- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Cnc operatörlüğü eğitimi
39 Cevap13339 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

616 Mesaj
8 Nisan 2009; 23:38:08 

Arkadaşlar uludağ uni ücretsiz 28 euro cep harçlıklı eğitim veriyo katılsam mı iş imkanları nasıl eşi dostu akrabası bu işi yapan varmı kazançları iyi mi ?

734 Mesaj
8 Nisan 2009; 23:39:30 

cnc iyidir baya calısma olanakları fazladır endüstride katılmanı sıddetle tavsıye ederim

Ne zaman çağırdın da gelmedik?

28522 Mesaj
8 Nisan 2009; 23:40:54 

Ne üzerine CNC Mobilya mı ?

Mobilya üzerine ise, benim bildiğim , 1.500 Lira'dan başlıyor CNC tezgah elemanı'nın maaşı.

Corsair Obsidian Serisi Kullanıcıları
Corsair Güç Kaynağı Kullanıcıları Kulübü

616 Mesaj
8 Nisan 2009; 23:43:36 

PROGRAM 1 - CNC OPERATÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ

SERTİFİKA PROGRAMI (192 DERS)

Teknik Resim 40 Ders

ÖlÇme Bilgisi ve Ölçme Aletlerini Kullanma 20 Ders

İş Güvenliği 20 Ders

CNC Freze 56 Ders

CNC Torna 56 Ders

İŞYERİ UYGULAMA EĞİTİM PROGRAMI

İş Yerinde Uygulamalı Eğitim 384 Saat

CNC FREZE VE CNC TORNA

CNC tezgahların Çalışma sistemleri.

Direk ve endirek ölçüm sistemleri.

CNC tezgahların bakımı, kullanımı ile CNC'lerde çalışma güvenliğinin esasları.

CNC frezede x,y,z eksenleri yön ve işaretleri ve 3-5 eksenli tezgahların kullanımı.

Kartezyen koordinat sistemini(saç el kuralı) CNC frezeye uygulaması.

Program sıfır noktası, tezgah sıfır noktası ve kesici değiştirme noktası.

CNC frezelerde program kodları ve parametreleri.

CNC tornada iki temel eksen (x,z).

Kesicinin takip ettiği nokta koordinatları, program referans noktasına göre mutlak ve rölatif değerler.

Parçanın durumuna göre sıfır noktası seçme.

Kesici değiştirme noktası.

CNC torna tezgahları için program yazma formatı.

Programı oluşturan bloklarda bulunan kodlar.

Pah kırma, yuvarlatma, keskin köşe oluşturma fonksiyonları.

Kaba boşaltma ve diğer çevrim komutları.

Kaba ve ince tornalama kavramı.

Parçanın teknik resmine göre program yazma.

Yazılan programların CNC torna tezgahına yükleme.

TEKNİK RESİM

Teknik Resim çizimlerinde kullanılan ekipmanlar.

Norm yazı, ölçek, standart çizim kağıtları, çizgi çeşitleri.

Basit geometrik çizimler.

İzdüşüm.

Cisimlerin görünüşlerini çıkarma.

Ölçülendirme normları ve resim üzerinde şekillendirme yapma.

Cisimlerin persfektif görünüşleri ve kesit alma yöntemleri.

Çizimler üzerinde yüzey işleme işaretleri ve tolerans gösterimleri.

Şekil ve konum toleransları.

ÖLÇME BİLGİSİ VE ÖLÇME ALETLERİNİ KULLANMA

Boyutsal ölçü birimleri.

Direkt (doğrudan) , endirekt (mukayeseli) ölçme metotları.

Uzunluk ölçü aletlerini ve kullanma becerileri.

İbreli ölçme ve kontrol aparatları.

Blok ve sınır mastarları.

Açı ölçme aparatları.

Ölçme mikroskopları ve ölçme projektörleri.

Pnomatik ölçü cihazları.

Elektronik ölçü cihazları.

Koordinat ölçme makine veya tezgahları.

