Araç perte çıktığında kasko bana ne kadar öder?
27 Cevap14930 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4256 Mesaj
28 Nisan 2009; 3:39:13 

Meraktan kafama takıldı, acaba aracım perte çıksa kasko bana ne kadar ödeme yapar? 2000 model araç, 8900 kasko değeri gösteriyor..

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Mazut Pawıı ~~ Kendi Mazotumu Üretmeye Çalışırken Kimyager Olacağım.. ~~
Dacia Logan 1.5 dCi 2006 İnci Gri ~~ Bak Logan deyip geçme, üzerim :)
Dead Line

6819 Mesaj
28 Nisan 2009; 12:41:25 

8900 öder..

300 Mesaj
28 Nisan 2009; 12:44:27 

quote:

Orjinalden alıntı: Chryin

8900 öder..

Yanlış cevap pert olduğu tarihteki piyasa değerini öder...

Laguna 2 Privilege +plus

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Nisan 2009; 12:50:15 

quote:

Orjinalden alıntı: MeHuG

quote:

8900 öder..

Doğru cevap...

İlave olarak, aracın temiz kağıdını almadan da ödeme yapmaz. Yani bütün cezalar, vergi borçları, banka kredileri ödenir, bunların ödendiği ile ilgili kağıdı sigorta eline alır, daha sonra kendi belirlediği parayı bir ay sonra banka hesabınıza öder.

8900 yerine 3000 dahi diyebilir, sizin itiraz etme, mahkeyeme gitme hakkınız var. Mahkeme ne zaman sonuçlanır, belli değil, siz 8900 yerine 8000'e razı olsanız bile mahkeme sonuna kadar sigorta o parayı bankaya yatırır, bankadan parasını kazanır, siz mahkemeyi kazanınca da size 8000 olarak öder.

Sigortaların insafına kalmış bir durum...

Bizim başımıza geldi, ondan biliyorum...

72 Mesaj
28 Nisan 2009; 15:21:58 

quote:

quote:

8900 öder..

Sadece bilgi amaçlı söylüyorum yermek için değil umarım yanlış anlamazsınız.
Poliçede belirtilmemişse ( Genelde de belirtilmez) tam ziya hasarlarda her daim sigortaya konu olan malın hasardan bir gün önceki değeri ödenir.
Saygılarımla

9106 Mesaj
28 Nisan 2009; 17:21:51 

quote:

quote:

8900 öder..

çalınsa bu kadar öder haklısınız ama pert olmuşsa yani kazalı araçsa kazadan ötürü değer kaybı da oluyor diye biliyorum, sonuçta o arabayı size yapıp da verseler 8900'e satamazsınız, çünkü bu araba ağır kaza geçirmiş derler

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

6726 Mesaj
28 Nisan 2009; 17:37:57 

Ona da bakılmaz, kazadan bir gün önceki değeri ödenir.

Kazadan sonraki değer düşmesi dikkate alınmaz.

oçkd fiao ifrs stat çgu iüd nnu ir n
Kim ulan bu Erol Egemen?

4256 Mesaj
28 Nisan 2009; 19:34:24 

bunu sormamda ki amaç, arkadaşımın aracı perte çıkmıştık piyasa değerinin yaklaşık %15 daha azını ödemişler.. tam prosedürü merak ettim.

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Dead Line

6726 Mesaj
28 Nisan 2009; 19:36:31 

Piyasa değerinin daha azını ödedilerse dava açın.

Kim ulan bu Erol Egemen?

3594 Mesaj
28 Nisan 2009; 19:47:27 

seat ibiza 2006 30 bin km dizel, kaskoda 22500 gozukuyordu,

anadolu sigorta 18500 odedi. ortaligi birbirine kattik, sonuc: bu araba onden kazali oldu artik bu fiyata bile satamazsiniz, isterseniz mahkemeye verin bizim avukatlarimiz bu tur davalar icin var! bizzat anadolu sigorta yetkilisinden telefonda aldigim cevap. razi olduk subatin basindaki kazanin parasini gecen hafta binbir bagrisma ile alabildik.

hepsi birbirinden terbiyesiz Allah kimseye kaza yaptirmasin.

6726 Mesaj
28 Nisan 2009; 19:51:36 

Tehdit etmişler. Saçmalamışlar yani.

