Şimdi Ara

Cnc operatörlüğü eğitimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
46
Cevap
0
Favori
21.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar uludağ uni ücretsiz 28 euro cep harçlıklı eğitim veriyo katılsam mı iş imkanları nasıl eşi dostu akrabası bu işi yapan varmı kazançları iyi mi ?

• cnc iyidir baya calısma olanakları fazladır endüstride katılmanı sıddetle tavsıye ederim
  • Ne üzerine CNC Mobilya mı ?

Mobilya üzerine ise, benim bildiğim , 1.500 Lira'dan başlıyor CNC tezgah elemanı'nın maaşı.
  • PROGRAM 1 - CNC OPERATÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ

SERTİFİKA PROGRAMI (192 DERS)

Teknik Resim 40 Ders

ÖlÇme Bilgisi ve Ölçme Aletlerini Kullanma 20 Ders

İş Güvenliği 20 Ders

CNC Freze 56 Ders

CNC Torna 56 Ders

İŞYERİ UYGULAMA EĞİTİM PROGRAMI

İş Yerinde Uygulamalı Eğitim 384 Saat

CNC FREZE VE CNC TORNA

CNC tezgahların Çalışma sistemleri.

Direk ve endirek ölçüm sistemleri.

CNC tezgahların bakımı, kullanımı ile CNC'lerde çalışma güvenliğinin esasları.

CNC frezede x,y,z eksenleri yön ve işaretleri ve 3-5 eksenli tezgahların kullanımı.

Kartezyen koordinat sistemini(saç el kuralı) CNC frezeye uygulaması.

Program sıfır noktası, tezgah sıfır noktası ve kesici değiştirme noktası.

CNC frezelerde program kodları ve parametreleri.

CNC tornada iki temel eksen (x,z).

Kesicinin takip ettiği nokta koordinatları, program referans noktasına göre mutlak ve rölatif değerler.

Parçanın durumuna göre sıfır noktası seçme.

Kesici değiştirme noktası.

CNC torna tezgahları için program yazma formatı.

Programı oluşturan bloklarda bulunan kodlar.

Pah kırma, yuvarlatma, keskin köşe oluşturma fonksiyonları.

Kaba boşaltma ve diğer çevrim komutları.

Kaba ve ince tornalama kavramı.

Parçanın teknik resmine göre program yazma.

Yazılan programların CNC torna tezgahına yükleme.

TEKNİK RESİM

Teknik Resim çizimlerinde kullanılan ekipmanlar.

Norm yazı, ölçek, standart çizim kağıtları, çizgi çeşitleri.

Basit geometrik çizimler.

İzdüşüm.

Cisimlerin görünüşlerini çıkarma.

Ölçülendirme normları ve resim üzerinde şekillendirme yapma.

Cisimlerin persfektif görünüşleri ve kesit alma yöntemleri.

Çizimler üzerinde yüzey işleme işaretleri ve tolerans gösterimleri.

Şekil ve konum toleransları.

ÖLÇME BİLGİSİ VE ÖLÇME ALETLERİNİ KULLANMA

Boyutsal ölçü birimleri.

Direkt (doğrudan) , endirekt (mukayeseli) ölçme metotları.

Uzunluk ölçü aletlerini ve kullanma becerileri.

İbreli ölçme ve kontrol aparatları.

Blok ve sınır mastarları.

Açı ölçme aparatları.

Ölçme mikroskopları ve ölçme projektörleri.

Pnomatik ölçü cihazları.

Elektronik ölçü cihazları.

Koordinat ölçme makine veya tezgahları.

İŞ GÜVENLİĞİ

İSG Genel Prensipleri

İş Kazalarını Önleme

Yangın

Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği

Güvenlik ve sağlık işaretleri yönetmeliği

El aletleri ile çalışma yönetmeliği

Gürültü Yönetmeliği

Elektrikle yapılan çalışmalarda güvenlik

Basınçlı kaplarla çalışmalarda güvenlik

Taşıma, depolama ve istiflemede güvenlik

Patlayıcı ortamlardan korunma yönetmeliği

Kimyasal maddelerle çalışmalar yönetmeliği

İş makineleri ile çalışmada güvenlik

Sigaranın zararları.

İş yeri risklerine göre seçilecek diğer konular.

