Şimdi Ara

LED TV-LCD TV Farkı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
122
Cevap
5
Favori
206.643
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsung'un Led tvlerini gördüm, fiyat olarak LCD tvlere yakın. Bu teknolojiler arasındaki fark nedir? Lcd ve plazmalar hakkında oldukça bilgiliyim ama Led teknolojisi hakkında bir fikrim yok. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orjinalden alıntı: Cynsure

Samsung'un Led tvlerini gördüm, fiyat olarak LCD tvlere yakın. Bu teknolojiler arasındaki fark nedir? Lcd ve plazmalar hakkında oldukça bilgiliyim ama Led teknolojisi hakkında bir fikrim yok. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

LED tv dediginiz şey LCD lerin aydınlatmasında florasan ampullerin yerine LED lambaların kullanılmasıdır...yani LED tv diye bir tanım dogru degil..LED ampul sayesinde dogru yuksek kontrast ve az enerji tüketimi,daha az ısınan ve ince panel tipi kazanımları sayılabilir.
  • LED Panel LCD Patenttir Gene. Sadece LCD Paneller Klasık CCFL/Yerine LED Arka Aydınlatma Kullanmıştır Çok Basit Aslında:

LED TV'ler diğerlerine göre biraz daha ince, fazla ısınmayan ve daha düşük enerji harcayan bir sisteme sahip. Parlamayı önleyen LED TV'ler 1.000.000:1 ve 2.000.000:1 dinamik kontrast oranıyla yüksek çözünürlükteki yayınlarda oldukça başarılı bir performans sergiler + Tabi Bazı İçin Bu Sorun Olmuyo LED Oturması Lazım Şimdilik Başlangıç

Yüksek Contrastlar:Panelin Klasik LCD Deki CCFL/LED Tvdeki LED Panel Arasında Siyah Seviyesi Oldukça Gözle Görülür Fark Yaratır Yani LED Bu Konuda Dahada,Başarılıdır Kısaca Böle Özetlemek Gerekir
  • quote:

Orjinalden alıntı: caution

quote:

Samsung'un Led tvlerini gördüm, fiyat olarak LCD tvlere yakın. Bu teknolojiler arasındaki fark nedir? Lcd ve plazmalar hakkında oldukça bilgiliyim ama Led teknolojisi hakkında bir fikrim yok. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

LED tv dediginiz şey LCD lerin aydınlatmasında florasan ampullerin yerine LED lambaların kullanılmasıdır...yani LED tv diye bir tanım dogru degil..LED ampul sayesinde dogru yuksek kontrast ve az enerji tüketimi,daha az ısınan ve ince panel tipi kazanımları sayılabilir.

Çok teşekkür ederim Ben de duymadığım için ilanlarda görünce garip gelmişti. Şimdi anladım tekrar teşekkürler.
    GOGOMEZ aynı anda yazmışımız yazdıktan sonra gördüm. Anladığım kadarıyla güzel bir teknoloji, biraz oturmasını bekleyip almak gerek. Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __Tyler Durden__ -- 24 Nisan 2009; 15:16:10 >

• quote:

quote:

+İnsan gözüne zararlarıda varmış

Kısaca toplucak olursak farklı bir aydınlatma çeşiti...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 24 Nisan 2009; 15:17:45 >