İŞ GÜVENLİĞİ

İSG Genel Prensipleri

İş Kazalarını Önleme

Yangın

Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği

Güvenlik ve sağlık işaretleri yönetmeliği

El aletleri ile çalışma yönetmeliği

Gürültü Yönetmeliği

Elektrikle yapılan çalışmalarda güvenlik

Basınçlı kaplarla çalışmalarda güvenlik

Taşıma, depolama ve istiflemede güvenlik

Patlayıcı ortamlardan korunma yönetmeliği

Kimyasal maddelerle çalışmalar yönetmeliği

İş makineleri ile çalışmada güvenlik

Sigaranın zararları.

İş yeri risklerine göre seçilecek diğer konular.

İŞ YERİ UYG. EĞİTİM PLANI
I. HAFTA İş yerlerinin tanınması, işyeri kuralları ve iş güvenliği prensiplerinin üretilmesi.
II. HAFTA İş yerinde kullanılan cihazlar, takımlar ve ölçü aletlerinin tanıtılması
III. HAFTA Klasik talaşlı imalat tezgahları eğitim, uygulama
IV. HAFTA Klasik talaşlı imalat tezgahları eğitim, uygulama
V. HAFTA Klasik talaşlı imalat tezgahları eğitim, uygulama
VI. HAFTA Klasik talaşlı imalat tezgahları eğitim, uygulama
VII. HAFTA CNC torna uygulama
VIII. HAFTA CNC torna uygulama
IX. HAFTA CNC torna uygulama
X. HAFTA CNC freze uygulama
XI. HAFTA CNC freze uygulama
XII. HAFTA CNC freze uygulama

734 Mesaj
8 Nisan 2009; 23:45:40 

tornacılar ıyı para kazanır ben olsam kacırmam

Ne zaman çağırdın da gelmedik?

616 Mesaj
8 Nisan 2009; 23:49:47 

Dh ciler beraber gitsek aslında :D

Dostum bende az önce bursa'nın son nüfus verilerini ararken valiliğin sitesinde gördüm babam şehir dışında yarın gelsin konuşacağım bakalım

Yaş 18.

Haberi görünce heyecen bastı ya bu sene dahil 2 senedir evde yatıyorum (: lise bitti bu işi yapan bir kaç adamla da görüşmek istiyorum meslek edinebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Etkisiz Eleman -- 8 Nisan 2009; 23:53:30 >

2363 Mesaj
8 Nisan 2009; 23:50:14 

ben uzun süredir kullanıyorum, gerçekten çok iyi bir meslek, sana işe normal torna ve frezeden başlamanı öneririm, zaten CNC nin mantığını çözdüğün zaman Torna yada Freze pek farketmiyor (freze daha zor tabi özellikle 5 eksen), oldukça iyi sayılabilcek maaşlarada iş bulabilirsin, ayrıca iyi bi yerde iş bulursan sen sadece kodları yazarsın makinalarda çalışan elemanlar parçaları işlerler

500 Mesaj
8 Nisan 2009; 23:58:10 

çalışma şartları nasıl çok yorucumu

616 Mesaj
8 Nisan 2009; 23:59:50 

Şuan harıl harıl araştırma yapıyorum net de program cod falan bilirsen + iyi biryerde çalışırsan 2000 veya + maaslardan bahsediliyor ?

500 Mesaj
9 Nisan 2009; 0:07:51 

çizim teneği gerekiyormu ben normalde çöp adam çizemem

3227 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
€rché.19o3
9 Nisan 2009; 0:08:52 

aha babamın işi yani doğal olarak benimde iş imkanı cok fazla diyebilirim babam saglam işi bilen bi elemana 900tl aylık veriyordu daha sonra 2 ay kadar kendi gitti kurusuna ögrendi şimdi o para cebe kalıyor ayrıca CNC süper bi alet yorucu sayılmaz programı yazdıktan sonra parçayı sök tak cıkar 20 parçada bi kontrolün yap kalem dir parça bozulmusmus oranlara bakarsın hepsi o

616 Mesaj
9 Nisan 2009; 0:10:40 

Dostum program biliyor mu baban ? + anladığım kadarıyla maasda en etken unsurlardan biri

