- x
Erikli Damacana 19L Su fiyatını bilen?
35 Cevap68227 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4179 Mesaj
22 Nisan 2009; 1:38:31 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Erikliye geçelim ya tadı cok güzel fiyatı nedir bilen varmi? reklamlarda gördüm şişe depozitoda almıyolar sanırım?

R 1 3 5
╚╬╬╣
2 4 6

788 Mesaj
22 Nisan 2009; 1:40:56 

6.45 TL sanırım
7.70'de olabilir

6846 Mesaj
22 Nisan 2009; 1:42:12 

Erikli güzel su ama pahalı.

4179 Mesaj
22 Nisan 2009; 1:44:21 

6.50 diye duydum ben yada 7 lira diyolar ama bakalım yarın sipariş vercem adamlar professional yaw

R 1 3 5
╚╬╬╣
2 4 6

1764 Mesaj
22 Nisan 2009; 1:48:44 

her su istediğimizde yeni fiyatla getiriyorlardı diye değiştik.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

6955 Mesaj
22 Nisan 2009; 1:52:52 

yuh 7 mi? biz 3 ay aldık arıtma sistemleri çalışmadığı için 3ytl ye izmir yamanlar suyu..

Eski kullanıcı adı: red a!ert

509 Mesaj
22 Nisan 2009; 2:09:01 

7.70 başka su içmem....

zaman içinde yapa yapa ,en iyisini öğrendim...

4179 Mesaj
22 Nisan 2009; 2:31:41 

quote:

Orjinalden alıntı: thekeys

7.70 başka su içmem....

7.70 mi eminmisin oha yaww baya pahalıymış peder kızcak bana

R 1 3 5
╚╬╬╣
2 4 6

12254 Mesaj
22 Nisan 2009; 2:54:38 

Bulunduğun yere göre farklılık gösterir. Mersin/ silifkede 7,5 liraya alırdık erikli suyu, ama eskişehir de 4,5 tl. Gerçi şimdi 5 lira oldu.

Kaynağı bursa , Bursa'dan uzaklaştıkça fiyat artıyor normal olarak

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

1962 Mesaj
22 Nisan 2009; 3:22:40 

taktırdık eve 1000 tl lik bi arıtma makinası ne erikli nede diğer markalar yanında halt etmiş.

Intel Core 2 Duo E4600 2.40 GHz | Gigabyte GA945GCM-SL2 | Kingston 2GB DDR2 667MHz (5-5-5-15) | Palit GF8600GTS 256 Mb(DDR3) | Thermaltake TR2-420w | writemaster DVD-RW | AOPEN ES55 Kasa |Segate 160GB SATA2

12254 Mesaj
22 Nisan 2009; 3:35:10 

quote:

Orjinalden alıntı: K-orn

taktırdık eve 1000 tl lik bi arıtma makinası ne erikli nede diğer markalar yanında halt etmiş.

5 lira versen 1 haftada ayda 20 lira, 12 ayda 240 lira, 4 küsür senede amorti edeceksiniz 1000 lirayı zamlarıda hesaba katarsak 3,5 sene falan.

Daha aletin bakımıymış şuymuş buymuş bi ton iş ve para harcama. Periydik bakıma ihtiyacı var bildiğim kadarıyla o aletlerin.

Amann değmez erikli alırım mis gibi. Arıtılmış suyu sevmem zaten tadını da öldürüo bi acayip oluyor

Ne mutlu Türküm Diyene

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
22 Nisan 2009; 3:55:14 

Diğer suların fiyatlarını bilenler yazabilirmi arkadaşlar.

2542 Mesaj
22 Nisan 2009; 4:47:14 

quote:

Orjinalden alıntı: Yazılımcı Online

5 lira versen 1 haftada ayda 20 lira, 12 ayda 240 lira, 4 küsür senede amorti edeceksiniz 1000 lirayı zamlarıda hesaba katarsak 3,5 sene falan.

Daha aletin bakımıymış şuymuş buymuş bi ton iş ve para harcama. Periydik bakıma ihtiyacı var bildiğim kadarıyla o aletlerin.

