- x
lastik yanağı ters olursa zararı olurmu?
26 Cevap5533 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

3872 Mesaj
1 Mayıs 2009; 18:38:50 

Selam arkadaşlar, geçenlerde lastik patladı tamire götürdüğümde gördümki kol kadar bi çivi girmiş bide jantın içinde yamulup, lastiğin yanağınıda hafiif delmiş. Latik pert olmuş, yanak yama tutmuyor. Neyse ben orda kullanılmış bi lastik aldım continental marka aynı ebatlarda. Bide 60 lira verdim lastiğe ama sonra fark ettimki lastiğin dış yanağında "inside" yani "iç" yazıyo. Lastiktende çok anlamam ama sanırım iç tarafta olması gereken yanak dış tarafta duruyo yani lastiği janta ters geçirmiş.

Bu bi sorun olurmu acaba gidip düzelttiriyim mi?

"charcot-marie-tooth"

3872 Mesaj
1 Mayıs 2009; 18:45:13 

pardon aynı konuyu 2 kere açmışım ama forumda bi problem var msj gittiği halde "page not found" hatası çıktı

"charcot-marie-tooth"

14142 Mesaj
1 Mayıs 2009; 18:50:54 

su tahliyesi düzgün olmaz inside yazıyorsa inside olacaktır yapan yer değiştirsin
gerçi sol sağ yapınca birşey farketmiyor yani aynı lastiği sağdaysa sola alırsanız bu sefer ters döner...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whisper911 -- 1 Mayıs 2009; 18:51:51 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

4493 Mesaj
1 Mayıs 2009; 18:58:09 

quote:

Orjinalden alıntı: Whisper911

su tahliyesi düzgün olmaz inside yazıyorsa inside olacaktır yapan yer değiştirsin
gerçi sol sağ yapınca birşey farketmiyor yani aynı lastiği sağdaysa sola alırsanız bu sefer ters döner...

Su tahliyesi düzgün olmaz + su birikintilerinde gerçekten büyük sıkıntı olur
Sağdan sola alınabilir ama jant terste kalmayacak mı o zaman
Sonuç olarak lastiğin janttan ayrılıp düzeltilmesi lazım

14 Mesaj
1 Mayıs 2009; 19:00:57 

[a href=http://urlal.com/rj][img src=http://i0905.hizliresim.com/2009/5/1/2562.jpg][/a]
arkadaşlar kusura bakmayın yeni konu açamadığımdan dolayı burya yazdım mesajı.
Resimdeki aracın markası ve modeli nedir?
Yardımlarınız için şimdiden tşkler.

1960-1973 Ford Mustang ^^

4493 Mesaj
1 Mayıs 2009; 19:03:23 

quote:

Orjinalden alıntı: hbkhbk

[a href=http://urlal.com/rj][img src=http://i0905.hizliresim.com/2009/5/1/2562.jpg][/a]
arkadaşlar kusura bakmayın yeni konu açamadığımdan dolayı burya yazdım mesajı.
Resimdeki aracın markası ve modeli nedir?
Yardımlarınız için şimdiden tşkler.

Direk link'i kopyalarsanız görebiliriz

3872 Mesaj
1 Mayıs 2009; 20:35:20 

quote:

Orjinalden alıntı: Tubo

jantı sağ sol değiştirince nasıl olcak anlamadım

üff gereksiz iş çıktı bana yine, lastiği tak çıkar jant bozulcak en sonunda. Ne salak lastikçiymiş bu yaa

"charcot-marie-tooth"

14 Mesaj
1 Mayıs 2009; 20:46:34 

http://i0905.hizliresim.com/2009/5/1/2857.jpg
Hızlı ve öfkeli Tokyo drift te başroldeki adam dikey mi ne oluyor ya.
Dikey olduktan sonra önceki serilerde oynayan bi adam gelio Kel kafalı yarışmak istio yeni dikey ile.
İşte o son yarıştaki aracın (kel in aracı) markası nedir?
Resim açılmaz ise die anlattım inş. anlamışsınızdır. ;)

6356 Mesaj
1 Mayıs 2009; 20:54:30 

quote:

Orjinalden alıntı: hbkhbk

http://i0905.hizliresim.com/2009/5/1/2857.jpg
Hızlı ve öfkeli Tokyo drift te başroldeki adam dikey mi ne oluyor ya.
Dikey olduktan sonra önceki serilerde oynayan bi adam gelio Kel kafalı yarışmak istio yeni dikey ile.
İşte o son yarıştaki aracın (kel in aracı) markası nedir?
Resim açılmaz ise die anlattım inş. anlamışsınızdır. ;)

Vin Diesel'e kel deme lam

cadillac filan olması lazım.