3227 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
€rché.19o3
9 Nisan 2009; 0:17:27 

babam programını + grafiğini bilir cnc üzerinde yaparişçiliği yeni öğrenmesine rağmen iyidir bizim çevre geniş oldugundan zaten takıldıgımız yerde babamın arkadaşları devreye girior kalifiye eleman sök tak cıkar temizle elemanı 150 tl haftalıkla calısıor suanda babam işi ögrendiği için ögrenmeden önce 900tl aylık veriyorduk dogal olarka 400tl cebimize yansıdı

604 Mesaj
9 Nisan 2009; 0:34:30 

Ben cnc dik işleme tezgahı ustasıyım ayrıca torna, lazer ve tel erezyon tezgahları konusunda da epey bilgi sahibiyim. Pro Enginneer kullanıyorum ağırlıklı olarak, AutoCAD, Solid ve Cimatron da biliyorum ama kullanmıyorum.

2000TL gibi rakamlar gördüm bunlar işin palavrasıdır hiç heveslenme.. Tek bilgisayardan 20 tezgaha hatasız program yollayabilecek kapasiteye gelsen bu parayı alamazsın(Konya için söylüyorum).

Ben program yazarım parça söküp takmam gibi düşüncelere şimdiden kapıldıysan hiç düşünmeden bu işi bırak, çünkü bu işten zevk alarak yapmazsan ilerleyemezsin. Ve pek çok ilerleyemeyen adam mevcut olduğu içinde tercih edilme şansın çok azalır.

Kısacası makinelere bebeğin gibi bakabilirsen yağ oranını iki parmağın arasına suyu aldığında anlayabilecek düzeye ulaşırsın.

Bu iş bilgisayar sertifikası gibi olmaz, bu eğitimi aldıktan sonra mesleğin asıl cilvelerini çalışırken öğrenirsin. Onlar işin mantığını ve teorilerini öğretir.

625 Mesaj
9 Nisan 2009; 0:42:17 

bu sektörde çalıştım ordan biraz bilgim var işsiz kalmassın 650 falan işe başlarsın ilk iş için bu kadar, tecrübe kazandıkça artar 1300- 1400 leri görürsün sonrasını bilmiyorum ben 1300 den fazla alanı görmedim ama istanbuldaysan tecruben varsa belki dediğin gibi 2000 leri görür.

4421 Mesaj
9 Nisan 2009; 0:43:17 

18 yaşındasın, böyle olanakları sakın kaçırma.Şu kıtlıkta işin nereden geleceği belli olmaz.

Ayrıca bu işte çalışmaya meraklı isen senin için çok iyi olur.

Böyle imkan kovalayan gençler gördükçe inanın kendim birşeyler başarmış gibi seviniyorum.

Elinde eğitim sertifikan, her zaman bi anahtardır.Yaşın genç.Bence sakın kaçırma.

Ayrıca bu tarz eğitim veren yerlere genellikçe çevre sanayi sitelerinden istek olur.

Örneğin orada kendini gösterir isen, iş teklifi ile karşılaşabilirsin.

Gerçi malum durumda şartlar zor ama neden olmasın.

Her ne kadar seni tanımasam da hevesinden dolayı tebrik eder gözlerinden öperim.

Başarılar.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Nisan 2009; 0:46:12 

Bende cnc dik işlem kullanıyorum.Tabi ki önce işe cad den sonra cam ve en sonda cnc tezgahında noktalıyorum.Bence bu eğitimle olacak iş değil.Orada sadece pratiğini yapabilirsin.Solidworks,powermill kullanıyoruz.

Benim asıl meslek elektrik-elektronik.Kendimi cad-cam ve cnc dik işlem operatörlüğünde buldum.

Ve gerçekten güzel bir meslek.En sıkıldığım nokta seri imalat.Aynı işi onlarca kez yapıyorsun. Ama kalıp tasarımı öyle değil.En zevklisi kalıp bence.Çünkü hiçbir kalıp birbirine benzemiyor.Yaptıkça bilgin dahada artıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fetih -- 9 Nisan 2009; 0:47:14 >

4421 Mesaj
9 Nisan 2009; 0:56:36 

Eğitimle olacak iş değil?

Bu anıya nasıl vardınız?

