Şimdi Ara

LED TV-LCD TV Farkı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
122
Cevap
5
Favori
206.643
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Samsung'un Led tvlerini gördüm, fiyat olarak LCD tvlere yakın. Bu teknolojiler arasındaki fark nedir? Lcd ve plazmalar hakkında oldukça bilgiliyim ama Led teknolojisi hakkında bir fikrim yok. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

• Ençok yanıltıcı olan konu led aydınlatmalı tvlerin parlak olması yani çok ışık vermesi. Bu mantıkla araba farı daha iyi birşey

Hangi televizyon olursa olsun Dinamik modda izlenmez. En son ışık ve diğer ayarlarda izlenmez , zevk meselesi konusu doğru ayarları yapılmış tvnin +5 , -5 alt veya üst değerlerinde izlenmesidir. Herşey bir yana gözünüze yazık , hem sizin hem de evdeki diğerlerinin özellikle de çocukların. Arka aydınlatma seviyesinin en üst değeri 10 ise gündüz 7-8 , akşam 5-6 gibi ayarlarda izlemek daha uygundur.

Üretici firmaların amacı kar etmek. Her söylediklerine inamasanız iyi edersiniz. Dinamik kontrasta değil ölçüm sonuçlarını dikkate alın . Örnek olarak milyon mertebesinde kontrastları var denilen led aydınlatmalı tvlerden bir tanesine ait test ve gerçek ölçüm değeri aşağıda. 2000-3000 mertebesinde kontrast oranı var.

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1273593474

LED TV-LCD TV Farkı?

----------------------------------------------------------

TV üretmeyen ancak tv üreticlerine lcd panel üreten AUO firmasının 40" panelindeki kontrast onanına bakın . Linki :

http://auo.com/auoDEV/products.php?sec=lcdTV&func=info&product_id=117&items_id=

Tüm panellerinin değerlerine bakmak için link :

http://auo.com/auoDEV/products.php?sec=lcdTV&func=items

• Lcd ve led aydınlatmalı tvde de ortak elemanlar vardır. Panelin enerji ihtiyacı , anakartın kullandığı enerji , besleme devresinin ( güç kaynağı) verimi gibi değerler ortaktır. Eğer panel florasan lamba ile aydınlatılıyorsa buna ait elektronik devre diğer parçalarda verim kaybı olur , led aydınlatmada led+sürücüde az da olsa yine kayıp olacaktır ama işin asıl enerji harcayan kısmı başta panel olmak üzere diğer parçalardır.

Yabancı bir test sitesinden ölçümler. 4 kat fark var sözü yanlış ve yalan üstü birşey. Tvler ayar yapğılınca biraz daha harcadığı güç değerleri düşer.

Aynı lafları plazma-lcd arasında da söylemişlerdi. Forumda coppermine arkadaşımız bu işin testini yaptı ve plazmaların lcdlerin 2 katı fazla güç harcamadığı ortaya çıkardı. Ayrıntılar için :

http://forum.donanimhaber.com/m_37475227/tm.htm

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

C6000 için enerji sarfiyat değeri kutudan çıkınca 98,4watt ayarlar yapılınca 72,2 watt

LED TV-LCD TV Farkı?

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

32" Sony W5500 için enerji sarfiyat değeri

LED TV-LCD TV Farkı?

46" Sony z5500 için enerji sarfiyat değeri

LED TV-LCD TV Farkı?

46" SonyNX700 için enerji sarfiyat değeri

LED TV-LCD TV Farkı?

• Söylemekle ne yazık ki bir sonuca gelinmiyor. Bana veya benim gibi düşünen insanlara inanmak zorunda değilsiniz .

Üretici firmaların ticari sebeplerle söylediklerine inanmak yerine test sitelerindeki sonuçlara bakarsanız kontrast oranı 2.000- 4.000 civarında .

AUO gibi panel üreticisinin de değerleri 5.000 civarı kontrast veren panel ürettikleri yönündedir.http://www.auo.com/auoDEV/products.php?sec=lcdTV&func=items&items_id=8&ls=en adresinden tüm panellerine ait değerlere bakabilirsiniz.

40 " tvnin kontrast değeri ekran görüntüsü aşağıdadır linki ise :http://www.auo.com/auoDEV/products.php?sec=lcdTV&func=info&product_id=117&items_id=8

Aşağıdaki led aydınlatmalı ve normal lcdler için kontrast test değerleri görüntülerihttp://www.flatpanelshd.com/reviews.php adresinden alınmıştır.

LED TV-LCD TV Farkı?

LED TV-LCD TV Farkı?

LED TV-LCD TV Farkı?

LED TV-LCD TV Farkı?

LED TV-LCD TV Farkı?

LED TV-LCD TV Farkı?

LED TV-LCD TV Farkı?

LED TV-LCD TV Farkı?

LED TV-LCD TV Farkı?

• Merhaba,

Tam İstanbul bilişimdenhttp://www.istanbulbilisim.com.tr/LG_37LE5310-LCD-TV,15907.html LED TV yi almak üzereyken bu forma rastladim ve bastan sona okudum. Butcem 1500 TL ye kadar ve 32''-37'' arasi bir TV almak isterken bu modelde karar kıldım. Ancak sonra okuduklarım karşısında ne yapmam gerektiğini bilemedim.

