DİREKSİYON USTA ÖĞRETİCİ'LİĞİ (DİREKSİYON ÖĞRETMENLİĞİ)
38 Cevap47777 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

73 Mesaj
2 Mayıs 2009; 0:41:57 

Motorlu taşıtlar sürücü kurslarında görev alan direksiyon usta öğreticilerin, diğer adıyla direksiyon öğretmenlerinin çalışma şartları, maaş durumları nelerdir ? (öğreticilik yapmak için sertifika gerektiğini biliyorum, bu konuda bilgi istemiyorum)

Kadrolu mu yoksa ders saat ücreti ile mi çalışmak karlıdır?
Devlet memuru olmayanlar da saat ücreti karşılığında "aday öğretmen" iken çalışabilirler mi?
Aday öğretmen iken kadrolu çalışmanın dejavantajları ve avantajları nelerdir ?
Aramızda öğretmenlik yapan ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim. Tabiki sizinde zamanla kazandığınız diğer tecrübeleri aktaracağınıza eminim. Şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsdanger -- 2 Mayıs 2009; 0:42:20 >

Eğitim birliğim: DAĞ, KOMD.OKL. VE EĞİTİM MERKEZ K.LIĞI / ISPARTA EĞİRDİR / ISPARTA

Usta birliğim: DAĞ, KOMD.OKL. VE EĞT.MRK. LOJ.DES.K.LIĞI EMN. VE MHF.BL. / ISPARTA EĞİRDİR / ISPARTA

828 Mesaj
2 Mayıs 2009; 18:30:27 

maaşını çalışma şartlarını bilmem ama
meb sertifikası lazım o iş için

4256 Mesaj
2 Mayıs 2009; 22:24:17 

öncelikle E sınıfı lisans gerekiyor. daha sonra milli eğitim bakanlığının düzenlediği sınavlardan geçerek sertifika alıyorsunuz. zaten bütün sürücü kursları özel, devlet memurluğuyla alakası yok bu işin. genel olarak kimse kadrolu çalıştırmıyor, ücretleri aday sayısı, ders saati, extra dersler vb. belirliyor. yanlışım varsa düzeltilsin lütfen.

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Mazut Pawıı ~~ Kendi Mazotumu Üretmeye Çalışırken Kimyager Olacağım.. ~~
Dacia Logan 1.5 dCi 2006 İnci Gri ~~ Bak Logan deyip geçme, üzerim :)
Dead Line

2969 Mesaj
2 Mayıs 2009; 23:24:12 

arkadaş sertifa hakkında bilgim var, bu konuda bilgi istemiyorum diye belirtmiş.. siz sertifika falan yazmışsınız. İyi okuyun lütfen

LoL EU West: Platinum III

LoL TR: Silver IV (Smurf)

4256 Mesaj
2 Mayıs 2009; 23:30:32 

iyi ya işte bizde bütüm bildiğimizi başından sonuna söyledik..

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Dead Line

6307 Mesaj
3 Mayıs 2009; 0:21:36 

E sınıfı şart değil.Bende mesela B var ama sertifikam var.Okulda derslerim full olduğu için herhangi bir kursta çalışmıyorum ayrı konu ...
( Sadece direksiyon sınavlarında görev alıyorum şimdilik )

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE !!!

73 Mesaj
4 Mayıs 2009; 19:01:47 

dexter48 duyarlılığın için teşekkürler, keşke herkez senin gibi açıklamaya göz attıktan sonra yorum yapsa...

historiyst_45 aday öğretici misin? yoksa usta mı ?, sınavlarla derken arkada bulunan ikili komite harici sürücü adayının yanında bulunan usta öğreticilik pozisyonunu mu kast ediyorsun ? Son olarak saat ücretleri ortalama ne kadardır ? piyasayı az çok benden daha iyi bildiğin için soruyorum...