Amann değmez erikli alırım mis gibi. Arıtılmış suyu sevmem zaten tadını da öldürüo bi acayip oluyor

ben de suyu toptan alırım daha ucuza getiririm diye düşünmüştüm. birde onu da hesaba kat.

Asus Maximus IV GENE-Z\Gen3 Intel® Z68 *Intel Core i7 2600K 3.4Ghz* CORSAIR 8GB VENGEANCE DDR3 1600MHZ C9 * Palit GTX560Ti 2GB GDDR5* SSD CH ForceGT * Samsung 26" T260HD * Creative inspire p5800 * RAZER Naga+G19 * Coolermaster Centurion B5 * High Power 560W * Coolermaster GP Hyper Cooler Samsung103SJ 1tb x2 Raid+WD 2TB EXT * Sennheiser PC360

1663 Mesaj
22 Nisan 2009; 6:04:45 

istanbul bahçelievlerde erikli 7 lira,bende erikli içiyordum bıraktım sultan su 5 lira

3826 Mesaj
22 Nisan 2009; 8:11:52 

ÖZ kaynakcı ogulları suyu 2.5 lira

TRABZONSPOR

1633 Mesaj
22 Nisan 2009; 8:17:31 

7 cıvarıydı yanılmıyorsam başta nestle alıyorduk o da uludağdan çıkayordu sonra kaynakları sapanca gölü olunca erikli almaya başladık hala erikli kullanıyoruz memnunuz.

Kuş gibi uçmaksa özgür olmak , biz ruhumuzu kuş yapar yine uçarız....
İstikbal Göklerdedir Göklerdeki Hava Aracı Senin Elinde....

123 Mesaj
22 Nisan 2009; 9:33:06 

Su sektöründe işletme sahibiyim.

19 litre damacana su Antalya fiyatlarıdır.....

Erikli : 6.90 TL ( sertlik )

Süral su : 4 TL ( sertlik 7.5 )

Ceysu : 4 TL ( sertlik 8.15 )

Madran : 5 TL ( sertlik 1.75 )

Madranla ilgli kısa bir açıklama :

Üzerinde sadece "madran" yazan bir su bulamazsınız. İllaki önünde arkasında bir ibare vardır.

( Topçam madran - bozdoğan madran - kızılcık madran - pınar madran . . . vs... diye )

Bu parantez içerisinde yazdığım suların hepsi aynı sudur. Sadece işletmeyi ( tesisi ) kuran firmanın ismi değişir.)

Aydın'da Madran Dağı adında bir dağ var ve burdan çıkan suya madran denir. Ama su dolum tesisini kuran firmanın ismine göre önüne bir takı alarak isimlendirilir.

Bütün madranların fiyatı 5 TL olmasına rağmen Pınar Madran 6 TL yada 6.5 TL dir. Nedeni ise isminin önünde " PINAR "ibaresi olmasıdır. İsminden dolayı pahalıya satılır. Halbuki içindeki suyun diğer madranlardan bir farkı yoktur.

Pınar isminden dolayı pahalıya satılır. Birkaç çeşit daha pınar ibaresi altında su vardır.

" Pınar Denge " ve " Pınar Toros " adında iki tane daha su var. Ama sertlik derceleri çok yüksek. Madranla uzaktan yakından alakası yok.

Pınar bayileri rekabet etmek için bizim müşterilere el ilanı vs ile fiyat kırıyor. Bizim 5 TL ye madran verdiğimiz yere gidip " Biz size 3.5 TL ye PINAR verelim " diyorlar. ( sadece PINAR diyorlar).

Müşteri de kanıyor bu tuzağa. Halbuki verdiği su sertlik dercesi yüksek olan " Pınar Denge " veya " Pınar Toros " ismindeki su. Ama müşterinin onu bildiği yok.

" Ben 3.5 TL ye Pınar içiyorum " diyor.

Uzun müddet su almayan yerlere gidip neden bizden su almadıklarını araştırma amaçlı anket tarzında çalışma yapıyoruz. " 3.5 TL ye PINAR almak varken neden % TL verip madran alayım ki ? " diyorlar. Aldığı damacanaya bakıyoruz. Ya pınar denge yada pınar toros.

