliteli bir site ( seF[o] arkadaşımıza çok teşekkürler )

http://web2.uvcs.uvic.ca/courses/elc/studyzone/

11) Kelime telaffuzu açısından tüm dünya dillerinede destek veren çok güzel bir site (konyaaslani arakadaşımıza çok teşekkürler )

http://forvo.com/

*******************************************************************************************************

Şimdi sizin önerilerinizi alalım.

En azından teşekkürü çok görmeyin.

Portalın gelişmesi için bildiklerimizi paylaşmaktan geri durmayalım lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dh_experience -- 13 Temmuz 2010; 12:47:58 >

Kainatın gerçeklerine gözlerini "isteyerek-bilerek" kapatmış olanlara hiçbir şey anlatamazsın...!

2127 Mesaj
3 Mayıs 2009; 23:32:29 

gidip yerinde öğrencen

8 senedir ingilizce görüyorum en basit şeyleri zar zor anlıyorum.

aslında anlamasına anlıyorumda. yazamıyorum ingilizce olarak hiç bişi

MEGANE 2 HB 1.5 DCİ DYNAMİC
Dh 2006 Üyeleri
Uludağ Üniversitesi-iktisat
NİNTENDO Wİİ BLACK
~ Samsung N150 ~HP PAVİLİON G6
PIRANHA BUSİNESS TAB 7''~~SAMSUNG GALAXY TAB 3 7.0 WHITE~~CODEGEN ULTİMİX 88

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
3 Mayıs 2009; 23:35:17 

İngilizce de 1.sınıftan beri ing görüyorum hepsi kaliteli hocalar fillerin nerdeyse hepsini ezberledim okuyabiliyorum yazabiliyorum ama hala eksigim var gerçekten dostum çok zor.

emek gerekiyor

519 Mesaj
3 Mayıs 2009; 23:45:34 

2009 un başından beri ingilizce ile boğuşuyorum şu an 4-5 tens biliyorum geniş,geçmiş,şimdiki,gelecek,vs neyse işte
tüm tensleri zamanla ögrenecegime tüm detayları yavaş yavaş kavrayacagıma inanıyorum ve hikaye kitapları okuyorum hatta adeta onlarla yatıp kalkıyorum içlerinden kalıpları ve kelimeleri ajandama kaydediyorum sonrasında ise bazı programlar var özellikle Cambridge sesli sözlük var telaffuz için iiyi diyebilirim sonra film dizi vs çok izliyorum original dilinde telafuz için ve bu sene yazında yazlık yerlere gitmeyi planlıyorum hem iş hem ing geliştirmek babında oradanda ABD ye gitme parası ayarlarsa uygun kurslar var dil kursu ıcın abd cokk iii olur gibime geliyo ve inanmıycaksın belkı bu kötü ingilizcemle çok fazla yabancı arkadaş edindim internetten hergün onlarla takılıyorum biraz msnde şunu diyorum kendime bu iş olacak hata yapmaktan korkma ve devam et......

https://plus.google.com/photos/101219836452195764918/albums

LV-GUCCI-PRADA-HERMES-BURBERRY ayakkabı ve aksesuarlar için lütfen albumumuze goz atınız!!!

4268 Mesaj
3 Mayıs 2009; 23:50:46 

İngilizce çok basit bir dil bence ama yine de cümle kalıbı Türkçe gibi olmadığı için biraz zorlanabiliyor insan.İngilizcesi ileri düzey olmayan bir kişi cümleyi Türkçeye göre çevirir ama aslında cümle kalıbı aynı olmadığı için tam anlayamaz cümlede yazanı.Buna dikkat etmek lazım ve bunu aşmanın en iyi yolu da kitap okumaktır bence.Kitapcılarda bulabilirsin."Stage 1, Stage2..." diye seviyene göre al.Aynı zamanda yabancı diziler izlemek kulağını ve yine yabancı müzikler dinlemek kulağınla birlikte eğer şarkı söylemeyi seviyorsan konuşmana da katkısı olur, bu sayede de eğlenirken öğrenirsin

Not:Edebiyat öğretmenimiz dillerin ek aldıklarında kesme işareti ile ayrılmadığını söyledi bu yüzden ayırmadım, resmi TDK memurlarını şimdiden uyarırım.

5079 Mesaj
3 Mayıs 2009; 23:56:17 

Okulda gördüğümüz ingilizce fıs resmen.Dil olarak öğretmiyorlarki.Bizim sınıfımızdaki bir kız Avusturya'dan gelmiş orda ingilizce dersi 1 imiş fakat burda çalışmadan 90-100 ve ingilizceniz çok kolay diyor.Benim ingilizcem gayet iyi yazıp konuşurumda yabancıların dediklerini anlayamam tam olarak.Adamlar su gibi konuştuğu için ingilizce olduğunu zor anlarsın.Keşke ona göre eğitim görsek.Benim iyi olan ingilizcemde tamamen kendi çabam ve çocukluktan beri pc oynamamında büyük rolü var.

519 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:04:29 

LEVEL 1 den başladım şu an level 2 sonlarına gelmek üzereyim hemen hemen her seviyede 8 er kitap var ve hepsini tek tek okuyup içlerinden kelimeleri kalıpları ayırıyorum Rosetta Stone var pc de kurulu ayrıca yorumlara katılıyorum Türkiyede öğretilen ingilizce fıs ve türk insanının dile eğilimide fıs bence ilkokul 4 te verilmeye başlanıyo bu dil fakat ciddiye alan öğrenci sayısı tartırışılır....sonra yaş ilerleyince gereğini anlayan bireyler öğrenecem diye yırtınıyo ::)))

ben sadece konuşma seviyesine gelmeyi istiyorum anlaşılır şekilde gerisi fos :)) zaten ondan sonra bide ingilizcesi çok iyi olan bi hatun bulursak bi yerlerden olay biter....

LV-GUCCI-PRADA-HERMES-BURBERRY ayakkabı ve aksesuarlar için lütfen albumumuze goz atınız!!!

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:05:48 

quote:

Orjinalden alıntı: BreakBeaT

gidip yerinde öğrencen

8 senedir ingilizce görüyorum en basit şeyleri zar zor anlıyorum.

aslında anlamasına anlıyorumda. yazamıyorum ingilizce olarak hiç bişi

Okuduğunu anlama konusunda iyi isen sorun yok.

bana göre birazda yetenek işi sanki siz ne dersiniz.

Acaba bazılarımız yapamayacağız bir konuda boşuna mı kürek çekiyoruz.

Yoksa yöntemimiz mi yanlış. Bu kadar emeğin bir sonucu olmalı ama dünyada ingilizce konuşma oranı en düşük ülkelerden biriyiz. Hatta nufusa oranla ilk 10 a bile girebiliriz (konuşamama konusunda)

hani biz zeki millettik, var bu işte bir iş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mursel134 -- 4 Mayıs 2009; 0:07:33 >

Kainatın gerçeklerine gözlerini "isteyerek-bilerek" kapatmış olanlara hiçbir şey anlatamazsın...!