• LED, ingilizcede Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış halidir ve Işık Yayan Diyot anlamına gelir. LEDler elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanlarıdır.LED TV diğer televizyon teknolojilerine büyük farklar atarak ortaya çıkıyor. LED TVler diğerlerine göre biraz daha ince, fazla ısınmayan ve daha düşük enerji harcayan bir sisteme sahip. Parlamayı önleyen LED TVler 1.000.000:1 ve 2.000.000:1 dinamik kontrast oranıyla yüksek çözünürlükteki yayınlarda oldukça başarılı bir performans sergiliyor. 2 ve 4 milisaniye gibi oldukça düşük tepkime süresi, çok hızlı görüntülerde bile müthiş bir seyir zevki veriyor.özellikle HD yayınlarda inanılmaz görüntü kalitesi sunuyor. 40 ve 42 inç ekran 1920x1080 pixel görüntü çözünürlüğü ile yüksek kalitede ve pürüzsüz görüntü imkanı sağlıyor.
    OLED ise hepsinden daha ustun kalite sunar LED gibi, OLED de katı bir yarıiletken cihazdır. 100 ile 500 nanometre Nanometre: Metrenin milyarda biri. kalınlığında, ya da yaklaşık olarak insan saçından 200 kat daha incedir. OLEDlerin iki ya da üç organik katmanı vardır, üç katmanlı tasarımda, sonuncu katman, katottan ışık yayan tabakaya elektronların taşınmasına aracılık eder.oled ilk olarak 1987de KODAC tarafından kullanılmıstır.OLEDlerin, LCDler gibi arkadan aydınlatmaya ihtiyacı yoktur. LCDler, arkadan gelen ışığın önünü keserek çalışır, OLEDler ise ışığı kendileri üretir. OLEDlerin arka aydınlatmaya ihtiyacı olmadığından, LCDlerden çok daha az güç tüketir, çünkü LCDde tüketilen gücün çoğu arka aydınlatmaya gider.OLEDlerin üretimi daha kolaydır ve daha büyük boyutlarda üretilebilirler. OLEDler aslında plastik olduğundan, ince, büyük yaprakların üzerine işlenebilirler.OLEDlerin geniş görüş açısı vardır, yaklaşık 170 derece. LCDler arkadan gelen ışığı keserek çalıştıklarından, belli açılardan görülebilirler. OLEDler kendileri ışık ürettiğinden, görüş açıları daha geniştir.oledler kucukte olsa sorunları devam ediyor mavi (14 bin saat) (kırmızı ve yeşilinse 46-230 binsaat arası ömüre sahip) rengin ömrü az olması gibi ve sudan çok çabuk etkilenmesi ve zarar görmesi gibi.
    saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi andy1 -- 23 Nisan 2009; 16:30:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Am@deus

quote:

quote:

+İnsan gözüne zararlarıda varmış

Kısaca toplucak olursak farklı bir aydınlatma çeşiti...

zararı oldugu kesin mi? Almayı düşünürken bu faktör kafamı karıştırdı

• merhaba arkadaşlar bende alıcam ama pek bilgim olmadığı için karar veremiyorum lcd-plazma-led sizce en mantıklısı yani görüntü,enerji kullanımı,ömrü itibarı ile hangisi ?
  • arkadaşlar led tvler plazma tv ile karşılaştırıldığında kesinlikle görüntü kalitesi ve parlaklık olarak 2 kat daha üstün özellikleri bulunuyor,özellikle ps3,kullananlar tamammen memnun kalacaktır,daha parlak görüntü led lambalar sayesinde alıyorsunuz,görüntü plazmada ise daha mat ve cansız görüntüdür,aynı zamanda ekrandaki cam panelden dolayı yansıma problemi yaşayabiliyorsunuz,canlı ve gözünüze hoş gelen renkleri ve görüntüyü kalitesini almak için led tv tercih etmenizi tavsiye ederim,
  • arkadaşlar led tv diye bir şey yoktur.led tv diye geçen tüm tvler lcd dir ve görüntü oluşturma teknolojisi lcd ile tıpatıp aynıdır sadece arka aydınlatması led'dir.iki şekilde led aydınlatma olur 1 kenarlara led koyarak aydınlatma(edge led),2 arkaya tamamen led koyarak aydınlatma(full led).led aydınlatmanın avantajları daha ince hatta çok ince tvler,daha iyi kontrast oranı,daha az ısınan tv'ler,daha uzun tv ömrü ve daha az elektrik yemesidir.andy1 arkadaşın dediği gibi led tv lerin hareketli sahnelerde lcd'lere en ufak bir üstünlüğü yoktur çünkü zaten led tv'ler lcd'dir sadece yazdığım özellikleri üstündür lcd'den. lütfen arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmeyin
  • Normal lcd tvlerde ve Led tv denen tvlerde aynı panel kullanılır. Aradaki fark sadece paneli aydıtlatmak için birisinde floresan lamda diğerinde led kullanılmasınır. Komple ledden yapılmış tv yani 1920x1080 tane mincik ledden yapılmış tv yoktur. Sadece pazarlama taktiği olarak konulmuş olan bu isim dünya çapında tutmuştur ve daha üstün bir tv izlenimi oluşturmuştur.