Biz de diyoruz ki " Size 3.5 TL ye bu suyu getiren vatandaşa deyin ki ; Ben üzerinde PINAR MADRAN yazan su istiyorum. Bana 3.5 TL ye PINAR MADRAN yazansu getirin, Pınar denge veya Pınar toros yazan su istemiyorum diye itiraz edin diyoruz.

Müşteri kapıya Pınar denge veya Pınar torosu getiren vatandaşa ;

" BEN 3.5 TL ye PINAR MADRAN istiyorum " dediği anda eleman apışıp kalıyor tabi. Kem küm edip kalıyor.

Sonuç : Müşteri kandırıldığını anlıyor ve tekrar bize dönüp 5 TL ye madran içmeye başlıyor.

Eğer 3.5 TL ye yada 4 TL ye " Pınar Denge yada Pınar Toros " içen varsa aynen dediğimi desin ve ısrarla üzerinde " Pınar MADRAN " ibaresi olan suyu istesin Karşısındaki elemanın apışıp kaldığını görmek çok eğlenceli olacaktır....

Aynı şekilde müşteriyi kandıran diğer bir firma daha var.

Antalya'da uzun yıllar sektöre hizmet eden ÇAĞLAR SU adında bir firma daha vardı,çeşitli nedenlerden dolayı fabrikası battı. Sertlik derecesi 7 civarında olan sert bir su idi. Bu firma batınca HAYAT SU adında bir firma bu fabrikayı satın alarak işletmeye tekrar başladı. Yıllardır ÇAĞLAR SU adında satılan sertliği yüksek olan su artık HAYAT SU olarak satılıyor. Yalnız damacaların üzerindeki HAYAT SU ibaresinin önüne DANONE takısı eklendi ve DANONE HAYAT SU oldu. Bu çakallarda da müşteriye gidip, SİZE 3.5 TL ye DANONE verelim deyip müşteriyi kandırıyorlar. Yalnız sadece danone diyorlar. Müşteri de 3.5 Tl ye danone içtiğini zannediyor. Halbuki içtiği su aslında sertliği yüksek olan ÇAĞLAR SU

Eğerki damacana su içiyorum demek istiyorsanız üzerinde MADRAN ibaresi yazan su içiniz. a madran b madran c madran farkedmez. Madran madrandır. Verdiğiniz parayı son kuruşuna kadar hakeden bir sudur. İçimi güzel, kireç oranı da yok denecek kadar azdır. Çaydanlıkta yada ketılda kullandığınız zaman hiç kireç tortu vs yapmaz. Erikli de çok güzel sudur, içimi güzel, kireç oranı azdır ama bence 2 - 3 TL fazla vermeye hiç gerek yok. Madranla arasındaki fark yok denecek kadar azdır.

İçtiğiniz suyun damacanasının üzerindeki etikette PH değerlerini okursanız ne demek istediğimi daha net anlarsınız.

Damacana suları hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türk_ay -- 22 Nisan 2009; 9:51:00 >

241 Mesaj
22 Nisan 2009; 9:40:31 

quote:

Orjinalden alıntı: Türk_ay

Üzerinde sadece "madran" yazan bir su bulamazsınız. İllaki önünde arkasında bir ibare vardır.

( Topçam madran - bozdoğan madran - kızılcık madran - pınar madran . . . vs... diye )

Bu parantez içerisinde yazdığım suların hepsi aynı sudur. Sadece işletmeyi ( tesisi ) kuran firmanın ismi değişir.)

Aydın'da Madran Dağı adında bir dağ var ve burdan çıkan suya madran denir. Ama su dolum tesisini kuran firmanın ismine göre önüne bir takı alarak isimlendirilir.

Bütün madranların fiyatı 5 TL olmasına rağmen Pınar Madran 6 TL yada 6.5 TL dir. Nedeni ise isminin önünde " PINAR "ibaresi olmasıdır. İsminden dolayı pahalıya satılır. Halbuki içindeki suyun diğer madranlardan bir farkı yoktur.