519 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:11:19 

quote:

var tabi tek başına zekilik yetmiyor uğraşmak gerekiyor pes etmeden tabikide valla bazı zamanlar oluyor kitapı kalemi fırlatası geliyo insanın just Patience dear my friend ;)) Trust me

5079 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:11:54 

quote:

Orjinalden alıntı: mursel134

Okuduğunu anlama konusunda iyi isen sorun yok.

bana göre birazda yetenek işi sanki siz ne dersiniz.

Acaba bazılarımız yapamayacağız bir konuda boşuna mı kürek çekiyoruz.

Yoksa yöntemimiz mi yanlış. Bu kadar emeğin bir sonucu olmalı ama dünyada ingilizce konuşma oranı en düşük ülkelerden biriyiz. Hatta nufusa oranla ilk 10 a bile girebiliriz (konuşamama konusunda)

Yöntem ve istek işi işte.Küçükden ingilizce görüp cümleleri anlamak için kafa yorunca zaten kafa bi süre sonra o dile yatkınlaşıyor.Her dilin mantığı var zaten baştan sondan falan.İngilizce öğrenirken veya bir cümleyi çevirirken türkçeyi unutup türkçe düşünmemek lazım bir yerde.

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:14:18 

quote:

Orjinalden alıntı: TokioHoteL

Yöntem ve istek işi işte.Küçükden ingilizce görüp cümleleri anlamak için kafa yorunca zaten kafa bi süre sonra o dile yatkınlaşıyor.Her dilin mantığı var zaten baştan sondan falan.İngilizce öğrenirken veya bir cümleyi çevirirken türkçeyi unutup türkçe düşünmemek lazım bir yerde.

Sanırım birazda türkçe nin yapısının ingilizceye 180 derece zıt olmasından kaynaklanıyor. Türkçe düşünüp ingilizce konuşmak olmuyor. bence bütün sıkıntı bu. Katılıyorum.

519 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:17:55 

kesinlike doğru türkçe düşünüp ingilizce konuşmak bi yere kadar oluyor ama esasında ingilizce düşünmeyi becerebilsek ki buda nasıl olacaksa bilmiyorum artık :))

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:24:08 

türkçeyi tersten düşünsek olur mu acaba?

mesela "ben istemek konuşmak ingilizce" -----> " I want to speak english "

Bir süre etrafla böyle konuşsak.

Böylece türkçe konuşup ingilizce düşünüyor bulabiliriz kendimizi olmaz mı? :)

ne dersiniz arkadaşlar siz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mursel134 -- 4 Mayıs 2009; 0:25:19 >

519 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:28:18 

valla benim türkçe dil bilgim zaten evlere şenlik tersten ortadan karma karışık cümleler kuruyorum hep....benim bilmek istediğim ise şu bazı yerlerde okudum iyi bir ingilizce için ana dilin çok iyi olması gerekir miş neden ?? sizce bu söyle doğru mu ?

iyi bir ingilizce için ana dil fevkaledin fevkinde mi olmalı ?

976 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:37:30 

Ülkemizin dil eğitimindeki aciziyeti de bence öğrenmemizde önemli bir engeldir.İlkokul 4 te başlayan bir dil eğitimi var aslında.4. sınıfta sınıf öğretmeni ile başladım ben ingilizceye öğrenmeye.o öğretmenin ingilizce bilgisi zaten tartışılır.Ortaokula geldik yemin ediyorum 15 sene önceki mr brown ms brown ile devam ettik.Hocamız biraz daha ingilizceye vakıf birisiydi sınıf öğretmenine göre.Daha sonra liseye geldi.yine kullandığımız kitaplar 20 sene öncesi basım.Bu cin alili kitapların karikakütürü gibi resimleri olan kitaplardan ders görüyorduk.Modern toplumlar ses kaydından hatta icabında tepegözden ders görür iken biz ilkel kitaplardan ders gördük.Şimdi üniversite bitti hala bişey öğrenebilmiş değilim.İngilizce adına sınıfta en azimli bendim bugüne kadar.Herkese kopya verirdim .Fakat şuanki ingilizcem ancak yazı çevirebilecek düzeyde.Konuşmakta zorlanıyorum maalesef.Sistemin daha modern hale getirilmesiyle öğretimin kalitesi artar diye düşünüyorum

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:40:59 

quote:

Orjinalden alıntı: musicalite

valla benim türkçe dil bilgim zaten evlere şenlik tersten ortadan karma karışık cümleler kuruyorum hep....benim bilmek istediğim ise şu bazı yerlerde okudum iyi bir ingilizce için ana dilin çok iyi olması gerekir miş neden ?? sizce bu söyle doğru mu ?

hocam zaten ingilizce öğrenmekte zorlanıyoruz. Birde türkçe dil bilgisi öğrenecek olursak iyice geriye gideriz.

519 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:43:41 

hocam malesef sistem parası olana güzel ne yazikki diyorum çünkü öyle bi zemin varki ülkemizde paran varsa en iyi hocalardan en son sistemlerle her eğitimi alabiliyosun malesef bu gerçek....yapacak bişey yok bu duruma dersaneler dil eğitim kurumları aof dersaneleri paralı eğitim setleri yayınlar ooo say say bitmez devlette işte 20 senelik kitaplarla eğiitim verir anca :D:D

neyse istersek eğer öğrenebiliriz gibime geliyor :)) bide bence yazlık yerlerde otellerde falan çalışmak lazım azimle
ne özellikle bellboy 1e1 iletişim

5946 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:48:21 

Benim görüşüm, pratik yapmadan olmuyor. Misal üstte konu var omegle.com diye, her ne kadar sevgili forum üyelerimiz bayan düşürmek için kullansalar ve milletimizin adını abazaya çıkarsalar da, bu tarz yerler pratik yapmak için oldukça uygun. Sebebi, hayatında görmediğin biriyle rastgele bir muhabbet açmak zorundasın, mecburen iki laf ediyorsun. Ayrıca tanımadığın için hata yapmaktan korkmayıp (bazı durumlarda "yanlış yazarım şimdi tüh" olayı vardır) dil döndüğünce birşeyler konuşuyorsun. Birazcık geliştiğini hissettiğinde yurtdışından arkadaş edinip onunla progresif bir şekilde konuşmalara başlanmalı. Ayrıca altyazılı diziyi/filmi önce dinleyip, altyazıyla karşılaştırma da çok işe yarıyor. Sonra CNN gibi kanalları dinlemek (buradaki İngilizce biraz daha ağırdır, aksan ve terimler girer) ve adamların kelimeleri nasıl telaffuz ettiklerine dikkat kesilmek gerekli. Böyle böyle kendi kendinize (ya da internetten yabancı arkadaşınızla) sesli konuşmalara da başlarsınız kısa kısa. Zaten bir yerden sonra kolay gelecek, kaptıracaksınız ve işi çözmüş olacaksınız.