Şimdi soruyorum (özellikle ender123 arkadasa) Vaz mi gecmeliyim, LCD tv ye mi yonelmeliyim? Genelde film mac ve tv izleyecegim. Alip almamaya karar veremedim, bu kadar bilgili arkadaslar varken bana secimim konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim.
  • Bende full led monitör almayı düşünüyorum.bunlar full led mi acaba?yoksa hp x23(ws233aa) alicam.

LG 23" E2350V-PN GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR
    http://www.vatanbilgisayar.com/lg-e2350v-pn-23-e2350v-pn-genis-ekran-led-monitor/productdetails.aspx?I_ID=44855

ASUS 23" MS238H ULTRA INCE GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR
    http://www.vatanbilgisayar.com/asus-ms238h-23-ms238h-ultra-ince-genis-ekran-led-monitor/productdetails.aspx?I_ID=47672

• Satın Auzdil ,

Yazdıklarım sonuçta insan sözü , Allah kelamı değil. Şu anda doğru olsa bile zaman içerisinde yanlış hale gelebilir. Bugün için elektrik sarfiyatları arasında ciddiye alınacak kadar büyük bir fark yok ama ilerde ne olur ne olmaz bunu zaman gösterir. Lütfen bunu göz ardı etmeden değerlendirme yapın.

Artık led tvlerde 2. ,3. nesil panel kullanılmaya başlandı. Yukarda yazmış olduğunuz mantıkla size daha az elektrik harcamasından dolayı kendini amorti etmesi durumu söz konusu olabilir. Yinede lcd veya plazma tvlerde elektrik harcaması ile lütfen şunları unutmayın

1. Panel çalışmak için belli bir enerjiye ihtiyaç duyar.
    2. Hangi tip olursa olsun anakartı güç çeker
    3. Besleme (power supply) bilgisayardan bildiğiniz gibi belli bir verimde çalışır ve onun da sisteme bir getirdiği kayıptan dolayı ek bir harcama vardır.
    4. Lcd tvde floresan lambaları yakmak için invertör enerji harcar ve bunun da belli bir verimi ve kaybı vardır.
    5. Led arka aydınlatmalı tvde led çubuk veya levhayı yakmak için sürücü denen elektrik birimi belli bir verimde çalışır.

Zaman içerisinde daha az enerjiye ihtiyaç duyan panel , daha verimli çalışan ve daha az enerji ihtiyacı duyulan diğer alt sistemler üretilebilir. Bunlar çıkınca ve sistem olarak oturunca o zaman led aydınlatmalı tv kullanmak daha verimlidir ve uzun vadede size elektrik tasarrufu olarak dönecektir derim. Malesef şu an itibariyle elimizde bu tarz bir bilgi yok . Yukardaki ekran görüntülerinde elektrik harcaması arasında iddia edildiği kadar büyük bir fark yok. Szin yazdığınız gibi 300 watt enerji çeken tv yok. Olsa zaten yüksek elektrik faturasından dolayı forumda çok fazla arkadaşımız " lcd tv aldım , her ay 50 lira fazla elektrik faturası ödüyorum " diye şikayetçi olacaktı. Bakalım 2011 serilerinde ne tür gelişme olacak.

Fikir vermesi açısından Coppermine arkadaşımızın fotoğraf çekerek ispatladığı plazma-lcd arasındaki enerji sarfiyatı testine bakabilirsiniz.

Panel ömürleri ile ilgili 100.000 saat gibi ifadeler yine gerçekçi değildir. Forumda arkadaşlarımız 3-4 yıl önce aldınları tvlerindeki arızaları yazmaya başlıyorlar. Bunları bir kenara bırakın garanti döneminde arıza yaptığı için yenisiyle veya güncel-üst modeliyle değişen ama arkadaşımız bir servis sorunu ya da mağduriyet yaşamadığı için bu konuda mesaj atmadığı durumlar da var.

Tüm yazdıklarımdan "sakın ola led aydınlatmalı tv almayın" gibi bir sonuç çıkmıyor, çıkmamamalı da. Daha şık, daha kibar, göze hoş gelen olduğu için maddi durumu elveren arkadaşlar tabi ki tercih edebilir. Sadece ne aldığını bilerek alsın. Ticari yanıltmacaya kanmasın ve bilinçli olarak alışveriş yapsın. Örnek olarak canınız balık yemek istese balıkçıdan alıp evde de yiyebilirsiniz, mahalle arasındaki bir lokantada veya boğazdaki lüks bir yerde. Üçünde de yediğiniz balıktan alacağınız gıda ve lezzet aynıdır ama keyif farklıdır. Daha çok para verdiğiniz için boğazdaki yerdeki balıkta daha çok vitamin ve minarel olmaz. Bu sizi kandırmaya yönelik bir söz olur.