Sigortanın amacı, zararın meydana geldiği andaki fakirleşmeyi tazmin etmektir. Bu kadar basit. Çingenelik yapmışlar resmen.

Kim ulan bu Erol Egemen?

2057 Mesaj
28 Nisan 2009; 20:26:20 

sigorta şirketi aracın ikinci el piyasa değerini tespit etmek için 2-3 yerden fiyat araştırması yapıp genelde en düşüğüne yakın bir fiyatı ödemeyi tercih eder. kasko değeri, piyasa değerinin üstündeyse kasko değerini alamazsınız ancak piyasa değeri kasko değerinin üstündeyse o zaman kasko değerini vermeyi teklif edebilirler.

2270 Mesaj
29 Nisan 2009; 1:27:20 

benim arabam pert olduğunda sigorta kafasına göre takılacaksa kasko değeri denen olay neden var?

Kıran Kırana "TÜRK-AMERİKAN SAVAŞI" Belgeseli İçin:

TIKLA

4256 Mesaj
29 Nisan 2009; 1:56:39 

Arkadaşlar lütfen, bu tür durumlarda en düzgün, en profesyonel davranan sigorta şirketlerini tespit edelim ve onlarla çalışalım. ben henüz aracıma kasko yaptırmadım. yaptırmak istiyorum ama mağdur duruma düşürüyorlar müşterilerini..

Eskiden kullandığım connect, yeni şoförüyle iki ay önce kaza yaptı, tanıdığımız bir usta (çok dürüst bir insandır), işçilik hariç 3000 lira fiyat çıkardı bize. işçilikle 3500 dedi, kaskodan yaptıracağımızı söyledik, işçiliğini tam almasını istedik. tamam hallederiz o zaman dedi.. exper geldi ve araca 2600 lira işçilik dahil fiyat verdi. ne bu ya? ulan parça fiyatı senin işçilikle verdiğin paradan daha pahalı.. itirazlarımızdan sonra aynı araca 4 exper daha geldi sonuncusu 4 250 verdi. bu ne tutarsızlık? bu ne çelişki? bu ne saçmalıktır ya?

Kardeşim benim aracıma sarhoşun biri vurduğunda, bana çıkma parça takamazsınız! kopan kaputu kaynatamazsınız! orjinal sıfır parça isterim!

ekleme: ŞU SİGORTA ŞİRKETLERİNİN TANITIMLARINI YAPANLARI KONUYA DAVET EDİYORUZ!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uazro -- 29 Nisan 2009; 1:58:28 >

Dead Line

42 Mesaj
29 Nisan 2009; 16:42:29 

SANA KASKO DEĞERİ KADAR KASKO ÖDEMEZ. SİGORTALAR BİRLİĞİ TARAFINDAN VERİLEN ORTALAMA FİYAT ÜZERİNDEN PARANI ALIRSIN. ŞU ŞEKİLDE İZAH EDEYİM ARACIN İKİNCİ EL FİYATI YAKLAŞIK OLARAK 6.000 TL OLSUN SANA BU PARAYI VERİR SİGORTALATTIĞIN FİYATTAN ASLA ÖDEME YAPMAZLAR. DAHA ÖNCE 2000 MODEL COROLLA TERRA ARACIMI SAATIM İKİ HAFTA SONRA PERT OLDUĞUNDA ADAMA SİGORTALAR BİRLİĞİ TARAFINDAN BELİRLENEN İKİNCİ EL FİYATI ÖDENDİ DAHADA AZ BİR MİKTAR ÖDENDİ.

"ATALAY GROUP".

42 Mesaj
29 Nisan 2009; 16:44:57 

ZOOM ZOOM SENİN YAZINI ŞİMDİ OKUDUM VE AYNEN KATILIYORUM SANA. YA ASLINDA SİGORTA ŞİRKETİNDE ÇALIŞAN ARKADAŞLARIN BURADA OLMASI GEREKİRDİ. KATILIMLARINI BEKLERİZ.

"ATALAY GROUP".

4256 Mesaj
29 Nisan 2009; 16:45:44 

bu fiyatı neye göre belirliyorlar? benim aracımın piyasa değeri 8 civarı. kasko kalkarda bana 6 verirse neye dayanarak itiraz edicem?

