- x
Alman MERCİ Çikolata
64 Cevap35213 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

168 Mesaj
2 Nisan 2009; 5:31:40 

Merhaba dostlar

Bir akrabam yurt dışından "Merci" marka Alman çikolatası getirdi. Her yurt dışından gelen yiyeceğe şüpheli bakarız. Kendisine soramadım. Bilmediğim için sizlere sormak istedim:

İçeriğinde dinimiz açısından yasaklı herhangi bir katkı maddesi var mıdır?

Bilen arkadaşlar cevap verebilirlerse sevinirim...

Ambalajı:

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berecik -- 2 Nisan 2009; 5:32:20 >

"Takdir-i Huda kuvve-i bazu ile dönmez,
Bir şem'a ki Mevla yaka, üflemekle sönmez..."

578 Mesaj
2 Nisan 2009; 5:34:35 

yak onları

168 Mesaj
2 Nisan 2009; 5:42:48 

quote:

Orjinalden alıntı: OngiRanT

yak onları

Kesin çözüm

716 Mesaj
2 Nisan 2009; 5:44:33 

içinde bol bol kenevir ve haşhaş vardır.
ayrıca yüzde 89 domuz yağı vardır içinde.

Xbox 360 Live GamerTag: n0amch0m5ky

PSN: n0amc0m5ky

4006 Mesaj
2 Nisan 2009; 5:45:58 

Üzerindeki bantlar değişik renklerde farkettiysen. Bak üstüne yazar. Kimisi bitter çikolatalı kimisi sütlü çikolatalı kimisi parça fındıklı değişik değişik var. Sadece 1 tanesinin tadı kötüydü içinde ne var bilmiyorum ama içindeki beyaz şeyin tadı gerçekten ağız tadını bozuyordu.

Harabelerden dört dünya yaratıldı. Bizim için ve menschler için dünyalar: Gök, Ateş, Taş, Su. Her dünyayı bir diğerine dört Kapı bağlar: Arianus'u Pryan'a, Abarrach'a, Chelestra'ya. Düşmanlarımız için bir ıslahevi yapıldı: Labirent. Labirent diğer dünyalara Beşinci Kapı ile bağlanır: Nexus. Altıncı Kapı ortadadır, giriş sağlar: Vorteks. Ve her şey Yedinci Kapı aracılığı ile yapıldı.
Son, başlangıçtı...

168 Mesaj
2 Nisan 2009; 5:47:00 

quote:

Orjinalden alıntı: kenyack

Tam benlik yani...

quote:

Orjinalden alıntı: Haplo

Üzerindeki bantlar değişik renklerde farkettiysen. Bak üstüne yazar. Kimisi bitter çikolatalı kimisi sütlü çikolatalı kimisi parça fındıklı değişik değişik var. Sadece 1 tanesinin tadı kötüydü içinde ne var bilmiyorum ama içindeki beyaz şeyin tadı gerçekten ağız tadını bozuyordu.

Evet öyleymiş. Çeşit çeşitmiş. İçeriğini bilsem rahatlıkla yerim. Daha önce bir öğretmen arkadaş Almanya'dan kilo işi çikolata getirmişti. Güvenilir firmadan almış. Çeşit çeşit. O gün şölendi bizim için. Çatlayana kadar yemiştik. Çok harika Alman çikolataları. Bunun ne olduğunu bilmiyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berecik -- 2 Nisan 2009; 5:51:10 >

4006 Mesaj
2 Nisan 2009; 5:59:07 

Ya boşver niye araştırıyorsun. Zaten alkollü çikolataysa tadını alırsın yemezsin. Beyenmezsen bana yolla

Harabelerden dört dünya yaratıldı. Bizim için ve menschler için dünyalar: Gök, Ateş, Taş, Su. Her dünyayı bir diğerine dört Kapı bağlar: Arianus'u Pryan'a, Abarrach'a, Chelestra'ya. Düşmanlarımız için bir ıslahevi yapıldı: Labirent. Labirent diğer dünyalara Beşinci Kapı ile bağlanır: Nexus. Altıncı Kapı ortadadır, giriş sağlar: Vorteks. Ve her şey Yedinci Kapı aracılığı ile yapıldı.
Son, başlangıçtı...