Zaten verilen eğitim tam donanımlı bir CNC tezgah operatörü yetiştirmeyi amaçlamıyor.

Her işte olduğu gibi bu işin de takibi şart.Yani pratik.

Ki onu da zaten iş teklifi gelen yerlerde kazanır.

Ayrıca her cnc operatörü cad ya da cam kullanmak zorunda değil benim bildiğim.

Alete koordinatları girmeyi bilsin yeter.

Siz sanırım tasarım ve imalat yapıyorsunuz.

Bu gencin gittiği kurs sadece imalat kısmı :)

EXAPT1 EXAPT2 MINIAPT öğrense tamamdır.

Zira miniapt tüm cad cam sistemlerinin temelini oluşturur.

Tabi autocad, solidworks, pro engineering, catia vs gibi progmlar ile de kendini geliştirirse tamamdır.

Eğitimle olacak iş değil biraz sanki ağır olmuş

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Nisan 2009; 1:10:45 

Yani sizin demek istediğinizi demek istedim fakat benim anlatımım kısa oldu o yüzden bu sonu çıktı :)Evet tasarım ve imalat yapıyorum.

Bence cad başlarsa daha çok faydalı olur.Çünkü cad işin başı demektir.

604 Mesaj
9 Nisan 2009; 1:13:24 

quote:

Orjinalden alıntı: Fetih

Yani sizin demek istediğinizi demek istedim fakat benim anlatımım kısa oldu o yüzden bu sonu çıktı :)Evet tasarım ve imalat yapıyorum.

Tamamen katılıyorum. AutoCAD e basit deyip direkt cad-cam programlarına geçmek yerine onunla işin mantığını kapmak daha kolaydır.

4421 Mesaj
9 Nisan 2009; 1:17:18 

quote:

Orjinalden alıntı: Fetih

Kesinlikle.Ancak bu işe meraklı ise zaten eli mahkum cad de öğrenecektir.

Hele şu kursa yazılsın da.Maksat biryerlerden başlasın :)

Azmetsin, gerisinin kolaylığını Allah verir zaten :)

Sizlerin de işlerinde kolaylıklar.

Allaha emanet olun...

2636 Mesaj
9 Nisan 2009; 1:43:45 

autocad>solid>catia öğren benim gibi sonra cnc ye geç neyin nasıl olduğunu kavrarsın .aslında solidworks kodları çıkarıyor fakat arada sırada saçma sapan , gereksiz , talaş kaldırmadan ilerlemeler yapması yüzünden sıkıntı yaratabiliyor.
kodlar ve cam programlama kolay aslında. ezberlenecek kodlar var ve bu kodları kullanabilmek için biraz yetenek lazım aslında. eğer müh. değilseniz zaten müh. ya size söyler burdan bu kadar talaş alınacak , çap şu kadar küçültülecek gibisinden.siz kodlamayı yaparsınız hemen simulasyonunu da gösterir ve nerde eksik var nerde hata var görüp işinize bakarsınız.zor birşey değil.ama hızlı olmanız ve yeni gelişen programlara adapte olabilmeniz, bu iş açısından çok önemlidir.
ben yerinde olsam katılırdım. Kendini geliştirmek için çok iyi bir konudur CNC.

2310 Mesaj
9 Nisan 2009; 2:05:31 

Forumda ne kadar çok tornacı varmış Eskiden küçümsediğimiz torna gibi bir meslek popüler oldu.Benim elim çekiç,tornavidaya yatkın olsa bende kursa giderdim ama bize göre iş değil.Bence herkes paradan önce bu işi yapabilirmiyim diye düşünmeli.Bence mak. müh adaylarının bu kurslara katılması gerekir.

616 Mesaj
9 Nisan 2009; 4:20:44 

@bakidoruk

@extremeenvy

@Fetih

@murderer_utku

Hepinize yorumlarınızdan dolayı tek tek teşekkür ederim.