Ben ultra ağır edebi metinler harici yazılı materyali anlıyorum. Ortaokulda gördüğüm "this is a book" ingilizcesini saymazsak, başka bir ingilizce eğitimi de almadım. Almak istedim fakat zamanım olmadı, halen yok. Burada yazdığım maddeleri uygulamaya çalışıyorum. Bir yere geldiğimi hissettiğimde, yoğunlaştırılmış bir ingilizce programına katılacağım. Son aşama da, imkan olursa yurtdışına çıkacağım; oradaki deneyim başka.

Görüşlerim böyle..

Hazar Karabay Blog | DIY Audio Türkiye - Forum

3734 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:56:20 

Bence en iyi yöntem özellikle internet sayesinde yabancı kişilerle konuşmak gerçekten ingilizceyi aşikar bir hale getiriyor.kitaptan felan çalışmak sadece bir süreliğine etki eder sonra tekrar unutursun.

Psn : Myhtic
No problem.Everything's fine

330 Mesaj
4 Mayıs 2009; 0:56:42 

bu senenın basından berı acayıp kasıyorum su an ıyı sevıyeye gelıyorum denebılır
erasmusu kazandırdı bana bu
ama face to face olayı bıraz kafa bulandırıyor
ınternetten buldugum arkadaslar mıkrofo nda konusuyoruz
o da olacak
zaten erasmusta mecbur konusacagım

e 63
Acer Aspire One D150
cbr 125 11

1105 Mesaj
4 Mayıs 2009; 1:05:15 

az önce gayet güzel bi açıklama yazdım ama firefox un azizliğine uğradı

neyse arkadaşlar bende ingilzice öğretmenliği okuyorum(yüksek lisans hevesi ile) bu konuda bana güzel yazılar çıkacak gibi zaten derste sürekli sizin bu sorunları konuşuyoruz...geçen hafta anket araştırmam liselerdeki dil ve eğitimi ve hazırlık mevzusu idi zaten..

konuya gelecek olursak..

dili öğrenmek için bi şekilde sürekli o dille haşır neşir olmanız gerekmekte...öğrenip bi kenara atamassınız...ayrıca dil öğrenmeye yaklaşımınız diğer derslerden farklı olmak zorunda sonuçta matematik gibi işin formullerini bulup onları uygulayıp cümleler oluşturamassınız...şu kuralcı mantıktan uzaklaşmanız gerekmekte ve dili ne için öğreniyorsunuz önce bunu belirlemeniz gerekmekte..yani genel kültür olsun diyede dil öğrenilmez...ayrıca okullarda verilen eğitimin çok yanlış ve amaçsız olduğunu biliyorum ama siz orda verilen bilgiyi kullanıp kendiniz birşeyler katarakta öğrenebilirsiniz...sonuçta bir çoğunuz internete rahat şekilde ulaşabilmekte..okulda gördüğünüz herhangi bir grammar yada vs kurallı öğrendiğiniz zaman bunu internete girip başka şekilde yada başka cümle kalıpları içinde nasıl kullanılmış araştırabilrsiniz asla bir kuralı öğrenip ezberleyip bunu diğer becerilerinizde(okuma yazma dinleme konuşma) kullanabilmeyi beklemeyin...temel çatıyı aldıktan sonra bunun farklı şekilde kullanımlarını görüp o mekaniyi ve akustiği öğrenmeniz gerekmekte..ayrıca ne kadar süre ingilizce ile uğraşmış olursanız olun eğer ingilizce metin okuma alışkanlığınız yoksa okumaya en basit seviyeden başlamanız gerekmekte böylece beyniniz zamanla dilin özelliklerini keşfedecektir..ayrıca hiç zaman grammar kurallarının hepsini tek seferde ezberlemeye çalışmayın ..seviyenizle beraber gidin ve bir önceki kuralları kullanabilmeye başladıktan sonra bi diğer yapıya geçin..ama özetle bu işin kuralı o temeli aldıktan sonra bi şekilde sizin katkıda bulunarak dili kullanmayı öğrenmeniz ister dizi olsun ister kitap müzik bi şekilde seviyeniz kadar ile ilgili olunda..zaten üst seviyelere istesenizde istemeseniz geçersiniz...

ayrıca öle pahalı kurslara falanda çok kanmayınız...sonuçta elbette çok iyi iş yapanlar vardır...ama siz uğraşmadıktan sonra kimse öğretemez dil öğrenmek ve bunu geliştirmek tamamen kişisel bir olayıdır ve ayrıca bir dili öğrendiğiniz zaman diğer dilleri öğrenmek daha kolay gelir...

face to face olayına gelince emin olun daha kolay dizi film takip etmekten ...sadece heyecanlanmayın yeter ...ve konuşmaktan korkmayın...

herkese iyi geceler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blitzkrieger -- 4 Mayıs 2009; 1:15:15 >

crtl - w yap huzura er!!!

f4t1h89.wordpress.com (bilim kurgu film ve anime blogum) http://sorarlar.com/

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 1:15:28 

quote:

Orjinalden alıntı: YourDooM

Bence en iyi yöntem özellikle internet sayesinde yabancı kişilerle konuşmak gerçekten ingilizceyi aşikar bir hale getiriyor.kitaptan felan çalışmak sadece bir süreliğine etki eder sonra tekrar unutursun.

Haklısın öğretilen ingilizce pratikte kullanılandan çok farklı oluyor. birde böyle bir sorun var. Bu öğretenler uzaydan mı bulup indiriyorlar bu kalıpları bilmiyorum. Bize öğrettikleri robot ingilizcesi.

Örnek:

What is your name.? ( senin adın nedir?)

My name is mürsel. (benim ismim mürseldir)

dünyanın hiç bir yerinde böyle bir konuşma geçmez.

your name? (ismin?)

I'm mursel. (mürsel)

and you?

....

Birde bizim eğitmenler r leri bastıra bastıra söylerler, bakıyorum yabancı telaffuzlara sanki kelimede r harfi yok. Bende şimdi söylemiyorum.

Birde illa ingilizceyi dil bilgisinden öğretecekler, zaten bütün heves bu noktada bitiyor. past present coniunuslarda boğulup gidiyorsunuz. Bazı zamnaların türkçede bile karşılığı yok denince, artık sizden bir performans beklemek hata olur.

Haksız mıyım?

1105 Mesaj
4 Mayıs 2009; 1:16:32 

quote:

Haklısın öğretilen ingilizce pratikte kullanılandan çok farklı oluyor. birde böyle bir sorun var. Bu öğretenler uzaydan mı bulup indiriyorlar bu kalıpları bilmiyorum. Bize öğrettikleri robot ingilizcesi.

Örnek:

What is your name.? ( senin adın nedir?)

My name is mürsel. (benim ismim mürseldir)

dünyanın hiç bir yerinde böyle bir konuşma geçmez.

your name? (ismin?)

I'm mursel. (mürsel)

and you?