Pınar isminden dolayı pahalıya satılır. Birkaç çeşit daha pınar ibaresi altında su vardır.

" Pınar Denge " ve " Pınar Toros " adında iki tane daha su var. Ama sertlik derceleri çok yüksek. Madranla uzaktan yakından alakası yok.

Pınar bayileri rekabet etmek için bizim müşterilere el ilanı vs ile fiyat kırıyor. Bizim 5 TL ye madran verdiğimiz yere gidip " Biz size 3.5 TL ye PINAR verelim " diyorlar. ( sadece PINAR diyorlar).

Müşteri de kanıyor bu tuzağa. Halbuki verdiği su sertlik dercesi yüksek olan " Pınar Denge " veya " Pınar Toros " ismindeki su. Ama müşterinin onu bildiği yok.

Uzun müddet su almayan yerlere gidip neden bizden su almadıklarını araştırma amaçlı anket tarzında çalışma yapıyoruz. " 3.5 TL ye PINAR almak varken neden % TL verip madran alayım ki ? " diyorlar. Aldığı damacanaya bakıyoruz. Ya pınar denge yada pınar toros.

Biz de diyoruz ki " Size 3.5 TL ye bu suyu getiren vatandaşa deyin ki ; Ben üzerinde PINAR MADRAN yazan su istiyorum. Bana 3.5 TL ye PINAR MADRAN yazansu getirin, Pınar denge veya Pınar toros yazan su istemiyorum diye itiraz edin diyoruz.

" BEN 3.5 TL ye PINAR MADRAN istiyorum " dediği anda eleman apışıp kalıyor tabi. Kem küm edip kalıyor.

Sonuç : Müşteri kandırıldığını anlıyor ve tekrar bize dönüp 5 TL ye madran içmeye başlıyor.

Eğer 3.5 TL ye yada 4 TL ye " Pınar Denge yada Pınar Toros " içen varsa aynen dediğimi desin ve ısrarla üzerinde " Pınar MADRAN " ibaresi olan suyu istesin Karşısındaki elemanın apışıp kaldığını görmek çok eğlenceli olacaktır....

eline sağlık
konu dışında böyle şeyler görmek güzel

I got 99 problems but bitch ain't one

1490 Mesaj
22 Nisan 2009; 10:46:08 

quote:

Orjinalden alıntı: Yazılımcı Online

Bir damacana 4 kişilik bir aileye genellikle 3 gün gider. Sen suyu sadece içme olarak düşünüyorsun ama yemek yapımında, çay yapımında veya suyu kullandığın her alanda kullandığında su tüketimi damacana olarak artacaktır. Ayrıca telefon açıp damacana isteme derdin yok. Su bitti mi yetermi psikolojisi içerisinde değilsin. Pazarlmacı ayaklarına girmek istemiyorum. Eğer başlarsam kendini satın almak zorunda hissedeceksin

Birilerinin menfaatine ters düşmediğin için seviliyorsan, Bırak nefret etsinler!!!!

Hareket etmezsen, zincirlerini farkedemezsin

6126 Mesaj
22 Nisan 2009; 10:52:33 

quote:

Antalya'da uzun yıllar sektöre hizmet eden ÇAĞLAR SU adında bir firma daha vardı,çeşitli nedenlerden dolayı fabrikası battı. Sertlik derecesi 7 civarında olan sert bir su idi. Bu firma batınca HAYAT SU adında bir firma bu fabrikayı satın alarak işletmeye tekrar başladı. Yıllardır ÇAĞLAR SU adında satılan sertliği yüksek olan su artık HAYAT SU olarak satılıyor. Yalnız damacaların üzerindeki HAYAT SU ibaresinin önüne DANONE takısı eklendi ve DANONE HAYAT SU oldu. Bu çakallarda da müşteriye gidip, SİZE 3.5 TL ye DANONE verelim deyip müşteriyi kandırıyorlar. Yalnız sadece danone diyorlar. Müşteri de 3.5 Tl ye danone içtiğini zannediyor. Halbuki içtiği su aslında sertliği yüksek olan ÇAĞLAR SU

