Şimdi Ara

TSMC, 22nm üretim teknolojisine 2011 yılında geçmeyi planlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.990
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aralarında AMD-ATi ve Nvidia gibi endüstri devi isimlerin de yer aldığı pek çok yarıiletken firması adına hacimli üretim yapan Tayvan merkezli döküm firması TSMC, yeni nesil üretim teknolojilerine yönelik yol haritasını açıkladı. Firma belirlediği strateji çerçevesinde 2010 yılında 32nm üretim teknolojisine, 2011 yılında 32nm altı üretim teknolojilerine geçiş yapmayı planlıyor.

Planlanan takvime göre 2011 yılının üçüncü çeyreği ile birlikte 22nm üretim teknolojisini devreye sokmayı planlayan TSMC, yeni nesil üretim teknolojilerine geçiş çalışmaları doğrultusunda araştırma-geliştirmek ve tasarım servislerindeki insan gücünü sırasıyla %30 ve %15 arttırmayı da planlıyor. Bu arada TSMC'nin 22nm ve daha gelişmiş üretim süreçleri için çoklu e-beam teknolojisinin geliştirme çalışmalarına da başladı.

• Daha nereye kadar küçülecek merak ediyorum. Bir zamanlar 22 nm son nokta deniyordu. Teknik olarak altı mümkün değil ifadeleri vardı.
  • Graphene olduğu sürece daha inebiliyor. Silikon kullanılmak zorunda değil. Bir graphene transistör 12 atom uzunluğunda olabiliyor. Şuanda IBM 26 ghz de çalışan transistörleri üretti graphene ile.
  • 22nm ve daha sonra 11nm geliyor herhalde..
  • elektirksel sinyaller nereye kadar.... ????? artık bu işlemci üreticilerinin ışın denen şeyi yeniden keşfetmeleri lazım şu anda ışık FiberOptik kablolarda kullnılıyor ve ulaşılabilen hızlar ortada Quick net ile 100 MB bağlantı sunuluyor v.S galiba IBM bunun için bir sunum yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam ......
  • nm devrinin bittiğini göreeğiz.. küçülme devam edecek durmiyacak o kesin
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lacano

elektirksel sinyaller nereye kadar.... ????? artık bu işlemci üreticilerinin ışın denen şeyi yeniden keşfetmeleri lazım şu anda ışık FiberOptik kablolarda kullnılıyor ve ulaşılabilen hızlar ortada Quick net ile 100 MB bağlantı sunuluyor v.S galiba IBM bunun için bir sunum yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam ......

Elektrik zaten ışık hızında hareket edebiliyor 100Mb/s bağlantının herhangi bir devreden çok çok yavaş olduğunu aşikar :) .
  • yuh artık yakında mkroskopla bile görülemeyecek bunlar
  • 22nm teknolojisinden ileri gidilemeyecek gibi gözüküyor. 2012 de kopması beklenen güneş fırtınasıyla yeniden 90nm teknolojisine falan döneceğiz herhalde
  • sindire sindire küçültüyorlar :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: ToySoldier

22nm teknolojisinden ileri gidilemeyecek gibi gözüküyor. 2012 de kopması beklenen güneş fırtınasıyla yeniden 90nm teknolojisine falan döneceğiz herhalde

• quote:

Orjinalden alıntı: Resident

quote:

elektirksel sinyaller nereye kadar.... ????? artık bu işlemci üreticilerinin ışın denen şeyi yeniden keşfetmeleri lazım şu anda ışık FiberOptik kablolarda kullnılıyor ve ulaşılabilen hızlar ortada Quick net ile 100 MB bağlantı sunuluyor v.S galiba IBM bunun için bir sunum yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam ......

Elektrik zaten ışık hızında hareket edebiliyor 100Mb/s bağlantının herhangi bir devreden çok çok yavaş olduğunu aşikar :) .

Dostum yanlışın var.... senin bu teorine göre fiberoptik kablolar bakır kablolarle eşdeğer performans vermesi gerekirdi.....

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Resident

quote:

Dostum yanlışın var.... senin bu teorine göre fiberoptik kablolar bakır kablolarle eşdeğer performans vermesi gerekirdi.....

Yanlışım yok. Ben yarıiletkenciyim, çip tasarımı yapıyorum ayrıca zamanında fiber optik haberleşme eğitimi de aldım . Bakır kablodan elektrik ışık hızına yakın gidiyor ama :
    1) Direnç arttıkça iletim hattında yansımalardan ve zayıflamalardan dolayı , ayrıca da kapasitif ve endüktif eş değer zayıflatıcılardan dolayı bir kayıp mevcut sinyallerde. Bu konu başlı başına Elektromanyetik biliminin transmisyon hatları ve mikro dalga tekniği dalını oluşturu ki çok fazla alt konusu vardır.
    2) Bakırın bant genişliği oldukça düşüktür .
    3) Konu bakırdaki elektrik iletimi değil yarıiletken malzemedeki elektrik , dolayısı ile Schrödinger denklemelerini kullandığımız bu alanda elektriksel davranış önemli.
    4) Işıklı devreler gelecekte olacak( prototip çalışması deavm ediyor) ama bunun nedeni ışığın hızı değil onu taşıyan ortamın zayıflatma etkisin az olması , hacminin küçük olması ve devre karmaşıklığında anahtarlamanın bozulmaması. Yani diyelim bir PCB de kartın yarısını yarıiletken devre ile kapladınız ve boyutu çok büyük oldu. Bunun getireceği zarar anahtarlama ve propagasyon gecikmesi değerlerinin ( To) çok büyümesi. Işıklı devrelerde bu sorunlar çok azalıyor.

• O zaman geldiğinde üreticiye binen yük azalır, daha ucuz kartlar alabilirz.
  • é ların çapı ne zaman ki nm yollarına sığmayacak büyüklükte olacak o zaman nm sonlanacak sanırım.
  • 1nm lik tranzistör ürettiğini açıklayan bir laboratuvar vardı. Hatta donanımhaberde çıkmıştı haberi. Karbon kullanmışlar Silisyum değil.
    22nm ye 2011 yılında geçeceksek iyi haber bence. 2 senen ye yarıya düşecek güç tüketimleri, ısıma sorunları vs.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.