....

Birde bizim eğitmenler r leri bastıra bastıra söylerler, bakıyorum yabancı telaffuzlara sanki kelimede r harfi yok. Bende şimdi söylemiyorum.

Birde illa ingilizceyi dil bilgisinden öğretecekler, zaten bütün heves bu noktada bitiyor. past present coniunuslarda boğulup gidiyorsunuz. Bazı zamnaların türkçede bile karşılığı yok denince, artık sizden bir performans beklemek hata olur.

Haksız mıyım?

haksızsın...diğer dili türkçe ile karşılaştırmak hata..ingilizce kuralları ingilzce çerçevesinden anlaman gerekmekte..boşa ingiliz gibi düşünün demiyorlar ha öğretim şekilleri yanlış o ayrı...ayrıca senin o robot ingilizcesi dediğin ingilizceyi öğrenmeden de günlük kullanımını öğrenemessin ..sadece 3.5 cümleyi ezberler durursun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blitzkrieger -- 4 Mayıs 2009; 1:17:37 >

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 1:25:09 

quote:

haksızsın...diğer dili türkçe ile karşılaştırmak hata..ingilizce kuralları ingilzce çerçevesinden anlaman gerekmekte..boşa ingiliz gibi düşünün demiyorlar ha öğretim şekilleri yanlış o ayrı...ayrıca senin o robot ingilizcesi dediğin ingilizceyi öğrenmeden de günlük kullanımını öğrenemessin ..sadece 3.5 cümleyi ezberler durursun...

üstad söylediklerimin hepsinde mi haksızım.

Ülkemiz dünyada ingilizce konusunda gayretin çok olduğu fakat öğrenme oranının diğer ülkelerin çok çok gerisinde bir konumda bulunuyor.

Bunun bir nedeni olmalı, klasik öğretim teknikleri bir yerlerde hata yapıyor. Türklere birşeyler uymuyor veya türk dil ailesininde bulunduğu eklemeli dillere.

hata nerde siz ne dersiniz.? Ne yapmak lazım?

2682 Mesaj
4 Mayıs 2009; 1:30:08 

quote:

Orjinalden alıntı: musicalite

Elbette doğru.

519 Mesaj
4 Mayıs 2009; 1:33:46 

quote:

üstad söylediklerimin hepsinde mi haksızım.

Ülkemiz dünyada ingilizce konusunda gayretin çok olduğu fakat öğrenme oranının diğer ülkelerin çok çok gerisinde bir konumda bulunuyor.

Bunun bir nedeni olmalı, klasik öğretim teknikleri bir yerlerde hata yapıyor. Türklere birşeyler uymuyor veya türk dil ailesininde bulunduğu eklemeli dillere.

hata nerde siz ne dersiniz.? Ne yapmak lazım?

hocam iyi güzel söylüyosunda tekrar bi oku yazılanları istersen

herkes düşünce biçiminde dili oldugu gibi türkçeleştirerek düşünmemen gerektiğinden bahsetmekte örneğin

what is your name?? senin adın nedir i sen basit bişey olarak görmüşsün şimdi bu normal şeklidir hiç tanımadıgın birisine adın ne ?

yada adın ?

dersen nolur kaba birisi olursun oysa

what is your name ? dediğinde nazik bir şekilde karşındakinin adını ögrenmek istediğini belirtirsin bence :))

yani bırak artık çevirme Türkçeye ya What is your name ? çevirme türkçeye düşünki türkiyede yaşamıyosun niye ceviriyosun yaaaa takma bu kadar

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 1:54:15 

iyi hoş diyorsunuzda:

çeviri (kitap, makale vs) konusunda iyi derecede olan bir arkadaşım iş için 1 haftalığına abd ye bir iş adamının yanında çevirmen olarak gitmiş.

söylediği:

çoğu cümlesine: " sen kitap gibi konuşuyorsun, robot gibi konuşuyorsun " diye gülmüşler.

Bu iş harici bulunduğu kafe ve otel gibi yerlerde daha fazla oluyormuş.

O formal yapıyı bir türlü üzerinden atamamış.

Bir yerlerde bir sorun olduğu muhakkak arkadaşlar

İlk mesajıma bir arkadaşımızın bir yazısını ekledim. Aslında sorun konusunda o bir nebzede olsa çözümde bulunmuş.

Biraz daha konuyu derinlemesine incelemekte fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mursel134 -- 4 Mayıs 2009; 2:09:12 >

519 Mesaj
4 Mayıs 2009; 2:08:35 

ya benim amerikaya giden arkadaşlarımda oldu onlar amerikalıların salak oldugu kanısında çünkü senden onlar gibi konuşmanı bekliyolarmış bu mümkün mü ????

örnegin yattara youla vs kac senedir türkiyedeler biz gibi türkçe konuşabiliyolar mı yoook ama anlıyomuyuz evet yani onlar onun gramere göre konuşmaya calısmasına gulmuslerdır neyse ben yattım

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 2:17:53 

ii geceler sen yat, sonra devam ederiz.

Katkın için çok sağol.

0 Mesaj
4 Mayıs 2009; 2:45:09 

oncelikle temel ingilizceyi ogrenin sonra

watch a lot english movies and tv shows.. make practice with your friends. make a rule if someone talks any launguage except english. give a punishment...

that way you can reach your english to upper levels. it will work..

established with experiences....

üstteki yazı ile başlayın

cok acemi olanlara gercekten ingilizce ogrenmek istiyorsanız herhangi birinden tavsiye almanıza gerek yok zaten aclıgınız size ingilizceyi ogreticektir...

ama benim tavsiyelerim.

ceviri yaparak baslayın. ceviri yaparak baslamak sizin kelime haznenizi geliştirir ve cumleleri incelemenize yardımcı olur.

sonra bol bol altyazılı film veya dizi izleyin dizi tavsiyemdir cunku aynı insanların aksanına alısınca anlaması daha kolay oluyor.

tekrar tekrar aynı bolumu ezberleyene kadar izleyin sonra altyazıyı kaldırın ve altyazısın cümleleri anlayarak izleyin altyazıyı beyninizde siz ekrana koyun

baska bir tavsiyem bir oyun...

biri türkçe konusurken yada bir film izlerken o konusmayı anında ingilizceye cevirin cok eglenceli basta biraz zorluyor ama gercekten eglenceli

bir keresinde hocanın konusmasını beynimden ceviriyordum ve oyle odaklanmısımki hoca birden bana donup birşey sordu ve istemeyerek ingilizce cevap

verdim sınıftakiler ne diyo bu moron felan demiştir kesin ama

gercekten bir süre sonra alısıyorsunuz....

ingilizce öğrenmek isteyen için zor değildir

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 11:33:28 

katkıda bulunan tüm arkadaşlar çok sağolun.

Evet arkadaşlar, ingilizce durumunuz nedir?

Sizde bir türlü öğrenemiyorum diyenlerden misiniz?

sizin ingilizce hikayeniz nedir?