Ben küçüklüğümden beri mekaniğe ilgim vardır.Zaten model araçlarla ilgileniyorum parça vs çok lazım oluyor eve hobbycnc(bu işi araştırıyordum kendi çağımda ) adında kendime ufak bir tezgah bile almayı düşünüyordum yaza doğru şu bikomak dakilerden.Yani bu işlere hevesli biri sayılırım.Bu imkanı farketmemde bu sayededir cnc görünce hemen atladım olaya.

Herkes değerli fikirlerini beyan etmiş az çok kafamda birşeyler oluşmaya başladı bazı arkadaşlar ,abilerimiz direk programlardan başlamış benim bahsettiğiniz programlar hakkında bilgim sıfır. Benim öncelikli amacım yukardada belirtildiği gibi bu eğitime katılıp olayı kavramak seversem (ki seveceğimi düşünüyorum ) kendime meslek edinmek.normal lise okudum üni veya meslek lisesi tecrübem yok günümüz ekonomisinde iyi denebilecek bir dal gibi gözüküyor kaldı ki asgari ücret 450 ytl iken bu fiyata çalışan internet üzerinde okumadım.Bu gerçekden benim için fırsat olabilir şansı değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Yarın form dolduracağım önkayıt için.Kalın sağlıcakla herkese hayırlı geceler

Yorumlayan herkese tekrar tşk ediyorum.

Uzaklaştırılmış
19 gün cezanın,
13 gün 21 sa. 49 dk. kadarı kaldı.
9 Nisan 2009; 13:07:32 

ben 4 ay 5 eksenli cnc operatörlüğü yaptım parasını bir kenara koyuyorum

lanet iğrenç bir iş zır zır adamda kafa bırakmıyor.eve gidiyosun kafanda hala o sesler

ben bu kadar bir insanın ömründen çalan bir meslek görmedim.4 ay sonra dayanamadım bıraktım.bıraktığım içinde memnunum...

616 Mesaj
9 Nisan 2009; 13:11:55 

Ses senin bırakmanda 1incil etken mi ? yorucu derken ömründen çalmak ?

Uzaklaştırılmış
19 gün cezanın,
9 Nisan 2009; 13:18:52 

yıpranma payı diyelim dostum hani işten çıkarken işverenden yıpranma payı alırsın ya , bu iş adamı ciddi anlamda yıpratır.hemen yaşlanırsın...

hem fiziksel yönden yıpranırsın hem ruhsal yönden.

benim kullandığım cnc makinası 400.000 tl ye alınmış böyle tank gibi birşeydi.mobilya kesimi yapılıyordu.

kalıpmı hazırlıcan , testere söküpmü takcan artıklarımı toplucan testere kopup senin kafanımı kescek sürekli olabilecek şeyler.ürünü kalıba tam oturtamadınmı kalıp atar testere ucu kırılır.fire olduğunda fabrika yöneticileri gıcık gıcık triplere girerler.

çok riskli iş.ben 4 ay çalıştım sanki 1-2 yıl çalışmışım gibi hissediyorum.ha bana iyi bi tecrübe oldu öyle zor bir işte çalıştığım için şimdi yaptığım işler bana vız geliyor tırıs gidiyor:D

sesi 1. etken diyemem yani hepsinin verdiği bir rahatsızlık var ama o ses benim hayatımdan 4 ay çaldı gece yatağa yatıyorum kulaklarım uğulduyor.

açıkcası diğer tanıştığım cnc operatörleride vardı o fabrikada sürekli yenileri gelip gidiyormuş usturuplu duran olmuyormuş zor iş çünkü herkes dayanamıyor.

fiziki olarakda güç isteyen yorucu bir iş.

gece vardiyaları bitmez.akşam paydos saati gelir yoğunluktan gidemezsin eve gece 12 lere kadar çalışırsın. falan felan.

ya siz bilirsiniz yinede ekmeğinizden etmek istemem gidin deneyin görün canınız isterse devam edin ama benim için asla bir daha elimi sürmeyeceğim bir meslek.