Eğerki damacana su içiyorum demek istiyorsanız üzerinde MADRAN ibaresi yazan su içiniz. a madran b madran c madran farkedmez. Madran madrandır. Verdiğiniz parayı son kuruşuna kadar hakeden bir sudur. İçimi güzel, kireç oranı da yok denecek kadar azdır. Çaydanlıkta yada ketılda kullandığınız zaman hiç kireç tortu vs yapmaz. Erikli de çok güzel sudur, içimi güzel, kireç oranı azdır ama bence 2 - 3 TL fazla vermeye hiç gerek yok. Madranla arasındaki fark yok denecek kadar azdır.

İçtiğiniz suyun damacanasının üzerindeki etikette PH değerlerini okursanız ne demek istediğimi daha net anlarsınız.

Eline sağlık hocam baya bilgi sahibi olduk sayende..

Ben izmitteyim ve burda yaygın olarak musluk suyu içiliyor..Bir araştırma sonucunda damacana sulardan daha sağlıklı çıkmış musluk suyu(yuvacık barajından geliyor bildiğim kadarıyla)tarzı bir rivayet vardı musluk suyuna talim ediyoruz uzun süredir,oldukçada güzel tadı var açıkcası..gerçi erikli suyun yerini tutmuyor ama eriklide çok pahalı

1348 Mesaj
22 Nisan 2009; 10:54:04 

ya sayıların sonlarında şu 9 ları görmek bıktırdı yaa 20 lt yapsanıza şunu

3308 Mesaj
22 Nisan 2009; 10:55:47 

3,5 lira ya akar su alıyordum daha almıyorum.
Yakında ki marketten 2 adet 10 litre su alıyorum.Her eve giren bidonla su içmek artık mantıklı gelmiyor.

Ucuzdur vardır illeti,pahalıdır vardır bir hikmeti... Paralel ith. garantili ürün alın ve görün.

2605 Mesaj
22 Nisan 2009; 11:12:52 

quote:

...............................

bilgiler için çok teşekkür ederim.ben mail ile verdiğiniz bu bilgileri damacana ile iyi su içtiklerini düşündüğüm kişilere postaladım.
şimdi biz 6,5 tl ye Erikli damacana alıyoruz. sonra bu madranlardan aldık birkaç kere ve bepenmedik. erikli daha hoş daha tatlı geldi sanki. acaba bu 2 su arasında negibi farklar var?

2380 Mesaj
22 Nisan 2009; 11:49:12 

Türk Kızılay'ının suyu 5 Tl. hem de paramız yardıma gidiyor

123 Mesaj
22 Nisan 2009; 13:55:29 

quote:

Orjinalden alıntı: 1080p

3,5 lira ya akar su alıyordum daha almıyorum.
Yakında ki marketten 2 adet 10 litre su alıyorum.Her eve giren bidonla su içmek artık mantıklı gelmiyor.

" Her eve giren bidon "

O bidonlar policarbondur. ( pilastik değil ) Her dolum tesisine gittiğinde buharlı su ile ve özel asitle tek tek temizlenir. Sağlık bakanlığınca denetlenen standartlara uymak zorundalar.

Damacananın altında damacananın üretim tarihi yazar ve yaklaşık 4 sene sonra o damacana artık ne temzilenir ne de dolum yapılır. Tek tek imha edilir.

Peki neden ?

Çünkü özel ilaçlarla temizlenme sürecinde yaklaşık 4 sene sonra damacana hijyen özelliğini kaybeder ve bakteri üretmeye başlar.

123 Mesaj
22 Nisan 2009; 13:59:13 

quote:

Orjinalden alıntı: murderer_utku

bilgiler için çok teşekkür ederim.ben mail ile verdiğiniz bu bilgileri damacana ile iyi su içtiklerini düşündüğüm kişilere postaladım.
şimdi biz 6,5 tl ye Erikli damacana alıyoruz. sonra bu madranlardan aldık birkaç kere ve bepenmedik. erikli daha hoş daha tatlı geldi sanki. acaba bu 2 su arasında negibi farklar var?