What is your "English learning" story?

265 Mesaj
4 Mayıs 2009; 11:44:54 

bende hiç anlamıyorum banada heves geldi tell me more inglizce eğitim seti indiriyorum...

İzmir'liyizGÖZTEPE'LİYİZ

BAŞARIYI DEĞİL SEMTİMİZİ SEVDİK!

110 Mesaj
4 Mayıs 2009; 12:39:05 

Walla hiç gidip yerinde öğrenmeye gerek yok.Sadece okuduğun bir paragrafta sürekli her kelime ne anlama geliyor diye bakmayacaksın.Lan bu ne demek bu ne demek demiyeceksin önce cümleyi tamamen bi oku az da olsa ne anladın diye bir bak ondan sonra zamanla aynı kelimelerle karşılaştıkça sözlüğe bakmaksızın ne anlama geldiğini öğreniyorsun.Ha birde alt yazılı film olsun dizi olsun izle fakat sadece yazıyı okuyarak kitlenip kalma bir bak bakalım nasıl cümle yapısı varmış örnegin ben ilk defa cut it out'un ne anlama geldigini bir diziden ögrendim ve hala ögreniyorum cok sacma bir yöntem gibi gelebilri ama cok basitde bir yöntem ha ilkokul 4. sınıftan beri ingilizce görüyorum + turizm meslegi içindeyim o ayrı ama bilmedigim bir cok yapıyı o sekilde ögrendim aslında hiç zor değil çok ciddiyim sadece konuş gitsin yanlış kelime veya cümle kurucam diye düşünme rahat olmak işin özü.

Ateşe dayanabileceğin kadar günah işle!

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 13:00:27 

quote:

Orjinalden alıntı: pulascan

Walla hiç gidip yerinde öğrenmeye gerek yok.Sadece okuduğun bir paragrafta sürekli her kelime ne anlama geliyor diye bakmayacaksın.Lan bu ne demek bu ne demek demiyeceksin önce cümleyi tamamen bi oku az da olsa ne anladın diye bir bak ondan sonra zamanla aynı kelimelerle karşılaştıkça sözlüğe bakmaksızın ne anlama geldiğini öğreniyorsun.Ha birde alt yazılı film olsun dizi olsun izle fakat sadece yazıyı okuyarak kitlenip kalma bir bak bakalım nasıl cümle yapısı varmış örnegin ben ilk defa cut it out'un ne anlama geldigini bir diziden ögrendim ve hala ögreniyorum cok sacma bir yöntem gibi gelebilri ama cok basitde bir yöntem ha ilkokul 4. sınıftan beri ingilizce görüyorum + turizm meslegi içindeyim o ayrı ama bilmedigim bir cok yapıyı o sekilde ögrendim aslında hiç zor değil çok ciddiyim sadece konuş gitsin yanlış kelime veya cümle kurucam diye düşünme rahat olmak işin özü.

çok haklısın ingilizce öğrenemenin bir nedenide "aman yanlış bir kelime söyler miyim" veya " şimdi rezil olmayalım" gibi ön yargılarla kendi öğrenmemize ket vurmak.

tavsiyelerin için çok sağol.

tecrübelerinizden çok şey öğreniyorum.

362 Mesaj
4 Mayıs 2009; 13:22:04 

quote:

çok haklısın ingilizce öğrenemenin bir nedenide "aman yanlış bir kelime söyler miyim" veya " şimdi rezil olmayalım" gibi ön yargılarla kendi öğrenmemize ket vurmak.

tavsiyelerin için çok sağol.

tecrübelerinizden çok şey öğreniyorum.

Valla orta seviye ingilizce biliyorum...
yani cümlenin %80 'nini anlayıp ceviri yapabilir , cevap verebiliyorum
fakat tek sorunum bu işte ;

- Ya yanlış cümle kurarsam?
- ya rezil olursam diye konuşamıyorum...ne yapmalıyım?

"Quis custodiet ipsos custodes ?".

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 14:39:29 

quote:

Orjinalden alıntı: jokerX

Valla orta seviye ingilizce biliyorum...
yani cümlenin %80 'nini anlayıp ceviri yapabilir , cevap verebiliyorum
fakat tek sorunum bu işte ;

- Ya yanlış cümle kurarsam?
- ya rezil olursam diye konuşamıyorum...ne yapmalıyım?

seni sonra kim tanıyacak bilecek, birazda yırtık olmakta fayda var. dünya birazda vurdumduymazların, rahat insanların dünyası.

o nedenle kurs olsun başka ortam olsun paldır küldür başlamak lazım konuşmaya yoksa içe kapanık durum başka türlü aşılmıyor.

4154 Mesaj
4 Mayıs 2009; 14:44:09 

TÖMER'e gidin..

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 14:57:13 

quote:

Orjinalden alıntı: sheCouldBeYou

oncelikle temel ingilizceyi ogrenin sonra

watch a lot english movies and tv shows.. make practice with your friends. make a rule if someone talks any launguage except english. give a punishment...

that way you can reach your english to upper levels. it will work..

established with experiences....

üstteki yazı ile başlayın

cok acemi olanlara gercekten ingilizce ogrenmek istiyorsanız herhangi birinden tavsiye almanıza gerek yok zaten aclıgınız size ingilizceyi ogreticektir...

ama benim tavsiyelerim.

ceviri yaparak baslayın. ceviri yaparak baslamak sizin kelime haznenizi geliştirir ve cumleleri incelemenize yardımcı olur.

sonra bol bol altyazılı film veya dizi izleyin dizi tavsiyemdir cunku aynı insanların aksanına alısınca anlaması daha kolay oluyor.

tekrar tekrar aynı bolumu ezberleyene kadar izleyin sonra altyazıyı kaldırın ve altyazısın cümleleri anlayarak izleyin altyazıyı beyninizde siz ekrana koyun

baska bir tavsiyem bir oyun...

biri türkçe konusurken yada bir film izlerken o konusmayı anında ingilizceye cevirin cok eglenceli basta biraz zorluyor ama gercekten eglenceli

bir keresinde hocanın konusmasını beynimden ceviriyordum ve oyle odaklanmısımki hoca birden bana donup birşey sordu ve istemeyerek ingilizce cevap

verdim sınıftakiler ne diyo bu moron felan demiştir kesin ama

gercekten bir süre sonra alısıyorsunuz....

ingilizce öğrenmek isteyen için zor değildir

süpersin

6292 Mesaj
4 Mayıs 2009; 15:03:18 

elsde 80 netteyim

yok size imza mimza, şımarıyorsunuz sonra...

