Şimdi Ara

ATi Radeon HD 4890 hız aşırtma ile 1.2GHz'i gördü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
5.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin hız aşırtma konusundaki iddiası hız kesmeden devam ediyor. Sene başında duyurduğu Phenom II işlemcilerinin farklı soğutma koşullarında 6GHz'in üzerine çıkabileceğini belirten ve yapılan çalışmalar sonunda 6.5GHz+ gibi hızlara ulaşarak bu iddiasında haklı olduğu anlaşılan firma, benzer bir iddiayı ATi Radeon HD 4890 için de ortaya atmıştı. Yüksek performans segmenti için hazırlanan Radeon HD 4890 modelinde kullanıcıların 1GHz ve üstü GPU hızlarına ulaşabileceğini belirten AMD, bu konuda da ses getirmeyi başardı.

Kimi kullanıcıların hava soğutmayla grafik işlemci çalışma frekansını 1GHz seviyesine çıkartabildiği ATi Radeon HD 4890'da 1.2GHz seviyesi görüldü. 1.36 TeraFLOP'luk hesaplama yeteneği ile pazarın en işlem gücü en yüksek grafik işlemcisi olan ve 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan RV790'ın saat hızı 350MHz'lik artış ile stabil olarak 1.2GHz seviyesine çıkartıldı. Yapılan bu çalışmada tahmin edebileceğiniz üzere ekstrem bir soğutma çözümü (Kuru buz) tercih edilirken GPU çalışma geriliminin de 1.425 seviyesine çıkartılmış.

1.2GHz gibi oldukça yüksek bir hızı gören ATi Radeon HD 4890 ilgili hızda 3DMark Vantage'ı da tamamlarken, skor olarak P15406 puana imza atmış.

• ilk yorum benden :) ati güzel iş çıkartıyor.zaten 4xxx serisiyle yakaladığı başarıyı bırakacaığını hiç sanmıyorum.bakalım 5xxx serisi ne olacak ???
  • Harika bir hıza çıkmış...

40NM işinede girdi 5XXX serisi ile iyi iş yapabilir...
  • Ln2 ve daha fazla gerilim ile artacaktır. 1300-1400 arası görür diye tahmin ediyorum.
  • okadar voltaja karşın o hıza çıkmasa zaten ayıp olurdu
  • olay budur birde 40 nm leri görsek
  • bu kartın gaz pedalı süper ya bastıkça basıyolar
  • ins 40 nm likleri cikarsinda ondan alalim ama tabikide 128 bit olmasi kotu ama soyle dusunun 256 olsaydi zaten bayagi pahali olurdu.tebrikler ati.hd4890 simdilik benim icin hayal tabiki
  • Güzel hızları görmüş.

Fakat benim aklımda olan bir soruya hala net olarak cevap bulmuş değilim.

850Mhz hızında çalışan bir GPU nasıl oluyor da performans olarak 633Mhz kartlara geçilebiliyor ? Birde ortaya enteresan bir tablo daha çıkıyor aslında.

Rakip olduğu kartın Defult olan hızın neredeyse 2 katı hıza ulaşabilen bir kart. Bu olaylar özellikle gelecek için ümitlendiriyor beni...

CPU dan GPU yaaa
  • quote:

Orjinalden alıntı: X Files

Güzel hızları görmüş.

Fakat benim aklımda olan bir soruya hala net olarak cevap bulmuş değilim.

850Mhz hızında çalışan bir GPU nasıl oluyor da performans olarak 633Mhz kartlara geçilebiliyor ? Birde ortaya enteresan bir tablo daha çıkıyor aslında.

Rakip olduğu kartın Defult olan hızın neredeyse 2 katı hıza ulaşabilen bir kart. Bu olaylar özellikle gelecek için ümitlendiriyor beni...

CPU dan GPU yaaa

Artık CPU'ların ömrü tükeniyor.Çok çekirdeğe geçiş işlemci üreticilerinin istediği gibi şekilllenmedi büyük ölçüde.(Programlama zorluğu,teknik aksaklıklar vs).5 yıl içerisinde GPU'lar yazılımla beraber gelişirse CPU'ların yerini kolaylıkla alabilir.

Ayrıca sizinde belirttiğiniz gibi Ati'nin teknik özellikleri kağıt üzerinde iyi iken hala nasıl beklenen istenen performansı veremiyor ilginç doğrusu

• @ X Files
    Gayet basit arada mimarisel farklar var zaten önemli olan düşük hızlarda geçebilmesi gtx serisi başarılı olsada eksiklikleri yok değil mesela gtx285 (gpu, shader) 800/1900 çalışabilseydi 4870x2'ye her oyunda yetişebilir bazılarında daha iyi performans verebilirdi 4890 1.36 teraflop işlem gücüne sahip gtx285 ise 1 teraflop işlem gücüne sahip işlem gücü eksiğini daha fazla çekirdek ve doku birimi sayesinde kapatıp öne çıkabiliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 18 Nisan 2009; 23:21:10 >
  • Kartın gpu'su iyi gitmiş fakat o voltaj ile normal...

@X Files

Tek taraflı olarak bakamayız ekran kartlarına. Yani yalnızca gpu hızı kartların hızını belirleyemez. En büyük fark nvidia'nın kartlarındaki shader birimlerinin gpu hızının çok üstündeki hızlar da çalışması diyebiliriz. Diğer taraftan bu shader birimleri ati'nin kartlarındakilere nazaran daha verimli çalışıyorlar. Yapısal olarak ati'nin tasarımdan da daha iyi diyebiliriz. Bir de oyun desteği kısmı var ki genelde son sözü bunlar söyler oldu. Oyun hangi firmaya destek veriyorsa, onda daha iyi performans veriyor.

