Şimdi Ara

ATi Radeon HD 5870, 1200x paralel işlem birimiyle mi geliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
0
Favori
11.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ekran kartı üreticileri arasındaki gerilimi yüksek mücadelede yılın ikinci yarısı ile birlikte yeni bir dönem başlayacak. 40nm üretim teknolojisine geçiş arefesindeki AMD-ATi ve Nvidia, yazılım devi Microsoft'un Windows 7 ile birlikte duyurmayı planladığı DirectX 11 API'sine destek veren yeni GPU'larını kullanıma sunacaklar. Damalı bayrağı ilk gören üretici olma hedefiyle yeni nesil grafik işlem birimleri üzerinde yoğun mesai harcayan iki dev ismin çalışmalarına yönelik bilgiler gelmeye devam ediyor. Nvidia'nın yeni nesil GT300 GPU'sundan sonra AMD-ATi'nin RV870 kod adlı grafik işlem birimine yönelik te bazı yeni detaylar gün ışığına çıkmaya başladı.

Radeon HD 2000 ve 3000 serisinin yüksek performanslı modelleriyle rakibi Nvidia'nın aynı segmentteki çözümlerine kafa tutmakta zorlanan AMD-ATi, geçtiğimiz sene duyurduğu Radeon HD 4800 serisi ile birlikte yeniden potaya girmeyi başarmış ve özellikle fiyat/performans noktasındaki iddiası ile yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştı. 55nm üretim teknolojisinin avantajlarını sonuna kadar değerlendiren ve dünyanın TeraFLOP seviyesinde işlem gücü sunabilen ilk ekran kartlarını rekabetçi bir fiyat seviyesinden pazara sunan firma, yaz aylarında duyurduğu çift grafik işlemcili Radeon HD 4870 X2 GPU modeliyle de 5 ay boyunca zirvede kalmayı başarmıştı.

.
    RV670
    RV770
    RV870
    Üretim tekn.
    55nm
    55nm
    40nm
    Paralel İşlemci
    320
    800
    1200
    TMU
    16
    40
    48
    ROP
    16
    16
    32
    DirectX
    10
    10.1
    11
    Lansman
    Kasım. 07
    Haziran. 08
    Temmuz.09

RV770 GPU'su ile takip edilen strateji ve elde edilen satış başarısıyla birlikte gözler firmanın RV870 kod adını taşıyan ve RV770'in yerini alması beklenen yeni GPU'ya çevrilmiş durumda. Önümüzdeki hafta anons edilmesi beklenen Radeon HD 4770 modeliyle masaüstü sistemler için 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan dünyanın ilk ekran kartını duyurmayı planlayan AMD-ATi, benzer bir başarıyı DirectX 11 destekli GPU'ların pazara sürülüşünde de tekrarlamayı hedefliyor. Firmanın tepe yöneticisi (CEO) geçtiğimiz günlerde analistlerle gerçekleştirdiği konferans görüşmesinde, gelen bir soru üzerine DirectX 11 destekli GPU'ları yılın ikinci yarısında duyuracaklarını açıklamıştı.

AMD-ATi'nin üzerinde uzunca bir süredir çalıştığı RV870 GPU'su ile ilgili olarak şu an için açıklanmış herhangi bir resmi bilgi bulunmasa da yeni GPU'nun 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanacağına, DirectX 11 desteği sunacağına ve GDDR5 teknolojisi ile destekleneceğine kesin gözüyle bakılıyor. Peki yeni GPU için üzerinde durulan olası özelliklere neler? ATi-News sitesi tarafından yayımlanan son bilgilere göre RV870, 1200x paralel işlem birimine sahip olacak. 800x paralel işlem birimiyle donatılan RV770'den farklı olarak RV870 GPU'sunda 100x paralel işlemcili (20x 5D ünitesi)12 SIMD grubu bulunacak ayrıca ROP sayısının da 16'dan 32'ye çıkartılacağı iddia ediliyor.

alt="ATi Radeon HD 5870, 1200x paralel işlem birimiyle mi geliyor?"