3115 Mesaj
9 Nisan 2009; 13:46:34 

quote:

Orjinalden alıntı: Zaris

yıpranma payı diyelim dostum hani işten çıkarken işverenden yıpranma payı alırsın ya , bu iş adamı ciddi anlamda yıpratır.hemen yaşlanırsın...

hem fiziksel yönden yıpranırsın hem ruhsal yönden.

benim kullandığım cnc makinası 400.000 tl ye alınmış böyle tank gibi birşeydi.mobilya kesimi yapılıyordu.

kalıpmı hazırlıcan , testere söküpmü takcan artıklarımı toplucan testere kopup senin kafanımı kescek sürekli olabilecek şeyler.ürünü kalıba tam oturtamadınmı kalıp atar testere ucu kırılır.fire olduğunda fabrika yöneticileri gıcık gıcık triplere girerler.

çok riskli iş.ben 4 ay çalıştım sanki 1-2 yıl çalışmışım gibi hissediyorum.ha bana iyi bi tecrübe oldu öyle zor bir işte çalıştığım için şimdi yaptığım işler bana vız geliyor tırıs gidiyor:D

sesi 1. etken diyemem yani hepsinin verdiği bir rahatsızlık var ama o ses benim hayatımdan 4 ay çaldı gece yatağa yatıyorum kulaklarım uğulduyor.

açıkcası diğer tanıştığım cnc operatörleride vardı o fabrikada sürekli yenileri gelip gidiyormuş usturuplu duran olmuyormuş zor iş çünkü herkes dayanamıyor.

fiziki olarakda güç isteyen yorucu bir iş.

gece vardiyaları bitmez.akşam paydos saati gelir yoğunluktan gidemezsin eve gece 12 lere kadar çalışırsın. falan felan.

ya siz bilirsiniz yinede ekmeğinizden etmek istemem gidin deneyin görün canınız isterse devam edin ama benim için asla bir daha elimi sürmeyeceğim bir meslek.

ben de bu sektörde çalıştığımdan ne olduğunu biliyorum kulaklık denen bir şey var iş güvenliğinde bilmem haberin varmı iş güvenliği malzemeleri senin sağlığın için vardır bunu unutma ben 17 yaşındayım ve robert bosch ta dizel enjektör üretiyoruz cnc makinaları kullanıyorum çok ta memnunum cnc bilgim yetiyor ama benim sertifikam yok daha çok gencim askerden sonra almayı düşünüyorum sen büyük ihtimal daha küçük çap lı bir fabrikada çalışıcaksın bence bu sertifikayı almalısın zararı olmayacağından emin olabilirsin uludağ üniversitesi tek otobüslük yer zaten anlaşılan bursalısın

616 Mesaj
9 Nisan 2009; 13:47:20 

Aldığın ücret ne kadar dı ? :D

evet bursadayım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Etkisiz Eleman -- 9 Nisan 2009; 13:49:14 >

3115 Mesaj
9 Nisan 2009; 13:59:04 

benim mi

bayanın yaşı erkeğin maaşı sorulmaz derler

ayrıca ben işçi statüsünde olduğum için pek fazla miktar almıyorum o sertifikayla sen küçün çaplı bir yerde daha dolgun ücrete çalışabilirsin.

3353 Mesaj
9 Nisan 2009; 14:03:56 

2 hafta önce begevinde böyle kursu vardı. Sadece cnc de değil, otomasyon sistemleri, plastik kalıp, autocad, catia, solid, torna freze vs....

Böyle fırsatları değerlendirmek çok önemli, ancak şuan okuduğum için ileride gidebilirim ancak.
Eğer başka işleriniz yoksa kaçırmamanızda fayda var.

Bu arada bende görüklede oturuyorum.

616 Mesaj
9 Nisan 2009; 14:08:36 

quote:

Orjinalden alıntı: Tlg.RBTR

benim mi

bayanın yaşı erkeğin maaşı sorulmaz derler

ayrıca ben işçi statüsünde olduğum için pek fazla miktar almıyorum o sertifikayla sen küçün çaplı bir yerde daha dolgun ücrete çalışabilirsin.

zarisin sormuştum (:

604 Mesaj
9 Nisan 2009; 14:31:45 

@Zaris

İşverenlerin agresifliği ve çalışma saati hakkındaki olumsuz görüşlerine katılıyorum ama ses olayına katılmıyorum. İki gün aralıksız çalıştırdığımı bilirim o ses beni nasıl mutlu ederdi anlatamam tıpkı müzik gibi.. Yüksek hız takımlarının çıkardığı sesi biliyorsundur sağdan soldan komşular gelir bi ara ver kafa beyin bırakmadın derler bana müzik gibi gelir ama o ses.