148 Mesaj
4 Mayıs 2009; 15:03:31 

ARKADASIM,OGRENIRSIN AMA COK UZUN SURER,BEN BEKARKEN 2 SENE GIBI BI SURE DEVAM ETTIM,KONUSUYORUM AMA AKICI DEGIL,ILLAKI GIDICEN INGILTEREYE FALAN ANCAK O SEKILDE OLUR,HA BI DE AMERIKALILARLA INGILIZCE KONUSMAYA CALISMA BILDIGINIDE UNUTURSUN,ADAMLAR INGILIZCENIN ICINE EDIYORLAR KELIMELERI COK YUTUYORLAR ANLAMAK COK ZOR,AMA INGILIZLER COK GUZEL KONUSUYOR TANE TENE TEK TEK HER KELIMEYI ANLIYORSUN.

2001 Scenic RXT OTOMATİK / Lovato LPG / İstanbul

1108 Mesaj
4 Mayıs 2009; 15:13:27 

Sırf ingilizcem çok iyi değil diye harika bir kız ellerimden kayıverdi İngilizce öğrenin arkadaşlar nerede lazım olacağı belli olmaz

110 Mesaj
4 Mayıs 2009; 15:36:49 

Cidden rahat olmak en güzeli ben lise 1 deydim yolda bir turist denk gelip adres sormuştu. first of all unit one type two diye cümleye başlamamla oradan zuhahahhauuhhua diye kaçarken go straight and turn left diye bagırmamla adresi vermem bir olmuştur :D

Bunu tek başıma yapmadım tabi :R Sonra arkadaşlarla huuuf huuuf lan adam ne biçim oldu yaaa diye nefes nefese gülüşmelerimiz de vardır devamında :D

Ateşe dayanabileceğin kadar günah işle!

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 15:42:02 

quote:

Orjinalden alıntı: mustafa culha

ARKADASIM,OGRENIRSIN AMA COK UZUN SURER,BEN BEKARKEN 2 SENE GIBI BI SURE DEVAM ETTIM,KONUSUYORUM AMA AKICI DEGIL,ILLAKI GIDICEN INGILTEREYE FALAN ANCAK O SEKILDE OLUR,HA BI DE AMERIKALILARLA INGILIZCE KONUSMAYA CALISMA BILDIGINIDE UNUTURSUN,ADAMLAR INGILIZCENIN ICINE EDIYORLAR KELIMELERI COK YUTUYORLAR ANLAMAK COK ZOR,AMA INGILIZLER COK GUZEL KONUSUYOR TANE TENE TEK TEK HER KELIMEYI ANLIYORSUN.

şimdi yurt dışına gitme imkanı yok, bende evliyim :)

kimiside amerikan aksanını övüyor ama sanırım dediğin gibi ingilizler dil bilgisine önem veriyorlar.

ingilizce için: amerikan ingilizcesi türkçenin iç anadolu şivesine benzer, ingiliz ingilizcesi ise istanbul şivesine benzer derler, ne derece doğrudur tartışılır ama ingilizce öğrenirken tek şive üzerinde yoğunlaşmayı tavsiye ediyorlar.

1105 Mesaj
4 Mayıs 2009; 16:01:23 

ya dostum senin sorduğun şu tüm soruları aslında yazdım mesajlarımda..

ya neden böle gereksiz durumlara takılıyorsunki ? yok şive slang vs...ya bunlar o dilin extra dan kültürünün parçası...senin önce dilin temelini öğrenmek gerek ...sonrasında bunlar üzerine eklenir..buda dilini öğrendiğin toplumun kültürünü vs yi tanımakla alakalı bir durumdur..

yani kimse ingilizce "yo whats up!" diye başlamaz ..how are you ? diyerek başlar işin doğrusuda budur...

ayrıca tercumanlık için amerikaya giden bi arkadaşına informal konuşmadı diye kimse gülmez..aksine senin o sokak dilini o ortamda kullanırsa ona gülerler..

Ayrıca şu aksan meselesini unutun...ne yani british aksanını öğrenince amerikanlarını anlamayacağınızımı sanıyorsunuz ? Ki onuda geçtik siz Türkiye de hiç bir şekilde diğer aksanlarla öğrenemessiniz...Hocanız Native Speaker olsa bile bi nebze...Ayrıyetten aksan olayı işin ileriki kısmı sen önce ingilizce nedir onu bu öğren..sonra kullanabilecek hale geldiğinde hangi tondan konuşmak istersen onu seçersin..ister amerikan gibi konuş ister ingiliz ki sadece bu 2 aksan yok milyonlarca ingilizce aksana vardır...

Sizin o televizyonlarda gördüğünüz duyduğunuz dilde ne ingilizce ne amerikan aksanıdır...Büyük çoğunluklu afro-amerikan jamaican carrabian vs aksanıdır...

2429 Mesaj
4 Mayıs 2009; 16:10:19 

arkadaşlar dil öğrenmek sadece derslerle olmuyo bana kalırsa.
9 yıldır okullarda ingilizce görüyorum. aklımda kalan birşey yok. ama mezun olduktan sonra dizileri izleye izleye öğrendim. şimdi ise altyazısız film izliyorum. meraktan yabancı sitelere girip sörf yapabiliyorum. en iyi öğrenme tekniği meraktır bence!!

Galaxy Note 3 Kullanıcılar Kulübü
SAMSUNG GALAXY NOTE 3 - LTE [ N9005 ]
• Endüstri Mühendisliği • FENERBAHÇE • Polonya - Erasmus •
• Şimdi Çatı Katında İnziva Vakt • Her aradığınızı bulabileceğiniz mükemmel bir site •
• En son izlediğiniz film • BOŞ REKLAM ALANI • Asus N55S Serisi Kullanıcısı • Klanlar Oyuncusu •

Hey sen! Üşengeç değilsin, sadece mutsuzsun ve mutsuz insanlarda yorgun olur. Hiçbirşey yapmak istemezler...

148 Mesaj
4 Mayıs 2009; 16:21:32 

abi zaten sorun,ingilizceyi dilbilgisi ile ogrenmeye calismakta,ezbere ogreneceksin en iyisi,gurbetciler geliyor mesela fransadan falan,adam catir catir fransizca konusuyor,ama yazmaya gelince yazamiyor,

quote:

Orjinalden alıntı: fatih.akbalik

arkadaşlar dil öğrenmek sadece derslerle olmuyo bana kalırsa.
9 yıldır okullarda ingilizce görüyorum. aklımda kalan birşey yok. ama mezun olduktan sonra dizileri izleye izleye öğrendim. şimdi ise altyazısız film izliyorum. meraktan yabancı sitelere girip sörf yapabiliyorum. en iyi öğrenme tekniği meraktır bence!!

654 Mesaj
4 Mayıs 2009; 16:26:09 

O kadar zor değil bence.Ben 6 ayda taş çatlasın 8 ayda dışarıdan müdahele olmaksızın kendi başıma öğrendim.Gramer yapısı çok kolay ve kelimeyi ezberlediğinizde bitiyor.

148 Mesaj
4 Mayıs 2009; 16:38:23 

o zaman ustun zekali bi insanla karsi karsiyayiz.
haftada kac saat ders goruyorsun ki bu kadar kisa surede ogrendin....

quote:

Orjinalden alıntı: Neces#

O kadar zor değil bence.Ben 6 ayda taş çatlasın 8 ayda dışarıdan müdahele olmaksızın kendi başıma öğrendim.Gramer yapısı çok kolay ve kelimeyi ezberlediğinizde bitiyor.

