Şimdi Ara

AMD-ATi: 40nm RV740 GPU'su için geri sayım başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
3.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzunca bir süredir merakla beklenen Radeon HD 4890 modelini geçtiğimiz hafta yaptığı lansmanla pazara sunan AMD-ATi, Mayıs ayının hemen başında yeni bir tanıtım yapmaya hazırlanıyor. 65nm ve 55nm üretim teknolojilerine geçiş yapan ilk isim olarak dikkatleri üzerine çeken firma, endüstrinin 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ilk grafik işlem birimini duyurmaya hazırlandığını belirtiyor. Firmanın 40nm üretim süreciyle hazırladığı ilk masaüstü model olması beklenen Radeon HD 4770 için geri sayım başladı.

Hemen her açıklamasında GDDR5 bellek teknolojisine geçiş yapan ilk isim olmanın yanısıra DirectX 10.1 desteği ve dünyanın ilk TeraFLOP gücünde grafik işlem birimini hazırladığı dile getiren firma, teknolojik üstünlük konusunda iddialı olduğunu ve grafik endüstrinin en gelişmiş üretim teknolojisi olarak 40nm üretim sürecine de ilk geçiş yapan isim olduğunu belirtiyor. Firmanın 99$ seviyesinden kullanıma sunmayı planladığı HD 4770 modeli 128-bit bellek veri yolu desteğine ve 512MB GDDR5 belleğe sahip olacak.

Nvidia'nın GeForce 9800GT modeline rakip olarak hazırlandığı ve işlem gücü açısından iki kata yakın oranda daha güçlü olacağı belirtilen Radeon HD 4770'in oyunlarda da rakibinden 1.5 kat daha hızlı olacağı iddia ediliyor. Performans/Watt, performans/maliyet, performans/zar boyutu gibi ölçümlerde oldukça iddialı olduğu belirtilen Radeon HD 4770'in 640x paralel işlem birimiyle geleceği belirtilirken, performans anlamında Radeon HD 4830 ile Radeon HD 4850 modelleri arasına konumlandırılması planlanıyor.

• gelsin bakalım
  • 99$ dan o performansla 4770 girecekse bunlar gercekten güzel haberler cünkü 128 bit ile bu işleri başarmak coğu kişi tarafından zor görülüyordu bu zamana kdr.
    DDR5 in gücü burda resmen insanın gözünün içine sokuluyor.
  • şu para ile karşılaştırılan resim kabak tadı verdi...
  • paralar arasında bir farklılık göremiyorum

ATI'nin orta seviye değilde üst seviye 40 nm versiyonlarını çıkarmasını dört gözle bekliyorum.
    HD 4890'ın 40 nm versiyonunu çıkarsa tadından yenmez heralde
  • gelsin bakalım,bunada hızaşırtma kolaylıkla yapılabilir heralde.çok az ısınması lazım
  • 2 tane alıp cf yapmak farz oldu.
  • Bi de bellek ver,yolu 256 bit olsaymış, bu kart doğrudan 9800GTX+'nın rakibi olurmuş.
    O fiyata peynir ekmek gibi gider. İyi ki varsın ATİ.
  • quote:

Orjinalden alıntı: RaptorFX

şu para ile karşılaştırılan resim kabak tadı verdi...

dimi ya insan şöyle iricene bi ankara armuduyla karşılaştırır, bu ati batar bu kafayla giderse
  • performans olarak 4830-4850 arası ve 99$. burda ne kadar olur bilemem ama iyi olacaktır.
  • heyacan verici gelişmeler.
  • keşke amd nin işlemci departmanı da gpu departmanı gibi atak çalışsa
  • ATİ kullanıcıya ulaşmasını bılıyor. Gerektıgınde rakibini(NVIDIA) hamlelerıne ciddi fıyat indirimi ve geliştirdiği teklonojisiyle ile cevap verıyor.
  • yapmıssın ferrari koymussun tarlaya, ne anladım bundan.. yapmısken 256 bit olsaymıs ya
  • Önceden ekran kartları bellekten ibaret sanılıyordu.Şimdi de bitten..40nmlerin çabuk çıkması kullanıcı avantajına olucak, bu konuda atiyi takdir ediyorum.
  • İki şık var;

1- Bu kart çok sağlam bir kart olacak.

2- Ati fena sallıyor...

Sebep : 9800GT den %50 daha hızlı bir kart neredeyse GTX260 ve HD4870 ayarında bir karttır...

Bu durumda sallıyor olma ihtimali daha yüksek...
  • @fahdlan; Bilmediğin konuları fazla kurcalama boşver... Kartta GDDR5 bellek var.
  • ortada bi çelişki var gibi hem 4830 ile 4850 arası olacak deniyor hem de 9800gt den yüzde 50 hızlı
  • Kim salladıysa fena sallamış, 1.5 kat :9999999999
  • %50 hızlı belli yerlerde daha hızlıdır yani heryerde %50 daha performanslıdır denemez kesinlikle yer yer gecilecei yerler bile olabilr.Nvidia ve Ati bunları yapar genelde şu kart bundan 2 kat daha hızlı der... bakarsınız belli oyun ve uygulamalarda bu durum böyledir bu sadece bir politika %50 hızlı olamaz tabi yoksa HD4850-HD4830 arasında denmez
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.