Şimdi Ara

Nikon, 10-24 mm Nikkor f/3.5-4.5G ED AF-S'yi sergiledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
5.501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Amsterdam'da düzenlediği etkinlik kapsamında video kayıt özelliğine sahip ikinci D-SLR kamerasının yanısıra ultra geniş açı objektifi

Nikkor AF-S DX 10-24mm f/3.5-4.5G ED'yi sergileyen Nikon, 2009 yılının 2. çeyreğine hızlı bir giriş yaptı.

Özellikle manzara ve mimari ağırlıklı çekim yapan fotoğrafçıların ilgi göstereceğini düşündüğümüz objektifin diyaframı 10 mm'de f/3.5'a, 24 mm ise f/4.5'a kadar açılabiliyor. APS-C boyutlu sensöre sahip Nikon kameralarla tam uyumlu çalışabilen objektif 14 element, 9 gruptan oluşan yapısıyla ve SWM (Sonic Wave Motor) teknolojisiyle dikkat çekmekte. SWM teknolojisini kullanan objektifler hızlı olduğu kadar sessiz netleme olanağı vaadederken D40, D40x, D60, D5000 gibi modellerde kullanıcıların otomatik odaklama özelliğinden faydalanabilmesini sağlıyor.

Son olarak 77 mm çapındaki filtreleri (UV / Polarize vs) kullanabildiğimiz objektifin mayıs ayına doğru 900$ civarında satılması öngörülüyor.

Teknik özellikler:

Boyut ve ağırlık: 87 x 83 cm / 460 gram

Filtre çapı: 77 mm

Mimari: 14 element; 9 grup

Maksimum diyafram: f/3.5-4.5

Minimum diyafram: f/22-29

Minimum odak mesafesi: 0.24 metre

Büyütme oranı: 1:5

• ben makinayı 400$ aldım 900 $ bir lens için çook
  • quote:

Orjinalden alıntı: MAS207

ben makinayı 400$ aldım 900 $ bir lens için çook

• bunun maliyeti ne kadardır acaba??
  • çok harika birşey ama...
  • nikon heralde 14-24 ve 12-24 alamayan garibanlar!! için çıkartmış bu lensi
  • bide diyaframı sabit 2.8 olsaymış fiyatı nolurdu acaba
  • geniş açı lenslerde genelde f2.8 gibi -sabit- diyaframlara pek ihtiyaç duyulmuyor
    f4 ve yukarısı yeterli oluyor
  • bu aralıkta 2.8e ne gerek varki
  • quote:

Orjinalden alıntı: sepulturgay

geniş açı lenslerde genelde f2.8 gibi -sabit- diyaframlara pek ihtiyaç duyulmuyor

gece f4 ve yukarsının ne derece yeterli olduğunu tahmin edebilirsiniz sanırım.. ayrıca şunuda belirteyim ki f4 ve yukarsı yeterli oluyor diye bir kaideyi ilk defa sizden duyuyorum hem fena mı 1-2 stop eksradan kazansanız.. neyse ben sadece örnek vermiştim..
  • geniş açı ile çekilen manzara fotoğraflarında diaframı 2.8 gibi değerlere getirince alan derinliği sığlaşmaz mı? (misal 10mm de f2.8 ???)

yanlış biliyorsam duzeltin...

(emin olmak için manzara fotoğraflarına tekrar tekrar göz attım )
  • alan derinliğini belirleyen tek etken diyafram açıklığı değildir.uzak bir odak noktası seçilerek f:2 de bile kilometrelerce net alan sağlanabilir.açık diyafram her aralıkta çok lazım olabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: oxygen3

alan derinliğini belirleyen tek etken diyafram açıklığı değildir.uzak bir odak noktası seçilerek f:2 de bile kilometrelerce net alan sağlanabilir.açık diyafram her aralıkta çok lazım olabilir.

• canon'un 10-22'sine karsilik cikardi nikon (ama tabi her zamanki gibi gec kaldi)
    genis aci lensleri (mm'ye gore degisir tabi) yaklasik 1/20 gibi shutter surelerinde elde tutabildiginiz icin f4 "genelde" yeterli olur ama 1/20 yetmezse ne yapacaksin?
    Tokina 11-16 f2.8 kullaniyorum yaklasik 4 aydir, sigma 10-20'den hemen sonra aldigim icin farkini daha rahat gorebiliyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: oxygen3

alan derinliğini belirleyen tek etken diyafram açıklığı değildir.uzak bir odak noktası seçilerek f:2 de bile kilometrelerce net alan sağlanabilir.açık diyafram her aralıkta çok lazım olabilir.

tek etken değildir, ama yinede etkendir

varsa eğer f2.8 , 2, 1.8, 1.4, 1.2 ile çekilmiş ,alan derinliği süper! güzel manzara fotoğraf örnekleriniz bakabiliriz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sepulturgay -- 20 Nisan 2009; 13:49:39 >
  • asıl yanlış sanırım burda

geniş açı lens kullananların hepsi manzara çekmiyorki.geniş açının kullanıldığı onlarca alan var.hatta geniş açı lensi olup hiç manzara çekmeyen insan da çok.geniş açıyla portre de çekilir,ürün fotoğrafı da,mimari de,manzarada vs...
    nikkor 10.5 mm 2.8 fisheye,canon 14mm 2.8 L, tokina 11-16 2.8, sigma 15 mm 2.8 vs... elbette birileri ihtiyaç duyuyorki bu lenslere olukla para akıtılıyor.

quote:

Orjinalden alıntı: sepulturgay

geniş açı lenslerde genelde f2.8 gibi -sabit- diyaframlara pek ihtiyaç duyulmuyor

• valla akşamın loş ışığında 2,8 diyafram oldukça işime yarıyor :)
  • :)
  • haklısın makroda çekilir, safariye çıkılıp kuş fotoğrafı da
  • ayıp ettin
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.