Sertlik derecesinden dolayı tad farkı olabilir. Sizin damak tadınız erikliye alıştığı için tadını beğenmemiş olabilirsiniz. Arada çok fark yok. Eriklinin sertlik dercesini tam olarak bilmiyorum ama madran 1.75 ise eriklide tahminim 1,2 - 1.5 arasında olması lazım. ( tam emin değilim )

Suyun soğuk veya ılık içilmesi de tadını etkiler...

4179 Mesaj
22 Nisan 2009; 14:34:06 

oo konu detayli bilgiler eklenmiş teşekkürler arkadaşlar bu bilgiler için bugün bi erikli deneyelim olmadı nestle olmadi pınar denicem

R 1 3 5
╚╬╬╣
2 4 6

987 Mesaj
22 Nisan 2009; 14:42:36 

Dağdelen alan bir ben mi varım?

123 Mesaj
22 Nisan 2009; 14:48:09 

quote:

Orjinalden alıntı: CaNeRR

oo konu detayli bilgiler eklenmiş teşekkürler arkadaşlar bu bilgiler için bugün bi erikli deneyelim olmadı nestle olmadi pınar denicem

Pınar aldığın zaman PINAR MADRAN olmasına dikkat et...

12254 Mesaj
22 Nisan 2009; 15:01:34 

quote:

Orjinalden alıntı: ©oolermaste®

ben de suyu toptan alırım daha ucuza getiririm diye düşünmüştüm. birde onu da hesaba kat.

quote:

Orjinalden alıntı: caiz2005

Bir damacana 4 kişilik bir aileye genellikle 3 gün gider. Sen suyu sadece içme olarak düşünüyorsun ama yemek yapımında, çay yapımında veya suyu kullandığın her alanda kullandığında su tüketimi damacana olarak artacaktır. Ayrıca telefon açıp damacana isteme derdin yok. Su bitti mi yetermi psikolojisi içerisinde değilsin. Pazarlmacı ayaklarına girmek istemiyorum. Eğer başlarsam kendini satın almak zorunda hissedeceksin

Olsun 1 milyar vermem yine de Biz sadece içmek için kullanıyoruz Eskişehir de sular temiz çok şükür ankara gibi değil Ama tadı sert suyun ilaçlı birde erikli suya öyle bi alıştım ki başka su hayatta içemiyorum o tat olmuyor diğer sularda. He birde nestle purelife var oda çok kaliteli ve güzel su.

Bazı sular ise arıtılmış su bişey mi katıyorlar içine ne yapıyorlar anlamıyorum tatlı gbi oluyor su nedense

Ayrıca hayat su berbat. Adana şeker pınarı mı ne yazıyordu üstünde aldım birkere hadi ben su konusunda çok titizim yazın tüm aile içemedik suyu annemler okadar önemsemezken bile

Erikli forever

Son olarak eskişehirin kendi suyu var 12 lik damacanalar 1,5 lira mi 2 lira mı ne. Kalabak suyu, bunun tadı da güzel de pazarlama tekniklerini sevmeidğim için inadına almıyorum. Koca bir kamyonlagününb elli saatleri geliyor mahalleye korna çalıyor falan sanki kızılay yarıdmı dağıtıyor gibi İstersen bakkalardan falan alıyorsun gününü beklemeden de hiç gelemem o işe paramı verir siparişimi kapıma isterim

Ne mutlu Türküm Diyene

12254 Mesaj
22 Nisan 2009; 15:10:11 

Suyun sert olması ne demektir ?

Yeryüzünde sular buharlaşarak bulutlarda depolanmakta ve tekrar yeryüzüne yağmur olarak dönerken atmosferdeki karbon dioksiti çözer ve bir miktar asidik hale gelir. Bu asidik yağmur suyu muhtelif kaya katmanlarından ve akiferlerden kalsiyum karbonatı çözmektedir. İşte bu çözülmüş mineralleri taşıyan sulara sert su denmektedir. Bir suyun sert olma derecesi kalsiyum karbonatın ilgili suda ne kadar çözüldüğüne bağlıdır. Benzer kimyasal reaksiyonlar magnezyum sülfat, klorid, asit silisit tuzu ve demir için de geçerlidir. Ancak, çözülmüş haldeki kalsiyum karbonat bir suyun sertliğine en fazla katkı yapan elementtir.

http://www.erikli.com.tr/default.asp

Ne mutlu Türküm Diyene

474 Mesaj
22 Nisan 2009; 15:47:05 

İzmir'de 19lt erikli 6.35tl.

