Şimdi Ara

Intel, 320GB'lık SSD'sini son çeyrek için planlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.469
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Önümüzdeki yıllarda sabit disklerin yerini alarak endüstrinin depolama standardı olarak kullanılacağı belirtilen NAND flash teknolili SSD çözümlerine olan ilgi her geçen gün artıyor. Performans, dayanıklılık, veri güvenliği, güç tüketimi ve sessiz çalışma gibi konularda önemli avantajlara sahip olan SSD teknolojisinin günümüzde en önemli problemi olarak gösterilen kapasite başına (gigabyte) maliyetlerin zamanla aşılacağı ve önümüzdeki dönemde yüksek kapasiteli SSD çözümlerinin daha alınabilir fiyat seviyesine gerileyeceği belirtiliyor.

SSD pazarının en aktif oyuncularından biri de hiç şüphe yok ki Intel. Yarıiletken endüstrisinin zirvesindeki isimlerden biri olan firma, kendi markası altında SSD üretimi yaptığı gibi Kingston ve A-Data gibi isimlere de SSD teknolojisini açmış durumda. Yüksek kapasiteli SSD ihtiyacı duyan müşterilerine 160GB'lık çözümler sunan firma, gelen bilgilere göre yılın son çeyreği içerisinde 34nm üretim teknolojisiyle hazırladığı NAND flash yongalarını kullanarak 320GB'lık kapasite seçeneğini de seriye eklemeyi hedefliyor.

Dizüstü bilgisayarları ve yüksek performanslı masaüstü sistemleri hedef alan X25-M ve X25-E serisi SSD çözümleriyle gündemde olan firma, mevcut SSD çözümlerinde 50nm üretim teknolojisiyle hazırladığı NAND flash yongalarını kullanıyor. SSD pazarında, Samsung ve Toshiba gibi firmalarla da rekabet içerisinde olan Intel'in farklı segmentlere yönelik değişik kapasite ve hızlarda yeni SSD modellerini önümüzdeki dönemde kullanıma sunması beklenirken firmanın bu alandaki yatırımlarının devam edeceği belirtiliyor.

• INTEL bu sektör'de hızlı gelişmeye devam ediyor.

Ama, rekabetin en can alıcı unsur'u fiyat olacak.

Bekleyip görelim
  • fiyatlarıda düşer umarım
  • Ne kadar rekabet olursa teknoloji o kadar hızlı gelişir ve ürünler hızla ucuzlar.
  • fiyatlar gölge ediyorlar
  • gercekten ssd sektoru hızlı gelısıyor
    suan son kullanıcı ıcın lux olsada onumuzdekı sene ssdlerın herkez tarafından tercıh edılıp alınacagını dusunuyorum
  • Dört gözle bekliyorum,ucuzlamasını.İşlemci ya da ekran kartı değiştirmekten daha çok istediğim bir olay.Çünkü raid-0'la inanılmaz yüksek veri transferlerine ulaşacaz.Aynı zamanda sata3'ünde piyasaya çıkması lazım.300 mb üzerinde veri aktarımı için.Eğer 250 tl'ye felan Ocz Vertex 60 gb alabilecek duruma gelse,4 tane alıp hemen raid yapıcam ama şu anda imkansız,hem sata3 yok piyasada hemde çok pahalı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: stekemen

Dört gözle bekliyorum,ucuzlamasını.İşlemci ya da ekran kartı değiştirmekten daha çok istediğim bir olay.Çünkü raid-0'la inanılmaz yüksek veri transferlerine ulaşacaz.Aynı zamanda sata3'ünde piyasaya çıkması lazım.300 mb üzerinde veri aktarımı için.Eğer 250 tl'ye felan Ocz Vertex 60 gb alabilecek duruma gelse,4 tane alıp hemen raid yapıcam ama şu anda imkansız,hem sata3 yok piyasada hemde çok pahalı.

Ben 2 adet Vertex ile Raid 0 yaptım:

• Intel bu işi götürecek gibi bir his var içimde.

Bir de benim bir sorum olacak. Bu SSD'lere, HDD'lerde olduğu gibi defrag yapacak mıyız ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sertacaygun

Intel bu işi götürecek gibi bir his var içimde.

Bir de benim bir sorum olacak. Bu SSD'lere, HDD'lerde olduğu gibi defrag yapacak mıyız ?

yanılmıyorsam defrag olayı ssd lerde olmayacak

bence bu yeni pazarda lideri belirleyecek unsur fiyat politikası olacaktır

gigabayt başın maliyetin düşmesi gerçekten önemli
  • VK, cevabın için sağol.

GB başı maliyet düştüğünde umarım 1TB'lık modelleri görürüz. HDD'lerin beni cezbeden noktası işte bu; Düşük fiyat, yüksek kapasite. HDD'lerin, SSD'lere oranla daha uzun ömürlü olduğunu sanıyordum ama yanılıyormuşum.
  • Tarım TB lık SSD modelleri duyuruldu, bunlar satışa geldiğinde 1TB lık modeller üstünde çalışmalar başlayacaktır. HDD ye benzemez SSD teknolojisi, boyut konusunda HDD ler SSD lerin gerisinde kalacaktır yakın zamanda... :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

Orjinalden alıntı: stekemen

Dört gözle bekliyorum,ucuzlamasını.İşlemci ya da ekran kartı değiştirmekten daha çok istediğim bir olay.Çünkü raid-0'la inanılmaz yüksek veri transferlerine ulaşacaz.Aynı zamanda sata3'ünde piyasaya çıkması lazım.300 mb üzerinde veri aktarımı için.Eğer 250 tl'ye felan Ocz Vertex 60 gb alabilecek duruma gelse,4 tane alıp hemen raid yapıcam ama şu anda imkansız,hem sata3 yok piyasada hemde çok pahalı.

Ben 2 adet Vertex ile Raid 0 yaptım:

Kardeş bu teorik testlerde çok iyi bir görüntü var,sence nasıl parasının hakkını verir mi?Yani,sorun yaşıyor musun?Yeni bir teknoloji olduğu için sence eksikler var mı?

• kapasite çok iyi ilerleme var ama birde fiyat iyi olursa yemede yanında yat.
  • 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.