Eğitim birliğim: DAĞ, KOMD.OKL. VE EĞİTİM MERKEZ K.LIĞI / ISPARTA EĞİRDİR / ISPARTA

Usta birliğim: DAĞ, KOMD.OKL. VE EĞT.MRK. LOJ.DES.K.LIĞI EMN. VE MHF.BL. / ISPARTA EĞİRDİR / ISPARTA

6307 Mesaj
5 Mayıs 2009; 0:57:16 

Ücret konusunu bilemiyorum.Çünkü şu anda herhangi bir kursta çalışmıyorum.Usta öğreticilik belgesine sahibim.Nasip olursa emeklilikte falan yaparım belki.Ayrıca trafik ve çevre bilgisi derslerine girebilme sertifikam var.Ama şu anda sadece hafta sonları ehliyet sınavlarında arada sınav komisyonunda görev alıyorum ...

1479 Mesaj
5 Mayıs 2009; 1:26:44 

Konusu açılmışken konuyu açan arkadaşımız affına sığınarak historiyst_45 hocama bir sorum var.

B sınıfı ehliyetim var,Usta Öğreticilik Belgesi'ne nasıl sahip olabilirim? Şartları nelerdir?

psn: xradiancexx
DV6-1146et

951 Mesaj
5 Mayıs 2009; 11:42:09 

quote:

Orjinalden alıntı: nightsdanger

Motorlu taşıtlar sürücü kurslarında görev alan direksiyon usta öğreticilerin, diğer adıyla direksiyon öğretmenlerinin çalışma şartları, maaş durumları nelerdir ? (öğreticilik yapmak için sertifika gerektiğini biliyorum, bu konuda bilgi istemiyorum)

Kadrolu mu yoksa ders saat ücreti ile mi çalışmak karlıdır?
Devlet memuru olmayanlar da saat ücreti karşılığında "aday öğretmen" iken çalışabilirler mi?
Aday öğretmen iken kadrolu çalışmanın dejavantajları ve avantajları nelerdir ?
Aramızda öğretmenlik yapan ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim. Tabiki sizinde zamanla kazandığınız diğer tecrübeleri aktaracağınıza eminim. Şimdiden teşekkürler...

Bende sınavlarda görev alıyorum sadece. Bu aralar İstanbul' da açılmıştı bu kurs. Milli eğitimde bir kural vardır. Haftalık girebileceğin ders saati bellidir. Örneğin bu ilköğretim okullarında 30 saattir. Diyelimki sen 20 saat derse giriyorsun. Milli eğitime gidip 10 saat derse girebilir yazısını alıp meb' e bağlı kurslarda çalışabiliyorsun. (Hoş ben 6 saat çalışabilirken 18-20 saat derse giriyordum). Ben bu şekilde Ankara' da özel bilgisayar kursunda çalıştım, Gebze' de Akşam lisesinde çalıştım. Alacağın ücret tamamen sana ve kursa bağlı. Çünkü orası özel bir kuruluş. Bunun yanında devlet memuru olmayanlarda çalışabilirler. Kadrolu ve saat karşılığı çalışmanın bir artısı ya da eksisi yoktur zira orası dediğim gibi özel bir kuruluş sözleşme yaparken onların istekleri geçerli oluyor genelde.

Fatih

4256 Mesaj
5 Mayıs 2009; 11:57:20 

@nightsdanger
açıklamaları okudum, bildiklerimi başından sonuna söyledim, fark edildiyse, yanlışlar olabileceğini bildiğim için sonuna da not düştüm. seneler önce kuzenim almak istiyordu, onunla beraber koştururken aklımda kalanları söyledim. siz bu konuyu yardım almak için açtınız sandım girdim yardım etmeye çalıştım, gördüğüm kadarıya hata etmişim. saygılar.

Dead Line

73 Mesaj
5 Mayıs 2009; 12:21:39 

quote:

Orjinalden alıntı: uazro

@nightsdanger
açıklamaları okudum, bildiklerimi başından sonuna söyledim, fark edildiyse, yanlışlar olabileceğini bildiğim için sonuna da not düştüm. seneler önce kuzenim almak istiyordu, onunla beraber koştururken aklımda kalanları söyledim. siz bu konuyu yardım almak için açtınız sandım girdim yardım etmeye çalıştım, gördüğüm kadarıya hata etmişim. saygılar.