Marka-model tavsiyesi vermeyi öncelikle uzman olmadığım için uygun görmüyorum. İkinci konu ise diğer firmaların rızkı ile oynamak gibi daha derin ve sıkıntlı boyutu olduğu için. Bende şu tv var herkes alsın gibi bir mantığı da doğru bulmam. Bu tarz tavsiler hakkında sizlere sadece şunu söyleyebilir. Forumda evinde her yeni çıkan tvyi alan ve gerekli görüntü ayarlarını yapan , sonra uydu alıcı, bluray player , bilgisayar vs. vs... gibi çeşitli görüntü kaynalarına bağlayıp " hmmm. şu modelden iyi şundan kötü" diyecek bir test yapan kimse yok. Bu sebeple şu model mi bu model mi karşılaştırmasında sadece o modelde bir kusur varsa o kusuru dikkate alın. Unutmayın ki bir arkadaşımızda olumlu sonuç veren bir tv sizin evdeki uydu alıcıyla ne yaparsanız yapın tatmin edici görüntü vermeyebilir. Uydu alıcıların da işlemcileri ve bu işlemci üzerinde görüntü işleme ünitesi vardır. Bu görüntü işleme ünitesi bazı uydu alıclarda daha başarılı ve kalitelidir , bazılarında değil. Teknoloji mağazalarında "Dinamik Mod" denen tüm ayarları en sona getirilmiş halde kıyaslama yapmak da çok doğru netice vermeyebilir. Merkezi kablolama ve sinyal dağıtıcının görüntü kalitesinden dolayı da bir marka daha kötü görüntü verebilir , diğerlerinin yanında daha başarısız ve sönük kalabilir.

Forumda Tv ve Projeksiyon başlığında arkadaşlarımız tarafından çokça tercih edilmiş ve genel bir memnuniyet oluşturan modeller arasından tercih yapmaya gayret gösterin. Seri olarak 5-6 model numaralı fiyat performans değeri yüksek olan modellerden almaya çalışın. Eğer durumunuz daha iyiyse 7-8 gibi serileri tercih edin çünkü daha kaliteli panel ve işlemci kullanılmıştır. Bu yazdığım seriler her marka ve modelde vardır. Gereksiz maceralara atılmayın , herkesin gittiği yoldan yürümeye çalışın çünkü sorun yaşadığınızda veya basit bir ayarı yapamadığınızda kimse size 1 satır cevap yazmaz.

Umarım gönlünüzce bir tv alır , uzun süreler boyunca keyifle izlersiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ender123

Satın Auzdil ,

Yazdıklarım sonuçta insan sözü , Allah kelamı değil. Şu anda doğru olsa bile zaman içerisinde yanlış hale gelebilir. Bugün için elektrik sarfiyatları arasında ciddiye alınacak kadar büyük bir fark yok ama ilerde ne olur ne olmaz bunu zaman gösterir. Lütfen bunu göz ardı etmeden değerlendirme yapın.

Artık led tvlerde 2. ,3. nesil panel kullanılmaya başlandı. Yukarda yazmış olduğunuz mantıkla size daha az elektrik harcamasından dolayı kendini amorti etmesi durumu söz konusu olabilir. Yinede lcd veya plazma tvlerde elektrik harcaması ile lütfen şunları unutmayın

1. Panel çalışmak için belli bir enerjiye ihtiyaç duyar.
    2. Hangi tip olursa olsun anakartı güç çeker
    3. Besleme (power supply) bilgisayardan bildiğiniz gibi belli bir verimde çalışır ve onun da sisteme bir getirdiği kayıptan dolayı ek bir harcama vardır.
    4. Lcd tvde floresan lambaları yakmak için invertör enerji harcar ve bunun da belli bir verimi ve kaybı vardır.
    5. Led arka aydınlatmalı tvde led çubuk veya levhayı yakmak için sürücü denen elektrik birimi belli bir verimde çalışır.

Zaman içerisinde daha az enerjiye ihtiyaç duyan panel , daha verimli çalışan ve daha az enerji ihtiyacı duyulan diğer alt sistemler üretilebilir. Bunlar çıkınca ve sistem olarak oturunca o zaman led aydınlatmalı tv kullanmak daha verimlidir ve uzun vadede size elektrik tasarrufu olarak dönecektir derim. Malesef şu an itibariyle elimizde bu tarz bir bilgi yok . Yukardaki ekran görüntülerinde elektrik harcaması arasında iddia edildiği kadar büyük bir fark yok. Szin yazdığınız gibi 300 watt enerji çeken tv yok. Olsa zaten yüksek elektrik faturasından dolayı forumda çok fazla arkadaşımız " lcd tv aldım , her ay 50 lira fazla elektrik faturası ödüyorum " diye şikayetçi olacaktı. Bakalım 2011 serilerinde ne tür gelişme olacak.

Fikir vermesi açısından Coppermine arkadaşımızın fotoğraf çekerek ispatladığı plazma-lcd arasındaki enerji sarfiyatı testine bakabilirsiniz.

Panel ömürleri ile ilgili 100.000 saat gibi ifadeler yine gerçekçi değildir. Forumda arkadaşlarımız 3-4 yıl önce aldınları tvlerindeki arızaları yazmaya başlıyorlar. Bunları bir kenara bırakın garanti döneminde arıza yaptığı için yenisiyle veya güncel-üst modeliyle değişen ama arkadaşımız bir servis sorunu ya da mağduriyet yaşamadığı için bu konuda mesaj atmadığı durumlar da var.