Dead Line

1559 Mesaj
29 Nisan 2009; 18:01:11 

alayı fason bunların...

IMZANIZI BEĞENMEDİK | | İstediğiniz imzayı kullanabilmek için bize reklam vermelisiniz.

4256 Mesaj
3 Mayıs 2009; 0:24:53 

up olsun...

Dead Line

19 Mesaj
25 Mayıs 2009; 16:50:34 

Sayın polemik tamamen doğru söylüyor. araç pert olduğunda piyasa değeri ödenir.

4 Mesaj
25 Mayıs 2009; 20:29:13 

Diyelimki bir aracınız var. Piyasa değeri 8900 TL. Sigortacılar birliğinin belirlediği kasgo değer listesi vardır. Burda aracınızın ortalama fiyatını alabilirsiniz. Diyelimki 8900 TL bedelle aracınıza kasko yaptırdınız. Yani aracınız ortalama piyasa değerinde bir araç.
Eğer araç çalındıysa kasko şirketi o ayın belirlenen aracınızın değerini öder.
Eğer aracınızla kaza yaptıysanız ve araç perte çıktıysa problemler başlıyor. Şöyleki kasko şirketi aslında yine perte çıkan arabayı alıp size 8900 TL ödemesi gerekiyor ama her şirket arabayı almıyor. Pert olan aracınıza bir hurda değeri biçiyor. Mesela 500 TL olsun hurda değeri. Size diyorki 8400 TL sana ödeyelim sen de aracını hurda olarak sat. Haaaaa durum gerçekten böyleyse problem yok ama bazen kasko şirketleri hurda değerini daha fazla göstererek size daha az ödeme yapmayı teklif ediyor. Yani size 8000 TL ödiyim davayı kapatalım diyor. Siz de mahkeme falan filan uğraşmak yerine biraz daha az parayı kabul etmek zorunda kalıyorsunuz zira kasko şirketlerinin vampir avukatları malesef bu işten para kaznıyor.

726 Mesaj
27 Mayıs 2009; 9:38:55 

Tüm DH dostalrına merhaba,

Belki biçoğunuz biliyorsunuz ben bir sigorta acentesiyim. Ve konuya dahil olmak istedim. Özellikle açıklığa kavuşturlması gereken nokta şudur: Kasko yıllık yapılır. Ve risk 365 gün içinde herhangi bir günde olabilir. İlk veya son gün de dahildir buna. TSRŞB nin belirlemiş olduğu ve hem noterlerde araç satışına hem de sigortalarda aracın kasko bedeli ni tayin etmeye yarayan ikinci el fiyat listeleri kullanılır. Bu listede ki bedeller gerçek piyasa ile örtüşük olsa da bazı modellerde zaman zaman farklılıklar yaşanmaktadır. Alıcı ve satıcının özel durumlarından kaynaklanan farklı fiyatlar olabilmektedir. Örneğin dün gelen bir kasko talebinde, müşterimiz 2006 model SMART 1,5 dci fourfour pulse(68 hp), aracını 18,500 TL ye almasına rağmen, kasko bedeli 31,500 görünmekte.

Şimdi sizlere bir modelin 2008 yılında ay ay değişen kasko bedellerini yazacağım. Örneğin en çok tutulan ve satılan model olan 2005 model clio symbol dci expressşon modelini baz alalım.

Ocak 2008 18,800
Şubat2008 18,900
Mart2008 18,400
Nisan2008 18,050
Mayıs2008 17,700
haziran2008 17,700
.
.
..
.
Aralık2008 15,950

Görüldüğü üzere yıl için de araçların kasko değerleri değişmektedir. Ocak 2008 de aracını kasko yapmış birisi aralık 2008 de pertlik kaza yaptığında işlem aralık 2008 fiyatından yapılacaktır. Kaza yı ocak 2008 de de yapabilirdi. O zaman ocak 2008 değeri baz alınacaktı. İnsanların en büyük itirazı burada ortaya çıkmaktadır. Ama bir değeri, kaybedildiği andaki değeri ile yerine koyma işlemidir. Tabii piyasa ya göre ilk satırlarımda da yazdığım gibi bazen fiyatlar müşterilerin lehine veya alehine farklılık gösterebilmektedir.