İyi niyetini anlıyorum, teşekkürler, ancak bildiğim şeyleri tekrar dinlemenin bir katkısı olmuyor bana. Memurlukla alakası yok demişsin, Memurlukla nasıl bir alakası olduğunu "mitto" arkadaşımız anlatmış, zaten bende bu tür alakasını merak ediyodum. Basit bir konu başlığı yüzünden darılmanı istemem...

6307 Mesaj
5 Mayıs 2009; 13:53:23 

quote:

Orjinalden alıntı: xradiancex

Konusu açılmışken konuyu açan arkadaşımız affına sığınarak historiyst_45 hocama bir sorum var.

B sınıfı ehliyetim var,Usta Öğreticilik Belgesi'ne nasıl sahip olabilirim? Şartları nelerdir?

Mitto arkadaş da yeterince açıklamış zaten.İlaveten sorunuza binaen usta öğreticilik için E şartı yok.Halk Eğitim Merkezleri'nin bazı dönemlerde açtığı kurslara aralıksız katılmanız gerekiyor.Yani 1 gün bile devamsızlık hakkı yok.Kurs bitiminde sertifikanızı alırsınız.Gerisi kurslarla görüşmeniz ve anlaşmanıza bağlı ...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
5 Mayıs 2009; 13:57:09 

Yanlama dersi verebilirim aslında arkadan itişcilere özel,her türlü yanlama dersi var virajlarda makas atarken v.s.

1479 Mesaj
5 Mayıs 2009; 14:06:40 

Cevaplar için teşekkür ederim.

psn: xradiancexx
DV6-1146et

2247 Mesaj
5 Mayıs 2009; 14:59:51 

benim ehliyet aldıgın sürücü kursunda çaycı direksiyon dersi veriyordu.

ha bide yakın arkadaşımın babası kendisi ögretmen araç kullanmayı hiç bilmilmiyor direksiyon sınavında millete puanı o veriyor.

New Astra Edition

triger

6307 Mesaj
6 Mayıs 2009; 0:23:10 

quote:

Orjinalden alıntı: triger

ha bide yakın arkadaşımın babası kendisi ögretmen araç kullanmayı hiç bilmilmiyor direksiyon sınavında millete puanı o veriyor.

Rezillik ...

73 Mesaj
6 Mayıs 2009; 22:38:15 

quote:

Orjinalden alıntı: triger

Direksiyonu iyi olmayabilir, 3 yıllık ehliyet sahibi ve seminere katılarak sertifika alması sınavda görev alması için yeterli. Zaten elindeki formda, uyulması gereken kurallar ve yanlarında puanlar mevcut. formda yazan Kurallara sürücü adayının uyduğu takdir de, her uyduğu kural için tahmini 2 puan alır (bazı soruların puanı daha fazladır, ama genelde 2 puanlık 20 civarı kural vardır formda)

6307 Mesaj
6 Mayıs 2009; 23:34:18 

Tamam puana göre veriyor ama kendisi araba kullanamayan birinin sınavda başkasına puan vermesi çok abes bence
Diğer taraftan sınavda kötü notlara puan verilir.Örneğin sinyal vermedi,arabayı sarsıntılı ve güvensiz kaldırdı ya da hız limitlerine uymadı vs gibi yapılan olumsuz hereketlerin puan değerleri var.Onlara göre değerlendirilir.Sınav bitiminde komisyon üyesi olan iki kişini verdiği kötü puanlar 2 ye bölünür çıkan rakam 30 ve üzeri ise ''BAŞARIZ'' şeklinde evraka işlenir.29 bile olsa başarılı sayılır ve geçer.Manisa da en azından işlem böyle ...