Tv tercihindeki esas kriter görüntü kalitesidir. Aynı tip panel kullanılan lcd veya led tv arasında görüntü kalitesi üstünlüğü yoktur. Üretici firmaların kendi pazarlama taktiklerine kanmayalım ve diğer arkadaşlarımızı bu konuda yanlış yönlendirmeyelim.

Led arka aydınlatmalı tvlerin Full Led, RGB veye local dimming (ekranda belli bölgeye karşılık gelen ledlerin ışığını arttırma-azaltma tekniği) gibi özellikleri ve üstünlükleri var diye kimse bilmişlik yapmasın. Burada led tv alıp almama kararı vermeye çalışan arkadaşların neredeyse hepsi edge led modelini alacak. Ülkemizde satılmayan veya prestij için yapılmış tvlerdeki özelliklerin kimseye faydası. Sonuçta herkes kesenine uygun ve piyasada bulunan modelleri alacak.

Panellerin genel sıkıntılarının hepsi Led tv denen tipte de aynen mevcuttur. Hızlı sahnelerdeki bulanıklaşma sorunu mesela aynen mevcuttur . Kenar Led arka aydınlatmalı tvlerde (Edge LED) aynı zamanda eşit olmayan arka aydınlatma sorunu da vardır. Floresanlı lcd tvler nispeten daha iyi ve eşit (homojen) arka aydıtlatmaya sahiptir.

Led tvler 3 cm civarı kalınlıklarıyla daha estetik olabilirler ama teknolojik olarak herhangi bir üstünlükleri yoktur. Bunun bedeli ise 1000 lira civarı pahalı olmalarıdır. Yani 1000 lira daha fazla vererek daha ince bir tv sahibi olabilirsiniz ama daha yüksek teknolojili bir ürün almış olmazsınız.

Sonuç olarak 1920x1080 tane minik ledden yapılmış bir tv yoktur. Led tv nedir nasıl çalışır diye merak edenler cep telefonlarına bakabilirler . Cep telefonlarındaki lcd ekran led ile aydınlatılır . Hatta ekranın yanından bu ledderi görebilirsiniz. Led tv aldınız diye futbol maçlarını süper gösteren bir tvye sahip olamazsınız.

• ender123 arkadaşım diyorsun ki "Sonuç olarak 1920x1080 tane minik ledden yapılmış bir tv yoktur.". peki bu söylediğine toshibanın full led diye satılan led tvleri de dahil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: orhangazii

ender123 arkadaşım diyorsun ki "Sonuç olarak 1920x1080 tane minik ledden yapılmış bir tv yoktur.". peki bu söylediğine toshibanın full led diye satılan led tvleri de dahil mi?

Sayın Orhangazi ,

Bu söz tüm marka ve modeller için geçerlidir. 1920x1080 tane minik ledden yapılmış bir tv yoktur.