Tüm yazdıklarımdan "sakın ola led aydınlatmalı tv almayın" gibi bir sonuç çıkmıyor, çıkmamamalı da. Daha şık, daha kibar, göze hoş gelen olduğu için maddi durumu elveren arkadaşlar tabi ki tercih edebilir. Sadece ne aldığını bilerek alsın. Ticari yanıltmacaya kanmasın ve bilinçli olarak alışveriş yapsın. Örnek olarak canınız balık yemek istese balıkçıdan alıp evde de yiyebilirsiniz, mahalle arasındaki bir lokantada veya boğazdaki lüks bir yerde. Üçünde de yediğiniz balıktan alacağınız gıda ve lezzet aynıdır ama keyif farklıdır. Daha çok para verdiğiniz için boğazdaki yerdeki balıkta daha çok vitamin ve minarel olmaz. Bu sizi kandırmaya yönelik bir söz olur.

Marka-model tavsiyesi vermeyi öncelikle uzman olmadığım için uygun görmüyorum. İkinci konu ise diğer firmaların rızkı ile oynamak gibi daha derin ve sıkıntlı boyutu olduğu için. Bende şu tv var herkes alsın gibi bir mantığı da doğru bulmam. Bu tarz tavsiler hakkında sizlere sadece şunu söyleyebilir. Forumda evinde her yeni çıkan tvyi alan ve gerekli görüntü ayarlarını yapan , sonra uydu alıcı, bluray player , bilgisayar vs. vs... gibi çeşitli görüntü kaynalarına bağlayıp " hmmm. şu modelden iyi şundan kötü" diyecek bir test yapan kimse yok. Bu sebeple şu model mi bu model mi karşılaştırmasında sadece o modelde bir kusur varsa o kusuru dikkate alın. Unutmayın ki bir arkadaşımızda olumlu sonuç veren bir tv sizin evdeki uydu alıcıyla ne yaparsanız yapın tatmin edici görüntü vermeyebilir. Uydu alıcıların da işlemcileri ve bu işlemci üzerinde görüntü işleme ünitesi vardır. Bu görüntü işleme ünitesi bazı uydu alıclarda daha başarılı ve kalitelidir , bazılarında değil. Teknoloji mağazalarında "Dinamik Mod" denen tüm ayarları en sona getirilmiş halde kıyaslama yapmak da çok doğru netice vermeyebilir. Merkezi kablolama ve sinyal dağıtıcının görüntü kalitesinden dolayı da bir marka daha kötü görüntü verebilir , diğerlerinin yanında daha başarısız ve sönük kalabilir.

Forumda Tv ve Projeksiyon başlığında arkadaşlarımız tarafından çokça tercih edilmiş ve genel bir memnuniyet oluşturan modeller arasından tercih yapmaya gayret gösterin. Seri olarak 5-6 model numaralı fiyat performans değeri yüksek olan modellerden almaya çalışın. Eğer durumunuz daha iyiyse 7-8 gibi serileri tercih edin çünkü daha kaliteli panel ve işlemci kullanılmıştır. Bu yazdığım seriler her marka ve modelde vardır. Gereksiz maceralara atılmayın , herkesin gittiği yoldan yürümeye çalışın çünkü sorun yaşadığınızda veya basit bir ayarı yapamadığınızda kimse size 1 satır cevap yazmaz.

Umarım gönlünüzce bir tv alır , uzun süreler boyunca keyifle izlersiniz.

Ender123 Değerli youmlarınız için öncelikle teşekkür ederim..

Diğer arkadaşların yazdıkları da gerçekten çok doğru, gecenin o saatinde kw, w hesap hatası nedeniyle 1 adet 0 ı fazla kullanmışım. Söyledikleri kesinlikle de doğru. bu anlamda sizlere de uyarı ve düzeltmeniz için çok teşekkür ederim. En azında okuyan diğer arkadaşları yanlış yönlendirmemiş oluyoruz.

Enerji konusunda esas belirtmeye çalıştığım plazma- LCD enerji tüketim farkı olacaktı. burda da ben HATA yapmışım. Ona rağmen plazma ve lcd de bile sizlerin söylediği gibi çok önem arz etmeyen enerji tüketim var.

selamlar

• arkadaşlar bu konu açılmışken bir soru sorayım size.şimdi bende 42PFL7603D full hd lcd tv var philips marka ve linkide burada

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?hlt=Link_Overview&tmplt=ePlatform%20-%20Philips&scy=TR&slg=TUR&session=20101212211222_95.8.131.132&ctn=42PFL7603D/12

şimdi ise bunu satıp yerine Philips 42pfl7694h model LED TV almak istiyorum.linki aşağıda

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?slg=tr&scy=tr&ctn=42PFL7695H/12

şimdi sorum şu ?

benim lcd tv ağır ve kalın kasa böyle daha ağır duran bir lcd tv siyah gösterimi pek başarılı değil amblight var ama yeterli değil birde 50 hz

ama kontrast oranına baktığımda 500 cdm2 yazıyor

oysa yeni alacağımda kullanım klavuzuna baktığımda led tv olmasına rağmen 450cdm2 yazıyor bu bir dezavantajmı sizce bunu almama değermi.internet özelliğini falan hesaba almassak değermi...görüntü kalitesi artarmı