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 16:40:19 

quote:

Orjinalden alıntı: Blitzkrieger

ya dostum senin sorduğun şu tüm soruları aslında yazdım mesajlarımda..

ya neden böle gereksiz durumlara takılıyorsunki ? yok şive slang vs...ya bunlar o dilin extra dan kültürünün parçası...senin önce dilin temelini öğrenmek gerek ...sonrasında bunlar üzerine eklenir..buda dilini öğrendiğin toplumun kültürünü vs yi tanımakla alakalı bir durumdur..

yani kimse ingilizce "yo whats up!" diye başlamaz ..how are you ? diyerek başlar işin doğrusuda budur...

ayrıca tercumanlık için amerikaya giden bi arkadaşına informal konuşmadı diye kimse gülmez..aksine senin o sokak dilini o ortamda kullanırsa ona gülerler..

Ayrıca şu aksan meselesini unutun...ne yani british aksanını öğrenince amerikanlarını anlamayacağınızımı sanıyorsunuz ? Ki onuda geçtik siz Türkiye de hiç bir şekilde diğer aksanlarla öğrenemessiniz...Hocanız Native Speaker olsa bile bi nebze...Ayrıyetten aksan olayı işin ileriki kısmı sen önce ingilizce nedir onu bu öğren..sonra kullanabilecek hale geldiğinde hangi tondan konuşmak istersen onu seçersin..ister amerikan gibi konuş ister ingiliz ki sadece bu 2 aksan yok milyonlarca ingilizce aksana vardır...

Sizin o televizyonlarda gördüğünüz duyduğunuz dilde ne ingilizce ne amerikan aksanıdır...Büyük çoğunluklu afro-amerikan jamaican carrabian vs aksanıdır...

Tekrar hoş geldin dostum.

Sonuçta paylaşım yapıyoruz, seni biraz gergin gördüm, keyfine bak boşver.

Şimdi söylediklerinde haklısın.

Bazı şeylere takılıp amaçtan uzaklaşabiliyoruz. Bu birazda türk milletinin mükemmelliyetci yapısından kaynaklanıyor, cidden öyle. Ya bir işi tam yaparım yada yapmam. Çuğu işimiz bu nedenden dolayı yarım kalıyor. Aslında ihtiyaç nedir onu doğru tesbit etsek (bu sadece ingilizce konusunda değil başka işler içinde geçerli) gereksiz bir çok ayrıntıyı elemiş olacağız.

Aslında ingilizce öğrenmek isteyen herkez önce bunu ne için kullanacağını iyi tesbit edip buna göre yol haritası çizmeli.

Dil okullarıda tek bir öğretim yöntemi metodu yerine daha esnek (ihtiyaca uygun eğitim) sistemlerine yoğunlaşmalı.

15 Mesaj
4 Mayıs 2009; 17:14:18 

İngilizcem bana yetecek düzeyde.Öğrenmeye başladığım ilk yılda ingilizce diyaloglarda çok sıkıntı çektim. Herhangi bir ingilizce metinde yazılanları anlamak çok daha kolay geldi.

Daha sonra fonetik alfabeyi keşfettim.Keşfettim diyorum çünkü bana hiç bi dil hocası böyle bi alfabenin olduğundan bile bahsetmedi."Ipa" kısaltılmış adı.

http://tr.wikipedia.org...%C4%B1_Fonetik_Alfabesi
http://sozluk.sourtimes...ow.asp?t=fonetik+alfabe

quote:

"fonetik alfabe bütün dillerin bütün seslerini içeren bir alfabedir. böylelikle herhangi bir dilde yazılmış bir metni o dili hiç bilmeyen kişi şaşırmadan okuyabilir.
uluslararası olaylarda isimleri anons etmesi gereken kişiler kullanır bunu genelde. ve de dilbilim çalışmalarının olmazsa olmazıdır."

Örneğin ingilizcenin fonetik alfabesinin sesleri şu adreste var.
http://www.antimoon.com/how/pronunc-soundsipa.htm

Kelimelerin yanındaki linklere tıklayarak sesler arasındaki farkları duymaya çalışın.Bu konuda bi çok site var.Bu sesleri beyninize kazıdığınızda, konuşulanı anlamak çok daha kolay olur.Devamlı olarak dinleyin.Ve o sesleri taklit etmeye çalışın.Seslerin farklı kelimlerdeki tınısını,yankısını yakalamaya çalışın.Grammer'i anlamak çok zor değil.

Lisede bana verilen eğitim evet kötüydü.Daha sonra devlet üniversitesinde okudum.Verilen ingilizce eğitimi mükemmel olmasada, temel bilgi verildi.Fakültede derslerin bi bölümü ingilizce olarak devam etti.Bence ingilizce kitap okumak yerine,daha çok seslere yönelin.İngilizce film vs. izleyerek kulağınızı alıştırın. Sonuçta bi çoğumuz ,ingilizce kitap yazmak için bu dili öğrenmiyor.Konuşulanı anlamak çok daha önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi felis81 -- 4 Mayıs 2009; 17:22:09 >

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 18:13:55 

Bir arkadaşımız yabancı dille ve özellikle konuşma konusunda çok önemli bilgiler vermiş. Üşenmeden okuyalım. Kendisine çok çok teşekkür

quote:

UNPOP diyor ki:

Speaking malesef dil öğrenmenin en can alıcı ve en meşakatli noktası. Hepimiz Ingilizce öğrenebiliriz ama malesef ekstra efor sarfetmeden hepimiz Ingilizce konuşamayız. Yazı yazarken her zaman için düşünme payımız, beynimizin Turkce düsünüp İngilizce'ye cevirmesi icin ekstra bekleme süremiz vardır. Okuma dersen zaten gramer + kelime bilgin iyise sindire sindire okudugunda problem yaşamazsın, olmadı tekrar tekrar okursun. Keza listening de başlarda zorlayabilir ama dinleye dinleye kulaş kelimelere aşina olur ve bir süre sonra kulak tembelligini atarsın.

İş listeninge geldiginde içinde hem gramer vardır, hem karşındakini dinleyip anlama mecburiyetin vardır bunun yanı sıra ne tekrar tekrar dinleme lüksün ne de beyninin türkçe düşünüp ingilizceye çevirme için yeterli zamanın vardır. Peki ne yapılmalı ? Elbetteki çoğu kurslarda bulunan conversation yani konuşma sınıfları bir secenek olabilir fakat bu dersler genelde grup olarak yapıldıgından size ders başı 5-10 dk belki 2-3 cumle soyleme şansı düşecektir ki onda da zaten yarım yamalak cumle toparlamaya calismakla gecireceksiniz. Bu dersler size ne kazandırır , tartışılır.