31 Mesaj
4 Ocak 2010; 18:49:24 

quote:

Orijinalden alıntı: Türk_ay

Bakın ben sizin bu yazdıklarınızın bildiğim kısmına itiraz ediyorum. SUYUN SERTLİKleri hakkında anladığım kadarıyla yanlış bilgiye sahipsiniz.
Yazdıklarınızdan SERT SULARIN kötü su olduğunu söylediğinizi anlıyorum.

Halbuki Dünya Sağlık Örgütü Yumuşak suları sağlık açısıdan önermiyor. Yumuşak suların kalp krizi mide barsak hastalıkarı vs. vs. birçok hastalığa yol açtığını söylüyor. Midemizde asit vardır ve biz pH ı yüksek olan, yani bazik olan suları içtiğimizde asit ve baz birbirini nötrleyip sindirim sorunlarına sebep olur.

Suyun sertliğini sağlayan başlıca, içerisindeki Kalsiyum ve magnezyum tuzlarıdır. Ne kadar çoksa, su o kadar sertlik kazanır.

Sağlıklı bir insanın günde 2 litre su içtiğini düşünürsek burada sudan alması gereken Calsiyum miktarı %17 dir.

İçtiğiniz suda kalsiyum yoksa günlük kalsiyum ihtiyacınızı almamış oluyorsunuz ve buna bağlı olarak hastalıklarda artış oluyor.

Dünya sağlık örgütünün sınıflandırması şu şekilde:

0-60 mg/L yumuşak su (0-6 FRANSIZ SERTLİĞİ)
60-120 mg/L orta sert su (6-12 FRANSIZ SERTLİĞİ)
120-180 mg/L sert su (12-18 FRANSIZ SERTLİĞİ)
180 mg/L ve üstü çok sert (18-*** FRANSIZ SERTLİĞİ) sudur.

Ne çok yumuşak su iyidir nede çok sert su.

Sular Fransız sertlik derecelerine göre telaffuz edilir.

1 fransız sertliği = 10mg/L dir.

Yani 1 litre suda 10 mg Calsiyum varsa bu 1 Fransız sertliği olarak adlandırılır.

BİR SU EN AZ 10 FRANSIZ SERTLİĞİNDE OLMALIDIR!!!!!!! YANİ 1 LİTREDE EN AZ 100 mg KALSİYUM OLMASI SAĞLIK AÇISINDAN GEREKMEKTEDİR.

SİZİN TAVSİYE ETMİŞ OLDUĞUNUZ MADRAN SAĞLIK AÇISINDAN EN TEHLİKELİ SUDUR. LÜTFEN İNSANLARI YANLIŞ YÖNLENDİRMEYİN.

BEN BİR KİMYAGERİM VE BU KONUDA BİTİRME TEZİM VAR.

KİMSEYİ KIRMAK GİBİ BİR AMACIM YOK AMA SAĞLIKLA ŞAKA OLMAZ.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Ocak 2010; 18:53:20 

Hortlatıp mesajını silen cahil,adminler silinen mesajları görüyor.

31 Mesaj
4 Ocak 2010; 18:55:03 

quote:

Orijinalden alıntı: _Right_

Pardon anlamadım bana mı dediniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erupt44 -- 4 Ocak 2010; 18:56:11 >

8295 Mesaj
4 Ocak 2010; 19:18:07 

quote:

Orijinalden alıntı: _Right_

Biz onaya düşen mesajlarıda görüyoruz. O bakımdan forumdaki diğer arkadaşlarımıza ithamlarda bulunmadan önce lütfen bilmeden konuşmayalım.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Erikli Damacana 19L Su fiyatını bilen?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.797