• quote:

Orijinalden alıntı: BorckaArtvin

arkadaşlar bu konu açılmışken bir soru sorayım size.şimdi bende 42PFL7603D full hd lcd tv var philips marka ve linkide burada

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?hlt=Link_Overview&tmplt=ePlatform%20-%20Philips&scy=TR&slg=TUR&session=20101212211222_95.8.131.132&ctn=42PFL7603D/12

şimdi ise bunu satıp yerine Philips 42pfl7694h model LED TV almak istiyorum.linki aşağıda

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?slg=tr&scy=tr&ctn=42PFL7695H/12

şimdi sorum şu ?

benim lcd tv ağır ve kalın kasa böyle daha ağır duran bir lcd tv siyah gösterimi pek başarılı değil amblight var ama yeterli değil birde 50 hz

ama kontrast oranına baktığımda 500 cdm2 yazıyor

oysa yeni alacağımda kullanım klavuzuna baktığımda led tv olmasına rağmen 450cdm2 yazıyor bu bir dezavantajmı sizce bunu almama değermi.internet özelliğini falan hesaba almassak değermi...görüntü kalitesi artarmı

candela değeri ışık şiddet değeridir, kontrast değeri değildir, cdm2 ise 1 m2 lik alandan alınabilecek ışık şiddetini verir. aydınlatma zaten full önerilmez, o
    yüzden 50cdm2 lik farka çok takma
    kontrast değeri ölçümü de dinamik modda yapılır, aynı modülü kullanan 2 üretici bu sonuçları çarptırarak 2 farklı sonuç verir
    o yüzden alacağın 2 modelin modül-işlemci-yazılım üçlüsüne bak ve karar ver, görüntü kalitesini bu 3ü belirler
    philips modellerini bilmediğimden direk şunu al diyemiyorum ne yazıkki
    saygılar

• Sayın Lacivertyel,

Eğer kafanızı karıştırmayacaksa arabadan örnek vereyim. Bir arabanın motoru dizel yakıt alınca dizel motor olur mu? Lgp tüpü takınca başka hiçbir işlem yapmadan lpgli olur mu? Floresanı söktüm yerine led takkım deyince de led aydınlatmalı tv olmaz.

Floresan lambaları çalıştırana ellektonik inverter devresi farklıdır. Led çubuklar ise sürücü denen elektronik devre ile yakılır. Tvnin arkasında floresan lambaları monte etmek için kanallar vardır. Led çubukları tvye nasıl monte edecek, tükürükle mi tutturacak?

http://www.sony.com.tr/product/t32-ex-series/kdl-40ex500/tab/technicalspecs#tab

başlığına bakarsanız en doğru bilgiye ulaşırsınız.

Resim :
    Dinamik Kontrast : Yüksek
    Arka ışık : CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp)

diye açıkça yazıyor. Kesinlikle satıcıların ve internet alışverin sitelerinin yazdığı özelliklere itibar etmeyin. Önce üreticinin kendi sitesinden gerçek bilgileri edinin, sonrasında bu bilgilerin gerçek hayatta karşılığı var mıdır , ne kadar iyi ne kadar kötüdür bunu araştırın.

LED TV-LCD TV Farkı?

• Led Tv - Lcd Tv seçimi yapmakta zorlananların sıklıkla kafasını karıştıran bir durum elektrik tüketim farkı.

Bu konuda yardımcı olması için piyasada çok tutulan bir modelle (LCD TV) onun muadili LED TV'nin elektrik tüketim karşılaştırmasını buraya yazayım, seçim yapacaklar daha somut bilgilere ulaşabilsin diye düşündüm.

40C650 Güç Tüketimi Kılavuzu:http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201004/20100426135007937/6Series_Power_consumption_LCD_TV.pdf

40C6500 Güç Tüketimi Kılavuzu:http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201004/20100426144927625/6Series_Power_consumption_LED_TV.pdf

Üretici firmanın verilerine göre standart kullanımda 40C650, 130W; 40C6500 ise 100W güç tüketimine sahip.

Kabaca bi hesap yaparsak günde 8 saat TV izlendiğinde günlük fark 240W olur. Yılda 87600W yani 87,6KW yapar. TV kullanım ömrünü biraz uzun tutarak 10 yıl desek, kullanım ömrü boyunca oluşan fark 876KW olur. Bugün vergiler dahil 1KW=0,25TL civarı olması lazım. 10 yılda 219 TL eder.

• Merhaba arkadaşlar

Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

İki modelde kararsız kaldım. lg 42ld750 - http://www.istanbulbilisim.com.tr/LG_42LD750-LCD-TV,16005.html#

Diğeri; lg 42le5300 - http://www.istanbulbilisim.com.tr/LG_42LE5300-LED-TV,15989.html

Benim için kapladığı yer önemli değil.Fiyatları birbirine çok yakın.

Tavsiyelerinizi bekliyorum...

