Şimdi Ara

***TIGUAN KULÜBÜ*** 500+ kullanıcı üye... (1717. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
17 Misafir (3 Mobil) - 14 Masaüstü3 Mobil
5 sn
39.776
Cevap
418
Favori
3.764.527
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 17151716171717181719
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: demonics

Bence yeni tiguanın ön farları passat gibi olmalıydı, farların dış hat çizgisi çok sıradan. Sizce fotoda aracın sağ farı mı yoksa sol farımı güzel?

https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/293250/2385f1a8-7b92-4e5e-94cc-489305241858.jpg

İkisi de güzel. Ama senin dedipin gibi sağdaki daha güzel olurmuş. Onu da makyaj zamanına bırakmışlardır. Herşeyi dört dörtlük yaparsa sonra neyi değiştirecek?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: demonics

Bence yeni tiguanın ön farları passat gibi olmalıydı, farların dış hat çizgisi çok sıradan. Sizce fotoda aracın sağ farı mı yoksa sol farımı güzel?

https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/293250/2385f1a8-7b92-4e5e-94cc-489305241858.jpg

Bence Yeni Tiguan bu ise önü berbat olmuş, heleki araç birde beyaz olursa daha berbat..Her tarafı iyide önünü berbat ettiler.....
  • HiGHWAYMOUSE kullanıcısına yanıt
    İmzamdaki aracımda dediğiniz böyle bir ses yok.İlk çalıştırmada biraz devirli çalışıyor daha sonra yaklaşık 1 dakika sonra normal devire düşüyor.Motor sesinden başka bir ses duymuyorum....
    videoları açmamasının nedeni format farkı olabilir, teypin kullanım klavuzunda video uzantılarını kontrol edebilirsiniz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yimust

videoları açmamasının nedeni format farkı olabilir, teypin kullanım klavuzunda video uzantılarını kontrol edebilirsiniz...

Kullanım kılavuzuna göz atmıştım. Ama video ile ilgili bir bilgi yoktu hocam. Sadece mp3 ve wma formatından bahsediyordu. Wma da galiba windows media player'ın ses formatı. Yine de ben Nasrettin Hoca hesabı ya tutarsa diye denedim. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: yimust

İmzamdaki aracımda dediğiniz böyle bir ses yok.İlk çalıştırmada biraz devirli çalışıyor daha sonra yaklaşık 1 dakika sonra normal devire düşüyor.Motor sesinden başka bir ses duymuyorum....

Devirli çalışması normal hocam. Bir süre otomatik jigle devrede oluyor. Ama benimkinde motor çalışıyor hemen peşinden 1-2 sn lik bir sürtme sesi gibi birşey duyuluyor.

Fakat dediğim gibi hemen peşinden stop etsem ve tekrar çalıştırsam bile bu sesi yapmıyor. Kısaca şöyle diyebilirim, uzun süreli parklardan sonra ve bir kere yapıyor. Akşam stop edip sabah ilk çalıştırmada gibi. Bir şey devreye giriyor ama ne? Tamam yine girsin ama o gıcık sesi yapmasın. :))

Bu arada ben direksiyondan gelen hışırtıyı düzeltmişler demiştim ama tanılmışım. Biraz azalmış olmasına rağmen bunda da var.

Ve en gıcık kaptığım auto hold'un çıkardığı ses. Buna bir çare bulamamışlar. Diğer model ve markalarda da mı böyle diye düşünmeden edemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 5 Şubat 2016; 22:18:13 >

Bildiğim kadarıyla sürücü güvenliği acısından, seyir halinde vidoların oynatılmasına izin verilmiyor, bu durumuda bir kodla çözüyorlarmış, siz videoyu araç dururken denedinizmi....
  • yimust kullanıcısına yanıt
    Evet hocam dururken denedim. Video oynatma özelliği galiba bir üst model olan discovey pro adlı medya cihazında var.

Sizin yağ basıncı ile ilgili bir durum var sanki, aracınız DSG li mi bilmiyorum eğer değilse motor yağ ile kaynaklı olabilir, kallandığınız yağın markasını değiştirin, ben farklı markaya geçtim iki yıl boyunca ilk çalıştırmada yüksek devirde çalışan motor yağ bakımından sonra artık rölanti devrinde çalışıyor sebebini anlayamadım ama yağ kaynaklı olduğu kesin.
  • mşah kullanıcısına yanıt
    Dsg li. Daha 530 km de hocam. 25 günlük bir araba. Fabrikadan ne koydularsa o şekilde. Önceki tiguanda da var diye hatırladığımdan çok üzerinde durmuyordum ama internette bazı yorumlar okuyunca sorayım dedim.

"Bizimkilerde de var önemli değil" şeklinde bir cevap bekliyordum aslında. şimdi kafama takıldı bak.