2567 Mesaj
2 Nisan 2009; 8:53:48 

quote:

Orjinalden alıntı: kenyack

nerenizden sallıyosunuz bilip bilmeden konuşmayın lütfen.

aynı çikolatadan bizim yakınlarımızda getirdiler güvenle yiyebilirsin içerisinde domuz yağı yada alkol yok.

stanbolmedia havalandırma sorumlusu
cam açılır, cereyan yapması sağlanır
istanbul değil stanbol

28 Mesaj
2 Nisan 2009; 8:58:08 

Almanyada yasiyorum ve haftalik alisverisimizde mutlaka Merci`den aliriz misafirler icin.Bir arkadasimizin dedigi gibi sadece birisinde likor olmasi gerekiyor.Digerlerini gonul rahatligi ile tuketebilirsin.

168 Mesaj
2 Nisan 2009; 13:01:37 

quote:

Orjinalden alıntı: BrightDaggers

aynı çikolatadan bizim yakınlarımızda getirdiler güvenle yiyebilirsin içerisinde domuz yağı yada alkol yok.

quote:

Orjinalden alıntı: gohanze

Almanyada yasiyorum ve haftalik alisverisimizde mutlaka Merci`den aliriz misafirler icin.Bir arkadasimizin dedigi gibi sadece birisinde likor olmasi gerekiyor.Digerlerini gonul rahatligi ile tuketebilirsin.

Arkadaşlar çooook teşekkür ederim. Sağolun varolun. Aydınlattınız beni...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Ekim 2009; 20:38:44 

bunlari yurt dişindan gönderimi warmidir acaba?

2124 Mesaj
12 Ekim 2009; 22:38:18 

içindekiler kısmına bak pork yazıyorsa yeme

Play Station 3 Slim 120 Gb Ntsc-U, Xbox 360 Pal, Lenovo Y560, Toshiba P300 26L, Samsung LG 42LW4500 Tv, Logitech Z5500, İphone 4 32 Gb, İpad2 16 Gb Wi-Fi, Nikon D300, Sigma 24-70 F2.8, Nikon 50mm F1.8, Sigma 70-300

11 Mesaj
16 Mart 2010; 21:27:07 

bak arkadaş ben 3 hafta kadar almanyada kaldım ve gerçekten harika çikolatalar var.
orada bizim aşçımız vardı.hangi ürünler domuz yağlı ya da değil açıkladı.arkasına e340 ya da e341 gibi bişey yazıyorsa domuz yğı içeriyor anlamındaydı ama hatırlamıyorum yine araştır.merci gelirken 2-3 paket aldım keşke daha fazla alsayıdm çok güzel domuz yağıda yok

100 Mesaj
16 Mart 2010; 21:43:19 

domuz yağını bilemem ama alkol olarak likör var oda birtanesinde kokusunudan anlarsın zaten keskindir onu yemezsin

LYS ile ilgili her türü sorunuzda PM atabilrsiniz

1076 Mesaj
16 Mart 2010; 21:47:13 

babam eskiden bol bol getirirdi. hepsini ye tadlarını zevkine göre seç.

bilmeden alkollüsü falan denk gelirse bidaha ondan yemezsin, dinimizde bilmeden bişey yapmak günah değil

1170 Mesaj
16 Mart 2010; 21:49:46 

onun içindeki 1 damla likör kimseye bişey yapmaz,

üstelik onda aroması vardır alkol koymuyor bile olabilir masraftan

KALDI ki var diyelim 1 damla bişeyolmaz sarhoşolmadıkça günah da değildir,

ha ille günah diyen varsa günahınızı ben alırım yiyin rahatlıkla

3355 Mesaj
16 Mart 2010; 21:52:53 

Eğer yemeyeceksen bana gönderebilirsin :)

825 Mesaj
16 Mart 2010; 21:53:57 

ben yemiştim onlardan, bşey olmadı, sağlamım

19 Mesaj
16 Mart 2010; 21:57:43 

quote:

Orijinalden alıntı: Haplo

Marzipan...
kii arkadaşlarımın nefret etsede bayılırım
yemezseniz getirin bana

2608 Mesaj
16 Mart 2010; 21:59:15 

Babamın eniştesi getirirdi her yaz yerdik kahvelisi falan var ama likörlüsüne dikkat et likörlüsü kırmızı renk ambalajda yanlış hatırlamıyorsam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

4018 Mesaj
16 Mart 2010; 22:00:13 

Merci çikolata çok güzeldir.Yanlış rengini yemediğin sürece.Her rengini dene.

