Şimdi Ara

Karıncalar [2019 Yeni Yuva]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
590
Cevap
34
Favori
46.642
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2019 yılı yeni yuva. Daha şimdi yaptığım için henüz yol kazmadılar.

Karıncalar [2019 Yeni Yuva] Karıncalar [2019 Yeni Yuva] Karıncalar [2019 Yeni Yuva]

------------------------------------------------------------------------

Bu eski yuva-->

4. Gün

3. Gün

Kumu nemlendirirken bazı yollar da kaymalar oldu malesef.

Bu da arka tarafı, daha önce arkayı koymamıştım yol olmadığı için. Yeni yapmışlar.

2. Gün

*Burdan çıkardığımız sonuç karıncaların nemli kumu takip ederek, yuvalarını yaptığı çünkü dikkat ederseniz yuvalarının yolu ıslak kuma göre çizilmiş. Ayrıca arka tarafı tahtaya dayadığım için karanlık. Burdan çıkaracağımız ikinci bir sonuçta karıncaların karanlık taraf yerine nemli tarafı tercih etmiş olmaları.

*Biraz aşağı inip sağa, sola genişlettikten sonra hemen genişlettikleri bölgeden yukarı çıkıyorlar. Kendilerini güvene almak için ve hava akımını sağlamak için büyük ihtimalle.

1. Gün

Yeni yuvayı yaptım arkadaşlar, her gün yeni resimlerini ekliycem.

Bu sene Ösym yüzünden erteledik sınavdan sonra artık.

Yuva kırıktı onardım.Yakında hazırlarım.

Geçen seneki ormanda topladığım karıncalar marangoz karıncalardı ben onları kum da yaşatmaya çalışınca yaşamadılar tabi.Hepsi öldü.Yeni dönem geldi okulların kapanmasına doğru biraz daha araştıracağım karıncaları.

Dün pikniğe gittik.Ben de gezerken bi odun parçası gördüm.Alıp ağaca vurduğunda elimin üstüne bir sürü çok hızlı hareket eden karınca geldi.O anda aklıma marangoz karıncalar geldi.Hemen odunu ikiye ayırdım.Kraliçe karınca yuvasında duruyordu.Tahta parçalarını olduğu gibi poşete koydum.Eve getirdim.Şu an yuvayı tamamen bozup yeniden yapılandırdım ve kraliçe karıncayı attım.Siz de bulabilirsiniz çünkü ben pikniğe gittim gün tam 3 tane marangoz karınca kolonisi gördüm ama sadece bir tanesini aldım.Bir de o kadar hızlı hareket ediyorlarki poşetin içinden alıp yuvaya atamıyorum.

Bir sürü larvam var arkadaşlar.Hepsini köşeye yığdılar yakın zamanda yeni bireyler büyüyecek.

İlk kolonim.

1-

2-

3-

4-

5-Son Hali Ön Tarafı:

6-Son Hali Arka Tarafı:

Aşağıdaki resim aynı kabileden iki karıncadan birinin kursağından diğerine yiyecek vermesi olayıdır;

Gözlemler

*Sokaktan topladım karıncaları.Yanlışlıkla 2 farklı yuvadan toplayınca.Savaş çıktı.Güçlü ırk diğer ırkı tamamen yok etti.Sonra tekrar topladım.

*Karıncaları ilk koyduğum zaman direk suya ve yiyeceğe doğru yöneldiler.

*İlk koyduğum gün kaçmaya çalıştılar.Ertesi gün kazmaya başladılar.

*Köşelerden ve su bakının kenarından kazmaya başladılar.Büyük ihtimalle yuvalarının girişinin kamufule olması için.

*Aldıkları yiyecekleri yuvalara taşıdılar.

Not:Karıncalar arası yardımlaşma var.Birisi kum parçasının yukarı doğru tırmanırken düşürürse arkadaki alıyor ve yukarı çıkartıyor.

Not:Ayrıca küçüklerin dişi,büyüklerin erkek olduğunu düşünüyorum.

Not:Bazen aynı ırktan iki karınca arasında kavga çıkabiliyor.

Not:Karıncalarım etde yiyorlarmış.Bir ölü solucan ve bir ölü sinek koydum.Mideye indirdiler.

Not:Mesela bir yuvadan karıncaları topladık daha sonra aradan 10 gün geçti aynı yuvadan yine karınca topladık ve yanyana koyduk,birbirlerini tanımayarak birbirlerine saldırıyorlar.