Uzaklaştırılmış
19 gün cezanın,
9 Nisan 2009; 14:53:49 

tabi kişiden kişiye göre değişir o ses benim beynimi haşat ediyordu.

banada ilk başlarda rahatsız edici gelmiyordu ama sonradan o ses kabusum oldu.

yeni girdiğimde maaşım 750tl + sigorta + yemek + servis

sonradan yükseltirlerdi tabi 1000 tlye kadar giderdi.

ben izmirdeyim izmirde menderesde bir fabrikada çalıştım ve büyük güçlü bir fabrikaydı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zaris -- 9 Nisan 2009; 14:57:08 >

616 Mesaj
9 Nisan 2009; 18:52:38 

Arkadaşlar çalışanlar biraz analtabilir mi yaptıklarşı işi

Parça pc de tasarlanıp çizildikden sonra makinaya mı veriliyor ? Arada makina bakımı kesme ağzı değişimi falan gibi işlermi kalıyor bize ?

616 Mesaj
9 Nisan 2009; 19:08:44 

Konuyu buraya taşın yöneticiye ....... sevgilerimi iletiyorum ayıptır ya burda kim görecek bu konuyu belki birkaç kişi görücekde iş sahibi olucak resmen önlerini tıkıyorsunuz.

5607 Mesaj
9 Nisan 2009; 20:07:13 

arkadaşım cnc operatörlüğü demek işlem yapılırken cnc başında bekleyip gerektiğinde parçayı ve takımları kontrol etmektir...tabi değişik değişik kodlama sistemine sahip markalar var ama çokta değişen birşey yok,sanırım bunların eğitimi verilir...iş bulma açısından her zaman avantajdır...

0 Mesaj
10 Nisan 2009; 10:30:23 

arkdaşlar herkes hoş güzel şeyler yazmış ama yeni mezun olmuş birisi 2000 tl maaş almayaı düşünüyorsa bu bir hayalden ibaret olur. ama cok büyük şirketlerde başlarsa belki 1500 ilk başta alır diğer şirketlerin fiyatı 1100 ü geçmez ben autocad, mastercam,nx,catia, ve solidworks programlarını cok iyi bilmem rağmen daha 2000 ni göremedim. bence paranız varsa kendi işinizi kurun o zaman 50 000 100000 dolar para kazanın

gözlerde yaş yoksa, ruh gök kuşağına sahip olamaz.

91 Mesaj
23 Mart 2011; 11:37:05 

leo02 doğru söylemişsin benimkisi senelerden sonra bir cevap olmuş ama forumlar arasında gezerken bunu gördüm birde cnc operatörü sadece ve sadece görevi tasarımcının çıkarttığı g kodlarını bilgisayara aktarıp hammaddeyi makinaya bağlamaktır. bazı konularda bence sacalama oolmuş bunuda bilsin bunuda bilsin falan catia zaten modüllerden oluşur 1 modülünü biliyrum demek yalşık olarak 2 seneni alır. 13 tane modül var gerisini sen düşün

99 Mesaj
1 Kasım 2013; 22:29:46 

çok uzun yıllar olmuş ama yorumundan dolayı yazmadan edemedim adamsın yemin ederim benimde bu mesleğe merakım var bir çok arkadaşım bu işi yapıyor her defasında kursuna gitmek istedim fakat kurs ücretinin pahalı ve uzun sürmesi çalışma saatlerime uymaması ( vardiyalı sistemde çalışmam dolayı) vaz geçmiştim ama en kısa sürede kursa başlayıp bu meslege geçeceğim. yaş 32 umarım iş bulma açısından çok geç kalmamışımdır. nede olsa devlet bile bir çok kurumuna 28, 30 yaş üzerini yaş geçmiş diye almıyor :) teşekkürler hocam.

Bu mesajda bahsedilenler: extremeenvy
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.578