Şimdi Ara

Nokia N97'de 434MHz işlemci kullanılıyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
24.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nokia'nın kullanıcılar tarafından merakla beklenen ve yeni amiral gemisi olacağı belirtilen N97 modeli için detaylı teknik özelliklerin Nokia geliştiriciler forumunda yayımlanmasının ardından özellikle işlemci tercihi konusunda ciddi eleştrilerin yapıldığı belirtiliyor. Dokunmatik ekranı, QWERTY klavyesi ve diğer özellikleri itibariyle Finlandiya merkezli firmanın bugüne kadar hazırladığı internet özellikleri en gelişmiş akıllı telefonu olacağı iddia edilen N97 üzerinde 434MHz'de çalışan ARM11 tabanlı ve tek çekirdekli işlemci kullanıldığı belirtiliyor.

Özellikle işlemci için hem saat hızı hem de temel alınan ARM11 mimarisi ile ilgili eleştriler yapılmakta. XpressMusic 5800 modeline kıyasla işlemcisi sadece 65MHz daha hızlı çalışan N97'nin nasıl bir performans sergileyeceği şimdiden merak konusu. Zira rekabete gireceği modellerden iPhone'da yine ARM tabanlı olan ancak 667MHz'de çalışan işlemci, Samsung'un en yeni ve iddialı modellerinden biri olacak Omnia HD (i8910) üzerinde ise 600MHz'de çalışan ARM Cortex-A8 işlemcisi kullanılıyor.

iPhone ve Omnia HD gibi modellere ek olarak yaz aylarında başta Toshiba olmak üzere kimi üreticilerin Qualcomm'un 1GHz işlemci hızına sahip SnapDragon platformunu baz alan modellerini akıllı telefon pazarına sunacacağı da biliniyor. Yurt dışında kontratsız olarak 600$ seviyesinden satışa sunulabileceği söylenen N97'nin sergileyeceği performansın rakipleri karşısında ne seviyede olacağı şimdiden merak konusu olmaya başladı bile.

• Merakla beklenen bir cihaz. Nokia'nın hata yapma lüksü yok bu konuda. Herşeyi göze almış olmalı..

Bu arada unutmadan iPhone'un işlemcisi 667MHz ama downclock ile 411MHz kullandırıyor...
  • 1Ghz leri de gorduk.
  • gayet yeterli bi hız mobil cihaz için... :)
  • Çok kaba cihaz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: sertacaygun

Çok kaba cihaz...

KONU YAPISI DEĞİL İŞLEMCİSİ,
  • n serisine bişey diyemiyorum yakında laptop kadar olur bunlar özellikleride daha çok sesi çıkar ve kulağı .iker ve 25mp kamerası olur en aşağıda 5 kg olur
  • tek işlemci olması büyük handikap bence.samsung ise işlcemcide ucuza kaçmamış ARM Cortex-A8 kullanıyor umarım bu modelde N95 gibi dünyayı sallayacak bir model olup kendini kanıtlar
  • sanırım nokia fiyat ile performans arasında kararsız kalmış.en son fiyatı seçmiş.beklenilenden daha ucuz olabilir n97
  • İşlemci hızı tabiiki çok önemli ama işletim sistemi stabil çalıştıktan sonra hiç problem olacağını sanmıyorum.
  • Fiyatı açıklandımı arkadaşlar?
  • dokunmatik ekranda o işlemci bence ağırlığı ile kendini hissettirir.. inşallah bu haber sadece varsayımdan ibaret olur yoksa nokia için hiçte iyi olmaz gibi...
  • tek işlemci olacağını başka bir sitedede görmüştüm.
    nokia artık yeni çıkan modellerine Freescale MXC300-30 platformu işlemcisi koyuyuor neden böyle yapıyor anlamıyorum heleki bunu N97 gibi bir modele yapmış inanılır gibi değil. OMAP 3 sınıfına geçeceğini sanıyordum
  • ARM tipi işlemcilerin güç tüketimi konusunda eksileri olduğunu, TI OMAP işlemcilerin güç tüketimi konusunda oldukça cimri olduğunu daha önce bu forumda ve yanlış hatırlamıyorsam @gecebekcisi arkadaşımın mesajlarından öğrenmiştim.
    "Nokia N97de neden daha az güç tüketen OMAP işlemcileri kullanmıyor" un cevabını sanırım hiçbirimiz veremeyiz.
    Belki lisans/patent sıkıntıları olabilir ama bu da aklıma ilk gelen yorum olduğundan yazmak istedim.
    O cihazın (N97) herşeyini dolu dolu kullandıktan sonra batarya performansının ne olacağı konusu benim için de cevabı merak edilen bir soru şu anda.
    Saygılarımla.
  • galiba bir yerde yanlışın var, bilindiği gibi OMAP işlemcileri çift işlemci sınıfında olduğu için daha fazla güç tüketimi yapar.N97'de kullanılan Freescale MXC300-30 platformu işlemcisi tek işlemcili olduğu için daha az güç tüketir buda batarya ömrünün daha uzun olmasını sağlıyor.