• Arkadaşlar ,

Klasik Lcd tvler ile Led aydınlatmalı Lcd tvler arasında en çok yapılan reklam olan " Enerji Tasarrufu" konusunda tchibo da satılan enerji sarfiyat cihazını aldıktan sonra yaptığım ölçümlere dayanarak birkaç şey yazmak istiyorum. Bu yazdıklarım Samsung tvler için doğrudur , diğer markalar içinde aynı veya yakındır. En azından temel olarak doğrudur ve yol gösterici olacaktır. Sizler diğer ebattaki tvler için yaklaşık olarak tahmin yapabilirsiniz.

Önceki sayfada da yazdığım gibi tvlerde enerji harcayan parçalar :

1. Anakart
    2. Panel (ekran)
    3. Güç kaynağı ( besleme kartı, power supply)
    4. Aydınlatma sistemi ( normal lcd tvler için floresan lambaları yakan balast devresi , led aydınlatmalı tvlerde ledleri yakmak için sürücü denilen elektonik parçalar.
    5. Tv tipine göre arka aydınlatmayı yapan floresan lambalar veya led çubuklar
    6. Hoparlörler

Bendeki 32" B550 lcd tv bekleme konumunda (standby) 0.25 watt çekiyor. Gerçekten çok düşük bir harcama.

Arka aydınlatma 0-10 seviye ayara sahip. Diğer marka ve modellerde 0-20 veya 0-100 gibi olabilir. Siz kendi tvnize göre tahmin yapabilirsiniz.

Tv standart görüntü modunda ve resim ayarları yapıldıktan sonra arka aydınlatma ayarlarına göre :

Arka aydınlatma seviyesi..................Çekilen güç

.0......................................................40 watt
    .1......................................................45 watt
    .2......................................................50 watt
    .3......................................................55 watt
    .4......................................................60 watt
    .5......................................................65 watt
    .6......................................................70 watt
    .7......................................................75 watt
    .8......................................................80 watt
    .9......................................................90 watt
    10....................................................105 watt

harcıyor. Dikkat ederseniz 5 wattlık kademeler ile artarken 9 ayarında 10 watt, 10 ayarında ise 15 watt artış olmuş.

Arka aydıntlatma ayarını 0 yapınca bile arka aydınlatma tamamen kapanmıyor. Eğer kapansaydı o zaman cep telefonlarının ekran ışığı söndüğündeki gibi kararması gerekirdi. Demek oluyor ki 0 da bile lambalar en düşük seviyede yanıyor tamamen kapanmıyor. Tahminen yukardaki tabloya bakarak floresan lambaların 5 watt civarı harcaması var diyebiliriz.

Peki ekranı tamamen kapatabilirsek neleri ölçebiliriz? Samsung tvler için menü ayarlarından GENEL>>> ENERJİ TASARRUFU>>> EKRANI KAPAT ayarına girerek paneli ( ekranı ) kapatmak mümkün oldu. Bu şeklide anakart ve besleme kartı ve hoparlörü ölçebiliriz.

Ekranı kapatınca sarfiyat 20 watt değerine düştü. Bunun anlamı tvnin ana kartı ve hoparlörü çalışırken 20 watta ihtiyaç duyması demek.

Tvdeki güç kaynağı bilgisayarda kullandığımız tipe benzer yüksek verimli güç kaynağıdır. %75 verimle çalıştığını kabul ederek, yani 5 wattın kendi içinde kaybolduğunu varsayarsak, o zaman ana kart ve hoparlöre 15 watt düşüyor. Bunun da tahminen 10 wattı anakartın olsa 5 watt da 2 hoparlöre düşer. Sanırım sizler de benim gibi hoparlörün anakarttan daha fazla enerji çekeceğini düşünmüyorsunuz.

Firma iddialarına göre , tv bilgilerinde genelde 10wattx2=20 watt şeklinde genelde hoparör bilgisi veriliyor. Ekran boyutu 46-55" olunca o zaman 15wattx2=30 watt lık hoparlör kullanıldığı bilgisi oluyor. Tabiki burada Nasrettin Hoca ile karısı arasında geçen "kedi buradaysa ciğer nerede, ciğer buradaysa kedi nerede" durumu ortaya çıkıyor.

1. Anakart = 10 watt
    2. Panel (ekran) = 15 watt
    3. Güç kaynağı ( besleme kartı, power supply) = 5 watt
    4. Aydınlatma sistemi (floresan) + elektronik devresi = Yukardaki tabloya bakın
    5. Hoparlörler = 5 watt

gibi sonuçlar çıkıyor.

Sizler de farklı tvler ve modeller için tahminlerde bulunabilirsiniz. Bu tahminlerinizde hesaplama hatası olabilir ama firmaların gerçek dışı iddialarından daha mantıklı , daha doğru daha sağlıklı olacaktır.

İlave bilgi olarak :

Samsung tvler için aynı modelde tüm ekran ebatlarında aynı anakart kullanılır. Yani 32" de 55 de aynı anakartı kullandığı için aynı enerji sarfiyatına sahiptir. Bazen aynı anakart birkaç farklı modelde de kullanılır. Aynı anakartı, hem normal lcd ,hem led aydınlatmalı lcd hem de plazma tvde de kullanıyor.

C350, C450 ve C530, bazı C630 , bazı C6000 aynı kartı kullanır

bazı C630, C650 aynı kartı kullanır.

C750, C6500, C7000, C8000 aynı kartı kullanırlar. Bu modellerin ana kartı aslında C650 ile aynıdır sadece ilave olarak 3 boyut işlemerini yapan ilave çip vardır.