Kişisel görüşüme göre bu derslere yazılmadan once dilin pası atılmalı, hazirlik evresini kişi kendisi tamamlamalı. Peltekligini bir nebze attıktan sonra bu tarz gruplara katılıp zamanını cumle kurmaya calismakla değil, sohbet etmeye calişmakla geçirmeli yani ismi gibi conversation.

Peki bunu nasıl yapacağız ?. Gönül ister hepimizin maddi imkanları olsun gidelim Amerika'ya , Ingiltere'ye bu işi kaynagında ogrenelim, pratigimizi yerinde bu dilin sahipleriye yapalım, buraya da şakır şakır konuşarak donelim ama diğer başlıkta da soyledigim gibi 6 aylık mutevazi bir eğitimin bedeli 18-20 bin ytl. Dile kolay, neredeyse sıfır araba parası. O zaman ne yapalim, bu dilin sahiplerinin tavsiyelerini dinleyelim.

Şimdi ingilizcesi orta düzeye yakın olanlar icin bir site onerecegim, www.talkenglish.com .. Burada genel ingilizce, seyahat ingilizcesi, iş ingilizcesi, mülakat ingilizcesi gibi kateogriler var. Her başlıgın altında da yuzlerce diyalog ve seslendirmeleri. Sizin işiniz bunları yavaş yavaş, günlük ve düzenli bir periyodda ezberleyerek beyninize yerleştirmek olacak. Yani dili konuşmayı bir bebek gibi öğreneceksiniz. Bu son yılların populer teknigi, google'da arastirirsanız Effortless English diye ticari bir set var . O da aynı teknikle ingilizce konusturmayı hedefliyor ama size verdigim site kesinlikle ücretsiz ve ticari bir amacı yok.

Küçük bir çocuk nasıl büyüklerinden cumleler duyup ezberleyip onları taklit ediyorsa bu yontem de ondan esinlenilmiş. Sitedeki cumleleri duzenli çalışmayla beyninize kazıdıktan sonra artık o cumleyi soyleme ihtiyacınız oldugunda düşünmden,otomatikman ağzınızdan sarfedebileceksiniz. Ornek verelim, size bir yabancı "How are you" diye sordugunda eminim ki %90ınız bir sn düşümeksizin otomatik olarak " Fine ,thanks and you" diyebiliyorsunuzdur. Neden çünkü ortaokul yıllarından beri bunu bir şekilde ezberledik, beynimizde otomatikleşti. Bu site diyor ki, gunde yarım saat 1 saat duzenli olarak verdigimiz çalışma yontemini takip ederseniz bir yıl sonunda Ingilizce konusabiliyor olacaksınız. Ve ekliyorlar bu süreç 1 değil hatta 2 yılınızı bile alsa 10 yıldır ingilizce eğitim alıp bir cumle edemeyenleri gozonune alırsanız sizin icin ne kadar onemli oldugunu degerlendirebilirsiniz.

Ikinci tavsiye edecegim program ise, gecen aylard Chip dergisinin de promosyon olarak verdigi "Learn to speak english " eğitim cd'si. Bu cd konuşma öğretm amacı üzerine kurulmustur ve hemen hemen verdigim siteyle aynı teknigi kullanmaktadir. Icerisinde yuzlerce similasyon konuşma senaryoları vardır ve karşınızda biri varış gibi konuşmanızı ister. Once bir ezber sürecinden sonra, kendinizi senaryonun içinde bulursunuz ve mikrofonla karşınızdaki sanal kişiyle konuşup sesinizi kaydebilir ve onu degerlendirebilirsiniz.

quote:

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 18:18:38 

quote:

Orjinalden alıntı: felis81

İngilizcem bana yetecek düzeyde.Öğrenmeye başladığım ilk yılda ingilizce diyaloglarda çok sıkıntı çektim. Herhangi bir ingilizce metinde yazılanları anlamak çok daha kolay geldi.

Daha sonra fonetik alfabeyi keşfettim.Keşfettim diyorum çünkü bana hiç bi dil hocası böyle bi alfabenin olduğundan bile bahsetmedi."Ipa" kısaltılmış adı.

http://tr.wikipedia.org...%C4%B1_Fonetik_Alfabesi
http://sozluk.sourtimes...ow.asp?t=fonetik+alfabe

Örneğin ingilizcenin fonetik alfabesinin sesleri şu adreste var.

Kelimelerin yanındaki linklere tıklayarak sesler arasındaki farkları duymaya çalışın.Bu konuda bi çok site var.Bu sesleri beyninize kazıdığınızda, konuşulanı anlamak çok daha kolay olur.Devamlı olarak dinleyin.Ve o sesleri taklit etmeye çalışın.Seslerin farklı kelimlerdeki tınısını,yankısını yakalamaya çalışın.Grammer'i anlamak çok zor değil.

Lisede bana verilen eğitim evet kötüydü.Daha sonra devlet üniversitesinde okudum.Verilen ingilizce eğitimi mükemmel olmasada, temel bilgi verildi.Fakültede derslerin bi bölümü ingilizce olarak devam etti.Bence ingilizce kitap okumak yerine,daha çok seslere yönelin.İngilizce film vs. izleyerek kulağınızı alıştırın. Sonuçta bi çoğumuz ,ingilizce kitap yazmak için bu dili öğrenmiyor.Konuşulanı anlamak çok daha önemli.

Bilgi için çok sağol

verdiğin sitede örnek telaffuzlarında olması ayrı bir güzellik olmuş.

Ben şu sıra aşağıdaki siteye sardım arkadaşlar. Mutlaka inceleyin:

http://www.internetpolyglot.com

1346 Mesaj
4 Mayıs 2009; 18:21:10 

Kurs murs yalan.Eğer öğrenmek istiyorsan kendin çaba sarf edip kendini yetiştireceksin.ben ingilizcemi ingilizce altyazılı anime izlemeye borçluyum diyebilirim.

Hikayem: zamanınız varsa bir bakın

http://forum.donanimhaber.com/m_78789490/tm.htm

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 18:35:17 

quote:

Orjinalden alıntı: HellBridge

Kurs murs yalan.Eğer öğrenmek istiyorsan kendin çaba sarf edip kendini yetiştireceksin.ben ingilizcemi ingilizce altyazılı anime izlemeye borçluyum diyebilirim.

aynen öyle.
Kursa gidipte adam gibi öğrendim diyen görmedim şimdiye kadar maalesef.

2497 Mesaj
4 Mayıs 2009; 19:12:30 

Arkadaşlar anket eklendi boş geçmeyelim.

1105 Mesaj
4 Mayıs 2009; 20:31:53 

quote:

Tekrar hoş geldin dostum.

Sonuçta paylaşım yapıyoruz, seni biraz gergin gördüm, keyfine bak boşver.

Şimdi söylediklerinde haklısın.

Bazı şeylere takılıp amaçtan uzaklaşabiliyoruz. Bu birazda türk milletinin mükemmelli