Eğer Siz De Yapmak İstiyorsanız

1-Önce bir camcıya gidip plastik camlardan iki alın.Daha sonra 3 tane çıta bulun.2 tanesi aynı boyda biri daha uzun olmalı.Yuvanın enine dar,boyuna uzun olması lazım.Daha sonra sağlam tahta yapıştırıcalar var onlarla yapıştırabilirsiniz.Yuvanın üstüne bez örtün ve sıkıca bantlayın.Bantı 2 kat gidin ki kaçmasınlar.

2-İçine isterseniz kum,isterseniz toprak koyun.Benim tercihim kum.Çünkü daha rahat görebiliyorsunuz karıncaları ve daha ufak taneli daha düzgün yollar yapıyorlar.Kumu önce bir elekle elerseniz daha iyi olur çünkü içindeki taşlar yolların çok şekilsiz olmasını sağlıyor.Daha sonra kumu koyduktan sonra kumu nemlendirmeniz,ıslatmanız lazım.Böylece daha rahat yol yapabilirler ve karıncaların yaşamlarına uygun ortam kumlu ortamdır.

3-Kumların üstüne ufak bir parça pamuk koyun ya da yaprak koyun.Daha sonra alacağınız bir şırıngayı bezden içeri sokarak pamuğu ıslatabilirsinz veya yaprağın üzerine su dökebilirsiniz.Bu karıncaların su ihtiyacını sağlar.Şırınga sayesinde her defasında bantları sökmekle uğraşmazsınız.Bence yaprağı tercih edin.Yiyecek olarak şeker,susam,böcek vs. şeyler atabilirsiniz.Küflenebilip,bozulabilen şeyler atmazsanız daha iyi olur.Ben ekmek atmıştım daha sonra küflendi güzel olmayan bir görüntü verdi.

4-Karıncaların hepsini aynı yuvadan toplamanız şart,yoksa birbirlerini öldürürler.Ağaç kovuklarında yaşayan marangoz karıncaları ve ufak karıncaları tercih etmeyin.Kaldırımlarda yaşayan iri çeneli kaldırım karıncalarını tercih edebilirsiniz.Tek tek elinizle toplayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuTeRX -- 9 Haziran 2019; 20:31:24 >

• güzel çalışma tebrikler bunları neyle besledin
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bob Marley

güzel çalışma tebrikler bunları neyle besledin

Ekmek,çekirdek,ufak ufak yeşillikler,şeker.Bir de hapların olduğu kutuları kesip su kabı yaptım.Yukardan şırıngayla su veriyorum.
  • güzel bir çalışma. Daha detaylı anlatım yaparak Kültür Bilim e konu açabilirsin. Karıncaları nasıl buldun, neler yaptın, bunları anlatan bir yazı ve resimlerle güzel bir konu açabilirsin kültür bilime
  • Güzel ve ilginç bir çalışma olmuş
  • quote:

Orjinalden alıntı: B.S.S.

güzel bir çalışma. Daha detaylı anlatım yaparak Kültür Bilim e konu açabilirsin. Karıncaları nasıl buldun, neler yaptın, bunları anlatan bir yazı ve resimlerle güzel bir konu açabilirsin kültür bilime

*Sokaktan topladım karıncaları.Yanlışlıkla 2 farklı yuvadan toplayınca.Savaş çıktı.Güçlü ırk diğer ırkı tamamen yok etti.Sonra tekrar topladım.

*Karıncaları ilk koyduğum zaman direk suya ve yiyeceğe doğru yöneldiler.

*İlk koyduğum gün kaçmaya çalıştılar.Ertesi gün kazmaya başladılar.

*Köşelerden ve su bakının kenarından kazmaya başladılar.Büyük ihtimalle yuvalarının girişinin kamufule olması için.

*Aldıkları yiyecekleri yuvalara taşıdılar.

Not:Karıncalar arası yardımlaşma var.Birisi kum parçasının yukarı doğru tırmanırken düşürürse arkadaki alıyor ve yukarı çıkartıyor.

Not:Ayrıca küçüklerin dişi,büyüklerin erkek olduğunu düşünüyorum.

Not:Bazen aynı ırktan iki karınca arasında kavga çıkabiliyor.

Kısacası gözlemlediklerim bunlar.Kültür Bilim'e de bir ara bunları kopyalarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuTeRX -- 30 Nisan 2009; 15:15:34 >

• çok ilginç olmuş güzel çalışma tebrikler
  • Bob Marley,B.S.S.,MavimsiDünya,Magnesium

Teşekkürler.
  • Irklar Arası Savas :)

Helal Olsun..
  • Güzel olmuş.
  • Ben büyük bir kavanozun içine boş teneke kola kutusu koyuyorum.