73 Mesaj
7 Mayıs 2009; 8:30:37 

quote:

Orjinalden alıntı: historiyst_45

Tamam puana göre veriyor ama kendisi araba kullanamayan birinin sınavda başkasına puan vermesi çok abes bence
Diğer taraftan sınavda kötü notlara puan verilir.Örneğin sinyal vermedi,arabayı sarsıntılı ve güvensiz kaldırdı ya da hız limitlerine uymadı vs gibi yapılan olumsuz hereketlerin puan değerleri var.Onlara göre değerlendirilir.Sınav bitiminde komisyon üyesi olan iki kişini verdiği kötü puanlar 2 ye bölünür çıkan rakam 30 ve üzeri ise ''BAŞARIZ'' şeklinde evraka işlenir.29 bile olsa başarılı sayılır ve geçer.Manisa da en azından işlem böyle ...

Direksiyonu olmayan birinin eğitim vermesi bence de abest bir durum, ben olanı söyledim. Yukarı da söylediğin açıklamaları anlatmaya çalışmıştım bende, yani söylediklerin doğru, ama geçme puanı en az 70 dir,

6307 Mesaj
7 Mayıs 2009; 17:01:42 

Doğrudur geçme notu 70.Ama sınavda yapılan doğru hareketlere değil hatalara kötü puan veriliyor.Bu puanların toplamı alınıp 2 ye bölünür.Çıkan puan 30 un altındaysa geçer üzerindeyse kalır.Sizi kırmak istemedim ...

73 Mesaj
7 Mayıs 2009; 17:11:05 

Hayır kırılmadım, bunu da nerden çıkardınız ? Sonuçta ikimizin de dediği doğru. Aldığı eksiler 30 puanın altındaysa, zaten doğal olarak 70 üzeri not almış olur... haklısınız...

6307 Mesaj
7 Mayıs 2009; 18:36:56 

Bir anda öyle hissettim sanki ...

1763 Mesaj
2 Nisan 2010; 10:21:06 

DİREKSİYON EĞİTİMİ İLE TRAFİK VE ÇEVRE BİLGİSİ USTA ÖĞRETİCİLİĞİ KURSLARININ BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR.
İLİMİZDE AÇILACAK OLAN DİREKSİYON EĞİTİMİ İLE TRAFİK VE ÇEVRE BİLGİSİ USTA ÖĞRETİCİLİĞİ KURSLARIYLA İLGİLİ MÜRACAAT ŞARTLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR
DİREKSİYON EĞİTİMİ USTA ÖĞRETİCİLİĞİ KURSU AÇIKLAMALAR :

KURSA KATILANLARDA ARANACAK ŞARTLAR İLE MÜRACAAT İÇİN İSTENEN BELGELER:
1- En az lise mezunu olduğuna dair noter tasdikli öğrenim belgesi
2- Öğreticilik yapacağı sınıftan en az üç yıllık sürücü belgesi sahibi olduğuna dair noter tasdikli ehliyet örneği (ilgililerin fiilen araç kullanması gerekmektedir.) ve nüfus cüzdanı fotokopisi
3- T.C. Ziraat Bankası Bursa Şubesinde/Heykel (Kurslarla ilgili açılan 37220079-5001 nolu hesaba yatırılan 50.00.-YTL (elli) ’lik banka dekontu aslı.(Banka dekontları her kursiyerler için ayrı ayrı alınacak ve dekontlarda kursiyerin adı ile kurs adı mutlaka belirtilecektir.)
4- Kursiyere ait 2 adet fotoğraf (fotokopi ve bilgisayardan çoğaltılan fotoğraflar kabul edil-meyecektir.)
5- Form dilekçe

MÜRACAAT TARİHLERİ : Müracaatlar 08 Mart-08 Nisan 2010 tarihleri arasında
doğrudan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Öğretim Bölümüne
yapılacaktır.
KURSUN BAŞLANGIÇ-BİTİŞ
TARİHLERİ İLE SAATİ : 19 Nisan-08 Mayıs 2010 SAATİ: 18:00
KURSUN YERİ : Osmangazi Atatürk Anadolu Lisesi