İmzasız...

335 Mesaj
1 Mayıs 2009; 20:55:22 

DK(drift king) deil mi o yaw di-key die okunuyo o da

14 Mesaj
1 Mayıs 2009; 21:25:20 

herneyse yha :D
O arabanin markası ne ?
Vin diesel in arabasının?
Drift King mi yoqsa açılımı :D:D

1214 Mesaj
1 Mayıs 2009; 21:54:31 

Vin Dieselin kullandığı araba Plymouth Road Runner olması lazım

14142 Mesaj
1 Mayıs 2009; 22:01:54 

quote:

hocam düşündüğüm şey şuydu umarım yanlış değil (lastiği söküp değiştirmek açısından )
0

piyasadaki çoğu lastik simetrik desenli değil asimetrik...
sağ sol için ayrı ayrı satılması gerekiyor bir tehlike oluştursa ancak öyle birşey olmuyor bunu michelin lastikleri alırken farketmiştim resimde çizdiğim gibi duruyor araç üstünde 2 sininde su tahliyesi aynı çok ilginç geldi bana ancak öyle

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

4493 Mesaj
1 Mayıs 2009; 22:16:08 

@Whisper911

Düşünce doğru. Lastiği alıp öbür tarafa takarım deyince, ben jant lastik birlikte birlikte öbür tarafa takalım anladım.

Bazılarında desen asimetrik

0

Bazılarında simetrik. Simetrik olanda iç dış farketmez ama asimetrikte farkeder.Biz bunu atlamışız, siz konuyu açınca uyanmış olduk

0

14142 Mesaj
1 Mayıs 2009; 22:21:46 

yok sizin dediğinizi anladım siz direk sök tak dedim sandınız
aklım almıyor üstteki lastik nasıl aynı su tahliyesini yapıyor bi taraf için resmen suyu yararak kanallardan atıyor gibi ancak diğer tarafa takınca suyu ortaya alıyor gibi geliyor
ama öyle değil heraldeki yapıyorlar

6356 Mesaj
1 Mayıs 2009; 23:38:35 

en iyisi simetrik v şeklinde lastik. bitek rotation'u doğru olsun yeter.

İmzasız...

3872 Mesaj
1 Mayıs 2009; 23:52:22 

quote:

@Whisper911

Düşünce doğru. Lastiği alıp öbür tarafa takarım deyince, ben jant lastik birlikte birlikte öbür tarafa takalım anladım.

Bazılarında desen asimetrik

0

Bazılarında simetrik. Simetrik olanda iç dış farketmez ama asimetrikte farkeder.Biz bunu atlamışız, siz konuyu açınca uyanmış olduk

0

ben yine anlamadım lastiği öbür tarafa takmak için öteki janttaki lastiği çıkarmak lazım. Yani lastiği janttan ayırmadan durumu nasıl düzeltecez?

Birde şimdi bende 3 lastik aynı bi lastik farklı oldu. Değişen lastiğin desenleri çok farklı, yol tutuşta bi tehlikesi olmaz heralde dimi?
en iyisi ben yarın gidip o herife düzelttiriyim lastiği bari. Ama o lastiği janttan ayırmak için kullanıdığı makinada janta işkence yapıomuş gibi gelio

"charcot-marie-tooth"

6356 Mesaj
2 Mayıs 2009; 0:05:57 

quote:

Orjinalden alıntı: nemesis

Birde şimdi bende 3 lastik aynı bi lastik farklı oldu. Değişen lastiğin desenleri çok farklı, yol tutuşta bi tehlikesi olmaz heralde dimi?

olur

İmzasız...

4207 Mesaj
2 Mayıs 2009; 13:42:12 

Lastiklerin kaç km de eğer 40 000 i geçtilerse hiç kasma derim git , 4 tane yeni lastik al hankok, kumho veya marshal ucuz ama fiyatını hakeden lastiklerdir , he lastiklerim daa yeni dersen keşke çıkma lastik takmasaydın , 1 tane orjinal lastik alıp taksan aynı desen, daha iyi bi iş yapmış olurdun zanlımca çünkü farklı desende lastik kullanmak yol tututşu ve frenajı kötü yönde etkiler Benim ikinci el aldığım pejo 307 de 3 farklı lastik 4 farklı desen vardı araba yolda dans ediyordu adeta

Golf tsi dsg 140hp
Polo 6N 1.6 75 hp

6356 Mesaj
2 Mayıs 2009; 13:45:04 

quote:

