- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Kan Verdikten Sonra Oluşan Morluk ve Şişlik
14 Cevap22477 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

5693 Mesaj
8 Nisan 2009; 11:21:05 

Arkadaşlar 2 gün önce kan verdim kızılaya ama kan verdikten sonra damarımın çevresinde morarmalar oldu ve kan alınan yerde bi çıkıntı hissediyorum elimle dokununca neden olmuştur böyle bir şey ilk kez karşılaştım bu durumla açıkcasıda huylanıyorum da

Dünya üzerindeki canlıların, DNA zincirinde sadece dört Nükleotit bulunur. Her canlı varlık, bu dört temel yapı taşlarının değişik kombinasyonlarıyla yaratılmıştır. Bizim gen zincirimizde ise; Boşluklar vardır. Bunlar beşinci ve altıncı DNA Nükleotidir. Şu an gen aktarımını tamamladık, yeni bir tür yaratmayı başardık, Bu tür insan ile uzaylı melezidir,

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Nisan 2009; 11:22:48 

quote:

Orjinalden alıntı: Robinson_Crusoe

Arkadaşlar 2 gün önce kan verdim kızılaya ama kan verdikten sonra damarımın çevresinde morarmalar oldu ve kan alınan yerde bi çıkıntı hissediyorum elimle dokununca neden olmuştur böyle bir şey ilk kez karşılaştım bu durumla açıkcasıda huylanıyorum da

Damar dışına kan sızıp citaltında pıhtılaşmıştır.Yani normal bir durum.
1 haftaya kadar geçer sorun yok rahat ol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MR.HACI -- 8 Nisan 2009; 12:01:59 >

10066 Mesaj
8 Nisan 2009; 11:58:56 

Kan bağışladıktan sonra kolum morarır mı?
    Bu durum istemediğimiz halde nadiren görülmektedir. Kan bağışladıktan sonra; baş parmağınızla dirseğinizden destek alarak, diğer dört parmağınızla iğne yerine yaklaşık 10 dk. baskı yapmanız gerekir. Kan bağışladığınız kolunuzla ağır bir şey taşımamanız, iğne yerini ovmamanız gerekir. Bunlara dikkat etmezseniz; iğne yerinde kanamanın durdurulması için oluşan tıkaç bozulabilir ve doku içerisine kanama olabilir. Bu durum morarma olarak görülür. Endişelenecek bir durum yoktur. İğne yerine soğuk uygulama yaptığınız takdirde yaklaşık 15 gün içerisinde morarmanın yavaş yavaş dağıldığını görürsünüz.

http://www.kizilay.org....ve=&start_from=&ucat=3&

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 8 Nisan 2009; 12:03:18 >

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

1188 Mesaj
8 Nisan 2009; 12:08:53 

quote:

Orjinalden alıntı: Ömer

Kan bağışladıktan sonra kolum morarır mı?
    Bu durum istemediğimiz halde nadiren görülmektedir. Kan bağışladıktan sonra; baş parmağınızla dirseğinizden destek alarak, diğer dört parmağınızla iğne yerine yaklaşık 10 dk. baskı yapmanız gerekir. Kan bağışladığınız kolunuzla ağır bir şey taşımamanız, iğne yerini ovmamanız gerekir. Bunlara dikkat etmezseniz; iğne yerinde kanamanın durdurulması için oluşan tıkaç bozulabilir ve doku içerisine kanama olabilir. Bu durum morarma olarak görülür. Endişelenecek bir durum yoktur. İğne yerine soğuk uygulama yaptığınız takdirde yaklaşık 15 gün içerisinde morarmanın yavaş yavaş dağıldığını görürsünüz.

http://www.kizilay.org....ve=&start_from=&ucat=3&

kan verdikten sonra kolunun morarması büyük ihtimal senin hatan.en az 5 dk pamukla baskılaman gerekirdi. kanını alan hemşirenin söylemiş olması lazım.en azından biz staj esnasındayken hemşireler her hastaya söylüyordu bunu,hasta kalkar kalkmaz pamuğu kaldırıp bakıyor,kanama yoksa,pamuğu atıyor,kolunu da kapatıyordu.

bildiğim kadarıyla,kan verdikten sonra kolu katlamak,yukarı doğru kırmak da yanlış.düz tutulması gerekir.

Yaşlı adam sinirlendi, "gelmesin zaten!"