TRAFİK VE ÇEVRE BİLGİSİ USTA ÖĞRETİCİLİĞİ KURSU AÇIKLAMALARI

KURSA KATILANLARDA ARANACAK ŞARTLAR İLE MÜRACAAT İÇİN İSTENEN BELGELER:
1- En az yüksek okul mezunu olduğuna dair noter tasdikli öğrenim belgesi
2- En az bir yıllık B,C,D ve E sertifika sınıfı sürücü belgesi sahibi olduğuna dair noter tasdikli ehliyet örneği
3- Nüfus cüzdanı fotokopisi
4- T. C. Ziraat Bankası Bursa Şubesinde/Heykel Kurslarla ilgili açılan 37220079 - 5001 nolu hesaba yatırılan 50.00.-YTL (elli)’ lik banka dekontu aslı. (Banka dekontları her kursiyerler için ayrı ayrı alınacak ve dekontlarda kursiyerin adı ile kurs adı mutlaka belirtilecektir.)
5- Kursiyere ait 2 adet fotoğraf (fotokopi ve bilgisayardan çoğaltılan fotoğraflar kabul edil-meyecektir.)
6- Form dilekçe

MÜRACAAT TARİHLERİ : Müracaatlar 08 Mart- 08 Nisan 2010 tarihleri arasında
doğrudan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Öğretim Bölümüne
yapılacaktır.
KURSUN BAŞLANGIÇ-BİTİŞ
TARİHLERİ İLE SAATİ : 17 Mayıs – 05 Haziran 2010 SAATİ: 18:00
KURSUN YERİ : Osmangazi Atatürk Anadolu Lisesi
ri mutlaka noterden tasdikli olması gerekmekte olup, diğer tasdikli belgeler kesin-
likle kabul edilmeyecektir.
Bu Duyuru 3147 Kere Okundu

2012 Kia Sportage 1.6 SLS Plus___PS3 320 GB___iPad 3 16GB ___Salcano NG650___Samsung 51D550 3D Plazma___SAMSUNG SSG-4100GB Active 3D glasses___Logitech Z5500___SAMSUNG ATIV BOOK 3 NP370R5E-S0ATR__Logitech Maraton M705__Lumia 525

1545 Mesaj
2 Nisan 2010; 12:53:26 

arama yaptım ama bulamadım bende ılgılenmeye karar verdım bılgılerı paylaşırsak sevınırım arkadaşlar,mesala ankda ne zaman acılır bılgısı olan varmı

1174 Mesaj
2 Nisan 2010; 13:52:04 

Benim bildiğim öğretmenler emekli oluncaya kadar görev yapamıyorlar. Yani boşuna sertifika almayın.

27 Mesaj
13 Ağustos 2010; 13:51:47 

arkadaşlar kurs tarihlerini ve başvurularını nereden takip ediyoruz, bilgisi olan varmı?

TimsaH

1763 Mesaj
13 Ağustos 2010; 14:16:48 

2012 Kia Sportage 1.6 SLS Plus___PS3 320 GB___iPad 3 16GB ___Salcano NG650___Samsung 51D550 3D Plazma___SAMSUNG SSG-4100GB Active 3D glasses___Logitech Z5500___SAMSUNG ATIV BOOK 3 NP370R5E-S0ATR__Logitech Maraton M705__Lumia 525

1 Mesaj
17 Eylül 2011; 16:16:01 

öncelikle selam kardeşlerim ben 1988 den beri bir fiili bu işi yapan ender hocalardan birisiyim merak ettiginiz her türlü soruyu cevaplayabilecek kapasite ve bilgi sahibiyim her soruyu sorabilirsiniz 05354548585/05555195790 buradanda yardımcı olabilirim maaş konusu biraz farklı hiç bir kurs hak ettigimiz sözleşmede imza attıgımız üçreti vermiyor fakat yargı yoluyla geçmiş haklarını alan bir çok dostum oldu tşkler aeo

