Şimdi Ara

PXE-E61:Media test failure,check cable

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
73.012
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Dün çok toz olduğunu düşündüğümüz için Dell Latitude D500 laptopumu eşim açtı ve temizledi.Yani açmak dediğim öyle parçalarına falan ilişmedik sadece kapağını açığ öyle üstten üfledik yani.Sonra kapadık.Ben açıp kullanmaya başladım ama yarım saat geçti geçmedi bi mavi ekran çıktı.Daha okuyamadan da gitti zaten.Makine yeniden açıldı.Sonra ne olur ne olmaz ben şu C'yi boşaltayım bunda bi iş var dedim kendimce.Yani her şey olabilir düşüncesiyle.Ama C'yi de boşaltamadan yine kapandı.O mavi ekranı son görüşüm oldu..Sonra Windows açılmadan önceki siyah ekranda

"Primary hard disk drive 0 not found"

yazdı.Eşimin bilgisayarından araştırma yapıp,makinenin hard diski göremediği sonucuna ulaştım.Biostan first boot un hard disk olarak seçilmesi gerektiği söyleniyordu.Ama F2 ile girdim fakat orda ne first boot ne de primary disk diye bi yazı bulamadım..bi tek yerde yazıyor o da yanında 120gb yazıyor,değiştirilebilir bi durumda değil.Neyse bulamayınca kapadım yeniden başlattım bu sefer o hata da tekrar çıkmadı..Şimdi çıkan hata

PXE-E61:Media test failure,check the cable
    PXE-MOF:Exiting Intel Boot Agent

Bunla ilgili de dünden beri araştırma yapıyorum..Buraya da yazan çok olmuş ama herkes sorununu yazmış gitmiş.Kimse ben şunu yaptım da düzeldi dememiş..Araştırmama göre genel kanı,bir şeyin yerinden oynamış olabileceği yönünde..Ama hiç bir yerine dokunmadık,emin olmak için yeniden açıp baktık bi şey yerinden oynamış mı diye,o kadar yerli yerinde duruyor ki her şey..O kadar sıkı vidalı ki zaten yani yerinden oynayacak gibi değil..Bi de raid kapatılıp denenmesi fikri verilmiş,onun da nerde olduğunu bulamadım..Bilgilerimin kaybolmasından endişeleniyorum..

Servise vericem ama yani yapamayacağım bir şeyse en azından servise de vermeden önce yaptıracağım işlemin ne oldugunu bilmek istiyorum,malum kazıklanmamak için..Teşekkür ederim şimdiden yardımınız için..

• bıostan acılıs sırası degıstırılmıs ve harıcı usb cıhaz ayarlanmıs olabılır makıneye takılı olan tum harıcı usb cıhazları cıkartın bıostan acılıs sırasını c harddrıve olarak kontrol edın
  • pegasus 1881

cihaza hiç bir harici bellek takılı değil..ve söylediğiniz işlemin nereden yapılacağını anlatırsanız sevinirim.teşekkür ederim
  • ılla bellek olacak dıye bırsey yok usb yazıcı kamera vs gıbı usb den baglı hıcbır cıhaz kalmasın bıostanda acılıs sırasını tekrar kontrol edın fırst boot devıce olarak c- harddrıve oldugundan emın olun
  • @pegasus 1881

öncelikle ilginize teşekkür ederim
    hayır hiç bir şey takılı değil..kamera,yazıcı,bellek..hiç bir şey..söylediğiniz first boot device meselesini bir yerde daha okumuştum fakat maalesef o ayarı bulamıyorum bios'ta 7 sayfa var 7 sinde de o yazıyı bulamadım defalarca baktım yanlış bir yerden mi bakıyorum açılışta F2 yle girilen bölümden sözediyoruz değil mi? orda first boot device yazısını bi bulsam zaten dediğinizi önceden de deneyecektim
  • anladığım kadarıyla bende first boot device yazmıyor..boot order diye bir bölüm buldum sanırım buradan bahsediyorsunuz
    Burdaki sıralama da

cd/dvd/cd-rw drive
    diskette drive
    cardbus nic
    internal hdd
    onboard nic
    usb storage device
    modular bay hdd