1124 Mesaj
16 Mart 2010; 22:00:24 

beyaz olanın tadı erik çekirdeğinin tadına benziyordu hatta kokusu da. eğer o likörlüyse ben yiyemedim, babam yedi. söylemeyim şimdi üzülür.

11 Mesaj
16 Mart 2010; 22:14:42 

türkiyede bu çikolata satılmıyor değil mi ya da varsa bilen söyleyebilir

222 Mesaj
16 Mart 2010; 22:23:47 

arkadaslar icinde hicbir dine aykırı madde yoktur kendim almanyada yasıyorum biliyorum....

DH CEMİYYET-İ OSMÂNİYYE

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
16 Mart 2010; 22:26:19 

carreforsa da var 15 tl mi ne isteyene 30 a kargolarım

3760 Mesaj
16 Mart 2010; 22:28:52 

eskiden banada gelmişti yurtdışından hepsi farklı farklı bazıları çok güzel

1580 Mesaj
16 Mart 2010; 22:29:34 

10 gün önce bi tanıdık getirdi parisden kendisi ilahiyatcıydı tadları güzel güzel olmayanları vardı genede yedim

hiç bişi olduğunu sanmıyorum getiren kişi ilahiyatcıydı zaten.

Steam : Arhpositif
Game Center :burak_eskikara@hotmail.com

416 Mesaj
16 Mart 2010; 22:35:37 

Muhtemelen vardır.

Remember, remember, the fifth of november. The gunpowder treason and plot. I know no reason why the gunpowder treason should ever be forgot.

647 Mesaj
16 Mart 2010; 22:37:39 

sen bana yolla onları ben test eder yollarım geri sana

İmza

İmza

416 Mesaj
16 Mart 2010; 22:54:43 

İçindekiler bölümünde : Schweinefleisch, Speck veya Schwein falan yazıyor mu ?

Remember, remember, the fifth of november. The gunpowder treason and plot. I know no reason why the gunpowder treason should ever be forgot.

213 Mesaj
24 Eylül 2010; 15:20:16 

buyrun beyler ss'ler
yorumlar
yeşil raptiyeli olanlardan şüpheleniyorum.
0

0

0

1518 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Last Mogolo
24 Eylül 2010; 15:24:55 

canım çikolata Çekti Bimden LE çikolata alayım 1 liraya

Şizofreni Dostları Derneği
Kişisel Blog sayfam : http://pspicin.blogspot.com/

38 Mesaj
24 Eylül 2010; 15:31:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Killerdruid

Marzipan...
kii arkadaşlarımın nefret etsede bayılırım
yemezseniz getirin bana

Beyler tadı iğrenç olan likör falan değil marzipan, hatta Lübeck'in marzipan'ı ünlüdür yolunuz düşerse tatmadan ayrılmayın çok güzeldir...

2776 Mesaj
24 Eylül 2010; 15:35:11 

yemiştim fena değil ama süperde değil

"BenÇokAyrılıklarYaşadımOYüzdenBitişikYazdımHerşeyi"

772 Mesaj
24 Eylül 2010; 15:53:19 

almanyada yaşıyan tanıdıklarımız getiriyor korkmadan ye

PSN:LightningTR

2608 Mesaj
24 Eylül 2010; 16:01:53 

Ben de yerdim bunlardan mavi olanı likörlü (hatırladığım kadarıyla) gerisini rahatlıkla yiyebilirsin.

.

6498 Mesaj
24 Eylül 2010; 16:04:22 

0

tek geçerim

Vw fanatikliği değilde 1.6 bebek puseti gibi araçla V5.7 amerikana kafa tutmak en büyük fanatiklik olsa gerek..
Mercedesin yıldızından daha güçlü bir yıldız varsa o da chryslerın yıldızıdır..

546 Mesaj
24 Eylül 2010; 16:05:36 

takı güzel değil

4098 Mesaj
24 Eylül 2010; 16:07:32 

Yurt dışında getirirlerdi çok severdim, (bazı renkler çok acı ve tatsızdı doğru rengi bulmak zor oluyordu ) ama sanırım artık ülkemizde de satılıyor. Sanırım.

Profilim gizli değil sadece arkadaşım olanlar görebiliyor.