587 Mesaj
5 Ekim 2011; 19:45:56 

tşklerr

587 Mesaj
5 Ekim 2011; 19:47:07 

tşklerr

3240 Mesaj
6 Ekim 2011; 18:35:12 

babam ehliyet kursunda müdür :)

akşam öğrenip cevap veririm pm ile sorularınıza

Ruhumuz olmadan bizler sadece birer makinayız

'08 Fiat Fiorino 1.3 mjet

587 Mesaj
8 Ekim 2011; 10:22:47 

quote:

Orijinalden alıntı: Ozn.Onl

babam ehliyet kursunda müdür :)

akşam öğrenip cevap veririm pm ile sorularınıza

iyi olur tşk

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Ekim 2011; 12:43:58 

il milli eğitim müdürlüğü yılın belirli zamanlarında bunun için kurs açıyor

direksiyon usta öğreticiliği kursu ve çevre trafik öğretmenliği için

kursa müracat ediyorsun en çok hangi ilçeden talep varsa kurs orda açılıyor benim gittiğim zaman istanbul güngörendeydi

kurs 1 sürüyor o birayın sonunda sınav oluyorsun 60 puan üstünde not alırsan sınavı kazanmış oluyorsun ve sana bir belge veriyorlar o belge ile direksiyon usta öğretici oluyorsun

benimde var o belgeden kaç para maaş alıyorlar bilmiyorum

ssk yatıyorlar aylık 1000 tlden

birde ayda 250.00 para alıyorum tanıdık bir kurstan

sadece belgem onlarda çalışmıyorum yani ben

587 Mesaj
11 Ekim 2011; 23:17:07 

tşk

587 Mesaj
19 Ekim 2011; 22:49:18 

*

21 Mesaj
14 Aralık 2011; 12:28:57 

Direksiyon Usta Öğreticiliği Kursu, şu an Kırıkkale açılacak.

Kursa katılmak için aranan şartlar;
- En az 3 yıllık ehliyet sahibi olmak
- A2,B,C,D,E ehliyet sınıflarından herhangi birine sahip olmak
- Adli sicil kaydının temiz olması
- En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

Kursa kayıt yaptırmak için;
- 1 adet Nüfus Cüzdanı Fot.
- 1 adet Ehliyet Fot.
- 1 adet Adli Sicil Kaydı (Savcılık temiz kağıdı olarakta geçer)
- 1 adet Diplama veya Öğrenim Belgesi Fot.

Ehliyetiniz ve Usta Öğreticilik Belgeniz var diyelim. Bu durumda sürücü kurslarında Usta Öğretici unvanıyla direksiyon öğretmenliği yaparsınız. Sigortanızı genelde en alt basamaktan yatırırlar. Maaşınız resmiyette ne olursa olsun, pratikte kurs elden maaş veriyorsa 250 ila 1000 TL arası para alırsınız (sürücü kursunun şirket büyüklüğüne bağlı). Kadrolu çalışırsanız sigortanız genelde 30 gün üzerinden yatar. Ders ücretli çalışırsanız sigortanız resmiyette sizi kaç gün çalıştırdılarsa o gün sayısı üzerinden yatar. Herhangi bir devlet kurumunda kadrolu olarak çalışanlar hafta 8 saat olmak üzere ders ücretli olarak çalışırlar. Kamuda çalışmayanlar haftada 40 saat olmak üzere ders ücretli veya kadrolu olarak çalışabilirler.

Başka öğrenmek istediğiniz husus olursa yardımcı olmaya çalışırım. Ama cevabı hemen veremem.

587 Mesaj
14 Aralık 2011; 16:40:16 

tşk

1 Mesaj
17 Ocak 2014; 9:07:40 

şuan ankara yenimahalle demetevler halk egitimde ön kayıt ve kayıt işlemleri yapılıyor

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » DİREKSİYON USTA ÖĞRETİCİ'LİĞİ (DİREKSİYON ÖĞRETMENLİĞİ)
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.313