32" ekranlara güç kaynağından tek hattan güç giderken 40" ver üzerine 2 hattan güç gidiyor.

Tvlerin ebatları değiştikçe güç kaynağındaki devre elemaları artıyor ve güç kaynağı devresi büyüyor.

72 ekran tüplü tv ekrandaki görüntünün aydınlık veya karanlık olmasına göre değişerek 60-100 watt arası güç çekiyor. Oratalama 80 watt değerlerinde geziyor.

55 ekran tüplü tv ise yine ekrandaki görüntünün aydınlık veya karanlık olmasına göre değişerek 40-60 watt arası güç çekiyor. Oratala 50 watt değerlerinde sarfiyatı var.

Uydu alıcılar 8-10 watt civarı enerji çekiyorlar.

----------------------------------------------------------------------------

http://resim.donanimhaber.com/m_47635989/mpage_1/tm.htm

başlığında tanıdığınız arkadaşlarınız varsa kendi tvlerindeki ölçümleri yapmalarını rica edeniz.

LED TV-LCD TV Farkı?

• Arkadaşlar yazıları uzun uzun okudum fakat Türkiyede satılan tv lerde Full led veya edge led olduğu belirtilmemiş Samsung kontrast oranları açıkça değerleri şu dur diye yazmıyor
    Tekime süresi, Resim gösterim hızı güvenilir açıklayan bir site varmı ? TV satanlar bile bu bilgilere açık cevap veremiyor Samsung bai bana bizim Led tv lerin hepsi Full led diyor !!!

AOC Led Monitör kullanıyorum kesinlikle LCD ile farkı var gören arkadaşlar görüntü kalitesinin çok canlı olduğunu söylüyor.

Bilen var ise cevap bekliyorum.Teşekkürler.

Bu sitede led şekli güvenilir gibi görünüyor fakat kontrast değerleri yok
    http://www.plasma-lcd-crt.com/tvs/manufacturers/pos/samsung_ue-40d6000

Sharp özellikleri

http://www.plasma-lcd-crt.com/compares/sharp_lc-40le705_vs_sony_kdl-52ex700

Burda Samsung'un devrim yaptığı yazılıyor

http://www.alalimbakalim.com/urun/samsung-led-tv-40inc-102cm-full-hd-cozunurluk-4xhdmi-usb-baglantisi-100hz.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ysuf -- 30 Haziran 2011; 20:37:08 >

• http://www.bilgimanya.com/led-lcd-tv-ve-plazma-tv-arasindaki-farklar-en-iyi-tv/255
    bu incelemeye göre en iyisi plazma ama neden daha ucuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarikayak
    Merhaba,

Frekans değerleriyle ilgili olarak insan gözünün 24 Hz'den fazla değerleri ayırt edemediğini biliyoruz. Dolayısıyla tv alırken 50/100/200 Hz farklarının çok bi önemi yok mu? Bu konuda bilgilendirebilir misiniz acaba?

Sayın Sarikayak ,

Çekilen filmin veya yapılan tv yayınının frekans değeri ile tvdeki hz farklı şeyler. Aynı çalışma sistemine ,mantığına ve amacına sahip değiller. Monitörlerdeki gibi tazeleme oranına (refresh rate) göre farklı anlam içermekteler. Tvlerde kullanılan panellerin de aynı şu anda baktığınız pc monitörü gibi hz değerleri var ve 50/100/200 hz de çalışıyor ama tvlerin üretim amaçlarından ve yazılımlarından kaynaklanan farklar mevcut.

50 hz paneller genelde giriş seviyesi ve alt düzey tvlerde kullanılıyor. 100 hz panel ise orta seviye tvlerde kullanılıyor. Bu tip tvlerde görüntüye akıcılık kazandırmak amacıyla teknik hesaplamalarla araya resim karesi eklenerek 50 hz lik PAL yayını 100 kare/snye çıkarılıyor. Bu sisteme Motion Plus adı veriliyor. Bu her zaman başarılı ve sağlıklı çalışan bir sistem demek değildir. Ayrıca görüntüde yapmacıklık, bazen görüntüde takılma gibi sıkıntıları birlikte getiriyor. 200 hzlik paneller ise 3 boyutlu görüntü veren tvlerde kullanılıyor.

Eğer panel 100 hz olarak üsretilmişse , tv yayını 50 hz , fimler ise 23,976 , 24p , 29,97 gibi olsa bile ortam olarak 100 hz de gösterilir. Aynen şu anda sizin bu yazıyı okuduğunuz monitörünüzün @60 hz olmasına rağmen diğer kare/ saniye değerlerinde filmleri oynatabilmesi gibi...

Tv paneli 100 hz olarak imal edilmişse o zaman araya resim karesi ekleyerek akıcı görüntü elde etmeye çalışılmasına imkan verir. 50 hz lik bir panelde bunu yapmak mümkün değildir çünkü yayın ve panel aynı değerde çalışıyor , @50i lik ögrüntüye ilave kare ekleyince gösterecek alan yok.

Eğer maddi imkanınıza uygun ise üst kalite sınıfından olduğu için 100 hzlik bir paneli tercih edin.