Benimki 122 lik ben ilk çalıştırınca sizin tarif ettiğiniz gibi ekstra bir ses duymadım hiç, belki sizinkinin çalışma prensibi budur ama sesisin nereden geldiği bilinse iyi olurdu,
    Bir ara bizim forumda da yazan Taner Göde diye bir arkadaş vardı. Burdan ayrıldı passat forumunda yazmaya başlamış. Onun benzer bir şikayete verdiği cevabı alıntılıyorum. Ne dersiniz sebep bu olabilir mi?
    ---------

Cevap: Passat Motor Soğukken Çalıştığında Gelen Ga
    Katalizatörü ısıtmak için daha fazla yakıt püskürtüyor ve ateşleme zamanını ("avans ayarını") değiştiriyor. Böylece silindiriin içinde tamamen patlayıp tüm egzotermik reaksiyonu bitmiş eksoz gazı değil de halen sıcak ve işe yarar eksoz gazı hemen motorun önünde bulunan katalizatöre gidiyor ve katalizatörün daha verimli çalışması için gerekli çalışma sıcaklığına daha çabuk ulaşması sağlanıyor. İfade ettiğiniz ses işte bu ateşleme zamanı motorun ECU'su tarafından değiştirildiği için oluşan ve sanayideki bir ustanın duyduğunda ilk söyleyeceği "avans ayarı bozuk bunun" şeklindeki ses, çıngıraklı yılanın kuyruğundan çıkan şakırdama. Ayrıca motorun yüksek devirde çalıştırılarak su, yağ ve hidrolik basıncı da arttırılmış oluyor. 1.4 TSI motorların hepsinde bulunan bir "özellik". 1.6 MPI 102 HP motorda mesela karşılaşmadım.

• Selamlar. Aracın aynı bayiden çıktığını biliyorlardı ama açıkçası bende çok üstelemedim böyle bir indirimden haberim yoktu.

Motor çabuk ısınsın diye yüksek devirde çalışıyor ama o durumda avansın açısı vuruntu yapacak kadar değişmez ancak yük altında olursa ve kalitesiz yakıt kullanılırsa avans sesi gelir, benim benzinden kaynaklı bazen geliyor çünkü. Katalizörün ısınması için olsa benim artık ilk çalıştırmada yüksek çalışmıyor direk 800 devirde çalışıyor ancak 3-4 saat beklemelerde bazen yüksek çalışıyor bence bunun sebebi de sabaha kadar süzülmüş olan yağın ilk çalıştırmada yağ basıncı sağlanana kadar motorun aşınmasını minimuma indirmek, birde motor yüksek devirde çalışıp su basıncının artması gibi bir durum yok hele motorda hidrolik hiç yok fren tertibatı dışında, motor fren tertibatına sadece vakum sağlar başka bir etkisi yok, yağ basıncı ile de bir ilişkisi yok bence motorun devrine göre mecburen yağ basıncı ayarlanıyor düşük devirde farklı yüksek devirde farklı olur.
    Klimanız açık olmasın kompresörün devreye girme sesi gibi bir duruma benziyor sanki.

Klima kapalı mıydı hatırlayamadığımdan az önce yeniden denedim (klima kapalı) ve kaput açık videoya çektim. Çalışır çalışmaz bir sn süren hıığğğnnn diye bir ses. Videoda 3 ve 4. sn'ler arası. Peşinden bir daha çalıştırdım yapmadı. O da videoda var.

hocam bence takılacak bir şey yok araç ilk çalışırken olması normal diye düşünüyorum en kısa sürede akşam üstü bende deneyip haber vereceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanmbe -- 6 Şubat 2016; 11:15:55 >
  • hakanmbe kullanıcısına yanıt
    İyi olur şimdiden teşekkürler. Bu arada bizim media cihazı için servisten aradılar. Henüz siparişe açılmamış dediler. Öyle kaldı yani...

Sanki hafiften triger kayışının sesi gibi, nasıl bizim zincirli olanlarda ilk çalıştırınca gergi zinciri gerene kadar hafiften 1-2 sn lik zincir sesi geliyor sizinki de trigerin gergisi kayışı gerene kadar hafiften ses yapıyor olabilir, zincirli olanların gergileri yağ basıncı ile çalışıyor kayışlı olanlar normalde çoğu mekanik ama sizinki yeni bir motor belki sizinkide yağ basıncı ile çalışıyor olabilir.
  • Merhabalar,

Uzun aradan sonra tekrar yazma fırsatım oldu, geriye dönük tüm sayfaları okudum. Araçlarını yeni alan arkadaşlara hayırlı uğurlu olsun. İyi günlerde keyifle kullansınlar. Benim gibi ikinci Tiguanlarını alan arkadaşlarıda tebrik ediyorum .

@HİGHWAYMOUSE Bu kafanıza takılan ses ile ilgili acele etmemeniz ve gözlemlemeye devam etmenizi önerebilirim. Büyük bir ihtimalle egzantrik zincirinin( triger kayışı yerine kullanılan zincir) gergisi ile oluşan bir ses. Eğer ilk servise kadar geçmez veya bu süre içinde artış gösterirse servise götürmelisiniz. İyi günlerde keyifle kullanın, iyi günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KFTN -- 6 Şubat 2016; 12:41:25 >
    Olabilir hocam. Normalde pek takmazdım da meraktan biraz araştırayım deyince okuduğum yorumlar biraz endişelendirdi. Burada bir arkadaş daha "benimkinde de var" dese peşini bırakacağım.

• 
Sayfa: önceki 17151716171717181719
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.