İŞ YERİ UYG. EĞİTİM PLANI
    I. HAFTA İş yerlerinin tanınması, işyeri kuralları ve iş güvenliği prensiplerinin üretilmesi.
    II. HAFTA İş yerinde kullanılan cihazlar, takımlar ve ölçü aletlerinin tanıtılması
    III. HAFTA Klasik talaşlı imalat tezgahları eğitim, uygulama
    IV. HAFTA Klasik talaşlı imalat tezgahları eğitim, uygulama
    V. HAFTA Klasik talaşlı imalat tezgahları eğitim, uygulama
    VI. HAFTA Klasik talaşlı imalat tezgahları eğitim, uygulama
    VII. HAFTA CNC torna uygulama
    VIII. HAFTA CNC torna uygulama
    IX. HAFTA CNC torna uygulama
    X. HAFTA CNC freze uygulama
    XI. HAFTA CNC freze uygulama
    XII. HAFTA CNC freze uygulama

• tornacılar ıyı para kazanır ben olsam kacırmam
  • Dh ciler beraber gitsek aslında :D

Dostum bende az önce bursa'nın son nüfus verilerini ararken valiliğin sitesinde gördüm babam şehir dışında yarın gelsin konuşacağım bakalım

Yaş 18.

Haberi görünce heyecen bastı ya bu sene dahil 2 senedir evde yatıyorum (: lise bitti bu işi yapan bir kaç adamla da görüşmek istiyorum meslek edinebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Etkisiz Eleman -- 8 Nisan 2009; 23:53:30 >
  • ben uzun süredir kullanıyorum, gerçekten çok iyi bir meslek, sana işe normal torna ve frezeden başlamanı öneririm, zaten CNC nin mantığını çözdüğün zaman Torna yada Freze pek farketmiyor (freze daha zor tabi özellikle 5 eksen), oldukça iyi sayılabilcek maaşlarada iş bulabilirsin, ayrıca iyi bi yerde iş bulursan sen sadece kodları yazarsın makinalarda çalışan elemanlar parçaları işlerler
  • çalışma şartları nasıl çok yorucumu
  • Şuan harıl harıl araştırma yapıyorum net de program cod falan bilirsen + iyi biryerde çalışırsan 2000 veya + maaslardan bahsediliyor ?
  • çizim teneği gerekiyormu ben normalde çöp adam çizemem
  • aha babamın işi yani doğal olarak benimde iş imkanı cok fazla diyebilirim babam saglam işi bilen bi elemana 900tl aylık veriyordu daha sonra 2 ay kadar kendi gitti kurusuna ögrendi şimdi o para cebe kalıyor ayrıca CNC süper bi alet yorucu sayılmaz programı yazdıktan sonra parçayı sök tak cıkar 20 parçada bi kontrolün yap kalem dir parça bozulmusmus oranlara bakarsın hepsi o
  • Dostum program biliyor mu baban ? + anladığım kadarıyla maasda en etken unsurlardan biri
  • babam programını + grafiğini bilir cnc üzerinde yaparişçiliği yeni öğrenmesine rağmen iyidir bizim çevre geniş oldugundan zaten takıldıgımız yerde babamın arkadaşları devreye girior kalifiye eleman sök tak cıkar temizle elemanı 150 tl haftalıkla calısıor suanda babam işi ögrendiği için ögrenmeden önce 900tl aylık veriyorduk dogal olarka 400tl cebimize yansıdı
  • Ben cnc dik işleme tezgahı ustasıyım ayrıca torna, lazer ve tel erezyon tezgahları konusunda da epey bilgi sahibiyim. Pro Enginneer kullanıyorum ağırlıklı olarak, AutoCAD, Solid ve Cimatron da biliyorum ama kullanmıyorum.

2000TL gibi rakamlar gördüm bunlar işin palavrasıdır hiç heveslenme.. Tek bilgisayardan 20 tezgaha hatasız program yollayabilecek kapasiteye gelsen bu parayı alamazsın(Konya için söylüyorum).

Ben program yazarım parça söküp takmam gibi düşüncelere şimdiden kapıldıysan hiç düşünmeden bu işi bırak, çünkü bu işten zevk alarak yapmazsan ilerleyemezsin. Ve pek çok ilerleyemeyen adam mevcut olduğu içinde tercih edilme şansın çok azalır.