Eğer tvde bilgisyara veya oyun konsolu ile oyun oynayacaksanız o zaman tvyi game mode denen konuma almanız gerekecek. Bu şekilde görüntünün ekrana gelmesi için oluşan gecikme en aza indirilmiş olacaktır. Motion Plus denilen ve diğer tüm görüntü iyileştirme hesaplamaları bu konumda kapanmış olur.

Ülkemiz ve diğer avrupa ülkelerinde yayınlar PAL sistemi olduğu için hz değeri 50 ve katları şeklinde olur . Amerika kıtasında ise NTSC sistemi kullanıldığı için 60 hz ve katları kullanılır.

50/100/200 >>>> 60/120/240 şekline dönüşür. Tv paneli bunu otomatik olarak ayarlar. Örnek vermek gerekirse 90-130 hz arasında çalışacak şekilde üretilmiştir ve satıldığı kıtaya göre tvnin yazılımı otomatik olarak onu 100 veya 120 olarak çalıştırır. Bilgisayar , bluray oynatıcı ve harici film oynatıcı cihaz gibi harici bağlantılarda ise tv 60 hzde giriş kabul eder. Uydu alıcılarda ise @50i giriş değerini görürsünüz.

Gözün 24 kare/ saniye algılaması ile gözün filmlerdeki görüntü kusurlarını , görüntüdeki akıcılıktaki bozuklukları farketmesi ayrı konulardır. Eğer filmin akıcılığında bir sorun varsa göz bunu her durumda farkeder. Bu yüzden "göz şu değerden yukarısını algılamaz" demek ve buna göre tv seçmek doğru değildir.

Tv yayınlarında interlaced denilen tek satır- çift satır uygulaması vardır. Arka arkaya gelen 4 resim karesinden 1 ve 3 nolu kareler seçilir ve 2 ve4 nolu kareler atılır. Böylece % 50 bant genişliği tasarruf edilemiş olur . Bu sistem daha az bant genişliği sağlarken ( daha düşük mb/sn lik yayın değeri) daha çok görüntü kusuru verirler. Tüplü tvde bizi rahatısız etmez çünkü tüplü tv de interlace görüntü verecek çekilde üretilmiştir. Lcd tv ve plazmalar ise progresive görüntü veren cihazlardır. Interlaced kareleri birleştirerek (de-interlace yaparak) ekrana verirler ama bu esanada ufak tefek görüntü kusurları ortaya çıkar.

Lcd tv ve plazmalar kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görüntüler için üretilmiştir. Kendilerine uygun olmayan yayınlarda kötü gösterirler. Burada kusur tvlerin değil yayınlarındır. Tüplü tv ise düşük çözünürlük ve kaliteyi sorun etmez.

Örnek vermek gerekirse traktörün dağda bayırda otomobile göre daha hızlı olması veya yine dağlık tepelik yerde katırın attan daha güçlü ve kullanışlı olması gibi. Burada kusur otomobilde veya atta değil kullanılan ortamın uygunsuzluğundadır.

quote:

Orijinalden alıntı: fezader

http://www.****.com/led-lcd-tv-ve-plazma-tv-arasindaki-farklar-en-iyi-tv/255
    bu incelemeye göre en iyisi plazma ama neden daha ucuz?

Sayın fezader ,

Yazmış olduğunuz linkteki bilgiler , tv dünyasında ne kadar yalan yanlış bilgi ve şehir efsanesi varsa hepsini içeren bir site. Ayrıca panasonic ürünlerine gizliden yönlendirme vardır. Bu tip ticari amaç güden yazılara itibar etmeyiniz.

Aynı sitenin linki

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=50215269

başlığında da verilmişti. Oraya bildiğim birkaç doğruyu yazmıştım.

Bu başlığın amacı lcd ve led yadınlatmalı lcd tvler konusunda piyasaya verilen kasıtlı ve ticari aldatmacalara son vermektir. Buna bir de plazmaları eklemek gerekebilir. Plazma tvler konusunda da çok sayıda yalan yanlış bilgi gerçekmiş gibi verilmektedir. Firmaların tv satmak adına çıkardıkları ve yayılmasına sebep oldukları yalanlara itibat etmeyin. Bu tip yanlış bilgiler malesef bir virüs gibi çok hızlı yayılıyor ve insanları kadırmakta çok etkili oluyor. Bu tip yanlış bilgileri insanların kafasından silmek de neredeyse imkansız gibi ...

quote:

Orijinalden alıntı: svstrgmr

plazma daha çok elektrik tüketiyor diye üretimi yavaşlatıldı onun için

Eski nesil plazmlar lcd tvlere göre biraz daha fazla enerji tüketirken , yeni nesil plazma tvlerde bu fark iyice azaldı. Plazma tvler için enerji ölçümü yapan coppermine adlı arkadaşımızın incelemesini :

başlığından okuyabilirsiniz veya

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=52153426

başlığında alperenugur arkadaşımızın güncel bir tv medeline ait ölçüm sonuçlarına bakabilirsiniz.

• arkadaslar konuyu gercekden resimleriyle cok güzel bir sekilde anlatmıslar benimse fikrim her zaman edge-led full hd bir televizyondur....
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.