Şimdi Ara

Yonga üreticileri 28nm üretim teknolojisi için birlikte çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.058
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Tik-tak stratejisi çerçevesinde yılın son çeyreğinde 32nm, 2011-2012 yıllarında ise 22nm üretim teknolojisine geçmeyi planlayan Intel, sayısız fabrikası ve sahip olduğu ciddi ar-ge bütçesi ile çalışmalarına devam ededursun, firmanın rakibi olan pek çok yonga üreticisi de yeni üretim teknolojilerine geçiş konusunda iş birliği yapıyor. IBM liderliğine bir araya gelen birlik dahilinde IBM, Samsung, STMicroelectronics, Globalfoundries, Chartered Semiconductor ve Infineon gibi alanlarında iddialı isimler yer alıyor.

Öncelikli amaçları 28nm High-K metal kapı teknolojisini geliştirmek olan birlik üyeleri şu an için 32nm üzerine yoğunlaşırken, bu adımı 28nm üretim teknolojisine geçiş çalışmaları izleyecek gibi görünüyor. Öte yandan yapılan ön-çalışmaya göre 28nm üretim teknolojisi ile %40'a varan oranda daha fazla performans ve %20'ye varan oranda daha düşük güç tüketim değerleri mümkün olabilecek.

• 4770 ile 40nm geldi sıra 32 nmde....
    2010-2011 yılları arasındada 28nm e geçiş yapıcağız...
    Ibm Böyle Giderse 10nm fln
  • dünya hiç bu kadar hızlı değişmemişti...
  • quote:

Orjinalden alıntı: fatihcanery

dünya hiç bu kadar hızlı değişmemişti...

Dünya değişmiyor, küçülüyor...
  • gerçekten çok hızlı bir değişim,ayak uydurmak bazen zorlaşabiliyor
  • bu nm gittikçe küçülüyor.yakında yok olucak
  • IBM ile AMD ortak çalışmıyor muydu bu konuda ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sertacaygun

IBM ile AMD ortak çalışmıyor muydu bu konuda ?

Globalfoundries = amd
  • Bu küçültme olayı 32nm-22nm-18 diye gidiyor 1nm den daha düşük olucakmı acaba 000000,1 nm falan :D
  • Şu anki çip yapısı ile belli boyutlar bir yere kadar küçülebiliyor. İşlemci geliştikçe, transistör sayısı arttıkça çipin çalışması için gereken elektron miktarı da arttığından çipin yapıldığı maddelerin atomlarındaki elektronların toplamı bu gereken miktardaki elektron sayısından küçük olamıyor. Ve nm olarak küçülme o noktada duruyor.

Bir zamanlar böyle birşey okumuştum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Computeus

Şu anki çip yapısı ile belli boyutlar bir yere kadar küçülebiliyor. İşlemci geliştikçe, transistör sayısı arttıkça çipin çalışması için gereken elektron miktarı da arttığından çipin yapıldığı maddelerin atomlarındaki elektronların toplamı bu gereken miktardaki elektron sayısından küçük olamıyor. Ve nm olarak küçülme o noktada duruyor.

Bir zamanlar böyle birşey okumuştum.

Bir zaman gelecek ve nanometrik küçülme duraksayacak.Ancak o sırada yanılmıyorsam 3 boyutlu çip tasarımı teknolojisi devreye girecek.
  • Hatta gelecekte nanoteknolojinin gelişmesini takiben şimdiki transistörlerin yerini atomların alacağı öngörülüyor.
  • teknoloji her yıl kendini katlayacak gibi
  • Alternatifler düşünülmüştür bile. Yıllar önce elektron yerine foton kullanan işlemci prototipleri geliştiriliyordu. Bakarsınız yakın gelecekte bu mimariye sahip işlemciler kullanmaya başlarız...
  • Birlikten kuvvet doğar hadi bakalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Krak3n -- 17 Nisan 2009; 9:49:43 >
  • İntel ve diğerleri (IBM, Samsung, STMicroelectronics, Globalfoundries, Chartered Semiconductor,Infineon)

:)
  • herşeyin sonu olduğu gibi bu teknolojininde sonu var. gelecekte atomları transistör olarak kullanacaklar herhalde. çünkü daha fazla küçültmeleri imkansız. acaba o zaman daha hızlı işlemci yapmak için neyi geliştirecekler?
  • quote:

Orjinalden alıntı: prescott2400

herşeyin sonu olduğu gibi bu teknolojininde sonu var. gelecekte atomları transistör olarak kullanacaklar herhalde. çünkü daha fazla küçültmeleri imkansız. acaba o zaman daha hızlı işlemci yapmak için neyi geliştirecekler?

bence anlayışını değiştir .bugüne kadar ne imkansız denen seyler oldu... yeni birsey çıktığında beni hatırla,forumdan bi arkadaş dediydi dersin
  • 90-65-45-32nm gibi büyük farklı küçülmenin sonucunda

32 den 28 e gelişme çok fazla değil gibi duruyor bu sıralmada devam ederse 24nm olması gerekirdi diye düşünebiliriz ama işin içine " High-K " olayı girmiş. transistölerin kalitesinin getireceği verim çok ciddi olacaktır
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.