Teneke ve kavanoz arasında kalan kısmı kumla dolduruyorum.

Kola tenekesinin ağzını ıslak bi pamukla kapayıp ( Nem dengesini sağlamak için ) sonra karıncaları içine koyuyorum,biraz da yem.

Kavanozun kapağını da ince bir bezle lastikleyip,kavanozu siyah kartona sarıyorum.Öyle 2 hafta bekliyor.

İki hafta sonra karton çıkıyor,ve süper bir karınca yuvası Sonra uzun süre minik krallığımı izliyorum
    Deneyin gerçekten çok güzel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EdaisY -- 1 Mayıs 2009; 15:32:42 >
  • müthiş bir deney olmuş.
  • quote:

Orjinalden alıntı: EdaisY

Ben büyük bir kavanozun içine boş teneke kola kutusu koyuyorum.

Teneke ve kavanoz arasında kalan kısmı kumla dolduruyorum.

Kola tenekesinin ağzını ıslak bi pamukla kapayıp ( Nem dengesini sağlamak için ) sonra karıncaları içine koyuyorum,biraz da yem.

Kavanozun kapağını da ince bir bezle lastikleyip,kavanozu siyah kartona sarıyorum.Öyle 2 hafta bekliyor.

İki hafta sonra karton çıkıyor,ve süper bir karınca yuvası Sonra uzun süre minik krallığımı izliyorum
    Deneyin gerçekten çok güzel.

O da çok güzel fikir fakat ben bunda nasıl yaptıklarını çok rahat izleyebiliyorum.

İlginiz için teşekkürler arkadaşlar.

• Yukarı.
  • son zamanlarda gördüğüm en ilginc en güzel çalısmalardan biri

aslında hepimizin böyle calısmalar yürütmesi araştırması geliştirmesi gerekiyor pc basında oyun oynamaktan iyidir.
    umarım varmak ıstediğin yolun sonuna ulasırsın...
    basarılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARNİNG -- 30 Nisan 2009; 16:33:59 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: WARNİNG

son zamanlarda gördüğüm en ilginc en güzel çalısmalardan biri

aslında hepimizin böyle calısmalar yürütmesi araştırması geliştirmesi gerekiyor pc basında oyun oynamaktan iyidir.
    umarım varmak ıstediğin yolun sonuna ulasırsın...
    basarılar...

Aslında bunu bilgisayarın yanına yerleştirdim.Hem oyun oynuyorum hem izliyorum.Ayrıca sağol.
  • Acayip merak sardım.Şimdi tahta almaya gidiyorum, bir de cam bakıcam.
    Nasıl besliyorsun?Tamam yemini falan anladık da suyu nasıl veriyorsun?
    Bir de ne kadar hızla ürüyorlar?Krallığımı kurmak istiyorum
  • hacı bunların kralıcelerı oluyo ya. yumurtlayan , onu da alıyomsun yoksa bunlar tek baslarına ureyebılıyolar mı ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Neces#

Acayip merak sardım.Şimdi tahta almaya gidiyorum, bir de cam bakıcam.
    Nasıl besliyorsun?Tamam yemini falan anladık da suyu nasıl veriyorsun?
    Bir de ne kadar hızla ürüyorlar?Krallığımı kurmak istiyorum

Öncelikle cam almayacaksın.Eğer yakında marangoz varsa git adını şimdi unuttum ama plastik gibi bir cam var.Benim kullandığım yani hem hafif hem de kırılmaz.Adam yapar istese istese 2-3 ytl ister.Ben bedavaya yaptırmıştım.Sonra yukarıya yazdım neyle besleyip nasıl su verdiğimi.Bir de büyüme demişsin bunların ben sadece çizdikleri yola bakıyorum.Tam bilgiye sahip değilim ama emrekaa'nın dediğin gibi ürümeleri için kraliçenin olması gerekiyor galiba..

Emrekaa bu arada bunların çoğaldıklarını incelemediğim için yani o kadar zamanım olmadığı için kraliçeyi almadım.Zaten bildiğim kadarıyla kraliçe yuvasından çıkmaz ama emin değilim.

• zaten asıl merak ettıgım buydu. kralıceyı daha once bı kac kez aradım ama bı turlu yuvada bulamadım.cok kazdım ama nafıle. nasıl ve nerde buluncagı hakkında bıldıgın bıseyler varsa ogrenmek ısterım.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.