Orjinalden alıntı: serty23

Lastiklerin kaç km de eğer 40 000 i geçtilerse hiç kasma derim git , 4 tane yeni lastik al hankok, kumho veya marshal ucuz ama fiyatını hakeden lastiklerdir , he lastiklerim daa yeni dersen keşke çıkma lastik takmasaydın , 1 tane orjinal lastik alıp taksan aynı desen, daha iyi bi iş yapmış olurdun zanlımca çünkü farklı desende lastik kullanmak yol tututşu ve frenajı kötü yönde etkiler Benim ikinci el aldığım pejo 307 de 3 farklı lastik 4 farklı desen vardı araba yolda dans ediyordu adeta

nexen'ide sayabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _opeth -- 2 Mayıs 2009; 13:45:30 >

İmzasız...

771 Mesaj
2 Mayıs 2009; 14:29:48 

Benim lastik patladı.
Çivi girmiş.
Lastikçi denen dangalak fitili taktı halletti falan.
Sonra 10 lira istedi.Hadi len falan yaptım.Heryerde 5 liraya fitil atıyolar dedim.
Neyse al dedım sonra bayıldık 10 lira.
Bi baktım bu salak lastiği janta ters geçirmiş.
Araba öne kanallar arkaya bakıyo.
Değiştir dedim hemen.
Abi bişey olmaz dedi.
O kanallar zaten bi boka yaramıyor dedi.

Değiştir len dedim.10 liraya lastık takıyon onu da yanlış takıyon dedim.
Hiçbişe olmazsa da arabaya her binişimde benim gözüme batardı o.
.bne lastikçi seni !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cermin007 -- 2 Mayıs 2009; 14:30:26 >

IMZAM KURAL DIŞIDIR | | Uymam gereken imza kurallarını okumam icin zorlamayınız.

3872 Mesaj
2 Mayıs 2009; 17:30:49 

başka daha düzgün kurumsal bi lastikçiye daha sordum. O oda bişey olmaz dedi zaten tek teker, lastikte temiz dedi içimi rahatladı biraz. Bugünde biraz uzun yol yaptım. 160 kadar çıktım hiç bi rahatsızlık hissetmedim...

Herşey bi yana arabayı satcam zaten masraf yapmam gereksiz olur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nemesis -- 2 Mayıs 2009; 17:31:48 >

"charcot-marie-tooth"

18 Mesaj
6 Mayıs 2009; 14:45:31 

bence biran once lastıgı duzelt normal kuru yolda bişey farketmez ama yagmurlu bı yolda ani fren yaparsan ve arac kızaklarsa ozaman aracın o lastıgın ters oldugundan dolayı kontrolden cıkabılır kanalların ters olması ıslak zemınde basına dert acabilir

450 Mesaj
16 Mayıs 2009; 9:07:12 

zaten satacalmısın alan yandı desene

192 Mesaj
16 Mayıs 2009; 17:32:48 

Bahsettiğiniz lastikler asimetik olanlarıdır. İnside ve outside olarak iç ve dış kısmını belirten şekilde montajı yapılmalıdır. Bu lastiklerin en büyük özelliği su tahliyes, fren mesafesinin yanında virajlarda yüksel kavrama kabiliyetidir. İster sağa, ister sola dönüş yapın; yüksek hızlarda aracın lastiklerinden içe basan kısımlar yerden temasını hiç kesmez. Dış zemin kısmı yerden teması azalır. Bu sebeple asimetrik lastiklerin zemininde bir taraf yolu kavrayacak bir biçimde dizayn edilirken diğer tarafı su tahliyesini artırır. Kavrama noktası içe basan zeminlerdir. Emniyetli sürüş için lütfen asimetrik lastiklerde inside yazan kısımlar iç tarafa outside yazan yanak kısmının da dış tarafa gelmesine özen gösterin. Saygılarımla.

Hayatınız 3mm ye bağlı. Lütfen 3mm altında aşınmış lastiklerinizi sevdiklerinizin güvenliği için değiştirin.

5121 Mesaj
16 Mayıs 2009; 17:49:52 

simetrik olan da farkeder yanaklar farklı yöne bakar bu sefr

May The Force Be With You

3872 Mesaj
2 Haziran 2009; 23:48:12 

arabayı sattım da o lastiğe verdiğim 60 milyona yanıorum meğer yanaktan yarıkmış şerefesiz lastikçi ondan öle takmış... Gittim iki çift laf söledim ama içimde kalmasın die

"charcot-marie-tooth"
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » lastik yanağı ters olursa zararı olurmu?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.285