Ledler görüntü vermiyor sadece paneli aydınlatıyor. Full led ile kastedilen şey tvnin arkasında komple led var ve bunlar paneli aydınlatıyor. Edge led kenara dizilmiş demek. Aşağıdaki fotoya bakarsanız açıklayıcı olacaktır. Tam istediğim gibi açıklayıcı bir fotoğraf bulamadım. Basitçe lcd tvye önden bakınca arkaya doğru parçaları

1. Ön plastik çerçeve
    2. Lcd panel ( doğru adı modül)
    3. Aydınlatma sistemi ( ya kenara dizilmiş led, ya komple arkayı kaplayan led yada ince uzun floresan tüp
    4. Metal şase
    5. Anakart ve besleme devresi
    6. Arka kapak

LED TV-LCD TV Farkı?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    FULL LED arka aydınlatma

LED TV-LCD TV Farkı?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Normal LCD TV

LED TV-LCD TV Farkı?

Edge (kenar) arka aydıtlatmalı LCD TV

LED TV-LCD TV Farkı?

FULL LED arka aydınlatma

LED TV-LCD TV Farkı?

Normal LCD TV. Sağ arkadaki beyaz yuvalarda floresan çubuklar var.

LED TV-LCD TV Farkı?

• Arkdaki beyaz yatay cizgiler floresan lambanın yanarken ki hali. En önde lcd panel (modül) var

LED TV-LCD TV Farkı?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sarı kare şeklindeki küçük şeyler led parçalarıdır. Full led denen arka aydınlatma parçası budur. Önüne yine lcd panel (modül) konur.

LED TV-LCD TV Farkı?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LED TV-LCD TV Farkı?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kenarda ışık veren ledler ise bunlardır.

LED TV-LCD TV Farkı?

• ender123 çok güzel açıklamışsınız, teşekkürler.
    Yazılanları okuyunca görüyoruzki, led aydınlatmalı tv-monitörlerin avantajları, düşük güç tüketimi, ince yapı.
    Ama ben ilk olarak samsungun bir led tvsini gördüm ve normal lcd den bariz bir şekilde farklıydı.
    Monitörlerdede 1 milyon,5 milyon gibi dinamik kontrast oranları var.
    Bu özellikler led monitörlere özgümüdür ve led monitör alınması için sizce geçerli bir sebepmidir?
    Monitör almaya çalıştığım şu haftalarda bir türlü karar veremedim :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: senavi

ender123 çok güzel açıklamışsınız, teşekkürler.
    Yazılanları okuyunca görüyoruzki, led aydınlatmalı tv-monitörlerin avantajları, düşük güç tüketimi, ince yapı.
    Ama ben ilk olarak samsungun bir led tvsini gördüm ve normal lcd den bariz bir şekilde farklıydı.
    Monitörlerdede 1 milyon,5 milyon gibi dinamik kontrast oranları var.
    Bu özellikler led monitörlere özgümüdür ve led monitör alınması için sizce geçerli bir sebepmidir?
    Monitör almaya çalıştığım şu haftalarda bir türlü karar veremedim :(

haddim değil ama cevap vereyim:bence led monitör alınması için geçerli bir sebep değil çünkü ayarları doğru yapılmış bir lcd ile led arasında pek fark yok görüntüde.sadece led'ler daha ince ve şık ama o kadar.kontrastları hemen hemen aynı. firmaların atma değerlerine inanmayın

• Ençok yanıltıcı olan konu led aydınlatmalı tvlerin parlak olması yani çok ışık vermesi. Bu mantıkla araba farı daha iyi birşey

Hangi televizyon olursa olsun Dinamik modda izlenmez. En son ışık ve diğer ayarlarda izlenmez , zevk meselesi konusu doğru ayarları yapılmış tvnin +5 , -5 alt veya üst değerlerinde izlenmesidir. Herşey bir yana gözünüze yazık , hem sizin hem de evdeki diğerlerinin özellikle de çocukların. Arka aydınlatma seviyesinin en üst değeri 10 ise gündüz 7-8 , akşam 5-6 gibi ayarlarda izlemek daha uygundur.

Üretici firmaların amacı kar etmek. Her söylediklerine inamasanız iyi edersiniz. Dinamik kontrasta değil ölçüm sonuçlarını dikkate alın . Örnek olarak milyon mertebesinde kontrastları var denilen led aydınlatmalı tvlerden bir tanesine ait test ve gerçek ölçüm değeri aşağıda. 2000-3000 mertebesinde kontrast oranı var.