Bunlar u ve d tuşlarıyla taşınabiliyormuş..ben de internal hdd yi en üste taşıdım.Kaydedip çıktım.Yeniden başlattım.Olmadı.Sonra modular bay hdd yi denedim en üste getirip.Yine olmadı.Başka bi şey mi denemek gerek acaba..
  • evet f2 yapıp gırdıgınız bıosta olması lazım boot dıye ana baslık olabılır onun altında olabılır nesela resımdekı gıbı

• ınternal hdd ılk sırada olmalı sanırım kayıt edemeden cıkıyorsunuz tekrar kontrol edın kayıt ettı ısenız f2 ıle gırdıgınızde ılk sırada zaten ınternal hdd olarak gormelısınız
  • Yok kayıt oluyor..Çünkü tekrar girdiğimde ilk sırada görüyorum internal hdd'yi..Ama bu şekildeyken açtığımda da sadece siyah ekranda imleç yanıp sönüyor..Tek bir harf yok..Ne kadar kapatıp açtımsa da durum değişmiyor..
  • wındows cokmus gıbı gozukuyor hdd yı sokup pc de kontrol edebılırsenız sonuc alabılırsınız hem yedekleme sansınızda olur pc ye nasıl baglarım dersenız resımdekı gıbı 5-10 lıralık aparatlar var alıp normal pc ye baglayabılırsınız yok garantılı servıse gonderırım dersenız verı kayıpları olacaktır cok onemlı verıler yoksa servsede gonderebılırsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pegasus1881 -- 20 Nisan 2009; 17:38:19 >

• Kendim yapamasam bile en azından servisten ne talep edeceğimi ya da bana doğruyu söyleyip söylemediğini öğrenmiş oldum.Çok teşekkür ederim.Artık servis halledecek.Ama bu yedekleme işini onlardan istesem yaparlar herhalde.Çünkü garantisi doldu.Ücretli yaptırıcam.
  • yapabılırler ama ucuk rakkamlar ısteyebılırler etrafınızda ısı bılen tanıdık bılgısayarcı varsa orda yaptırın derım kolay gelsın
  • Yess..Aynı dertten muzdarip olup da bu mesaja rast gelen olur ise..anlatayım..

Yani bu kadar zaman gezdirdim makineyi..Kimi servis dedi işlemci değişecek..Kimi dedi başka bir şey..Sinirlendim eve geldim..Bi deniyim belki olur diye..Taktım xp cdyi..Önce bi sistem onarma..Sonra boşalttım d'yi..oraya da bi formatt..

Açıldı yahu..Tertemiz oldu..Ama neden beni böyle kandırmaya çalıştılar..Ayıp değil mi..Servislere de güvenemeyecek miyiz?
  • Aynı Olay Bende Var Önce HDD'yi Pc'ye Bağlayıp Yedek Alıcam Sonra Format Atmaya Çalışıcam
  • Sanırsam Harddiskte Problem Var Laptop'a Başka HDD Taktım Açıldı Laptopun Hdd'sini Pc'ye Bağladım Görmedi Harddisk Uçtu Galiba
  • Merhaba arkadaşlar.
    HP Compaq 6520s marka ve model dizüstü bilgisayarım bulunmakta. Geçenlerde dizüstü bilgisayara linkler verdim indirmesi için. Akşam döndüğümde ne göreyim ekranda;
    Initializing and Establishing Link...