Facebook'tan arkadaşlık isteği yollayan DH'li arkadaşlar, arkadaşlık isteğinizin sebebini belirtirseniz sevinirim.

2166 Mesaj
24 Eylül 2010; 16:08:53 

likörlü olanları vardı sanki merci lerde

Gerek yok her sözü, laf ile beyana.. Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana...
Hz. Mevlana

3583 Mesaj
24 Eylül 2010; 16:11:16 

Türkiyenin fıstlıklı çikolatalarının yanını tutarmı bunlar?!?

Kaldıki, Almanyadaki şam fıstıgını görseniz hepsi mutasyona uğramış gibiler! Türkiyeninkilerin yanından bile geçemiyor malesef.

Yurtdışına çıktıgımda Damak ürünlerinden azıcık depolarım.

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Norrin Radd -- 24 Eylül 2010; 16:14:00 >

1099 Mesaj
24 Eylül 2010; 16:59:54 

yeşil olanı yeme kırmızısı güzeldir içinde herhangi bi katkı yok galiba dayımlar her sene getirir

2608 Mesaj
25 Eylül 2010; 20:23:14 

Hayatımda yediğim en muhteşem tatlı

0

.

0 Mesaj
19 Ocak 2013; 18:17:29 

hertürlü alman cikolatarini www.almancikolatasi.com da bulabirsiniz.

2365 Mesaj
19 Ocak 2013; 18:42:55 

quote:

Orijinalden alıntı: xylo78

hertürlü alman cikolatarini www.almancikolatasi.com da bulabirsiniz.

Min. satış tutarının 75 TL olması çok kötü ,bunu düzeltirseniz çok daha fazla sipariş alırsınız.

...Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

0 Mesaj
19 Ocak 2013; 18:52:31 

quote:

Orijinalden alıntı: Feel Me

Min. satış tutarının 75 TL olması çok kötü ,bunu düzeltirseniz çok daha fazla sipariş alırsınız.

evet bu konuda hak veriyorum sana lakin ürünleri almanyadan tedarik etiyim icin minimum satis tutarimiz var suanda ama belirttigim gibi suanda var bir kac aya kadar onu da cözmüs olacaz ve isterseniz 10 tl lik bir siparis de verebileceksiniz.

1892 Mesaj
19 Ocak 2013; 19:03:36 

Ne domuz yağı ne de likör olmadığına dair garanti verebilirim.

Fakat kalitesi 12-13 sene önce yurt dışından gelen Merci'lerle aynı değil.

Kalitesini istikrarlı şekilde düşürmesi ve bunun gözlerim önünde gerçekleşmesi içimi acıtıyor.

Eskiden içi kremalı olan hangi renkti hatırlamıyorum şu pralinli olan için kavga ederdik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JackGhosen -- 19 Ocak 2013; 19:05:08 >

717 Mesaj
19 Ocak 2013; 19:14:20 

15 senedir yerim kimsede öyle birşey demedi ayrıca şu içinde küçük küçük fındık(artık neyse tam bilmiyorum) parçağı olan var, onu çok severim

4543 Mesaj
19 Ocak 2013; 19:33:58 

quote:

Orijinalden alıntı: JackGhosen

Ne domuz yağı ne de likör olmadığına dair garanti verebilirim.

Fakat kalitesi 12-13 sene önce yurt dışından gelen Merci'lerle aynı değil.

Kalitesini istikrarlı şekilde düşürmesi ve bunun gözlerim önünde gerçekleşmesi içimi acıtıyor.

Eskiden içi kremalı olan hangi renkti hatırlamıyorum şu pralinli olan için kavga ederdik

Katılıyorum, kalitesi kesinlikle değişti bence de

1343 Mesaj
5 Ağustos 2013; 23:38:18 

Bize de geldi bugün aynısından. Yeni dank etti bir bakayım dedim var mı aykırı bişey diye ama artık ne varsa içinde götürdük.

Krallar çarpışırken tüm diyar titrer...

561 Mesaj
5 Ağustos 2013; 23:40:42 

Ben catir catir yiyorum.

1513 Mesaj
5 Ağustos 2013; 23:44:47 

Kipa ve Real marketlerinde görüyorum.Çok kaliteli değil bu Merci marka çikolatalar. Rafaello getirebiliyorsa ondan isteyin TR'deki Polonya üretimi ve dolgusu kaliteli değil Almanya'dan gelen Köln üretimli.

