Şimdi Ara

Intel'den dizüstü bilgisayarlar için yeni işlemci; Core 2 Duo P9700

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
6.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yarıiletken dünyasının lider isimlerinden Intel bir yandan Calpella kod adını taşıyan Nehalem tabanlı yeni nesil mobil platformunun hazırlık çalışmalarını sürdürürken öte taraftan Centrino 2 platformunu güncellemeye devam ediyor. Gelen bilgilere göre firmanın önümüzdeki günlerde dizüstü bilgisayarlar için hazırladığı yeni bir işlemcisini daha kullanıma sunabilir. Firmanın Core 2 Duo P9700 ismini taşıyan Penryn tabanlı yeni işlemcisi 45nm üretim teknolojisiyle hazırlandı ve 2.8GHz'de görev yapıyor.

1066MHz FSB desteğine sahip olan yeni işlemci, 2.8GHz gibi yüksek bir hızda görev yapıyor olsa da 28 Watt gibi dikkat çekici bir TDP seviyesi ile geliyor. 6MB büyüklüğünde seviye 2 bellekle donatılan P serisi yeni mobil işlemcinin 2.66GHz'de çalışan P9600 modelinin yerini alması ve benzer bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor.

• Biri P serisi ile T serisi arasındaki farkı bana söyleyebilir mi?

P9600 ile T9600 işlemcileri arasındaki farklar nedir?
  • P9600:2.66GHZ - 25W
    T9600:2.80GHZ - 35W
  • O kadarını bende biliyorum.

Benim anlamadığım niye birisi P serisi de diğeri T serisi?

Yani P ve T serileri aralında bunları birbirinde ayıran şey nedir?

Güç tüketimi olabilir mi acaba?
  • Vay canına
  • P serisi daha az enerji harcar, T serisinden ayıran etken budur.
  • Fettah34;

P serisi işlemcilerin özelliği yeni bir mimariye sahip olmaları. Montevina kod adlı Centrino 2 serisi işlemciler bunlar. Daha yüksek FSB hızına ve daha geniş ön belleğe sahipler. Ayrıca DDR3 teknolojisine de yer açılmış oldu bu işlemcilerle. Maksimum bellek kapasitesi 8 GB oldu dizüstü platformlarda. Güç tüketim değerleri daha düşük yukarıda arkadaşın belirttiği gibi. Kablosuz ağ teknolojileri daha yeni. Birçok yerde yazdığı gibi 2 kat daha kuvvetli ve 3 kat daha geniş bağlantı sunuyorlar. Dahili GPU çözümleri de güçlenmiş durumda. Detaylara inildiğinde daha fazla yenilik mevcut tabi ama genel hatları bunlar.
  • Biraz bilgi ekleyeyim.Sadece P serisi Centrino 2 değildir.Örneğin T9400 Centrino 2 ile gelen bir işlemcidir.Fsb hızları da eski T serilerinden 266 mhz daha hızlıdır(Örneğin:T9300).T9400 işlemcili modellerde ddr3 ram ve 8 gb'a kadar ram destekler
  • tam tamına 3 senedir işlemci yapmıyolar.

Core 2 duo diye bir ürün çıkardılar ballandıra ballandıra babannemin yararlı diye(aslında üşendiği için) yeniden yeniden türlü yemeğini ısıtıp menü olarak sunması gibi yöntemler uygulanıyor!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burlion -- 25 Nisan 2009; 14:54:56 >
  • P işlemciler yeni bir mimariye sahip değil. T P işlemcileri aynı mimariye sahip.

İşlemciler fiziksel tepkimeler ile üretiliyor. 35watt 25watt diye soruluyor.

Fakat kimse Ghzlerini sormuyor. 2ghz işlemci 35watt çekebilir 2.8ghz işlemcide

Bu işlemcilerin 45nm hafniyum tabanlı olması verdikleri fiziksel tepkilemer sonucunda max ghz ve max watt ortaya çıkmış.
  • Bence p serisi ile t serisi işlemciler arasındaki fark önbellek miktarı. serisinde önbellek 3mb olduğunda,t serisinde 6mb oluyor diye biliyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: iscanthere

Bence p serisi ile t serisi işlemciler arasındaki fark önbellek miktarı. serisinde önbellek 3mb olduğunda,t serisinde 6mb oluyor diye biliyorum.

T serilerinin hepsinde 6 mb cache yok.Sadece T9xxx serisinde 6 mb önbellek var.
    P serisinde de P9xxx'lar 6 mb önbellekli
  • aslanemre58 bilgiler için teşekkür ederim ben de bilmiyordum bunu

bkozen yeni mimari değilden kastın nedir? Ya da yeni mimari değilse nedir? Yani neden kod adı Montevina? 35-25 watt diye sorulmak ne demek ayrıca kusura bakma anlamadım
  • T9900 den sonra P9700. Turkiyede P8700 u gordugumuzde "aaa super makinaymis" diye seviniyoruz. Adamlar calisip yeni urun cikartiyor ama bunlari biz son tuketicilere ulastirabilen ne uretici nede distributor firma var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gurcellonline

T9900 den sonra P9700. Turkiyede P8700 u gordugumuzde "aaa super makinaymis" diye seviniyoruz. Adamlar calisip yeni urun cikartiyor ama bunlari biz son tuketicilere ulastirabilen ne uretici nede distributor firma var.

Gerçekten çalışmak büyük marifet ancak bunun önündeki engelleri kaldırısak;yalnızca para kazanma amaçlı çalışma gibi,Bizde distribütor eline bakmayacağız galiba.
  • @ahmetcan44

Core 2 duo 45nm işlemci kod ismi Penryn

Centrino 2 nin Kod ismi Montevina.

25watt 35watt diye işlemciler fiziksel tepkimeler sonucunda ortaya çıkar.

P8400 işlemci 25watt 2.26ghz aynı işlemcinin voltajı biraz artırdığında

t9400 işlemci 35watt 2.53ghz işlemci elde edilebilir.

Bu yüzden mimari değil demek istedim.
  • hız anlımında baya iyi.
  • P serisinde genelde 3 MB L2 olur... İlginç...
  • AMD nin işlemcileri bu kadar ezik iken niye yeni mimari çıkarılsın ki? Bu böyle devam ettikçe onlar da 3 yılda bir çıkaracaklar tabii ki
  • mobilde ciddi rakip olmayınca böyle yıllar boyu aynı seriyi traşlayıp sunar intel...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.