Bu durumda, özellikle işini iyi yapan sigorta şirketlerini değişik benzeetmelerle suçlamak pek doğru değil. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de iyiler ve kötüler vardır.
Şunu unutmayalım ki, tüketici de herzaman haklı değildir. Özellikle de sigorta gibi şirketlerin fazlası ile kandırıldığı bu dönemde. Her etkiye karşı bir tepki mutlaka doğar. Bazen haklı müşterilere karşı da hatalar yapılabilmektedir. Bu da tamamen şirketin yoğurdu da üfleyerek yeme çabasından doğmaktadır.
Sigorta şirketleri, ticari kuruluşlardır ve memnun müşterinin daha çok memnun müşteriler yaratacağını çok iyi bilirler.

saygılarımla,

www.limonsigorta.com

182 Mesaj
27 Mayıs 2009; 11:45:26 

Merhaba aynı durum şuan benim başımda pego 306 model aracm pazar sabahı perte çıktı şuan çok tedirgin bir şekilde bekliyorum her kafadan bir ses çıkıyor.. kasko değeri 14.000tl olarak görünüyor kimisi 8-9 anca alırsn diyor kimsi 12 diyor kafam çok karışık beni aydınlatabilirmisinz yani bi fiyat kırması mümkünmü??

1045 Mesaj
27 Mayıs 2009; 12:37:50 

sayın keagon öncelikle çok geçmiş olsun. eğer bilindik bir şirketten kasko yaptırdıysanız hakkınızı sonuna kadar isteyin, özellikle acentanızı sıkıştırın. sigorta işinde karşı tarafı dolandırmaya çalışılmadığı sürece müşteri her zaman haklıdır. iş bazen biraz çirkef olmaya bakar.

WarmongeR

19 Mesaj
27 Mayıs 2009; 13:01:22 

öncelikle geçmiş olsun,
aracınızın model ve kilometresine göre fiyat aratırmasını kendiniz yapın: pejo yekili servislerine, bir kaç da galerilere sorun. ikinci el binici fiyatı öğrenin. Sigorta şirketinin vereceği yaklaşık tutarı öğrenmiş olursunuz.
Sonuçta sigorta şirketleri de pert ödemesi yaparken aynı araştırmayı yapıp sigortalıya ödeme yaparlar.
kolay gelsin,

2247 Mesaj
27 Mayıs 2009; 13:07:04 

piyasa degeri ne ise onu öder.

New Astra Edition

triger

2408 Mesaj
27 Mayıs 2009; 13:15:11 

Bu kasko şirketleri araca biçilen fiyat üzerinden kasko yapmıyolar mı?.Peki neden bu biçilen fiyat araç perte çıkınca ödenmiyor.Adamın aracına 20.000 lira bedel biçti ve bu bedel üzerinden kasko fiyatı belirledi.Bu adam 3 ay sonra kaza yaptı kasko firması hesap etti kitap etti adam 17.000 lira ödeme yaptı.Bu adil değil.Ozaman 17.000 ödeme yaptıysa adamın 20.000 üzerinden odediği kasko fiyatında da gereken geri ödemeyi yapsınlar.Başına bu durm gelenlerin yapacağı tehdit şu olsun:
Siz bana aracıma biçtiğiniz kasko bedelinden düşük ödeme yaparsınız.Ama ben de sizi aklınızın aldığı ve almadığı her yere şikayet eder.Reklam verdiğiniz veya vermediğiniz tüm medya organlarınıa da bu terbiyesizliğinizi yazılı sözlü anlatırım.
Diyerek tehdir edin.Onlar mahkemeyle tehdit ediyolarlamış ya....

182 Mesaj
27 Mayıs 2009; 13:33:03 

teşekkür ederim arkadaşlar..
yada şöyle bir tehdit yapabiliriz madem sen benim paramı vermiyosun tamir et arabamı kendi özel servisinde kardeşm senin verdin paraya ben bu arabanın aynısını alamam.. (en pahalı servis neresiyse oraya götürüp yaptırırsınız..) 1 deil 3 kaybederler...
eğer anlaşamazsak böle bir yol denemeyi düşünüyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Keagon -- 27 Mayıs 2009; 13:34:33 >

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Yardım ve Sigorta işlemleri » Araç perte çıktığında kasko bana ne kadar öder?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.125

DonanımHaber’i Takip Et X
Facebook Gözat
Twitter Gözat