42 Mesaj
10 Eylül 2013; 13:55:53 

quote:

Orijinalden alıntı: owin

onun içindeki 1 damla likör kimseye bişey yapmaz,

üstelik onda aroması vardır alkol koymuyor bile olabilir masraftan

KALDI ki var diyelim 1 damla bişeyolmaz sarhoşolmadıkça günah da değildir,

ha ille günah diyen varsa günahınızı ben alırım yiyin rahatlıkla

Bu ne kadar yüzeysel, kendini bilmez, cahilce yapılan bir yorumdur ? Ya kardeşim sen kimsin fetva verir gibi konuşuyorsun? Çoğu haram olanın azı da haramdır, hadistir. 1 damla değil 1 zerre olsa günahı vardır. Kaldı ki dinimiz şüpheli olan şeylerin peşinde gitmemizi emrediyor ( Bununla ilgili ayet de var hadis de ). Hakkında ihtilaf kalmayacak şekilde güvenilir olduğu yönünde oy çıkarsa o zaman tüketilebilir.. Aksi halde şüpheli sayılır, tüketilmemelidir. Zira ihtiyat her vakit iyidir, 30 saniyelik bir zevk için vicdan azabı çekmenin lüzumu yok (soran arkadaşımın hassasiyetinde ki samimiyete binaen böyle yazdım). Dahası, bu durum kendisinin pek de umurunda olmayan bazı arkadaşlar rahatlıkla yiyebilir, fakat başkalarına fetva vermek nedir ? :S

RNK

374 Mesaj
10 Eylül 2013; 14:07:50 

ye gitsin sanki domuz yağı yiyince bir şey oluyor

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

403 Mesaj
10 Eylül 2013; 14:11:09 

içinde votka,bira,tekila,domuz yağı ve eser miktarda domuz eti var.aman sakın yeme

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1735 Mesaj
10 Eylül 2013; 14:46:22 

quote:

Orijinalden alıntı: cagrisahin58

Bu ne kadar yüzeysel, kendini bilmez, cahilce yapılan bir yorumdur ? Ya kardeşim sen kimsin fetva verir gibi konuşuyorsun? Çoğu haram olanın azı da haramdır, hadistir. 1 damla değil 1 zerre olsa günahı vardır. Kaldı ki dinimiz şüpheli olan şeylerin peşinde gitmemizi emrediyor ( Bununla ilgili ayet de var hadis de ). Hakkında ihtilaf kalmayacak şekilde güvenilir olduğu yönünde oy çıkarsa o zaman tüketilebilir.. Aksi halde şüpheli sayılır, tüketilmemelidir. Zira ihtiyat her vakit iyidir, 30 saniyelik bir zevk için vicdan azabı çekmenin lüzumu yok (soran arkadaşımın hassasiyetinde ki samimiyete binaen böyle yazdım). Dahası, bu durum kendisinin pek de umurunda olmayan bazı arkadaşlar rahatlıkla yiyebilir, fakat başkalarına fetva vermek nedir ? :S

oncelikle asagidaki linkleri bir incelemenizi tavsiye edecegim.

http://www.sorularlaisl...cilmesi-caiz-midir.html
http://www.sorularlaisl...en-dinden-cikar-mi.html

ayrica.

aklinizda suphe varsa urunlerin icerigi hakkinda firmaya direk yazili mail ile sorun. uretim yerinden size detayli bilgileri gondersinler. iceriginden alkol varsa soylerler mutlaka ki avrupadaki urunlerde zaten iceriginde alkol, domuz katkilari vs mutlaka yazilmalidir ve yaziyorlar. %60domuz %40 sigir eti. ya da . 100% sigir ama ek olarak domuz proteini konuldugunu vs gormustum ambalajlarin uzerinde. hatta bir dondurma kutusunda icindekilerde %0.8 alcohol yazisini gormustum. yaklasik 8ppm ki turkiyede bu sartlarda alkol tespitini her laboratuar yapamiyorlar limitlerin altinda kaliyor cogu zaman ve yazilmaz. yazilmamasi mevzuu ise turk gida kodeksi ve bakanliklarin belirleyecegi bir durumdur. eskiden domuz urunleri icermez seklinde bir ibarede yoktu simdi yaziliyor . yakinda alkol icerdiklerinide yazacaklar yeni yasalara gore ama tabi turkiyede nasil islenip surekliligi saglanacak orasi ayri bir mevzu.

