Şimdi Ara

Coğrafya sorusu.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
6.555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler 10 tane falan coğrafya mantık sorusu var.Sorsam kızarmısınız acaba
    Ben hiç birini yanıtlayamadım bir yardım ederseniz sevinirim.

Bazı akarsularımızın akış hızının fazla olmasının nedenini belirtiniz.
    Hangi bölgelerdeki akarsularımızın hidroelektrik enerji potansiyeli daha fazladır ?
    Van gölü ile tuz gölünü kullanım alanları açısından karşılaştırınız. Tuz gölündan tuz çıkarda van gölünden noolur

• 1- Yükselti ve eğim faktörü, debi ve rejim farklılıkları.

2- Doğu Anadolu Bölgesi.

3- Van gölü sodalıdır. Soda çıkar. Bunun yanında da balık felanda olabilir. Varsa.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ottoman_PoweR

1- Yükselti ve eğim faktörü, debi ve rejim farklılıkları.

2- Doğu Anadolu Bölgesi.

3- Van gölü sodalıdır. Soda çıkar. Bunun yanında da balık felanda olabilir. Varsa.

• Kardeşlerim saolun.Kahvaltıya gittimde 10 sorunun hepsini sorup sizi boğmak da istemedim.

Diğer sorular .

Akarsu ağı ile yer şekilleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız.
    Burdur gölü'nün suları acı iken Beyşehir Gölünün suları tatlıdır.Neden?
    Tuz gölündeki farklı mevsimlerde meydana gelen seviye değişikliklerinin nedenleri nelerdir?
    Türkiye akarsularında taşımacılık yapılmamasının nedenini belirtiniz.
    Antalyada kıyı turizmi gelişmişken Rize'de kıyı turizmi gelişmemiştir.Neden?
    Akdenizde tuzluluk oranı %3.9 iken Karadenizde %1.8 dir.NedeN?
    Bazı göllerimizden sulama amaçlı yararlanılmasının Nedenleri nelerdir?
    Ülkemizde yer altı su kaynakları daha çok hangi amaçlar için kullanılmaktadır ?

• quote:

Orjinalden alıntı: Ottoman_PoweR

1- Yükselti ve eğim faktörü, debi ve rejim farklılıkları.

2- Doğu Anadolu Bölgesi.

Kardeşim çok saol da.Neden doğu anadolu yani açıklarmısın hoca sorduğunda mal gibi kalmayam
  • Neden doğu anadoluda güzel soru

Bak,

Doğu Anadoluda yükselti ve eğim engebe fazladır. Hidro elektrik santrali içinde hızı yüksek olan su gereklidir.

Düz bir alanda su hızlı akmaz.Ama Yükselti fazla eğim fazla, burada hızlı akar ondan dolayı.

diğer sorularınada yazayım birazdan birşeyler..
  • quote:

Orjinalden alıntı: desing

Neden doğu anadoluda güzel soru

Bak,

Doğu Anadoluda yükselti ve eğim engebe fazladır. Hidro elektrik santrali içinde hızı yüksek olan su gereklidir.

Düz bir alanda su hızlı akmaz.Ama Yükselti fazla eğim fazla, burada hızlı akar ondan dolayı.

diğer sorularınada yazayım birazdan birşeyler..

Anladım çok teşekkür ederim .

Burdur gölü'nün suları acı iken Beyşehir Gölünün suları tatlıdır.Neden?
    Şu sorunun cevabı : Ülkemizde çok sayıda göl vardır. Dışa akışlı göllerin suları tatlı (Beyşehir Gölü), dışa akışı olmayan göllerin ise suları tuzludur (Tuz Gölü ve Acı Göl).
    Bu olabilir mi ?

• 1.Akarsu yatakları yerşekillerine göre değişebilir, mesela önünde büyük setler varsa menderes oluşturarak giderler, S şeklinde yani (Soruyu tam anlayamadım ama)
    2.Birisinin gideneği vardır,birisinin gideneği yoktur.
    4.Bir kaç nedeni vardır, Doğu anadoluda yükselti ve eğimin etkisi vardır. Diğer bölgelerde ise suyun yatağından kaynaklanır.
    5.Antalya rizeye göre daha sıcaktır, hem Rizeye fazla yatırım yapılmamıştır.yağış oranı antalyaya göre daha fazladır vsvs.
    7.bu soruda hata var sanırım? yanlış mı ne yazmışın?
    8.Ülkemizin çoğu bölgesinde insanların yaşamı için kullanılır..

bir kaç soru eksik, ve diğer sorularda biraz eksikler olabilir,

aradan kaç yıl geçti ama yine hatırlıyorum birşeyler
  • quote:

1.Akarsu yatakları yerşekillerine göre değişebilir, mesela önünde büyük setler varsa menderes oluşturarak giderler, S şeklinde yani (Soruyu tam anlayamadım ama)
    2.Birisinin gideneği vardır,birisinin gideneği yoktur.
    4.Bir kaç nedeni vardır, Doğu anadoluda yükselti ve eğimin etkisi vardır. Diğer bölgelerde ise suyun yatağından kaynaklanır.
    5.Antalya rizeye göre daha sıcaktır, hem Rizeye fazla yatırım yapılmamıştır.yağış oranı antalyaya göre daha fazladır vsvs.
    7.bu soruda hata var sanırım? yanlış mı ne yazmışın?
    8.Ülkemizin çoğu bölgesinde insanların yaşamı için kullanılır..

bir kaç soru eksik, ve diğer sorularda biraz eksikler olabilir,

aradan kaç yıl geçti ama yine hatırlıyorum birşeyler

Bunların en başdaki sorularla alakası yok dimi ?
    Hangisi hangisinin cevabı

• Diğer sorular .

1.Akarsu ağı ile yer şekilleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız.
    2.Burdur gölü'nün suları acı iken Beyşehir Gölünün suları tatlıdır.Neden?
    3.Tuz gölündeki farklı mevsimlerde meydana gelen seviye değişikliklerinin nedenleri nelerdir?
    4.Türkiye akarsularında taşımacılık yapılmamasının nedenini belirtiniz.
    5.Antalyada kıyı turizmi gelişmişken Rize'de kıyı turizmi gelişmemiştir.Neden?
    6.Akdenizde tuzluluk oranı %3.9 iken Karadenizde %1.8 dir.NedeN?
    7.Bazı göllerimizden sulama amaçlı yararlanılmasının Nedenleri nelerdir?
    8.Ülkemizde yer altı su kaynakları daha çok hangi amaçlar için kullanılmaktadır ?

bunların cevapları? 1-2 tanesi hakkında bilgim yok.
  • quote:

Diğer sorular .

1.Akarsu ağı ile yer şekilleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız.
    3.Tuz gölündeki farklı mevsimlerde meydana gelen seviye değişikliklerinin nedenleri nelerdir?
    8.Ülkemizde yer altı su kaynakları daha çok hangi amaçlar için kullanılmaktadır ?

bunların cevapları? 1-2 tanesi hakkında bilgim yok.

Tamam çok saol . 3 4 tanesini kendim yaptım.Ama sizinkilerle karşılaştırıyorum ve birleştiriyorum.Daha güzel şeyler çıkıyo ortaya , ben sormuştum hani neden doğu anadolu diye . O nedenini söylemek 100 bile aldırabilir bana o an ki psikolojiyle söyleyemezdim hocaya heyecan falan . saolasın

• heyecan mı, sen niye heyecanlanıyonki, öyle olki hoca heyecanlansın senin karşında
  • quote:

heyecan mı, sen niye heyecanlanıyonki, öyle olki hoca heyecanlansın senin karşında

Heyecanlanmak derken,hoca konu anlatırken sıkılıyorum dinlemiyorum.Pat diye birşey soruyo bakıyom aval aval
  • derste dinleyeceksinki, evde fazla çalışmayasın
  • 3.Tuz gölündeki farklı mevsimlerde meydana gelen seviye değişikliklerinin nedenleri nelerdir?

yazları aşırı buharlaşma nedeniyle tuz gölü geri çekilir diğer mevsimlerde ise yağışlarla birlikte genişler genişler.Bu yüzden seviye diğişiklği oluşur.

Beyşehir gölünün gidegeni vardır bu yüzden tatlıdır burdur gölünüde biliryordum ama hatırlayamadım hatırlarsam yazarım

Ülkemizde akarsuların rejinleri düzensiz ve yer şekilleri engebelidik bu nedenle akarsu taşımacılığı yapılamaz

Bu tamamen matematik konumla alakalıdır ekvatora yakın olan denizlerin tuzluluk oranı fazlayken kutuplara yakın olan denizlerin tuzluluk oranı azdır.Yanılmıyorsan kızıldeniz en tuzlu deniz idi.

Ülkemizde güney kıyılarımızın derinlikler kuzey kıyılarımızın derinliğinden az olduğu için
    güneşlenme süresinin karadenize göre fazla olduğu için

su sıkıntısı nedeniyle tarım yapılamayan yerlerde tarım yapabilmek için
    içme suyu olarak kullanılamadığı için.

daha çok sulama amçalı sonra kaplıca v.s amaçlı son olarakta jeotermal enerji amaçlı kullanılıyor(denizli buharkent)

tamamen kendi bilgilerim alıntı değil.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.