Bir diğer konu da gpu'ların mimarilerinin sınırları. Mesela belli bir hızdan sonra kartlar, performans olarak pek ilerlemiyorlar. Zannediyorum ki ati hd4890 da 1 ghz'i geçtikten sonra çok büyük performans farkı yakalayamamıştır. Çünkü bu kartın gpu'su bir önceki amiral gemisi sayabileceğimiz r770xt'nin biraz daha geliştirilmişi ancak temel de aynı mimariyi taşıyan bir gpu. Ve r770xt gpu'sunu kullanan hd4870'in fabrika çıkışındaki gpu hızı 750mhz idi. Bu kartın alt modeli ise 625mhz idi. Yani r770 gpuları için ideal çalışma frekansının 800mhz veya biraz üstü olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Hd4870 için hızaşırtma değerleri maksimum seviyede 1ghz'e yaklaşsa da belli bir noktadan sonra performansın artacağını zannetmem.

8600gt ile denediğim pmod uygulaması sonucunda 900mhz gibi bir değere geldimse de performans 800mhz'den sonra pek değişmedi. Tabi unified shader sayısının azlığı ve kartın mimarisinin eski olduğunu da hesaba katarsak bu kart için 800mhz zaten iyi bir değer, ancak 100mhz gpu ve 200mhz kadar shader hızında artış olduğu halde performansın bundan etkilenmemesi de hem şaşırtıcı hem de üzücü.

Bu nedenle kartlar yüksek saat hızlarına çıksa da önemli olan ulaşılan bu saat hızlarının ne kadar işe yaradığıdır. Eğer hd4890 1ghz ile verdiği performansı 1.2ghz ile gözle görülür derece de geliştirebiliyorsa bir anlamı vardır. Eğer sonuç olarak performansta bir değişim yoksa yalnızca bu iş fantazi olur ve gtx275 altında ezilmeye devam eder.

Gtx275'e gelirsek, kartın gpu'su 633mhz'de çalışıyor olmasına rağmen, shader birimleri 1404mhz'de çalışıyor. Ayrıca bu birimler yapısal olarak ati'ninkilere nazaran daha iyiler. Ayrıca bir 2 nesil önceki 8 serisi gpu'lar için bile 800mhz'e kadar gözle görülür bir verimlilik varsa (bence öyle), gt200 gpu'ları için benim tahminim 1ghz'e kadar performans net şekilde artacaktır. Yani zannediyorum ki gtx275 için oc çok işe yarayacaktır. Hatta hd4890'a nazaran çok daha iyi sonuçlar verecektir oc. 1ghz'de çalışan bir gtx275'i düşündüğümüzde, saat hızındaki bu artışın performansa da yansıması büyük olacaktır kanaatindeyim. Tabi bu değerleri gtx275 ile yakalamak çok zor.

Nacizene görüşlerim bunlardır. Saat hızlarının verimliliği konusunda da bir inceleme yapılması fena olmaz aslında. Bu sayede birçok soru işareti de yanıt bulur.

• Aynı zamanda bu sgader hızıda demek değil mi?Hal böyle olunca nVidia nın bin küsürlük shader hızlarınıda geçecek gibi.Valla ATI sağlam geliyo millet..
  • @ mamad

Nvidia için işlem gücü

Shader sayısı * shader hızı * 3 (Madd+Mul) Nvidia'da shader hızının yüksek olmasından ziyade asıl fark burada

Ati için işlem gücü

Shader sayısı * shader hızı * 2 (Madd) Ati'de hesaplayıcı sayısı daha fazla ve işlem gücü olarak nvidia kartlardan aşağı değil aynı saat hızlarında aynı işlem gücüne sahip oluyorlar ama ati kartlardaki saat hızları daha yüksek olduğundan işlem gücü daha yüksek oluyor oda olmasa pek iyi sonuçlar çıkmazdı ortaya örneği 4850 ve gtx275 ikiside 1 teraflop işlem gücüne sahip ama aradaki fark ortada çünkü herşey işlem gücü değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 18 Nisan 2009; 21:59:36 >
  • Ne zaman bütünleşik aynı performansı verecek sistemler çıkacak acaba adamlar amd+ati'yi birleştirdi ,anakart+vga'yı adam gibi birleştiremedi. Paranın gözü kör olsun.
  • Ne zaman bütünleşik aynı performansı verecek sistemler çıkacak acaba adamlar amd+ati'yi birleştirdi ,anakart+vga'yı adam gibi birleştiremedi. Paranın gözü kör olsun.

+1
  • Basıyor mübarek Bmw gibi valla aynı çipli ati firegl ürünü çıkarsa bilmiyom kim tutabilir helal olsun atiye...
  • ati 5xxx serisinde shader mimarisini gözden geçirmeli bence acık ve net çok verimsiz calısıyor.
    800sp 160x5 olarak calısıyor tamam ama eskiden x19xx lerdede pixel shaderlar mesela 36shader vardı x1950xt de die hatırlıyorum 3x12 idi

7950gtx de tek pixel shader vardı ama tokatı yiyorlardı.

yani mimari önemli yeni kartlar öncesi 2 firmada bence olagan mimarilerin sonlarına geldiler sayılır.

ati shaderi 200x5 yapsa yada 250x5 guzel olur ama yine aşırı bi degişm olamayacak

shader cok işe yarasa 640 a dusmus 4830 4850 den aynı frekansta cok fark yemesi gerekirdi
  • cpu+gpu=fusion 2011
  • ATI-AMD götürecek işi ama şu işlemcilerde bi adım da atması lazım. İntel fena bastırdı. i7 i5 falan kopuyor.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.