RV870'in teknik özelliklerine yönelik bir diğer önemli detay ise 48x TMU birimiyle geleceği yönündeki iddialar. Görünüşe göre AMD-ATi, ROP, TMU ve paralel işlem birimlerinde artışa giderek DirectX 11 ile birlikte artacak performans talebini karşılamaya çalışacak gibi görünüyor. Öte yandan bahsi geçen özelliklerle RV870'in transistöre canavarı GPU'lardan biri olacağı ve zar boyutunda da artış yaşanabileceği bildiriliyor. 32x ROP birimiyle tek vuruşta 32 piksel çıkışı sağlayacağı belirtilen RV870'in 256-bit bellek veri yolu desteği sunacağı dile getiriliyor. Ayrıca 900MHz'de çalışacağı belirtilen RV870 GPU'suna 4400MHz'de çalışan GDDR5 belleklerin eşlik edeceği ifade ediliyor.

Aralarında Radeon HD 5850, 5850 X2, 5870 ve 5870 X2 olmak üzere ilk etapta dört farklı modele güç vereceği söylenen RV870'de bellek bantgenişliği'nin modeline göre 2x 147.2GB/sn'ye kadar (Radeon HD 5870 X2) ulaşabileceği iddia ediliyor. İşlem gücünün de yine modeline göre 4.56 TeraFLOP'a ulaşabileceği söyleniyor. Tasarım çalışmalarının Haziran ayı içerisinde tamamlanabileceği ve Temmuz ayı içerisinde harcimli üretiminin başlayacabileceği iddia edilen DirectX 11 destekli RV870 GPU'sunun teknik özelliklerine yönelik olarak henüz AMD-ATi cephesinden bir doğrulama gelmediğini de belirtelim. Bu arada Nvidia GT300 için ifade edilen lansman tarihinin son çeyrek olduğunu da belirtelim.

Kaynaklar: Hardware-Infos - Bright side of news - ATi-Forum

• Sonradan bir bomba daha olmasın?
  • TAM bir canavar! Merak ediyorum bu ekran kartını zorlayacak oyun yapabilecekler mi :D crysisi galiba tetris gibi oynatır bu :D:D
  • tek kart 2.16 teraflop hayırlara vesile olsun rv800 ün gt300 karşısında batacağını iddaa eden kişilerin sesini keser sanırım
  • Max975'in tabiriyle, bakalım DX11'e ilk olarak Nvidia mı geçecek yoksa ATI mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: K.Kahriman

tek kart 2.16 teraflop hayırlara vesile olsun rv800 ün gt300 karşısında batacağını iddaa eden kişilerin sesini keser sanırım

öyle bir gpu ile batılsaydı amd-ati zamanında çıkardığı rezil 2900 ile batardı onla batmadıysa eğer hiç batmaz, heleki böyle canavar gibi bir gpu ile çatır çatır rekabet eder ama nvidia mimari olarak değişime gidiyor, yani nvidia'nın yeni gpu'sunun neler yapabileceği tam bir muamma ati eski gpu'yu geliştiriyor gibi duruyor, bakalım neler olacak

• nVidia shader işlemcisini ayrı tuttuğu sürece herzaman zirvede olur.Zaten ATI de shader işlemcisini ayrı olarak koysa kartlara,piyasada ne nVidia kalır nede başkası.Bence GT300 GPU su RV890 ı geçer.
  • quote:

Orjinalden alıntı: iso614300

nVidia shader işlemcisini ayrı tuttuğu sürece herzaman zirvede olur.Zaten ATI de shader işlemcisini ayrı olarak koysa kartlara,piyasada ne nVidia kalır nede başkası.Bence GT300 GPU su RV890 ı geçer.

Bende bunu düşünüyorum.

Neden ayırmıyor ki ? Buna engel birşey mi var ? Mimari mi izin vermiyor ? Nedir anlamadım gitti.

Öngörüm ise, 5870'in, GTX 285'i biraz farkla geçeceğini düşünüyorum. GT300 ü geçeceğini pek tahmin etmiyorum.
    Bu sadece bir ön görü. Aksi de olabilir. Bekleyip görelim
  • önemli olan o 1200x paralel işlem biriminden alacağı verim.gerçi artık amd-ati işi öğrendi.liderlik seviyesinde çok üst düzey bir gpu çıkaracağına adım gibi eminim.valla her iki firmanın da yeni çıkaracağı kartlar çok güzel olacak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: *Furious*

quote:

nVidia shader işlemcisini ayrı tuttuğu sürece herzaman zirvede olur.Zaten ATI de shader işlemcisini ayrı olarak koysa kartlara,piyasada ne nVidia kalır nede başkası.Bence GT300 GPU su RV890 ı geçer.