Kısacası makinelere bebeğin gibi bakabilirsen yağ oranını iki parmağın arasına suyu aldığında anlayabilecek düzeye ulaşırsın.

Bu iş bilgisayar sertifikası gibi olmaz, bu eğitimi aldıktan sonra mesleğin asıl cilvelerini çalışırken öğrenirsin. Onlar işin mantığını ve teorilerini öğretir.

• bu sektörde çalıştım ordan biraz bilgim var işsiz kalmassın 650 falan işe başlarsın ilk iş için bu kadar, tecrübe kazandıkça artar 1300- 1400 leri görürsün sonrasını bilmiyorum ben 1300 den fazla alanı görmedim ama istanbuldaysan tecruben varsa belki dediğin gibi 2000 leri görür.
  • 18 yaşındasın, böyle olanakları sakın kaçırma.Şu kıtlıkta işin nereden geleceği belli olmaz.

Ayrıca bu işte çalışmaya meraklı isen senin için çok iyi olur.

Böyle imkan kovalayan gençler gördükçe inanın kendim birşeyler başarmış gibi seviniyorum.

Elinde eğitim sertifikan, her zaman bi anahtardır.Yaşın genç.Bence sakın kaçırma.

Ayrıca bu tarz eğitim veren yerlere genellikçe çevre sanayi sitelerinden istek olur.

Örneğin orada kendini gösterir isen, iş teklifi ile karşılaşabilirsin.

Gerçi malum durumda şartlar zor ama neden olmasın.

Her ne kadar seni tanımasam da hevesinden dolayı tebrik eder gözlerinden öperim.

Başarılar.
  • Bende cnc dik işlem kullanıyorum.Tabi ki önce işe cad den sonra cam ve en sonda cnc tezgahında noktalıyorum.Bence bu eğitimle olacak iş değil.Orada sadece pratiğini yapabilirsin.Solidworks,powermill kullanıyoruz.

Benim asıl meslek elektrik-elektronik.Kendimi cad-cam ve cnc dik işlem operatörlüğünde buldum.

Ve gerçekten güzel bir meslek.En sıkıldığım nokta seri imalat.Aynı işi onlarca kez yapıyorsun.Ama kalıp tasarımı öyle değil.En zevklisi kalıp bence.Çünkü hiçbir kalıp birbirine benzemiyor.Yaptıkça bilgin dahada artıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fetih -- 9 Nisan 2009; 0:47:14 >
  • Eğitimle olacak iş değil?

Bu anıya nasıl vardınız?

Zaten verilen eğitim tam donanımlı bir CNC tezgah operatörü yetiştirmeyi amaçlamıyor.

Her işte olduğu gibi bu işin de takibi şart.Yani pratik.

Ki onu da zaten iş teklifi gelen yerlerde kazanır.

Ayrıca her cnc operatörü cad ya da cam kullanmak zorunda değil benim bildiğim.

Alete koordinatları girmeyi bilsin yeter.

Siz sanırım tasarım ve imalat yapıyorsunuz.

Bu gencin gittiği kurs sadece imalat kısmı :)

EXAPT1 EXAPT2 MINIAPT öğrense tamamdır.

Zira miniapt tüm cad cam sistemlerinin temelini oluşturur.

Tabi autocad, solidworks, pro engineering, catia vs gibi progmlar ile de kendini geliştirirse tamamdır.

Eğitimle olacak iş değil biraz sanki ağır olmuş

• Yani sizin demek istediğinizi demek istedim fakat benim anlatımım kısa oldu o yüzden bu sonu çıktı :)Evet tasarım ve imalat yapıyorum.

Bence cad başlarsa daha çok faydalı olur.Çünkü cad işin başı demektir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fetih

Yani sizin demek istediğinizi demek istedim fakat benim anlatımım kısa oldu o yüzden bu sonu çıktı :)Evet tasarım ve imalat yapıyorum.

Bence cad başlarsa daha çok faydalı olur.Çünkü cad işin başı demektir.

Tamamen katılıyorum. AutoCAD e basit deyip direkt cad-cam programlarına geçmek yerine onunla işin mantığını kapmak daha kolaydır.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.