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1273593474

LED TV-LCD TV Farkı?

----------------------------------------------------------

TV üretmeyen ancak tv üreticlerine lcd panel üreten AUO firmasının 40" panelindeki kontrast onanına bakın . Linki :

http://auo.com/auoDEV/products.php?sec=lcdTV&func=info&product_id=117&items_id=

Tüm panellerinin değerlerine bakmak için link :

http://auo.com/auoDEV/products.php?sec=lcdTV&func=items

• quote:

Orijinalden alıntı: dead_eye

madem ki tüketiciyi yanıltma yok neden LCD TV yerine Florasan TV demiyorlar
    sonuçta ikisi de LCD TV değil mi, bir özelliği değişince niye ismini tamamen değiştiriyorlar? aldatmacadan başka birşey değil bu!

Konu malesef anlaşılmıyor ve yanlış mantık ilişkisi kuruluyor. Lcd tv ilk günden beri hep floresanla aydınlatıyor. Bu insanlarda kötü niyet yok.
    İlk çıktığı gün adlandırmayı yaparken , ilerde birileri çıkar da aldatmaca yapabilir biz öyle bir isim koyalım ki kimsenin kafası karışmasın diye düşünemezler. Ayırıca çalışma sisteminin ana parçası lcd paneldir arka aydınlatma tekniği değil.

Sonra çıkan led arka aydınlatma ve bu kandırma maksatlı bu şekilde adlandırıldı. Yeni bir teknoloji gibi göstermeye çalışıldı. Çok başarılı bir pazarlama taktiği ve isimlendirme olduğu ortada. Fiyat olarak da 1000 lira fazla para alıyorlar.

Örnek olarak arabalarda iki tip motor bulunur. 100 sene önceki adlandırılması

1. Benzinli ( lcd)
    2. Dizel (plazma)

şeklindedir.

Daha sonra lpgnin (led arka aydınlatma) de birkaç ufak ara parça değişimi ile yakıt olabileceği ( lcd paneli aydınlatabileceği) keşfedilmiş.

Lpg yeni bir motor teknolojisi değildir. Farklı bir motor üretilmemiştir ve kimse bununla kandırılmaz. Sadece yakıtın değişmesinden ve motora yakıt giriş parçaları farklılığından ibaret olduğu herkes bilir. Sizden birisi lpgli araç için 10.000 lira fark istese hadi ordan dersiniz.

Led arka aydınlatmalı tvde istenilen tüketiciyi aldatma gerçekleşmiştir. Yurtdışında bu tüketiciyi aldatmaya yönelik isimlendirmeden dolayı tv üreticisi mahkum oldu. Led tv adı altında satış yapılamıyor.

• sanırım yanlış anlaşıldım ben de aynen sizin dediklerinize katıldığımı ifade etmeye çalışmıştım

yani oldu olacak florasan tv deseler diye durumu abarttım sadece :)
  • edge 123 sana çok teşekkur ederim gercekten cok ii bilgiler veriyorsun özellikle resimlerin ve en önemlisi örneğin (lpg) süperdi.
    bende bugunlerde samsung LE-40C750 (102 CM 3D LCD TV) almayı düşünüyorum ama aynı özelliklerde led mi lcd mi diye düşünürken sizin yorumlarınız sonucunda
    LE-40C750 (102 CM 3D LCD TV) almaya karar verdim gibi. sizce samsungun bu modeli nasıl alınabilirmi.
    bizde kaç gündür led mi lcd mi diye düşünüp hatta dediğim modelin led ile arasında 1600tl farka değermi neden bu kadar fark var diye düşünürken sizin yorumunuz sonucunda deymeyeceğine karar verdim.
    sadece sizden samsung LE-40C750 (102 CM 3D LCD TV) modelini alayım mı. piyasada 2200-2800 arası değişiyor. nedersiniz.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.