Şimdi Ara

Intel'in 32nm Clarkdale işlemcisi görüntülendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2007 yılının sonuna doğru 45nm üretim teknolojisine geçen ve geçtiğimiz yılın Kasıma ayında yeni nesil Nehalem mikroişlemci mimarisini duyuran Intel, tik-tak stratejisi çerçevesinde yılın son çeyreğinde 32nm üretim teknolojisine geçmeyi planlıyor. Firmanın yeni üretim teknolojisiyle masaüstü için hazırlayacağı Clarkdale kod adlı işlemci gün ışığına çıktı.

LGA1156 formunda olan ve entegre grafik birimini üzerinde barındıracak olan çok-zarlı yeni işlemci çift çekirdekli tasarıma sahip olacak. Entegre DDR3 bellek kontrolcüsü ve Hyper-Threading gibi teknolojilere de destek verecek olan işlemcinin Arrendale kod adıyla mobil versiyonları da hazırlanacak.

• 32nm mu Nehalemin ısınmasını eleştirenler vardı, bu işlemci o sorunu çözebilecekmi bakalım
  • yanlış bilmiyosam zaten şu anda bir kaç mobil işlemcisi intelin 32nm ile üretiliyor. t6400 sanırım bunlardan birisi.
  • Asıl fiyatları önemli. Aksi halde başarılı olmasına imkan yok.
  • @elve

yanlış biliyorsun hocam, 45nm o işlemci ailesi.

http://ark.intel.com/cpu.aspx?groupID=40479&code=t6400

teknoloji iyileştikçe fiyat avantajı kazanıyorlar.şükür ki sonunda son kullanıcıya yarıyor.
  • bakalım nasıl artıları olacak.
  • intel yine yol haritasındaki tarihe birebir uyacak gibi.. adamlar karınca gibi çalışıyorlar...
  • NM küçülme nedeniyle güç ve enerji tasarrufunda başarılı olması beklenebilir, benim asıl merak ettiği entegre grafik birimi...
  • @TURK-ŞAD aynen benimde merak ettiğim entegre grafik birimi, kuzey köprüsüne yapıcak bişi bırakmadılar :)
  • fiyatını merak ediyorum.
  • İlk başta fiyatlar yüksek olur.

AMD keşke şu 65nm. karın ağrısını yaşamasaydı da, 32nm.'ye Intel'den önce geçebilseydi...
  • Amd de adam akllı bişeyler yapsada fiyatlar düşse bu ne ya. Neyse şu entegre grafik işlemcisi nasıl olcak acaba netbooklar ve dizüstüler için yenilik getireceğini düşünüyorum.
  • e8400 overclock suz 15 sn de bitiriyor super pi 1M yi
  • üretim büyüklüğünün 32 nm düşmesi ile sadece vga eklemesi olmuş işlemciye ama bu seferde performanstan ödün verilmiş yanlış anlamadıysamki yukarda onu anlatmak istedim e8400 core 2 serisi daha sonra i7 ler çıktı şimdi 32 nm üretim olanlar en az i7 kadar performanslı olur diye bekliyordum
  • biz daha yeni 45-65nm ye geçmeye çalışyoruz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.