1043 Mesaj
8 Nisan 2009; 12:53:19 

arkadaşlar bende yaklaşık bir ay önce kan verdim ve verdiğim günden sonra hızlı yürürken veya koşarkan bacaklarımın ön tarafında böyle sanki karıncalanma gibi birşey oluyor,yürümem veya koşmam çok zorlanıyor.nedir bu ya?

1028 Mesaj
8 Nisan 2009; 12:59:49 

Birazdanda ben ihtiyacı olan birine kan vermeye gidecem:)

-

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Nisan 2009; 13:10:06 

Bende vermiştim . 2 ünite ihtiyaçtan dolayı.
Sonra kilo almıştım.Sürekli tatlı şeyler yiyesi geliyor insanın. Sürekli birşeyler yemesi geliyor.

8179 Mesaj
8 Nisan 2009; 13:12:25 

Kan demeyin lan, içim bir hoş oluyor.

...

1043 Mesaj
8 Nisan 2009; 18:47:13 

quote:

Orjinalden alıntı: a.saygili

Bende vermiştim . 2 ünite ihtiyaçtan dolayı.
Sonra kilo almıştım.Sürekli tatlı şeyler yiyesi geliyor insanın. Sürekli birşeyler yemesi geliyor.

ya ciddi misin hocam.valla ben fark etmiyorum ama yine kilo almış olabilirim kilo vermeye çalışırken alıyoruz işe bak.
ayrıca yukarıda ki sorunumu tekrarlıyorum arkadaşlar.

815 Mesaj
15 Kasım 2014; 23:42:12 

Bunca yıldan sonra aynı problemi ben de yaşadım, şuan bi şişlik var ama morluk yok, bakalım bekleyelim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

263 Mesaj
16 Kasım 2014; 0:23:40 

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Kan demeyin lan, içim bir hoş oluyor.

gorunce bendede oldu

8179 Mesaj
16 Kasım 2014; 9:07:29 

quote:

Orijinalden alıntı: th3_majestik

Bunca yıldan sonra aynı problemi ben de yaşadım, şuan bi şişlik var ama morluk yok, bakalım bekleyelim

Hort!
İğne çıktıktan sonra oraya 5 dakika kadar bastırmak gerekiyor. Yoksa damardan çıkan kan doku altına giriyor ve orda şişlik oluşuyor. Sonraki günlerde ise morarıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

...

815 Mesaj
16 Kasım 2014; 17:13:26 

Morarma yok ama ağrı var, kan degil de trombosit vermiştim acaba igneden kaynakli bir şey mi oldu çözemedim, 2cm e yakın elips şeklinde kitle oluştu bastirinca ağrıyor, yani kan değil gibi

8179 Mesaj
16 Kasım 2014; 19:17:10 

quote:

Orijinalden alıntı: th3_majestik

Morarma yok ama ağrı var, kan degil de trombosit vermiştim acaba igneden kaynakli bir şey mi oldu çözemedim, 2cm e yakın elips şeklinde kitle oluştu bastirinca ağrıyor, yani kan değil gibi

Her şekilde vücudunuzdan kan çıkıyor. Aferez ile bağış yaptıysanız eritrosit ve trombositleriniz sizde kaldı. İğne damardan çıktıktan sonra damar duvarındaki açıklık hemen kapanmaz. Açıklık kapanana kadar damar dışına sızıntı gerçekleşir. O sızıntılar deri ve deri altı dokudan geçmeyip arada kalır ve orda şişlik oluşur. Bir hafta içinde geçer, çok takılmayın. Bir daha kan verdiğinizde veya damardan ilâç verildiğinde beş dakika kadar parmağınızla bastırın. Kolunuzu kırıp pamuğu arada bırakmak veya kanama durunca pamuğu atmak yetmez.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

...

815 Mesaj
19 Kasım 2014; 15:40:45 

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Her şekilde vücudunuzdan kan çıkıyor. Aferez ile bağış yaptıysanız eritrosit ve trombositleriniz sizde kaldı. İğne damardan çıktıktan sonra damar duvarındaki açıklık hemen kapanmaz. Açıklık kapanana kadar damar dışına sızıntı gerçekleşir. O sızıntılar deri ve deri altı dokudan geçmeyip arada kalır ve orda şişlik oluşur. Bir hafta içinde geçer, çok takılmayın. Bir daha kan verdiğinizde veya damardan ilâç verildiğinde beş dakika kadar parmağınızla bastırın. Kolunuzu kırıp pamuğu arada bırakmak veya kanama durunca pamuğu atmak yetmez.

Anladim teşekkürler

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Sağlıklı Yaşam » Kan Verdikten Sonra Oluşan Morluk ve Şişlik
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.262