Bende bunu düşünüyorum.

Neden ayırmıyor ki ? Buna engel birşey mi var ? Mimari mi izin vermiyor ? Nedir anlamadım gitti.

Öngörüm ise, 5870'in, GTX 285'i biraz farkla geçeceğini düşünüyorum. GT300 ü geçeceğini pek tahmin etmiyorum.

285 i biraz farkla geçmesinin imkanı yok kesinlikle fark atarak geçecektir. Bu kadar yeni bi teknolojiyi tutup da 285 ile kapıştırmak için yapmadı. bence gtx300 le kafa kafaya gelecek, x2 ile liderliğe oturacak.

• 2.16 teraflop
    İyi bir kart olabilir...
  • yani amd nin kartlarına tam destek verilse oyunlarda nvidia yerine fps olarak mesela her zaman en az 60 fps alabiliceğimiz ama görsel kalite olarak simdikinden 1-2 kat daha iyi gözüken oyunlar olabilir islem gücleri zaten cok fazla her zaman öleydi. (görsellikten kastım doku kalitesidir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 25 Nisan 2009; 3:33:04 >
  • Bu sefer kan çıkacak

Tabiki bu mücadele bize yarayacak

• 4,56 TeraFLOP :) Tabi benim en çok merak ettiğim şey güç tüketimi. Nanoteknolojinin en önemli amaçlarından birisi daha küçük alanda aynı işi görmek ya da daha fazla iş görmek. Saçma sapan güç tüketim değerleriyle bu rakamları vaat ediyorsa uzak dursun benden. Elektrik faturasını bir masaüstü bilgisayarın kabartması komik olmaya başladı zira.
  • quote:

quote:

Bende bunu düşünüyorum.

valla hocam eğer 1200 paralel işlemci ile geliyorsa gtx285 e baya bi fark atar o kart

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi (((TeAcHeR))) -- 25 Nisan 2009; 4:30:33 >

• quote:

Orjinalden alıntı: adilazimdegilx

Bu sefer kan çıkacak

Tabiki bu mücadele bize yarayacak

waay güzelmiş

• bu işler öyle paralel işlemci sayısını artırmayla olmuyor ATI nin Nvidiayı geçebilmesi için çift GPU lu karttan daha fazlasını yapmalı :)
  • ne diyo bunlar ya :D 5870x2 nin bellek hızı 4.6 ghz mi olcak fabrika çıkışı, yoksa bana mı öyle geliyo ?? la o kasanın içinde mangal yapılır :D yeni yemeğimizin adıııı !! cooler master rc690 da közlenmiş cağ kebabı !! :D

ya adam gibi yazılımları düzeltseler, güç gereksinimini ve ısıyı azaltıcak bi yöntem arasalar incileri dökülür sanki ATI nin ar-ge birimindeki arkadaşların :D nvidia da aynı halt.. anca yakın kavurun kasaları, zalman para kazansın, high power para kazansın :D
  • quote:

quote:

Bende bunu düşünüyorum.

5870 işlem gücü ve tessalation desteği ile gtx285'den bariz daha üstün olacağı kesin nvidia kartların yerine göre daha iyi performans vermesi shader hızının daha yüksek olması ile alakalı değil çekirdek sayısı ve doku birimide önemli ati'de hesaplayıcılar daha düşük hızda çalışıyor ama daha fazla hesaplayıcı var bu durumu dengeliyor hatta öne çıkıyor rv870'de tmu sayısının paralel işlemci dizilişlerinden dolayı 60 yerine 48 olması kötü ama belli olmaz bunlar kesin rakkamlar değil rop'un 32 olması ise iyi gt300'ler işlem gücü olarak yüksek değerler ile gelirse performans olarak daha üstün olacağı kesin ama nvidia çok uçuk fiyatlarla karşımıza çıkarsa 5870 almak daha akıllıca olucak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 25 Nisan 2009; 10:42:18 >

• Fizik işlemleriyle ilgili bi gelişme varmı önemli olan bu...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.