ornek olarak

http://www.helal-gidala...tay.php?sayfa=mektuplar

yukaridaki linkte firmalardan gelen mailleri gorebilirsiniz. sizde kendiniz sorup ogrenebilirsiniz. hatta bazilarinda urunlerin icerisine alkol eklenmedigi fakat uretim hatlarinda bazi noktalarda cozucu olarak alkol kullanildigini belirtmisler o da onemli bir mevzudur.
ya da domuz katkilari icinde oyledir. cogu firmada kullanilan jeltinin domuzdan mi sigir mi bitkisel mi yazar. yazmiyorsa da firmalara sorup ogrenebilirsiniz rahatlikla.

tabi bu dediklerimiz helal sertifikasi olmayanlar icin gecerli eger helal, kosher , veteran, vegan gibi sertifikalari bulabiliryorsaniz en azindan daha kolay olur.

OneHourTranslation

2476 Mesaj
10 Eylül 2013; 15:01:42 

Bundan tadan var mı arkadaşlar?

0
Merci den güzel geldi bana

DH Japonya Hayranları
||DH Elektronik külübü||Opera fan kulübü||Amfi hastası, motor-bisiklet ustası||Az yakar, çok kaçar

1170 Mesaj
11 Eylül 2013; 12:44:22 

quote:

Orijinalden alıntı: cagrisahin58

hadislerin guvenilirligi tartismaliyken ben de size

sarhos etmedigi , kafayi guzel yapmadigi surece
deyim yerindeyse bir dublenin gunah olmadigina dair hadisler koysam buraya

ayni sifatla siz kimsiniz ki fetva verdiniz diye de geri saldiri yapsam ne derdinzi ?

dinliyorum

42 Mesaj
23 Ekim 2013; 15:07:40 

quote:

Orijinalden alıntı: owin

hadislerin guvenilirligi tartismaliyken ben de size

sarhos etmedigi , kafayi guzel yapmadigi surece
deyim yerindeyse bir dublenin gunah olmadigina dair hadisler koysam buraya

ayni sifatla siz kimsiniz ki fetva verdiniz diye de geri saldiri yapsam ne derdinzi ?

dinliyorum

Öncelikle hadisler ayetlerle bir tutulacak kadar kesin değildir elbette, fakat meşhur hadislerin ( ki bu işin ehilleri o hadislerin mevcud bulunduğu kaynakları referans göstererek verirler, bizler de araştırarak bulabiliriz ) tamamı sahih denebilecek kadar kat'iyettedir. Çünkü " Hadislerin sıhhati ve sağlamlığı, asırlar evvel hadis otoriteleri ve alimleri tarafından test edilip halledilmiş bir konudur. Günümüzde yeniden hadislerin sıhhatini sorgulamak ve eleştirmek, haddi aşmaktan başka bir şey değildir." Hadis ilmi öyle bir silsile ile bizlere ulaşmıştır ki; hadislerin en başta sahabeler tarafından ezber edilmeleri, daha sonra hadislerin ( o ifadenin hadis olduğuna dair en az 3 şahit olmalı vs. gibi şartlar ile) toplanmaları, kaydedilip sahih olanların olmayanlardan ayırt edilmeleri noktasında öyle bir titizlik gözetilmiştir ki.. sahabelerden tabiin denilen; tebei tabiin denilen ve birbiri ardı sıra gelen alimlere, oradanda şimdi hali hazırda bulunan sahih hadis kitaplarına özenle yerleştirilmiştir. araştırıldığında binlerce alimin bu noktada gösterdikleri fedakarlıkları kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Hadisin cevrehini tanıyan, yani adeta altını bakırdan ayırt eden bir sarraf gibi 100 tane mevzu dan ( yani hadis olma ihtimali gözetilen ifadeler arasından ) hadisi direkt tanıyıp çıkaran alimlerin elinden geçen, tashih edilen hadisler sahih değildir demek cahillikten başka birşey değildir. Hem o ilimde ihtisas sahibi olmayan birisi asla o konu hakkında bir şey iddia edemez, ispatlayamaz. O ilmi edinmiş kişilerin üstünde bir yorum yapamaz. Dünyanın en iyi mühendisi dahi olsa, bir hasta