PXE-E61:Media test failure, check cable
    PXE-MOF:Exiting Intel Boot Agent

Non-System disk or disk error

replace and strike any key when ready

yazılarıyla karşılaştım ve tüm bunları okuduktan sonra üzerimden soğuk terler döküldü baştan aşağıya bilgisayar açılmayınca.
    Disk C ve D olmak üzere ikiye bölünmüştü.
    Pardus CD'si taktığımda bilgisayara girip baktım, fakat dizüstü bilgisayar kendi diskini görmüyordu. Sonrasında
    XP Live CD takıp denediğimde gördüm ki, yine dizüstü bilgisayar kendi diskini görmüyor.
    İnternetten araştırdığım kadarıyla bunun arızası birçok nedenden kaynaklabiliyormuş. Anakarttan olabileceği gibi güç kablolarından tutun da Ram'e varıncaya kadar.
    Dizüstü bilgisayarın Boot ayarlarından ne kadar ayar yaptıysam diskten başlat dediysem de diski gösteremedim dizüstü bilgisayara.
    Şimdi siz değerli DH kullanıcılrının tecrübelerinden yararlanmak için yardımlarınızı istiyorum.
    Ben bu diske nasıl ulaşabilirim? Disk içerisinde bulunan bilgilerime tekrar ulaşabilecek miyim? Yani dizüstü bilgisayarın diski görmemesi diskteki tüm verileri kaybettiğime işaret değil değil mi? İçerisinde önemli bilgilerim bulunmakta. Ne yapmam gerekiyor? İlginize teşekkür ederim.
    Bu arada dizüstü bilgiayarın garantisi de var, fakat ben servise güvenemediğimden teslim edemiyorum.
    Bizim bu Türkiye'de insanlar işlerini öyle uyduruk yapıyorlar ki, baştan sağmak için akla gelebilecek herşeyi yapabiliyorlar. Sözüm elbette meclisten dışarı.
    Benim tek derdim diskin içindeki veriler. Servisin de diske ulaşamaması gibi bir durumda verileri önemsemeyip içine yeni bir disk takıp verilerinizi kurtaramadık, fakat dizüstü bilgisayarınız çalışır hale getirildi buyrun demelerinden korkuyor olduğum için dizüstü bilgisayarı servise vermekte endişeliyim. Hatta biraz da kararlıyım. Dakat dışarıdan müdahale edileceği zaman dizüstü bilgisayar açılmak zorunda kalırsa ve parça değişimi olması gerekirse en başta diskin kendisi gibi, o zaman tüm bu ücretleri kendi cebimden karşılamam gerekecek ve korkarım durumum buna şu an için de müsait değil. Anlayacağınız kilitlenip kaldım. Bu konu başlığıyla ilgili tüm başlıkları okudum diyebilirim, fakat ben hiçbir sonuç alamadım. İlgilerinize arz ediyorum. Teşekkür ederim.

• aynı sorun bende de var.hdd i görmüyordu yeni hdd aldım taktım fakat bu sefer bilgisayarı açıyorum setup ekranı cıktıktan sonra ekran kararıyor yukarda cursor yanıp sönüyor. başkada birşey olmuyor. bios ekranına falan gırebılıyorum ayar yapabılıyorum ama cd den başlatamadım mesela. xp kurulum cd sini koyuyorum fakat okumuyor hiçbirşey yapmıyor çıldırttı beni. kalktım hdd aldım sırf bunun için şimdi elimde 2 adet hdd var. nerde bela sorun var beni bulur zaten.
    network boot u falan disable ettim saatlerdir sorunu araştıyıroum lakin bir çözüm bulamadım. bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum.
  • çözüldü.network u disable ettikten sonra xp boot disk ile biosdan gerekli ayarlamalar yapılıp format atıldı. sonuç su an calısıyor
  • Aynı sorun bende de oldu.

Aynı marka-model iki tane laptop vardı (HP Compaq nx9030). Birinin HDD'i, diğerinin Wireless Etherneti çalışmıyordu.

Sağlam HDD'yi diğer laptopa taktım ve XP açıldı. Sonra Windows'u kapatıp HDD kapağını sabitledim, vidalarını sıktım. Ama sonra bu hatayı verdi.
    Kapağı söküp, HDD'i tekrar çıkarıp taktığımda, vidalarını sıkmadığımda düzeliyordu.

Ben de HDD'in üzerine takılı olduğu çerçevedeki vida deliklerini genişlettim ve çerçeve üzerinde daha ileriye iterek vidaladım. Çerçevenin, IDE ve elektrik girişlerinin üzerindeki kısmı da içe doğru büktüm ki HDD anakarta iyice oturabilsin. Daha sonra HDD'i taktığımda sorun ortadan kalkmıştı.

Anladığım kadarıyla HDD girişleri tam oturmadığı zaman bu problem ortaya çıkıyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.