http://www.forum.nokia.com/devices/N97

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 4 Mayıs 2009; 20:30:32 >
  • Nokia ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. Böyle giderse 2-3 sene içinde teknolojinin çok gerisinde kalmış olacaklar. Böyle bir cihazda

1-Boyut-ağırlık
    2-Pil ömrü
    3-İşlemci gücü

özelliklerinden en az biri, tercihen ikisinin ön plana çıkıp rakiplerinden önde olması gerekirdi. Artık Atom işlemcili cihazlar bile neredeyse cep telefonu boyutlarına inmeye başladı. Bence Nokia'nın ya teknolojik atak yapması ya da "aptal telefon" üretmeye dönmesi gerekiyor.
  • Bu kadar donanımlı bir cihaz için 430mhz az gibi umarım işletim sistemi stabil olur ve 3.parti uygulamalarda sorun çıkartmaz
  • Bu cihaz iPhone'nin yanından bile geçemez,her cıkan telefonu iPhone ile kıyaslanmasa olmuyor sanki,5800'üde öyle kıyaslandı sonuç Fiyasko,Herkes kendi dalında kendi katagorisinde başarılı bu cihazda katagorisine göre başarılı olur...ama katagorisi iPhone değil arkadaşlar
  • sonuç sana göre fiyasko... bir telefon mobil cihaz herkese hitap edecek diye bir durum yok, iphone kullanıcılarının beklentileri ile 5800 kullananların beklentilerinde farklılıklar var ee zaten telefonlarda gerekli farklılıkları gideriyor..

quote:

Orjinalden alıntı: mehme@

Bu cihaz iPhone'nin yanından bile geçemez,her cıkan telefonu iPhone ile kıyaslanmasa olmuyor sanki,5800'üde öyle kıyaslandı sonuç Fiyasko,Herkes kendi dalında kendi katagorisinde başarılı bu cihazda katagorisine göre başarılı olur...ama katagorisi iPhone değil arkadaşlar
  • şugar_klavyeci doğru söylüyor, Freescale MXC300-30 platformu enerji tüketimi konusunda TI OMAP 2xxx platformlarından çok daha tutumludur ancak bu tutumluluk (TI OMAP 2xxx platform'na kıyasla) çoklu işlem gücü açısından daha düşük bir performans sergileyecek yapısından kaynaklanır: TI OMAP 2xxx platformunda her işlem türü için ayrı bir işlem motoru bulunurken* Freescale MXC300-30 platformunda merkezi ve tek bir işlem motoru vardır ve her işlem türü aynı motorda işlenir**

Nokia'nın multi-tasking ve background-service ağırlıklı bir cihazda böyle bir işlemci kullanmış olmasını, kendisini rakiplerinin karşısında geride bırakan tarihi bir hata olarak görüyorum ancak Nokia'nın işi belli olmaz, N97'ye özel SDK çıkartılmasından cihazın üzerindeki işletim sisteminin mevcut donanımı en verimli şekilde kullanmak üzere özelleştirilmiş olduğunu anlamak güç değil ve bu yüzden şu an RTM konumunda olan ve ileride Gold duruma geçecek bu işletim sisteminin bu işlemci üzerindeki performansını görmeden sağlıklı yorum yapmak mümkün değil.

*http://focus.ti.com/pdfs/wtbu/TI_omap2420.pdf belgesinin 2. sayfasındaki "Multi Engine" kısmında bu yapılanmayı görebilirsiniz. Birden fazla işlem motoru, birden çok farklı iş yapan uygulama açıkken (mesela müzik çalar + harita/navigasyon + web browser) cihazın kullanıcı etkilerine (mesela menüye dönüp mesaj yazma isteği) tepki verebilecek işlem gücünün kalmasını sağlar.

** Bu nedenle de bu platformdaki cihazlar birden fazla tipte işlem yapan uygulamalar açıkken kullanıcı etkilerine tepki vermekte göreli olarak kısmen gecikir

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.